Arduino IDE 1.5 - en to tr translation catalogue (572 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
tr: (Arduino'nun yeniden başlatılmasını gerektiriyor)

en:  Not used: {0}
tr: Kullanılmıyor: {0}

en:  Used: {0}
tr: Kullanılıyor: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
tr: 'Klavye' bulunamadı. Taslağınızda '#include <Keyboard.h>' satırı yer alıyor mu?

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
tr: 'Fare' bulunamadı. Taslağınızda '#include <Mouse.h>' satırı yer alıyor mu?

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
tr: 'arch' dizini artık desteklenmiyor! Daha fazla bilgi için http://goo.gl/gfFJzU adresine bakın.

en: (edit only when Arduino is not running)
tr: (sadece Arduino çalışmıyorken düzenleyin)

en: (legacy)
tr: (eski)

en: --curdir no longer supported
tr: --curdir artık desteklenmiyor

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
tr: --verbose, --verbose-upload ve --verbose-build yalnızca --verify ya da --upload  ile birlikte kullanılabilir

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
tr: <html> <head> <style type=\"text/css\">b { font: 13pt \"Lucida Grande\" }p{ font: 11pt \"Lucida Grande\"; margin-top: 8px }</style> </head><b><BR> adlı çalışmayı kapatmadan önce kaydetmek istiyor musunuz?</b><p>Kaydedilmezse yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
tr: "{0}" isminde bir klasör zaten var. Taslak açılamıyor.

en: A library named {0} already exists
tr: {0} isimli kütüphane zaten var

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
tr: Yeni bir Arduino sürümü mevcut,
    Arduino indirme sayfasına gitmek ister misiniz?

en: A newer {0} package is available
tr: Daha yeni bir {0} paketi kullanıma hazır

en: A subfolder of your sketchbook is not a valid library
tr: Taslak defterinin alt bir dosyası geçerli bir kütüphane değil

en: About Arduino
tr: Arduino Hakkında

en: Add .ZIP Library...
tr: .ZIP Kitaplığı Ekle...

en: Add File...
tr: Dosya Ekle...

en: Additional Boards Manager URLs
tr: Ek Devre Kartları Yöneticisi URL'leri

en: Additional Boards Manager URLs:
tr: Ek Devre Kartları Yöneticisi URL'leri:

en: Afrikaans
tr: Afrikaca

en: Aggressively cache compiled core
tr: Agresifçe önbellek derlenmiş çekirdek

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: All
tr: Hepsi

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
tr: Dosya kodlamasını düzeltmeye çalışırken bir hata oluştu.
    Eski sürümün üzerine yazma ihtimaline karşı bu taslağı kaydetmeye çalışmayın.
    Aç komutunu kullanarak dosyayı yeniden açın ve tekrar deneyin.

en: An error occurred while updating libraries index!
tr: Kütüphane indeksi güncellenirken bir hata meydana geldi!

en: An error occurred while uploading the sketch
tr: Taslak yüklenirken bir hata oluştu

en: An error occurred while verifying the sketch
tr: Taslak doğrulanırken bir hata oluştu

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
tr: Taslak doğrulanırken/yüklenirken bir hata oluştu

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
tr: Cihazınızın platformuna özel kod yüklenirken
    bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Arabic
tr: Arapça

en: Aragonese
tr: Aragonca

en: Archive Sketch
tr: Taslağı Arşivle

en: Archive sketch as:
tr: Taslağı şu şekilde arşivle:

en: Archive sketch canceled.
tr: Taslağı arşivleme iptal edildi.

en: Archiving built core (caching) in: {0}
tr: {0} 'de yerleşik çekirdek arşivleme (önbellekleme)

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
tr: Taslağın arşivlenmesi iptal edildi. Çünkü 
    taslak düzgün bir şekilde kaydedilemedi.

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
tr: Arduino ARM (32-bit) Kartlar

en: Arduino AVR Boards
tr: Arduino AVR Kartlar

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
tr: Arduino yalnızca kendi taslaklarını ve .pde 
    veya .ino uzantılı olan diğer dosyaları açabilir.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
tr: Ayarların saklanması için dosya 
    oluşturulamadığından Arduino başlatılamıyor.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
tr: Arduino taslak çalışmanızı kaydetmek için bir 
    klasör oluşturamadığından başlatılamıyor.

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
tr: "{0}" ı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
tr: Bu taslağı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Argument required for --board
tr: --board için argüman gerekli

en: Argument required for --port
tr: --port için argüman gereklidir.

en: Argument required for --pref
tr: --pref için argüman gereklidir.

en: Argument required for --preferences-file
tr: --preferences-file için argüman gereklidir.

en: Argument required for {0}
tr: {0} için argüman gereklidir.

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Authorization required
tr: Yetki gerekli

en: Auto Format
tr: Otomatik biçimlendir.

en: Auto Format finished.
tr: Otomatik biçimlendirme tamamlandı.

en: Auto-detect proxy settings
tr: Vekil sunucu ayarlarını otomatik algıla

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatic proxy configuration URL:
tr: Otomatik vekil sunucu yapılandırma URL'i:

en: Autoscroll
tr: Otomatik Kaydırma

en: Bad error line: {0}
tr: Hatalı satır: {0}

en: Bad file selected
tr: Seçilen dosya uygun değil

en: Basque
tr: Baskça

en: Belarusian
tr: Belarusça

en: Board
tr: Kart

en: Board Info
tr: Kart Bilgisi

en: Board at {0} is not available
tr: {0} adresindeki kart kullanılamıyor

en: Board {0} (platform {1}, package {2}) is unknown
tr: {0} Kartı ({1} platformu, {2} paketi) bilinmiyor.

