Arduino IDE 1.5 - en to ja_JP translation catalogue (600 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
ja_JP:   変更の反映にはArduino IDEの再起動が必要

en:  Not used: {0}
ja_JP: 未使用：{0}

en:  Used: {0}
ja_JP: 使用済：{0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
ja_JP: 「Keyboard」が存在しません。スケッチに「#include <Keyboard.h>」という行を含めていますか？

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
ja_JP: 「Mouse」が存在しません。スケッチに「#include < Mouse.h>」という行を含めていますか？

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
ja_JP: 「arch」フォルダは使用できなくなりました。詳細は次のページを参照してください。http://goo.gl/gfFJzU

en: (edit only when Arduino is not running)
ja_JP: 編集する際には、Arduino IDEを終了させておいてください。

en: (legacy)
ja_JP: (レガシー)

en: --curdir no longer supported
ja_JP: 「--curdir」は使用できなくなりました

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
ja_JP: 「--verbose」「--verbose-upload」「--verbose-build」は、「--verify」または「--upload」と同時に指定してください。

en: .pde -> .ino
ja_JP: .pdeから.inoへ

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
ja_JP: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>閉じる前にスケッチに加えた変更内容を保存しますか？</b><p>保存しないと、変更内容は失われます。

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
ja_JP: 「{0}」というフォルダはすでに存在します。スケッチを開けません。

en: A library named {0} already exists
ja_JP: 「{0}」というライブラリはすでに存在します。

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
ja_JP: Arduino IDEの新しいバージョンが入手可能になりました。
    ダウンロードページを開きますか？

en: A newer {0} package is available
ja_JP: パッケージ{0}に更新があります

en: A subfolder of your sketchbook is not a valid library
ja_JP: スケッチブックのサブフォルダは有効なライブラリではありません

en: About Arduino
ja_JP: Arduinoについて...

en: Acoli
ja_JP: アチョリ語

en: Add .ZIP Library...
ja_JP: .ZIP形式のライブラリをインストール...

en: Add File...
ja_JP: ファイルを追加...

en: Additional Boards Manager URLs
ja_JP: 追加のボードマネージャのURL

en: Additional Boards Manager URLs:
ja_JP: 追加のボードマネージャのURL：

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: Aggressively cache compiled core
ja_JP: コンパイルされたコアを積極的にキャッシュする

en: Albanian
ja_JP: アルバニア語

en: All
ja_JP: 全て

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
ja_JP: エンコーディングを修正しようとしましたが、エラーが発生しました。
    今ここで保存すると、修正前のスケッチをおかしな内容で上書きしてしまう
    可能性があります。スケッチを開き直して、もう一度エンコーディングの
    修正をしてみてください。

en: An error occurred while updating libraries index!
ja_JP: ライブラリのインデックスを更新中にエラーが発生しました！

en: An error occurred while uploading the sketch
ja_JP: スケッチの書き込み中にエラーが発生しました

en: An error occurred while verifying the sketch
ja_JP: スケッチの検証中にエラーが発生しました

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
ja_JP: スケッチの検証中または書き込み中にエラーが発生しました

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
ja_JP: プラットフォーム依存の機能を読み込む際に、
    何らかのエラーが発生しました。

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Aragonese
ja_JP: アラゴン語

en: Archive Sketch
ja_JP: スケッチをアーカイブする

en: Archive sketch as:
ja_JP: スケッチをアーカイブする名前：

en: Archive sketch canceled.
ja_JP: スケッチのアーカイブを中止しました

en: Archiving built core (caching) in: {0}
ja_JP: {0}にビルドされたコア（キャッシュ）をアーカイブ中です

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
ja_JP: スケッチを保存できなかったため、スケッチのアーカイブを中止しました。

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
ja_JP: Arduino ARM（32ビット）ボード

en: Arduino AVR Boards
ja_JP: Arduino AVRボード

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
ja_JP: Arduinoは、ファイル名が拡張子.inoまたは.pdeで終わるスケッチまたはファイルのみを開くことができます。

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
ja_JP: 設定を保存するためのフォルダを作成できないため、動作を停止します。

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
ja_JP: スケッチブックを保存するフォルダを作成できないので、
    Arduino IDEは動作できません。

en: Arduino:
ja_JP: Arduino：

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
ja_JP: 「{0}」を本当に削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this sketch?
ja_JP: このスケッチを本当に削除しますか？

en: Argument required for --board
ja_JP: オプション「--board」には引数が必要です。

en: Argument required for --port
ja_JP: オプション「--port」には引数が必要です。

en: Argument required for --pref
ja_JP: オプション「--pref」には引数が必要です。

en: Argument required for --preferences-file
ja_JP: オプション「--preferences-file」には引数が必要です。

en: Argument required for {0}
ja_JP: {0}には引数が必要です

en: Armenian
ja_JP: アルメニア語

en: Asturian
ja_JP: アストゥリアス語

en: Authorization required
ja_JP: 認証が必要です

en: Auto Format
ja_JP: 自動整形

en: Auto Format finished.
ja_JP: 自動整形が完了しました。

en: Auto-detect proxy settings
ja_JP: プロキシ設定を自動検出

en: Automatic
ja_JP: 自動

en: Automatic proxy configuration URL:
ja_JP: 自動プロキシ構成のURL：

en: Autoscroll
ja_JP: 自動スクロール

en: Bad error line: {0}
ja_JP: エラーの行番号「{0}」は範囲外です。

en: Bad file selected
ja_JP: 間違ったファイルを開きました。

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Belarusian
ja_JP: ベラルーシ語

en: Board
ja_JP: ボード

en: Board Info
ja_JP: ボード情報

en: Board at {0} is not available
ja_JP: ボード{0}は利用できません

en: Board {0} (platform {1}, package {2}) is unknown
ja_JP: ボード{0} (プラットフォーム{1}、パッケージ{2})は不明です

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
ja_JP: ボード{0}：{1}：{2}は「build.board」の設定を定義しません。以下に自動設定しました：{3}

en: Board:
ja_JP: ボード：

en: Boards Manager
ja_JP: ボードマネージャ

en: Boards Manager...
ja_JP: ボードマネージャ...

