Arduino IDE 1.5 - en to hy translation catalogue (600 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
hy: (պահանջում է Արդուինոյի վերագործարկում)

en:  Not used: {0}
hy: Չօգտագործված: {0}

en:  Used: {0}
hy: Օգտագործված: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
hy: 'Keyboard'-ը չի գտնվել: Արդյո՞ք Ձեր նախագիծը ներառում է '#include <Keyboard.h>' տողը:

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
hy: 'Mouse'-ը չի գտնվել: Արդյո՞ք Ձեր նախագիծը ներառում է ''#include <Mouse.h>'' տողը:

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
hy: 'arch' թղթապանակը այլևս չի սպասարկվում: Լրացուցիչ ինֆորմացիայի համար այցելեք http://goo.gl/gfFJzU

en: (edit only when Arduino is not running)
hy: (խմբագրել միայն այն դեպքում,  երբ Արդուինոն գործարկման մեջ չէ)

en: (legacy)
hy: (ժառանգություն)

en: --curdir no longer supported
hy: --curdir -n այլևս չի սպասարկվում

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
hy: --verbose, --verbose-upload և --verbose-build կարող է միասին կիրառվել միայն --verify -ի կամ --upload -ի հետ

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
hy: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Ցանկանում եք պահպանել փոփոխությունները այս գծանկարի համար<BR> նախկան փակելը?</b><p>Եթե ոչ, ապա ձեր փոփոխությունները կչեղարկվեն:

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
hy: "{0}" անունով պանակը արդեն գոյություն ունի: Հնարավոր չէ բացել գծանկարը:

en: A library named {0} already exists
hy: {0} անունով գրադարանը արդեն գոյություն ունի

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
hy: Արդուինոի նոր տարբերակը արդեն հասանելի է,
    ցանկանում եք այցելել Արդուինոի ներբեռման էջը?

en: A newer {0} package is available
hy: Նոր {0} փաթեթը հասանելի է

en: A subfolder of your sketchbook is not a valid library
hy: Ձեր գծագրի ենթապանակը արդի գրադարան չէ

en: About Arduino
hy: Արդուինոյի մասին

en: Acoli
hy: Ակոլի

en: Add .ZIP Library...
hy: Ավելացնել .ZIP գրադարան...

en: Add File...
hy: Ավելացնել նիշք․․․

en: Additional Boards Manager URLs
hy: Լրացուցիչ հարթակների կառավարիչների URL-ներ

en: Additional Boards Manager URLs:
hy: Լրացուցիչ հարթակների կառավարիչների URL-ներ:

en: Afrikaans
hy: Աֆրիկաանս

en: Aggressively cache compiled core
hy: Ագրեսիվորեն պահել «կոմպիլացված» միջուկը

en: Albanian
hy: Ալբաներեն

en: All
hy: Բոլորը

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
hy: Սխալ է տեղի ունեցել նիշքի կոդավորումն ուղղելու ընթացքում:
    Մի փորձեք պահպանել ծրագիրը, քանի որ այն կարող պահվել
    հին տարբարակով: Նորից բացեք էսքիզն ու կրկին փորձեք:

en: An error occurred while updating libraries index!
hy: Գրադարանների ինդեկսի թարմացման ժամանակ սխալ տեղի ունեցավ!

en: An error occurred while uploading the sketch
hy: Գծագիրը վերբեռնելիս սխալ տեղի ունեցավ

en: An error occurred while verifying the sketch
hy: Գծագրի ստուգման ընթացքում սխալ տեղի ունեցավ

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
hy: Գծագրի ստուգման/վերբեռնման ընթացքում սխալ տեղի ունեցավ

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
hy: Անհայտ սխալ է տեղի ունեցել պլատֆորմին առանձնահատուկ
    կոդի ձեր համակարգչին բեռնման ընթացքում:

en: Arabic
hy: Արաբերեն

en: Aragonese
hy: Արագոներեն

en: Archive Sketch
hy: Արխիվացնել գծանկարը

en: Archive sketch as:
hy: Արխիվացնել գծանկարը որպես:

en: Archive sketch canceled.
hy: Գծանկարի արխիվացումը չեղարկել

en: Archiving built core (caching) in: {0}
hy: Կառուցված միջուկի արխիվացում (caching)` {0}

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
hy: Գծանկարի արխիվացումը չեղարկվել է, քանի որ
    գծանկարը հնարավոր չէր ճիշտ պահել

en: Arduino
hy: Արդուինո

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
hy: Արդուինո ARM (32-bit) հարթակները

en: Arduino AVR Boards
hy: Արդուինո AVR հարթակներ

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
hy: Արդուինոն կարող է բացել միայն սեփական օրինակներն
    ու այն նիշքերը, որոնք վերջանում են .ino կամ .pde վերջավորությամբ

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
hy: Արդուինոն չի կարող աշխատել, քանի որ հնարավոր չէր
    ստելծել պանակ ձեր կարգավորումները պահելու համար:

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
hy: Արդուինոն չի կարող աշխատել, քանի որ հնարավոր չէր
    ստելծել պանակ ձեր գծագրերի գիրքը պահելու համար:

en: Arduino:
hy: Արդուինո:

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
hy: Վստահ եք որ ցանկանում եք ջնջել "{0}"?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
hy: Վստահ եք որ ցանկանում եք ջնջել այս գծանկարը ?

en: Argument required for --board
hy: --board -ի համար արգումենտ է պահանջվում

en: Argument required for --port
hy: --port -ի համար արգումենտ է պահանջվում

en: Argument required for --pref
hy: --pref -ի համար արգումենտ է պահանջվում

en: Argument required for --preferences-file
hy: --preferences-file -ի համար արգումենտ է պահանջվում

en: Argument required for {0}
hy: {0}-ի համար արգումենտ է պահանջվում

en: Armenian
hy: Հայերեն

en: Asturian
hy: Աստուրերեն

en: Authorization required
hy: Լիազորություն է պահանջվում

en: Auto Format
hy: Ավտոֆորմատավորում

en: Auto Format finished.
hy: Ավտոֆորմատավորումը ավարտված է:

en: Auto-detect proxy settings
hy: Պրոքսի պարամետրերի ավտոմատ ճանաչում

en: Automatic
hy: Ավտոմատ

en: Automatic proxy configuration URL:
hy: Ավտոմատ պրոքսի կոնֆիգուրացիայի URL:

en: Autoscroll
hy: Ավտոգալարում

en: Bad error line: {0}
hy: Վատ սխալի տող: {0}

en: Bad file selected
hy: Սխալ նիշք է ընտրված

en: Basque
hy: Բասկերեն

en: Belarusian
hy: Բելառուսերեն

en: Board
hy: Հարթակ

en: Board Info
hy: Տպասալի տվյալները

en: Board at {0} is not available
hy: Սալիկը հասանելի չէ {0} -ի վրա

en: Board {0} (platform {1}, package {2}) is unknown
hy: Հարթակ {0} (պլատֆորմ {1}, փաթեթ {2}) -ը ճանաչված չէ

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
hy:  {0}:{1}:{2} հարթակը չի սահմանում ''build.board'' կարգավորումը: Ավտոմատ նշանակում: {3}

en: Board:
hy: Հարթակ:

en: Boards Manager
hy: Հարթակների կառավարիչ

en: Boards Manager...
hy: Հարթակների կառավարիչ...

