Arduino IDE 1.5 - en to sv translation catalogue (381 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
sv: (kräver omstart av Arduino)

en:  Not used: {0}
sv: Oanvänd: {0}

en:  Used: {0}
sv:  Använd: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
sv: 'Tangentbord' ej hittat. Innehåller din sketch raden '#include <Keyboard.h>'?

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
sv: 'Mus' ej hittad. Innehåller din sketch raden '#include <Mouse.h>'?

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
sv: "Arch" katalog stöds inte längre! Se http://goo.gl/gfFJzU för mer information

en: (edit only when Arduino is not running)
sv: (ändra endast när Arduino inte körs)

en: (legacy)
sv: (arv)

en: --curdir no longer supported
sv: --curdir stöds inte längre

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
sv: verbose,  verbose-uppladdning och -verbose-bygg kan endast användas tillsammans med -verifiera eller -ladda upp

en: .pde -> .ino
sv: .pde->.ino

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
sv: En mapp med namnet "{0}" existerar redan. Kan ej öppna skissen.

en: A library named {0} already exists
sv: Ett bibliotek vid namn {0} existerar redan

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
sv: En ny version av Arduino finns tillgänglig,
    vill du besöka Arduinos nedladdningssida?

en: A newer {0} package is available
sv: En nyare {0} paket finns tillgänglig

en: A subfolder of your sketchbook is not a valid library
sv: En undermapp i din skissbok är inte ett giltigt bibliotek

en: About Arduino
sv: Om Arduino

en: Add .ZIP Library...
sv: Lägg till .ZIP bibliotek...

en: Add File...
sv: Lägg till fil...

en: Albanian
sv: Albanska

en: All
sv: Samtliga

en: An error occurred while updating libraries index!
sv: Ett fel inträffade under uppdatering av bibliotekets index!

en: An error occurred while uploading the sketch
sv: Ett fel inträffade under uppladdning av sketchen

en: An error occurred while verifying the sketch
sv: Ett fel inträffade under verifiering av sketchen

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
sv: Ett fel inträffade under verifieringen/uppladdningen av sketchen

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
sv: Ett okänt fel uppstod vid inladdning av
    plattformspecifik kod för din maskin.

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Aragonese
sv: Aragonska

en: Archive Sketch
sv: Arkivera skiss

en: Archive sketch as:
sv: Arkivera skiss som:

en: Archive sketch canceled.
sv: Arkivering avbruten.

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
sv: Arkivering av sketchen har avbrutits för att
    sketchen inte kunde sparas ordentligt.

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
sv: Arduino kan bara öppna sina egna sketcher
    och andra filer som slutar med .ino eller .pde

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
sv: Arduino kan ej startas eftersom att det ej kunde skapa en mapp för att spara dina inställningar.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
sv: Arduino kan ej startas eftersom att det ej kunde skapa en mapp för att spara din skissbok.

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
sv: Är du säker att du vill ta bort "{0}"?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
sv: Är du säker att du vill ta bort den här skissen?

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Asturian
sv: Österrikiska

en: Authorization required
sv: Tillstånd krävs

en: Auto Format
sv: Autoformatera

en: Auto Format finished.
sv: Autoformat färdigt.

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Autoscroll
sv: Autoscrolla

en: Bad file selected
sv: Ogiltig fil har valts

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Board
sv: Kort

en: Board:
sv: Kort:

en: Boards Manager
sv: Korthanterare

en: Boards Manager...
sv: Korthanterare...

en: Boards included in this package:
sv: Kort inkluderade i detta paket:

en: Bootloader file specified but missing: {0}
sv: Bootloaderfil vald men saknas: {0}

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Both NL & CR
sv: Både NL & CR

en: Browse
sv: Utforska

en: Built-in Examples
sv: Inbyggda exempel

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Burn Bootloader
sv: Bränn bootloader

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
sv: Bränner bootloader till I/O kortet (detta kan ta en stund)...

en: CRC doesn't match, file is corrupted. It may be a temporary problem, please retry later.
sv: CRC matchar inte, filen är korrupt. Det kan vara ett temporärt problem, var vänlig försök senare.

en: Canadian French
sv: Franska (Kanada)

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot specify any sketch files
sv: Kan ej specifiera några sketch filer

en: Carriage return
sv: Vagnretur

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Check for updates on startup
sv: Kolla efter uppdateringar vid start

en: Chinese (China)
sv: Kinesiska (Kina)

en: Chinese (Taiwan)
sv: Kinesiska (Taiwan)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
sv: Kinesiska (Taiwan) (Big5)

en: Clear output
sv: Rensa output

en: Close
sv: Stäng

en: Comment/Uncomment
sv: Kommentera/Avkommentera

en: Communication
sv: Kommunikation

en: Compiler warnings:
sv: Varningar från kompileraren:

en: Compiling sketch...
sv: Kompilerar skiss...

