Arduino IDE 1.5 - en to ro translation catalogue (591 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
ro: (este necesară repornirea editorului Arduino)

en:  Not used: {0}
ro: Nu se utilizează: {0}

en:  Used: {0}
ro: Utilizat: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
ro: 'Keyboard' negăsit. Schiţa conţine '#include <Keyboard.h>'?

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
ro: 'Mouse' negăsit. Schiţa conţine '#include <Mouse.h>'?

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
ro: directorul 'arch' nu mai este suportat! Vezi http://goo.gl/gfFJzU pentru mai multe informaţii

en: (edit only when Arduino is not running)
ro: (editează doar atunci când Arduino IDE nu funcţionează)

en: (legacy)
ro: (moștenire)

en: --curdir no longer supported
ro: --curdir nu mai este suportat

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
ro: --verbose, --verbose-upload şi --verbose-build pot fi folosite doar împreună cu --verify sau --upload

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
ro: <html> <head> <style type=\"text/css\">b { font: 13pt \"Lucida Grande\" }p { font: 11pt \"Lucida Grande\"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Doreşti să salvezi modificările aduse acestei schiţe<BR> înainte de a închide?</b><p>Dacă nu salvezi, modificările vor fi pierdute.

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
ro: Un director cu numele "{0}" exista deja. Nu pot deschide schiţa.

en: A library named {0} already exists
ro: O bibliotecă cu numele de {0} exista deja

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
ro: O nouă versiune este disponibilă pentru Arduino IDE,
    doreşti să vizitezi pagina de descărcări Arduino?

en: A newer {0} package is available
ro: {0} nou pachet este disponibil

en: A subfolder of your sketchbook is not a valid library
ro: Un subdirector de schițe nu este o bibliotecă validă

en: About Arduino
ro: Despre Arduino

en: Add .ZIP Library...
ro: Adaugă bibliotecă .zip

en: Add File...
ro: Adaugă fişier...

en: Additional Boards Manager URLs
ro: Alte adrese URL Boards Manager:

en: Additional Boards Manager URLs:
ro: Alte adrese URL Boards Manager:

en: Afrikaans
ro: Africană

en: Aggressively cache compiled core
ro: Salvarea agresivă în cache a nucleului compilat

en: Albanian
ro: Albaneză

en: All
ro: tot

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
ro: A apărut o eroare în timpul corectării codării fişierului.
    Nu salva aceasta schiţa deoarece se va suprascrie fişierul vechi.
    Redeschide schiţa şi încearcă din nou.

en: An error occurred while updating libraries index!
ro: A apărut o eroare la actualizarea index-ului bibliotecii!

en: An error occurred while uploading the sketch
ro: A apărut o eroare la încărcarea schiţei.

en: An error occurred while verifying the sketch
ro: A apărut o eroare la verificarea schiţei.

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
ro: A apărut o eroare la verificarea/încărcarea schiţei.

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
ro: O eroare necunoscuta în timp ce se încărca
    codul specific pentru sistemul dumneavoastră de operare.

en: Arabic
ro: Arabă

en: Aragonese
ro: Aragoneză

en: Archive Sketch
ro: Arhivează schiţa

en: Archive sketch as:
ro: Arhivez schiţa ca:

en: Archive sketch canceled.
ro: Arhivarea schiţei a fost anulată

en: Archiving built core (caching) in: {0}
ro: Se stochează nucleul compilat (caching) în: {0}

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
ro: Arhivarea schiţei a fost anulată deoarece
    schiţa nu a putut fi salvată.

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
ro: Plăcii Arduino ARM (32-bits)

en: Arduino AVR Boards
ro: Plăci Arduino AVR

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
ro: Se pot deschide doar propriile schiţe
    sau alte fişiere cu extensia .ino sau .pde

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
ro: Arduino nu a putut porni deoarece
    nu poate crea un director în care să-şi salveze setările.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
ro: Arduino nu a putut porni deoarece
    nu poate crea un director în care sa salveze dosarul cu schiţe.

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
ro: Eşti sigur ca vrei să ştergi "{0}"?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
ro: Eşti sigur că doreşti să ştergi această schiţa?

en: Argument required for --board
ro: Argument necesar pentru --board

en: Argument required for --port
ro: Argument necesar pentru --port

en: Argument required for --pref
ro: Argument necesar pentru --pref

en: Argument required for --preferences-file
ro: Argument necesar pentru --preferences-file

en: Argument required for {0}
ro: Argument necesar pentru {0}

en: Armenian
ro: Armeană

en: Asturian
ro: Asturiană

en: Authorization required
ro: Autorizare necesară

en: Auto Format
ro: Auto formatare

en: Auto Format finished.
ro: Auto formatare terminată

en: Auto-detect proxy settings
ro: Auto detectare setări proxy

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatic proxy configuration URL:
ro: URL de configurare proxy automată:

en: Autoscroll
ro: Parcurgere automată

en: Bad error line: {0}
ro: Linie eronata: {0}

en: Bad file selected
ro: Fişierul selectat este invalid

en: Basque
ro: Bască

en: Belarusian
ro: Belarusă

en: Board
ro: Placă

en: Board Info
ro: Info despre placă

en: Board at {0} is not available
ro: La {0} nu este disponibilă nici o placa

en: Board {0} (platform {1}, package {2}) is unknown
ro: Placa {0} (platforma {1}, pachetul {2}) este necunoscut

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
ro: Placa {0}:{1}:{2} nu are definită nici o preferinţă ''build.board'' . Trec implicit pe : {3}

en: Board:
ro: Placă

en: Boards Manager
ro: Manager de Plăci

en: Boards Manager...
ro: Manager de Plăci...

en: Boards included in this package:
ro: Plăci incluse in acest pachet:

en: Bootloader file specified but missing: {0}
ro: Fișier de bootloader specificat dar lipsește:{0}

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Both NL & CR
ro: NL & CR (linie noua şi enter)