en: Boards included in this package:
hy: Հարթակները ներառված են այս փաթեթում:

en: Bootloader file specified but missing: {0}
hy: Bootloader նիշքը կազմված է, սակայն չի գտնվել {0} -ն

en: Bosnian
hy: Բոսներեն

en: Both NL & CR
hy: Երկուսն էլ NL & CR

en: Browse
hy: Զննել

en: Build options changed, rebuilding all
hy: Կառուցման տարբերակները փոփոխվել են, վերակառուցել ամբողջը

en: Built-in Examples
hy: Ներդրվաց օրինակներ

en: Bulgarian
hy: Բուլղարերեն

en: Burmese (Myanmar)
hy: Բուռմերեն (Մյանմար)

en: Burn Bootloader
hy: Գրանցել Bootloader-ը

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
hy: Գրանցում է bootloader-ը I/O հարթակին (սա կարող է տևել միքանի րոպե)…

en: CRC doesn't match, file is corrupted. It may be a temporary problem, please retry later.
hy: CRC-ն չի համընկնում, նիշքը վնասված է: Այն կարող է լինել ժամանակավոր խնդիր, խնդրում ենք փոձել ավելի ուշ:

en: Can only pass one of: {0}
hy: Հնարավոր է փոխանցել {0}-ից միայն մեկը

en: Can't enable external editor
hy: Չի ստացվում ակտիվացնել արտաքին խմբագրիչը

en: Can't find the sketch in the specified path
hy: Հնարավոր չէ գտնել գծանկար նշված ճանապարհին

en: Canadian French
hy: Կանադական ֆրանսերեն

en: Cancel
hy: Չեղարկել

en: Cannot specify any sketch files
hy: Հնարավոր չէ նշել որևէ էսքիզային նիշք

en: Carriage return
hy: Նոր տող

en: Catalan
hy: Կատալոներեն

en: Check for updates on startup
hy: Վերսկսման ժամանակ ստուգել թարմացումները

en: Chinese (China)
hy: Չիներեն (Չինաստան)

en: Chinese (Taiwan)
hy: Չիներեն (Թայվան)

en: Clear output
hy: Մաքրել արդյունքը

en: Click for a list of unofficial boards support URLs
hy: Սեղմեք ոչ օֆիցիալ հարթակների սպասարկման URL-ների ցուցակի համար

en: Close
hy: Փակել

en: Comment/Uncomment
hy: Մեկնաբանել/Մեկնաբանությունը չեղարկել

en: Communication
hy: Հաղորդակցություն

en: Compiler warnings:
hy: Կոմպիլիացիայի նախազգուշացումներ:

en: Compiling sketch...
hy: Գծանկարը կոմպիլիացվում է...

en: Contributed
hy: Սատարվում է

en: Copy
hy: Պատճենել

en: Copy as HTML
hy: Պատճենել որպես HTML

en: Copy error messages
hy: Պատճենման սխալի հաղորդագրություններ

en: Copy for Forum
hy: Պատճենել ֆորումի համար

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
hy: Հնարավոր չէր ավելացնել ''{0}'' գծագրին:

en: Could not copy to a proper location.
hy: Հնարավոր չէր պատճենել համապատասխան վայր

en: Could not create directory "{0}"
hy: Չի ստացվում ստեղծել "{0}" պանակը

en: Could not create the sketch folder.
hy: Հնարավոր չէր ստեղծել գծագրի պանակը

en: Could not create the sketch.
hy: Հնարավոր չէր ստեղծել գծագիրը

en: Could not delete "{0}".
hy: Հնարավոր չէր ջնջել "{0}"-ը:

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
hy: Հնարավոր չէր ջնջել գոյություն ունեցող "{0}" նիշքը:

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
hy: Հնարավոր չէր գտնել boards.txt -ը {0} -ում. Դա pre-1.5 է ?

en: Could not find tool {0}
hy: Հնարավոր չէր գտնել {0} գործիքը

en: Could not find tool {0} from package {1}
hy: Հնարավոր չէր գտնել {0} գործիքը {1} փաթեթից

en: Could not open the URL
    {0}
hy: Հնարավոր չէր բացել հետեւյալ URL-ը
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
hy: Հնարավոր չէր բացել հետեւյալ պանակը
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
hy: Հնարավոր չէր հարկին վերապահել գծագիրը: Դուք հնարավոր է պրոբլեմներ ունենաք,
    Եւ հնարավոր է ժամանակն է պատճենել կոդը այլ տեքստային խմբագրիչում:

en: Could not re-save sketch
hy: Հնարավոր չէր վերապահել գծագիրը

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
hy: Հնարավոր չէր կարդալ գունային թեմայի կարգավորումները:
    Դուք պետք է վերատեղադրեք Արդուինոն:

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
hy: Հնարավոր չէր կարդալ լռելյայն կարգավորումները:
    Դուք պետք է վերատեղադրեք Արդուինոն:

en: Could not remove old version of {0}
hy: Հնարավոր չէր ջնջել {0}-ի հին տարբերակը

en: Could not replace {0}
hy: {0}-ն չեղավ փոխարինել

en: Could not write preferences file: {0}
hy: Չի ստացվում խմբագրել նախընտրանքների նիշքը ՝ {0}

en: Couldn't archive sketch
hy: Հնարավոր չէր արխիվացնել գծագիրը

en: Couldn't determine program size: {0}
hy: Հնարավոր չէր որոշել գծագրի չափը: {0}

en: Couldn't do it
hy: Հնարավոր չէր անել դա

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
hy: Հնարավոր չեղավ գտնել հարթակ նշված պորտում: Համոզվեք որ ճիշտ պորտ եք նշել: Եթե այն ճիշտ է, փորձեք սեղմել հարթակի վերագործարկման կոճակը վերբեռնումը սկսելուց առաջ:

en: Croatian
hy: Խորվաթերեն

en: Cut
hy: Կտրել

en: Czech (Czech Republic)
hy: Չեխերեն (Չեխիա)

en: Danish (Denmark)
hy: Դանիերեն (Դանիա)

en: Data Processing
hy: Տվյալների մշակում

en: Data Storage
hy: Տվյալների պահոց

en: Decrease Font Size
hy: Փոքրացնել տառաչափը

en: Decrease Indent
hy: Փոքրացնել տարածությունը

en: Default
hy: Լռելյայն

en: Default theme
hy: Հիմնական ոճ

en: Delete
hy: Ջնջել

en: Device Control
hy: Սարքի կառավարում

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
hy: Սարքը չի արձագանքում, ստուգեք արդյոք ճիշտ պորտն է նշված կամ վերագործարկեք հարթակը արտահանելուց առաջ

en: Discard all changes and reload sketch?
hy: Չեղարկել բոլոր փոփոխությունները եւ վերբեռնել գծագիրը?

en: Display
hy: Ցուցադրել

en: Display line numbers
hy: Ցուցադրել տողերի համարները

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
hy: Ցանկանում եք ջնջել {0}-ը?
    Եթե ցանկանում եք, ապա {0}-ը օգտագործել հնարավոր այլևս չի լինի:

en: Don't Save
hy: Չհիշել

en: Done Saving.
hy: Պահումն ավարտված է

en: Done burning bootloader.
hy: bootloader-ի գրանցումն ավարտված է:

en: Done compiling
hy: Կոմպիլիացիան ավարտված է

en: Done compiling.
hy: Կոմպիլիացիան ավարտված է:

en: Done printing.
hy: Տպելն ավարտված է

en: Done uploading
hy: Վերբեռնումն ավարտված է

en: Done uploading.
hy: Վերբեռնումն ավարտված է:

