Arduino IDE 1.5 - en to nb_NO translation catalogue (584 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
nb_NO:   (krever omstart av Arduino)

en:  Not used: {0}
nb_NO: Ikke i bruk: {0}

en:  Used: {0}
nb_NO: I bruk: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
nb_NO: 'Keyboard' ikke funnet. Har skissen din linjen '#include <Keyboard.h>'?

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
nb_NO: 'Mouse' ikke funnet. Har skissen din linjen '#include <Mouse.h>'?

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
nb_NO: 'arch' mappen er ikke lenger støttet! Se http://goo.gl/gfFJzU for mer informasjon.

en: (edit only when Arduino is not running)
nb_NO: (redigeres kun når Arduino ikke kjører)

en: --curdir no longer supported
nb_NO: --curdir er ikke støttet lenger

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
nb_NO: --verbose, --verbose-upload og --verbose-build kan kun benyttes sammen med --verify eller --upload

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
nb_NO: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Vil du lagre endringer i denne skissen<BR> før den lukkes?</b><p>Hvis du ikke lagrer, vil endringene gå tapt.

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
nb_NO: En mappe med følgende navn "{0}" eksisterer allerede. Kan ikke åpne skissen.

en: A library named {0} already exists
nb_NO: Et bibliotek med navnet {0} eksisterer allerede

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
nb_NO: En ny versjon av Arduino er tilgjengelig,
    ønsker du å besøke nedlastingssiden for Arduino?

en: A newer {0} package is available
nb_NO: Det finnes en nyere {0} pakke

en: A subfolder of your sketchbook is not a valid library
nb_NO: En underkatalog av skisseboken er ikke et gyldig bibliotek

en: About Arduino
nb_NO: Om Arduino

en: Add .ZIP Library...
nb_NO: Legg til .ZIP Bibliotek...

en: Add File...
nb_NO: Legg til fil...

en: Additional Boards Manager URLs
nb_NO: Flere 'Boards Manager' URLer

en: Additional Boards Manager URLs:
nb_NO: Flere 'Boards Manager' URLer:

en: Aggressively cache compiled core
nb_NO: Aggressivt hurtigbuffer kompilert kjerne

en: Albanian
nb_NO: Albansk

en: All
nb_NO: Alle

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
nb_NO: Det oppstod en feil under reparering av tegnkoding for filen.
    Ikke forsøk å lagre denne skissen siden den kan overskrive
    den gamle versjonen. Benytt Åpne for å åpne skissen på nytt og prøv igjen.

en: An error occurred while updating libraries index!
nb_NO: Det oppstod en feil under oppdatering av biblioteksindeks

en: An error occurred while uploading the sketch
nb_NO: Det oppstod en feil under opplasting av skissen

en: An error occurred while verifying the sketch
nb_NO: Det oppstod en feil under verifisering av skissen

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
nb_NO: Det oppstod en feil under opplasting/verifisering av skissen

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
nb_NO: En ukjent feil oppstod under lasting av
    plattformspesifik kode for din maskin.

en: Arabic
nb_NO: Arabisk

en: Aragonese
nb_NO: Aragonesisk

en: Archive Sketch
nb_NO: Arkiver skisse

en: Archive sketch as:
nb_NO: Arkiver skissen som:

en: Archive sketch canceled.
nb_NO: Arkivering av skissen avbrutt.

en: Archiving built core (caching) in: {0}
nb_NO: Arkivering av bygget kjerne (hurtigbuffrer) i: {0}

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
nb_NO: Arkivering av skissen ble avbrutt fordi
    skissen ikke kunne lagres.

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
nb_NO: Arduino ARM (32-bits) Kort

en: Arduino AVR Boards
nb_NO: Arduino AVR kort

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
nb_NO: Arduino kan kun åpne sine egne skisser
    og filer med endingen .ino eller .pde

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
nb_NO: Arduino kan ikke kjøre fordi det ikke var mulig
    å opprette en mappe for dine innstillinger.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
nb_NO: Arduino kan ikke kjøre fordi det ikke var mulig
    å opprette en mappe til å lagre skisseboken din.

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette "{0}"?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette denne skissen?

en: Argument required for --board
nb_NO: Verdi er påkrevd for --board

en: Argument required for --port
nb_NO: Verdi er påkrevd for --port

en: Argument required for --pref
nb_NO: Verdi er påkrevd for --pref

en: Argument required for --preferences-file
nb_NO: Verdi er påkrevd for --preferences-file

en: Argument required for {0}
nb_NO: Verdi er påkrevd for {0}

en: Armenian
nb_NO: Armensk

en: Asturian
nb_NO: Asturiansk

en: Authorization required
nb_NO: Tilatelse er påkrevd

en: Auto Format
nb_NO: Autoformater

en: Auto Format finished.
nb_NO: Autoformatering ferdig.

en: Auto-detect proxy settings
nb_NO: Automatiske proxy instillinger

en: Automatic
nb_NO: Automatisk

en: Automatic proxy configuration URL:
nb_NO: Automatisk proxy konfigurasjons URL:

en: Autoscroll
nb_NO: Bla automatisk

en: Bad error line: {0}
nb_NO: Stygg feil på linje: {0}

en: Bad file selected
nb_NO: Ugyldig fil valgt

en: Basque
nb_NO: Baskisk

en: Belarusian
nb_NO: Hviterussisk

en: Board
nb_NO: Kort

en: Board Info
nb_NO: Kort info

en: Board at {0} is not available
nb_NO: Kort ved {0} er ikke tilgjengelig

en: Board {0} (platform {1}, package {2}) is unknown
nb_NO: Kort  {0} (platform {1}, package {2}) er ukjent

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
nb_NO: Kort {0}:{1}:{2} definerer ikke en ''build.board'' innstilling. Automatisk satt til: {3}

en: Board:
nb_NO: Kort

en: Boards Manager
nb_NO: Kort Administrasjon

en: Boards Manager...
nb_NO: Kort Administrasjon

en: Boards included in this package:
nb_NO: Kort i denne pakken

en: Bootloader file specified but missing: {0}
nb_NO: Fil for oppstartslaster er spesifiesert, men mangler: {0}

en: Bosnian
nb_NO: Bosnisk

en: Both NL & CR
nb_NO: Både NL & CR

en: Browse
nb_NO: Bla i gjennom

en: Build options changed, rebuilding all
nb_NO: Innstillinger for bygging er endret, bygger alt på nytt

en: Built-in Examples
nb_NO: Innebygde Eksempler

en: Bulgarian
nb_NO: Bulgarsk

en: Burmese (Myanmar)
nb_NO: Burma (Myanmar)

en: Burn Bootloader
nb_NO: Skriv oppstartslaster

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
nb_NO: Skriver oppstartslaster til I/O kort (dette kan ta et minutt...