en: Boards included in this package:
ja_JP: このパッケージに含まれているボード：

en: Bootloader file specified but missing: {0}
ja_JP: ブートローダのファイルが指定されましたが次が不足しています：{0}

en: Bosnian
ja_JP: ボスニア語

en: Both NL & CR
ja_JP: CRおよびLF

en: Browse
ja_JP: 参照

en: Build options changed, rebuilding all
ja_JP: ビルドオプションが変更されました。全体をリビルドしています。

en: Built-in Examples
ja_JP: 内蔵のスケッチ例

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: Burmese (Myanmar)
ja_JP: ビルマ語（ミャンマー）

en: Burn Bootloader
ja_JP: ブートローダを書き込む

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
ja_JP: マイコンボードにブートローダを書き込んでいます...

en: CRC doesn't match, file is corrupted. It may be a temporary problem, please retry later.
ja_JP: CRCが一致しません。ファイルが壊れています。一時的な問題かもしれませんので、もう一度試してみてください。

en: Can only pass one of: {0}
ja_JP: 以下のうち1つだけ渡すことができます：{0}

en: Can't enable external editor
ja_JP: 外部のエディタを有効にできません

en: Can't find the sketch in the specified path
ja_JP: 指定されたパスにはスケッチが見つかりませんでした

en: Canadian French
ja_JP: フランス語（カナダ）

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cannot specify any sketch files
ja_JP: どのスケッチファイルも指定できません

en: Carriage return
ja_JP: CRのみ

en: Catalan
ja_JP: カタルーニャ語

en: Check for updates on startup
ja_JP: 起動時に最新バージョンの有無をチェックする

en: Chinese (China)
ja_JP: 中国語（中国）

en: Chinese (Taiwan)
ja_JP: 中国語（台湾）

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
ja_JP: 中国語（台湾）（Big5）

en: Clear output
ja_JP: 出力をクリア

en: Click for a list of unofficial boards support URLs
ja_JP: クリックして非公式ボードをサポートするURLのリストを表示

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Comment/Uncomment
ja_JP: コメント化・復帰

en: Communication
ja_JP: コミュニケーション

en: Compiler warnings:
ja_JP: コンパイラの警告：

en: Compiling sketch...
ja_JP: スケッチをコンパイルしています...

en: Contributed
ja_JP: 提供された

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy as HTML
ja_JP: HTML形式でコピーする

en: Copy error messages
ja_JP: エラーメッセージをコピーする

en: Copy for Forum
ja_JP: フォーラム投稿形式でコピーする

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
ja_JP: ファイル「{0}」をスケッチに加えることができませんでした。

en: Could not copy to a proper location.
ja_JP: コピーするべきフォルダにファイルをコピーできませんでした。

en: Could not create directory "{0}"
ja_JP: ディレクトリ「{0}」を作成できませんでした。

en: Could not create the sketch folder.
ja_JP: スケッチフォルダを作成できません。

en: Could not create the sketch.
ja_JP: スケッチを作成できません。

en: Could not delete "{0}".
ja_JP: 「{0}」を削除できませんでした。

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
ja_JP: 既存の「{0}」というファイルを削除できませんでした。

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
ja_JP: {0}にboards.txtがありませんでした。1.5以前のものですか？

en: Could not find tool {0}
ja_JP: ツール「{0}」が見つかりませんでした

en: Could not find tool {0} from package {1}
ja_JP: ツール「{0}」はパッケージ「{1}」にはありません。

en: Could not open the URL
    {0}
ja_JP: URL「{0}」を開くことができませんでした。

en: Could not open the folder
    {0}
ja_JP: フォルダ「{0}」を開くことができませんでした。

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
ja_JP: スケッチを正常に保存することができませんでした。
    保存先に問題がある可能性があります。
    別のテキストエディタでスケッチを開き、コードをコピー＆ペーストして別のファイルに保存することをおすすめします。

en: Could not re-save sketch
ja_JP: スケッチを保存し直すことができませんでした。

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
ja_JP: 色テーマの設定を読み込めません。
    Arduinoを再インストールする必要があります。

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
ja_JP: 既定の設定を読み込むことができませんでした。
    Arduino IDEをもう一度インストールしてください。

en: Could not remove old version of {0}
ja_JP: 「{0}」の古いバージョンを削除できませんでした。

en: Could not replace {0}
ja_JP: 「{0}」を置き換える事ができませんでした。

en: Could not write preferences file: {0}
ja_JP: 設定ファイルに書き込めませんでした：{0}

en: Couldn't archive sketch
ja_JP: スケッチをアーカイブできませんでした。

en: Couldn't determine program size: {0}
ja_JP: コンパイル後のサイズがわかりません：{0}

en: Couldn't do it
ja_JP: それは実行できませんでした。

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
ja_JP: 指定されたポートには、ボードが接続されていません。正しいポートを選んである事を確認してください。もしも正しいポートを選んである場合には、書き込みを開始した直後にボードのリセットボタンを押してみてください。

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Cut
ja_JP: 切り取り

en: Czech (Czech Republic)
ja_JP: チェコ語（チェコ共和国）

en: Danish (Denmark)
ja_JP: デンマーク語（デンマーク）

en: Data Processing
ja_JP: データ処理

en: Data Storage
ja_JP: データ保存

en: Decrease Font Size
ja_JP: フォントサイズを小さく

en: Decrease Indent
ja_JP: インデントを減らす

en: Default
ja_JP: 初期値

en: Default theme
ja_JP: デフォルトのテーマ

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Device Control
ja_JP: デバイス制御

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
ja_JP: デバイスが応答しません。シリアルポートが正しく選択されている事を確認してください。また、書き込みの直前にボードのリセットボタンを押してみてください。

en: Discard all changes and reload sketch?
ja_JP: 未保存の変更を破棄してスケッチを読み込み直しますか？

en: Display
ja_JP: 表示

en: Display line numbers
ja_JP: 行番号を表示する

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
ja_JP: {0}を削除しますか？
    そうすると{0}は今後利用できなくなります。

