ario - en to da translation catalogue (255 entries)

en: Ario music player
da: Ario musikafspiller

en: Client application to mpd
da: En MPD klient

en: Alphabetically
da: Alfabetisk

en: By year
da: Efter år

en: Library Options
da: Biblioteksindstillinger

en: Library Organisation
da: Biblioteksorganisering

en: Sort albums:
da: Sorter albums:

en: If you don't see your MPD server thanks to the automatic detection, you should check that zeroconf is activated in your MPD configuration or use the manual configuration.
da: Hvis din mpd server ikke er at finde i listen, bør du tjekke at 'zeroconf' er aktiveret i mpd konfigurationen eller bruge manuel konfiguration.

en: Server autodetection
da: Automatisk serveridentifikation

en: Auto detect
da: Automatisk identifkation

en: Default
da: Standard

en: Host :
da: Vært :

en: Music directory :
da: Musikkatalog

en: Music server is on the same computer as Ario
da: Musikserver er på den samme computer som Ario

note: Create the widgets
en: Name :
da: Navn :

en: Password :
da: Adgangskode :

en: Server type :
da: Servertype :

en: XMMS 2 (Experimental)
da: XMMS 2 (eksperimentel)

en: Automatically download the album cover of the playing song
da: Hent automatisk albumomslaget til den afspillede sang

en: Covers
da: Omslag

en: Covers Sources
da: Omslagskilder

en: Show the covers in the albums list
da: Vis  omslagene i albumlisten

en: Use Amazon.
da: Brug Amazon.

en: Connection
da: Forbindelse

en: _Autoconnect on startup
da: _Tilslut automatisk ved opstart

en: _Connect
da: _Tilslut

en: _Disconnect
da: _Afbryd

en: You need to specify a server to connect to. If you don't see your server thanks to the autodetection, you should check that zeroconf/avahi is activated in your server or use the manual configuration.
da: Angiv en server at forbinde til. Hvis du ikke kan se din server takket være automatisk opdagelse, bør du kontrollere, at zeroconf/avahi er aktiveret på din server, eller anvende manuel konfiguration.

en: Artist :
da: Kunstner :

en: Downloading cover
da: Henter omslag

en: Local search
da: Lokal søgning

en: Search
da: Søg

en: Allow only one instance of Ario
da: Tillad kun en kørende udgave af Ario

en: Hide window when close button is pressed
da: Skjul vinduet når der trykkes på lukknappen

en: Interface
da: Grænseflade

en: Proxy Address :
da: Proxy-adresse

en: Proxy Port :
da: Proxy-port

en: Show tabs
da: Vis faneblade

en: Use a proxy
da: Anvend en proxy

en: Lyrics Sources
da: Sangtekst-kilder

en: Title :
da: Titel :

en: Add and play
da: Tilføj og afspil

en: Add to playlist
da: Føj til afspilningsliste

en: Artist
da: Kunstner

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
da: Dato

en: Disc
da: Disk

en: Double click
da: Dobbeltklik

en: Duration
da: Varighed

en: File
da: Fil

en: Go to current song when a new song is played
da: Fokusér den nuværende sang i afspilningslisten

en: Mode
da: Tilstand

en: On double click:
da: Ved dobbeltklik:

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Playlist mode:
da: Afspilningsliste tilstand:

en: Replace in playlist
da: Erstat i afspilningsliste

en: Show rows:
da: Vis rækker:

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
da: Titel

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
da: Nummer

en: Audio outputs
da: Lydudgange

en: Crossfade
da: Overlappende ind-/fortoning

en: Last updated:
da: Sidst opdateret:

en: Stop music on exit
da: Stop musikken når programmet lukkes

en: Update on startup
da: Opdatér ved opstart

en: _Update
da: _Opdatér

en: enable crossfade
da: Slå overlappende ind-/fortoning til

en: fade time (s):
da: Ind-/fortoningstid (s):

en: n/a
da: -

en: Add all to playlist
da: Tilføj alle til afspilningsliste

en: Find on Last.fm
da: Find på Last.fm

en: Database play time :
da: Total spilletid:

en: Number of albums :
da: Antal albummer :

en: Number of artists :
da: Antal kunstnere :

en: Number of songs :
da: Antal sange :

en: Play time :
da: Afspilningstid

en: Statistics
da: Statistik

en: Uptime :
da: Spilletid for nuværende session :

en: Album Artist :
da: Albumkunstner :

en: Comment :
da: Kommentar :

en: Composer :
da: Komponist :

en: Date :
da: Dato :

en: Disc :
da: Skive :

en: Filename :
da: Filnavn :

en: Length :
da: Varighed :

en: Performer :
da: Kunstner :

en: Song
da: Sang

en: Track :
da: Spor :

