Arduino IDE 1.5 - en to it_IT translation catalogue (583 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
it_IT: (richiede il riavvio di Arduino)

en:  Not used: {0}
it_IT: Non usata: {0}

en:  Used: {0}
it_IT: Usata: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
it_IT: 'Keyboard' non trovata. Il tuo sketch include la riga '#include <Keyboard.h>'?

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
it_IT: 'Mouse' non trovato. Il tuo sketch include la riga '#include <Mouse.h>'?

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
it_IT: La cartella 'arch' non è più supportata! Guarda http://goo.gl/gfFJzU per maggiori informazioni

en: (edit only when Arduino is not running)
it_IT: (modificabile solo quando Arduino non è in esecuzione)

en: --curdir no longer supported
it_IT: --curdir non è più supportato

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
it_IT: --verbose, --verbose-upload e --verbose-build possono essere usati solo insieme a --verify o --upload

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
it_IT: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Vuoi salvare le modifiche a questo sketch<BR> prima di chiudere?</b><p>Non salvando, le modifiche verranno perse

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
it_IT: Una cartella di nome "{0}" esiste già. Impossibile aprire lo sketch

en: A library named {0} already exists
it_IT: Esiste già una libreria chiamata {0}

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
it_IT: E' disponibile una nuova versione di Arduino, 
    vuoi visitare la pagina degli aggiornamenti?

en: A newer {0} package is available
it_IT: È disponibile un nuovo pacchetto {0}

en: A subfolder of your sketchbook is not a valid library
it_IT: Una sottocartella del tuo sketchbook non è una libreria valida

en: About Arduino
it_IT: A proposito di Arduino

en: Add .ZIP Library...
it_IT: Aggiungi libreria da file .ZIP...

en: Add File...
it_IT: Aggiungi file...

en: Additional Boards Manager URLs
it_IT: URL aggiuntive per il Gestore schede

en: Additional Boards Manager URLs:
it_IT: URL aggiuntive per il Gestore schede:

en: Aggressively cache compiled core
it_IT: Core compilato con cache aggressiva

en: Albanian
it_IT: Albanese

en: All
it_IT: Tutti

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
it_IT: Si è verificato un errore mentre era in corso la correzione della codifica del file.
    Non cercare di salvare questo sketch in quanto potrebbe sovrascrivere
    la versione precedente. Usa "Apri" per riaprire lo sketch e riprova

en: An error occurred while updating libraries index!
it_IT: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento dell'indice delle librerie!

en: An error occurred while uploading the sketch
it_IT: Errore durante il caricamento dello sketch

en: An error occurred while verifying the sketch
it_IT: Errore durante la verifica dello sketch

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
it_IT: Errore durante la verifica/caricamento dello sketch

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
it_IT: Errore sconosciuto durante il caricamento
    di codice specifico per la tua macchina

en: Arabic
it_IT: Arabo

en: Archive Sketch
it_IT: Archivia sketch...

en: Archive sketch as:
it_IT: Archivia sketch come...

en: Archive sketch canceled.
it_IT: Archiviazione sketch annullata

en: Archiving built core (caching) in: {0}
it_IT: Archivio il core (caching) compilato in: {0}

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
it_IT: L'archiviazione dello sketch è stata annullata perché
    non sono riuscito a salvare correttamente lo sketch

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
it_IT: Schede Arduino ARM (32-bits)

en: Arduino AVR Boards
it_IT: Schede Arduino AVR

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
it_IT: Arduino può aprire solo i propri sketch
    o altri file con estensione .ino o .pde

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
it_IT: Arduino non può avviarsi perché non riesce a
    creare la cartella dove salvare le impostazioni

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
it_IT: Arduino non può avviarsi perché non riesce a
    creare la cartella dove salvare gli sketch

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare "{0}"?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo sketch?

en: Argument required for --board
it_IT: Argomento necessario per --board

en: Argument required for --port
it_IT: Argomento necessario per --port

en: Argument required for --pref
it_IT: Argomento necessario per --pref

en: Argument required for --preferences-file
it_IT: Argomento necessario per --preferences-file

en: Argument required for {0}
it_IT: È richiesto un argomento per {0}

en: Armenian
it_IT: Armeno

en: Asturian
it_IT: Asturiano

en: Authorization required
it_IT: Necessaria autorizzazione

en: Auto Format
it_IT: Formattazione automatica

en: Auto Format finished.
it_IT: Formattazione automatica completata

en: Auto-detect proxy settings
it_IT: Individua automaticamente le impostazioni del proxy

en: Automatic
it_IT: Automatico

en: Automatic proxy configuration URL:
it_IT: URL di configurazione automatica del proxy:

en: Autoscroll
it_IT: Scorrimento automatico

en: Bad error line: {0}
it_IT: Errore alla linea: {0}

en: Bad file selected
it_IT: Selezionato file errato

en: Basque
it_IT: Basco

en: Belarusian
it_IT: Bielorusso

en: Board
it_IT: Scheda

en: Board Info
it_IT: Informazioni sulla scheda

en: Board at {0} is not available
it_IT: La scheda in {0} non è disponibile

en: Board {0} (platform {1}, package {2}) is unknown
it_IT: La scheda {0} (piattaforma {1}, pacchetto {2}) è sconosciuta

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
it_IT: La scheda {0}:{1}:{2} non ha la proprietà ''build.board'' definita. La imposto automaticamente a {3}

en: Board:
it_IT: Scheda:

en: Boards Manager
it_IT: Gestore schede

en: Boards Manager...
it_IT: Gestore schede...

en: Boards included in this package:
it_IT: Schede incluse in questo pacchetto:

en: Bootloader file specified but missing: {0}
it_IT: Il file del bootloader è specificato ma mancante: {0}

en: Bosnian
it_IT: Bosniaco

en: Both NL & CR
it_IT: Entrambi (NL & CR)

en: Browse
it_IT: Sfoglia

en: Build options changed, rebuilding all
it_IT: Opzioni di compilazione cambiate, ricompilo tutto

en: Built-in Examples
it_IT: Esempi integrati

en: Bulgarian
it_IT: Bulgaro

en: Burmese (Myanmar)
it_IT: Birmano

en: Burn Bootloader
it_IT: Scrivi il bootloader

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
it_IT: Sto scrivendo il bootloader sulla scheda di I/O (potrebbe richiedere qualche minuto)...