en: CRC doesn't match, file is corrupted. It may be a temporary problem, please retry later.
nb_NO: CRC stemmer ikke overens, filen er ødelagt. Det kan være et midlertidig problem, prøv igjen senere.

en: Can only pass one of: {0}
nb_NO: Kan bare videresende en av: {0}

en: Can't enable external editor
nb_NO: Kan ikke aktivere eksternt redigeringsprogram

en: Can't find the sketch in the specified path
nb_NO: Finner ikke skissen i den oppgitte stien

en: Canadian French
nb_NO: Kanadisk fransk

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: Cannot specify any sketch files
nb_NO: Kan ikke oppgi noen skissefiler

en: Carriage return
nb_NO: Vognretur

en: Catalan
nb_NO: Katalansk

en: Check for updates on startup
nb_NO: Se etter oppdateringer ved oppstart

en: Chinese (China)
nb_NO: Kinesisk (Kina)

en: Chinese (Taiwan)
nb_NO: Kinesisk (Taiwan)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
nb_NO: Kinesisk (Taiwan) (Big5)

en: Clear output
nb_NO: Tom output

en: Click for a list of unofficial boards support URLs
nb_NO: Klikk for en liste med linker til støttesider for uoffisielle kort

en: Close
nb_NO: Lukk

en: Comment/Uncomment
nb_NO: Kommenter/Fjern kommentar

en: Communication
nb_NO: Kommunikasjon

en: Compiler warnings:
nb_NO: Kompilatoradvarsler:

en: Compiling sketch...
nb_NO: Kompilerer skisse...

en: Contributed
nb_NO: Bidratt

en: Copy
nb_NO: Kopier

en: Copy as HTML
nb_NO: Kopier som HTML

en: Copy error messages
nb_NO: Kopier feilmeldinger

en: Copy for Forum
nb_NO: Kopier for Forum

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
nb_NO: Kunne ikke legge ''{0}'' til skissen.

en: Could not copy to a proper location.
nb_NO: Kunne ikke kopiere til en riktig plassering.

en: Could not create directory "{0}"
nb_NO: Kunne ikke opprette katalog "{0}"

en: Could not create the sketch folder.
nb_NO: Kunne ikke opprette skissemappen.

en: Could not create the sketch.
nb_NO: Kunne ikke opprette skissen.

en: Could not delete "{0}".
nb_NO: Kunne ikke slette "{0}".

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
nb_NO: Kunne ikke slette den eksisterende ''{0}'' filen.

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
nb_NO: Fant ikke boards.txt i {0}. Er filen pre-1.5?

en: Could not find tool {0}
nb_NO: Fant ikke verktøyet {0}

en: Could not find tool {0} from package {1}
nb_NO: Fant ikke verktøyet {0} fra pakken {1}

en: Could not open the URL
    {0}
nb_NO: Kunne ikke åpne URLen
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
nb_NO: Kunne ikke åpne mappen
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
nb_NO: Skissen kunne ikke lagres på nytt. Det kan tenkes at du er ille ute nå
    og det er på tide å kopiere og lime inn kildekoden i et annet redigeringsprogram.

en: Could not re-save sketch
nb_NO: Kunne ikke lagre skissen på nytt

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
nb_NO: Kan ikke lese innstillinger for fargeskjema.
    Du må installere Arduino på nytt.

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
nb_NO: Kunne ikke lese standard innstillinger.
    Du må installere Arduino på nytt.

en: Could not remove old version of {0}
nb_NO: Kunne ikke fjerne gammel versjon av {0}

en: Could not replace {0}
nb_NO: Kunne ikke erstatte {0}

en: Could not write preferences file: {0}
nb_NO: Klarte ikke å skrive innstillinger fil: {0}

en: Couldn't archive sketch
nb_NO: Kunne ikke arkivere skisse

en: Couldn't determine program size: {0}
nb_NO: Kunne ikke bestemme størrelsen av programmet: {0}

en: Couldn't do it
nb_NO: Kunne ikke gjøre det

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
nb_NO: Fant ikke et kort tilkoblet den valgte porten. Sjekk at du har valgt riktig port. Hvis porten er riktig, prøv å trykke resetknappen på kortet etter at du har startet opplastingen.

en: Croatian
nb_NO: Kroatisk

en: Cut
nb_NO: Klipp ut

en: Czech (Czech Republic)
nb_NO: Tsjekkisk (Tsjekkisk Republikk)

en: Danish (Denmark)
nb_NO: Dansk (Danmark)

en: Data Processing
nb_NO: Databehandling

en: Data Storage
nb_NO: Datalagring

en: Decrease Font Size
nb_NO: Reduser skriftstørrelse

en: Decrease Indent
nb_NO: Mindre innrykk

en: Default
nb_NO: Standard

en: Default theme
nb_NO: Standard tema

en: Delete
nb_NO: Slett

en: Device Control
nb_NO: Enhetskontroll

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
nb_NO: Enheten svarer ikke, sjekk at riktig serieport er valgt eller RESET kortet like før eksportering

en: Discard all changes and reload sketch?
nb_NO: Forkast alle endringer og last skissen på nytt?

en: Display
nb_NO: Skjerm

en: Display line numbers
nb_NO: Vis linjenummer

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
nb_NO: Ønsker du å ta bort {0}?
    I så fall vil du ikke kunne benytte {0} lenger.

en: Don't Save
nb_NO: Ikke lagre

en: Done Saving.
nb_NO: Lagret

en: Done burning bootloader.
nb_NO: Skriving av oppstartslaster er ferdig

en: Done compiling
nb_NO: Kompilering er ferdig

en: Done compiling.
nb_NO: Kompilering er ferdig.

en: Done printing.
nb_NO: Utskrift ferdig.

en: Done uploading
nb_NO: Opplasting er ferdig

en: Done uploading.
nb_NO: Opplasting ferdig.