en: Don't Save
ja_JP: 保存しない

en: Done Saving.
ja_JP: 保存しました。

en: Done burning bootloader.
ja_JP: ブートローダの書き込みが完了しました。

en: Done compiling
ja_JP: コンパイルが完了しました。

en: Done compiling.
ja_JP: コンパイルが完了しました。

en: Done printing.
ja_JP: 印刷が完了しました。

en: Done uploading
ja_JP: ボードへの書き込みが完了しました。

en: Done uploading.
ja_JP: ボードへの書き込みが完了しました。

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
ja_JP: {1}kb中{0}kbをダウンロード。

en: Downloading boards definitions.
ja_JP: ボードの定義をダウンロード中。

en: Downloading libraries index...
ja_JP: ライブラリのインデックスをダウンロード中…

en: Downloading library: {0}
ja_JP: ライブラリをダウンロード中：{0}

en: Downloading platforms index...
ja_JP: プラットフォームのインデックスをダウンロード中…

en: Downloading tools ({0}/{1}).
ja_JP: ツールをダウンロード中({0}/{1})。

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: Dutch (Netherlands)
ja_JP: オランダ語（オランダ）

en: Edison Help
ja_JP: Edisonに関するヘルプ

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Editor font size:
ja_JP: エディタの文字の大きさ：

en: Editor language:
ja_JP: 言語設定：

en: Enable Code Folding
ja_JP: コードの折り返しを有効に

en: English
ja_JP: 英語

en: English (United Kingdom)
ja_JP: 英語（イギリス）

en: Enter a comma separated list of urls
ja_JP: カンマ区切りでurlのリストを入力

en: Enter additional URLs, one for each row
ja_JP: 追加のURLを1行ずつ入力

en: Environment
ja_JP: このソフトの使い方について

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error adding file
ja_JP: ファイルを追加する際にエラーが発生しました。

en: Error compiling for board {0}.
ja_JP: ボード{0}に対するコンパイル時にエラーが発生しました。

en: Error compiling.
ja_JP: コンパイル時にエラーが発生しました。

en: Error downloading {0}
ja_JP: {0}のダウンロード時にエラーが発生しました

en: Error getting the Arduino data folder.
ja_JP: Arduino IDEデータフォルダを読み込めません。

en: Error inside Serial.{0}()
ja_JP: Serial.{0}()でエラー

en: Error loading theme {0}: {1}
ja_JP: テーマ{0}を読み込む際にエラーが発生しました：{1}

en: Error loading {0}
ja_JP: 「{0}」を読み込む際にエラーが発生しました。

en: Error opening serial port ''{0}''.
ja_JP: シリアルポート「{0}」が開けません。

en: Error opening serial port ''{0}''. Try consulting the documentation at http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission
ja_JP: シリアルポート「{0}」を開く際にエラーが発生しました。次のドキュメントを参考にしてください。http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission

en: Error parsing libraries index: {0}
    Try to open the Library Manager to update the libraries index.
ja_JP: ライブラリのインデックスを構文解析する際にエラーが発生しました：{0}
    ライブラリマネージャを開いてライブラリのインデックスを更新してください。

en: Error reading libraries index: {0}
ja_JP: ライブラリのインデックスを読み込む際にエラーが発生しました：{0}

en: Error reading package indexes folder: {0}
    (maybe a permission problem?)
ja_JP: パッケージのインデックスフォルダを読み込む際にエラーが発生しました：{0}
    （恐らくアクセス権の問題では？）

en: Error reading preferences
ja_JP: 設定ファイルを読み込む際にエラーが発生しました。

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
ja_JP: 初期設定ファイルを読み込む際にエラーが発生しました。「{0}」を削除または移動してから、Arduino IDEを再起動してください。

en: Error running post install script
ja_JP: インストール後のスクリプトを実行中にエラーが発生しました

en: Error starting discovery method:
ja_JP: 検出処理の開始中にエラーが発生しました。

en: Error touching serial port ''{0}''.
ja_JP: シリアルポート「{0}」をタッチできませんでした。

en: Error while burning bootloader.
ja_JP: ブートローダの書き込み中にエラーが発生しました。

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
ja_JP: ブートローダの書き込み中にエラーが発生ました：設定パラメータの「{0}」がありません。

en: Error while burning bootloader: please select a serial port.
ja_JP: ブートローダの書き込み中にエラーが発生しました：シリアルポートを選択してください。

en: Error while compiling: missing '{0}' configuration parameter
ja_JP: コンパイル中にエラーが発生ました：設定パラメータの「{0}」がありません。

en: Error while printing.
ja_JP: 印刷中にエラーが発生しました。

en: Error while setting serial port parameters: {0} {1} {2} {3}
ja_JP: シリアルポートのパラメータを設定中にエラーが発生しました：{0} {1} {2} {3}

en: Error while uploading
ja_JP: 書き込み中にエラーが発生しました。

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
ja_JP: 書き込み中にエラーが発生しました：設定パラメータの「{0}」が見つかりません

en: Error while verifying
ja_JP: 検証中にエラーが発生しました。

en: Error while verifying/uploading
ja_JP: 検証中または書き込み中にエラーが発生しました。

en: Estonian
ja_JP: エストニア語

en: Examples
ja_JP: スケッチ例

en: Examples for any board
ja_JP: あらゆるボード用のスケッチ例

en: Examples for {0}
ja_JP: {0}用のスケッチ例

en: Examples from Custom Libraries
ja_JP: カスタムライブラリのスケッチ例

en: Examples from Other Libraries
ja_JP: その他のライブラリのスケッチ例

en: Export canceled, changes must first be saved.
ja_JP: 出力をキャンセルしました。変更を保存してください。

en: Export compiled Binary
ja_JP: コンパイルしたバイナリを出力

en: Failed to open sketch: "{0}"
ja_JP: スケッチ「{0}」を開けませんでした。

en: Failed to rename "{0}" to "{1}"
ja_JP: 「{0}」の名前を「{1}」に変更できませんでした。

en: Failed to rename sketch folder
ja_JP: スケッチフォルダの名前を変更できませんでした。

en: File
ja_JP: ファイル

en: File name {0} is invalid: ignored
ja_JP: ファイル名{0}は無効です：無視しました

en: Filipino
ja_JP: フィリピン語

en: Filter your search...
ja_JP: 検索をフィルタ…

en: Find
ja_JP: 検索

en: Find Next
ja_JP: 次を検索

en: Find Previous
ja_JP: 前を検索

en: Find in Reference
ja_JP: リファレンスで検索

en: Find...
ja_JP: 検索...