en: Contributed
sv: Bidrog

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy as HTML
sv: Kopiera som HTML

en: Copy error messages
sv: Kopiera felmeddelanden

en: Copy for Forum
sv: Kopiera som foruminlägg

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
sv: Kunde ej lägga till "{0}" till skissen.

en: Could not copy to a proper location.
sv: Kunde inte kopiera till en giltig plats.

en: Could not create the sketch folder.
sv: Kan ej skapa skissmappen.

en: Could not create the sketch.
sv: Kunde inte skapa skissen

en: Could not delete "{0}".
sv: Kunde ej ta bort "{0}".

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
sv: Kunde ej ta bort den existerande filen "{0}".

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
sv: Kunde inte hitta boards.txt i {0}, Är det pre-1.5?

en: Could not find tool {0}
sv: Kunde inte hitta verktyg {0}

en: Could not find tool {0} from package {1}
sv: Kunde inte hitta verktyg {0} från paket {1}

en: Could not open the URL
    {0}
sv: Kunde ej öppna URL
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
sv: Kunde ej öppna mappen
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
sv: Din skiss kunde inte sparas igen. Du kan ha allvarliga problem i det här läget, och det kan vara dags att "klipp-o-klistra" över texten till en annan texteditor.

en: Could not re-save sketch
sv: Kunde ej spara om skissen

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
sv: Kunde inte läsa färginställningarna för temat.
    Du kommer behöver ominstallera Arduino.

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
sv: Kunde ej läsa standardinställningarna.
    Du måste installera om Arduino.

en: Could not remove old version of {0}
sv: Kunde ej ta bort gammal version av {0}

en: Could not replace {0}
sv: Kunde ej byta ut {0}

en: Couldn't archive sketch
sv: Kunde ej arkivera skiss

en: Couldn't determine program size: {0}
sv: Kunde inte avgöra programmets storlek: {0}

en: Couldn't do it
sv: Kunde ej göra det

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
sv: Kunde inte hitta ett kort på den valda porten. Kontrollera att du har har valt  rätt port. Om porten är korrekt, försök trycka kortets återställningsknapp efter påbörjad uppladdning.

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Danish (Denmark)
sv: Danska (Danmark)

en: Data Processing
sv: Databehandling

en: Data Storage
sv: Datalagring

en: Decrease Indent
sv: Minska indrag

en: Default
sv: Standard

en: Delete
sv: Ta bort

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
sv: Enheten svarar inte. Kontrollera att rätt serieport är vald, eller gör RESET på kortet just innan export.

en: Discard all changes and reload sketch?
sv: Kasta bort alla ändringar och ladda om skissen?

en: Display
sv: Bildskärm

en: Display line numbers
sv: Visa radnummer

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
sv: Vill du ta bort {0}?
    I så fall kommer du inte kunna använda {0} mer.

en: Don't Save
sv: Spara inte

en: Done Saving.
sv: Sparning färdigt.

en: Done burning bootloader.
sv: Bränningen av bootloader är klar.

en: Done compiling
sv: Kompilering färdig.

en: Done compiling.
sv: Kompilering färdig.

en: Done printing.
sv: Utskrift färdig.

en: Done uploading
sv: Uppladdning färdig.

en: Done uploading.
sv: Uppladdning färdig.

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
sv: Nerladdat {0}kb av {1}kb.

en: Downloading library: {0}
sv: Nedladdning av bibliotek: {0}

en: Downloading tools ({0}/{1}).
sv: Laddar ner verktyg ({0}/{1}).

en: Dutch
sv: Holländska

en: Dutch (Netherlands)
sv: Holländska (Holland)

en: Edit
sv: Redigera

en: Editor font size:
sv: Redigeringsstorlek:

en: Editor language:
sv: Redigeringsspråk:

en: English
sv: Engelska

en: English (United Kingdom)
sv: Engelska (Storbrittanien)

en: Environment
sv: Miljö

en: Error
sv: Fel

en: Error adding file
sv: Kunde inte lägga till fil

en: Error compiling.
sv: Fel vid kompilering.

en: Error downloading {0}
sv: Fel vid nerladdning av {0}

en: Error getting the Arduino data folder.
sv: Fel vid åtkomst av Arduinos datamapp.

en: Error inside Serial.{0}()
sv: Fel inuti Serial.{0}()

en: Error loading {0}
sv: Fel vid laddning av {0}

en: Error opening serial port ''{0}''.
sv: Fel vid öppning av serieporten ''{0}''.