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
tr: Kart {0}: {1}: {2} 'build.board' tercihini tanımlamıyor. Otomatik olarak : {3} ayarlandı.

en: Board:
tr: Kart:

en: Boards Manager
tr: Kart Yöneticisi

en: Boards Manager...
tr: Kart Yöneticisi...

en: Boards included in this package:
tr: Bu pakete dahil edilen kartlar:

en: Bootloader file specified but missing: {0}
tr: Bootloader dosyası belirtilmiş ama bulunamadı: {0}

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Both NL & CR
tr: NL ve CR ile birlikte.

en: Browse
tr: Gözat

en: Build options changed, rebuilding all
tr: Derleme seçenekleri değiştirildi, tümü yeniden derleniyor.

en: Built-in Examples
tr: Dahili Örnekler

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Burmese (Myanmar)
tr: Birmanca (Myanmar)

en: Burn Bootloader
tr: Önyükleyiciyi Yazdır

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
tr: Önyükleyici I/O kartına yazdırılıyor (biraz zaman alabilir)...

en: CRC doesn't match, file is corrupted. It may be a temporary problem, please retry later.
tr: CRC eşleşmiyor, dosya bozuk. Geçici bir sorun olabilir, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Can only pass one of: {0}
tr: {0} için sadece bir adet seçim yapabilirsiniz.

en: Can't enable external editor
tr: Harici editör etkinleştirilemiyor

en: Can't find the sketch in the specified path
tr: Belirtilen yolda taslak bulunamıyor

en: Canadian French
tr: Kanada Fransızcası

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot specify any sketch files
tr: Hiç bir taslak dosyası belirtilemiyor

en: Carriage return
tr: Satır başı

en: Catalan
tr: Katalan dili

en: Check for updates on startup
tr: Açılışta güncellemeleri kontrol et

en: Chinese (China)
tr: Çince (Çin)

en: Chinese (Taiwan)
tr: Çince (Tayvan)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
tr: Çince (Tayvan) (Big5)

en: Clear output
tr: Çıkışı temizle

en: Click for a list of unofficial boards support URLs
tr: Gayriresmi kartlara destek URL'lerinin listesi için tıklayın

en: Close
tr: Kapat

en: Comment/Uncomment
tr: Yorum yap / Yorumu kaldır

en: Communication
tr: İletişim

en: Compiler warnings:
tr: Derleme uyarısı

en: Compiling sketch...
tr: Çalışma derleniyor...

en: Contributed
tr: Katkıda bulunuldu

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy as HTML
tr: HTML olarak Kopyala

en: Copy error messages
tr: Hata mesajlarını kopyala

en: Copy for Forum
tr: Forum için Kopyala

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
tr: Taslağa "{0}" eklenemiyor.

en: Could not copy to a proper location.
tr: Düzgün bir konuma kopyalanamıyor.

en: Could not create directory "{0}"
tr: "{0}" dizini oluşturulamadı

en: Could not create the sketch folder.
tr: Çalışma klasörü oluşturulamadı.

en: Could not create the sketch.
tr: Çalışma oluşturulamadı.

en: Could not delete "{0}".
tr: "{0}" silinemedi.

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
tr: Mevcut "{0}" dosyası silinemiyor.

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
tr: {0} içerisinde boards.txt dosyası bulunamadı. Bu dosyanın versiyonu pre-1.5 mi ?

en: Could not find tool {0}
tr: Araç bulunamadı: {0}

en: Could not find tool {0} from package {1}
tr: {1} Paketindeki {0} aracı bulunamadı

en: Could not open the URL
    {0}
tr: URL Açılamadı
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
tr: Klasör açılamadı
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
tr: Taslak düzgün bir şekilde yeniden kaydedilemedi. Bu durumda kodunuzu kaybedebilirsiniz. Şimdi kodunuzu başka bir metin editörüne kopyala&yapıştır yapın bizce.

en: Could not re-save sketch
tr: Çalışma yeniden kaydedilemedi

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
tr: Renk konusu ayarları okunamıyor.
    Arduino'yu yeniden kurmanız gerekecek

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
tr: Öntanımlı ayarlar okunamadı.\n”
    Arduino'yu yeniden kurmanız gerekiyor.

en: Could not remove old version of {0}
tr: {0}'ın eski sürümü kaldırılamadı

en: Could not replace {0}
tr: {0} değiştirilemedi

en: Could not write preferences file: {0}
tr: Tercihler dosyası yazılamadı: {0}

en: Couldn't archive sketch
tr: Çalışma arşivlenemedi.

en: Couldn't determine program size: {0}
tr: program dosya boyutu belirlenemedi: {0}

en: Couldn't do it
tr: Yapılamadı

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
tr: Seçilen portta bir Kart bulunamadı. Doğru portu seçtiğinizden emin olunuz. Eğer port doğru ise, yükleme işlemini başlattıktan sonra kartın reset düğmesine basmayı deneyiniz.

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Cut
tr: Kes

en: Czech (Czech Republic)
tr: Çekce(Çek Cumhuriyeti)

en: Danish (Denmark)
tr: Danimarkaca(Danimarka)

en: Data Processing
tr: Veri İşleme

en: Data Storage
tr: Veri Depolama

en: Decrease Font Size
tr: Yazı tipi boyutunu küçült

en: Decrease Indent
tr: Girintiyi Azalt

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default theme
tr: Varsayılan tema

en: Delete
tr: Sil

en: Device Control
tr: Cihaz Kontrol

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
tr: Cihaz cevap vermiyor, doğru seri portun seçili olduğundan emin olunuz ya da dışarı aktarmadan önce kartı yeniden başlatınız.

en: Discard all changes and reload sketch?
tr: Tüm değişikliklerden vazgeçip taslağı yeniden yüklemek istiyor musunuz?

en: Display
tr: Gösterge

en: Display line numbers
tr: Satır numaralarını göster

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
tr: {0}'ı kaldırmak mı istiyorsanız?
    Kaldırırsanız {0}'ı bir daha kullanamayacaksınız.

en: Don't Save
tr: Kaydetme

en: Done Saving.
tr: Kaydedildi.

en: Done burning bootloader.
tr: Önyükleyicinin yazımı tamamlandı.

en: Done compiling
tr: Derleme tamamlandı

en: Done compiling.
tr: Derleme tamamlandı.

en: Done printing.
tr: Yazdırma tamamlandı.

en: Done uploading
tr: Yükleme tamamlandı

en: Done uploading.
tr: Yükleme tamamlandı.