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
hy: Ներբեռնված է {0}kb {1}kb-ից:

en: Downloading boards definitions.
hy: Ներբեռնվում է հարթակի սահմանումները:

en: Downloading libraries index...
hy: Ներբեռնվում է գրադարանների ինդեկսը...

en: Downloading library: {0}
hy: Ներբեռնվում է {0} գրադարանը

en: Downloading platforms index...
hy: Ներբեռնվում է պլատֆորմների ինդեկսը...

en: Downloading tools ({0}/{1}).
hy: Ներբեռնվում են գործիքները ({0}/{1}).

en: Dutch
hy: Հոլանդերեն

en: Dutch (Netherlands)
hy: Հոլանդերեն (Հոլանդիա)

en: Edison Help
hy: Եդիսոնի օգնություն

en: Edit
hy: Խմբագրել

en: Editor font size:
hy: Խմբագրիչի տառատեսակի չափը:

en: Editor language:
hy: Խմբագրիչի լեզուն:

en: Enable Code Folding
hy: Ակտիվացնել կոդի փաթաթումը

en: English
hy: Անգլերեն

en: English (United Kingdom)
hy: Անգլերեն (Միացյալ Թագավորություն)

en: Enter a comma separated list of urls
hy: Մուտքագրեք ստորակետով բաժանված url-ների ցանկը

en: Enter additional URLs, one for each row
hy: Մուտքագրել լրացուցիչ URL-ներ, մեկական ամեն տողում

en: Environment
hy: Միջավայր

en: Error
hy: Սխալ

en: Error adding file
hy: Չի ստացվում նիշքն ավելացնել

en: Error compiling for board {0}.
hy: {0} սալիկի կոմպիլացումը ձախողվեց:

en: Error compiling.
hy: Կոմպիլիացիայի սխալ:

en: Error downloading {0}
hy: Ներբեռման սխալ {0}

en: Error getting the Arduino data folder.
hy: Սխալ Արդունոի տվյալներ պանակը բեռնելիս:

en: Error inside Serial.{0}()
hy: Սխալ սերիալում.{0}()

en: Error loading theme {0}: {1}
hy: {0} ոճի բեռնումը ձախողվեց՝ {1}

en: Error loading {0}
hy: Բեռնման սխալ {0}

en: Error opening serial port ''{0}''.
hy: Սերիալ պորտի բացման սխալ ''{0}'':

en: Error opening serial port ''{0}''. Try consulting the documentation at http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission
hy: Սխալ ''{0}' սերիալ պորտը բացելիս: Նայիր փաստաթղթերը այտեղ http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission

en: Error parsing libraries index: {0}
    Try to open the Library Manager to update the libraries index.
hy: Չի ստացվում վերլուծել գրադարանների ինդեքսը՝ {0}
    Փորձեք բացել գրադարանի կառավարումը և թարմացնել ինդեքսը:

en: Error reading libraries index: {0}
hy: Չի ստացվում կարդալ գրադարանների ինդեքսը ՝ {0}

en: Error reading package indexes folder: {0}
    (maybe a permission problem?)
hy: Չի ստացվում կարդալ փաթեթի ինդեքսների պանակը՝ {0}
     (մի գուցե թույլատրության խնդիր է)

en: Error reading preferences
hy: Սխալ հղումները կարդալիս

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
hy: Չհաջողվեց կարդալ կարգավորումների նիշքը: Խնդրում ենք ջնջել (կամ տեղափոխել) {0} -ն և վերագործարկել Արդուինոն:

en: Error running post install script
hy: Սխալ հետ-տեղադրման սկրիպտը աշխատացնելիս

en: Error starting discovery method:
hy: Սխալ ճանաչման մեթոդը սկսելուց:

en: Error touching serial port ''{0}''.
hy: Սխալ ''{0}'' սերիալ պորտի վերաբերյալ:

en: Error while burning bootloader.
hy:  bootloader-ի սխալ տեղի ունեցավ գրանցման ժամանակ:

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
hy: bootloader-ի գրանցման սխալ՝ պակասում է '{0}' կարգավորման հատկությունը

en: Error while burning bootloader: please select a serial port.
hy: Ձախողվեց գրանցել bootloader-ը, խնդրում ենք ընտրել serial port-ը

en: Error while compiling: missing '{0}' configuration parameter
hy: Սխալ կոմպիլացիայի ընթացքում: պակասող '{0}' կոնֆիգուրացիոն պարամետր

en: Error while printing.
hy: Սխալ տպելու ընթացքում:

en: Error while setting serial port parameters: {0} {1} {2} {3}
hy: Serial port-ի պարամետրերի կարգավորումը ձախողվեց՝ {0} {1} {2} {3}

en: Error while uploading
hy: Սխալ վերբեռնման ընթացքում

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
hy: Սխալ վերբեռնման ընթացքում: պակասող '{0}' կոնֆիգուրացիայի պարամետր

en: Error while verifying
hy: Սխալ ստուգման ընթացքում

en: Error while verifying/uploading
hy: Սխալ ստուգման/վերբեռնման ընթացքում

en: Estonian
hy: Էստոներեն

en: Examples
hy: Օրինակներ

en: Examples for any board
hy: Օրինակ ցանկացած սալիկի համար

en: Examples for {0}
hy: Օրինակներ {0} -ի համար

en: Examples from Custom Libraries
hy: Օրինակներ հարմարեցված գրադարաններից

en: Examples from Other Libraries
hy: Օրինակներ այլ գրադարաններից

en: Export canceled, changes must first be saved.
hy: Արտահանումն չեղարկվեց, փոփոխությունները պետք է առաջին հերթին պահվեն:

en: Export compiled Binary
hy: Արտահանել կոմպիլացված բինարը

en: Failed to open sketch: "{0}"
hy: Ձախողվեց բացել գծագիրը: "{0}"

en: Failed to rename "{0}" to "{1}"
hy: Ձախողվեց "{0}" -ն անվանափոխել "{1}" -ի

en: Failed to rename sketch folder
hy: Նախագծի թղթապանակը չհաջողվեց վերանվանել

en: File
hy: Նիշք

en: File name {0} is invalid: ignored
hy: {0} անունով նիշքն անվավեր է (անտեսվել է)

en: Filipino
hy: Ֆիլիպիներեն

en: Filter your search...
hy: Ֆիլտրել ձեր որոնումը

en: Find
hy: Գտնել

en: Find Next
hy: Գտնել մյուսը

en: Find Previous
hy: Գտնել նախկինը

en: Find in Reference
hy: Փնտրել հղումներում

en: Find...
hy: Գտնել․․․

en: Find:
hy: Գտնել:

en: Finnish
hy: Ֆիններեն

en: Fix Encoding & Reload
hy: Ուղղել կոդավորումը եւ վերաբեռնել

en: For information on installing libraries, see: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries
hy: Գրադարանները տեղադրելու մասին ինֆորմացիայի համար տես: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries

en: Forcing reset using 1200bps open/close on port {0}
hy: Ստիպողական վերագործարկում օգտագործելով 1200bps open/close {0}-ի վրա

en: French
hy: Ֆրանսերեն

en: Frequently Asked Questions
hy: Հաճախ տրվող հարցեր

en: Galician
hy: Գալիսերեն

en: Galician (Spain)
hy: Գալիսերեն (Իսպանիա)

en: Galileo Help
hy: Գալիլեոի օգնություն

en: Georgian
hy: Վրացերեն

en: German
hy: Գերմաներեն

en: Get Board Info
hy: Ստանալ սալիկի տվյալները

en: Getting Started
hy: Ինչից սկսել

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
hy: Գլոբալ փոփոխականները օգտագործում են դինամիկ հիշողության {0} բայթ ({2}%%), թողնելով {3} բայց լոկալ փոփոխականներին: Առավելագույնը {1} բայթ է:

