ario - en to ar translation catalogue (118 entries)

en: Ario music player
ar: عازف الموسيقى

en: Client application to mpd
ar: تطبيق عميل لـmpd

en: Alphabetically
ar: بالترتيب الهجائي

en: By year
ar: بالترتيب السنوي

en: Library Options
ar: خيارات المكتبة

en: Library Organisation
ar: تنظيم المكتبة

en: Sort albums:
ar: ترتيب الألبومات:

en: Auto detect
ar: تعرف أوتوماتيكي

en: Default
ar: المبدئي

en: Host :
ar: مضيف :

en: Music directory :
ar: دليل الموسيقا :

note: Create the widgets
en: Name :
ar: اسم :

en: Password :
ar: كلمة السرّ :

en: Port :
ar: منفذ :

en: Server type :
ar: نوع الخادم :

en: XMMS 2 (Experimental)
ar: XMMS 2

en: Automatically download the album cover of the playing song
ar: تحميل غلاف الألبوم تلقائياً عند تشغيل الملف

en: Covers
ar: الأغلفة

en: Covers Sources
ar: مصدر الأغلفة

en: Show the covers in the albums list
ar: إظهار الأغلفة في قائمة الألبومات

en: Use Amazon.
ar: استخدم Amazon.

en: Connection
ar: الاتصال

en: _Connect
ar: _اتصل

en: _Disconnect
ar: _قطع الاتصال

en: Album :
ar: ألبوم :

en: Artist :
ar: فنّان :

en: Downloading cover
ar: جارِ تنزيل الغلاف

en: Local search
ar: بحث محلّيّ

en: Search
ar: بحث

en: Interface
ar: واجهة

en: Proxy
ar: الوسيط

en: Proxy Address :
ar: عنوان الوسيط :

en: Proxy Port :
ar: منفذ الوسيط :

en: Show tabs
ar: إظهار الألسنة

en: Use a proxy
ar: استخدم وسيطاً

en: Lyrics Sources
ar: مصدر الكلمات

en: Title :
ar: عنوان :

en: Add to playlist
ar: إضافة لقائمة التشغيل

note: ARIO_TAG_ARTIST
en: Album
ar: ألبوم

en: Artist
ar: فنّان

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
ar: تاريخ

en: Duration
ar: المدّة

en: File
ar: الملف

note: ARIO_TAG_TRACK ARIO_TAG_NAME
en: Genre
ar: نوع

en: Playlist
ar: قائمة التشغيل

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
ar: عنوان

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
ar: قطعة

en: Audio outputs
ar: خرج سمعيّ

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Last updated:
ar: آخر تحديث:

en: _Update
ar: _تحديث

en: n/a
ar: غير موجود

en: Add all to playlist
ar: إضافة الكل لقائمة التشغيل

en: Find on Last.fm
ar: بحث على Last.fm

en: Number of albums :
ar: عدد الألبومات :

en: Number of artists :
ar: عدد الفنّانين :

en: Number of songs :
ar: عدد الأغاني :

en: Play time :
ar: مدّة العزف :

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Comment :
ar: تعليق :

en: Date :
ar: تاريخ :

en: Disc :
ar: قرص :

en: Filename :
ar: اسم الملف :

en: Genre :
ar: نوع :

en: Length :
ar: مدّة :

en: Song
ar: أغنية

en: Track :
ar: قطعة :

en: Do nothing
ar: لا تفعل أي شيء

en: Play next song
ar: عزف الاغنية التالية

en: Play/Pause
ar: شغّل/قِف مؤقتاً

note: Format result string
en: seconds
ar: ثانية

en: minutes
ar: دقيقة

en: hours
ar: ساعة

en: days
ar: يوم

en: Music Directory
ar: دليل الموسيقا

en: Plugin
ar: ملحق

en: Enabled
ar: مفعّل

en: _About
ar: _عن

en: C_onfigure
ar: ا_ضبط

en: A_ctivate
ar: ن_شّط

en: Ac_tivate All
ar: ن_شّط الكل

en: _Deactivate All
ar: أ_خمِد الكل

en: Active plugins
ar: الملحقات النشِطة

en: Not connected
ar: غير متصل

en: Updating...
ar: جارِ التحديث...

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
ar: اسم الملف

note: ARIO_TAG_FILENAME
en: Any
ar: أيّ

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
ar: مجهول

en: _Add to playlist
ar: _إضافة لقائمة التشغيل

en: Add and _play
ar: إضافة و_عزف

en: _Properties
ar: ال_خصائص

en: Library
ar: مكتبة

en: _Delete
ar: _حذف

en: Playlists
ar: قوائم التشغيل

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
ar: غلاف

en: _File
ar: _ملف

en: _Edit
ar: ت_حرير

en: _View
ar: _عرِض

en: _Tool
ar: الأ_داة

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Quit
ar: _مغادرة

en: Plu_gins
ar: ملا_حق

en: Prefere_nces
ar: التف_ضيلات

en: Find similar artists
ar: بحث عن فنّانين مثلهم

en: Show _lyrics
ar: إظهار ال_كلمات

en: _Translate this application...
ar: _ترجمة هذا التطبيق...

en: S_tatusbar
ar: شريط ال_حالة

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
ar: ضبط الملاحق

en: Download Finished!
ar: تم التنزيل!

en: Error reading file
ar: خطأ أثناء قراءة الملفّ

en: Lyrics
ar: الكلمات

en: Lyrics Download
ar: تنزيل الكلمات

en: Ario Preferences
ar: تفضيلات Ario

en: Server
ar: الخادوم

en: %d songs
ar: %d أغنية

en: You must select a server.
ar: يجب أن تنتقِ خادوم.

en: New Profile
ar: سيرة جديدة

note: Format status bar message
en: Songs
ar: أغاني