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
tr: {1}kb'lık dosyanın {0}'ı indirildi.

en: Downloading boards definitions.
tr: Kartın kriterleri indiriliyor.

en: Downloading libraries index...
tr: Library'lerin listesi indiriliyor...

en: Downloading library: {0}
tr: Library indiriliyor: {0}

en: Downloading platforms index...
tr: Platformların listesi indiriliyor...

en: Downloading tools ({0}/{1}).
tr: Aletler indiriliyor ({0}/{1}).

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: Dutch (Netherlands)
tr: Hollandaca (Hollanda)

en: Edison Help
tr: Edison Yardımı

en: Edit
tr: Düzenle

en: Editor font size:
tr: Editor font boyutu:

en: Editor language:
tr: Editör dili:

en: Enable Code Folding
tr: Kod katlamayı aktive et

en: English
tr: İngilizce

en: English (United Kingdom)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık)

en: Enter a comma separated list of urls
tr: Virgülle ayrılmış URL'ler listesi girin

en: Enter additional URLs, one for each row
tr: Her satıra bir tane olacak şekilde ek URL'leri girin

en: Environment
tr: Ortam

en: Error
tr: Hata

en: Error adding file
tr: Dosya ekleme sırasında hata oluştu.

en: Error compiling for board {0}.
tr: {0} kartı için derleme hatası.

en: Error compiling.
tr: Derleme sırasında hata oluştu.

en: Error downloading {0}
tr: İndirirken hata! Dosya adı:
    {0}

en: Error getting the Arduino data folder.
tr: Arduino veri klasörüne ulaşırken hata oluştu.

en: Error inside Serial.{0}()
tr: Serial.{0}() 'da hata

en: Error loading theme {0}: {1}
tr: {0}: {1} teması yüklenirken hata oluştu

en: Error loading {0}
tr: {0} yüklenirken hata oluştu.

en: Error opening serial port ''{0}''.
tr: Seri port "{0}" açılamadı.

en: Error opening serial port ''{0}''. Try consulting the documentation at http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission
tr: Serial Port'u açarken hata! "{0}". http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission adresindeki dökümana bakın

en: Error parsing libraries index: {0}
    Try to open the Library Manager to update the libraries index.
tr: {0} Kütüphaneler dizini ayrıştırılırken hata oluştu.
    Kütüphaneler dizinini güncellemek için Kitaplık Yöneticisi'ni açmayı deneyin.

en: Error reading libraries index: {0}
tr: Kitaplık dizini okunurken hata oluştu: {0}

en: Error reading package indexes folder: {0}
    (maybe a permission problem?)
tr: Paket dizinleri klasörü okunurken hata oluştu:{0}
    (Yetersiz yetki olabilir mi?)

en: Error reading preferences
tr: Tercihleri okuma sırasında hata oluştu.

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
tr: Tercihleri okumada hata oluştu. Lütfen
    {0}'ı silin (ya da taşıyın) ve Arduino'yu yeniden başlatın.

en: Error running post install script
tr: Kurulum sonrası scripti çalıştırırken hata!

en: Error starting discovery method:
tr: Keşif fonksiyonunu başlatırken hata oluştu:

en: Error touching serial port ''{0}''.
tr:  Seri port "{0}"da sorun var.

en: Error while burning bootloader.
tr: Önyükleyici yazdırılırken hata oluştu.

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
tr: Önyükleyici yazdırılırken hata oluştu: Kayıp '{0}' yapılandırma parametresi

en: Error while burning bootloader: please select a serial port.
tr: Bootloader yazdırılırken bir problem oluştu: Lütfen bir seri port seçin.

en: Error while compiling: missing '{0}' configuration parameter
tr: Derlenirken hata: '{0}' ayar argümanı bulunamıyor.

en: Error while printing.
tr: Yazdırma sırasında hata oluştu.

en: Error while setting serial port parameters: {0} {1} {2} {3}
tr: Seri port {0} {1} {2} {3} paramatreleri ayarlanırken hata oluştu.

en: Error while uploading
tr: Kod yüklenirken hata oluştu

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
tr: Yükleme sırasında hata: eksik '{0}' yapılandırma parametresi

en: Error while verifying
tr: Doğrulama yapılırken hata oluştu

en: Error while verifying/uploading
tr: Doğrulanırken/yüklenirken hata

en: Estonian
tr: Estonca

en: Examples
tr: Örnekler

en: Examples for any board
tr: Herhangi bir kart için örnekler

en: Examples for {0}
tr: {0} için örnekler

en: Examples from Custom Libraries
tr: Özel (custom) Kütüphane Örnekleri

en: Examples from Other Libraries
tr: Diğer kütüphanelerden örnekler

en: Export canceled, changes must first be saved.
tr: Dışa aktarma iptal edildi. Önce değişikliklerin kaydedilmesi gerekiyor.

en: Export compiled Binary
tr: Derlenmiş binary'i çıkar

en: Failed to open sketch: "{0}"
tr: Taslak çalışma açılamadı : "{0}"

en: Failed to rename sketch folder
tr: Taslak klasörü yeniden adlandırılamadı

en: File
tr: Dosya

en: File name {0} is invalid: ignored
tr: {0} dosya adı geçersiz: yok sayıldı

en: Filipino
tr: Filipince

en: Filter your search...
tr: Aramanızı filtreleyin...

