Arduino IDE 1.5 - en to mr translation catalogue (72 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
mr: (अर्दुइनो परत सुरु करावं लागेल)

en:  Not used: {0}
mr: वापरलेले नाही: {0}

en:  Used: {0}
mr: वापरलेले: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
mr: 'कीबोर्ड' सापडला नाही. आपल्या मांडणीत '#include<Keyboard.h>' लिहीलेलं आहे का?

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
mr: 'माऊस' सापडला नाही. आपल्या मांडणीत '#include<Mouse.h>' लिहीलेलं आहे का?

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
mr: 'arch'

en: (edit only when Arduino is not running)
mr: (फक्त अर्दुईनो चालत असतानाच संपादित करा)

en: (legacy)
mr: (वारसा)

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
mr: "{0}" नावाचं फोल्डर आधीच अस्तित्वात आहे. स्केच उघडू शकत नाही.

en: About Arduino
mr: अर्दुईनो संबंधी

en: Add .ZIP Library...
mr: .ZIP लायब्ररी जोडा...

en: Add File...
mr: फाईल सामील करा

en: Afrikaans
mr: आफ्रिकान्स

en: All
mr: सर्व

en: An error occurred while updating libraries index!
mr: लायब्ररी अनुक्रम अद्ययावत करताना त्रुटी आली!

en: An error occurred while uploading the sketch
mr: स्केच अपलोड करताना त्रुटी आली

en: An error occurred while verifying the sketch
mr: स्केच सत्यापित/अपलोड  करताना त्रुटी आली

en: Arabic
mr: अरबी

en: Board
mr: बोर्ड

en: Burn Bootloader
mr: बूटलोडर टाका

en: Close
mr: पण बंद करा

en: Comment/Uncomment
mr: टिपणी करा / टिपणी काढा

en: Compiling sketch...
mr: स्केचचे कंपाइलिंग सुरु आहे...

en: Copy
mr: कॉपी

en: Copy as HTML
mr: HTML कॉपी करा

en: Copy for Forum
mr: फोरम साठी कॉपी करा

en: Cut
mr: कट

en: Decrease Indent
mr: अंतर कमी करा

en: Done compiling.
mr: कंपाइलिंग पूर्ण

en: Edit
mr: संपादन

en: Environment
mr: परिसर

en: Examples
mr: उदाहरणे

en: File
mr: फाईल

en: Find Next
mr: पुढे शोधा

en: Find Previous
mr: मागे शोधा

en: Find in Reference
mr: संदर्भ शोध

en: Find...
mr: शोध

en: Frequently Asked Questions
mr: नेहमी विचारले जाणारे प्रश्न

en: Getting Started
mr: सुरुवात करताना

en: Help
mr: मदत

en: Increase Indent
mr: अंतर वाढवा

en: New
mr: नवीन

en: No files were added to the sketch.
mr: स्केच मध्ये फाईल सामील नाही.

en: No reference available for "{0}"
mr: साठी संदर्भ उपलब्ध नाही {0}

en: One file added to the sketch.
mr: स्केच मध्ये एक फाईल सामील केली

en: Open...
mr: उघडा...

en: Page Setup
mr: पानाचा नमुना

en: Paste
mr: पेस्ट

en: Preferences
mr: प्राधान्य

en: Print
mr: छापा

en: Programmer
mr: प्रोग्रॅमर

en: Quit
mr: बंद

en: Redo
mr: एक पाउल पुढे

en: Reference
mr: संदर्भ

en: Save
mr: जतन करा

en: Save As...
mr: जतन करा असे की...

en: Save changes to "{0}"?
mr: येथे बदल जतन करा {0}

en: Select All
mr: सर्व निवडा

en: Serial Monitor
mr: सिरीयल नियंत्रक

en: Show Sketch Folder
mr: स्केचचा फोल्डर उघडा

en: Sketch
mr: स्केच

en: Sketchbook
mr: स्केच पुस्तिका

en: Tools
mr: साधने

en: Troubleshooting
mr: अडचणी सोडविणे

en: Undo
mr: एक पाउल मागे

en: Upload
mr: अपलोड

en: Upload Using Programmer
mr: प्रोग्रॅमरच्या सहाय्याने अपलोड

en: Use Selection For Find
mr: ठळक केलेल्यामध्ये शिधा

en: Visit Arduino.cc
mr: arduino.cc ला भेट द्या

en: name is null
mr: नाव रिक्त आहे

en: serialMenu is null
mr: सिरिअल मेनू रिक्त आहे

en: {0} files added to the sketch.
mr: {0} फाईल्स स्केच मध्ये सामील केल्या