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
hy: Գլոբալ փոփոխականները օգտագործում են դինամիկ հիշողության {0} բայթ:

en: Go to line
hy: Անցնել դեպի տող

en: Go to line...
hy: Անցնել դեպի տող...

en: Greek
hy: Հունարեն

en: Hebrew
hy: Եփրաերեն

en: Help
hy: Օգնություն

en: Hindi
hy: Հինդի

en: Host name:
hy: Համակարգչի անունը:

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
hy: Ինչ եք կարծում գծագիրը պահպանելու մասին,
    այն վերանվանելուց առաջ?

en: Hungarian
hy: Հունգարերեն

en: INCOMPATIBLE
hy: Անհամեմատելի

en: Ignore Case
hy: Անտեսել մեծատառ/փոքրատառը

en: Ignoring library with bad name
hy: ոչ համահունչ անուներով գրադարանների անտեսում

en: Ignoring sketch with bad name
hy: Անտեսվում է գծագրի վատ անվանումը

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
hy: Արդուինո 1.0-ում հիմնական նիշքի ձևաչափն փոխվել է
    .pde-ից .ino-ի: Նոր նախագծերը (ներառյալ նրանք որոնք ստեղծվել են «Պահպանել-որպես -ով) կօգտագործեն նոր ձևաչափը: Արդեն
    գոյություն ունեցող էսքիզները կթարմացվեն նոր ձևաչափով 
    պահպանման ժամանակ, սակայն դուք կարող եք անջատել այն «Կարգավորումներ» բաժնից:
    
    Պահե՞լ նախագիծը և թարմացնե՞լ նիշքի ձևաչափը:

en: Include Library
hy: Ներառել գրադարան

en: Incorrect IDE installation folder
hy: IDE-ի սխալ տեղադրման պանակ

en: Increase Font Size
hy: Մեծացնել տառաչափը

en: Increase Indent
hy: Մեծացնել տարածությունը

en: Indonesian
hy: Ինդոնեզերեն

en: Initializing packages...
hy: Փաթեթների ինիցիալիզացիա

en: Install
hy: Տեղադրել

en: Installation completed!
hy: Տեղադրումը ավարտվեց!

en: Installed
hy: Տեղադրված

en: Installing boards...
hy: Հարտակները տեղադրվում են...

en: Installing library: {0}:{1}
hy: Տեղադրել գրադարանը՝  {0}:{1}

en: Installing tools ({0}/{1})...
hy: Տեղադրվում են գործիքները ({0}/{1})...

en: Installing...
hy: Տեղադրվում է...

en: Interface scale:
hy: Միջերեսի մասշտաբ՝

en: Invalid library found in {0}: {1}
hy: Սխալ գրադարան է հայտնաբերվել {0}-ում: {1}

en: Invalid quoting: no closing [{0}] char found.
hy: Անվավեր մեջբերում: Փակման [{0}] նշանը չի հայտնաբերվել:

en: Invalid version '{0}' for library in: {1}
hy: անվավեր '{0}' տարբերակ {1} -ին գրադարանում

en: Invalid version {0}
hy: անվավեր {0} տարբերակ

en: Italian
hy: Իտալերեն

en: Japanese
hy: Ճապոներեն

en: Kazakh
hy: Ղազախերեն

en: Korean
hy: Կորեերեն

en: Latvian
hy: Լատվերեն

en: Library Manager
hy: Գրադարանի կառավարիչ

en: Library added to your libraries. Check "Include library" menu
hy: Գրադարանը ավելացվեց ձեր գրադարանին. Ստուգեք "Ներառել գրադարան" մենյուն

en: Library can't use both 'src' and 'utility' folders. Double check {0}
hy: Գրադարանը չի կարող օգտագործել «src» և «utility» թղթապանակներ: Կրկնակի ստուգում {0}

en: Library is already installed: {0}:{1}
hy: Գրադարաններն արդեն տեղադրված են՝ {0}:{1}

en: Line number:
hy: Տող համար:

en: Lithuaninan
hy: Լիտվաներեն

en: Loading configuration...
hy: Կոնֆիգուրացիայի բեռնում

en: Looking for recipes like {0}*{1}
hy: Փնտրվում են {0}*{1}-ին նման բաղադրամասեր

en: Low memory available, stability problems may occur.
hy: Քիչ հիշողություն է հասանելի, ստաբիլության խնդիրներ կարող են տեղի ունենալ:

en: Manage Libraries...
hy: Կառավարել գրադարանները...

en: Manual proxy configuration
hy: Անհատական պրոքսիի կարգավորում

en: Marathi
hy: Մարաթերեն

en: Message
hy: Հաղորդագրություն

en: Missing '{0}' from library in {1}
hy: Պակասող '{0}' գրադարանից {1}-ում

en: Mode not supported
hy: Ռեժիմը չի ապահովվում

en: More
hy: Ավելին

en: More preferences can be edited directly in the file
hy: Ավել կարգավորումներն կարող են խմբագրվել անմիջապես նիշքում

en: Moving
hy: Տեղափոխել

en: Multiple files not supported
hy: Բազմակի նիշքերը չեն սատարվում

en: Multiple libraries were found for "{0}"
hy: Բազմակի գրադարաններ են հայտնաբերվել "{0}"-ի համար

en: Must specify exactly one sketch file
hy: Պետք է նշել միայն մեկ նիշք

en: Name for new file:
hy: Նիշքի նոր անունը՝

en: Native serial port, can't obtain info
hy: Սեփական serial port, չի ստացվում վերցնել տվյալները

en: Nepali
hy: Նեպալերեն

en: Network
hy: Ցանց

en: Network port, can't obtain info
hy: Ցանցային port, չի ստացվում վերցնել տվյալները

en: Network ports
hy: Ցանցային պորտեր

en: Network upload using programmer not supported
hy: Ցանցային վերբեռնում օգտագործելով ծրագրավորողը չի աջակցվում

en: New
hy: Նոր

en: New Tab
hy: Նոր տաբ

en: Newline
hy: նոր տող

en: Next Tab
hy: Հաջորդ տաբ

en: No
hy: Ոչ

en: No authorization data found
hy: Լիազորման տվյալներ չեն գտնվել

en: No changes necessary for Auto Format.
hy: Ավտոմատ ֆորմատավորման համառ փոփոխություններ հարկավոր չեն:

en: No command line parameters found
hy: Հրամանի տողի պարամետրերը չեն գտնվել

en: No compiled sketch found
hy: Կոմպիլացված գծագիր չի գտնվել

en: No files were added to the sketch.
hy: Նախագծին ոչ մի նիշք չի ավելացվել:

en: No launcher available
hy: Գործարկիչը հասանելի չէ

en: No line ending
hy: Չկա տողի վերջավորում

en: No parameters
hy: Պարամետրերը չկան

en: No proxy
hy: Պրոքսի չկա

en: No really, time for some fresh air for you.
hy: Ոչ իրոք, ժամանակն է օդափոխվելու

en: No reference available for "{0}"
hy: "{0}"-ի համար հղում հասանելի չէ

en: No sketch
hy: գծագիր չկա

en: No sketchbook
hy: Գծագրի գիրք չկա

en: No valid code files found
hy: Վավեր նիշքեր չի գտնվել

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
hy: Վավեր սարքային սահմանումներ {0} պանակում չկան:

en: None
hy: Ոչ մեկը

en: Norwegian Bokmål
hy: Նորվեգերեն

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
hy: Ոչ բավարար հիշողություն; տես http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size

en: OK
hy: Լավ

en: One file added to the sketch.
hy: Մեկ նիշք ավելացվել է գծագրին:

en: Only --verify, --upload or --get-pref are supported
hy: Միայն --verify, --upload կամ --get-pref են աջակցվում

en: Open
hy: Բացել

en: Open Recent
hy: Բացել վերջիններից

en: Open URL
hy: Բացել URL

en: Open an Arduino sketch...
hy: Բացել Արդուինոի գծագիր...