en: CRC doesn't match, file is corrupted. It may be a temporary problem, please retry later.
it_IT: Il CRC non corrisponde, il file è rovinato. Potrebbe essere un problema temporaneo, riprova dopo

en: Can only pass one of: {0}
it_IT: Si può usare solo uno tra: {0}

en: Can't enable external editor
it_IT: Impossibile abilitare l'editor esterno

en: Can't find the sketch in the specified path
it_IT: Impossibile trovare lo sketch nel percorso specificato

en: Canadian French
it_IT: Francese canadese

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cannot specify any sketch files
it_IT: Non posso specificare nessun file dello sketch

en: Carriage return
it_IT: Ritorno carrello (CR)

en: Catalan
it_IT: Catalano

en: Check for updates on startup
it_IT: Controlla aggiornamenti all'avvio

en: Chinese (China)
it_IT: Cinese (Cina)

en: Chinese (Taiwan)
it_IT: Cinese (Taiwan)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
it_IT: Cinese (Taiwan - Big5)

en: Clear output
it_IT: Ripulisci l'output

en: Click for a list of unofficial boards support URLs
it_IT: Clicca qui per ottenere una lista di URL per schede non ufficiali

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Comment/Uncomment
it_IT: Commenta / togli commento

en: Communication
it_IT: Comunicazione

en: Compiler warnings:
it_IT: Warning del compilatore:

en: Compiling sketch...
it_IT: Sto compilando lo sketch...

en: Contributed
it_IT: Fornita da terzi

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy as HTML
it_IT: Copia come HTML

en: Copy error messages
it_IT: Copia i messaggi di errore

en: Copy for Forum
it_IT: Copia per il forum

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
it_IT: Impossibile aggiungere "{0}" allo sketch

en: Could not copy to a proper location.
it_IT: Impossibile copiare nella posizione opportuna

en: Could not create directory "{0}"
it_IT: Impossibile creare la cartella "{0}"

en: Could not create the sketch folder.
it_IT: Impossibile creare la cartella dello sketch

en: Could not create the sketch.
it_IT: Impossibile creare lo sketch

en: Could not delete "{0}".
it_IT: Impossibile eliminare "{0}"

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
it_IT: Impossibile eliminare il file "{0}"

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
it_IT: Impossibile trovare "boards.txt" in {0}.
    É una versione precedente a 1.5?

en: Could not find tool {0}
it_IT: Impossibile trovare lo strumento {0}

en: Could not find tool {0} from package {1}
it_IT: Impossibile trovare lo strumento {0} nel pacchetto {1}

en: Could not open the URL
    {0}
it_IT: Impossibile aprire l''URL
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
it_IT: Impossibile aprire la cartella
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
it_IT: Impossibile salvare nuovamente lo sketch. A questo punto potresti essere nei guai
    ed è il caso di copiare e incollare il codice in un altro editor di testo

en: Could not re-save sketch
it_IT: Impossibile salvare nuovamente lo sketch

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
it_IT: Impossibile leggere le impostazioni del tema dei colori.
    Devi reinstallare Arduino

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
it_IT: Impossibile leggere le impostazioni predefinite.
    Devi reinstallare Arduino

en: Could not remove old version of {0}
it_IT: Impossibile eliminare la vecchia versione di {0}

en: Could not replace {0}
it_IT: Impossibile sostituire {0}

en: Could not write preferences file: {0}
it_IT: Impossibile scrivere il file delle preferenze: {0}

en: Couldn't archive sketch
it_IT: Impossibile archiviare lo sketch

en: Couldn't determine program size: {0}
it_IT: Impossibile determinare la dimensione del programma: {0}

en: Couldn't do it
it_IT: Impossibile eseguire il comando

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
it_IT: Impossibile trovare una scheda sulla porta selezionata. Controlla di
    avere selezionato la porta giusta. Se è giusta, prova a premere il tasto di
    reset sulla scheda subito dopo aver avviato il caricamento dello sketch

en: Croatian
it_IT: Croato

en: Cut
it_IT: Taglia

en: Czech (Czech Republic)
it_IT: Ceco (Repubblica Ceca)

en: Danish (Denmark)
it_IT: Danese (Danimarca)

en: Data Processing
it_IT: Elaborazione dati

en: Data Storage
it_IT: Archiviazione dati

en: Decrease Font Size
it_IT: Riduci la dimensione del testo

en: Decrease Indent
it_IT: Diminuisci indentazione

en: Default
it_IT: Pochi

en: Default theme
it_IT: Tema predefinito

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Device Control
it_IT: Controllo dispositivi

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
it_IT: Il dispositivo non risponde, controlla di aver selezionato la porta seriale
    corretta o premi reset sulla scheda appena prima di esportare

en: Discard all changes and reload sketch?
it_IT: Scartare tutte le modifiche e ricaricare lo sketch?

en: Display
it_IT: Schermo

en: Display line numbers
it_IT: Visualizza i numeri di linea

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
it_IT: Vuoi davvero eliminare {0}?
    Se lo fai non sarai più in grado di usare {0}.

en: Don't Save
it_IT: Non salvare

en: Done Saving.
it_IT: Salvataggio completato

en: Done burning bootloader.
it_IT: Scrittura bootloader completata

en: Done compiling
it_IT: Compilazione completata

en: Done compiling.
it_IT: Compilazione completata

en: Done printing.
it_IT: Stampa completata

en: Done uploading
it_IT: Caricamento completato

en: Done uploading.
it_IT: Caricamento completato

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
it_IT: Scaricati {0}kb di {1}kb.

en: Downloading boards definitions.
it_IT: Sto scaricando le definizioni delle schede...

en: Downloading libraries index...
it_IT: Sto scaricando l'indice delle librerie...

en: Downloading library: {0}
it_IT: Sto scaricando la libreria {0}...

en: Downloading platforms index...
it_IT: Sto scaricando l'indice delle piattaforme...

en: Downloading tools ({0}/{1}).
it_IT: Sto scaricando gli strumenti ({0}/{1})...