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Build options changed, rebuilding all
ro: Opțiunea pentru build a fost modificată, se execută rebuild all

en: Built-in Examples
ro: Exemple interne

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Burmese (Myanmar)
ro: Birmană (Myanmar)

en: Burn Bootloader
ro: Încărcă Bootloader

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
ro: Se încarcă bootloader-ul în placa de dezvoltare (acest lucru o sa dureze un pic)...

en: CRC doesn't match, file is corrupted. It may be a temporary problem, please retry later.
ro: CRC-ul nu se potrivește, fișierul este corupt. Poate fi o problemă temporară, așa că vă rugăm să încercați mai târziu.

en: Can only pass one of: {0}
ro: Poate trece doar una din: {0}

en: Can't enable external editor
ro: Nu se poate activa editorul extern

en: Can't find the sketch in the specified path
ro: Schiţa nu poate fi găsită în calea specificată.

en: Canadian French
ro: Franceză canadiană

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cannot specify any sketch files
ro: Nu poate fi specificat orice fișier schiță

en: Carriage return
ro: Revenire cursor (ENTER)

en: Catalan
ro: Catalană

en: Check for updates on startup
ro: Cauta actualizări la pornirea programului

en: Chinese (China)
ro: Chineză (China)

en: Chinese (Taiwan)
ro: Chineză (Taiwan)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
ro: Chineză (Taiwan) (Big5)

en: Clear output
ro: Curăță output

en: Click for a list of unofficial boards support URLs
ro: Click pentru o listă de URL-uri neoficiale pentru placi.

en: Close
ro: Închide

en: Comment/Uncomment
ro: Pune comentariu/Elimină comentariu

en: Communication
ro: Comunicare

en: Compiler warnings:
ro: Atenționări la compilare:

en: Compiling sketch...
ro: Compilez schiţa...

en: Contributed
ro: Contribuit

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy as HTML
ro: Copiază ca şi HTML

en: Copy error messages
ro: Copiază mesajele de eroare

en: Copy for Forum
ro: Copiază pentru forum

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
ro: Nu am putut sa adaug ''{0}'' la schiţă.

en: Could not copy to a proper location.
ro: Nu am putut copia către locaţia adecvată.

en: Could not create directory "{0}"
ro: Nu am putut crea directorul "{0}"

en: Could not create the sketch folder.
ro: Nu pot crea directorul pentru schiţe.

en: Could not create the sketch.
ro: Nu am putut crea schiţa.

en: Could not delete "{0}".
ro: Nu am putut şterge "{0}".

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
ro: Nu s-a putut şterge fişierul ''{0}''.

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
ro: Nu am putut găsi boards.txt în {0}. Este fişierul pre-1.5?

en: Could not find tool {0}
ro: Imposibil de găsit unealta {0}

en: Could not find tool {0} from package {1}
ro: Nu am putut găsi unealtă {0} din pachetul {1}

en: Could not open the URL
    {0}
ro: Nu se poate deschide URL
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
ro: Directorul
    {0} nu poate fi deschis

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
ro: Nu am putut re-salva schiţa. Pentru a evita problemele,
    îţi recomand sa faci o copiere a codului într-un alt editor de text.

en: Could not re-save sketch
ro: Nu am putut re-salva schiţa.

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
ro: Nu pot citi setările culorilor pentru temă.
    Este necesară reinstalarea aplicaţiei.

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
ro: Nu s-a putut citi setările implicite.
    Va trebui să reinstalezi Arduino IDE.

en: Could not remove old version of {0}
ro: Nu se poate înlătura vechea versiune pentru {0}

en: Could not replace {0}
ro: Nu se poate înlocui {0}

en: Could not write preferences file: {0}
ro: Nu se pot scrie preferințele fișierului: {0}

en: Couldn't archive sketch
ro: Nu am putut arhiva schiţa

en: Couldn't determine program size: {0}
ro: Nu am putut determina dimensiunea programului: {0}

en: Couldn't do it
ro: Nu am putut să o fac

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
ro: Nu am găsit nici o placă de dezvoltare pe portul serial ales. Verifică dacă ai selectat corect portul serial. Dacă este corect încearcă să apeşi butonul de reset de pe placa de dezvoltare imediat după iniţierea secvenţei de încărcare.

en: Croatian
ro: Croată

en: Cut
ro: Taie

en: Czech (Czech Republic)
ro: Cehă (Republica Cehă)

en: Danish (Denmark)
ro: Daneză (Danemarca)

en: Data Processing
ro: Procesare date

en: Data Storage
ro: Stocare date

en: Decrease Font Size
ro: Redu mărime font

en: Decrease Indent
ro: Redu spaţiere

en: Default
ro: Implicit

en: Default theme
ro: Temă implicită

en: Delete
ro: Ştergere

en: Device Control
ro: Control dispozitiv

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
ro: Dispozitivul nu răspunde, verifică dacă ai selectat portul serial corect sau apasă RESET înainte de a realiza exportul

en: Discard all changes and reload sketch?
ro: Anulează toate modificările şi reiniţializează schiţa?

en: Display
ro: Ecran

en: Display line numbers
ro: Arată numărul liniilor

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
ro: Vrei sa eliminați {0}?
    Dacă doriți, nu mai puteți utiliza {0} niciodată.

en: Don't Save
ro: Nu salva

en: Done Saving.
ro: Salvare finalizată.

en: Done burning bootloader.
ro: Încărcarea bootloader-ului a fost finalizată.

en: Done compiling
ro: Compilare terminata.

en: Done compiling.
ro: Compilare terminata.

en: Done printing.
ro: Tiparire finalizată.

en: Done uploading
ro: Încărcare finalizata.

en: Done uploading.
ro: Încărcare finalizata.

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
ro: {0}kb din {1}kb descărcați

en: Downloading boards definitions.
ro: Descărcare definiții de plăci.

en: Downloading libraries index...
ro: Descărcare index biblioteci...

en: Downloading library: {0}
ro: Descărcare biblioteca: {0}

en: Downloading platforms index...
ro: Descărcare index platforme...

en: Downloading tools ({0}/{1}).
ro: Descărcare instrumente ({0}/{1}).

