Arduino IDE 1.5 - en to sq translation catalogue (336 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
sq: (kerkohet rinisja e Arduinos)

en: (edit only when Arduino is not running)
sq: (redaktoni vetem kur Arduino nuk eshte duke ekzekutuar)

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
sq: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Doni ti ruani ndrryshimet tek kjo skice<BR> perpara se ta mbyllni?</b><p>Ne qoftese nuk do ti ruani ndrryshimet ato do te zhduken.

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
sq: Nje skedar i quajtur "{0}" ekziston tashme. Skica nuk mund te hapet.

en: A library named {0} already exists
sq: Nje librari e emerteruar {0} ekziston tashme

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
sq: Nje version i ri i arduinos eshte i mundur,
    do te deshironit te vizitonit faqen e shkarkimeve?

en: About Arduino
sq: Rreth Arduino

en: Add File...
sq: Shto Dokument..

en: Albanian
sq: Shqip

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
sq: Ndodhi një gabim gjatë enkodimit të rregullimit të dosjes.
    Mos e provo ta ruash këtë skicë sepse mund të mbishkruhet
    mbi versionin e vjetër. Përdor Open për të rihapur skicën dhe provoje sërish.

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
sq: Nje problem i panjohur ndodhi gjate ngarkimit
    te nje platforme-specifike te koduar per paisjen tuaj.

en: Arabic
sq: Arabisht

en: Aragonese
sq: Aragoneze

en: Archive Sketch
sq: Arkivo Skicen

en: Archive sketch as:
sq: Arkivo skicen si :

en: Archive sketch canceled.
sq: Arkivimi i skices i anulluar

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
sq: Arkivimi i skices eshte anulluar sepse
    skica nuk mund te ruhet sic duhet

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
sq: Borde Arduino ARM (32 Bit)

en: Arduino AVR Boards
sq: Borde Arduino AVR

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
sq: Arduino nuk mund te ekzekutohet sepse
    nuk mund te krijoje nje dosje qe te ruaje rregullimet.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
sq: Arduino nuk mund te punoj sepse ai nuk mund
    te krijoj nje folder per te ruajtur librarin tuaj te skicave.

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
sq: Jeni i sigurt se doni ta fshini "{0}"?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
sq: Jeni i sigurte se doni ta fshini kete skice

en: Argument required for --board
sq: Kerkohet argument per --bordin

en: Argument required for --port
sq: Kerkohet argument per --porten

en: Argument required for --pref
sq: Kerkohet argument per --pref

en: Argument required for --preferences-file
sq: Kerkohet argument per --preferences-file

en: Armenian
sq: Armen

en: Auto Format
sq: Formatim automatik

en: Auto Format finished.
sq: Formatimi automatik perfundoi.

en: Autoscroll
sq: Auto skroll

en: Bad error line: {0}
sq: Gabim ne rrjesht: {0}

en: Bad file selected
sq: Zgjedhja e nje skedari te keq

en: Basque
sq: Baske

en: Belarusian
sq: Bjellorus

en: Board
sq: Bord

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
sq: Bordi {0}:{1}:{2} nuk percakton preferencen "build.board". Vetvendosje ne: {3}

en: Board:
sq: Bordi:

en: Bosnian
sq: Boshnjak

en: Both NL & CR
sq: Te dyja NL & CR

en: Browse
sq: Shfleto

en: Build options changed, rebuilding all
sq: Opsionet e ndertimit ndryshuan, duke u rindertuar e gjitha

en: Bulgarian
sq: Bullgarisht

en: Burmese (Myanmar)
sq: Birmanez (Mianmar)

en: Burn Bootloader
sq: Digj bootloader

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
sq: Duke djegur bootloaderin tek bordi I/O (kjo mund te zgjasi nje minute)...

en: Canadian French
sq: Franceze Kadaneze

en: Cancel
sq: Anullo

en: Carriage return
sq: Kthim vlere

en: Catalan
sq: Katalane

en: Check for updates on startup
sq: Kontrollo per perditesime gjate nisjes

en: Chinese (China)
sq: Kinezshe (Kine)

en: Chinese (Taiwan)
sq: Kinezshe (Taivan)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
sq: Kinezshe (Taivan) (Big5)

en: Close
sq: Mbylle

en: Comment/Uncomment
sq: Komento/Ckomento

en: Compiling sketch...
sq: Duke kompiluar skicen...