en: Find
tr: Bul

en: Find Next
tr: Sonrakini Bul

en: Find Previous
tr: Öncekini Bul

en: Find in Reference
tr: Kaynaklarda Bul

en: Find...
tr: Bul...

en: Find:
tr: Bul:

en: Finnish
tr: Fince

en: Fix Encoding & Reload
tr: Karakter kodlamasını düzelt & Tekrar yükle

en: For information on installing libraries, see: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries
tr: Kütüphanelerin kurulumu ile ilgili daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries

en: Forcing reset using 1200bps open/close on port {0}
tr: Port {0} üzerinde 1200bps aç/kapa yapılarak yeniden başlatılmaya zorlanıyor

en: French
tr: Fransızca

en: Frequently Asked Questions
tr: Sıkça Sorulan Sorular

en: Galician
tr: Galik dili

en: Galician (Spain)
tr: Galiçyaca(İspanya)

en: Galileo Help
tr: Galileo Yardımı

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: Get Board Info
tr: Kart Bilgisini Al

en: Getting Started
tr: Başlarken...

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
tr: Global değişkenler belleğin {0} byte kadarını  ({2}%%) kullanıyor. Yerel değişkenler için {3} byte yer kalıyor. En fazla {1} byte kullanılabilir.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
tr: Global değişkenler dinamik bellekte {0} bayt kullanır.

en: Go to line
tr: Satıra git

en: Go to line...
tr: Satıra git...

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Help
tr: Yardım

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Host name:
tr: Host adı:

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
tr: Taslağı yeniden adlandırmadan önce kaydetmeye ne dersin?

en: How very Borges of you
tr: Escher size saygılarını sunuyor

en: Hungarian
tr: Bulgarca

en: INCOMPATIBLE
tr: UYUMSUZ

en: Ignore Case
tr: Göz Ardı Et

en: Ignoring library with bad name
tr: Uygun olmayan isimli kütüphane yok sayıldı.

en: Ignoring sketch with bad name
tr: Kötü isme sahip taslak yoksayılıyor

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
tr: Arduino 1.0'da varsayılan dosya uzantısı olan .pde .ino ile değiştirilmiştir. Yeni taslaklar (Farklı Kaydet ile oluşturulanlar dahil) yeni uzantıyla oluşturulacaktır. Mevcut taslaklara ait uzantılar kayıt sırasında güncellenecektir. Fakat Bu davranışı Ayarlar penceresinden değiştirebilirsiniz. Taslak kaydedilip uzantısı güncellensin mi?

en: Include Library
tr: library ekle

en: Incorrect IDE installation folder
tr: Yanlış IDE kurulum dosyası

en: Increase Font Size
tr: Yazı tipi boyutunu büyüt

en: Increase Indent
tr: Girintiyi Arttır

en: Indonesian
tr: Endonezce

en: Initializing packages...
tr: paketler ayarlanıyor...

en: Install
tr: Kur

en: Installation completed!
tr: Kurulum tamamlandı!

en: Installed
tr: Kuruldu

en: Installing boards...
tr: Kartlar yükleniyor...

en: Installing library: {0}:{1}
tr: {0}: {1} Kitaplığı yükleniyor

en: Installing tools ({0}/{1})...
tr: Araçlar kuruluyor ({0}/{1})...

en: Installing...
tr: Kuruluyor...

en: Invalid library found in {0}: {1}
tr: {0} içerisinde geçersiz kütüphane bulundu: {1}

en: Invalid quoting: no closing [{0}] char found.
tr: Geçersiz alıntılama: kapatma işareti olan [{0}] bulunamadı.

en: Invalid version '{0}' for library in: {1}
tr: Geçersiz '{0}' kütüphane sürümü: {1}

en: Invalid version {0}
tr: Geçersiz sürüm {0}

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Kazakh
tr: Kazak

en: Korean
tr: Korece

en: Latvian
tr: Letonca

en: Library Manager
tr: Kütüphane yöneticisi

en: Library added to your libraries. Check "Include library" menu
tr: Library sizin librarylerinize yüklendi. "library ekle" menüsünü kontrol edin

en: Library is already installed: {0}:{1}
tr: kütüphane zaten yüklü: {0}:{1}

en: Line number:
tr: Satır numarası:

en: Lithuaninan
tr: Litvanca

en: Loading configuration...
tr: ayarlar yükleniyor...

en: Low memory available, stability problems may occur.
tr: Düşük hafıza mevcut, kararlılık problemlerine sebep olabilir

en: Manage Libraries...
tr: Kütüphaneleri Yönet...

en: Manual proxy configuration
tr: Elle vekil sunucusu yapılandırma

en: Marathi
tr: Marati

en: Message
tr: Mesaj

en: Missing '{0}' from library in {1}
tr: {1} kütüphanesindeki '{0}' eksik

en: Mode not supported
tr: mod desteklenmiyor

en: More
tr: Daha

en: More preferences can be edited directly in the file
tr: Dosya içerisinde daha fazla tercih düzenlemesi yapılabilir.

en: Moving
tr: Taşınıyor

en: Multiple files not supported
tr: Çoklu dosya desteklenmiyor

en: Multiple libraries were found for "{0}"
tr: "{0}" için birden fazla library bulundu

en: Must specify exactly one sketch file
tr: Bir program dosyası belirtilmeli

en: Name for new file:
tr: Yeni dosya için isim:

en: Nepali
tr: Nepalce

en: Network
tr: Ağ

en: Network ports
tr: Ağ portları

en: Network upload using programmer not supported
tr: Programlayıcı kullanarak ağ yüklemesi desteklenmiyor

en: New
tr: Yeni

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: Newline
tr: Yeni Satır

en: Next Tab
tr: Sonraki Sekme

en: No
tr: Hayır

en: No authorization data found
tr: Yetkilendirme bilgisi bulunamadı

en: No changes necessary for Auto Format.
tr: Otomatik düzenleme için değişikliğe gerek yok.