en: Find:
ja_JP: 検索テキスト：

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: Fix Encoding & Reload
ja_JP: エンコーディングを修正

en: For information on installing libraries, see: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries
ja_JP: ライブラリのインストールについては次を参照してください：http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries

en: Forcing reset using 1200bps open/close on port {0}
ja_JP: シリアルポート「{0}」を1200bpsで開いて閉じる事によって、リセットを行っています。

en: French
ja_JP: フランス語

en: Frequently Asked Questions
ja_JP: よくある質問

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: Galician (Spain)
ja_JP: ガリシア語（スペイン）

en: Galileo Help
ja_JP: Galileoに関するヘルプ

en: Georgian
ja_JP: グルジア語

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: Get Board Info
ja_JP: ボード情報を取得

en: Getting Started
ja_JP: 初心者向けガイド

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
ja_JP: 最大{1}バイトのRAMのうち、グローバル変数が{0}バイト（{2}%%）を使っていて、ローカル変数で{3}バイト使うことができます。

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
ja_JP: グローバル変数は{0}バイトのRAMを使用しています。

en: Go to line
ja_JP: 指定の行番号へ

en: Go to line...
ja_JP: 指定の行番号へ...

en: Greek
ja_JP: ギリシア語

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Host name:
ja_JP: ホスト名：

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
ja_JP: スケッチの名前を変更する前に、スケッチを保存してください。

en: How very Borges of you
ja_JP: それはムリです

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: INCOMPATIBLE
ja_JP: 互換性なし

en: Ignore Case
ja_JP: 大文字小文字を区別しない

en: Ignoring library with bad name
ja_JP: 使用できない名前のライブラリは無視します

en: Ignoring sketch with bad name
ja_JP: 使用できない名前のスケッチは無視します。

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
ja_JP: Arduino 1.0では、スケッチのファイルの拡張子を.pdeから.inoに
    変更しました。新しいスケッチおよび「名前を付けて保存」で保存
    したスケッチには、新しい拡張子が使われます。また、既存のスケッチ
    を開いてから保存すると、新しい拡張子に自動的に変更されます。
    この機能は、「環境設定」で無効にする事ができます。
    
    拡張子を変更してスケッチを保存しますか？

en: Include Library
ja_JP: ライブラリをインクルード

en: Incorrect IDE installation folder
ja_JP: IDEのインストールフォルダが間違っています

en: Increase Font Size
ja_JP: フォントサイズを大きく

en: Increase Indent
ja_JP: インデントを増やす

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Initializing packages...
ja_JP: パッケージを初期化中…

en: Install
ja_JP: インストール

en: Installation completed!
ja_JP: インストール完了！

en: Installed
ja_JP: インストール済

en: Installing boards...
ja_JP: ボードをインストール中…

en: Installing library: {0}:{1}
ja_JP: ライブラリをインストール中：{0}:{1}

en: Installing tools ({0}/{1})...
ja_JP: ツールをインストール中 ({0}/{1})...

en: Installing...
ja_JP: インストール中…

en: Interface scale:
ja_JP: インタフェースのスケール：

en: Invalid library found in {0}: {1}
ja_JP: 「{0}」に、無効なライブラリ「{1}」があります。

en: Invalid quoting: no closing [{0}] char found.
ja_JP: 無効な引用です。終了記号[{0}]がありません。

en: Invalid version '{0}' for library in: {1}
ja_JP: ライブラリ{1}のバージョン「{0}」は無効です

en: Invalid version {0}
ja_JP: バージョン{0}は無効です

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Kazakh
ja_JP: カザフ語

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Library Manager
ja_JP: ライブラリマネージャ

en: Library added to your libraries. Check "Include library" menu
ja_JP: ライブラリが追加されました。「ライブラリをインクルード」メニューを確認してください。

en: Library can't use both 'src' and 'utility' folders. Double check {0}
ja_JP: ライブラリで「src」および「utility」というフォルダは使用できません。{0}を再確認してください。

en: Library is already installed: {0}:{1}
ja_JP: ライブラリはインストール済です：{0}:{1}

en: Line number:
ja_JP: 行番号：

en: Lithuaninan
ja_JP: リトアニア語

en: Loading configuration...
ja_JP: 構成をロード中…

en: Looking for recipes like {0}*{1}
ja_JP: {0}*{1}のようなレシピを探す

en: Low memory available, stability problems may occur.
ja_JP: スケッチが使用できるメモリが少なくなっています。動作が不安定になる可能性があります。

en: Manage Libraries...
ja_JP: ライブラリを管理...

en: Manual proxy configuration
ja_JP: 手動プロキシ構成

en: Marathi
ja_JP: マラーティ語

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Missing '{0}' from library in {1}
ja_JP: {1}のライブラリに「{0}」がありません

en: Mode not supported
ja_JP: 指示された動作モードは存在しません。

en: More
ja_JP: より多く

en: More preferences can be edited directly in the file
ja_JP: 以下のファイルを直接編集すれば、より多くの設定を行うことができます。

en: Moving
ja_JP: 移動中

en: Multiple files not supported
ja_JP: 複数のファイルを指定することはできません。

en: Multiple libraries were found for "{0}"
ja_JP: 「{0}」に対して複数のライブラリが見つかりました

en: Must specify exactly one sketch file
ja_JP: スケッチファイルは1つだけ指定してください

en: Name for new file:
ja_JP: 新規ファイルの名前：

en: Native serial port, can't obtain info
ja_JP: ネイティブのシリアルポートなので情報は取得できません

en: Nepali
ja_JP: ネパール語

en: Network
ja_JP: ネットワーク

en: Network port, can't obtain info
ja_JP: ネットワークポートなので情報は取得できません

en: Network ports
ja_JP: ネットワークポート

en: Network upload using programmer not supported
ja_JP: プログラマを利用したネットワークアップロードは使用できません

en: New
ja_JP: 新規ファイル

en: New Tab
ja_JP: 新規タブ

en: Newline
ja_JP: LFのみ

en: Next Tab
ja_JP: 次のタブ

en: No
ja_JP: いいえ

en: No authorization data found
ja_JP: 認証データが見つかりません

en: No changes necessary for Auto Format.
ja_JP: 整形の必要はありませんでした。

en: No command line parameters found
ja_JP: コマンドラインのパラメータが見つかりません

en: No compiled sketch found
ja_JP: コンパイルされたスケッチが見つかりません

en: No files were added to the sketch.
ja_JP: スケッチにファイルは追加されませんでした。

en: No launcher available
ja_JP: 外部プログラム起動ツールが有りません。

en: No line ending
ja_JP: 改行なし

en: No parameters
ja_JP: パラメータ無し

en: No proxy
ja_JP: プロキシ無し

en: No really, time for some fresh air for you.
ja_JP: 先程も指摘したように、今日は頑張りすぎです。

en: No reference available for "{0}"
ja_JP: リファレンスマニュアルに「{0}」はありません。

en: No sketch
ja_JP: スケッチがありません

en: No sketchbook
ja_JP: スケッチブックがありません

en: No valid code files found
ja_JP: 有効なコードファイルが見つかりません

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
ja_JP: フォルダ「{0}」に、有効なハードウェア定義が有りません。