en: Copy
sq: Kopjo

en: Copy as HTML
sq: Kopjoje si HTML

en: Copy error messages
sq: Kopjo afishimin e gabimit

en: Copy for Forum
sq: Kopjoje per Forum

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
sq: Nuk mund te shtoj "{0}" tek skica.

en: Could not copy to a proper location.
sq: Nuk mund te kopjohet ne vendodhjen e zgjedhur.

en: Could not create the sketch folder.
sq: Nuk mund te krijohet folderi i skicave

en: Could not create the sketch.
sq: Nuk mund te krijoj skicen.

en: Could not delete "{0}".
sq: Nuk mund ta fshije {0}

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
sq: Nuk mund ta heqesh skedarin ekzistues "{0}"

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
sq: Nuk mund te gjej boards.txt ne {0}. Jeni duke perdorur pre-1.5?

en: Could not find tool {0}
sq: Nuk mund te gjendet vegla {0}

en: Could not find tool {0} from package {1}
sq: Nuk mund te gjendet vegla {0} nga paketa {1}

en: Could not open the URL
    {0}
sq: Nuk mund te hap URL
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
sq: Nuk mund te hap folderin
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
sq: Nuk arriti tamam qe te ri-ruante skicen. Ju mund te jeni ne probleme ne kete pike,
    dhe mund te jete koha qe te kopjoni dhe te ngjisni kodin tuaj ne nje tjeter tekst ndryshues tjeter.

en: Could not re-save sketch
sq: Nuk mund te ri ruaj skicen

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
sq: Nuk mund ti lexoje te dhenat e parapercaktuara .
    Ju nevojitet qe te instaloni perseri Arduino.

en: Could not remove old version of {0}
sq: Nuk mund te fshihet versioni me i vjeter i  {0}

en: Could not replace {0}
sq: Nuk mund te zevendesohet {0}

en: Couldn't archive sketch
sq: Nuk mund te arkivohet skica

en: Couldn't determine program size: {0}
sq: Nuk mund te percaktoj madhesine e programit: {0}

en: Couldn't do it
sq: Nuk mund ta beje

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
sq: Nuk arriti te gjente nje bord ne portat e selektuara. Kontrollo qe ju keni selektuar portat e sakta. Nese jane ne rregull, provo duke shtypur butonin per ta ristartuar bordin pasi keni bere ngarkimin.

en: Croatian
sq: Kroatisht

en: Cut
sq: Pre

en: Decrease Indent
sq: Pakeso dhembezimin

en: Delete
sq: Fshi

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
sq: Pajisja nuk po përgjigjet, shiko nëse është zgjedhur porti i duhur serial ose bëj RESET bordit para eksportimit

en: Discard all changes and reload sketch?
sq: Hiq cdo ndryshim dhe ringarko skicen

en: Display line numbers
sq: Afisho rrjeshtat e numrave

en: Don't Save
sq: Mos ruaj

en: Done Saving.
sq: Mbaroi se ruajturi.

en: Done burning bootloader.
sq: Mbaroi duke djegur bootloaderin.

en: Done compiling.
sq: Kompilimi u mbarua

en: Done printing.
sq: Printimi u mbarua.

en: Done uploading.
sq: Kompilimi perfundoi.

en: Dutch
sq: Hollandisht

en: Dutch (Netherlands)
sq: Hollandisht

en: Edit
sq: Ndrrysho

en: Editor font size:
sq: Redaktues i madhesise se shkrimit:

en: Editor language:
sq: Redaktues i gjuhes :

en: English
sq: Anglisht

en: English (United Kingdom)
sq: Anglisht (UK)

en: Environment
sq: Mjedis

en: Error
sq: Gabim

en: Error adding file
sq: Gabim gjate shtimit te skedarit

en: Error compiling.
sq: Gabim gjate kompiliminit.

en: Error getting the Arduino data folder.
sq: Gabim duke marre folderim me te dhenat e Arduinos

en: Error inside Serial.{0}()
sq: Gabim brendra Serial.{0}()

en: Error loading {0}
sq: Gabim gjate ngarkimint {0}

en: Error opening serial port ''{0}''.
sq: Gabim duke hapur porten seriale "{0}"

en: Error reading preferences
sq: Gabim gjete leximit te pelqimeve

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
sq: Gabim ne leximin e dosjes se preferencave. Ju lutem fshini (ose spostoni)
    {0} dhe rindizni Arduinon

en: Error starting discovery method:
sq: Gabim ne nisjen e metodes se zbulimit :

en: Error touching serial port ''{0}''.
sq: Gabim në prekjen e portit serial ''{0}''.

en: Error while burning bootloader.
sq: Gabim gjate djegjes se bootloaderit.