en: No command line parameters found
tr: Hiç komut satırı parametresi bulunamadı

en: No compiled sketch found
tr: Derlenmiş sketch bulunamadı

en: No files were added to the sketch.
tr: Çalışmaya hiç bir dosya eklenmedi.

en: No launcher available
tr: Başlatıcı bulunamadı

en: No line ending
tr: Satır sonu yok

en: No parameters
tr: Parametre yok

en: No proxy
tr: Vekil sunucusu yok

en: No really, time for some fresh air for you.
tr: Gerçekten, biraz temiz hava almalısın.

en: No reference available for "{0}"
tr: "{0}" için kaynak bulunmuyor

en: No sketch
tr: Taslak yok

en: No sketchbook
tr: Taslak kitabı yok

en: No valid code files found
tr: Geçerli kod dosyası bulunamadı

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
tr: {0} dizininde geçerli bir donanım tanımlaması bulunamadı.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Norwegian Bokmål
tr: Norveççe

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
tr: Yeterli bellek yok; kaplanan alanı azaltma ipuçları için http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size adresine bakın.

en: OK
tr: Tamam

en: One file added to the sketch.
tr: Taslak çalışmaya bir dosya eklendi.

en: Only --verify, --upload or --get-pref are supported
tr: Sadece --verify, --upload veya --get-pref destekleniyor

en: Open
tr: Aç

en: Open Recent
tr: Sonuncuyu aç

en: Open URL
tr: URL Aç

en: Open an Arduino sketch...
tr: Arduino Taslak Çalışma Dosyası Aç...

en: Open...
tr: Aç...

en: Other
tr: Diğer

en: Page Setup
tr: Sayfa Ayarları

en: Partner
tr: Eş

en: Password:
tr: Parola:

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Persian
tr: Persce

en: Persian (Iran)
tr: İranca

en: Platform {0} (package {1}) is unknown
tr: {0} isimli ({1} paketinde) platform bilinmiyor.

en: Please confirm boards deletion
tr: Lütfen kartların silinmesini onaylayın

en: Please confirm library deletion
tr: Lütfen library'nin silinmesini onaylayın

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
tr: Lütfen Program > İçeri Aktar menüsünü kullanarak SPI  kütüphanesini içeri aktarın.

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
tr: Lütfen Program > İçeri Aktar menüsünü kullanarak Wire kütüphanesini içeri aktarın.

en: Please select a port to obtain board info
tr: Kart bilgisi almak için lütfen bir port seçin

en: Please select a programmer from Tools->Programmer menu
tr: Lütfen Araçlar->Programlayıcı Menüsü'nden bir programlayıcı seçin

en: Plotter not available while serial monitor is open
tr: Seri monitör açıkken çizici kullanılamıyor

en: Polish
tr: Polonyaca

en: Port number:
tr: Port numarası:

en: Portugese
tr: Portekizce

en: Portuguese (Brazil)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Portuguese (Portugal)
tr: Portekizce (Portekiz)

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Preparing boards...
tr: Devre kartları hazırlanıyor...

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous Tab
tr: Önceki Sekme

en: Print
tr: Yazdır

en: Printing canceled.
tr: Yazdırma iptal edildi.

en: Printing...
tr: Yazdırılıyor...

en: Problem Opening Folder
tr: Klasörü açarken sorun oluştu

en: Problem Opening URL
tr: URL'in açılmasında sorun oluştu

en: Problem Setting the Platform
tr: Platform ayarları yapılırken hata oluştu

en: Problem accessing board folder /www/sd
tr: Kart dosyasına erişirken hata oluştu. /www/sd

en: Problem getting data folder
tr: Veri klasörü alınırken hata oluştu

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
tr: Karta yüklenirken sorun oluştu. Tavsiyeler için http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload adresine göz atabilirsiniz.

en: Problem with rename
tr: Yeniden adlandırma sırasında sorun oluştu

en: Processor
tr: İşlemci

en: Programmer
tr: Programlayıcı

en: Progress {0}
tr: İlerleme {0}

en: Quit
tr: Çıkış

en: RETIRED
tr: EMEKLİ

en: Recommended
tr: Tavsiye edilen

en: Redo
tr: Tekrarla

en: Reference
tr: Kaynak

en: Remove
tr: Kaldır

en: Removing...
tr: Kaldırılıyor...

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace & Find
tr: Bul ve Değiştir

en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

en: Replace the existing version of {0}?
tr: {0}'ın mevcut sürümü değiştirilsin mi?

en: Replace with:
tr: Şununla değiştir:

en: Retired
tr: emekli

en: Retry the upload with another serial port?
tr: Yüklemeyi başka bir seri port ile tekrar denemek ister misiniz?

en: Romanian
tr: Romanca

en: Running: {0}
tr: Çalışıyor: {0}

en: Russian
tr: Rusça

en: Save
tr: Kaydet

en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

en: Save Canceled.
tr: Kaydetme İptal Edildi.

en: Save changes to "{0}"?
tr: Değişiklikleri {0} konumuna kaydet:?

en: Save sketch folder as...
tr: Çalışma klasörünü kaydet...

en: Save when verifying or uploading
tr: Doğrularken veya yüklerken kaydet

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Search all Sketch Tabs
tr: Tüm taslak sekmelerini ara

en: Select (or create new) folder for sketches...
tr: Taslaklar için bir klasör seç ya da yeni bir klasör yarat

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
tr: Eklemek istediğiniz kütüphaneyi içeren zip dosyası ya da klasörünü seç

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
tr: Taslağınıza kopyalamak için bir görsel ya da başka bir veri dosyası seçiniz

en: Select new sketchbook location
tr: Yeni taslak defteri konumu seç

en: Select version
tr: Versiyon Seç

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
tr: Seçili olan kart için '{0}' core gerekli. ( Yüklenmemiş ).

