arianna - en to ka translation catalogue (79 entries)

en: Arianna
ka: არიანა

en: EPub Reader
ka: EPub -ის წამკითხველი

en: Maintainer
ka: წამყვანი პროგრამისტი

en: Epub reader
ka: EPub -ის წამკითხველი

en: Epub file to open
ka: გასახსნელი Epub ფაილი

[ctx: @info:title]
en: Book Details
ka: წიგნის დეტალები

en: Author:
ka: ავტორი:

en: Description:
ka: აღწერა:

en: Publisher:
ka: გამომცემელი:

en: Language:
ka: ენა:

en: Publishing date:
ka: გამოცემის თარიღი:

en: Copyright:
ka: საავტორო უფლებები:

en: Color theme
ka: ფერის თემა

en: Loading
ka: ჩატვირთვა

en: No search results
ka: ძებნის შედეგების გარეშე

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
ka: ძებნა

en: Book Details
ka: წიგნის დეტალები

en: No book selected
ka: წიგნი არჩეული არაა

en: Open file
ka: ფაილის გახსნა

en: Please choose a file
ka: გთხოვთ, აირჩიოთ ფაილი

[ctx: Name filter for EPUB files]
en: eBook files (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)
ka: eBook ფაილები (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)

en: Copy
ka: კოპირება

en: Find
ka: მოძებნა

en: Time left in chapter:
ka: თავში დარჩენილი დრო:

en: Time left in book:
ka: წიგნში დარჩენილი დრო:

en: Previous Page
ka: წინა გვერდი

en: Next Page
ka: შემდეგი გვერდი

en: Loc. %s of %s
ka: მდებ. %s %s-დან

en: Page %s of %s
ka: გვერდი %s %s-დან

en: Page %s
ka: გვერდი: %s

en: Close
ka: დახურვა

en: Footnote
ka: სქოლიო

en: Go to Footnote
ka: სქოლიოზე გადასვლა

en: Endnote
ka: განმარტებები და შენიშვნები

en: Go to Endnote
ka: გადასვლა განმარტებებზე და შენიშვნებზე

en: Note
ka: შენიშვნა

en: Go to Note
ka: შენიშვნაზე გადასვლა

en: Definition
ka: აღწერა

en: Go to Definition
ka: აღწერაზე გადასვლა

en: Bibliography
ka: ბიბლიოგრაფია

en: Go to Bibliography
ka: ბიბლიოგრაფიაზე გადასვლა

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
ka: ახალი

en: Library
ka: ბიბლიოთეკა

[ctx: @action:inmenu]
en: Book Details
ka: წიგნის დეტალები

[ctx: @info placeholder]
en: Add some books
ka: მეტი წიგნის დამატება

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently read books]
en: Home
ka: სახლი

en: Home
ka: სახლი

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
ka: ახლახანს დამატებული წიგნები

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
ka: სხვის გახსნა...

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
ka: &მორგება

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
ka: დაჯგუფების პირობა

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
ka: ავტორი

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
ka: სერია

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
ka: სერიებით დაჯგუფება

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
ka: გამომცემელი

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by genres]
en: Keywords
ka: საკვანძო სიტყვები

[ctx: Title of the page with books grouped by genres]
en: Group by Genres
ka: ჟანრებით დაჯგუფება

en: Settings
ka: მორგება

[ctx: @action:button]
en: Add Books…
ka: წიგნის დამატება…

en: Please choose files
ka: გთხოვთ, აირჩიოთ ფაილები

en: Appearance
ka: გარეგნობა

en: Maximum width:
ka: მაქსიმალური სიგანე:

en: Margin:
ka: კიდე:

en: Show progress
ka: მიმდინარეობის ჩვენება

en: Font
ka: ფონტი

en: Change default font
ka: ნაგულისხმევი ფონტის შეცვლა

en: Use publisher font
ka: გამომცემლის ფონტის გამოყენება

en: Text flow
ka: ტექსტის ნაკადი

en: Justify text
ka: ტექსტის გასწორება

en: Hyphenate text
ka: ტექსტის გამოტოვებები

en: Line height:
ka: ხაზის სიმაღლე:

en: Brightness:
ka: სიკაშკაშე:

en: Colors
ka: ფერები

en: Invert colors
ka: ფერების ინვერსია

en: About Arianna
ka: არიანას შესახებ

en: About KDE
ka: KDE-ის შესახებ

[ctx: @info:tooltip]
en: Open table of contents
ka: სარჩევის გახსნა

[ctx: @info:tooltip]
en: Close table of contents
ka: სარჩევის დახურვა

[ctx: @info:title]
en: Table of Contents
ka: სარჩევი