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
sq: Gabim ndersa ndizet ngarkuesi i nisjes : mungon parametri konfigurues  '{0}

en: Error while printing.
sq: Gabim gjate printimit.

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
sq: Gabim gjate ngarkimit: mungon  '{0}' parametra e konfigurimit

en: Estonian
sq: Estonez

en: Examples
sq: Shembuj

en: Failed to open sketch: "{0}"
sq: Deshtoi per te hapur skicen: "{0}"

en: File
sq: Dokument

en: Filipino
sq: Filipineze

en: Find
sq: Gjej

en: Find Next
sq: Gjej pasardhsen

en: Find Previous
sq: Gjej meparshmen

en: Find in Reference
sq: Gjej ne reference

en: Find...
sq: Gjej...

en: Find:
sq: Gjej:

en: Finnish
sq: Finlandisht

en: Fix Encoding & Reload
sq: Rregullo kodimin & Rifreskoje

en: French
sq: Frengjisht

en: Frequently Asked Questions
sq: Pyetje te shpeshta

en: Galician
sq: Galisian

en: Georgian
sq: Gjeorgisht

en: German
sq: Gjermanisht

en: Getting Started
sq: Nga t'ia fillohet

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
sq: Variablat globale përdorin {0} bite ({2}%%) nga  kujtesa dinamike, duke lënë {3} bytes për variablat lokale. Maksimumi është {1} bit.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
sq: Variablat global perdorin {0} bajte nga memoria dinamike

en: Greek
sq: Greqisht

en: Hebrew
sq: Hebre

en: Help
sq: Ndihme

en: Hindi
sq: Hindu

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
sq: Si thua sikur te ruani skicen fillimisht 
    dhe pastaj te provoni ta riemertoni ate ?

en: How very Borges of you
sq: Gabim, eshte e pamundur!

en: Hungarian
sq: Hungarisht

en: Ignore Case
sq: Rast injorimi

en: Ignoring sketch with bad name
sq: Duke injoruar skicen me emer te keq

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
sq: Ne Arduino 1.0, skedari me shtese i parapercaktuar ka ndryshuar
    nga .pde ne .ino. Skica te reja (duke perfshire dhe ato qe jan krijuar)
    nga "Ruajtja Si" do te perdori nje shtese te re. Shtesa 
    e skicave ekzistuese do te perditesohet ne ruajtje, por ti
     mund ta caktivizosh kete ne dialogun e preferencave

en: Increase Indent
sq: Rrit dhembezimin

en: Indonesian
sq: Indonezisht

en: Invalid library found in {0}: {1}
sq: Librari e pavlefshme e gjendur ne {0}: {1}

en: Italian
sq: Italisht

en: Japanese
sq: Japonisht

en: Korean
sq: Koreane

en: Latvian
sq: Letonisht

en: Lithuaninan
sq: Lituanisht

en: Marathi
sq: Gjuha Marathi

en: Message
sq: Mesazh

en: More preferences can be edited directly in the file
sq: Me shume parapelqime mund te redaktohen drejperdrejt gjate hapjes se skedarit

en: Moving
sq: Sposto

en: Must specify exactly one sketch file
sq: Duhet te specifikoje saktesisht nje skedar skice.

en: Name for new file:
sq: Emri per skedarin e ri

en: Network upload using programmer not supported
sq: Ngarkimi ne rrjet duke perdorur programuesin nuk suportohet

en: New
sq: E re

en: New Tab
sq: Tab i ri

en: Newline
sq: Rrjesht i ri

en: Next Tab
sq: Tabi pasardhes

en: No
sq: Jo

en: No changes necessary for Auto Format.
sq: Jo ndryshime te nevojshme per vete formatim.

en: No files were added to the sketch.
sq: Asnje dokument nuk u shtua tek skica.

en: No launcher available
sq: Nuk ka leshim te mundshem

en: No line ending
sq: Asnje linje mbyllese

en: No really, time for some fresh air for you.
sq: Jo seriozisht , koha per pak ajer te fresket per ju

en: No reference available for "{0}"
sq: Asnje reference ne dispozicion per "{0}"

en: No valid code files found
sq: Asnje kode i sakte nuk u gjet.