en: Selected board is not available
tr: Seçili devre kartı mevcut değil

en: Selected library is not available
tr: Seçili kütüphane mevcut değil

en: Send
tr: Gönder

en: Sensors
tr: Sensörler

en: Serial Monitor
tr: Seri Port Ekranı

en: Serial Plotter
tr: Seri Çizici

en: Serial monitor not available while plotter is open
tr: Çizici açıkken seri monitör kullanılamıyor

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
tr: Seri port "{0}" bulunamadı. Araçlar > Seri Port menüsünden doğru portu seçtiniz mi?

en: Serial port not selected.
tr: Seri port seçilmedi.

en: Serial port {0} not found.
tr: Seri port {0} bulunamadı.

en: Serial ports
tr: Seri portlar

en: Setting build path to {0}
tr: Derleme yolu {0} olarak ayarlanıyor

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings issues
tr: Ayar problemleri

en: Show Sketch Folder
tr: Çalışma Klasörünü Göster

en: Show timestamp
tr: Zaman damgasını göster

en: Show verbose output during:
tr: Aşağıdaki işlem sırasında ayrıntılı çıktı göster:

en: Signal Input/Output
tr: Sinyal Giriş/Çıkışı

en: Sketch
tr: Taslak

en: Sketch Disappeared
tr: Çalışma yok oldu

en: Sketch Does Not Exist
tr: Dosya Mevcut Değil

en: Sketch is Read-Only
tr: Çalışma Salt Okunur

en: Sketch is Untitled
tr: Taslak İsimsiz

en: Sketch is read-only
tr: Çalışma salt okunur

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
tr: Taslak çok büyük; boyutunu azaltma ipuçları için şu adresi ziyaret edin: http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
tr: Çalışmanız programın {0} bayt ({2} %%) saklama alanını kullandı. Maksimum {1} bayt.

en: Sketchbook
tr: Taslak defteri

en: Sketchbook folder disappeared
tr: Çalışma klasörü yok oldu

en: Sketchbook location:
tr: Taslak defteri konumu:

en: Sketchbook path not defined
tr: Taslakkitabı yolu tanımlanmadı

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
tr: Bazı dosyalar ”salt okunabilir” olarak işaretlenmiş.\nÇalışmayı farklı bir adrese kaydedip tekrar denemeniz gerekmektedir.

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
tr: Bazı dosyalar "sadece-okunur" olarak işaretlenmiş, bu yüzden
    taslağınızı başka bir konuma tekrar kaydetmeniz gerekiyor.

en: Sorry, the folder "{0}" already exists.
tr: Üzgünüz, "{0}" klasörü zaten var.

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Specified folder/zip file does not contain a valid library
tr: Belirtilen dizin/zip dosyası geçerli bir kütüphane içermiyor.

en: Starting...
tr: Başlatılıyor...

en: Sunshine
tr: Gün Işığı

en: Swedish
tr: İsveççe

en: System Default
tr: Sistem Varsayılanı

en: Thai
tr: Tay Dili

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
tr: 'BYTE' terimi artık desteklenmemektedir.

en: The --upload option supports only one file at a time
tr: --upload fonksiyonu aynı anda sadece tek dosya yüklemeyi destekler

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
tr: Client sınıfı EthernetClient olarak yeniden adlandırılmıştır.

en: The IDE includes an updated {0} package, but you're using an older one.
    Do you want to upgrade {0}?
tr: IDE güncellenmiş {0} paketini içeriyor fakat siz eskisini kullanıyorsunuz.
    {0} paketini güncellemek ister misiniz?

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
tr: Server sınıfı EthernetServer olarak yeniden adlandırılmıştır.

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
tr: Udp sınıfı EthernetUdp olarak yeniden adlandırılmıştır.

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
tr:  "{0}" adlı dosyanın 
     "{1}" adlı bir klasörün içinde olması gerekiyor.
    Klasör oluşturulup dosya taşınarak devam edilsin mi?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
tr: "{0}" kütüphanesi kullanılamaz.
    Kütüphane adları sadece temel harf ve rakamları içerebilir.
    (Sadece ASCII karakterler geçerlidir, boşluk içeremez ve bir rakamla başlayamaz)

en: The main file cannot use an extension
tr: Ana dosya bir uzantı kullanamıyor

en: The name cannot start with a period.
tr: İsim boşluk ile başlayamaz.

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
tr: Seçilen dosya artık bulunmuyor.
    Çalışma dosyaları menüsünü güncellemek için Arduino'yu yeniden başlatmanız gerekebilir.

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
tr: "{0}" taslağı kullanılamaz.
    Taslak adları sadece basit harf ve rakamları içerebilir
    (Sadece ASCII ve boş karakter içermemelidir ve bir rakamla başlayamaz).
    Bu mesajdan kurtulmak için taslağınızı şuradan kaldırınız
    {1}

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
tr: Taslak klasörü kayboldu.
    Aynı konuma tekrar kaydetme denemesi yapılacak,
    fakat onun haricindeki kodlar kaybolacak.

en: The sketch name had to be modified.
    Sketch names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
tr: Taslak adının değiştirilmesi gerekiyordu.
    Eskiz isimleri bir harf veya rakamla başlamalı, ardından harf
    sayılar, kısa çizgiler, noktalar ve alt çizgiler izlemeli. Maksimum uzunluk 63 karakterdir.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
tr: Çalışma klasörü bulunamadı.
    Arduino varsayılan çalışma konumuna geçecek ve gerekirse yeni bir çalışma
    klasörü oluşturacaktır. Akabinde Arduino kendi hakkında üçüncü kişi olarak konuşmayı bırakacaktır.

en: The specified sketchbook folder contains your copy of the IDE.
    Please choose a different folder for your sketchbook.
tr: Belirlediğiniz taslak defteri dizini IDE'nizin kopyasını içeriyor.
    Lütfen taslak defteriniz için farklı bir dizin seçin.