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
nb_NO: Lastet ned {0}kb av {1}kb.

en: Downloading boards definitions.
nb_NO: Laster ned definisjoner for kort

en: Downloading libraries index...
nb_NO: Laster ned indeks for biblioteker

en: Downloading library: {0}
nb_NO: Laster ned bibliotek: {0}

en: Downloading platforms index...
nb_NO: Laster ned platformindeks...

en: Downloading tools ({0}/{1}).
nb_NO: Laster ned verktøy ({0}/{1}).

en: Dutch
nb_NO: Nederlandsk

en: Dutch (Netherlands)
nb_NO: Nederlandsk (Nederland)

en: Edison Help
nb_NO: Edison hjelp

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: Editor font size:
nb_NO: Skriftstørrelse for redigeringsprogrammet:

en: Editor language:
nb_NO: Redigeringsspråk:

en: Enable Code Folding
nb_NO: Aktiver Code Folding

en: English
nb_NO: Engelsk

en: English (United Kingdom)
nb_NO: Engelsk (Storbrittania)

en: Enter a comma separated list of urls
nb_NO: Skriv inn en kommaseparert liste med lenker

en: Enter additional URLs, one for each row
nb_NO: Legg til ytterligere lenker, en for hver rad

en: Environment
nb_NO: Miljø

en: Error
nb_NO: Feil

en: Error adding file
nb_NO: Feil ved tillegging av fil

en: Error compiling for board {0}.
nb_NO: Feil ved kompilering for kort {0}.

en: Error compiling.
nb_NO: Feil ved kompilering.

en: Error downloading {0}
nb_NO: Feil under nedlasting {0}

en: Error getting the Arduino data folder.
nb_NO: Feil oppstod ved henting av datamappe for Arduino

en: Error inside Serial.{0}()
nb_NO: Feil i Serial.{0}()

en: Error loading theme {0}: {1}
nb_NO: Feil ved innlasting av tema {0}: {1}

en: Error loading {0}
nb_NO: Feil ved innlasting {0}

en: Error opening serial port ''{0}''.
nb_NO: Feil ved åpning av serieport ''{0}''.

en: Error opening serial port ''{0}''. Try consulting the documentation at http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission
nb_NO: Feil under åpning av serieport "{0}". Undersøk rådene i dokumentasjonen her http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission

en: Error parsing libraries index: {0}
    Try to open the Library Manager to update the libraries index.
nb_NO: Feil ved analyse av biblioteksindeks: {0}
    Prøv å åpne Bibliotek Administrasjon for å oppdatere bibliotekets indeks.

en: Error reading libraries index: {0}
nb_NO: Feil ved avlesning av biblioteksindeks: {0}

en: Error reading package indexes folder: {0}
    (maybe a permission problem?)
nb_NO: Feil ved  avlesning av pakkeindeks-mappen: {0}
    (kanskje et tillatelsesproblem?)

en: Error reading preferences
nb_NO: Feil under lesing av innstillinger

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
nb_NO: Feil ved lesing av filen med innstillinger. Vennligst slett (eller flytt)
    {0} og start Arduino på nytt.

en: Error running post install script
nb_NO: Feil under kjøring av skript etter installasjon

en: Error starting discovery method:
nb_NO: Det oppstod en feil under start av deteksjonsprosessen:

en: Error touching serial port ''{0}''.
nb_NO: Feil under tilgang til serieporten "{0}".

en: Error while burning bootloader.
nb_NO: Feil oppstod under skriving av oppstartslaster.

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
nb_NO: Feil under skriving av oppstartslaster: mangler konfigurasjonsparameter '{0}

en: Error while burning bootloader: please select a serial port.
nb_NO: Feil under skriving av oppstartslaster: Vennligst velg en seriell port.

en: Error while compiling: missing '{0}' configuration parameter
nb_NO: Feil under kompilering: mangler '{0}' konfigurasjons parameter

en: Error while printing.
nb_NO: Feil under utskrift.

en: Error while setting serial port parameters: {0} {1} {2} {3}
nb_NO: Feil under oppsett av serielle portparametere: {0} {1} {2} {3}

en: Error while uploading
nb_NO: Det oppstod en feil under opplastingen

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
nb_NO: Det oppstod en feil under opplasting: mangler '{0}' konfigurasjonsparameter

en: Error while verifying
nb_NO: Feil under verifisering

en: Error while verifying/uploading
nb_NO: Feil under verifisering/opplasting

en: Estonian
nb_NO: Estisk

en: Examples
nb_NO: Eksempler

en: Examples for any board
nb_NO: Eksempler for hvilket som helst kort

en: Examples for {0}
nb_NO: Eksempler for {0}

en: Examples from Custom Libraries
nb_NO: Eksempler fra Egendefinerte Bibliotek

en: Examples from Other Libraries
nb_NO: Eksempler fra andre biblioteker

en: Export canceled, changes must first be saved.
nb_NO: Eksportering-kansellert, endringer må først lagres.

en: Export compiled Binary
nb_NO: Eksporter kompilert Binær-fil

en: Failed to open sketch: "{0}"
nb_NO: Klarte ikke åpne skissen: "{0}"

en: Failed to rename "{0}" to "{1}"
nb_NO: Kunne ikke gi nytt navn til "{0}" til "{1}"

en: Failed to rename sketch folder
nb_NO: Kunne ikke gi nytt navn til skissemappen

en: File
nb_NO: Fil

en: File name {0} is invalid: ignored
nb_NO: Filnavnet {0} er ugyldig: ignorert

en: Filipino
nb_NO: Filippinsk

en: Filter your search...
nb_NO: Filtrer søket ditt...

en: Find
nb_NO: Finn

en: Find Next
nb_NO: Finn neste

en: Find Previous
nb_NO: Finn forrige

en: Find in Reference
nb_NO: Finn i referanse

en: Find...
nb_NO: Finn...

en: Find:
nb_NO: Finn:

en: Finnish
nb_NO: Finsk

en: Fix Encoding & Reload
nb_NO: Fiks tegnkoding & Last på nytt

en: For information on installing libraries, see: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries
nb_NO: For mer informasjon om installering av bibliotek, se http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries

en: Forcing reset using 1200bps open/close on port {0}
nb_NO: Tvinger restart ved 1200bps åpning/lukking på port {0}

en: French
nb_NO: Fransk

en: Frequently Asked Questions
nb_NO: Ofte spurte spørsmål

en: Galician
nb_NO: Galisisk

en: Galician (Spain)
nb_NO: Galisisk (Spania)

en: Galileo Help
nb_NO: Galileo Hjelp

en: Georgian
nb_NO: Georgisk

en: German
nb_NO: Tysk

en: Get Board Info
nb_NO: Få Kort info

en: Getting Started
nb_NO: Kom i Gang

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
nb_NO: Globale variabler bruker  {0} bytes ({2}%%) av dynamisk minne, som etterlater {3} bytes til lokale variabler. Maks er  {1} bytes.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
nb_NO: Globale variabler bruker {0} bytes av dynamisk minne.

