arianna - en to it translation catalogue (75 entries)

en: EPub Reader
it: Lettore EPub

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Epub reader
it: Lettore Epub

en: Epub file to open
it: File epub da aprire

[ctx: @info:title]
en: Book Details
it: Dettagli del libro

en: Author:
it: Autore:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Publisher:
it: Editore:

en: Language:
it: Lingua:

en: Publishing date:
it: Data di pubblicazione:

en: Color theme
it: Tema di colori

en: Loading
it: Caricamento

en: No search results
it: Nessun risultato trovato

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
it: Cerca

en: Book Details
it: Dettagli del libro

en: No book selected
it: Nessun libro selezionato

en: Open file
it: Apri file

en: Please choose a file
it: Scegli un file

[ctx: Name filter for EPUB files]
en: eBook files (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)
it: File eBook (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)

en: Copy
it: Copia

en: Find
it: Trova

en: Time left in chapter:
it: Tempo rimasto nel capitolo:

en: Time left in book:
it: Tempo rimasto nel libro:

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Loc. %s of %s
it: Pos. %s di %s

en: Page %s of %s
it: Pagina %s di %s

en: Page %s
it: Pagina %s

en: Close
it: Chiudi

en: Footnote
it: Nota a piè di pagina

en: Go to Footnote
it: Vai alla nota a piè di pagina

en: Endnote
it: Nota finale

en: Go to Endnote
it: Vai alla nota finale

en: Note
it: Nota

en: Go to Note
it: Vai alla nota

en: Definition
it: Definizione

en: Go to Definition
it: Vai alla definizione

en: Bibliography
it: Bibliografia

en: Go to Bibliography
it: Vai alla bibliografia

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
it: Nuovo

en: Library
it: Biblioteca

[ctx: @action:inmenu]
en: Book Details
it: Dettagli del libro

[ctx: @info placeholder]
en: Add some books
it: Aggiungi alcuni libri

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
it: Libri aggiunti di recente

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
it: Apri altro...

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
it: Raggruppa per

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
it: Autore

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
it: Serie

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
it: Raggruppa per serie

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
it: Editore

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by genres]
en: Keywords
it: Parole chiave

[ctx: Title of the page with books grouped by genres]
en: Group by Genres
it: Raggruppa per generi

en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: @action:button]
en: Add Books…
it: Aggiungi libri…

en: Please choose files
it: Scegli i file

en: Appearance
it: Aspetto

en: Maximum width:
it: Larghezza massima:

en: Margin:
it: Margine:

en: Show progress
it: Mostra l'avanzamento

en: Font
it: Carattere

en: Change default font
it: Cambia il carattere predefinito

en: Use publisher font
it: Usa il carattere dell'editore

en: Text flow
it: Flusso del testo

en: Justify text
it: Testo giustificato

en: Hyphenate text
it: Testo sillabato

en: Line height:
it: Altezza della linea:

en: Brightness:
it: Luminosità:

en: Colors
it: Colori

en: Invert colors
it: Inverti i colori

en: About Arianna
it: Informazioni su Arianna

en: About KDE
it: Informazioni su KDE

[ctx: @info:tooltip]
en: Open table of contents
it: Apri l'indice

[ctx: @info:tooltip]
en: Close table of contents
it: Chiudi l'indice

[ctx: @info:title]
en: Table of Contents
it: Indice
