arianna - en to hi translation catalogue (78 entries)

[ctx: @info:title]
en: Book Details
hi: पुस्तक विवरण

en: Author:
hi: लेखक:

en: Description:
hi: विवरण:

en: Publisher:
hi: प्रकाशक:

en: Language:
hi: भाषा:

en: Publishing date:
hi: प्रकाशन तिथि:

en: Copyright:
hi: कॉपीराइट:

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: No search results
hi: कोई खोज परिणाम नहीं

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
hi: खोज

en: Book Details
hi: पुस्तक विवरण

en: No book selected
hi: कोई पुस्तक चयनित नहीं

en: Open file
hi: खुली फाइल

en: Please choose a file
hi: कृपया एक फ़ाइल चुनें

[ctx: Name filter for EPUB files]
en: eBook files (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)
hi: ईबुक फ़ाइलें (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Find
hi: खोजो

en: Time left in chapter:
hi: अध्याय में बचा समय:

en: Time left in book:
hi: पुस्तक में शेष समय:

en: Previous Page
hi: पिछला पृष्ठ

en: Next Page
hi: अगला पृष्ठ

en: Loc. %s of %s
hi: स्थान %s का %s

en: Page %s of %s
hi: पेज %s में से %s

en: Page %s
hi: पेज %s

en: Close
hi: बंद करना

en: Footnote
hi: पाद लेख

en: Go to Footnote
hi: फ़ुटनोट पर जाएँ

en: Endnote
hi: समाप्ति नोट

en: Go to Endnote
hi: एंडनोट पर जाएं

en: Note
hi: टिप्पणी

en: Go to Note
hi: नोट पर जाएं

en: Definition
hi: परिभाषा

en: Go to Definition
hi: परिभाषा पर जाएँ

en: Bibliography
hi: ग्रन्थसूची

en: Go to Bibliography
hi: ग्रंथसूची पर जाएं

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
hi: नया

en: Library
hi: पुस्तकालय

[ctx: @info placeholder]
en: Add some books
hi: कुछ पुस्तकें जोड़ें

en: Arianna
hi: एरीना

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently read books]
en: Home
hi: घर

en: Home
hi: घर

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
hi: हाल ही में जोड़ी गई पुस्तकें

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
hi: अन्य खोलें...

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
hi: सेटिंग्स

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
hi: द्वारा समूह बनाएं

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
hi: लेखक

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
hi: शृंखला

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
hi: श्रृंखला के अनुसार समूह

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
hi: प्रकाशक

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by genres]
en: Keywords
hi: कीवर्ड

[ctx: Title of the page with books grouped by genres]
en: Group by Genres
hi: शैलियों के अनुसार समूह

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: Appearance
hi: उपस्थिति

en: Maximum width:
hi: अधिकतम चौड़ाई:

en: Margin:
hi: अंतर:

en: Show progress
hi: प्रगति दिखाएं

en: Font
hi: फ़ॉन्ट

en: Change default font
hi: डिफ़ॉल्ट फ़ॉन्ट बदलें

en: Use publisher font
hi: प्रकाशक फ़ॉन्ट का उपयोग करें

en: Text flow
hi: पाठ प्रवाह

en: Justify text
hi: पाठ को उचित ठहराएँ

en: Hyphenate text
hi: पाठ को हाइफ़न करें

en: Line height:
hi: ऊंची लाईन:

en: Brightness:
hi: चमक:

en: Colors
hi: रंग

en: Invert colors
hi: रंग उलटें

en: About Arianna
hi: एरियाना के बारे में

en: About KDE
hi: केडीई के बारे में

[ctx: @info:tooltip]
en: Open table of contents
hi: विषय सूची खोलें

[ctx: @info:tooltip]
en: Close table of contents
hi: विषय सूची बंद करें

[ctx: @info:title]
en: Table of Contents
hi: विषयसूची

en: EPub Reader
hi: ईपब रीडर

en: 2022 Niccolò Venerandi <niccolo@venerandi.com>
hi: 2022 निकोलो वेनेरांडी <niccolo@venerandi.com>

en: Niccolò Venerandi
hi: निकोलो वेनेरंडी

en: Maintainer
hi: मेंटेनर

en: Carl Schwan
hi: कार्ल स्वान

en: Epub reader
hi: ईपब रीडर

en: Epub file to open
hi: Epub फ़ाइल खोलने के लिए