en: Error reading preferences
sv: Fel vi läsning av inställningar

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
sv: Fel vid läsning av inställningsfilen. Var vänlig ta bort (eller flytta)
    {0} och starta om Arduino.

en: Error while burning bootloader.
sv: Fel vid bränning av bootloader.

en: Error while printing.
sv: Fel vid utskrift.

en: Error while uploading
sv: Fel vid uppladdning

en: Error while verifying
sv: Fel vid verifiering

en: Error while verifying/uploading
sv: Fel vid verifiering/uppladdning

en: Estonian
sv: Estniska

en: Examples
sv: Exempel

en: Examples from Other Libraries
sv: Exempel från Andra Bibliotek

en: Export canceled, changes must first be saved.
sv: Exporten avbröts, förändringar måste först sparas.

en: Export compiled Binary
sv: Exportera kompilerad binärfil

en: Failed to open sketch: "{0}"
sv: Misslyckades öppna sketch: "{0}"

en: File
sv: Fil

en: File name {0} is invalid: ignored
sv: Filnamn {0} är ogiltigt: ignorerat

en: Filipino
sv: Filipinska

en: Filter your search...
sv: Filtrera din sökning...

en: Find
sv: Sök

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Find Previous
sv: Sök föregående

en: Find in Reference
sv: Hitta i referensen

en: Find...
sv: Sök...

en: Find:
sv: Sök:

en: Finnish
sv: Finska

en: Fix Encoding & Reload
sv: Fixa teckenkodningen och ladda om

en: French
sv: Franska

en: Frequently Asked Questions
sv: Vanliga frågor

en: Galician
sv: Galiciska

en: Georgian
sv: Gregorianska

en: German
sv: Tyska

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: Go to line
sv: Gå till rad

en: Go to line...
sv: Gå till rad...

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Help
sv: Hjälp

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
sv: Vad sägs om att spara skissen 
    innan du försöker döpa om den?

en: How very Borges of you
sv: Det här var surrealistiskt

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: INCOMPATIBLE
sv: EJ KOMPATIBLA

en: Ignore Case
sv: Gör inte skillnad på små och stora bokstäver

en: Ignoring sketch with bad name
sv: Ignorerar skiss med felaktigt namn

en: Include Library
sv: Inkludera bibliotek

en: Incorrect IDE installation folder
sv: Ej korrekt IDE installationsmapp

en: Increase Indent
sv: Öka indrag

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Initializing packages...
sv: Initialiserar paket...

en: Install
sv: Installera

en: Installation completed!
sv: Installationen är slutförd!

en: Installed
sv: Installerad

en: Installing tools ({0}/{1})...
sv: Installerar verktyg ({0}/{1})...

en: Installing...
sv: Installerar...

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Library Manager
sv: Bibliotekshanteraren

en: Library added to your libraries. Check "Include library" menu
sv: Bibliotek lades till i dina bibliotek. Kontrollera "Inkludera bibliotek" -menyn

en: Line number:
sv: Radnummer:

en: Lithuaninan
sv: Lituanska

en: Loading configuration...
sv: Laddar konfiguration...

en: Manage Libraries...
sv: Hantera bibliotek...

en: Manual proxy configuration
sv: Manuell proxykonfiguration

en: Message
sv: Meddelande

en: Missing '{0}' from library in {1}
sv: Saknar '{0}' från bibliotek i {1}

en: Mode not supported
sv: Läge stöds ej

en: More
sv: Mer

en: More preferences can be edited directly in the file
sv: Mer egenskaper kan editeras direkt i filen

en: Moving
sv: Flyttar

en: Name for new file:
sv: Namn på ny fil:

en: Network ports
sv: Nätverksportar

en: New
sv: Ny

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Newline
sv: Ny rad

en: Next Tab
sv: Nästa flik

en: No
sv: Nej

en: No changes necessary for Auto Format.
sv: Inga ändringar behövs för autoformat

en: No command line parameters found
sv: Hittar inga kommandoradsparametrar

en: No compiled sketch found
sv: Hittar ingen kompilerad skiss

en: No files were added to the sketch.
sv: Inga filer har lagts till i skissen

en: No line ending
sv: Inget radslut

en: No parameters
sv: Inga parametrar

en: No proxy
sv: Ingen proxy

en: No really, time for some fresh air for you.
sv: Nej, seriöst, dags för lite frisk luft för dig.