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Mute
da: Lydløs

en: Notification
da: Besked

en: Notification on song change
da: Meddelelse ved sangskift

en: Notification time:
da: Meddelelsestid:

en: On middle button click on tray icon :
da: Ved klik på statusikon med midterste museknap :

en: Play next song
da: Afspil næste sang

en: Play/Pause
da: Afspil/pause

en: Tray icon
da: Statusikon

en: Start minimized window
da: Start minimeret vindue

note: Format result string
en: seconds
da: sekunder

en: minutes
da: minutter

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: The cover already exists. Do you want to replace it?
da: Omslaget findes allerede. Vil du erstatte det?

en: Music Directory
da: Musikkatalog

en: songs of same artist
da: sange fra samme kunstner

en: songs of same album
da: sange fra samme album

en: songs of similar artists
da: sange fra lignende kunstnere

en: albums of same artists
da: albums fra samme kunstnere

en: albums of similar artists
da: albums fra lignende kunstnere

en: Dynamic Playlist
da: Dynamisk Afspilningsliste

en: Queue Mode
da: Kø tilstand

en: Plugin
da: Tilføjelse

en: Enabled
da: Aktiveret

en: _About
da: _Om

en: C_onfigure
da: K_onfigurér

en: A_ctivate
da: A_ktivér

en: Ac_tivate All
da: Ak_tivér alle

en: _Deactivate All
da: _Deaktivér alle

en: Active plugins
da: Aktive tilføjelser

en: Not connected
da: Ikke tilsluttet

en: Updating...
da: Opdaterer...

en: Connecting to server...
da: Forbinder til server...

en: Impossible to connect to server. Check the connection options.
da: Det lykkedes ikke at forbinde til serveren. Kontrollér forbindelsesindstillingerne.

note: ARIO_TAG_ALBUM
en: Album Artist
da: Albumkunstner

note: ARIO_TAG_DATE
en: Composer
da: Komponist

note: ARIO_TAG_COMPOSER
en: Performer
da: Medvirkende

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
da: Filnavn

note: ARIO_TAG_FILENAME
en: Any
da: Alle

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
da: Ukendt

en: _Add to playlist
da: _Føj til afspilningsliste

en: Add and _play
da: Tilføj og _afspil

en: _Replace in playlist
da: _Erstat i afspilningsliste

en: Get the covers
da: Hent omslagene

en: _Delete the covers
da: _Slet omslagene

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: Library
da: Bibliotek

en: _Delete
da: _Slet

en: Playlists
da: Afspilningslister

en: Are you sure that you want to delete all the selected playlists?
da: Er du sikker på du vil slette alle de markerede afspilningslister?

en: Are you sure that you want to remove all the selected covers?
da: Er du sikker på du vil slette alle de markerede omslag?

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
da: Omslag

en: _File
da: _Filer

en: _Edit
da: _Redigér

en: _View
da: _Vis

en: _Tool
da: _Værktøj

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Update database
da: _Opdater database

en: _Quit
da: _Afslut

en: Plu_gins
da: _Udvidelser

en: Prefere_nces
da: _Indstillinger

en: _Change current album cover
da: _Skift nuværende albumomslag

en: Download album _covers
da: _Hent albumomslag

en: Find similar artists
da: Find lignende _kunstere

en: Add similar songs to playlist
da: Tilføj _lignende numre til afspilningsliste

en: Show _lyrics
da: Vis sang_tekster

en: _Translate this application...
da: Oversæt dette program

en: S_tatusbar
da: _Statuslinje

en: Upper part
da: Øvre del

en: GTK client for MPD
da: En GTK+ baseret MPD-klient

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
da: Konfigurér udvidelsesmoduler

note: Set window properties
en: Music Player Cover Download
da: Albumomslagshenter

en: Download Finished!
da: Filoverførsel gennemført

note: We show the numbers of covers found and not found
en: %i covers found
    %i covers not found
    %i covers already exist
da: %i albumomslag fundet
    %i albumomslag ikke fundet
    %i albumomslag fundet i musiksamlingen

note: Set window properties
en: Cover Download
da: Overførsel af albumsomslag

en: Error reading file
da: Fejl ved læsning af fil

en: Error saving file
da: Fejl ved gemning af fil

en: Lyrics
da: Sangtekster

en: Lyrics Download
da: Sangteksthentning

en: Ario Preferences
da: Ario-indstillinger

en: Others
da: Andre

en: %d songs
da: %d numre

note: Set window properties Set window title
en: Song Properties
da: Egenskaber for nummer

en: Error saving tags of file:
da: Fejl under gem af tags til fil:

en: You must select a server.
da: Du skal vælge en server.

en: New Profile
da: Ny profil

en: The following configuration will be used:
da: Følgende indstillinger vil blive anvendt:

en: It is the first time you launch Ario.
    This assistant will help you to configure it.
da: Dette er første gang, du starter Ario.
    Denne guide vil hjælpe dig med at sætte dine indstillinger.