en: Open...
hy: Բացել․․․

en: Other
hy: Ուրիշ

en: Page Setup
hy: Էջի կարգավորում

en: Partner
hy: Գործընկեր

en: Password:
hy: Գաղտնաբառ:

en: Paste
hy: Փակցնել

en: Persian
hy: Պարսկերեն

en: Persian (Iran)
hy: Պարսկերեն (Իրան)

en: Platform {0} (package {1}) is unknown
hy: Անհայտ պլատֆորմ {0} ({1} փաթեթ)

en: Please confirm boards deletion
hy: Խնդրում եմ հաստատեք հարթակի ջնջումը

en: Please confirm library deletion
hy: Խնդրում եմ հաստատեք գրադարանի ջնջումը

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
hy: Խնդրում ենք ներմուծեք SPI գրադարանը Գծագիր > Ներմուծել գրադարան մենյուից:

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
hy: Խնդրում ենք ներմուծեք Wire գրադարանը Գծագիր > Ներմուծել գրադարան մենյուից:

en: Please select a port to obtain board info
hy: Ընտրեք port-ը սալիկի տվյալները ստանալու համար

en: Please select a programmer from Tools->Programmer menu
hy: Խնդրում ենք նշել ծրագրավորողը Գործիքներ->Ծրագրավորող մենյուից

en: Plotter not available while serial monitor is open
hy: Գծապատկերն անհասանալի է, երբ serial monitor-ը բաց վիճակում է

en: Polish
hy: Լեհերեն

en: Port
hy: Պորտ

en: Port number:
hy: Պորտի համար:

en: Portugese
hy: Պորտուգալերեն

en: Portuguese (Brazil)
hy: Պորտուգալերեն (Բրազիլիա)

en: Portuguese (Portugal)
hy: Պորտուգալերեն (Պորտուգալիա)

en: Preferences
hy: Կարգավորումներ

en: Preparing boards...
hy: Հարթակները նախապատրաստվում են

en: Previous
hy: Նախկին

en: Previous Tab
hy: Նախորդ տաբ

en: Print
hy: Տպել

en: Printing canceled.
hy: Տպումը չեղարկված է

en: Printing...
hy: Տպվում է

en: Problem Opening Folder
hy: Խնդիր Պանակը Բացելիս

en: Problem Opening URL
hy: Խնդիր URL-ը բացելիս

en: Problem Setting the Platform
hy: Խնդիր Պլատֆորմը կարգավորելիս

en: Problem accessing board folder /www/sd
hy: Խնդիր հարթակի /www/sd պանակը մուտք գործելիս

en: Problem accessing files in folder "{0}"
hy: Խնդիր է առաջանում "{0}" թղթապանակի նիշք մուտք գործելիս

en: Problem getting data folder
hy: Խնդիր տվյալների պանակը կարդալիս

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
hy: Խնդիր հարթակ վերբեռնելիս: Առաջարկների համար տես http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload

en: Problem with rename
hy: Խնդիր վերանվանման հետ

en: Processor
hy: Պրոցեսոր

en: Programmer
hy: Ծրագրավորող

en: Progress {0}
hy: Պրոգրես {0}

en: Quit
hy: Լքել

en: Recommended
hy: Խորհուրդ է տրվում

en: Redo
hy: Վերադարձնել

en: Reference
hy: Հղում

en: Remove
hy: Ջնջել

en: Removing library: {0}:{1}
hy: {0}:{1} գրադարանի հեռացում

en: Removing...
hy: Ջնջվում են...

en: Rename
hy: Վերանվանել

en: Replace
hy: Փոխարինել

en: Replace & Find
hy: Փոխարինել և գտնել

en: Replace All
hy: Բոլորը փոխարինել

en: Replace the existing version of {0}?
hy: Փոխարինել {0}-ի գոյություն ունեցող տարբերակը?

en: Replace with:
hy: Փոխարինել:

en: Retired
hy: Հեռացված

en: Retry the upload with another serial port?
hy: Կրկնե՞լ վերբեռնումը այլ serial port-ով:

en: Romanian
hy: Ռումիներեն

en: Running recipe: {0}
hy: Աշխատող բաղադրատոմս: {0}

en: Running: {0}
hy: Աշխատող: {0}

en: Russian
hy: Ռուսերեն

en: Save
hy: Հիշել

en: Save As...
hy: Հիշել որպես․․․

en: Save Canceled.
hy: Հիշումը չեղարկվեց:

en: Save changes to "{0}"?
hy: Հիշել "{0}"-ի փոփոխությունները?

en: Save sketch folder as...
hy: Պահել գծագրի պանակը որպես...

en: Save when verifying or uploading
hy: Պահպանել երբ ստուգվում է կամ վերբեռնվում

en: Saving...
hy: Հիշում․․․

en: Search all Sketch Tabs
hy: Փնտրել բոլոր Գծագրի Տաբերը

en: Select (or create new) folder for sketches...
hy: Նշել (կամ ստեղծել նոր) պանակ գծագրերի համար...

en: Select All
hy: Ընտրել բոլորը

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
hy: Նշել zip նիշք կամ գրադարան պարունակող պանակ, որը ցանկանում եք ավելացնել

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
hy: Նշել նկար կամ այլ տվյալների նիշք էսքիզի մեջ պատճենելու համար

en: Select new sketchbook location
hy: Նշել նոր գծագրերի գրքի տեղ

en: Select version
hy: Նշել տարբերակը

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
hy: Նշված հարթակը կախված է '{0}'-ի միջուկից (չի տեղադրված)

en: Selected board is not available
hy: Նշված հարթակը հասանելի չէ

en: Selected library is not available
hy: Նշված գրադարանը հասանելի չէ

en: Send
hy: Ուղարկել

en: Sensors
hy: Ցուցիչներ

en: Serial Monitor
hy: Սերիալ Մոնիտոր

en: Serial Plotter
hy: Սերիալ Արտապատկերիչ

en: Serial monitor is not supported on network ports such as {0} for the {1} in this release
hy: Այս տարբերակի դեպքում {0} -ն {1} -ի ժամանակ ցանցային port-ը չունի գծային մոնիտոր հնարավորություն

en: Serial monitor not available while plotter is open
hy: Serial մոնիտորn անհասանելի է, երբ «պլոտեր»ը բաց վիճակում է

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
hy: ''{0}'' սերիալ պորտը չի գտնված: Դուք ընտրել եք ճիշտ օրինակը Գործիքներ > Սերիալ Պորտ մենյուից?