en: No reference available for "{0}"
sv: Det saknas inlägg i referensmaterialet för "{0}"

en: No sketch
sv: Ingen skiss

en: No sketchbook
sv: Ingen skissbok

en: None
sv: Inget

en: Norwegian Bokmål
sv: Norska (Bokmål)

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
sv: Otillräckligt minne; se http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size för tips om hur du kan minska storleken

en: OK
sv: Ok

en: One file added to the sketch.
sv: En fil lagd till skiss

en: Open
sv: Öppna

en: Open Recent
sv: Öppna tidigare

en: Open URL
sv: Öppna URL

en: Open an Arduino sketch...
sv: Öppna en Arduinoskiss...

en: Open...
sv: Öppna...

en: Page Setup
sv: Utskriftsformat

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Paste
sv: Klistra in

en: Persian
sv: Persiska

en: Persian (Iran)
sv: Persiska (Iran)

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
sv: Var vänlig importera API biblioteket från Skiss > Importera bibliotek menyn.

en: Polish
sv: Polska

en: Port number:
sv: Portnummer:

en: Portugese
sv: Portugisiska

en: Portuguese (Brazil)
sv: Portugisiska (Brasilien)

en: Portuguese (Portugal)
sv: Portugisiska (Portugal)

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Tab
sv: Föregående flik

en: Print
sv: Skriv ut

en: Printing canceled.
sv: Utskrift avbruten

en: Printing...
sv: Skriver ut...

en: Problem Opening Folder
sv: Problem att öppna mapp

en: Problem Opening URL
sv: Problem att öppna URL

en: Problem Setting the Platform
sv: Problem vid inställning av plattformen

en: Problem getting data folder
sv: Problem med att komma åt datamappen

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
sv: Problem vid uppladdning till brädan. Se http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload för förslag.

en: Problem with rename
sv: Problem med namnbyte

en: Programmer
sv: Programmerare

en: Quit
sv: Avsluta

en: Recommended
sv: Rekommenderad

en: Redo
sv: Gör om

en: Reference
sv: Referens

en: Remove
sv: Ta bort

en: Removing...
sv: Raderar...

en: Rename
sv: Byt namn

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace & Find
sv: Sök & Ersätt

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Replace the existing version of {0}?
sv: Byt ut den existerande versionen av {0}?

en: Replace with:
sv: Ersätt med:

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Running: {0}
sv: Körs: {0}

en: Russian
sv: Ryska

en: Save
sv: Spara

en: Save As...
sv: Spara som

en: Save Canceled.
sv: Sparning avbruten.

en: Save changes to "{0}"?
sv: Spara ändringar till "{0}"?

en: Save sketch folder as...
sv: Spara skissmappen som...

en: Save when verifying or uploading
sv: Spara vid kontroll eller uppladdning

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Select (or create new) folder for sketches...
sv: Välj (eller skapa ny) mapp för dina skissar...

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
sv: Välj en zip fil eller mapp som innehåller biblioteket som du vill lägga till

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
sv: Välj en bild eller annan fil att kopiera till din skiss

en: Select new sketchbook location
sv: Välj ny plats för skissbok:

en: Select version
sv: Välj version

en: Send
sv: Skicka

en: Serial Monitor
sv: Seriell monitor

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
sv: Serieporten ''{0}'' saknas. Valde du rätt från Verktyg > Serieport menyn?

en: Serial ports
sv: Serieportar

en: Settings issues
sv: Inställningsproblem

en: Show Sketch Folder
sv: Visa skissmappen

en: Show verbose output during:
sv: Visa detaljerad information vid:

en: Sketch
sv: Skiss

en: Sketch Disappeared
sv: Skissen försvann

en: Sketch Does Not Exist
sv: Skissen existerar ej

en: Sketch is Read-Only
sv: Skissen är endast i läsläge

en: Sketch is Untitled
sv: Skissen är namnlös

en: Sketch is read-only
sv: Skissen är skrivskyddad

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
sv: Skiss för stor; se http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size för tips att minska den.

en: Sketchbook
sv: Skissbok

en: Sketchbook folder disappeared
sv: Skissbokmappen försvann

en: Sketchbook location:
sv: Skissbokplats:

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Starting...
sv: Startar...

en: Sunshine
sv: Solsken

en: Swedish
sv: Svenska

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
sv: Nyckelordet 'BYTE' stödjs ej längre.

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
sv: Klassen Client har döpts om till EthernetClient.

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
sv: Serverklassen har bytt namn till EthernetServer.

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
sv: Klassen Udp har döpts om till EthernetUdp.

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
sv: Biblioteket "{0}" kan ej användas.
    Biblioteksnamn får bara innehålla vanliga bokstäver och nummer.
    (endast ASCII och inga mellanslag och kan ej börja med ett nummer)

en: The name cannot start with a period.
sv: Namnet kan ej starta med en punkt.

