arianna - en to fr translation catalogue (77 entries)

en: EPub Reader
fr: Lecteur de fichiers « ePub »

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Epub reader
fr: Lecteur de fichiers « ePub »

en: Epub file to open
fr: Fichier au format » ePub » à ouvrir

[ctx: @info:title]
en: Book Details
fr: Détails sur le livre

en: Author:
fr: Auteur :

en: Description:
fr: Description :

en: Publisher:
fr: Éditeur :

en: Language:
fr: Langue :

en: Publishing date:
fr: Date de publication :

en: Copyright:
fr: Droit d'auteur :

en: Color theme
fr: Thème de couleurs

en: Loading
fr: Chargement en cours

en: No search results
fr: Aucun résultat de recherche

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
fr: Rechercher

en: Book Details
fr: Détails sur le livre

en: No book selected
fr: Aucun livre sélectionné

en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

en: Please choose a file
fr: Veuillez sélectionner un fichier

[ctx: Name filter for EPUB files]
en: eBook files (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)
fr: Fichiers « eBook » (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)

en: Copy
fr: Copier

en: Find
fr: Trouver

[ctx: Book reading progress]
en: %1%
fr: %1 %

en: Time left in chapter:
fr: Temps passé sur le chapitre :

en: Time left in book:
fr: Temps passé sur le livre :

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Loc. %s of %s
fr: Loc. %s parmi %s

en: Page %s of %s
fr: Page %s parmi %s

en: Close
fr: Fermer

en: Footnote
fr: Note de pied de page

en: Go to Footnote
fr: Se déplacer en note de pied de page

en: Endnote
fr: Note de fin

en: Go to Endnote
fr: Se déplacer à la note de fin

en: Go to Note
fr: Se déplacer au chapitre des notes

en: Definition
fr: Définition

en: Go to Definition
fr: Se déplacer au chapitre de définitions

en: Bibliography
fr: Bibliographie

en: Go to Bibliography
fr: Se déplacer au chapitre de bibliographie

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
fr: Nouveau

en: Library
fr: Bibliothèque

[ctx: @action:inmenu]
en: Book Details
fr: Détails sur un livre

[ctx: @info placeholder]
en: Add some books
fr: Ajouter quelques livres

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently read books]
en: Home
fr: Accueil

en: Home
fr: Accueil

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
fr: Livres récemment ajoutés

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
fr: Ouvrir un autre…

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
fr: Configuration

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
fr: Grouper par

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
fr: Auteur

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
fr: Séries

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
fr: Regrouper par séries

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
fr: Éditeur

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by genres]
en: Keywords
fr: Mots clés

[ctx: Title of the page with books grouped by genres]
en: Group by Genres
fr: Regrouper par genres

en: Settings
fr: Configuration

[ctx: @action:button]
en: Add Books…
fr: Ajouter des livres…

en: Please choose files
fr: Veuillez sélectionner des fichiers

en: Appearance
fr: Apparence

en: Maximum width:
fr: Largeur maximale :

en: Margin:
fr: Marge :

en: Show progress
fr: Afficher la progression

en: Font
fr: Police

en: Change default font
fr: Modifier la police par défaut

en: Use publisher font
fr: Utiliser la police de l'éditeur

en: Text flow
fr: Flux de texte

en: Justify text
fr: Justifier le texte

en: Hyphenate text
fr: Texte avec trait d'union

en: Line height:
fr: Hauteur de ligne :

en: Brightness:
fr: Luminosité :

en: Colors
fr: Couleurs

en: Invert colors
fr: Inverser les couleurs

en: About Arianna
fr: À propos de Arianna

en: About KDE
fr: À propos de KDE

[ctx: @info:tooltip]
en: Open table of contents
fr: Ouvrir le sommaire

[ctx: @info:tooltip]
en: Close table of contents
fr: Fermer le sommaire

[ctx: @info:title]
en: Table of Contents
fr: Sommaire