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Dutch (Netherlands)
ro: Olandeză (Netherlands)

en: Edison Help
ro: Ajutor Edison

en: Edit
ro: Editare

en: Editor font size:
ro: Mărimea caracterelor pentru editor:

en: Editor language:
ro: Limba preferată:

en: Enable Code Folding
ro: Activați Code Folding

en: English
ro: Engleză

en: English (United Kingdom)
ro: Engleză (United Kingdom)

en: Enter a comma separated list of urls
ro: Introduceți o listă separate prin virgula de adrese URL

en: Enter additional URLs, one for each row
ro: Introduceți URL-uri suplimentare, unul pentru fiecare rând

en: Environment
ro: Mediul de dezvoltare

en: Error
ro: Eroare

en: Error adding file
ro: Eroare la adăugarea fişierului

en: Error compiling for board {0}.
ro: Eroare de compilare pentru placa {0}.

en: Error compiling.
ro: Eroare de compilare

en: Error downloading {0}
ro: Eroare de descărcare {0}

en: Error getting the Arduino data folder.
ro: Eroare la preluarea directorului cu date pentru Arduino

en: Error inside Serial.{0}()
ro: Eroare în Serial.{0}()

en: Error loading theme {0}: {1}
ro: Eroare la încărcarea temei {0}: {1}

en: Error loading {0}
ro: Eroare la încărcarea {0}

en: Error opening serial port ''{0}''.
ro: Eroare la deschiderea portului serial ''{0}''.

en: Error opening serial port ''{0}''. Try consulting the documentation at http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission
ro: Eroare la deschiderea portului serial ''{0}''. Încercați să consultați documentația la http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission

en: Error parsing libraries index: {0}
    Try to open the Library Manager to update the libraries index.
ro: Eroare la analizarea index-ului bibliotecii: {0}
    Incearca sa actualizezi indexul bibliotecilor in Manager biblioteci:

en: Error reading libraries index: {0}
ro: Eroare la citirea indexului bibliotecilor: {0}

en: Error reading package indexes folder: {0}
    (maybe a permission problem?)
ro: Eroare la citirea indexului dosarului pachetelor: {0}
    (poate o problemă de permisiune?)

en: Error reading preferences
ro: Eroare la citirea preferinţelor

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
ro: Eroare la citirea fişierului cu preferinţe. Te rog şterge (sau mută) acest fişier
    {0} şi reporneşte Arduino IDE.

en: Error running post install script
ro: Eroare la executarea scriptului

en: Error starting discovery method:
ro: Eroare la pornire metoda de descoperire:

en: Error touching serial port ''{0}''.
ro: Eroare la deschiderea portului serial "{0}".

en: Error while burning bootloader.
ro: Eroare în timpul încărcării bootloader-ului.

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
ro: Eroare în timpul încărcării bootloader-ului: lipseşte parametrul de configurare '{0}'

en: Error while burning bootloader: please select a serial port.
ro: Eroare la scrierea bootloader-ului: te rog alege un port serial.

en: Error while compiling: missing '{0}' configuration parameter
ro: Eroare în timpul încărcării: lipseşte parametrul de configurare '{0}'

en: Error while printing.
ro: Eroare în timpul tipăririi.

en: Error while setting serial port parameters: {0} {1} {2} {3}
ro: Eroare în timpul setării parametrilor pentru portul serial: {0} {1} {2} {3}

en: Error while uploading
ro: Eroare în timpul încărcării.

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
ro: Eroare în timpul încărcării: lipseşte parametrul de configurare '{0}'

en: Error while verifying
ro: Eroare în timpul verificării.

en: Error while verifying/uploading
ro: Eroare în timpul verificării/încărcării.

en: Estonian
ro: Estoniană

en: Examples
ro: Exemple

en: Examples for any board
ro: Exemple pentru orice placă

en: Examples for {0}
ro: Exemple pentru {0}

en: Examples from Custom Libraries
ro: Exemple din librării realizate de comunitate

en: Examples from Other Libraries
ro: Exemple din alte biblioteci

en: Export canceled, changes must first be saved.
ro: Exportul a fost anulat, modificările trebuiesc întâi salvate.

en: Export compiled Binary
ro: Exportă fișierul Binar compilat

en: Failed to open sketch: "{0}"
ro: Nu am reușit să deschid schița : "{0}"

en: Failed to rename "{0}" to "{1}"
ro: Nu a fost redenumit "{0}" la "{1}"

en: Failed to rename sketch folder
ro: Nu a putut fi redenumit directorul schiței

en: File
ro: Fişier

en: File name {0} is invalid: ignored
ro: Numele fișierului {0} este nevalid: ignorat

en: Filipino
ro: Filipineză

en: Filter your search...
ro: Filtrează căutarea...

en: Find
ro: Caută

en: Find Next
ro: Următorul găsit

en: Find Previous
ro: Precedentul găsit

en: Find in Reference
ro: Cauta în instrucţiuni

en: Find...
ro: Căutare...

en: Find:
ro: Caută:

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: Fix Encoding & Reload
ro: Reparare fişier

en: For information on installing libraries, see: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries
ro: Pentru informații despre instalarea bibliotecilor, a se vedea: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries

en: Forcing reset using 1200bps open/close on port {0}
ro: Resetare forţată a portului {0} folosind secvenţa open/close la 1200bps

en: French
ro: Franceză

en: Frequently Asked Questions
ro: Întrebări şi răspunsuri

en: Galician
ro: Galeză

en: Galician (Spain)
ro: Galeză (Spania)

en: Galileo Help
ro: Ajutor Galileo

en: Georgian
ro: Georgiană

en: German
ro: Germană

en: Get Board Info
ro: Preia info despre placă

en: Getting Started
ro: Primi paşi

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
ro: Variabilele globale folosesc {0} bytes ({2}%%) din memoria dinamică, lăsând {3} bytes pentru variabilele locale. Maximul este de {1} bytes.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
ro: Variabila globală foloseşte {0} bytes din memoria dinamică.

