arianna - en to de translation catalogue (60 entries)

[ctx: @info:title]
en: Book Details
de: Buchdetails

en: Author:
de: Autor:

en: Description:
de: Beschreibung:

en: Publisher:
de: Herausgeber:

en: Language:
de: Sprache:

en: Publishing date:
de: Veröffentlichungsdatum:

en: Loading
de: Wird geladen

en: No search results
de: Keine Suchergebnisse

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
de: Suchen

en: Book Details
de: Buchdetails

en: No book selected
de: Kein Buch ausgewählt

en: Open file
de: Datei öffnen

en: Please choose a file
de: Bitte wählen Sie eine Datei

[ctx: Name filter for EPUB files]
en: eBook files (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)
de: eBook-Dateien (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)

en: Copy
de: Kopieren

en: Find
de: Suchen

[ctx: Book reading progress]
en: %1%
de: %1 %

en: Time left in chapter:
de: Verbleibende Zeit im Kapitel:

en: Time left in book:
de: Verbleibende Zeit im Buch:

en: Previous Page
de: Vorherige Seite

en: Next Page
de: Nächste Seite

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
de: Neu

en: Library
de: Bibliothek

[ctx: @info placeholder]
en: Add some books
de: Fügen Sie einige Bücher hinzu

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently read books]
en: Home
de: Übersicht

en: Home
de: Übersicht

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
de: Kürzlich hinzugefügte Bücher

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
de: Weitere öffnen ...

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
de: Einstellungen

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
de: Gruppieren nach

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
de: Autor

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
de: Reihe

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
de: Nach Reihe gruppieren

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
de: Herausgeber

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by genres]
en: Keywords
de: Schlüsselwörter

[ctx: Title of the page with books grouped by genres]
en: Group by Genres
de: Nach Genre gruppieren

en: Settings
de: Einstellungen

en: Appearance
de: Erscheinungsbild

en: Maximum width:
de: Maximale Breite:

en: Margin:
de: Rand:

en: Show progress
de: Fortschritt anzeigen

en: Font
de: Schriftart

en: Change default font
de: Standardschriftart ändern

en: Use publisher font
de: Schriftart des Herausgebers verwenden

en: Text flow
de: Textfluss

en: Justify text
de: Text im Blocksatz anzeigen

en: Hyphenate text
de: Text mit Bindestrich schreiben

en: Line height:
de: Zeilenhöhe

en: Brightness:
de: Helligkeit:

en: Colors
de: Farben

en: Invert colors
de: Farben umkehren

en: About Arianna
de: Über Arianna

en: About KDE
de: Über KDE

[ctx: @info:tooltip]
en: Open table of contents
de: Inhaltsverzeichnis öffnen

[ctx: @info:tooltip]
en: Close table of contents
de: Inhaltsverzeichnis schließen

[ctx: @info:title]
en: Table of Contents
de: Inhaltsverzeichnis

en: EPub Reader
de: EPub-Lesegerät

en: Maintainer
de: Betreuer

en: Epub reader
de: EPub-Lesegerät

en: Epub file to open
de: Zu öffnende EPub-Datei