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
sq: Nuk ka percaktime te duhura per pajisjen hard ne skede {0}.

en: Norwegian Bokmål
sq: Norvegjisht

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
sq: Nuk ka memorie te mjaftueshme; shiko  http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size ne reduktimin e gjurmes tuaj

en: OK
sq: Ne rregull

en: One file added to the sketch.
sq: Nje skedar u shtua tek skica

en: Open
sq: Hap

en: Open URL
sq: Hap URL

en: Open an Arduino sketch...
sq: Hap nje skice Arduino...

en: Open...
sq: Hap...

en: Page Setup
sq: Rregullimi i faqes

en: Password:
sq: Fjalekalim:

en: Paste
sq: Ngjit

en: Persian
sq: Persisht

en: Persian (Iran)
sq: Persisht

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
sq: Ju lutem importoni librarin SPI nga menuja Sktech > Import Library

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
sq: Ju lutem importoni librarine Wire nga menuja Sketch > Import Library.

en: Polish
sq: Polonisht

en: Port
sq: Porta

en: Portugese
sq: Portugalisht

en: Portuguese (Brazil)
sq: Portugalisht (Brazil)

en: Portuguese (Portugal)
sq: Protugalisht (Portugal)

en: Preferences
sq: Preferencat

en: Previous
sq: Meparmja

en: Previous Tab
sq: Tabi i meparshem

en: Print
sq: Printo

en: Printing canceled.
sq: Printimi u anullua.

en: Printing...
sq: Duke printuar...

en: Problem Opening Folder
sq: Problem ne hapjen e Folderit

en: Problem Opening URL
sq: Problem ne hapjen e URL

en: Problem Setting the Platform
sq: Problem ne vendosjen e platformes

en: Problem accessing board folder /www/sd
sq: Problem ne qasjen e skedes se bordit /www/sd

en: Problem getting data folder
sq: Problem gjate marrjes te dhenave nga folderi

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
sq: Problem gjate ngarkimit ne bord. Shiko http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload  per sugjerime

en: Problem with rename
sq: Probleme me riemertimin

en: Processor
sq: Procesor

en: Programmer
sq: Programues

en: Quit
sq: Dil

en: Redo
sq: Ri bej

en: Rename
sq: Ri emerto

en: Replace
sq: Zevendeso

en: Replace & Find
sq: Zevendeso & Gjej

en: Replace All
sq: Zevendesoi te gjitha

en: Replace the existing version of {0}?
sq: Zevendeso versionin ekzistues te {0} ?

en: Replace with:
sq: Zevendesoje me:

en: Romanian
sq: Rumanisht

en: Russian
sq: Rusisht

en: Save
sq: Ruaj

en: Save As...
sq: Ruaje si...

en: Save Canceled.
sq: Ruajta u anullua.

en: Save changes to "{0}"?
sq: Ruaj ndrryshimet tek "{0}"?

en: Save sketch folder as...
sq: Ruaj dosjen e skices si ...

en: Saving...
sq: Duke ruajtur...

en: Select (or create new) folder for sketches...
sq: Zgjidh (apo krijo) nje folder te ri per skicat...

en: Select All
sq: Zgjidhi te gjitha

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
sq: Zgjidhni nje skedar zip ose nje dosje qe te permbaje librarire qe ju do te deshironi te shtoni

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
sq: Selektoni nje imazh ose te dhena te tjera ne skedar per ti kopjuar ne skicen tuaj.

en: Select new sketchbook location
sq: Zgjidhni vendodhjen e re te librit te skicave

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
sq: Bordi i zgjedhur varet nga '{0}' berthama ( jo te instaluara)

en: Send
sq: Dergo

en: Serial Monitor
sq: Monitor serial

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
sq: Porta seriale "{0}" nuk gjindet. A e selektuat ate qe duhet ne te djathten tek Mjetet > Menuja e portave seriale?

en: Settings issues
sq: Probleme me ceshtjet

en: Show Sketch Folder
sq: Shfaq folderin e skices

en: Show verbose output during:
sq: Shfaq fjalet me te shpeshta gjate daljes:

en: Sketch
sq: Skice

en: Sketch Disappeared
sq: Skica u zhduk

en: Sketch Does Not Exist
sq: Skica nuk ekziston

en: Sketch is Read-Only
sq: Skica eshte vetem per lexim

en: Sketch is Untitled
sq: Skica eshte e pa titulluar

en: Sketch is read-only
sq: Skica eshte vetem per lexim

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
sq: Skica shume e madhe; shiko  http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size ose keshilla per ta reduktuar ate.