en: Go to line
ro: Mergi la linia

en: Go to line...
ro: Mergi la linia...

en: Greek
ro: Greacă

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Help
ro: Ajutor

en: Hindi
ro: Hindusă

en: Host name:
ro: Nume gazda:

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
ro: Ce zici dacă ai salva întâi schiţa
    şi pe urma să încerci să o redenumeşti?

en: How very Borges of you
ro: Uau, i-ai tras un OZN aici

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: INCOMPATIBLE
ro: Incompatibil(ă)

en: Ignore Case
ro: Ignora majuscule

en: Ignoring library with bad name
ro: Se ignora biblioteca cu nume greșit

en: Ignoring sketch with bad name
ro: Se ignora schiţa cu nume greşit

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
ro: În Arduino 1.0, extensia implicita pentru fişiere a fost schimbata
    din .pde în .ino.  Noile schiţe (incluzând cele create
    cu  "Salvează ca") vor utiliza noua extensie.  Extensia
    schiţelor existente va fi modificata odată cu salvarea acestor fişiere, dar puteţi
    dezactiva aceasta opţiune în fila cu preferinţe.
    Salvează schiţa şi modifică extensia?

en: Include Library
ro: Încărcare bibliotecă

en: Incorrect IDE installation folder
ro: Director de instalare a IDE-ului greșit

en: Increase Font Size
ro: Creşte mărime font

en: Increase Indent
ro: Creşte spaţiere

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Initializing packages...
ro: Inițializare pachete...

en: Install
ro: Instalare

en: Installation completed!
ro: Instalare completă!

en: Installed
ro: Instalat

en: Installing boards...
ro: Instalare plăci...

en: Installing library: {0}:{1}
ro: Instalare bibliotecă: {0}:{1}

en: Installing tools ({0}/{1})...
ro: Instalare instrumente ({0}/{1})...

en: Installing...
ro: Instalare...

en: Interface scale:
ro: Scalare interfață:

en: Invalid library found in {0}: {1}
ro: Bibliotecă invalidă în {0}: {1}

en: Invalid quoting: no closing [{0}] char found.
ro: Bloc invalid: caracterul  [{0}] de închidere nu a fost găsit.

en: Invalid version '{0}' for library in: {1}
ro: Versiunea '{0}' este invalidă pentru bibliotecă în: {1}

en: Invalid version {0}
ro: Versiune invalida {0}

en: Italian
ro: Italiană

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreană

en: Latvian
ro: Letonă

en: Library Manager
ro: Manager Biblioteci

en: Library added to your libraries. Check "Include library" menu
ro: Fișier adăugat în bibliotecă. Verifică meniul "Include biblioteca"

en: Library can't use both 'src' and 'utility' folders. Double check {0}
ro: Biblioteca nu poate utiliza folderele "src" și "utility". Confirmați {0}

en: Library is already installed: {0}:{1}
ro: Biblioteca este deja instalată: {0}:{1}

en: Line number:
ro: Număr linie:

en: Lithuaninan
ro: Lituaniană

en: Loading configuration...
ro: Încărcare configurație...

en: Looking for recipes like {0}*{1}
ro: Caut rețete precum {0}*{1}

en: Low memory available, stability problems may occur.
ro: Memoria disponibilă este foarte redusă, pot apărea probleme de stabilitate

en: Manage Libraries...
ro: Gestionare blibioteci...

en: Manual proxy configuration
ro: Configurare proxy manuală

en: Message
ro: Mesaj

en: Missing '{0}' from library in {1}
ro: Lipsă '{0}' din biblioteca in {1}

en: Mode not supported
ro: Mod nesuportat

en: More
ro: Mai mult

en: More preferences can be edited directly in the file
ro: Alte preferinţe pot fi editate direct în fişier

en: Moving
ro: Mut

en: Multiple files not supported
ro: Nu sunt permise mai multe fişiere

en: Multiple libraries were found for "{0}"
ro: Biblioteci multiple au fost găsite pentru "{0}"

en: Must specify exactly one sketch file
ro: Trebuie să specificați exact un fișier schiță

en: Name for new file:
ro: Numele noului fişier

en: Native serial port, can't obtain info
ro: Portul serial nativ, nu se poate obţine info

en: Nepali
ro: Nepaleză

en: Network
ro: Rețea

en: Network port, can't obtain info
ro: Portul de rețea, nu se pot obține informații

en: Network ports
ro: Porturi de reţea

en: Network upload using programmer not supported
ro: Încărcarea prin reţea folosind programatorul nu este suportată

en: New
ro: Nou

en: New Tab
ro: Fila nouă

en: Newline
ro: Linie nouă

en: Next Tab
ro: Fila următoare

en: No
ro: Nu

en: No authorization data found
ro: Nu există date de autorizare

en: No changes necessary for Auto Format.
ro: Nu a rezultat nici o modificare în urma auto formatării.

en: No command line parameters found
ro: Nu există parametrii în linia de comandă

en: No compiled sketch found
ro: Nu s-a găsit nici o schiță compilată

en: No files were added to the sketch.
ro: Nici un fişier nu a fost adăugat schiţei.

en: No launcher available
ro: Nu este disponibil nici un lansator

en: No line ending
ro: Fără editarea liniei

en: No parameters
ro: Paramettrii lipsă

en: No proxy
ro: Fara proxy

en: No really, time for some fresh air for you.
ro: Pe bune, e timpul sa ieşi la aer.

en: No reference available for "{0}"
ro: Nici un rezultat disponibil pentru "{0}"

en: No sketch
ro: Schiţă lipsă

en: No sketchbook
ro: Dosar cu schiţe lipsă

en: No valid code files found
ro: Nu s-au găsit coduri valide

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
ro: Nu s-a găsit nici o definiție hardware valabilă în dosarul {0}.

en: None
ro: Nici unul

en: Norwegian Bokmål
ro: Norvegiană (Malabo)