en: Welcome to Ario
da: Velkommen til Ario

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: <i>from</i> %s <i>by</i> %s
da: <i>fra</i> %s <i>af</i> %s

en: Play previous song
da: Afspil forrige sang

en: Play/Pause the music
da: Afspil/pause

en: Stop the music
da: Stop

note: Translators - This " of " is used to count the elapsed time of a song like in "00:59 of 03:24"
en:  of
da:  ud af

en: Toggle random on/off
da: Slå tilfældig afspilningsliste fra/til

en: Toggle repeat on/off
da: Slå gentagen afspilningsliste fra/til

en: Change the music volume
da: Ændr lydstyrken

en: Downloading lyrics...
da: Henter sangtekster...

en: Lyrics not found
da: Kunne ikke finde sangtekster

en: _Clear
da: _Ryd

en: _Shuffle
da: _Tilfældig

en: Cr_op
da: _Beskær

en: _Search in playlist
da: _Søg i spilleliste

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Save
da: _Gem

en: _Go to playing song
da: _Gå til det nuværende nummer

note: Create the widgets
en: Save playlist
da: Gem afspilningsliste

en: Playlist name :
da: Afspilningslistens navn :

en: Playlist already exists. Do you want to overwrite it?
da: Afspilningsliste findes allerede. Skal denne liste erstatte den?

note: Format status bar message
en: Songs
da: Numre

en: _Play
da: _Afspil

en: _Next
da: _Næste

en: P_revious
da: Fo_regående

en: Not playing
da: Afspiller ikke

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
da: I dag %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
da: I går %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
da: %a %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
da: %d. %b. %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
da: %d. %b. %Y

en: Never
da: Aldrig

en: Logging in
da: Logger ind

en: Request failed
da: Forespørgsel mislykkedes

en: Incorrect username
da: Forkert brugernavn

en: Incorrect password
da: Forkert adgangskode

en: Handshake failed
da: Udveksling mislykkedes

en: Client update required
da: Klientopdatering krævet

en: Track submission failed
da: Indsendelse af nummer mislykkedes

en: Queue is too long
da: Køen er for lang

en: Track submission failed too many times
da: Indsendelse af nummer mislykkedes for mange gange

en: Audioscrobbler preferences
da: Audioscrobbler-indstillinger

en: Disabled
da: Slået fra

en: Last submission time:
da: Sidste indsendelse:

en: Last.fm Profile
da: Last.fm-profil

en: Queued tracks:
da: Musiknumre i kø:

en: Tracks submitted:
da: Numre indsendt:

en: Username :
da: Brugernavn:

en: Submits song information to last.fm
da: Indsender information om nummer til last.fm

en: File System
da: Filsystem

en: Music
da: Musik

en: A File System Browser
da: En filsystemsbrowser

en: File System Browser
da: Filsystemsbrowser

en: Display various information about the playing song
da: Viser diverse information om det nuværende nummer

en: Song Information
da: Musiknummerinformation

en: Albums from this artist:
da: Albums af denne kunstner:

en: Lyrics:
da: Sangtekster:

en: Add libnotify support
da: Tilføj libnotify-understøttelse

en: Add multimedia keys support
da: Tilføj understøttelse for multimedia-tastatur

en: Multimedia Keys
da: Multimedia-taster

en: Add a _new radio
da: Tilføj en _ny radio

en: _Delete this radios
da: Slet denne radiostation

en: Last.fm: Radio of similar artists
da: Last.fm: Radio med ligende kunstere

en: Last.fm: Radio of group
da: Last.fm: Gruppens radio

en: Group :
da: Gruppe :

en: Last.fm: Personal radio
da: Last.fm: Personlig radio

en: Last.fm: Radio of genre
da: Last.fm: Genres radio

en: Web Radios
da: Netradio

en: Internet Radios
da: Netradio

note: Create dialog window
en: Edit a WebRadio
da: Redigér stationens indstilllinger

en: Bad parameters. You must specify a name and a URL for the radio.
da: Ugyldige parametre. Specificer venligst et navn og en adresse (URL) for netradiostationen.

note: Create dialog window
en: Add a WebRadio
da: Tilføj en station

en: Are you sure you want to delete all the selected radios?
da: Dette vil slette de valgte stationer. Vil du fortsætte?

en: Listen to webradios
da: Lyt til netradio

en: Find artist on Wikipedia
da: Find kunstner på Wikipedia

en: Wikipedia Plugin - Configuration
da: Wikipedia-plugin - indstillinger

en: Wikipedia language :
da: Wikipedia-sprog :

en: A plugin to search current artist on wikipedia
da: En tilføjelse til at søge efter nuværende kunstner på Wikipedia