en: Dutch
it_IT: Olandese

en: Dutch (Netherlands)
it_IT: Olandese

en: Edison Help
it_IT: Aiuto su Edison

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Editor font size:
it_IT: Dimensioni del font dell'editor:

en: Editor language:
it_IT: Lingua dell'editor:

en: Enable Code Folding
it_IT: Abilita il raggruppamento del codice

en: English
it_IT: Inglese

en: English (United Kingdom)
it_IT: Inglese (Regno Unito)

en: Enter a comma separated list of urls
it_IT: Scrivi una lista di URL separati da virgola

en: Enter additional URLs, one for each row
it_IT: Scrivi le URL aggiuntive, una per riga

en: Environment
it_IT: Ambiente di sviluppo

en: Error
it_IT: Errore

en: Error adding file
it_IT: Errore nell'aggiunta del file

en: Error compiling for board {0}.
it_IT: Errore durante la compilazione per la scheda {0}.

en: Error compiling.
it_IT: Errore durante la compilazione

en: Error downloading {0}
it_IT: Errore durante lo scaricamento di {0}

en: Error getting the Arduino data folder.
it_IT: Errore con la cartella dati di Arduino

en: Error inside Serial.{0}()
it_IT: Errore in Serial.{0}()

en: Error loading theme {0}: {1}
it_IT: Errore nel caricamento del tema {0}: {1}

en: Error loading {0}
it_IT: Errore durante il caricamento di {0}

en: Error opening serial port ''{0}''.
it_IT: Errore nell''apertura della porta seriale "{0}"

en: Error opening serial port ''{0}''. Try consulting the documentation at http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission
it_IT: Errore nell'apertura della porta seriale "{0}". Prova a consultare la pagina http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission

en: Error parsing libraries index: {0}
    Try to open the Library Manager to update the libraries index.
it_IT: Errore in lettura dell'indice delle librerie: {0}
    Prova ad aprire il "Gestore librerie" per aggiornarlo.

en: Error reading libraries index: {0}
it_IT: Errore in lettura dell'indice delle librerie: {0}

en: Error reading package indexes folder: {0}
    (maybe a permission problem?)
it_IT: Errore in lettura della cartella degli indici dei pacchetti: {0}
    (forse un problema di permessi?)

en: Error reading preferences
it_IT: Errore nella lettura delle impostazioni

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
it_IT: Errore nella lettura del file delle impostazioni. Elimina (o sposta)
    {0} e riavvia Arduino

en: Error running post install script
it_IT: Errore nell'esecuzione dello script di post installazione

en: Error starting discovery method:
it_IT: Errore nell'avvio del metodo di discovery:

en: Error touching serial port ''{0}''.
it_IT: Errore durante l''esecuzione del comando touch sulla porta seriale ''{0}''

en: Error while burning bootloader.
it_IT: Errore durante la scrittura del bootloader

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
it_IT: Errore durante la scrittura del bootloader: manca il parametro di configurazione '{0}'

en: Error while burning bootloader: please select a serial port.
it_IT: Errore durante la scrittura del bootloader: devi selezionare una porta seriale

en: Error while compiling: missing '{0}' configuration parameter
it_IT: Errore durante la compilazione: manca il parametro di configurazione '{0}'

en: Error while printing.
it_IT: Errore durante la stampa

en: Error while setting serial port parameters: {0} {1} {2} {3}
it_IT: Errore durante l'impostazione dei parametri della porta seriale: {0} {1} {2} {3}

en: Error while uploading
it_IT: Errore durante il caricamento

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
it_IT: Errore durante il caricamento: manca il parametro di configurazione '{0}'

en: Error while verifying
it_IT: Errore durante la verifica

en: Error while verifying/uploading
it_IT: Errore durante la verifica/caricamento

en: Estonian
it_IT: Estone

en: Examples
it_IT: Esempi

en: Examples for any board
it_IT: Esempi per qualsiasi scheda

en: Examples for {0}
it_IT: Esempi per {0}

en: Examples from Custom Libraries
it_IT: Esempi da librerie personalizzate

en: Examples from Other Libraries
it_IT: Esempi da altre librerie

en: Export canceled, changes must first be saved.
it_IT: Esportazione annullata, le modifiche devono prima essere salvate.

en: Export compiled Binary
it_IT: Esporta sketch compilato

en: Failed to open sketch: "{0}"
it_IT: Impossibile aprire lo sketch: "{0}"

en: Failed to rename "{0}" to "{1}"
it_IT: Impossibile rinominare "{0}" in "{1}"

en: Failed to rename sketch folder
it_IT: Impossibile rinominare la cartella degli sketch

en: File name {0} is invalid: ignored
it_IT: Il nome del file {0} non è valido: è stato ignorato

en: Filipino
it_IT: Filippino

en: Filter your search...
it_IT: Filtra la tua ricerca...

en: Find
it_IT: Trova successivo

en: Find Next
it_IT: Trova successivo

en: Find Previous
it_IT: Trova precedente

en: Find in Reference
it_IT: Cerca nella guida

en: Find...
it_IT: Trova...

en: Find:
it_IT: Trova:

en: Finnish
it_IT: Finlandese

en: Fix Encoding & Reload
it_IT: Correggi codifica e ricarica

en: For information on installing libraries, see: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries
it_IT: Per maggiori informazioni sull'installazione di librerie guarda http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries

en: Forcing reset using 1200bps open/close on port {0}
it_IT: Forzo il reset aprendo e chiudendo a 1200bps la porta {0}

en: French
it_IT: Francese

en: Frequently Asked Questions
it_IT: Domande frequenti

en: Galician
it_IT: Galiziano

en: Galician (Spain)
it_IT: Galiziano (Spagna)

en: Galileo Help
it_IT: Aiuto su Galileo

en: Georgian
it_IT: Georgiano

en: German
it_IT: Tedesco

en: Get Board Info
it_IT: Acquisisci informazioni sulla scheda

en: Getting Started
it_IT: Primi passi

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
it_IT: Le variabili globali usano {0} byte ({2}%%) di memoria dinamica, lasciando altri {3} byte liberi per le variabili locali. Il massimo è {1} byte.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
it_IT: Le variabili globali usano {0} byte di memoria dinamica.