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
ro: Schiţa este prea mare; vezi http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size pentru ponturi în reducerea acesteia.

en: One file added to the sketch.
ro: Un fişier a fost adăugat schiţei.

en: Only --verify, --upload or --get-pref are supported
ro: Sunt permise doar --verify, --upload sau --get-pref

en: Open
ro: Deschide

en: Open Recent
ro: Deschise recent

en: Open URL
ro: Deschide URL

en: Open an Arduino sketch...
ro: Deschideți o schiță Arduino...

en: Open...
ro: Deschide...

en: Other
ro: Altul

en: Page Setup
ro: Iniţializare pagină

en: Partner
ro: Partener

en: Password:
ro: Parola:

en: Paste
ro: Lipire

en: Persian
ro: Persană

en: Persian (Iran)
ro: Persană (Iran)

en: Platform {0} (package {1}) is unknown
ro: Platforma {0} (pachetul {1}) este necunoscut

en: Please confirm boards deletion
ro: Vă rugăm sa confirmați ștergerea de plăci

en: Please confirm library deletion
ro: Vă rugăm să confirmați ștergerea de bibliotecă

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
ro: Te rog importa biblioteca SPI din meniul Schiţe > Importă bibliotecă.

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
ro: Te rog importă biblioteca Wire din meniul Schiţă > Imporă bibliotecă

en: Please select a port to obtain board info
ro: Va rog selectaţi un port pentru a obţine informaţii despre placă

en: Please select a programmer from Tools->Programmer menu
ro: Te rog selectează un programator din Instrumente->Meniu programator

en: Plotter not available while serial monitor is open
ro: Vizualizarea grafică nu este disponibilă în timp ce monitorul serial este deschis

en: Polish
ro: Poloneză

en: Port number:
ro: Număr port:

en: Portugese
ro: Portugheză

en: Portuguese (Brazil)
ro: Portugheză (Brazil)

en: Portuguese (Portugal)
ro: Portugheză (Portugal)

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Preparing boards...
ro: Pregătire placi...

en: Previous
ro: Anterior

en: Previous Tab
ro: Fila precedentă

en: Print
ro: Tipărire

en: Printing canceled.
ro: Tiparire anulată.

en: Printing...
ro: Tiparesc...

en: Problem Opening Folder
ro: Problema la deschiderea directorului

en: Problem Opening URL
ro: Problema in deschiderea URL

en: Problem Setting the Platform
ro: Probleme la iniţializarea platformei de dezvoltare

en: Problem accessing board folder /www/sd
ro: Nu se poate accesa folderul /www/sd

en: Problem accessing files in folder "{0}"
ro: Problemă de accesare a fișierelor din dosarul "{0}"

en: Problem getting data folder
ro: Problema la preluarea directorului de date

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
ro: Probleme la încărcarea aplicaţiei.  Vezi http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload pentru sugestii.

en: Problem with rename
ro: Problemă la redenumire

en: Processor
ro: Preocesorul

en: Programmer
ro: Programator

en: Progress {0}
ro: Progres {0}

en: Quit
ro: Ieşire

en: RETIRED
ro: RETRAS

en: Recommended
ro: Recomandat

en: Redo
ro: Refă

en: Reference
ro: Instrucţiuni

en: Remove
ro: Înlătură

en: Removing library: {0}:{1}
ro: Înlăturare bibliotecă: {0}:{1}

en: Removing...
ro: Înlăturare...

en: Rename
ro: Redenumire

en: Replace
ro: Înlocuire

en: Replace & Find
ro: Căutare şi înlocuire

en: Replace All
ro: Înlocuire peste tot

en: Replace the existing version of {0}?
ro: Înlocuieşte versiunea curenta pentru {0}?

en: Replace with:
ro: Înlocuire cu:

en: Retired
ro: Retras

en: Retry the upload with another serial port?
ro: Incerci incarcarea pe un alt port serial?

en: Romanian
ro: Română

en: Running recipe: {0}
ro: Se execută rețeta: {0}

en: Running: {0}
ro: Rulează: {0}

en: Russian
ro: Rusă

en: Save
ro: Salvează

en: Save As...
ro: Salvează ca...

en: Save Canceled.
ro: Salvare anulată.

en: Save changes to "{0}"?
ro: Salvaţi modificările pentru "{0}"?

en: Save sketch folder as...
ro: Salvează directorul schiţei ca...

en: Save when verifying or uploading
ro: Salvează atunci când se verifică sau se încarcă

en: Saving...
ro: Salvez...

en: Search all Sketch Tabs
ro: Caută în toate schiţele

en: Select (or create new) folder for sketches...
ro: Selectează (sau creează un nou) director pentru schiţe...

en: Select All
ro: Selecteză tot

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
ro: Selectează  arhiva sau un directorul în care se găseşte biblioteca pe care vrei să o adaugi

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
ro: Selectează o imagine sau un alt fişier pentru a-l copia în schiţa

en: Select new sketchbook location
ro: Selectează noua locaţie pentru dosarul cu schiţe

en: Select version
ro: Selectează versiunea

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
ro: Placa selectată depinde de nucleul '{0}' (neinstalat).

en: Selected board is not available
ro: Placa selectată nu este disponibilă

en: Selected library is not available
ro: Biblioteca selectată nu este disponibilă

en: Send
ro: Trimite

en: Sensors
ro: Senzori

en: Serial Monitor
ro: Terminal serial

en: Serial monitor is not supported on network ports such as {0} for the {1} in this release
ro: Monitorul serial nu este disponibil pentru porturile đin rețea, cum ar fi {0} pentru {1} în această versiune.

en: Serial monitor not available while plotter is open
ro: Monitorul serial nu este disponibilă în timp ce  este deschisă vizualizarea grafică

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
ro: Nu am găsit portul serial ''{0}''. Ai făcut corect selecţia în meniul Instrumente> Port serial?

en: Serial port not selected.
ro: Port serial nedetectat

en: Serial port {0} not found.
ro: Portul serial {0} negasit.