en: Theme:
tr: Tema:

en: This library is not listed on Library Manager. You won't be able to reinstall it from here.
    Are you sure you want to delete it?
tr: Bu kütüphane Kütüphane Yöneticisi'nde listelenmiyor. Dolayısıyla onu buradan tekrar kuramayacaksınız.
    Silmek istediğinize emin misiniz?

en: Time for a Break
tr: Mola Zamanı

en: Timing
tr: Zamanlama

en: Tool {0} is not available for your operating system.
tr: Araç {0} işletim sisteminizde mevcut değil.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Topic
tr: Konu

en: Troubleshooting
tr: Sorun Giderme

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Type
tr: Tip

en: Type board password to access its console
tr: Konsolunuza erişmek için kart şifrenizi yazınız

en: Type board password to upload a new sketch
tr: Yeni çalışmayı yüklemek için kart şifresini yazınız

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Unable to connect to {0}
tr: {0} 'a bağlanılamadı

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
tr: Bağlantı başarısız: Çalışma köprüyü mü kullanıyor?

en: Unable to connect: retrying
tr: Bağlantı kurulamıyor: yeniden deneniyor

en: Unable to connect: wrong password?
tr: Bağlantı kurulamıyor: parola mı yanlış?

en: Unable to find {0} in {1}
tr: {0}, {1}'in içinde bulunamadı.

en: Unable to open serial monitor
tr: Seri port monitörü açılamıyor

en: Unable to open serial plotter
tr: Seri port monitörü açılamıyor

en: Unable to reach Arduino.cc due to possible network issues.
tr: Olası ağ sorunları nedeniyle Arduino.cc'ye erişilemedi.

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Undo
tr: Geri Al

en: Unhandled type {0} in context key {1}
tr: Bağlam (context) anahtarı {1}'de işlenemeyen {0} tipi

en: Unknown board
tr: Bilinmeyen kart

en: Unknown sketch file extension: {0}
tr: Bilinmeyen taslak dosya uzantısı: {0}

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
tr: Belirlenememiş platform, uygun başlatıcı bulunmuyor.
    URL'leri ya da klasörleri açmayı aktifleştirmek için,
    preferences.txt dosyasına "launcher=/uygulama/icin/klasor" ekleyiniz.

en: Updatable
tr: Güncellenebilir

en: Update
tr: Güncelle

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
tr: Kayıt sırasında taslak dosyalarını yeni uzantıya güncelle (.pde-> .ino)

en: Updates available for some of your {0}boards{1}
tr: Bazı {0}devre kartların{1} için güncelleme mevcut

en: Updates available for some of your {0}boards{1} and {2}libraries{3}
tr: Bazı {0}devre kartların{1} ve {2}kütüphanelerin{3} için güncelleme mevcut

en: Updates available for some of your {0}libraries{1}
tr: Bazı {0}kütüphanelerin{1} için güncelleme mevcut

en: Updating list of installed libraries
tr: kurulu librarylerin listeleri gözden geçiriliyor

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload Using Programmer
tr: Programlayıcıyı Kullanarak Yükle

en: Upload canceled.
tr: Yükleme iptal edildi.

en: Upload cancelled
tr: Yükleme iptal edildi

en: Uploading to I/O Board...
tr: I/O kartına yükleniyor...

en: Uploading...
tr: Yükleniyor...

en: Use Selection For Find
tr: Seçimi Kullanarak Bul

en: Use external editor
tr: Harici editör kullan

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Using library {0} at version {1} in folder: {2} {3}
tr: Şu dizinde {1} sürümündeki {0} kütüphanesi kullanılıyor: {2} {3}

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
tr: {0} klasöründeki kütüphane kullanılıyor:  {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
tr: Önceden derlenmiş dosyayı kullanarak: {0}

en: Verify
tr: Kontrol Et

en: Verify code after upload
tr: Yükledikten sonra kodu doğrula

en: Verify/Compile
tr: Dogrula/Derle

en: Verifying and uploading...
tr: Dogrulanıyor ve yükleniyor...

en: Verifying archive integrity...
tr: Arşivin bütünlüğü doğrulanıyor...

en: Verifying...
tr: Dogrulanıyor...

en: Version <b>{0}</b>
tr: Versiyon <b>{0}</b>

en: Version unknown
tr: Bilinmeyen versiyon

en: Version {0}
tr: Versiyon {0}

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Visit Arduino.cc
tr: Arduino.cc'yi Ziyaret Et

en: WARNING: Category '{0}' in library {1} is not valid. Setting to '{2}'
tr: DİKKAT: {1} kütüphanesindeki '{0}' kategorisi geçerli değil. '{2}' olarak ayarlanıyor.

en: WARNING: Spurious {0} folder in '{1}' library
tr: DİKKAT: '{1}' kütüphanesinde yapmacık bir {0} dizini var

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
tr: UYARI : {0} kütüphanesi çalışmak için {1} mimarisine ihtiyaç duyuyor ve {2} mimarisini kullanan devreniz için uyumsuz olabilir.

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning: This core does not support exporting sketches. Please consider upgrading it or contacting its author
tr: Dikkat: Bu çekirdek taslakların dışarı aktarılmasını desteklemiyor. Bu yüzden ya güncellemeyi ya da yazarıyla irtibata geçmeyi deneyin.

en: Warning: file {0} links to an absolute path {1}
tr: Dikkat: {0} dosyası {1} sabit yoluna bağlanıyor.

en: Warning: forced trusting untrusted contributions
tr: Dikkat: güvenilmez katkılara zorla güvenme etkin

en: Warning: forced untrusted script execution ({0})
tr: Dikkat: güvenilmez betik ({0}) çalışmaya zorlanılıyor

en: Warning: non trusted contribution, skipping script execution ({0})
tr: Uyarı: güvenilmeyen bir katkıcıdan geldiğinden ({0}) betiği çalıştırılmadan atlanıyor

en: Warning: platform.txt from core '{0}' contains deprecated {1}, automatically converted to {2}. Consider upgrading this core.
tr: Dikkat: '{0}' çekirdeğindeki platform.txt, miladı dolmuş {1} içeriyordu, otomatikman {2}'ye çevrildi. Bu çekirdeği güncellemeye bakın.

en: Warning: platform.txt from core '{0}' misses property '{1}', using default value '{2}'. Consider upgrading this core.
tr: Dikkat: '{0}' çekirdeğindeki platform.txt'de '{1}' özelliği eksik olduğundan varsayılan '{2}' değeri kullanılıyor. Bu çekirdeği güncellemeye bakın.

en: Western Frisian
tr: Batı Frizce

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
tr: Wire.receive() fonksiyonu Wire.read() olarak yeniden adlandırılmıştır.