en: Go to line
it_IT: Vai alla linea

en: Go to line...
it_IT: Vai alla linea...

en: Greek
it_IT: Greco

en: Hebrew
it_IT: Ebraico

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Host name:
it_IT: Nome host:

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
it_IT: Cosa ne diresti di salvare lo sketch prima di
    cercare di cambiargli il nome?

en: How very Borges of you
it_IT: Avete scoperto il Borges che c'è in voi

en: Hungarian
it_IT: Ungherese

en: INCOMPATIBLE
it_IT: INCOMPATIBILE

en: Ignore Case
it_IT: Ignora maiuscole / minuscole

en: Ignoring library with bad name
it_IT: Ignoro la libreria con nome non corretto

en: Ignoring sketch with bad name
it_IT: Ignoro lo sketch con nome non valido

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
it_IT: Da Arduino IDE 1.0 l'estensione dei file è cambiata
    da .pde a .ino. I nuovi sketch (compresi quelli creati
    con "Salva con nome") useranno la nuova estensione.
    L'estensione degli sketch già esistenti verrà automaticamente
    aggiornata durante il salvataggio, ma è possibile disattivare
    questa modalità nel pannello "Preferenze".
    
    Salvo lo sketch e aggiorno la sua estensione?

en: Include Library
it_IT: #include libreria

en: Incorrect IDE installation folder
it_IT: La cartella di installazione dell'IDE non è corretta

en: Increase Font Size
it_IT: Aumenta la dimensione del testo

en: Increase Indent
it_IT: Aumenta indentazione

en: Indonesian
it_IT: Indonesiano

en: Initializing packages...
it_IT: Sto inizializzando i pacchetti...

en: Install
it_IT: Installa

en: Installation completed!
it_IT: Installazione completata!

en: Installed
it_IT: Installata

en: Installing boards...
it_IT: Sto installando la scheda...

en: Installing library: {0}:{1}
it_IT: Sto installando la libreria {0}:{1}...

en: Installing tools ({0}/{1})...
it_IT: Sto installando gli strumenti ({0}/{1})...

en: Installing...
it_IT: Sto installando...

en: Interface scale:
it_IT: Scala dell'interfaccia:

en: Invalid library found in {0}: {1}
it_IT: Trovata libreria non valida in {0}: {1}

en: Invalid quoting: no closing [{0}] char found.
it_IT: Virgolettato non valido: carattere di chiusura [{0}] non trovato.

en: Invalid version '{0}' for library in: {1}
it_IT: Versione non valida '{0}' per la libreria in: {1}

en: Invalid version {0}
it_IT: Versione non valida {0}

en: Italian
it_IT: Italiano

en: Japanese
it_IT: Giapponese

en: Kazakh
it_IT: Kazako

en: Korean
it_IT: Coreano

en: Latvian
it_IT: Lettone

en: Library Manager
it_IT: Gestore librerie

en: Library added to your libraries. Check "Include library" menu
it_IT: Libreria aggiunta alle tue librerie. Controlla il menù "Inclusione librerie"

en: Library can't use both 'src' and 'utility' folders. Double check {0}
it_IT: La libreria non può usare sia la cartella 'src' che la cartella 'utility'. Controlla {0}

en: Library is already installed: {0}:{1}
it_IT: Libreria già installata: {0}:{1}

en: Line number:
it_IT: Linea numero:

en: Lithuaninan
it_IT: Lituano

en: Loading configuration...
it_IT: Sto caricando la configurazione...

en: Looking for recipes like {0}*{1}
it_IT: Cerco ricette simili a {0}*{1}

en: Low memory available, stability problems may occur.
it_IT: Poca memoria disponibile, potrebbero presentarsi problemi di stabilità

en: Manage Libraries...
it_IT: Gestione librerie...

en: Manual proxy configuration
it_IT: Configurazione manuale del proxy

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Missing '{0}' from library in {1}
it_IT: Manca '{0}' nella libreria {1}

en: Mode not supported
it_IT: Modalità non supportata

en: More
it_IT: Tanti

en: More preferences can be edited directly in the file
it_IT: Altre impostazioni possono essere modificate direttamente nel file

en: Moving
it_IT: Sto spostando...

en: Multiple files not supported
it_IT: File multipli non supportati

en: Multiple libraries were found for "{0}"
it_IT: Più di una libreria trovata per "{0}"

en: Must specify exactly one sketch file
it_IT: Devi specificare un unico file dello sketch

en: Name for new file:
it_IT: Nome del nuovo file:

en: Native serial port, can't obtain info
it_IT: Porta seriale nativa, non posso ottenere le informazioni

en: Nepali
it_IT: Nepalese

en: Network
it_IT: Rete

en: Network port, can't obtain info
it_IT: Porta di rete, non posso ottenere le informazioni

en: Network ports
it_IT: Porte di rete

en: Network upload using programmer not supported
it_IT: Il caricamento tramite un programmatore via rete non è supportato

en: New
it_IT: Nuovo

en: New Tab
it_IT: Nuova scheda

en: Newline
it_IT: A capo (NL)

en: Next Tab
it_IT: Scheda successiva

en: No authorization data found
it_IT: Dati di autorizzazione non trovati

en: No changes necessary for Auto Format.
it_IT: Nessun cambiamento effettuato con la formattazione automatica

en: No command line parameters found
it_IT: Nessun parametro della riga di comando trovato

en: No compiled sketch found
it_IT: Nessuno sketch compilato trovato

en: No files were added to the sketch.
it_IT: Nessun file è stato aggiunto allo sketch

en: No launcher available
it_IT: Nessun escutore disponibile

en: No line ending
it_IT: Nessun fine riga

en: No parameters
it_IT: Nessun parametro

en: No proxy
it_IT: Nessun proxy

en: No really, time for some fresh air for you.
it_IT: No davvero, è ora di prendere un po' di aria fresca

en: No reference available for "{0}"
it_IT: Nessuna voce disponibile per "{0}" nella guida

en: No sketch
it_IT: Nessuno sketch

en: No sketchbook
it_IT: Nessuno sketchbook

en: No valid code files found
it_IT: Nessun file di codice valido trovato

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
it_IT: Nessuna definizione di hardware valida trovata nella cartella {0}.

en: None
it_IT: Nessuno

en: Norwegian Bokmål
it_IT: Norvegese bokmål

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
it_IT: Memoria esaurita; guarda http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size per consigli su come ridurne l'utilizzo.

en: One file added to the sketch.
it_IT: Un file aggiunto allo sketch

en: Only --verify, --upload or --get-pref are supported
it_IT: Solo --verify, --upload o --get-pref sono supportati

en: Open
it_IT: Apri

en: Open Recent
it_IT: Apri sketch recenti

en: Open URL
it_IT: Apri URL

en: Open an Arduino sketch...
it_IT: Apri uno sketch di Arduino...

en: Open...
it_IT: Apri...

en: Other
it_IT: Altro

en: Page Setup
it_IT: Imposta pagina...