en: Serial ports
ro: Porturi seriale

en: Setting build path to {0}
ro: Setez calea de asamblare la {0}

en: Settings
ro: Setări

en: Settings issues
ro: Probleme la setări

en: Show Sketch Folder
ro: Deschide directorul schiţei

en: Show timestamp
ro: Arată marcajul de timp

en: Show verbose output during:
ro: Detaliază informaţiile de ieşire a compilatorului:

en: Signal Input/Output
ro: Semnal intrare/ieşire

en: Sketch
ro: Schiţă

en: Sketch Disappeared
ro: Schiţa a dispărut

en: Sketch Does Not Exist
ro: Schiţa nu există

en: Sketch is Read-Only
ro: Schiţa este doar în citire

en: Sketch is Untitled
ro: Schiţa nu are nume

en: Sketch is read-only
ro: Schiţa este doar în citire

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
ro: Schiţa este prea mare; vezi http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size pentru ponturi în reducerea acesteia.

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
ro: Schiţa foloseşte {0} bytes ({2}%%) din spațiul de stocare a programului. Maximul este de {1} bytes.

en: Sketchbook
ro: Dosar cu schiţe

en: Sketchbook folder disappeared
ro: Dosarul cu schiţe a dispărut

en: Sketchbook location:
ro: Locaţia dosarului cu schiţe:

en: Sketchbook path not defined
ro: Calea către documentaţia schiţei nu este definită

en: Skipping contributed index file {0}, parsing error occured:
ro: Sar peste fisierul index {0}, a aparut o eroare la analiza acestuia:

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
ro: Unele fişiere sunt "doar în citire", va trebui
    să salvaţi schiţele într-o alta locaţie şi
    să reîncercaţi.

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
ro: Unele schiţe sunt "doar în citire". Va trebui
    să salvaţi aceste schiţe într-o locaţie diferită.

en: Sorry, the folder "{0}" already exists.
ro: Îmi pare rău, un director cu numele "{0}" există deja.

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Specified folder/zip file does not contain a valid library
ro: Directorul/fișierul zip specificat nu conține o bibliotecă validă

en: Starting...
ro: Începere...

en: Sunshine
ro: Răsăritul

en: Swedish
ro: Suedeză

en: System Default
ro: Setări implicite

en: Tamil
ro: Tamilă

en: Thai
ro: Tailandeză

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
ro: Nu mai puteţi folosi cuvântul cheie 'BYTE'.

en: The --upload option supports only one file at a time
ro: Opţiunea --upload permite doar un fişier o singură dată

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
ro: Clasa Client a fost redenumită în EthernetClient.

en: The IDE includes an updated {0} package, but you're using an older one.
    Do you want to upgrade {0}?
ro: IDE-ul include un pachet de actualizare {0}, dar utilizați unul mai vechi.
    Vrei să faceți upgrade {0}?

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
ro: Clasa Server a fost redenumită în EthernetServer.

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
ro: Clasa Udp a fost redenumită în EthernetUdp.

en: The current selected board needs the core '{0}' that is not installed.
ro: Placa de dezvoltare selectată are nevoie de nucleul '{0}', care nu este instalat.

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
ro: Fişierul "{0}" trebuie sa fie în interiorul
    unui director numit "{1}".
    Doreşti să creez directorul să mut fişierul şi să continui?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library folder names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
ro: Biblioteca \"{0}\" nu poate fi folosită.
    Numele bibliotecii trebuie să inceapa cu o litera sau un numar, urmat de litere,
    numere,lini, puncte sau underline. Lungimea maxima e de 63 de caractere.

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
ro: Biblioteca \"{0}\" nu poate fi folosită.
    Numele bibliotecii trebuie să conţină doar litere şi numere.
    (ASCII-fără spatii, şi numele nu poate începe cu un număr)

en: The main file cannot use an extension
ro: Fișierul principal nu poate utiliza o extensie

en: The name cannot start with a period.
ro: Numele nu poate începe cu un spaţiu

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
ro: Schiţa selectata nu mai există.
    S-ar putea să fie nevoie sa reporneşti programul
    pentru a actualiza meniul dosarului de schiţe.

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
ro: Schita \"{0}\" nu poate fi folosită.
    Numele schiţei trebuie să conţină doar litere şi numere
    (ASCII-fără spaţii, iar numele nu poate începe cu un număr).
    Pentru a înlătura acest mesaj, eliminaţi schiţa din
    {1}

en: The sketch already contains a file named "{0}"
ro: Schița conține deja un fișier numit "{0}"

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
ro: Directorul schiţei a dispărut.
    Voi încerca să salvez din nou în aceiaşi locaţie,
    dar se vor pierde orice alte informaţii, mai puţin codul.

en: The sketch name had to be modified.
    Sketch names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
ro: Numele scitei a trebuit modificat.
    Numele schitei trebuie sa inceapa cu o litera sau un numar, urmat de o litera,
    numar, liniuta,punct sau underline. Lungimea maxima este de 63 caractere.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
ro: Dosarul cu schiţe nu mai exista.
    Arduino v-a comuta pe locaţia implicită a directorului
    de schiţe, şi dacă e necesar v-a crea un nou dosar cu schiţe.

en: The specified sketchbook folder contains your copy of the IDE.
    Please choose a different folder for your sketchbook.
ro: Directorul de schițe specificat conține o copie a IDE-ului.
    Vă rugăm să alegeți un alt folder pentru schița dumneavoastră.

en: Theme:
ro: Tema:

en: This library is not listed on Library Manager. You won't be able to reinstall it from here.
    Are you sure you want to delete it?
ro: Această bibliotecă nu este listat în managerul de bibliotecă. Nu veți putea să-l reinstalați de aici.
    Ești sigur că dorești să-l ștergi?

en: This report would have more information with
    "Show verbose output during compilation"
    option enabled in File -> Preferences.
ro: Acest raport poate contine mai multe informatii daca
    selectati optiunea "Detaliază informaţiile de ieşire a compilatorului"
    in Fisier -> Preferinte.