en: Go to line
nb_NO: Gå til linje

en: Go to line...
nb_NO: Gå til linje...

en: Greek
nb_NO: Gresk

en: Hebrew
nb_NO: Hebraisk

en: Help
nb_NO: Hjelp

en: Host name:
nb_NO: Tjener navn:

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
nb_NO: Hva med å lagre skissen før 
    du prøver å omdøpe den?

en: How very Borges of you
nb_NO: Dette var surrealistisk

en: Hungarian
nb_NO: Ungarsk

en: INCOMPATIBLE
nb_NO: UFORENLIG

en: Ignore Case
nb_NO: Ikke skill mellom store og små bokstaver

en: Ignoring library with bad name
nb_NO: Ignorerer bibliotek med dårlig navn

en: Ignoring sketch with bad name
nb_NO: Overser skisse med ugyldig navn

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
nb_NO: Fra Arduino 1.0 har standard filtypen blitt endret
    fra .pde til .ino. Nye skisser (også de oppretten via 
    "Lagre som") vil benytte den nye filtypen. Eksisterende
    skisser vil bli oppdatert med den nye filtype ved lagring.
    Dette kan deaktiveres i dialogen for innstillinger.
    
    Lagre skissen og oppdater filtypen?

en: Include Library
nb_NO: Inkluder Bibliotek

en: Incorrect IDE installation folder
nb_NO: Feil IDE installasjons mappe

en: Increase Font Size
nb_NO: Øk skriftstørrelse

en: Increase Indent
nb_NO: Mer innrykk

en: Indonesian
nb_NO: Indonesisk

en: Initializing packages...
nb_NO: Initialiserer pakkene...

en: Install
nb_NO: Installer

en: Installation completed!
nb_NO: Installasjonen er fullført!

en: Installed
nb_NO: Installert

en: Installing boards...
nb_NO: Installerer kort...

en: Installing library: {0}:{1}
nb_NO: Installere bibliotek: {0}: {1}

en: Installing tools ({0}/{1})...
nb_NO: Installerer verktøy ({0}/{1})...

en: Installing...
nb_NO: Installerer...

en: Interface scale:
nb_NO: Grensesnitt størrelse:

en: Invalid library found in {0}: {1}
nb_NO: Ugyldig bibliotek i {0}: {1}

en: Invalid quoting: no closing [{0}] char found.
nb_NO: Ugyldig tegnbruk: Ingen lukking av [{0}] funnet.

en: Invalid version '{0}' for library in: {1}
nb_NO: Ugyldig versjon '{0}' for biblioteket i: {1}

en: Invalid version {0}
nb_NO: Ugyldig versjon {0}

en: Italian
nb_NO: Italiensk

en: Japanese
nb_NO: Japansk

en: Korean
nb_NO: Koreansk

en: Latvian
nb_NO: Latvisk

en: Library Manager
nb_NO: Bibliotek Administrasjon

en: Library added to your libraries. Check "Include library" menu
nb_NO: Biblioteket er lagt til i dine bibliotek. Sjekk "Inkluder Bibliotek" menyen

en: Library can't use both 'src' and 'utility' folders. Double check {0}
nb_NO: Biblioteket kan ikke bruke både 'src' og 'utility' mapper. Dobbeltsjekk {0}

en: Library is already installed: {0}:{1}
nb_NO: Biblioteket er allerede installert: {0}: {1}

en: Line number:
nb_NO: Linje nummer:

en: Lithuaninan
nb_NO: Litauisk

en: Loading configuration...
nb_NO: Laster konfigurasjon...

en: Looking for recipes like {0}*{1}
nb_NO: Ser etter mottakere som {0}*{1}

en: Low memory available, stability problems may occur.
nb_NO: Lite minne tilgjengelig, stabilitetsproblemer kan inntreffe.

en: Manage Libraries...
nb_NO: Administrer Bibliotek...

en: Manual proxy configuration
nb_NO: Manuell proxy konfigurasjon

en: Message
nb_NO: Melding

en: Missing '{0}' from library in {1}
nb_NO: Mangler '{0}' fra biblioteket i {1}

en: Mode not supported
nb_NO: Modus er ikke støttet

en: More
nb_NO: Mer informasjon

en: More preferences can be edited directly in the file
nb_NO: Flere instillinger kan redigeres direkte i filen

en: Moving
nb_NO: Flytter

en: Multiple files not supported
nb_NO: Mange filer er ikke støttet

en: Multiple libraries were found for "{0}"
nb_NO: Mange bibliotek ble funnet for "{0}"

en: Must specify exactly one sketch file
nb_NO: Du må spesifisere nøyaktig -en- skissefil

en: Name for new file:
nb_NO: Navn på ny fil:

en: Native serial port, can't obtain info
nb_NO: Nativ seriell port, kan ikke hente informasjon

en: Nepali
nb_NO: Nepalsk

en: Network
nb_NO: Nettverk

en: Network port, can't obtain info
nb_NO: Nettverksport, kan ikke hente informasjon

en: Network ports
nb_NO: Nettverks-porter

en: Network upload using programmer not supported
nb_NO: Nettverksopplasting ved bruk av Programmerer er ikke støttet

en: New
nb_NO: Ny

en: New Tab
nb_NO: Ny Fane

en: Newline
nb_NO: Linjeskift

en: Next Tab
nb_NO: Neste Fane

en: No
nb_NO: Nei

en: No authorization data found
nb_NO: Ingen autorisasjonsdata funnet

en: No changes necessary for Auto Format.
nb_NO: Ingen endringer nødvendig for autoformatering.

en: No command line parameters found
nb_NO: Ingen kommandolinje parametere funnet

en: No compiled sketch found
nb_NO: Ingen kompilert skisse funnet

en: No files were added to the sketch.
nb_NO: Ingen filer ble lagt til skissen.

en: No launcher available
nb_NO: Ikke noe startprogram tilgjengelig

en: No line ending
nb_NO: Ingen linjeslutt

en: No parameters
nb_NO: Ingen parametere

en: No proxy
nb_NO: Ingen proxy

en: No really, time for some fresh air for you.
nb_NO: Ærlig talt, nå er det på tide med litt frisk luft.