en: Serial port not selected.
hy: Serial port-ը նշված չէ

en: Serial port {0} not found.
hy: {0} serial port չի գտնվել:

en: Serial ports
hy: Սերիալ պորտեր

en: Setting build path to {0}
hy: Կառուցման ճանապարհի տեղադրում {0}-ի

en: Settings
hy: Կարգավորումներ

en: Settings issues
hy: Կարգավորումների խնդիրներ

en: Show Sketch Folder
hy: Ցուցադրել գծագրերի պանակը

en: Show timestamp
hy: Ցույց տալ ժամանակացույցը

en: Show verbose output during:
hy: Ցույց տալ բազմակի արտահանումը ընթացքում:

en: Signal Input/Output
hy: Հրամանի մուտք/ելք

en: Sketch
hy: Գծագիր

en: Sketch Disappeared
hy: Գծագիրն անհետացավ

en: Sketch Does Not Exist
hy: Գծագիրն գոյություն չունի

en: Sketch is Read-Only
hy: Գծագիրն միայն կարդալու է

en: Sketch is Untitled
hy: Գծագիրն անվերնագիր է

en: Sketch is read-only
hy: Գծագիրն միայն կարդալու է

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
hy: Գծագիրը շատ մեծ է; չափը փոքրացնելու առաջարկների համար տես http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
hy: Գծագիրը ծրագրի պահեստային տարածքից օգրագործում է {0} բայթ ({2}%%): Մաքսիմումը {1} բայթ է:

en: Sketchbook
hy: Գծագրերի գիրք

en: Sketchbook folder disappeared
hy: Գծագրերի գիրք պանակը անհետացավ

en: Sketchbook location:
hy: Գծագրերի գրքի տեղը

en: Sketchbook path not defined
hy: Գծագրերի գրքի ճանապարհն սահմանված չէ

en: Skipping contributed index file {0}, parsing error occured:
hy: Ներդրվող {0} ինդեքս նիշքի անտեսում, վերլուծումը ձախողվել է՝

en: Slovak
hy: Սլովակերեն

en: Slovenian
hy: Սլովեներեն

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
hy: Որոշ նիշքեր նշված են, որպես «միայն կարդալու» հնարավորությամբ,
    ուստի պետք է պահպանել նախագիծն այլ վայրում,
    և փորձել նորից:

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
hy: Որոշ նիշքեր նշված են, որպես «միայն կարդալու» հնարավորությամբ,
    ուստի պետք է պահպանել նախագիծն այլ վայրում:

en: Sorry, the folder "{0}" already exists.
hy: Ներողություն, "{0}" թղթապանակն արդեն գույություն ունի:

en: Spanish
hy: Իսպաներեն

en: Specified folder/zip file does not contain a valid library
hy: Նշված պանակ/zip նիշքը չի պարունակում վավեր գրադարան

en: Starting...
hy: Միանում է...

en: Sunshine
hy: Արեւի լույս

en: Swedish
hy: Շվեդերեն

en: System Default
hy: Համակարգի լռելյայն

en: Talossan
hy: Թալոսերեն

en: Tamil
hy: Թամիլ

en: Telugu
hy: Թելուգու

en: Thai
hy: Թայերեն

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
hy: 'BYTE' հիմանբառը այլևս չի աջակցվում:

en: The --upload option supports only one file at a time
hy: Միևնույն ժամանակ --upload ընտրանքն ունի միայն մեկ նիշքի հնարավորություն

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
hy: Client դասը վերանվանվեց EthernetClient-ի:

en: The IDE includes an updated {0} package, but you're using an older one.
    Do you want to upgrade {0}?
hy:  IDE-ն պարունակում է {0} փաթեթի թարմացում, սակայն դուք հին տարբերակն եք օգտագործում
    Ցանկանում եք թարմացնել {0}-ը?

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
hy: Server դասը վերանվանվեց EthernetServer-ի:

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
hy: Udp դասը վերանվանվեց EthernetUdp-ի:

en: The current selected board needs the core '{0}' that is not installed.
hy: Ընթացիկ սալիկn ունի '{0}' միջուկի կարիք, սակայն այն տեղադրված չէ:

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
hy: "{0}" նիշքը պետք է լինի
    "{1}" անվամբ պանակի մեջ:
    Ստեղծել այդ պանակը, տեղափոխել նիշքը ու շարունակել?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library folder names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
hy: "{0}" գրադարանը հնարավոր չէ օգտագործել:
    Գրադարանի թղթապանակի անունը պետք է սկսվի տառով կամ  թվով, հաջորդելով տառեր, թվեր, գծեր, կետեր և ընդգծումներ: Առավելագույնը 63 նիշ կարող է օգտագործվել:

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
hy: "{0}" գրադարանը չի կարող օգտագործվել:
    Գրադարանների անունները պետք է պարունակեն հիմնական տառեր եւ թվեր:
    (Միայն ASCII եւ առանց բացակների, եւ այն չի կարող սկսվել թվով)

en: The main file cannot use an extension
hy: Հիմնական նիշքը չի կարող օգտագործել այդ ձևաչափը

en: The name cannot start with a period.
hy: Անունը չի կարող սկսվել բացակով:

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
hy: Նշված գծագիրը այլեւս գոյություն չունի:
    Դուք հնարավոր է պետք է վերագործարկել 
    Արդուինոն գծագրերի գրքի մենյուն թարմացնելու համար

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
hy: "{0}" գծագիրը չի կարող օգտագործվել:
    Գծագրի անունները պետք է պարունակեն հիմնական տառեր եւ թվեր:
    (Միայն ASCII եւ առանց բացակների, եւ այն չի կարող սկսվել թվով)
    Այս հաղորդագրությունից ազատվելու համար, ջնջեք գծագիրը {1}-ից

en: The sketch already contains a file named "{0}"
hy: Էսքիզն արդեն պարունակում է "{0}" անունով նիշք

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
hy: Գծագրի պանակը անհետացել է:
    Մենք կփորձենք վերապահել նույն տեղում,
    սակայն կոդից բացի ամեն ինչ կկորի:

en: The sketch name had to be modified.
    Sketch names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
hy: Էսքիզի անունը պետք է փոխվի:
    Էսքիզի անունը պետք է սկսվի տառով կամ թվով, հաջորդելով տառեր, թվեր, գծեր, կետեր և ընդգծումներ: Առավելագույնը 63 նիշ կարող է օգտագործվել:

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
hy: Գծագրերի գրքի պանակը այլեւս գոյություն չունի:
    Արդուինոն կանցնի լռելյան գծագրերի գրքի տեղանքին
    եւ կստեղծի նոր գծագրերի գրքի պանակ եթե 
    անհրաժեշտություն կա: Արդուինոն կդադարի իր մասին
    երրորդ դեմքով խոսալուց:

en: The specified sketchbook folder contains your copy of the IDE.
    Please choose a different folder for your sketchbook.
hy: Նշված գծանկարների գրքի պանակը պարունակում է ձեր IDE-ի պատճենը:
    Խնդրում ենք ընտրել մեկ այլ պանակ ձեր գծանկարների գրքի համար:

en: Theme:
hy: Ոճը՝

en: This library is not listed on Library Manager. You won't be able to reinstall it from here.
    Are you sure you want to delete it?
hy: Գրադարանը նշված չէ Գրադարանի Կառավարչի ցուցակում: Դուք հնարավորություն չեք ունենա այլեւս այստեղից վերատեղադրելու:
    Վստահ եք, որ ուզում եք ջնջել դա?