en: None
ja_JP: なし

en: Norwegian Bokmål
ja_JP: ノルウェー語（ブークモール）

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
ja_JP: スケッチが使用するメモリが足りません。メモリを節約する方法については、以下のURLのページを参照してください。http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size

en: One file added to the sketch.
ja_JP: スケッチにファイルを1個追加しました。

en: Only --verify, --upload or --get-pref are supported
ja_JP: 「--verify」「--upload」「--get-pref」のいずれかを指定してください。

en: Open
ja_JP: 開く

en: Open Recent
ja_JP: 最近使った項目を開く

en: Open URL
ja_JP: URLを開く

en: Open an Arduino sketch...
ja_JP: Arduinoのスケッチを開く...

en: Open...
ja_JP: 開く...

en: Other
ja_JP: その他

en: Page Setup
ja_JP: プリンタの設定...

en: Partner
ja_JP: パートナー

en: Password:
ja_JP: パスワード：

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Persian
ja_JP: ペルシャ語

en: Persian (Iran)
ja_JP: ペルシャ語（イラン）

en: Platform {0} (package {1}) is unknown
ja_JP: プラットフォーム {0} (パッケージ {1}) は不明です

en: Please confirm boards deletion
ja_JP: ボードの削除を確認してください

en: Please confirm library deletion
ja_JP: ライブラリの削除を確認してください

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
ja_JP: 「スケッチ」メニューの「ライブラリを使用」で、SPIライブラリを読み込んでください。

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
ja_JP: 「スケッチ」メニューの「ライブラリを使用」で、Wireライブラリを読み込んでください。

en: Please select a port to obtain board info
ja_JP: ボード情報を取得するにはポートを選択してください

en: Please select a programmer from Tools->Programmer menu
ja_JP: 「ツール」メニューの「書込装置」から、書込装置を選んでください。

en: Plotter not available while serial monitor is open
ja_JP: シリアルモニタを開いている間はプロッタを利用できません

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Port
ja_JP: シリアルポート

en: Port number:
ja_JP: ポート番号：

en: Portugese
ja_JP: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja_JP: ポルトガル語（ブラジル）

en: Portuguese (Portugal)
ja_JP: ポルトガル語（ポルトガル）

en: Preferences
ja_JP: 環境設定

en: Preparing boards...
ja_JP: ボードを準備中…

en: Previous
ja_JP: 前

en: Previous Tab
ja_JP: 前のタブ

en: Print
ja_JP: 印刷...

en: Printing canceled.
ja_JP: 印刷を中止しました。

en: Printing...
ja_JP: 印刷しています...

en: Problem Opening Folder
ja_JP: フォルダを開くことができませんでした。

en: Problem Opening URL
ja_JP: 指定のURLを開くことができませんでした。

en: Problem Setting the Platform
ja_JP: プラットフォームを設定する際に問題が発生しました。

en: Problem accessing board folder /www/sd
ja_JP: マイコンボードのフォルダ「/www/sd」にアクセスできません。

en: Problem accessing files in folder "{0}"
ja_JP: フォルダ「{0}」内のファイルにアクセスできません

en: Problem getting data folder
ja_JP: データフォルダを読み込めません。

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
ja_JP: マイコンボードに書き込もうとしましたが、エラーが発生しました。
    このページを参考にしてください。
    http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload

en: Problem with rename
ja_JP: スケッチの名前を変更できませんでした。

en: Processor
ja_JP: プロセッサ

en: Programmer
ja_JP: 書込装置

en: Progress {0}
ja_JP: 進捗 {0}

en: Quit
ja_JP: 終了

en: RETIRED
ja_JP: 廃止済

en: Recommended
ja_JP: 推奨

en: Redo
ja_JP: やり直し

en: Reference
ja_JP: リファレンス

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Removing library: {0}:{1}
ja_JP: ライブラリを削除中：{0}:{1}

en: Removing...
ja_JP: 削除中…

en: Rename
ja_JP: 名前を変更

en: Replace
ja_JP: 置換

en: Replace & Find
ja_JP: 置換して次

en: Replace All
ja_JP: 全て置換

en: Replace the existing version of {0}?
ja_JP: すでに同じ「{0}」という名前のファイルがスケッチの中にありますが、置き換えますか？

en: Replace with:
ja_JP: 置換テキスト：

en: Retired
ja_JP: 廃止済

en: Retry the upload with another serial port?
ja_JP: シリアルポートを変更して、もう一度書き込みますか？

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Running recipe: {0}
ja_JP: レシピを実行中：{0}

en: Running: {0}
ja_JP: 実行中：{0}

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save As...
ja_JP: 名前を付けて保存

en: Save Canceled.
ja_JP: 保存を中止しました。

en: Save changes to "{0}"?
ja_JP: 変更内容を「{0}」に書き込みますか？

en: Save sketch folder as...
ja_JP: スケッチのフォルダの保存先...

en: Save when verifying or uploading
ja_JP: 検証または書き込みを行う前にスケッチを保存する

en: Saving...
ja_JP: 保存中です...

en: Search all Sketch Tabs
ja_JP: 全てのタブを検索

en: Select (or create new) folder for sketches...
ja_JP: スケッチを保存するフォルダを選択するか作成してください。

en: Select All
ja_JP: 全て選択

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
ja_JP: インストールするライブラリを含むZIPファイルまたはフォルダを指定してください。

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
ja_JP: 画像など、スケッチの一部としてコピーして加えたいファイルを選択してください。

en: Select new sketchbook location
ja_JP: スケッチブックの保存場所を決める

en: Select version
ja_JP: バージョンを選択

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
ja_JP: 選択されたマイコンボードは「{0}」コアに依存していますが、インストールしてありません。

en: Selected board is not available
ja_JP: 選択されたボードは利用できません

en: Selected library is not available
ja_JP: 選択されたライブラリは利用できません

en: Send
ja_JP: 送信

en: Sensors
ja_JP: センサ

en: Serial Monitor
ja_JP: シリアルモニタ

en: Serial Plotter
ja_JP: シリアルプロッタ

en: Serial monitor is not supported on network ports such as {0} for the {1} in this release
ja_JP: このリリースのシリアルモニタは{1}の{0}などネットワークポートには対応していません

en: Serial monitor not available while plotter is open
ja_JP: プロッタを開いている間はシリアルモニタを利用できません

