arianna - en to he translation catalogue (82 entries)

en: Arianna
he: אריאנה

en: EPub Reader
he: מציג EPub

en: 2022 Niccolò Venerandi <niccolo@venerandi.com>
he: 2022 ניקולו ונרנדי <niccolo@venerandi.com>

en: Niccolò Venerandi
he: ניקולו ונרנדי

en: Maintainer
he: מתחזק

en: Carl Schwan
he: קארל שוואן

en: Epub reader
he: מציג EPub

en: Epub file to open
he: קובץ Epub לפתיחה

[ctx: @info:title]
en: Book Details
he: פרטי הספר

en: Author:
he: מחבר/ת:

en: Description:
he: תיאור:

en: Publisher:
he: הוצאה לאור:

en: Language:
he: שפה:

en: Publishing date:
he: מועד הוצאה לאור:

en: Copyright:
he: זכויות יוצרים:

en: Color theme
he: ערכת צבעים

en: Loading
he: בטעינה

en: No search results
he: אין תוצאות לחיפוש

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
he: חיפוש

en: Book Details
he: פרטי הספר

en: No book selected
he: לא נבחרו ספרים

en: Open file
he: פתיחת קובץ

en: Please choose a file
he: נא לבחור קובץ

[ctx: Name filter for EPUB files]
en: eBook files (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)
he: קובצי ספרים דיגיטליים (‎*.epub ‏‎*.cb*‎ ‏‎*.fb2 ‏‎*.fb2zip)

en: Copy
he: העתקה

en: Find
he: איתור

en: Time left in chapter:
he: זמן שנותר לפרק:

en: Time left in book:
he: זמן שנותר לספר:

en: Previous Page
he: העמוד הקודם

en: Next Page
he: העמוד הבא

en: Loc. %s of %s
he: מקום %s מתוך %s

en: Page %s of %s
he: עמוד %s מתוך %s

en: Page %s
he: עמוד %s

en: Close
he: סגירה

en: Footnote
he: הערת שוליים

en: Go to Footnote
he: מעבר להערת שוליים

en: Endnote
he: הערת סיום

en: Go to Endnote
he: מעבר להערת סיום

en: Note
he: הערה

en: Go to Note
he: מעבר להערה

en: Definition
he: הגדרה

en: Go to Definition
he: מעבר להגדרה

en: Bibliography
he: ביבליוגרפיה

en: Go to Bibliography
he: מעבר לביבליוגרפיה

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
he: חדש

en: Library
he: ספרייה

[ctx: @action:inmenu]
en: Book Details
he: פרטי הספר

[ctx: @info placeholder]
en: Add some books
he: אפשר להוסיף כמה ספרים

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently read books]
en: Home
he: בית

en: Home
he: בית

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
he: ספרים שנוספרו לאחרונה

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
he: פתיחה ממקום אחר…

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
he: הגדרות

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
he: קיבוץ לפי

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
he: מחבר/ת

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
he: סדרה

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
he: קיבוץ לפי סדרה

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
he: הוצאה לאור

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by genres]
en: Keywords
he: מילות מפתח

[ctx: Title of the page with books grouped by genres]
en: Group by Genres
he: קיבוץ לפי סוגות

en: Settings
he: הגדרות

[ctx: @action:button]
en: Add Books…
he: הוספת ספרים…

en: Please choose files
he: נא לבחור קבצים

en: Appearance
he: מראה

en: Maximum width:
he: רוחב מרבי:

en: Margin:
he: שוליים:

en: Show progress
he: הצגת התקדמות

en: Font
he: גופן

en: Change default font
he: החלפת גופן ברירת המחדל

en: Use publisher font
he: להשתמש בגופן ההוצאה לאור

en: Text flow
he: זרימת טקסט

en: Justify text
he: יישור טקסט

en: Hyphenate text
he: מיקוף טקסט

en: Line height:
he: גובה שורה:

en: Brightness:
he: בהירות:

en: Colors
he: צבעים

en: Invert colors
he: היפוך צבעים

en: About Arianna
he: על אריאנה

en: About KDE
he: על KDE

[ctx: @info:tooltip]
en: Open table of contents
he: פתיחת תוכן העניינים

[ctx: @info:tooltip]
en: Close table of contents
he: סגירת תוכן העניינים

[ctx: @info:title]
en: Table of Contents
he: תוכן העניינים