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
sq: Skica perdor {0} bite nga  ({2}%%)  hapesira totale e programit. Maksimumi i lejuar eshte {1} bit

en: Sketchbook
sq: Libri skicave

en: Sketchbook folder disappeared
sq: Dosja e bllokut te skicave eshte zhdukur

en: Sketchbook location:
sq: Vendodhja e librit te skicave

en: Slovenian
sq: Sllovakisht

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
sq: Disa skedare jane te shenuara si "vetem te lexueshme" keshtu qe ju 
    duhet qe te ruani perseri kete skice ne nje vendodhje tjeter dhe provoni perseri

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
sq: Disa skedare jane te shenuara si "vetem te lexueshme" keshtu qe ju 
    duhet qe te ruani perseri kete skice ne nje vendodhje tjeter

en: Spanish
sq: Spanjisht

en: Sunshine
sq: Dielli shkelqen

en: Swedish
sq: Suedisht

en: System Default
sq: Te dhenat e parapercaktuara te sistemit

en: Tamil
sq: Gjuha Tamil

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
sq: Fjala 'BYTE' nuk suportohet me.

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
sq: Klasa e klientit eshte riemeruar EthernetClient.

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
sq: Klasa e serverit eshte riemeruar EthernetServer.

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
sq: Klasa Udp eshte riemeruar ne EthernetUdp.

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
sq: Skedari "{0}" duhet te jete brenda
    nje skice skedari te quajtur "{1}".
    Krijo kete skedar, zhvendose skedarin, dhe vazhdo?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
sq: Libraria "{0}" nuk mund te perdoret.
    Emrat e librarive duhet te kene vetem shkronja dhe numra normal.
    (Vetem ASCI dhe jo hapesira, dhe nuk mund te filloje me nje numer)

en: The name cannot start with a period.
sq: Emri nuk mund te filloj me nje pike.

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
sq: Skica e zgjedhur nuk ekziston me
    Ju nevojitet qe te rindizni Arduinon qe te perditesoje
    menune e

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
sq: Skica "{0}" nuk mund te perdoret
    Emertimet e skicave duhet te permbajne vetem germa dhe numra
    (ASCII dhe pa hapesire , dhe nuk mund te fillojne me nje numer).
    Per te hequr qafe kete mesazh, hiqni skicen nga
    {1}

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
sq: Dosja e skices eshte zhdukur.
    Doni qe te provoni ta ruani perseri ne te njejtin vend,
    por cdo gje tjeter pervec kodit do te humbasi.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
sq: Skedari i sketchbook nuk egziston me.
    Arduino do te kaloje ne vendodhjen e sketchbook-ut
    te parapercaktuar, dhe do te krijoje nje skedar te ri sketchbook-u
    nese eshte e nevojshme. Arduino pastaj do te ndaloje se foluri 
    per veten ne veten e trete.

en: Time for a Break
sq: Koha per pushim

en: Tools
sq: Vegla

en: Troubleshooting
sq: Zgjidhja e problemeve

en: Turkish
sq: Turqisht

en: Type board password to access its console
sq: Jepni fjalekalimin e bordit per te aksesuar konsolin e tij

en: Type board password to upload a new sketch
sq: Jepni fjalekalimin e bordit dhe ngarkoni nje skice te re

en: Ukrainian
sq: Ukrainisht

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
sq: Nuk mund te lidhem: eshte skica duke perdorur ure?

en: Unable to connect: retrying
sq: E pamundur per tu lidhur : duke riprovuar

en: Unable to connect: wrong password?
sq: E pamundur per lidhur: fjalekalimi gabim ?

en: Unable to open serial monitor
sq: E pa mundur per te hapur monitorin serial

en: Undo
sq: Kthe

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
sq: Platforme e paspecifikuar, nuk eshte asnje startues ne dizpozicion.
    Per te mundesuar hapjen e URL ose skedareve, shtoni nje 
    rrjesht "launcher=/path/to/app" tek preferences.txt

en: Update
sq: Perditeso

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
sq: Perditeso dosjet e skices ne formatin e ri dhe ruaj (.pde -->.ino)

en: Upload
sq: Ngarko

en: Upload Using Programmer
sq: Ngarko duke perdorur programuesin

en: Upload canceled.
sq: Ngarkimi u anullua.