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
ja_JP: シリアルポート「{0}」が存在しません。「ツール」メニューの「シリアルポート」で、正しいシリアルポートを選んでありますか？

en: Serial port not selected.
ja_JP: シリアルポートが選択されていません。

en: Serial port {0} not found.
ja_JP: シリアルポート{0}は見つかりません。

en: Serial ports
ja_JP: シリアルポート

en: Setting build path to {0}
ja_JP: ビルドパスを{0}に設定

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings issues
ja_JP: 設定に関する問題

en: Show Sketch Folder
ja_JP: スケッチのフォルダを表示

en: Show timestamp
ja_JP: タイムスタンプを表示

en: Show verbose output during:
ja_JP: より詳細な情報を表示する：

en: Signal Input/Output
ja_JP: 信号の入力・出力

en: Sketch
ja_JP: スケッチ

en: Sketch Disappeared
ja_JP: スケッチが消滅してしまいました。

en: Sketch Does Not Exist
ja_JP: スケッチが存在しません。

en: Sketch is Read-Only
ja_JP: スケッチに書き込めません。

en: Sketch is Untitled
ja_JP: スケッチには、まだ名前がありません。

en: Sketch is read-only
ja_JP: スケッチに書き込めません。

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
ja_JP: スケッチが大きすぎます。http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size には、小さくするコツが書いてあります。

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
ja_JP: 最大{1}バイトのフラッシュメモリのうち、スケッチが{0}バイト（{2}%%）を使っています。

en: Sketchbook
ja_JP: スケッチブック

en: Sketchbook folder disappeared
ja_JP: スケッチブックの保存場所フォルダがありません。

en: Sketchbook location:
ja_JP: スケッチブックの保存場所：

en: Sketchbook path not defined
ja_JP: スケッチブックのパスが定義されていません

en: Skipping contributed index file {0}, parsing error occured:
ja_JP: 構文エラー発生のため、提供されたインデックスファイル{0}をスキップします：

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovenian
ja_JP: スロベニア語

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
ja_JP: 読込専用に設定されたファイルがあります。
    スケッチを別の場所に保存してください。

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
ja_JP: 書き込み先の場所には、書き込み禁止のファイルがあります。このため、このスケッチは別の場所に保存し直してください。

en: Sorry, the folder "{0}" already exists.
ja_JP: すでに「{0}」という名前のフォルダが存在します。

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Specified folder/zip file does not contain a valid library
ja_JP: 指定されたフォルダ／zipファイルには有効なライブラリがありません

en: Starting...
ja_JP: 起動中…

en: Sunshine
ja_JP: 終わりにしましょう

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: System Default
ja_JP: パソコンの設定に従う

en: Talossan
ja_JP: タロッサ語

en: Tamil
ja_JP: タミル語

en: Telugu
ja_JP: テルグ語

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
ja_JP: 「BYTE」キーワードは、使用できなくなりました。

en: The --upload option supports only one file at a time
ja_JP: 「--upload」オプションでは、一度に1個のファイルだけを指定することができます。

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
ja_JP: 「Client」クラスは「EthernetClient」に名称変更されました。

en: The IDE includes an updated {0} package, but you're using an older one.
    Do you want to upgrade {0}?
ja_JP: IDEにはアップデートされたパッケージ{0}がありますが、古いものを使用しています。
    {0}をアップグレードしますか？

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
ja_JP: 「Server」クラスは「EthernetServer」に名称変更されました。

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
ja_JP: 「Udp」クラスは「EthernetUdp」に名称変更されました。

en: The current selected board needs the core '{0}' that is not installed.
ja_JP: 選択されたマイコンボードには「{0}」コアが必要ですが、インストールしてありません。

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
ja_JP: 「{0}」というファイルは、「{1}」という名前のフォルダの中にある必要があります。自動的にこのフォルダを作って、ファイルを中に入れますか？

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library folder names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
ja_JP: ライブラリ「{0}」は使用できません。
    ライブラリフォルダ名の最初には半角文字または数字、その後には半角文字、数字、ダッシュ、ドット、アンダースコアを使用可能です。最大長は63文字です。

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
ja_JP: 「{0}」という名前のライブラリは使用できません。
    ライブラリ名には半角文字と数字のみが使用可能です。
    （ASCII文字のみ、スペースを除きます。数字で始まる名前は使えません。）

en: The main file cannot use an extension
ja_JP: メインファイルに拡張子を用いることはできません。

en: The name cannot start with a period.
ja_JP: スケッチの名前の先頭はピリオド「.」にしてはいけません。

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
ja_JP: 選択したスケッチが存在しません。
    スケッチブックメニューを更新するにはArduino IDEを再起動して下さい。

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
ja_JP: 「{0}」という名前をスケッチに付けることはできません。
    スケッチ名には半角文字と数字のみが使用可能です。
    （ASCII文字のみ、スペースを除きます。数字で始まる名前は使えません。）
    このメッセージを表示しないようにするには、「{1}」からスケッチを削除
    して下さい。

en: The sketch already contains a file named "{0}"
ja_JP: スケッチには既に「{0}」という名前のファイルが含まれています。

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
ja_JP: スケッチを保存してあったフォルダが無くなってしまいました。
    同じ場所に保存しなおしますが、このスケッチと一緒に保存してあった
    ファイルは無くなるかもしれません。

en: The sketch name had to be modified.
    Sketch names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
ja_JP: スケッチ名を変更しなければなりませんでした。
    スケッチ名の最初には半角文字または数字、その後には半角文字、数字、ダッシュ、ドット、アンダースコアを使用可能です。最大長は63文字です。

