arianna - en to ia translation catalogue (74 entries)

en: EPub Reader
ia: Lector de EPub

en: Maintainer
ia: Mantenitor

en: Epub reader
ia: Lector de epub

en: Epub file to open
ia: File de Epub a aperir

[ctx: @info:title]
en: Book Details
ia: Detalios de libro

en: Author:
ia: Autor:

en: Description:
ia: Description.

en: Publisher:
ia: Editor (Publisher):

en: Language:
ia: Linguage:

en: Publishing date:
ia: Data de publication:

en: Color theme
ia: Thema de color

en: Loading
ia: Cargante

en: No search results
ia: Necun exitos de cerca

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
ia: Cerca

en: Book Details
ia: Detalios de libro

en: No book selected
ia: Nulle libro seligite

en: Open file
ia: Aperi file

en: Please choose a file
ia: Pro favor tu selige un file

[ctx: Name filter for EPUB files]
en: eBook files (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)
ia: files de eBook (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)

en: Copy
ia: Copia

en: Find
ia: Trova

en: Time left in chapter:
ia: Tempore lassate in capitulo:

en: Time left in book:
ia: Tempore lassate in libro:

en: Previous Page
ia: Pagina Precedente

en: Next Page
ia: Pagina Proxime

en: Loc. %s of %s
ia: Loc. %s de %s

en: Page %s of %s
ia: Pagina %s de %s

en: Page %s
ia: Pagina %s

en: Close
ia: Claude

en: Footnote
ia: Apostilla

en: Go to Footnote
ia: Vade a apostilla

en: Endnote
ia: Nota final

en: Go to Endnote
ia: Vade a Nota Final

en: Note
ia: Nota

en: Go to Note
ia: Vade a Nota

en: Go to Definition
ia: Vade a definition

en: Bibliography
ia: Bibliographia

en: Go to Bibliography
ia: Vade a Bibliographia

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
ia: Nove

en: Library
ia: Libreria

[ctx: @action:inmenu]
en: Book Details
ia: Detalios de libro

[ctx: @info placeholder]
en: Add some books
ia: Adde alcun libros

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently read books]
en: Home
ia: Domo o initio

en: Home
ia: Domo o initio

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
ia: Libro recentemente addite

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
ia: Aperi Altere...

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
ia: Preferentias

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
ia: Gruppa Per

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
ia: Autor

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
ia: Gruppoo per Series

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
ia: Editor (Publisher)

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by genres]
en: Keywords
ia: Parolas clave

[ctx: Title of the page with books grouped by genres]
en: Group by Genres
ia: Gruppo per Genere

en: Settings
ia: Preferentias

[ctx: @action:button]
en: Add Books…
ia: Adde Libros...

en: Please choose files
ia: Pro favor tu selige files

en: Appearance
ia: Apparentia

en: Maximum width:
ia: Largessa maxime:

en: Margin:
ia: Margine:

en: Show progress
ia: Monstra progresso

en: Change default font
ia: Cambia font predefnite

en: Use publisher font
ia: Usa font de editor (publisher)

en: Text flow
ia: Fuxo de texto

en: Justify text
ia: Texto justificate

en: Hyphenate text
ia: Texto hyphenate

en: Line height:
ia: Altessa de linea:

en: Brightness:
ia: Brillantia:

en: Colors
ia: Colores

en: Invert colors
ia: Inverte colores

en: About Arianna
ia: A proposito de Arianna

en: About KDE
ia: A proposito de KDE

[ctx: @info:tooltip]
en: Open table of contents
ia: Aperi Tabella de contento (Index)

[ctx: @info:tooltip]
en: Close table of contents
ia: Tabella de contento (Index)

[ctx: @info:title]
en: Table of Contents
ia: Tabella de contento (Index)