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
tr: Wire.send() fonksiyonu Wire.write() olarak yeniden adlandırılmıştır.

en: Wrap Around
tr: Metin çevresinde kaydır

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
tr: Yanlış mikrodenetleyici tespit edildi. Araçlar>Donanım menüsünden doğru donanımı seçtiğinize emin misiniz?

en: Yes
tr: Evet

en: You can't import a folder that contains your sketchbook
tr: Taslak defterini içeren bir klasör alamazsın.

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
tr: Taslağı kendi klasörünün içerisine kaydedemezsiniz.
    Yoksa bu sonsuza kadar böyle devam ederdi.

en: You forgot your sketchbook
tr: Taslak defterinizi unuttunuz

en: You have unsaved changes!
    You must save all your sketches to enable this option.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz mevcut!
    Bu seçeneği etkinleştirmek için tüm taslaklarınızı kaydetmelisiniz.

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
tr: {0} e bastınız ama hiçbirşey gönderilmedi. Satır sonu karakteri eklemeniz gerekiyor olabilir.

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
tr: Yeni taslakların otomatik adlandırılmasının sınırına ulaştın.  Biraz dolaşmaya ne dersin?

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your settings folder.
    Please move the IDE to another folder.
tr: IDE'nizin kopyası, settings dizininizin bir alt dizinine kuruldu.
    Lütfen IDE'nizi başka bir dizine taşıyın.

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your sketchbook.
    Please move the IDE to another folder.
tr: IDE'nizin kopyası, taslak defteri dizininizin bir alt dizinine kuruldu.
    Lütfen IDE'nizi başka bir dizine taşıyın.

en: ZIP files or folders
tr: ZIP dosyası veya klasörleri

en: Zip doesn't contain a library
tr: Zip kütüphane içermiyor

en: ".{0}" is not a valid extension.
tr: ".{0}" geçerli bir uzantı değil.

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
tr: 
    Arduino 0019'dan itibaren Ethernet kütüphanesi SPI kütüphanesine bağımlıdır.
    Görünüşe göre onu ya da SPI kütüphanesine bağımlı başka bir kütüphaneyi kullanıyorsunuz.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
tr: 
    Arduino 1.0'dan itibaren 'BYTE' terimi desteklenmemektedir.
    Lütfen yerine Serial.write() kullanınız.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
tr: 
    Arduino 1.0'dan itibaren Ethernet kütüphanesindeki Client sınıfı EthernetClient olarak yeniden adlandırılmıştır.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
tr: 
    Arduino 1.0'dan itibaren Ethernet kütüphanesindeki Server sınıfı EthernetServer olarak yeniden adlandırılmıştır.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
tr: 
    Arduino 1.0'dan itibaren Ethernet kütüphanesindeki Udp sınıfı EthernetUdp olarak yeniden adlandırılmıştır.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
tr: 
    Arduino 1.0'dan itibaren Wire.receive() fonksiyonu diğer kütüphanelerle uyumlu olması için Wire.read() olarak yeniden adlandırılmıştır.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
tr: 
    Arduino 1.0'dan itibaren Wire.send() fonksiyonu diğer kütüphanelerle uyumlu olması için Wire.write() olarak yeniden adlandırılmıştır.

en: compilation
tr: derleme

en: connected!
tr: bağlı!

en: ignoring invalid font size {0}
tr: geçersiz font boyutu {0} yok sayıldı

en: name is null
tr: name değeri boş

en: no headers files (.h) found in {0}
tr: {0} içinde Header dosyası (.h) bulunamadı

en: serialMenu is null
tr: serialMenu değeri boş

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
tr: Seçilen seri port "{0}" bağlı olan kartınızda mevcut değil

en: unknown option: {0}
tr: bilinmeyen seçenek: {0}:

en: upload
tr: yükle

en: version <b>{0}</b>
tr: versiyon <b>{0}</b>

en: {0} file signature verification failed
tr: {0} dosya imza doğrulama başarısız.

en: {0} file signature verification failed. File ignored.
tr: {0} dosya imza doğrulama başarısız. Dosya yoksayıldı.

en: {0} files added to the sketch.
tr: Sketch'e {0} tane dosya eklendi.

en: {0} libraries
tr: {0} kütüphaneler

en: {0} must be a folder
tr: {0} mutlaka bir dizin olacak

en: {0} pattern is missing
tr: {0} şablonu eksik

en: {0} returned {1}
tr: {0}, {1}'i döndürdü

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
tr: {0}: -pref için geçersiz argüman. pref=deger şeklinde olmalı

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
tr: {0}: Geçersiz bir devre kartı adıdır, "package:arch:board" veya "package:arch:board:options" şeklinde olmalıdır.

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
tr: {0}: {1} kartı için geçersiz seçenek

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
tr: {0}: Geçersiz seçenek. isim=deger şeklinde olmalıdır.

en: {0}: Unknown architecture
tr: {0}: Bilinmeyen mimari

en: {0}: Unknown board
tr: {0}: Bilinmeyen kart

en: {0}: Unknown package
tr: {0}: Bilinmeyen paket
