arianna - en to nl translation catalogue (75 entries)

en: EPub Reader
nl: EPub-lezer

en: Maintainer
nl: Onderhouder

en: Epub reader
nl: Epub-lezer

en: Epub file to open
nl: Te openen Epub-bestand

[ctx: @info:title]
en: Book Details
nl: Boekdetails

en: Author:
nl: Auteur:

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: Publisher:
nl: Uitgever:

en: Language:
nl: Taal:

en: Publishing date:
nl: Publicatiedatum:

en: Color theme
nl: Kleurenthema

en: Loading
nl: Wordt geladen

en: No search results
nl: Geen zoekresultaten

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
nl: Zoeken

en: Book Details
nl: Boekdetails

en: No book selected
nl: Geen boek geselecteerd

en: Open file
nl: Bestand openen

en: Please choose a file
nl: Kies een bestand

[ctx: Name filter for EPUB files]
en: eBook files (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)
nl: eBook bestanden (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Find
nl: Zoeken

en: Time left in chapter:
nl: Resterende tijd in hoofdstuk:

en: Time left in book:
nl: Resterende tijd in boek:

en: Previous Page
nl: Vorige pagina

en: Next Page
nl: Volgende pagina

en: Loc. %s of %s
nl: Loc. %s van %s

en: Page %s of %s
nl: Pagina %s van %s

en: Page %s
nl: Pagina %s

en: Close
nl: Sluiten

en: Footnote
nl: Voetnoot

en: Go to Footnote
nl: Ga naar voetnoot

en: Endnote
nl: Eindnoot

en: Go to Endnote
nl: Ga naar eindnoot

en: Note
nl: Noot

en: Go to Note
nl: Ga naar noot

en: Definition
nl: Definitie

en: Go to Definition
nl: Ga naar definitie

en: Bibliography
nl: Bibliografie

en: Go to Bibliography
nl: Ga naar bibliografie

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
nl: Nieuw

en: Library
nl: Bibliotheek

[ctx: @action:inmenu]
en: Book Details
nl: Boekdetails

[ctx: @info placeholder]
en: Add some books
nl: Enige boeken toevoegen

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
nl: Recent toegevoegde boeken

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
nl: Andere openen...

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
nl: Groeperen op

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
nl: Auteur

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
nl: Serie

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
nl: Op serie groeperen

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
nl: Uitgever

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by genres]
en: Keywords
nl: Trefwoorden

[ctx: Title of the page with books grouped by genres]
en: Group by Genres
nl: Op genre groeperen

en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: @action:button]
en: Add Books…
nl: Boeken toevoegen…

en: Please choose files
nl: Kies bestanden

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Maximum width:
nl: Maximum breedte:

en: Margin:
nl: Marge:

en: Show progress
nl: Voortgang tonen

en: Font
nl: Lettertype

en: Change default font
nl: Standaard lettertype wijzigen

en: Use publisher font
nl: Lettertype van publiceerder gebruiken

en: Text flow
nl: Loop van de tekst

en: Justify text
nl: Tekst uitlijnen

en: Hyphenate text
nl: Tekst van afbreking voorzien

en: Line height:
nl: Lijnhoogte:

en: Brightness:
nl: Helderheid:

en: Colors
nl: Kleuren

en: Invert colors
nl: Kleuren omkeren

en: About Arianna
nl: Info over Arianna

en: About KDE
nl: Over KDE

[ctx: @info:tooltip]
en: Open table of contents
nl: Inhoudsopgave openen

[ctx: @info:tooltip]
en: Close table of contents
nl: Inhoudsopgave sluiten

[ctx: @info:title]
en: Table of Contents
nl: Inhoudsopgave
