arianna - en to uk translation catalogue (79 entries)

[ctx: @info:title]
en: Book Details
uk: Подробиці щодо книги

en: Author:
uk: Автор:

en: Description:
uk: Опис:

en: Publisher:
uk: Видавець:

en: Language:
uk: Мова:

en: Publishing date:
uk: Дата видання:

en: Copyright:
uk: Авторські права:

en: Color theme
uk: Тема кольорів

en: Loading
uk: Завантаження

en: No search results
uk: Нічого не знайдено

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
uk: Шукати

en: Book Details
uk: Подробиці щодо книги

en: No book selected
uk: Не позначено жодної книги

en: Open file
uk: Відкрити файл

en: Please choose a file
uk: Будь ласка, виберіть файл

[ctx: Name filter for EPUB files]
en: eBook files (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)
uk: файли eBook (*.epub *.cb* *.fb2 *.fb2zip)

en: Copy
uk: Копіювати

en: Find
uk: Знайти

en: Time left in chapter:
uk: Лишилося часу на главу:

en: Time left in book:
uk: Лишилося часу на книгу:

en: Previous Page
uk: Попередня сторінка

en: Next Page
uk: Наступна сторінка

en: Loc. %s of %s
uk: Місце %s з %s

en: Page %s of %s
uk: Сторінка %s з %s

en: Page %s
uk: Сторінка %s

en: Close
uk: Закрити

en: Footnote
uk: Підрядкова примітка

en: Go to Footnote
uk: Перейти до підрядкової примітки

en: Endnote
uk: Кінцева примітка

en: Go to Endnote
uk: Перейти до кінцевої примітки

en: Note
uk: Нотатка

en: Go to Note
uk: Перейти до нотатки

en: Definition
uk: Визначення

en: Go to Definition
uk: Перейти до визначення

en: Bibliography
uk: Бібліографія

en: Go to Bibliography
uk: Перейти до бібліографії

[ctx: should be keep short, inside a label. Will be in uppercase]
en: New
uk: Нове

en: Library
uk: Бібліотека

[ctx: @action:inmenu]
en: Book Details
uk: Подробиці щодо книги

[ctx: @info placeholder]
en: Add some books
uk: Додайте якісь книги

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently read books]
en: Home
uk: Домівка

en: Home
uk: Домівка

[ctx: Switch to the listing page showing the most recently discovered books]
en: Recently Added Books
uk: Нещодавно додані книги

[ctx: Open a book from somewhere on disk (uses the open dialog, or a drilldown on touch devices)]
en: Open Other...
uk: Відкрити інший…

[ctx: Open the settings page]
en: Settings
uk: Параметри

[ctx: Heading for switching to listing page showing items grouped by some properties]
en: Group By
uk: Згрупувати за

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by author]
en: Author
uk: Автор

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by series]
en: Series
uk: Цикл

[ctx: Title of the page with books grouped by what series they are in]
en: Group by Series
uk: Групувати за серіями

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by publisher]
en: Publisher
uk: Видавець

[ctx: Switch to the listing page showing items grouped by genres]
en: Keywords
uk: Ключові слова

[ctx: Title of the page with books grouped by genres]
en: Group by Genres
uk: Групувати за жанрами

en: Settings
uk: Параметри

[ctx: @action:button]
en: Add Books…
uk: Додати книги…

en: Please choose files
uk: Будь ласка, виберіть файли

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Maximum width:
uk: Максимальна ширина:

en: Margin:
uk: Поле:

en: Show progress
uk: Показувати поступ

en: Font
uk: Шрифт

en: Change default font
uk: Змінити типовий шрифт

en: Use publisher font
uk: Використати шрифт видавця

en: Text flow
uk: Розміщення тексту

en: Justify text
uk: Вирівняти текст

en: Hyphenate text
uk: Перенесення тексту

en: Line height:
uk: Висота рядка:

en: Brightness:
uk: Яскравість:

en: Colors
uk: Кольори

en: Invert colors
uk: Інвертувати кольори

en: About Arianna
uk: Про «Arianna»

en: About KDE
uk: Про KDE

[ctx: @info:tooltip]
en: Open table of contents
uk: Відкрити таблицю змісту

[ctx: @info:tooltip]
en: Close table of contents
uk: Закрити таблицю змісту

[ctx: @info:title]
en: Table of Contents
uk: Зміст

en: EPub Reader
uk: Читання EPub

en: 2022 Niccolò Venerandi <niccolo@venerandi.com>
uk: Niccolò Venerandi <niccolo@venerandi.com>, 2022

en: Maintainer
uk: Супровідник

en: Epub reader
uk: Засіб для читання EPub

en: Epub file to open
uk: Файл Epub, який слід відкрити