en: Time for a Break
ro: E timpul pentru o pauză

en: Timing
ro: Sincronizare

en: Tool {0} is not available for your operating system.
ro: Instrumentul {0} nu este disponibil pentru sistemul dv de operare

en: Tools
ro: Instrumente

en: Topic
ro: Subiect

en: Troubleshooting
ro: Depanare

en: Turkish
ro: Turcă

en: Type
ro: Tip

en: Type board password to access its console
ro: Introduceţi parola pentru a accesa consola

en: Type board password to upload a new sketch
ro: Introduceţi parola pentru a încărca o nouă schiţă

en: Ukrainian
ro: Ucrainiană

en: Unable to connect to {0}
ro: Nu se poate conecta la {0}

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
ro: Imposibil de realizat conexiunea: foloseste schița biblioteca "bridge"?

en: Unable to connect: retrying
ro: Conexiune imposibilă: reâncercare

en: Unable to connect: wrong password?
ro: Imposibil de realizat conexiunea: parola greșită?

en: Unable to find {0} in {1}
ro: Nu am găsit {0} în {1}

en: Unable to open serial monitor
ro: Nu pot deschide monitorizarea serială

en: Unable to open serial plotter
ro: Serial plotter nu poate fi deschis

en: Unable to reach Arduino.cc due to possible network issues.
ro: Nu se poate accesa Arduino.cc din cauza unei posibile probleme de rețea

en: Uncategorized
ro: Fără categorie

en: Undo
ro: Anulează

en: Unhandled type {0} in context key {1}
ro: Tipul {0} este neprocesat în contextul cheie {1}

en: Unknown board
ro: Placă necunoscută

en: Unknown sketch file extension: {0}
ro: Extensia schiţei: {0} este necunoscuta.

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
ro: Platformă nespecificată, lansator indisponibil.
    Pentru a permite deschiderea URL-urilor sau a directoarelor, adaugaţi următoarea linie
    "launcher=/path/to/app" în fişierul preferences.txt

en: Updatable
ro: Actualizabil

en: Update
ro: Actualizează

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
ro: Se schimba extensia fişierelor schiţă la salvare (.pde -> .ino)

en: Updates available for some of your {0}boards{1}
ro: Actualizări disponibile pentru o parte din {0}plăci{1}

en: Updates available for some of your {0}boards{1} and {2}libraries{3}
ro: Actualizări disponibile pentru o parte din {0}plăci{1} și {2}librării{3}

en: Updates available for some of your {0}libraries{1}
ro: Actualizări disponibile pentru o parte din {0}librării{1}

en: Updating list of installed libraries
ro: Lista actualizată a bibliotecilor instalate

en: Upload
ro: Incarcă

en: Upload Using Programmer
ro: Încarcă folosind programatorul

en: Upload any sketch to obtain it
ro: Încarcaţi orice schiţă pentru a o obţine

en: Upload canceled.
ro: Încărcare anulată.

en: Upload cancelled
ro: Încărcare anulată.

en: Uploading to I/O Board...
ro: Se încarcă în placa de dezvoltare...

en: Uploading...
ro: Încărcare...

en: Use Selection For Find
ro: Foloseşte selecţia pentru căutare

en: Use external editor
ro: Foloseşte un editor extern

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Using library {0} at version {1} in folder: {2} {3}
ro: Utilizând libraria {0} la versiunea {1} în directorul: {2} {3}

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
ro: Se folosește biblioteca {0} în directorul: {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
ro: Se folosește fișierul compilat anterior: {0}

en: Verify
ro: Verifică

en: Verify code after upload
ro: Verifică codul după încarcare

en: Verify/Compile
ro: Verifica/Compilează

en: Verifying and uploading...
ro: Verificare si încărcare...

en: Verifying archive integrity...
ro: Verificarea integrității arhivei...

en: Verifying...
ro: Verificare...

en: Version <b>{0}</b>
ro: Versiunea <b>{0}</b>

en: Version unknown
ro: Versiune necunoscută

en: Version {0}
ro: Versiunea {0}

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Visit Arduino.cc
ro: Vizitaţi Arduino.cc

en: WARNING: Category '{0}' in library {1} is not valid. Setting to '{2}'
ro: ATENŢIE: Categoria '{0}' în librăria {1} nu este validă. Setat la '{2}'

en: WARNING: Spurious {0} folder in '{1}' library
ro: ATENȚIE: Directorul {0} este fals în librăria '{1}'

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
ro: AVERTISMENT: biblioteca {0} pretinde rularea pe arhitectura(ile) {1} și poate fi incompatibilă cu board-ul curent care rulează pe arhitectura(ile) {2}.

en: Warning
ro: Avertisment

en: Warning: This core does not support exporting sketches. Please consider upgrading it or contacting its author
ro: Avertisment: Acest nucleu nu suportă exportul de schițe. Vă rugăm să-l actualizați sau luați contactul cu autorul

en: Warning: file {0} links to an absolute path {1}
ro: Avertizare: fișier {0} legat către o cale absolută {1}

en: Warning: forced trusting untrusted contributions
ro: Atenție: forțați încrederea în contribuții care nu prezintă încredere

en: Warning: forced untrusted script execution ({0})
ro: Atenție: forțați execuția unui script care nu prezintă încredere ({0})

en: Warning: non trusted contribution, skipping script execution ({0})
ro: Atenție: contribuție care nu prezintă încredere, scriptul nu v-a fi executat ({0})

en: Warning: platform.txt from core '{0}' contains deprecated {1}, automatically converted to {2}. Consider upgrading this core.
ro: Atenție: platform.txt din nucleul "{0}" conține deprecieri {1}, convertite automat la {2}. Luați în considerare modernizarea acestui nucleu.

en: Warning: platform.txt from core '{0}' misses property '{1}', using default value '{2}'. Consider upgrading this core.
ro: Atenție: platform.txt din nucleul '{0}' lipsă proprietate {1}, se folosește valoarea implicită {2}. Luați în considerare modernizarea acestui nucleu.

en: Western Frisian
ro: Friziană occidentală

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
ro: Wire.receive() a fost redenumit in Wire.read().