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Persian
it_IT: Persiano

en: Persian (Iran)
it_IT: Persiano (Iran)

en: Platform {0} (package {1}) is unknown
it_IT: La piattaforma {0} (pacchetto {1}) è sconosciuta

en: Please confirm boards deletion
it_IT: Confermi la cancellazione della scheda?

en: Please confirm library deletion
it_IT: Confermi la cancellazione della libreria?

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
it_IT: Importa la libreria SPI tramite menu "Sketch > Importa libreria"

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
it_IT: Importa la libreria Wire tramite il menu "Sketch > Importa libreria"

en: Please select a port to obtain board info
it_IT: Seleziona una porta per ottenere le informazioni sulla scheda

en: Please select a programmer from Tools->Programmer menu
it_IT: Seleziona un programmatore tramite il menù "Strumenti > Programmatore"

en: Plotter not available while serial monitor is open
it_IT: Il plotter non è disponibile quando il monitor seriale è aperto

en: Polish
it_IT: Polacco

en: Port
it_IT: Porta

en: Port number:
it_IT: Porta numero:

en: Portugese
it_IT: Portoghese

en: Portuguese (Brazil)
it_IT: Portoghese (Brasile)

en: Portuguese (Portugal)
it_IT: Portoghese (Portogallo)

en: Preferences
it_IT: Impostazioni...

en: Preparing boards...
it_IT: Sto preparando le schede...

en: Previous
it_IT: Trova precedente

en: Previous Tab
it_IT: Scheda precedente

en: Print
it_IT: Stampa...

en: Printing canceled.
it_IT: Stampa annullata

en: Printing...
it_IT: Sto stampando...

en: Problem Opening Folder
it_IT: Problema nell'apertura della cartella

en: Problem Opening URL
it_IT: Problema nell'apertura dell'URL

en: Problem Setting the Platform
it_IT: Problemi durante la configurazione della piattaforma

en: Problem accessing board folder /www/sd
it_IT: Problemi nell'accesso alla cartella /www/sd della scheda

en: Problem accessing files in folder "{0}"
it_IT: Problemi nell'accesso ai file nella cartella "{0}"

en: Problem getting data folder
it_IT: Problema con la cartella dati

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
it_IT: Problema di caricamento sulla scheda. Guarda http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload per suggerimenti

en: Problem with rename
it_IT: Problemi con il cambio di nome

en: Processor
it_IT: Processore

en: Programmer
it_IT: Programmatore

en: Progress {0}
it_IT: Progressione {0}

en: Quit
it_IT: Esci

en: RETIRED
it_IT: RITIRATI

en: Recommended
it_IT: Consigliato

en: Redo
it_IT: Ripeti

en: Reference
it_IT: Guida di riferimento

en: Remove
it_IT: Elimina

en: Removing library: {0}:{1}
it_IT: Sto eliminando la libreria {0}:{1}...

en: Removing...
it_IT: Sto eliminando...

en: Rename
it_IT: Rinomina

en: Replace
it_IT: Sostituisci

en: Replace & Find
it_IT: Trova e sostituisci

en: Replace All
it_IT: Sostituisci tutto

en: Replace the existing version of {0}?
it_IT: Sostituire la versione esistente di {0}?

en: Replace with:
it_IT: Sostituisci con:

en: Retired
it_IT: Fuori produzione

en: Retry the upload with another serial port?
it_IT: Ritento il caricamento con un'altra porta seriale?

en: Romanian
it_IT: Romeno

en: Running recipe: {0}
it_IT: In esecuzione la ricetta: {0}

en: Running: {0}
it_IT: In esecuzione: {0}

en: Russian
it_IT: Russo

en: Save
it_IT: Salva

en: Save As...
it_IT: Salva con nome...

en: Save Canceled.
it_IT: Salvataggio annullato

en: Save changes to "{0}"?
it_IT: Salvare le modifiche a "{0}"?

en: Save sketch folder as...
it_IT: Salva la cartella dello sketch come...

en: Save when verifying or uploading
it_IT: Salva durante la verifica o il caricamento

en: Saving...
it_IT: Sto salvando...

en: Search all Sketch Tabs
it_IT: Cerca in tutte le schede

en: Select (or create new) folder for sketches...
it_IT: Seleziona (o crea) la cartella per gli sketch...

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
it_IT: Seleziona un file ZIP o una cartella contenente la libreria che vuoi aggiungere

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
it_IT: Seleziona un'immagine o un altro file dati da copiare nello sketch

en: Select new sketchbook location
it_IT: Selezionare il nuovo percorso della cartella degli sketch

en: Select version
it_IT: Seleziona una versione

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
it_IT: La scheda selezionata dipende dal core '{0}' (non installato).

en: Selected board is not available
it_IT: La scheda selezionata non è disponibile

en: Selected library is not available
it_IT: La libreria selezionata non è disponibile

en: Send
it_IT: Invia

en: Sensors
it_IT: Sensori

en: Serial Monitor
it_IT: Monitor seriale

en: Serial Plotter
it_IT: Plotter seriale

en: Serial monitor is not supported on network ports such as {0} for the {1} in this release
it_IT: Il monitor seriale non è supportato su porte di rete come {0} per {1} in questa versione

en: Serial monitor not available while plotter is open
it_IT: Il monitor seriale non è disponibile quando il plotter è aperto