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
sv: Du kan behöva starta om Arduino för att uppdatera skissbokmenyn.

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
sv: Skissmappen har försvunnit.
    Försöker att spara om på samma plats,
    men allt förutom koden kommer att försvinna.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
sv: Skissbokmappen existerar ej längre. Arduino kommer nu att byta till standardplatsen, och skapa en ny skissbokmapp om nödvändigt. Arduino kommer sen att sluta referera till sig själv i tredje person.

en: Time for a Break
sv: Dags för en paus

en: Tools
sv: Verktyg

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Unable to connect: retrying
sv: Kan inte ansluta: försöker igen

en: Unable to connect: wrong password?
sv: Kunde inte ansluta: fel lösenord?

en: Unable to open serial monitor
sv: Kunde inte öppna den seriella monitorn

en: Uncategorized
sv: Okategoriserat

en: Undo
sv: Ångra

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
sv: Uppdatera skissfiler till ny filändelse vid sparning (.pde > .ino)

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload Using Programmer
sv: Ladda upp med programmerare

en: Upload canceled.
sv: Uppladdning avbruten.

en: Upload cancelled
sv: Uppladdning avbruten

en: Uploading to I/O Board...
sv: Laddar upp till I/O-kortet

en: Uploading...
sv: Laddar upp...

en: Use Selection For Find
sv: Använd markering för sök

en: Use external editor
sv: Använd extern editor

en: Verify
sv: Verifiera

en: Verify code after upload
sv: Verifiera kod efter uppladdning

en: Verify/Compile
sv: Verifiera/kompilera

en: Verifying and uploading...
sv: Verifierar och laddar upp...

en: Verifying...
sv: Verifierar...

en: Version unknown
sv: Okänd version

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Visit Arduino.cc
sv: Besök Arduino.cc

en: Warning
sv: Varning

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
sv: Wire.receive() har bytt namn till Wire.read().

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
sv: Wire.send() har bytt namn till Wire.write().

en: Wrap Around
sv: Radbyte

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
sv: Fel mikrokontroller hittades. Har du valt rätt kort från menyn Verktyg > Kort?

en: Yes
sv: Ja

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
sv: Du kan inte spara skissen i en mapp
    inuti sig själv. Det skulle kunna pågå i all evighet.

en: You forgot your sketchbook
sv: Du glömde din skissbok

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
sv: Du har nått dagens gräns för automatiskt namnbyte av nya skether. Vad säger du om en promenad istället?

en: ZIP files or folders
sv: ZIP-filer eller mappar

en: Zip doesn't contain a library
sv: Zipfilen innehåller ej ett bibliotek.

en: ".{0}" is not a valid extension.
sv: ".{0}" är inte en godkänd filändelse.

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
sv: 
    Från och med Arduino 0019, är Ethernet biblioteket beroende av SPI biblioteket.
    Det ser ut som om du använder det eller annat bibliotek som är beroende av SPI biblioteket.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
sv: 
    Från och med Arduino 1.0, stöds inte 'BYTE' nyckelorder.
    Använd Serial.write() istället.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
sv: 
    Från och med Arduino 1.0, har Client klassen i Ethernet biblioteket bytt namn till EthernetClient.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
sv: 
    Från och med Arduino 1.0, har Server klassen i Ethernet biblioteket bytt namn till EthernetServer.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
sv: 
    Från och med Arduino 1.0, har Udp klassen i Ethernet biblioteket bytt namn till EthernetUdp.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
sv: 
    Från och med Arduino 1.0, har Wire.receive() funktionen bytt namn till Wire.read() för att vara enhetlig med andra bibliotek.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
sv: 
    Från och med Arduino 1.0, har Wire.send() funktionen bytt namn till Wire.write() för att vara enhetligt med andra bibliotek.

en: compilation
sv: Kompilation

en: connected!
sv: ansluten!

en: ignoring invalid font size {0}
sv: Ignorerar felaktig typsnittsstorlek {0}

en: name is null
sv: name är null

en: serialMenu is null
sv: serialMenu är null

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
sv: Den valda seriella porten {0} existerar inte eller så är din board inte ansluten.

en: upload
sv: Ladda upp

en: {0} files added to the sketch.
sv: {0} filer har lagts till i skissen

en: {0} libraries
sv: {0} bibliotek

en: {0} must be a folder
sv: {0} måste vara en katalog

en: {0} returned {1}
sv: {0} återgav {1}

en: {0}: Unknown package
sv: Okänt paket