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
ro: Wire.send() a fost redenumit în Wire.write().

en: Wrap Around
ro: Marchează

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
ro: Microcontrolerul găsit nu este cel corect.  Ai selectat placa de dezvoltare corectă din meniul Instrumente> Placă de dezvoltare?

en: Yes
ro: Da

en: You can't import a folder that contains your sketchbook
ro: Nu se poate importa un dosar care conține caietul de schițe.

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
ro: Nu poţi salva o schiă într-o altă schiţă.
    Acest lucru ar putea dura o veşnicie.

en: You forgot your sketchbook
ro: Ai uitat dosarul cu schiţe

en: You have unsaved changes!
    You must save all your sketches to enable this option.
ro: Aveți modificări nesalvate!
    Trebuie să salvați toate schițele pentru a activa această opțiune.

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
ro: Ai apăsat {0}, dar nimic nu a fost trimis. Nu ar trebui să bifezi transmiterea unui final linie?

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
ro: Ai atins limita la autodenumire a schiţelor noi
    pentru ziua de azi. Nu crezi ca ar fi mai bine faci o plimbare decât să continui?

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your settings folder.
    Please move the IDE to another folder.
ro: Copia dvs. de IDE este instalată într-un subdirector al directorului de setări.
    Vă rugăm să mutați IDE-ul în alt director.

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your sketchbook.
    Please move the IDE to another folder.
ro: Copia dvs. de IDE este instalat într-un subdirector de Caiet de Schiță.
    Vă rugăm să mutați IDE-ul în alt director

en: ZIP files or folders
ro: Fişiere arhivă sau directoare

en: Zip doesn't contain a library
ro: Fişierul arhivă nu conţine o bibliotecă

en: ".{0}" is not a valid extension.
ro: ".{0}" nu este o extensie acceptata.

en: "{0}" contains unrecognized characters. If this code was created with an older version of Arduino, you may need to use Tools -> Fix Encoding & Reload to update the sketch to use UTF-8 encoding. If not, you may need to delete the bad characters to get rid of this warning.
ro: "{0}" conține caracterele nerecunoscute. Dacă acest cod a fost creat utilizând o versiune mai veche de editorului Arduino, puteți să utilizați Unelte -> Corectare codare & reîncărcare pentru a actualiza sketch-ul în codarea UTF-8. În caz contrar, trebuie să ștergeți caracterele nerecunoscute pentru a elimina această atenționare.

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
ro: 
    Începând cu versiunea Arduino 0019, biblioteca Ethernet depinde de biblioteca SPI.
    Se pare ca mai folosiţi o bibliotecă care depinde de biblioteca SPI.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
ro: 
    Începând cu versiunea Arduino 1.0 cuvântul cheie 'BYTE' nu mai poate fi folosit.
    Ca alternativă puteţi folosi Serial.write().

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
ro: 
    Începând cu versiunea Arduino 1.0, clasa Client, din biblioteca Ethernet, a fost redenumită în EthernetClient.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
ro: 
    Începând cu versiunea Arduino 1.0, clasa Server, din biblioteca Ethernet, a fost redenumită în EthernetServer.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
ro: 
    Începând cu versiunea Arduino 1.0, clasa Udp, din biblioteca Ethernet, a fost redenumită în EthernetUdp.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
ro: 
    Începând cu versiunea Arduino 1.0, funcţia Wire.receive() a fost redenumită în Wire.read() pentru a păstra compatibilitatea cu celelalte biblioteci.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
ro: 
    Începând cu versiunea Arduino 1.0, funcţia Wire.send() a fost redenumită în Wire.write() pentru a păstra compatibilitatea cu celelalte biblioteci.

en: baud
ro: viteză de transmisie

en: compilation
ro: compilare

en: connected!
ro: conectat!

en: ignoring invalid font size {0}
ro: ignoră dimensiunea incorectă pentru fontul {0}

en: name is null
ro: numele este inexistent

en: no headers files (.h) found in {0}
ro: fisierele header (.h) nu au fost gasite in {0}

en: serialMenu is null
ro: serialMenu este inexistent

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
ro: portul serial {0} nu există sau placa de dezvoltare nu este conectată

en: unknown option: {0}
ro: opțiune necunoscută : {0}

en: upload
ro: compilare

en: version <b>{0}</b>
ro: versiunea <b>{0}</b>

en: {0} file signature verification failed
ro: {0} verificări nereușite de semnături fișier

en: {0} file signature verification failed. File ignored.
ro: {0} verificări nereușite de semnături fișier . Fișier ignorat.

en: {0} files added to the sketch.
ro: {0} fişiere au fost adăugate schiţei.

en: {0} libraries
ro: {0} Biblioteci

en: {0} must be a folder
ro: {0} trebuie să fie un director

en: {0} on {1}
ro: {0} pe {1}

en: {0} pattern is missing
ro: {0} îi lipsește o schemă

en: {0} returned {1}
ro: {0} a returnat {1}

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
ro: {0}: Argument invalid atașat de --pref, ar trebuii să fie de forma "pref=value"

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
ro: {0}: nume board incorect, ar trebui să fie de forma "package:arch:board" sau "package:arch:board:options"

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
ro: {0}: Opțiune invalidă pentru board "{1}"

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
ro: {0}: Opțiune invalidă, ar trebuii să fie de forma "name=value"

en: {0}: Invalid value for option "{1}" for board "{2}"
ro: {0}: Valoare invalida pentru optiunea "{1}" la placa "{2}"

en: {0}: Unknown architecture
ro: {0}: Arhitectură necunoscută

en: {0}: Unknown board
ro: {0}: Board necunoscut

en: {0}: Unknown package
ro: {0}: Pachet necunoscut

en: {0}Install this package{1} to use your {2} board
ro: {0}Instalaţi pachetul {1} pentru a folosi placa dumneavoastră {2}