en: No reference available for "{0}"
nb_NO: Ingen referanse tilgjengelig for "{0}"

en: No sketch
nb_NO: Ingen skisse

en: No sketchbook
nb_NO: Ingen skissebok

en: No valid code files found
nb_NO: Ingen gyldige kode-filer funnet

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
nb_NO: Inge gyldige maksinvare-definisasjoner funnet i mappe {0}.

en: None
nb_NO: Ingen

en: Norwegian Bokmål
nb_NO: Norsk bokmål

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
nb_NO: Ikke nok minne; se
    http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips til hvordan man kan redusere størrelsen

en: OK
nb_NO: Greit

en: One file added to the sketch.
nb_NO: En fil ble lagt til skissen.

en: Only --verify, --upload or --get-pref are supported
nb_NO: Bare --verify, --upload eller --get-pref er støttet

en: Open
nb_NO: Åpne

en: Open Recent
nb_NO: Åpne Nylig Brukt

en: Open URL
nb_NO: Åpne URL

en: Open an Arduino sketch...
nb_NO: Åpne en Arduino skisse...

en: Open...
nb_NO: Åpne...

en: Other
nb_NO: Annen

en: Page Setup
nb_NO: Sideoppsett

en: Password:
nb_NO: Passord:

en: Paste
nb_NO: Lim inn

en: Persian
nb_NO: Persisk

en: Persian (Iran)
nb_NO: Perser

en: Platform {0} (package {1}) is unknown
nb_NO: Plattform {0} (package {1}) er ukjent

en: Please confirm boards deletion
nb_NO: Vennligst bekreft sletting av kort

en: Please confirm library deletion
nb_NO: Vennligst bekreft sletting av bibliotek

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
nb_NO: Vennligst importer SPI biblioteket fra Skisse > Importer bibliotek menyen.

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
nb_NO: Vennligst importer Wire biblioteket fra Skisse -> Importer Bibliotek menyen

en: Please select a port to obtain board info
nb_NO: Vennligst velg en port for å få informasjon om kort

en: Please select a programmer from Tools->Programmer menu
nb_NO: Vennligst velg en programmerer (ISP) fra Verktøy -> Programmerer menyen

en: Plotter not available while serial monitor is open
nb_NO: Plotter er ikke tilgjengelig mens seriell monitor er åpen

en: Polish
nb_NO: Polsk

en: Port number:
nb_NO: Port nummer:

en: Portugese
nb_NO: Portugisisk

en: Portuguese (Brazil)
nb_NO: Portugisisk (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
nb_NO: Portugisisk (Portugal)

en: Preferences
nb_NO: Innstillinger

en: Preparing boards...
nb_NO: Forbereder kort...

en: Previous
nb_NO: Forrige

en: Previous Tab
nb_NO: Forrige Fane

en: Print
nb_NO: Skriv ut

en: Printing canceled.
nb_NO: Utskrift avbrutt.

en: Printing...
nb_NO: Skriver ut...

en: Problem Opening Folder
nb_NO: Problem ved åpning av mappe

en: Problem Opening URL
nb_NO: Problemer ved åpning av URL

en: Problem Setting the Platform
nb_NO: Problemer under valg av plattform

en: Problem accessing board folder /www/sd
nb_NO: Problemer med tilgang til kort-mappen /www/sd

en: Problem accessing files in folder "{0}"
nb_NO: Problemer med å få tilgang til filer i mappen "{0}"

en: Problem getting data folder
nb_NO: Problem ved henting av datamappe

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
nb_NO: Problemer ved opplasting til kortet. Se http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for forslag.

en: Problem with rename
nb_NO: Omdøping feilet

en: Processor
nb_NO: Prosessor

en: Programmer
nb_NO: Programmerer

en: Progress {0}
nb_NO: Fremdrift {0}

en: Quit
nb_NO: Avslutt

en: RETIRED
nb_NO: UTE AV PRODUKSJON

en: Recommended
nb_NO: Anbefalt

en: Redo
nb_NO: Gjør om

en: Reference
nb_NO: Referanse

en: Remove
nb_NO: Fjern

en: Removing library: {0}:{1}
nb_NO: Fjerner bibliotek: {0}: {1}

en: Removing...
nb_NO: Fjerner...

en: Rename
nb_NO: Døp om

en: Replace
nb_NO: Erstatt

en: Replace & Find
nb_NO: Erstatt & Finn

en: Replace All
nb_NO: Erstatt alle

en: Replace the existing version of {0}?
nb_NO: Erstatt den eksisterende versjonen av {0}?

en: Replace with:
nb_NO: Erstatt med:

en: Retired
nb_NO: Ute av produksjon

en: Retry the upload with another serial port?
nb_NO: Prøv på nytt med en annen seriell port?

en: Romanian
nb_NO: Rumensk

en: Running recipe: {0}
nb_NO: Kjører oppskrift: {0}

en: Running: {0}
nb_NO: Kjører: {0}

en: Russian
nb_NO: Russisk

en: Save
nb_NO: Lagre

en: Save As...
nb_NO: Lagre som...

en: Save Canceled.
nb_NO: Lagring avbrutt

en: Save changes to "{0}"?
nb_NO: Lagre endringer i "{0}"?

en: Save sketch folder as...
nb_NO: Lagre skissemappe som...

en: Save when verifying or uploading
nb_NO: Lagre når du verifiserer og laster opp

en: Saving...
nb_NO: Lagrer...

en: Search all Sketch Tabs
nb_NO: Søk alle Skisse Faner

en: Select (or create new) folder for sketches...
nb_NO: Velg (eller opprett ny) mappe for skisser...

en: Select All
nb_NO: Velg alt

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
nb_NO: Velg en zipfil eller en mappe som inneholder biblioteket du ønsker å legge til

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
nb_NO: Velg et bilde eller en annen datafil som skal kopieres til skissen

en: Select new sketchbook location
nb_NO: Velg en ny plassering for skisseboken

en: Select version
nb_NO: Velg versjon

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
nb_NO: Valgt kort avhenger av '{0}' kjerne (ikke installert)

en: Selected board is not available
nb_NO: Valgt kort er ikke tilgjengelig

en: Selected library is not available
nb_NO: Valg bibliotek er ikke tilgjengelig

en: Sensors
nb_NO: Sensorer

en: Serial Monitor
nb_NO: Seriell overvåker

en: Serial Plotter
nb_NO: Seriell Plotter

en: Serial monitor is not supported on network ports such as {0} for the {1} in this release
nb_NO: Seriell monitor støttes ikke på nettverksporter som {0} for {1} i denne versjonen

en: Serial monitor not available while plotter is open
nb_NO: Seriell monitor er ikke tilgjengelig mens plotteren er åpen