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
it_IT: Porta seriale "{0}" non trovata. Hai selezionato quella giusta dal menu "Strumenti > Porta seriale"?

en: Serial port not selected.
it_IT: Porta seriale non selezionata.

en: Serial port {0} not found.
it_IT: Porta seriale {0} non trovata.

en: Serial ports
it_IT: Porte seriali

en: Setting build path to {0}
it_IT: Imposto il percorso di compilazione a {0}

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings issues
it_IT: Problemi nelle impostazioni

en: Show Sketch Folder
it_IT: Apri cartella dello sketch

en: Show timestamp
it_IT: Visualizza orario

en: Show verbose output during:
it_IT: Mostra un output dettagliato durante:

en: Signal Input/Output
it_IT: Segnali di ingresso/uscita

en: Sketch Disappeared
it_IT: Lo sketch è sparito

en: Sketch Does Not Exist
it_IT: Lo sketch non esiste

en: Sketch is Read-Only
it_IT: Lo sketch è di sola lettura

en: Sketch is Untitled
it_IT: Lo sketch è senza nome

en: Sketch is read-only
it_IT: Lo sketch è di sola lettura

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
it_IT: Sketch troppo grande; guarda http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size per consigli su come ridurne la dimensione

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
it_IT: Lo sketch usa {0} byte ({2}%%) dello spazio disponibile per i programmi. Il massimo è {1} byte.

en: Sketchbook
it_IT: Cartelle degli sketch

en: Sketchbook folder disappeared
it_IT: La cartella degli sketch è scomparsa

en: Sketchbook location:
it_IT: Percorso della cartella degli sketch:

en: Sketchbook path not defined
it_IT: Percorso degli sketchbook non definito

en: Skipping contributed index file {0}, parsing error occured:
it_IT: Ignoro il file di indice fornito {0} a causa di un errore in lettura:

en: Slovak
it_IT: Slovacco

en: Slovenian
it_IT: Sloveno

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
it_IT: Alcuni file sono impostati come "sola lettura", quindi devi
    salvare di nuovo lo sketch in un'altra posizione
    e riprovare

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
it_IT: Alcuni file sono impostati come "sola lettura" quindi
    devi salvare nuovamente lo sketch in un'altra posizione

en: Sorry, the folder "{0}" already exists.
it_IT: Spiacente, la cartella "{0}" esiste già

en: Spanish
it_IT: Spagnolo

en: Specified folder/zip file does not contain a valid library
it_IT: La cartella/file ZIP specificata/o non contiene una libreria valida

en: Starting...
it_IT: Sto avviando...

en: Sunshine
it_IT: Sole splendente

en: Swedish
it_IT: Svedese

en: System Default
it_IT: Default di sistema

en: Talossan
it_IT: Talossano

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
it_IT: La parola chiave 'BYTE' non è più supportata

en: The --upload option supports only one file at a time
it_IT: L'opzione --upload supporta solo un file alla volta

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
it_IT: La classe Client è stata rinominata EthernetClient

en: The IDE includes an updated {0} package, but you're using an older one.
    Do you want to upgrade {0}?
it_IT: L'IDE include un pacchetto {0} aggiornato rispetto alla versione che stai usando.
    Vuoi aggiornare {0}?

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
it_IT: La classe Server è stata rinominata EthernetServer

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
it_IT: La classe Udp è stata rinominata EthernetUdp

en: The current selected board needs the core '{0}' that is not installed.
it_IT: La scheda selezionata richiede il core '{0}' che non risulta installato.

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
it_IT: Il file "{0}" deve essere all''interno
    di una cartella sketch di nome "{1}".
    Creo questa cartella, sposto il file e continuo?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library folder names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
it_IT: La libreria "{0}" non può essere usata.
    Il nome di una cartella di librerie deve iniziare con una lettera o un numero e deve essere seguito da lettere,
    numeri, trattini, punti o simboli di sottolineatura. La lunghezza massima è pari a 63.

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
it_IT: La libreria "{0}" non può essere usata.
    Il nome della libreria deve contenere solo lettere e numeri
    (ASCII senza spazi) e non può iniziare con un numero

en: The main file cannot use an extension
it_IT: Il file principale non può utilizzare un'estensione

en: The name cannot start with a period.
it_IT: Il nome non può iniziare con un punto

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
it_IT: Lo sketch selezionato non esiste più.
    Potresti aver bisogno di riavviare Arduino per
    aggiornare il contenuto della cartella degli sketch

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
it_IT: Lo sketch "{0}" non può essere usato.
    Il nome dello sketch può contenere solo lettere e numeri
    (ASCII senza spazi) e non può iniziare con un numero.
    Per sbarazzarti di questo messaggio elimina lo sketch da
    {1}

en: The sketch already contains a file named "{0}"
it_IT: Lo sketch contiene già un file di nome "{0}"

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
it_IT: La cartella dello sketch è sparita.
    Proverò a salvare nuovamente nella stessa posizione,
    ma qualsiasi cosa in aggiunta al codice andrà persa.

en: The sketch name had to be modified.
    Sketch names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
it_IT: Il nome dello sketch deve essere cambiato.
    Il nome di uno sketch deve iniziare con una lettera o un numero e deve essere seguito da lettere,
    numeri, trattini, punti o simboli di sottolineatura. La lunghezza massima è pari a 63.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
it_IT: La cartella degli sketch non esiste più.
    Arduino tornerà ad usare la posizione predefinita per la cartella
    e creerà una nuova cartella degli sketch se necessario.
    A quel punto Arduino smetterà di parlare di sé stesso
    in terza persona

en: The specified sketchbook folder contains your copy of the IDE.
    Please choose a different folder for your sketchbook.
it_IT: La cartella degli sketch indicata contiene la tua copia dell'IDE.
    Scegli un'altra cartella per i tuoi sketch.

en: Theme:
it_IT: Tema:

en: This library is not listed on Library Manager. You won't be able to reinstall it from here.
    Are you sure you want to delete it?
it_IT: Questa libreria non è elencata nel "Getore librerie". Non sarai in grado di reinstallarla da qui.
    Sei sicuro di volerla cancellare?

en: This report would have more information with
    "Show verbose output during compilation"
    option enabled in File -> Preferences.
it_IT: Questo report potrebbe essere più ricco di informazioni abilitando l'opzione
    "Mostra un output dettagliato durante la compilazione"
    in "File -> Impostazioni"

en: Time for a Break
it_IT: E' ora di fare una pausa

en: Timing
it_IT: Sincronizzazione

en: Tool {0} is not available for your operating system.
it_IT: Lo strumento {0} non è disponibile per il tuo sistema operativo.