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
ja_JP: スケッチブックの保存場所フォルダが有りません。
    デフォルトの場所にスケッチブックの保存場所
    フォルダを作成し、今後はこちらを使用します。

en: The specified sketchbook folder contains your copy of the IDE.
    Please choose a different folder for your sketchbook.
ja_JP: 指定されたスケッチブックフォルダはIDEのコピーを含みます。
    スケッチブックには他のフォルダを選択してください。

en: Theme:
ja_JP: テーマ：

en: This library is not listed on Library Manager. You won't be able to reinstall it from here.
    Are you sure you want to delete it?
ja_JP: このライブラリはライブラリマネージャにありません。ここから再インストールすることはできません。
    本当に削除しますか？

en: This report would have more information with
    "Show verbose output during compilation"
    option enabled in File -> Preferences.
ja_JP: 「ファイル」メニューの「環境設定」から
    「より詳細な情報を表示する：コンパイル」を有効にすると
    より詳しい情報が表示されます。

en: Time for a Break
ja_JP: そろそろ休みましょう

en: Timing
ja_JP: タイミング

en: Tool {0} is not available for your operating system.
ja_JP: ツール{0}は使用中のオペレーティングシステムでは利用できません

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Topic
ja_JP: トピック

en: Troubleshooting
ja_JP: トラブルシューティング

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Type board password to access its console
ja_JP: コンソールにアクセスするために、マイコンボードのパスワードを入力してください。

en: Type board password to upload a new sketch
ja_JP: スケッチを書き込むために、マイコンボードのパスワードを入力してください。

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Unable to connect to {0}
ja_JP: {0}に接続できません

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
ja_JP: 接続できません：スケッチはブリッジを使用していますか？

en: Unable to connect: retrying
ja_JP: 接続できません：再試行中

en: Unable to connect: wrong password?
ja_JP: 接続できません：パスワードが間違っていませんか？

en: Unable to find {0} in {1}
ja_JP: {1}の{0}が見つかりません

en: Unable to open serial monitor
ja_JP: シリアルモニタを開けません。

en: Unable to open serial plotter
ja_JP: シリアルプロッタを開けません

en: Unable to reach Arduino.cc due to possible network issues.
ja_JP: Arduino.ccにアクセスできません。ネットワークの問題かもしれません。

en: Uncategorized
ja_JP: 未分類

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Unhandled type {0} in context key {1}
ja_JP: コンテクストキー{1}のタイプ{0}は未処理です

en: Unknown board
ja_JP: 不明なボード

en: Unknown sketch file extension: {0}
ja_JP: 不明なスケッチファイル拡張子です：{0}

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
ja_JP: 外部プログラム起動ツールが有りません。URLやフォルダを自動的に開く機能を有効にするには、preferences.txtに"launcher=/path/to/app"の設定行を追加してください。

en: Updatable
ja_JP: アップデート可能

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
ja_JP: スケッチを保存する際に、拡張子を.pdeから.inoに変更する

en: Updates available for some of your {0}boards{1}
ja_JP: {0}ボード{1}にアップデートがあります

en: Updates available for some of your {0}boards{1} and {2}libraries{3}
ja_JP: {0}ボード{1}と{2}ライブラリ{3}にアップデートがあります

en: Updates available for some of your {0}libraries{1}
ja_JP: {0}ライブラリ{1}にアップデートがあります

en: Updating list of installed libraries
ja_JP: インストールされたライブラリのリストをアップデート中

en: Upload
ja_JP: マイコンボードに書き込む

en: Upload Using Programmer
ja_JP: 書込装置を使って書き込む

en: Upload any sketch to obtain it
ja_JP: 取得するには任意のスケッチをアップロードしてください

en: Upload canceled.
ja_JP: 書き込みを中止しました。

en: Upload cancelled
ja_JP: 書き込みを中止しました。

en: Uploading to I/O Board...
ja_JP: ボードに書き込んでいます...

en: Uploading...
ja_JP: マイコンボードに書き込んでいます...

en: Use Selection For Find
ja_JP: 選択されている文字列を検索

en: Use external editor
ja_JP: 外部のエディタを使用する

en: Username:
ja_JP: ユーザ名：

en: Using library {0} at version {1} in folder: {2} {3}
ja_JP: 次のフォルダのライブラリ{0}バージョン{1}を使用中：{2} {3}

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
ja_JP: 次のフォルダのライブラリ{0}を使用中：{1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
ja_JP: 以前コンパイルされたファイルを使用中：{0}

en: Verify
ja_JP: 検証

en: Verify code after upload
ja_JP: 書き込みを検証する

en: Verify/Compile
ja_JP: 検証・コンパイル

en: Verifying and uploading...
ja_JP: 検証して書き込み中…

en: Verifying archive integrity...
ja_JP: アーカイブの整合性を検証中…

en: Verifying...
ja_JP: 検証中…

en: Version <b>{0}</b>
ja_JP: バージョン<b>{0}</b>

en: Version unknown
ja_JP: バージョン不明

en: Version {0}
ja_JP: バージョン{0}

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: Visit Arduino.cc
ja_JP: Arduino.ccウェブサイトを開く

en: WARNING: Category '{0}' in library {1} is not valid. Setting to '{2}'
ja_JP: 警告：ライブラリ{1}のカテゴリ「{0}」は有効ではありません。「{2}」に設定します。

en: WARNING: Spurious {0} folder in '{1}' library
ja_JP: 警告：「{1}」ライブラリに誤ったフォルダ{0}があります

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
ja_JP: 警告：ライブラリ{0}はアーキテクチャ{1}に対応したものであり、アーキテクチャ{2}で動作するこのボードとは互換性がないかもしれません。

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Warning: This core does not support exporting sketches. Please consider upgrading it or contacting its author
ja_JP: 警告：このコアはスケッチの出力をサポートしていません。アップグレードまたは作者へのコンタクトを考えてください。

en: Warning: file {0} links to an absolute path {1}
ja_JP: 警告：ファイル{0}は絶対パス{1}にリンクしています

en: Warning: forced trusting untrusted contributions
ja_JP: 警告：信頼されていないコントリビューションを信頼しようとしています

en: Warning: forced untrusted script execution ({0})
ja_JP: 警告：信頼されていないスクリプト({0})を実行しようとしています

en: Warning: non trusted contribution, skipping script execution ({0})
ja_JP: 警告：信頼されていないコントリビューションです。スクリプトの実行をスキップしています({0})

en: Warning: platform.txt from core '{0}' contains deprecated {1}, automatically converted to {2}. Consider upgrading this core.
ja_JP: 警告：コア「{0}」のplatform.txtは廃止予定の{1}を含んでいるため、自動的に{2}に変換しました。このコアをアップグレードすることを検討してください。

en: Warning: platform.txt from core '{0}' misses property '{1}', using default value '{2}'. Consider upgrading this core.
ja_JP: 警告：コア「{0}」のplatform.txtにはプロパティ「{1}」がないため、デフォルト値の「{2}」を使用しています。このコアをアップグレードすることを検討してください。

en: Western Frisian
ja_JP: 西フリジア語

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
ja_JP: 「Wire.receive()」は、「Wire.read()」に名称変更されました。