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
nb_NO: Fant ikke serieporten ''{0}''. Valgte du den riktige fra Verktøy > Serieport menyen?

en: Serial port not selected.
nb_NO: Seriell port ikke valgt.

en: Serial port {0} not found.
nb_NO: Seriell port {0} ikke funnet.

en: Serial ports
nb_NO: Seriell porter

en: Setting build path to {0}
nb_NO: Setter bygge-adresse til {0}

en: Settings
nb_NO: Instillinger

en: Settings issues
nb_NO: Problemer med innstillinger

en: Show Sketch Folder
nb_NO: Vis skissemappe

en: Show timestamp
nb_NO: Vis tidsstempel

en: Show verbose output during:
nb_NO: Vis detaljert informasjon under:

en: Signal Input/Output
nb_NO: Signal Inngang/Utgang

en: Sketch
nb_NO: Skisse

en: Sketch Disappeared
nb_NO: Skissen forsvant

en: Sketch Does Not Exist
nb_NO: Skissen eksisterer ikke

en: Sketch is Read-Only
nb_NO: Skissen er skrivebeskyttet

en: Sketch is Untitled
nb_NO: Skissen har ikke navn

en: Sketch is read-only
nb_NO: Skissen er skrivebeskyttet

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
nb_NO: Skissen er for stor. Se http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for forslag til hvordan størrelsen kan reduseres

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
nb_NO: Skissen bruker {0} bytes ({2}%%) av program lagrings minnet. Maks er {1} bytes

en: Sketchbook
nb_NO: Skissebok

en: Sketchbook folder disappeared
nb_NO: Mappen for skisser er forsvunnet

en: Sketchbook location:
nb_NO: Skissebok plassering:

en: Sketchbook path not defined
nb_NO: Skissebok mappen er ikke definert

en: Skipping contributed index file {0}, parsing error occured:
nb_NO: Hopper over bidratt indeksfil {0}, det oppstod en analysefeil:

en: Slovenian
nb_NO: Slovener

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
nb_NO: Noen filer er markert som "skrivebeskyttet". Derfor må 
    skissen lagres på nytt i en annen lokasjon
    og prøv på nytt.

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
nb_NO: Fordi noen filer er merket "skrivebeskyttet", må 
    denne skissen lagres på nytt til en annen lokasjon.

en: Sorry, the folder "{0}" already exists.
nb_NO: Beklager, mappen "{0}" eksisterer allerede.

en: Spanish
nb_NO: Spansk

en: Specified folder/zip file does not contain a valid library
nb_NO: Den valgte mappen/zip filen inneholder ikke et gyldig bibliotek

en: Starting...
nb_NO: Starter...

en: Sunshine
nb_NO: Solskinn

en: Swedish
nb_NO: Svenska bror

en: System Default
nb_NO: System standardverdi

en: Tamil
nb_NO: Tamilsk

en: Thai
nb_NO: Thailandsk

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
nb_NO: 'BYTE' nøkkelordet er ikke støttet lenger.

en: The --upload option supports only one file at a time
nb_NO: --upload alternativet støtter kun en fil om gangen

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
nb_NO: Client klassen har blitt omdøpt til EthernetClient.

en: The IDE includes an updated {0} package, but you're using an older one.
    Do you want to upgrade {0}?
nb_NO: IDE'en inkluderer en oppdatert {0} pakke, men du bruker en eldre en.
    Ønsker du å oppgradere {0}?

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
nb_NO: Server klassen har blitt omdøpt til EthernetServer.

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
nb_NO: Udp klassen har blitt omdøpt til EthernetUdp

en: The current selected board needs the core '{0}' that is not installed.
nb_NO: Det valgte kortet trenger kjernen '{0}' som ikke er installert.

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
nb_NO: Filen "{0}" må ligge i en skissemappe
    med følgende navn "{1}".
    Opprett denne mappen, flytt filen og fortsett?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library folder names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
nb_NO: Biblioteket "{0}" kan ikke brukes.
    Bibliotekmappenavn må starte med en bokstav eller et nummer, etterfulgt av bokstaver,
    tall, bindestreker, punktum og understreker. Maksimum lengde er 63 tegn.

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
nb_NO: Biblioteket "{0}" kan ikke benyttes.
    Biblioteksnavn kan kun inneholde bokstaver og tall.
    (kun ASCII, ingen mellomrom, og kan ikke starte med et tall)

en: The main file cannot use an extension
nb_NO: Hovedfilen kan ikke bruke en utvidelse

en: The name cannot start with a period.
nb_NO: Navnet kan ikke starte med punktum.

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
nb_NO: Den valgte skissen eksisterer ikke lenger.
    Du må kanskje starte om Arduino for å oppdatere
    skissebokmenyen

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
nb_NO: Skissen "{0}" kan ikke benyttes.
    Skissenavn kan kun inneholde bokstaver og tall
    (kun ASCII, ingen mellomrom, og kan ikke starte med et tall).
    For å bli kvitt denne meldingen, fjern skissen fra
    {1}

en: The sketch already contains a file named "{0}"
nb_NO: Skissen inneholder allerede en fil med navnet "{0}"

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
nb_NO: Skissemappen har forsvunnet.
     Vil forsøke å lagre på nytt i samme lokasjon,
    men alt utenom kildekoden vil gå tapt.

en: The sketch name had to be modified.
    Sketch names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
nb_NO: Skissens navn måtte endres.
    Skisse navn må starte med en bokstav eller et tall, etterfulgt av bokstaver,
    tall, bindestreker, punktum og understreker. Maksimum lengde er 63 tegn.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
nb_NO: Mappen for skisser eksisterer ikke lenger.
    Arduino vil nå gå over til å bruke standard mappe for
    skisser, og hvis nødvendig opprette en ny mappe
    . Etterpå vil Arduino slutte å omtale seg selv i
    tredje person.

en: The specified sketchbook folder contains your copy of the IDE.
    Please choose a different folder for your sketchbook.
nb_NO: Den spesifiserte skissebok-mappen inneholder din kopi av IDE'en.
    Vennligst velg en annen mappe som din skissebok.