en: Upload cancelled
sq: Ngarkimi u anullua

en: Uploading to I/O Board...
sq: Duke ngarkuar ne Bord I/O...

en: Uploading...
sq: Duke ngarkuar...

en: Use Selection For Find
sq: Perdor selektimin per te gjetur

en: Use external editor
sq: Perdor redaktues te jashtem

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
sq: Duke perdorur librarine {0} ne folderat {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
sq: Duke perdorur skedarin e kompiluar se fundmi: {0}

en: Verify
sq: Verifiko

en: Verify code after upload
sq: Verifiko kodin mbas ngarkimit

en: Vietnamese
sq: Vietnameze

en: Visit Arduino.cc
sq: Vizito Arduino.cc

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
sq: Paralajmerim: libraria {0} pretendon se po funksionon ne arkitekture (n) {1} dhe mund te jete i papershtatshem me bordin aktual qe po funksionon ne arkitekture (n) {2}.

en: Warning
sq: Paralajmerim

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
sq: Wire.receive() eshte ri emertuar me Wire.read().

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
sq: Wire.send() eshte riemeruar Wire.write().

en: Wrap Around
sq: Mbeshtill perreth

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
sq: U gjet nje mikrokontrollues gabim. A e selektuat bordin e sakte nga menuja Tools > Board?

en: Yes
sq: Po

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
sq: Ju nuk mund ta ruani skicen brenda nje dosje
    Brenda vetes. Kjo mund te vazhdoje pambarimisht

en: You forgot your sketchbook
sq: You harruat librin tuaj te skicave

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
sq: Ju keni shtypur {0} por asgje nuk eshte derguar. Duhet ju te zgjidhni nje mbyllje rrjeshti?

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
sq: Ju keni arritur limitin per vete nderrimin e skicave te reja
    per sot. Si thoni qe te shkojme per ecje nderkohe?

en: ZIP files or folders
sq: Skedar zip ose dosje

en: Zip doesn't contain a library
sq: Skedari zip nuk mund te permbaje asnje librari

en: ".{0}" is not a valid extension.
sq: ".{0}" nuk eshte nje shtese e vlefshme.

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
sq: 
    Që nga Arduino 0019, libraria e Ethernet varet nga libraria SPI.
    Mesa duket ti po përdor atë ose një librari që varet nga libraria SPI.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
sq: 
    Që nga Arduino 1.0, fjala kyçe 'BYTE' nuk suportohet më.
    Ju lutem, përdorni Serial.write()

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
sq: 
    Që nga Arduino 1.0, klasa Client në librarinë Ethernet është riemëruar EthernetClientr.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
sq: 
    Që nga Arduino 1.0, klasa Server në librarinë Ethernet është riemëruar EthernetServer.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
sq: 
    Që nga Arduino 1.0, klasa Udp në librarinë Ethernet është riemëruar EthernetUdp

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
sq: 
    Që nga Arduino 1.0, funksioni Wire. receive() është riemëruar Wire.read() për përputhje me libraritë e tjera.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
sq: 
    Që nga Arduino 1.0, funksioni Wire.send() është riemëruar Wire.write() për përputhje me libraritë e tjera.

en: compilation
sq: kompilim

en: connected!
sq: lidhur!

en: ignoring invalid font size {0}
sq: Injoro madhesine e pavlefshme te tipit te shkrimit {0}

en: name is null
sq: emri eshte bosh

en: serialMenu is null
sq: serialMenu eshte bosh

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
sq: porti serial {0} i zgjedhur nuk ekziston ose bordi yt nuk është i lidhur

en: unknown option: {0}
sq: opsion i panjohur: {0}

en: upload
sq: ngarko

en: {0} files added to the sketch.
sq: Dokumentat {0} u shtuan tek skica.

en: {0} returned {1}
sq: {0} riktheu {1}

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
sq: {0}: Argument i pavlefshem per --pref, duhet te jete i formes "pref=value"

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
sq: {0}: Emer bordi i pavlefshem, duhet te jete i formes "package:arch:board" ose "package:arch:board:options"

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
sq: {0}: Opsion invalid per bordin "{1}"

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
sq: {0}: Opsion invalid, duhet te jete ne formen "name=value"

en: {0}: Unknown architecture
sq: {0}: Arkitekture e panjohur

en: {0}: Unknown board
sq: {0}: Bord i panjohur

en: {0}: Unknown package
sq: {0}: Pakete e panjohur