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Topic
it_IT: Argomento

en: Troubleshooting
it_IT: Risoluzione dei problemi

en: Turkish
it_IT: Turco

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type board password to access its console
it_IT: Inserisci la password della scheda per accedere alla console

en: Type board password to upload a new sketch
it_IT: Inserisci la password della scheda per caricare un nuovo sketch

en: Ukrainian
it_IT: Ucraino

en: Unable to connect to {0}
it_IT: Impossibile connettersi a {0}

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
it_IT: Impossibile connettersi: forse lo sketch sta usando il bridge?

en: Unable to connect: retrying
it_IT: Impossibile connettersi: riprovo...

en: Unable to connect: wrong password?
it_IT: Impossibile connettersi: password errata?

en: Unable to find {0} in {1}
it_IT: Impossibile trovare {0} in {1}

en: Unable to open serial monitor
it_IT: Impossibile aprire il monitor seriale

en: Unable to open serial plotter
it_IT: Impossibile aprire il plotter seriale

en: Unable to reach Arduino.cc due to possible network issues.
it_IT: Impossibile connettersi ad Arduino.cc a causa di problemi di rete

en: Uncategorized
it_IT: Senza categoria

en: Undo
it_IT: Annulla

en: Unhandled type {0} in context key {1}
it_IT: Il tipo {0} associato alla chiave di contesto {1} non è gestito

en: Unknown board
it_IT: Scheda sconosciuta

en: Unknown sketch file extension: {0}
it_IT: Estensione sconosciuta per il file dello sketch: {0}

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
it_IT: Piattaforma non specificata, nessun esecutore disponibile.
    Per abilitare l'apertura di URL o di cartelle aggiungete una riga
    "launcher=/path/to/app" a "preferences.txt"

en: Updatable
it_IT: Aggiornabile

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
it_IT: Aggiorna automaticamente l'estensione degli sketch durante il salvataggio (.pde -> .ino)

en: Updates available for some of your {0}boards{1}
it_IT: Aggiornamenti disponibili per alcune delle tue {0}schede{1}

en: Updates available for some of your {0}boards{1} and {2}libraries{3}
it_IT: Aggiornamenti disponibili per alcune delle tue {0}schede{1} e {2}librerie{3}

en: Updates available for some of your {0}libraries{1}
it_IT: Aggiornamenti disponibili per alcune delle tue {0}librerie{1}

en: Updating list of installed libraries
it_IT: Sto aggiornando la lista delle librerie installate...

en: Upload
it_IT: Carica

en: Upload Using Programmer
it_IT: Carica tramite un programmatore

en: Upload any sketch to obtain it
it_IT: Carica qualsiasi sketch per ottenerlo

en: Upload canceled.
it_IT: Caricamento annullato

en: Upload cancelled
it_IT: Caricamento annullato

en: Uploading to I/O Board...
it_IT: Sto caricando sulla scheda di I/O...

en: Uploading...
it_IT: Sto caricando...

en: Use Selection For Find
it_IT: Trova testo selezionato

en: Use external editor
it_IT: Usa un editor esterno

en: Username:
it_IT: Nome utente:

en: Using library {0} at version {1} in folder: {2} {3}
it_IT: Uso la libreria {0} alla versione {1} nella cartella: {2} {3}

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
it_IT: Uso la libreria {0} nella cartella: {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
it_IT: Uso il file precedentemente compilato: {0}

en: Verify
it_IT: Verifica

en: Verify code after upload
it_IT: Verifica il codice dopo il caricamento

en: Verify/Compile
it_IT: Verifica / Compila

en: Verifying and uploading...
it_IT: Sto verificando e caricando...

en: Verifying archive integrity...
it_IT: Sto verificando l'integrità dell'archivio...

en: Verifying...
it_IT: Sto verificando...

en: Version <b>{0}</b>
it_IT: Versione <b>{0}</b>

en: Version unknown
it_IT: Versione sconosciuta

en: Version {0}
it_IT: Versione {0}

en: Vietnamese
it_IT: Vietnamita

en: Visit Arduino.cc
it_IT: Visita Arduino.cc

en: WARNING: Category '{0}' in library {1} is not valid. Setting to '{2}'
it_IT: ATTENZIONE: La categoria '{0}' della libreria {1} non è valida. La imposto a '{2}'

en: WARNING: Spurious {0} folder in '{1}' library
it_IT: ATTENZIONE: Cartella spuria {0} nella libreria '{1}'

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
it_IT: ATTENZIONE: la libreria {0} dichiara di funzionare sulle architetture {1} e potrebbe non essere compatibile con la tua scheda che utilizza l'architettura {2}

en: Warning
it_IT: Attenzione

en: Warning: This core does not support exporting sketches. Please consider upgrading it or contacting its author
it_IT: Attenzione: questo core non supporta l'esportazione degli sketch. Verifica se è disponibile un aggiornamento o contatta l'autore

en: Warning: file {0} links to an absolute path {1}
it_IT: Attenzione: il file {0} punta al percorso assoluto {1}

en: Warning: forced trusting untrusted contributions
it_IT: Attenzione: forzata l'attendibilità di contributi non attendibili

en: Warning: forced untrusted script execution ({0})
it_IT: Attenzione: forzata l'esecuzione di uno script non attendibile ({0})

en: Warning: non trusted contribution, skipping script execution ({0})
it_IT: Attenzione: contributo non attendibile, salto l'esecuzione dello script ({0})

en: Warning: platform.txt from core '{0}' contains deprecated {1}, automatically converted to {2}. Consider upgrading this core.
it_IT: Attenzione: platform.txt del core '{0}' contiene la stringa deprecata {1} convertita automaticamente in {2}. Verifica la disponibilità di un aggiornamento di questo core.