en: Theme:
nb_NO: Tema:

en: This library is not listed on Library Manager. You won't be able to reinstall it from here.
    Are you sure you want to delete it?
nb_NO: Dette biblioteket er ikke listet i Bibliotek Administrasjonen. Du vil ikke kunne reinstallere det fra her.
    Er du sikker på at du ønsker å slette det?

en: This report would have more information with
    "Show verbose output during compilation"
    option enabled in File -> Preferences.
nb_NO: Denne rapporten ville hatt mer informasjon med
    "Vis detaljert informasjon under kompilering"
    alternativet aktivert i Fil -> Innstillinger.

en: Time for a Break
nb_NO: Tid for pause

en: Tool {0} is not available for your operating system.
nb_NO: Verktøy {0} er ikke tilgjengelig for ditt operativsystem.

en: Tools
nb_NO: Verktøy

en: Topic
nb_NO: Emne

en: Troubleshooting
nb_NO: Feilsøking

en: Turkish
nb_NO: Tyrkisk

en: Type board password to access its console
nb_NO: Tast inn kort-passord for å få tilgang til konsollen

en: Type board password to upload a new sketch
nb_NO: Tast inn kort-passord for å laste opp ny skisse

en: Ukrainian
nb_NO: Ukrainsk

en: Unable to connect to {0}
nb_NO: Kan ikke koble til {0}

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
nb_NO: Kan ikke koble til: bruker skissen broen?

en: Unable to connect: retrying
nb_NO: Kan ikke koble til: prøver igjen

en: Unable to connect: wrong password?
nb_NO: Kan ikke koble til: feil passord?

en: Unable to find {0} in {1}
nb_NO: Kan ikke finne {0} i {1}

en: Unable to open serial monitor
nb_NO: Klarer ikke åpne seriell overvåkeren

en: Unable to open serial plotter
nb_NO: Kan ikke åpne seriell plotteren

en: Unable to reach Arduino.cc due to possible network issues.
nb_NO: Kan ikke nå arduino.cc grunnet mulige nettverksproblemer.

en: Uncategorized
nb_NO: Ukategorisert

en: Undo
nb_NO: Angre

en: Unhandled type {0} in context key {1}
nb_NO: Ubehandlet type {0} i context key {1}

en: Unknown board
nb_NO: Ukjent kort

en: Unknown sketch file extension: {0}
nb_NO: Ukjent skissefilnavn-endelse: {0}

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
nb_NO: Uspesifisert platform er ikke lenger tilgjengelig.
    Legg til "launcher=/sti/til/app" i preferences.txt for å kunne åpne URLer og mapper.

en: Updatable
nb_NO: Kan oppdateres

en: Update
nb_NO: Oppdater

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
nb_NO: Oppdater skissefilene til ny filtype under lagring (.pde -> .ino)

en: Updates available for some of your {0}boards{1}
nb_NO: Oppdatering tilgjengelig for noen av dine {0}boards{1}

en: Updates available for some of your {0}boards{1} and {2}libraries{3}
nb_NO: Oppdateringer tilgjengelig for noen av dine {0}boards{1} and {2}libraries{3}

en: Updates available for some of your {0}libraries{1}
nb_NO: Oppdatering tilgjengelig for noen av dine {0}libraries{1}

en: Updating list of installed libraries
nb_NO: Oppdaterer listen over installerte bibliotek

en: Upload
nb_NO: last opp

en: Upload Using Programmer
nb_NO: Last opp med en Programmerer

en: Upload any sketch to obtain it
nb_NO: Last opp en hvilket som helst skisse for å skaffe den

en: Upload canceled.
nb_NO: Opplasting avbrutt.

en: Upload cancelled
nb_NO: Opplasting avbrutt

en: Uploading to I/O Board...
nb_NO: Laster opp til I/O kort...

en: Uploading...
nb_NO: Laster opp...

en: Use Selection For Find
nb_NO: Finn i utvalg

en: Use external editor
nb_NO: Bruk eksternt redigeringsprogram

en: Username:
nb_NO: Brukernavn:

en: Using library {0} at version {1} in folder: {2} {3}
nb_NO: Bruker bibliotek {0} ved versjon {1} i mappe {2} {3}

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
nb_NO: Bruker bibliotek {0} i mappe {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
nb_NO: Bruker tidligere kompilert fil: {0}

en: Verify
nb_NO: Verifiser

en: Verify code after upload
nb_NO: Sjekk kode etter opplasting

en: Verify/Compile
nb_NO: Verifiser/Kompiler

en: Verifying and uploading...
nb_NO: Verifiserer og kompilerer...

en: Verifying archive integrity...
nb_NO: Verifiserer arkiv-integriteten...

en: Verifying...
nb_NO: Verifiserer...

en: Version <b>{0}</b>
nb_NO: Versjon <b> {0} </b>

en: Version unknown
nb_NO: Ukjent versjon

en: Version {0}
nb_NO: Versjon {0}

en: Vietnamese
nb_NO: Vietnameser

en: Visit Arduino.cc
nb_NO: Besøk Arduino.cc

en: WARNING: Category '{0}' in library {1} is not valid. Setting to '{2}'
nb_NO: ADVARSEL: Kategori '{0}' i bibliotek {1} er ikke gyldig. Innstiller til '{2}'

en: WARNING: Spurious {0} folder in '{1}' library
nb_NO: ADVARSEL: Falsk {0} mappe i '{1}' biblioteket

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
nb_NO: ADVARSEL: bibliotek {0} påstår at det kjører på {1} arkitektur(er) og kan være inkompatibel med det valgte kortet som kjører på {2} arkitektur(er).

en: Warning
nb_NO: Advarsel

en: Warning: This core does not support exporting sketches. Please consider upgrading it or contacting its author
nb_NO: Advarsel: Disse kjernene støtter ikke eksportering av skisser. Vennligst vurder å oppgradere eller kontakte utgiveren

en: Warning: file {0} links to an absolute path {1}
nb_NO: Advarsel: Fil {0} lenker til absolutt bane {1}

en: Warning: forced trusting untrusted contributions
nb_NO: Advarsel: Tvingt til å stole på ukjent bidragsyter

en: Warning: forced untrusted script execution ({0})
nb_NO: Advarsel: Tvungent ukjent skript er kjørt ({0})

en: Warning: non trusted contribution, skipping script execution ({0})
nb_NO: Advarsel: Ukjent kontributør, hopper over kjøring av skript  ({0})

en: Warning: platform.txt from core '{0}' contains deprecated {1}, automatically converted to {2}. Consider upgrading this core.
nb_NO: Advarsel: platform.txt fra kjernen '{0}' inneholder utdatert {1}, automatisk konvertert til {2}. Vurder å oppgradere denne kjernen.