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
ja_JP: 「Wire.send()」は、「Wire.write()」に名称変更されました。

en: Wrap Around
ja_JP: 行末を折り曲げる

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
ja_JP: 選択と異なるマイクロコントローラが見つかりました。ツール>ボードメニューから正しいボードを選んでください。

en: Yes
ja_JP: はい

en: You can't import a folder that contains your sketchbook
ja_JP: スケッチブックを含むフォルダをインポートすることはできません

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
ja_JP: 自らのスケッチのフォルダの中にスケッチを保存することなんてできません。無限ループになっちゃいます。

en: You forgot your sketchbook
ja_JP: スケッチブック行方不明

en: You have unsaved changes!
    You must save all your sketches to enable this option.
ja_JP: 保存していない変更があります！
    このオプションを有効にするには全てのスケッチを保存する必要があります。

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
ja_JP: {0}を押しましたが何も送信されませんでした。改行コードを選択した方がいいのではないでしょうか？

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
ja_JP: 今日はもう、これ以上、新しいスケッチに自動的に名前を付ける
    事ができません。そろそろ、お休みにしませんか？

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your settings folder.
    Please move the IDE to another folder.
ja_JP: IDEは設定フォルダのサブフォルダにインストールされています。
    IDEを他のフォルダに移動してください。

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your sketchbook.
    Please move the IDE to another folder.
ja_JP: IDEはスケッチブックのサブフォルダにインストールされています。
    IDEを他のフォルダに移動してください。

en: ZIP files or folders
ja_JP: ZIPファイルまたはフォルダ

en: Zip doesn't contain a library
ja_JP: 指定されたZIPファイルにはライブラリが含まれていません。

en: ".{0}" is not a valid extension.
ja_JP: 拡張子「.{0}」は、使えません。

en: "{0}" contains unrecognized characters. If this code was created with an older version of Arduino, you may need to use Tools -> Fix Encoding & Reload to update the sketch to use UTF-8 encoding. If not, you may need to delete the bad characters to get rid of this warning.
ja_JP: 「{0}」には認識できない文字が含まれています。もし、このコードがArduinoの古いバージョンで作成されたものであれば「ツール」メニューの「エンコーディングを修正」でスケッチをUTF-8エンコーディングに更新してください。そうでないと、この警告を取り除くために問題の文字を削除する必要があるかもしれません。

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
ja_JP: 
    Arduino 0019以降、EthernetライブラリはSPIライブラリに依存しています。
    Ethernetライブラリまたはその他の、SPIライブラリに依存するライブラリを使用しているようですね。

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
ja_JP: 
    Arduino 1.0以降、「BYTE」キーワードは使用できなくなりました。
    Serial.write()を使用してください。

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
ja_JP: 
    Arduino 1.0以降、Ethernetライブラリの「Client」クラスは、「EthernetClient」に名称変更されました。

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
ja_JP: 
    Arduino 1.0以降、Ethernetライブラリの「Server」クラスは、「EthernetServer」に名称変更されました。

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
ja_JP: 
    Arduino 1.0以降、Ethernetライブラリの「Udp」クラスは、「EthernetUdp」に名称変更されました。

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
ja_JP: 
    Arduino 1.0以降、「Wire.receive()」関数は、他のライブラリとの整合性を高めるため、「Wire.read()」に名称変更されました。

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
ja_JP: 
    Arduino 1.0以降、「Wire.send()」関数は、他のライブラリとの整合性を高めるため、「Wire.write()」に名称変更されました。

en: baud
ja_JP: bps

en: compilation
ja_JP: コンパイル

en: connected!
ja_JP: 接続されました！

en: ignoring invalid font size {0}
ja_JP: フォントサイズの指定「{0}」が異常なので無視します。

en: name is null
ja_JP: nameがnullです

en: no headers files (.h) found in {0}
ja_JP: {0}にはヘッダファイル（.h）がありません

en: serialMenu is null
ja_JP: serialMenuがnullです

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
ja_JP: シリアルポート「{0}」が選択されていますが、そのポートは存在しないか、ボードが接続されていません。

en: unknown option: {0}
ja_JP: 不明なオプション：{0}

en: upload
ja_JP: 書き込み

en: version <b>{0}</b>
ja_JP: バージョン<b>{0}</b>

en: {0} file signature verification failed
ja_JP: {0} ファイル署名の照合に失敗しました

en: {0} file signature verification failed. File ignored.
ja_JP: {0} ファイル署名の照合に失敗しました。ファイルは無視されました。

en: {0} files added to the sketch.
ja_JP: スケッチにファイルを{0}個追加しました。

en: {0} libraries
ja_JP: {0} ライブラリ

en: {0} must be a folder
ja_JP: {0} フォルダでなくてはなりません

en: {0} on {1}
ja_JP: {1}の{0}

en: {0} pattern is missing
ja_JP: {0} パターンが見つかりません

en: {0} returned {1}
ja_JP: {0}が{1}を返しました。

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
ja_JP: {0}：「--pref」への引数が無効です。「pref=value」の形式を取る必要があります。

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
ja_JP: {0}：ボード名が無効です。「package:arch:board」または「package:arch:board:options」の形式を取る必要があります。

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
ja_JP: {0}：ボード「{1}」に対する無効なオプションです

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
ja_JP: {0}：無効なオプションです。「name=value」の形式を取る必要があります。

en: {0}: Invalid value for option "{1}" for board "{2}"
ja_JP: {0}：ボード「{2}」に対するオプション「{1}」では無効な値です

en: {0}: Unknown architecture
ja_JP: {0}：不明なアーキテクチャ

en: {0}: Unknown board
ja_JP: {0}：不明なボード

en: {0}: Unknown package
ja_JP: {0}：不明なパッケージ

en: {0}Install this package{1} to use your {2} board
ja_JP: {0}ボード{2}を使うにはパッケージ{1}をインストールしてください。