en: Warning: platform.txt from core '{0}' misses property '{1}', using default value '{2}'. Consider upgrading this core.
it_IT: Attenzione: in platform.txt del core '{0}' manca la proprietà '{1}', uso il valore predefinito '{2}'. Verifica la disponibilità di un aggiornamento per questo core.

en: Western Frisian
it_IT: Frisone occidentale

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
it_IT: Wire.receive() è stata rinominata Wire.read()

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
it_IT: Wire.send() è stato rinominata Wire.write()

en: Wrap Around
it_IT: Prosegui dall'inizio

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
it_IT: Trovato microcontrollore errato. Hai selezionato il tipo corretto di scheda dal menu "Strumenti > Tipo di Arduino"?

en: Yes
it_IT: Sì

en: You can't import a folder that contains your sketchbook
it_IT: Non puoi importare una cartella che contiene la tua cartella degli sketch

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
it_IT: Non puoi salvare lo sketch in una cartella
    all'interno di sé stessa. Questo procederebbe all'infinito

en: You forgot your sketchbook
it_IT: Hai dimenticato la tua cartella degli sketch

en: You have unsaved changes!
    You must save all your sketches to enable this option.
it_IT: Ci sono modifiche non salvate.
    Devi salvare tutti i tuoi sketch per abilitare questa opzione.

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
it_IT: Hai premuto {0} ma non è stato inviato nulla. Forse intendevi selezionare un fine riga?

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
it_IT: Hai raggiunto il limite giornaliero per la generazione automatica
    dei nomi degli sketch.
    Cosa ne diresti a questo punto di andare a fare due passi?

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your settings folder.
    Please move the IDE to another folder.
it_IT: La tua copia dell'IDE è installata in una sottocartella della tua cartella delle impostazioni.
    Sposta l'IDE in un'altra cartella.

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your sketchbook.
    Please move the IDE to another folder.
it_IT: La tua copia dell'IDE è installata in una sottocartella della tua cartella degli sketch.
    Sposta l'IDE in un'altra cartella.

en: ZIP files or folders
it_IT: Cartelle o file ZIP

en: Zip doesn't contain a library
it_IT: Il file ZIP non contiene una libreria

en: ".{0}" is not a valid extension.
it_IT: ".{0}" non è un'estensione valida

en: "{0}" contains unrecognized characters. If this code was created with an older version of Arduino, you may need to use Tools -> Fix Encoding & Reload to update the sketch to use UTF-8 encoding. If not, you may need to delete the bad characters to get rid of this warning.
it_IT: "{0}" contiene caratteri non riconosciuti. Se questo codice è stato creato con una vecchia versione di Arduino potresti dover usare il comando "Strumenti -> Correggi codifica e ricarica" per aggiornare lo sketch alla codifica UTF-8. In caso contrario, per eliminare questo avviso, devi cancellare i caratteri non supportati dallo sketch.

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
it_IT: 
    A partire da Arduino 0019, la libreria Ethernet dipende dalla libreria SPI.
    Sembra che tu stia usando quella o un'altra libreria che dipende
    dalla libreria SPI

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
it_IT: 
    Da Arduino IDE 1.0 la parola chiave 'BYTE' non è più supportata.
    Usa Serial.write() al suo posto

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
it_IT: 
    Da Arduino IDE 1.0 la classe Client nella libreria Ethernet è stata rinominata EthernetClient

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
it_IT: 
    Da Arduino IDE 1.0 la classe Server nella libreria Ethernet è stata rinominata EthernetServer

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
it_IT: 
    Da Arduino IDE 1.0 la classe Udp nella libreria Ethernet è stata rinominata EthernetUdp

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
it_IT: 
    Da Arduino IDE 1.0 la funzione Wire.receive() è stata rinominata Wire.read() per uniformità con le altre librerie

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
it_IT: 
    Da Arduino IDE 1.0 la funzione Wire.send() è stata rinominata Wire.write() per uniformità con le altre librerie

en: compilation
it_IT: compilazione

en: connected!
it_IT: connesso!

en: ignoring invalid font size {0}
it_IT: Ignoro la dimensione del font non valida {0}

en: name is null
it_IT: name è nullo

en: no headers files (.h) found in {0}
it_IT: Nessun header file (.h) trovato in {0}

en: serialMenu is null
it_IT: serialMenu è nullo

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
it_IT: La porta seriale selezionata {0} non esiste o la scheda non è connessa

en: unknown option: {0}
it_IT: opzione sconosciuta: {0}

en: upload
it_IT: caricamento

en: version <b>{0}</b>
it_IT: versione <b>{0}</b>

en: {0} file signature verification failed
it_IT: La verifica della firma del file {0} è fallita

en: {0} file signature verification failed. File ignored.
it_IT: La verifica della firma del file {0} è fallita. File ignorato.

en: {0} files added to the sketch.
it_IT: {0} files aggiunti allo sketch

en: {0} libraries
it_IT: {0} librerie

en: {0} must be a folder
it_IT: {0} deve essere una cartella

en: {0} on {1}
it_IT: {0} su {1}

en: {0} pattern is missing
it_IT: Manca il pattern {0}

en: {0} returned {1}
it_IT: {0} ha restituito {1}

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
it_IT: {0}: argomento non valido per --pref, dovrebbe essere nel formato "pref=valore"

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
it_IT: {0}: nome della scheda non valido, dovrebbe essere nel formato "package:arch:board" oppure "package:arch:board:opzioni"

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
it_IT: {0}: opzione non valida per la scheda "{1}"

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
it_IT: {0}: opzione non valida, dovrebbe essere nel formato "nome=valore"

en: {0}: Invalid value for option "{1}" for board "{2}"
it_IT: {0}: Valore non valido per l'opzione "{1}" per la scheda "{2}"

en: {0}: Unknown architecture
it_IT: {0}: architettura sconosciuta

en: {0}: Unknown board
it_IT: {0}: scheda sconosciuta

en: {0}: Unknown package
it_IT: {0}: pacchetto sconosciuto

en: {0}Install this package{1} to use your {2} board
it_IT: {0}Installa questo pacchetto{1} per usare la tua {2} scheda