en: Warning: platform.txt from core '{0}' misses property '{1}', using default value '{2}'. Consider upgrading this core.
nb_NO: Advarsel: platform.txt fra kjernen '{0}' mangler egenskapen '{1}', med standardverdien '{2}'. Vurder å oppgradere denne kjernen.

en: Western Frisian
nb_NO: Vestfrisisk

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
nb_NO: Wire.recive() har blitt omdøpt til Wire.read()

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
nb_NO: Wire.send() har blitt omdøpt til Wire.write().

en: Wrap Around
nb_NO: Fortsett fra toppen igjen

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
nb_NO: Feil mikrokontroller funnet. Valgte du riktig kort fra Verktøy > Kort menyen?

en: Yes
nb_NO: Ja

en: You can't import a folder that contains your sketchbook
nb_NO: Du kan ikke importere en mappe som inneholder skisseboken

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
nb_NO: Du kan ikke lagre skissen i en mappe inn 
    i seg selv. Dette vil fortsette i all evighet.

en: You forgot your sketchbook
nb_NO: Du glemte skisseboken din

en: You have unsaved changes!
    You must save all your sketches to enable this option.
nb_NO: Du har ulagrede endringer!
    Du må lagre alle skissene dine for å aktivere dette alternativet.

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
nb_NO: Du har trykket {0}, men ingenting ble sendt. Burde du valgt et linjeskift?

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
nb_NO: Du har nådd maksimalt antall skissenavn som kan genereres
    automatisk i løpet av en dag. Hva med å ta seg en tur i stedet?

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your settings folder.
    Please move the IDE to another folder.
nb_NO: Utviklingsverktøyet er installert i en mappe under mappen med innstillinger.
    Vennligst flytt utviklingsverktøyet til en annen mappe.

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your sketchbook.
    Please move the IDE to another folder.
nb_NO: Din versjon av utviklingsverktøyet er installert i en mappe under skisseboken.
    Vennligst flytt utviklingsverktøyet til en annen mappe.

en: ZIP files or folders
nb_NO: ZIPfiler eller mapper

en: Zip doesn't contain a library
nb_NO: Zipfilen inneholder ikke noe bibliotek

en: ".{0}" is not a valid extension.
nb_NO: ".{0}" er ikke en gyldig filtype

en: "{0}" contains unrecognized characters. If this code was created with an older version of Arduino, you may need to use Tools -> Fix Encoding & Reload to update the sketch to use UTF-8 encoding. If not, you may need to delete the bad characters to get rid of this warning.
nb_NO: "{0}" inneholder ukjente tegn. Hvis denne koden ble opprettet med en eldre versjon av Arduino, kan det hende du må bruke Verktøy -> Reparer tekstkoding & Last på nytt for å oppdatere skissen til å benytte UTF-8 tekstkoding. Hvis ikke, må du kanskje slette de ukjente tegnene for å bli kvitt advarselen.

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
nb_NO: 
    Fra Arduino 0019, er Ethernet bilioteket avhengig av SPI biblioteket.
    Det ser ut som du benytter et bibliotek som er avhangig av SPI biblioteket.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
nb_NO: 
    Fra Arduino 1.0, er ikke 'BYTE' nøkkelordet lenger støttet.
    Vennligst benytt Serial.write() i stedet.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
nb_NO: 
    Fra Arduino 1.0 er Client klassen i Ethernet biblioteket blitt omdøpttil EthernetClient.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
nb_NO: 
    Fra Arduino 1.0 er Server klassen i Ethernet biblioteket blitt omdøpt til EthernetServer.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
nb_NO: 
    Fra Arduino 1.0 er Udp klassen i Ethernet biblioteket blitt omdøpt til EthernetUdp.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
nb_NO: 
    Fra Arduion 1.0 er Wire.receive() funksjonen omdøpt til Wire.read() for konsistens med andre bibliotek.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
nb_NO: 
    Fra Arduino 1.0 er Wire.send() funksjonen omdøpt til Wire.write() for konsistens med andre bibliotek.

en: compilation
nb_NO: kompilering

en: connected!
nb_NO: tilkoblet!

en: ignoring invalid font size {0}
nb_NO: ser bort fra ugyldig skriftstørrelse {0}

en: name is null
nb_NO: name er null

en: no headers files (.h) found in {0}
nb_NO: ingen 'header' filer (.h) funnet i {0}

en: serialMenu is null
nb_NO: serialMenu er null

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
nb_NO: den valgte serieporten {0} eksisterer ikke, eller kortet ditt er ikke tilkoblet

en: unknown option: {0}
nb_NO: ukjent opsjon: {0}

en: upload
nb_NO: last opp

en: version <b>{0}</b>
nb_NO: versjon <b>{0}</b>

en: {0} file signature verification failed
nb_NO: {0} signatursjekk av filen feilet

en: {0} file signature verification failed. File ignored.
nb_NO: {0} sjekk av filsignatur feilet. Ser bort fra filen.

en: {0} files added to the sketch.
nb_NO: {0} filer ble lagt til skissen.

en: {0} libraries
nb_NO: {0} biblioteker

en: {0} must be a folder
nb_NO: {0} må være en mappe

en: {0} on {1}
nb_NO: {0} på {1}

en: {0} pattern is missing
nb_NO: {0} mønster mangler

en: {0} returned {1}
nb_NO: {0} returnerte {1}

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
nb_NO: {0}: Ugyldig argument til --pref, må være på formen "pref=verdi"

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
nb_NO: {0}: Ugyldig navn på kort, det bør ha formen "pakke:arkitektur:kort" eller "pakke:arkitektur:kort:opsjon"

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
nb_NO: {0}: Ugyldig opsjon for kort "{1}"

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
nb_NO: {0}: Ugyldig opsjon, må ha formen "navn=verdi"

en: {0}: Invalid value for option "{1}" for board "{2}"
nb_NO: {0}: Ugyldig verdi for alternativ "{1}" for kortet "{2}"

en: {0}: Unknown architecture
nb_NO: {0}: Ukjent arkitektur

en: {0}: Unknown board
nb_NO: {0}: Ukjent kort

en: {0}: Unknown package
nb_NO: {0}: Ukjent pakke

en: {0}Install this package{1} to use your {2} board
nb_NO: {0}Installer denne pakken{1} for å bruke {2} kortet ditt