en: This report would have more information with
    "Show verbose output during compilation"
    option enabled in File -> Preferences.
hy: Այս զեկույցը կարող է ունենալ հավելյալ տվյալներ 
    «Ցույց տալ կոմպիլացվող արդյունքը բանավոր ռեժիմում»:
    Այն կարելի է ակտիվացնել Նիշք -> Նախընտրանքներ բաժնից:

en: Time for a Break
hy: Դադարի ժամանակն է

en: Timing
hy: ժամկետների ընտրություն

en: Tool {0} is not available for your operating system.
hy: {0} գործիքը ձեր օպերացիոն համակարգի համար հասանելի չէ:

en: Tools
hy: Գործիքներ

en: Topic
hy: Վերնագիր

en: Troubleshooting
hy: Խնդիրների լուծում

en: Turkish
hy: Թուրքերեն

en: Type
hy: Հավաքել

en: Type board password to access its console
hy: Հավաքեք հարթակի գաղտնաբառը վահանակ մուտք գործելու համար

en: Type board password to upload a new sketch
hy: Հավաքեք հարթակի գաղտնաբառը գծագիրը վերբեռնելու համար

en: Ukrainian
hy: Ուկրաիներեն

en: Unable to connect to {0}
hy: Հնարավոր չէ միանալ {0} -ին

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
hy: Հնարավոր չեր կապնվել: գծագիրը օգտագործում է կամուրջ?

en: Unable to connect: retrying
hy: Հնարավոր չէ կապնվել: նորից ենք փորձում

en: Unable to connect: wrong password?
hy: Հնարավոր չէ կապնվել: սխալ գաղտնաբառ?

en: Unable to find {0} in {1}
hy: Հնարավոր չէ գտնել {0}-ը {1}-ում

en: Unable to open serial monitor
hy: Հնարավոր չէ բացել մոնիտորը

en: Unable to open serial plotter
hy: Հնարավոր չէ բացել սերիալ արտապատկերիչը

en: Unable to reach Arduino.cc due to possible network issues.
hy: Arduino.cc-ը հասանելի չէ, հնարավոր ցանցային խնդիրների պատճառով:

en: Uncategorized
hy: Չդասակարգված

en: Undo
hy: Հետ շրջել

en: Unhandled type {0} in context key {1}
hy: {0} չճանաճված տիպ {1} բանալու կոնտեքստում

en: Unknown board
hy: Անհայտ սալիկ

en: Unknown sketch file extension: {0}
hy: Անհայտ նիշքի ձևաչափ՝ {0}

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
hy: Չնշված պլատֆորմ, գործարկիչը հասանելի չէ:
    URL-ների կամ պանակներ բացումը ավելացնելու համար,
    ավելացրեք "launcher=/path/to/app" տողը preferences.txt ֆայլում

en: Updatable
hy: Թարամացման ենթակա

en: Update
hy: Թարմացում

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
hy: Թարմացնել նիշքի ձևաչափերը նոր ընդլայնմամբ (.pde -> .ino)

en: Updates available for some of your {0}boards{1}
hy: Թարմացում է հասանելի ձեր որոշ {0}հարթակների համար{1}

en: Updates available for some of your {0}boards{1} and {2}libraries{3}
hy: Թարմացում է հասանելի ձեր որոշ {0}հարթակների{1} եւ {2}գրադարանների համար{3}

en: Updates available for some of your {0}libraries{1}
hy: Թարմացում է հասանելի ձեր որոշ {0}գրադարանների համար{1}

en: Updating list of installed libraries
hy: Տեղադրված գրադարաններ ցուցակը թարմացվում է

en: Upload
hy: Ներբեռնել

en: Upload Using Programmer
hy: Վերբեռնել Օգտագործելով Ծրագրավորողը

en: Upload any sketch to obtain it
hy: Վերբեռնեք ցանկացած էսքիզ, այն ստանալու համար

en: Upload canceled.
hy: Վերբեռնում չեղարկվեց:

en: Upload cancelled
hy: Վերբեռնումը չեղարկված է

en: Uploading to I/O Board...
hy: Վերբեռնվում է I/O հարթակ...

en: Uploading...
hy: Ներբեռնում․․․

en: Use Selection For Find
hy: Օգտագործել Նշումը Փնտրելու համար

en: Use external editor
hy: Օգտագործել արտաքին խմբագրիչ

en: Username:
hy: Օգտանուն

en: Using library {0} at version {1} in folder: {2} {3}
hy: Օգտագործելով {1} տարբերակի {0} գրադարանը հետեւյալ պանակում: {2} {3}

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
hy: Օգտագործելով {0} գրադարանը հետեւյալ պանակում: {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
hy: Նախկինում կոմպիլացված {0} նիշքի օգտագործում

en: Verify
hy: Ստուգել

en: Verify code after upload
hy: Ստուգել կոդը վերբեռնումից հետո

en: Verify/Compile
hy: Ստուգել/Կոմպիլացնել

en: Verifying and uploading...
hy: Ստուգվում և վերբեռնվում է...

en: Verifying archive integrity...
hy: Ստուգվում է արխիվի ամբողջականությունը

en: Verifying...
hy: Ստուգվում է...

en: Version <b>{0}</b>
hy: Տարբերակ <b>{0}</b>

en: Version unknown
hy: Տարբերակը ճանաչված չէ

en: Version {0}
hy: Տարբերակ {0}

en: Vietnamese
hy: Վիետնամերեն

en: Visit Arduino.cc
hy: Այցելեք Arduino.cc

en: WARNING: Category '{0}' in library {1} is not valid. Setting to '{2}'
hy: ԶԳՈՒՇԱՑՈՒՄ: {1} Գրադարանում '{0}' կատեգորիան վավեր չէ: Դրվում է  '{2}'-ին

en: WARNING: Spurious {0} folder in '{1}' library
hy: ԶԳՈՒՇԱՑՈՒՄ: '{1}' գրադարանում կեղծված {0} թղթապանակ

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
hy: ԶԳՈՒՇԱՑՈՒՄ: {0} գրադարանը աշխատում է {1} ճարտարապետությամբ() եւ հնարավոր է համատեղելի չլինի ձեր ընթացիկ հարթակի հետ որը ունի {2} ճարտարապետություն()

en: Warning
hy: Զգուշացում

en: Warning: This core does not support exporting sketches. Please consider upgrading it or contacting its author
hy: Զգուշացում: Այս միջուկը գծագրերի արտահանում չի ապահովվում. Ինիկատի ունեցեք այն թարմացնել կամ հեղինակի հետ կապնվել

en: Warning: file {0} links to an absolute path {1}
hy: Զգուշացում: {0} նիշքը միանում է {1} անորոշ պանակի

en: Warning: forced trusting untrusted contributions
hy: Զգուշացում: ստիպողական վտահում չվստահված ներդրողներին

en: Warning: forced untrusted script execution ({0})
hy: Զգուշացում: ստիպողական ({0}) սկրիպտի աշխատեցում

en: Warning: non trusted contribution, skipping script execution ({0})
hy: Զգուշացում: չվստահված ներդրող, շրջանցվում է ({0}) սկրիպտի կատարումը

en: Warning: platform.txt from core '{0}' contains deprecated {1}, automatically converted to {2}. Consider upgrading this core.
hy: Զգուշացում: platform.txt-ի '{0}' միջուկը պարունակում է հնացած {1}, ավտոմատ ձեւափոխել է {2}-ի:
    Ինիկատի ունեցեք թարմացնել այս միջուկը:

en: Warning: platform.txt from core '{0}' misses property '{1}', using default value '{2}'. Consider upgrading this core.
hy: Զգուշացում: platform.txt-ի '{0}' միջուկից բացակայում է {1} հատկությունը, օգտագործվում է {2} լռելյայն արժեքը:
    Ինիկատի ունեցեք թարմացնել այս միջուկը:

en: Western Frisian
hy: Արեւմտյան Ֆրիզերեն

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
hy: Wire.receive()-ը վերանվանվել է Wire.read()-ի:

