arianna - en to pt_BR translation catalogue (61 entries)

[ctx: @info:title]
en: Book Details
pt_BR: Detalhes do livro

en: Author:
pt_BR: Autor:

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Publisher:
pt_BR: Editora:

en: Language:
pt_BR: Idioma:

en: Publishing date:
pt_BR: Data da publicação:

en: Copyright:
pt_BR: Direitos autorais:

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: No search results
pt_BR: Nenhum resultado de busca

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Book Details
pt_BR: Detalhes do livro

en: No book selected
pt_BR: Nenhum livro selecionado

en: Open file
pt_BR: Abrir arquivo

en: Please choose a file
pt_BR: Por favor, escolha um arquivo

[ctx: Name filter for EPUB files]
en: eBook files (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)
pt_BR: Arquivos de eBook (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Find
pt_BR: Localizar

en: Time left in chapter:
pt_BR: Tempo restante no capítulo:

en: Time left in book:
pt_BR: Tempo restante no livro:

en: Previous Page
pt_BR: Página anterior

en: Next Page
pt_BR: Próxima página

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
pt_BR: Novo

en: Library
pt_BR: Biblioteca

[ctx: @info placeholder]
en: Add some books
pt_BR: Adicionar livros

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently read books]
en: Home
pt_BR: Início

en: Home
pt_BR: Início

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
pt_BR: Livros recentemente adicionados

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
pt_BR: Abrir outro...

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
pt_BR: Agrupar por

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
pt_BR: Autor

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
pt_BR: Série

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
pt_BR: Agrupar por série

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
pt_BR: Editora

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by genres]
en: Keywords
pt_BR: Palavras-chave

[ctx: Title of the page with books grouped by genres]
en: Group by Genres
pt_BR: Agrupar por gênero

en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: @action:button]
en: Add Book…
pt_BR: Adicionar livro...

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Maximum width:
pt_BR: Largura máxima:

en: Margin:
pt_BR: Margens:

en: Show progress
pt_BR: Mostrar progresso

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Change default font
pt_BR: Alterar fonte padrão

en: Use publisher font
pt_BR: Usar fonte da editora

en: Text flow
pt_BR: Fluxo do texto

en: Justify text
pt_BR: Justificar texto

en: Hyphenate text
pt_BR: Hifenizar texto

en: Line height:
pt_BR: Altura da linha:

en: Brightness:
pt_BR: Brilho:

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Invert colors
pt_BR: Inverter cores

en: About Arianna
pt_BR: Sobre Arianna

en: About KDE
pt_BR: Sobre o KDE

[ctx: @info:tooltip]
en: Open table of contents
pt_BR: Mostrar o índice

[ctx: @info:tooltip]
en: Close table of contents
pt_BR: Esconder o índice

[ctx: @info:title]
en: Table of Contents
pt_BR: Índice

en: EPub Reader
pt_BR: Leitor de EPub

en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

en: Epub reader
pt_BR: Leitor de Epub

en: Epub file to open
pt_BR: Arquivo Epub para abrir