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
hy: Wire.send()-ը վերանվանվել է Wire.write()-ի:

en: Wrap Around
hy: Պատել Շուրջը

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
hy: Սխալ միկրոկոնտրոլլեր է գտնվել: Դուք նշել եք ճիշտ հարթակը Գործիքներ > Հարթակ մենյուից?

en: Yes
hy: Այո

en: You can't import a folder that contains your sketchbook
hy: Դուք չեք կարող ներմուծել պանակ, որը պարունակում է ձեր գծագրի գիրքը

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
hy: Դուք չեք կարող պահպանել գծագիրը իր մեջ գտնվող պանակի մեջ:
    Այն կտեւի անվերջ:

en: You forgot your sketchbook
hy: Դուք մոռացել եք գծագրերի գիրքը

en: You have unsaved changes!
    You must save all your sketches to enable this option.
hy: Ունեք չպահված փոփոխություներ:
    Ընտրանքն ակտիվացնելու համար պետք է պահել բոլոր էսքիզները

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
hy: Դուք փոխանցել եք {0} բայց ոչինչ չի վերագրվել: Դուք պետք է նշեք տողի խմբագրում?

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
hy: Դուք հասել եք օրվա համար գծագրերի ավտոմատ անվանման սահմանին: Միգուցե գնաք զբոսնելու?

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your settings folder.
    Please move the IDE to another folder.
hy: Ձեր IDE-ի պատճենը տեղադրված է կարգավորումների ենթապանակում:
    Խնդրում ենք տեղափոխել IDE-ն այլ պանակ:

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your sketchbook.
    Please move the IDE to another folder.
hy: Ձեր IDE-ի պատճենը տեղադրված է գծագրերի գրքի ենթապանակում:
    Խնդրում ենք տեղափոխել IDE-ն այլ պանակ:

en: ZIP files or folders
hy:  ZIP նիշքեր կամ թղթապանակներ

en: Zip doesn't contain a library
hy: Zip-ը գրադարան չի պարունակում

en: ".{0}" is not a valid extension.
hy: ".{0}"-ը վավեր ընդլայնում չէ:

en: "{0}" contains unrecognized characters. If this code was created with an older version of Arduino, you may need to use Tools -> Fix Encoding & Reload to update the sketch to use UTF-8 encoding. If not, you may need to delete the bad characters to get rid of this warning.
hy: "{0}" պարունակում է չճանաչված սիմվոլներ: Եթե այս կոդը ստեղծվել է Արդուինոյի հին տարբերակով, ապա պետք է օգտագործել Գործիքներ -> Ուղղել Կոդավորումը և նորից բեռնել գծագիրը թարմացնելու և այսպիսով UTF-8 կոդավորումն օգտագործելու համար: Եթե ոչ, ապա դուք պետք է ջնջեք սխալ սիմվոլները զգուշացումից ազատվելու համար:

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
hy: 
    Arduino 0019-ում Ethernet գրադարանը կախված է SPI գրադարանից:
    Դուք ամենայն հավանականությամբ օգտագործում եք այն կամ այլ գրադարան, որը կախված է SPI գրադարանից:

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
hy: 
    Arduino 1.0-ում 'BYTE' հիմնաբառը այլեւս չի աջակցվում:
    Խնդրում ենք փոխարենը օգտագործել Serial.write() :

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
hy: 
    Arduino 1.0-ում Client դասը վերանվանվել է EthernetClient-ի:

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
hy: 
    Arduino 1.0-ում Server դասը վերանվանվել է EthernetServer-ի:

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
hy: 
    Arduino 1.0-ում Udp դասը վերանվանվել է EthernetUdp-ի:

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
hy: 
    Arduino 1.0-ում Wire.receive() ֆունկցիան վերանվանվել է Wire.read()-ի այլ գրադարանների հետ կայունության համար:

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
hy: 
    Arduino 1.0-ում Wire.send() ֆունկցիան վերանվանվել է Wire.write()-ի այլ գրադարանների հետ կայունության համար:

en: baud
hy: բոդ

en: compilation
hy: կոմպիլացիա

en: connected!
hy: կապնվեց!

en: ignoring invalid font size {0}
hy: Անվավեր տառատեսակի չափը {0} անտեսվում է

en: name is null
hy: անունը null է

en: no headers files (.h) found in {0}
hy: {0} -ում (.h) վերնագրով նիշք չի գտնվել

en: serialMenu is null
hy: serialMenu-ն null է

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
hy: {0} սերիալ պորտը գոյություն չունի կամ հարթակը կապնված չէ

en: unknown option: {0}
hy: անհայտ տարբերակ:  {0}

en: upload
hy: վերբեռնում

en: version <b>{0}</b>
hy: տարբերակ <b>{0}</b>

en: {0} - {1} | Arduino {2}
hy: {0} - {1} | Արդուինո {2}

en: {0} file signature verification failed
hy: {0} նիշքի ստորագրման ստուգումը ձախողվեց

en: {0} file signature verification failed. File ignored.
hy: {0} նիշքի ստորագրման ստուգումը ձախողվեց: Նիշքն անտեսվեց:

en: {0} files added to the sketch.
hy: {0} նիշքերն ավելացվեցին էսքիզին:

en: {0} libraries
hy: {0} գրադարաններ

en: {0} must be a folder
hy: {0}-ը պետք է լինի պանակ

en: {0} on {1}
hy: {0} -ն {1} -ի վրա

en: {0} pattern is missing
hy: {0} օրինաչափություն բացակայում է

en: {0} returned {1}
hy: {0}-ը վերադարձրեց {1}

en: {0} | Arduino {1}
hy: {0} | Արդունո{1}

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
hy: {0}:  --pref -ի սխալ արգումենտ, պետք է լինի "pref=value" ֆորմատով

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
hy: {0}: Սխալ հարթակի անուն, պետք է լինի "package:arch:board" կամ "package:arch:board:options" ֆորմատով

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
hy: {0}: Անվավեր տարբերակ "{1}" հարթակի համար

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
hy: {0}: Անվավեր տարբերակ, պետք է լինի հետեւյալ ձեւով "name=value"

en: {0}: Invalid value for option "{1}" for board "{2}"
hy: {0}՝ անվավեր արժեք "{2}" սալիկի "{1}" ընտրանքի համար

en: {0}: Unknown architecture
hy: {0}: Անհայտ ճարտարապետություն

en: {0}: Unknown board
hy: {0}: Անհայտ հարթակ

en: {0}: Unknown package
hy: {0}: Անհայտ փաթեթ

en: {0}Install this package{1} to use your {2} board
hy: {0}Տեղադրեք այս փաթեթը{1} {2} սալիկն օգտագործելու համար
