ario - en to et translation catalogue (253 entries)

en: Client application to mpd
et: Mpd kliendi rakendus

en: Alphabetically
et: Tähestikuliselt

en: By year
et: Ajaliselt

en: Library Options
et: Loendi seaded

en: Library Organisation
et: Loendi organiseerimine

en: Sort albums:
et: Sordi albumid:

en: If you don't see your MPD server thanks to the automatic detection, you should check that zeroconf is activated in your MPD configuration or use the manual configuration.
et: Kui sa ei näe oma MPD serverit tänu automaatsele tuvastamisele, peaksite kontrollima, et Zeroconf on aktiveerimata MPD konfiguratsioon või kasutage käsitsi määramist.

en: Server autodetection
et: Serveri automaattuvastus

en: Auto detect
et: Automaatne tuvastamine

en: Default
et: Vaikimisi

en: Music directory :
et: Muusika kataloog :

en: Music server is on the same computer as Ario
et: Muusika server on samas arvutis kus ka Ario

note: Create the widgets
en: Name :
et: Nimi :

en: Password :
et: Salasõna :

en: Server type :
et: Serveri tüüp :

en: XMMS 2 (Experimental)
et: XMMS 2 (Eksperimentaalne)

en: Automatically download the album cover of the playing song
et: Lae automaatselt esitava loo albumi ümbris

en: Covers
et: Ümbrised

en: Covers Sources
et: Ümbrise allikad

en: Show the covers in the albums list
et: Näita ümbrist albumi lehel

en: Use Amazon.
et: Kasuta Amazon.

en: Connection
et: Ühendus

en: _Autoconnect on startup
et: _Automaatkäivitus ühendumisel

en: _Connect
et: _Ühenda

en: _Disconnect
et: _Katkesta ühendus

en: You need to specify a server to connect to. If you don't see your server thanks to the autodetection, you should check that zeroconf/avahi is activated in your server or use the manual configuration.
et: Sa pead täpsustama serveriga ühendust. Kui sa ei näe serverit tänu automaattuvastusele, peate kontrollima, et Zeroconf / Avahi aktiveeritakse teie serveriga või kasutad käsitsi määramist.

en: Downloading cover
et: Laen ümbrist

en: Local search
et: Lokaalne otsing

en: Search
et: Otsing

en: Allow only one instance of Ario
et: Luba ainult üheosana Ario

en: Hide window when close button is pressed
et: Peida aken sulgemisel

en: Interface
et: Liides

en: Proxy
et: Proksi

en: Proxy Address :
et: Proksi aadress :

en: Proxy Port :
et: Proksi port :

en: Show tabs
et: Näita ridu

en: Use a proxy
et: Kauta proksit

en: Lyrics Sources
et: Sõnade allikad

en: Title :
et: Tiitel :

en: Add and play
et: Lisa ja esita

en: Add to playlist
et: Lisa lugude loendisse

en: Artist
et: Esitaja

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
et: Kuupäev

en: Disc
et: Ketas

en: Double click
et: Topeltklõps

en: Duration
et: Kestvus

en: File
et: Fail

note: ARIO_TAG_TRACK ARIO_TAG_NAME
en: Genre
et: Zanr

en: Go to current song when a new song is played
et: Mine töösolevale laulule kui uut laulu mängitakse

en: Mode
et: Olek

en: On double click:
et: Topeltklõpsu:

en: Playlist
et: Lugude nimekiri

en: Playlist mode:
et: Lugude laad:

en: Replace in playlist
et: Asenda esitusloendis

en: Show rows:
et: Näita ridu

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
et: Tiitel

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
et: Lugu

en: Audio outputs
et: Heli väljund

en: Crossfade
et: Siire

en: Database
et: Andmebaas

en: Last updated:
et: Viimati uuendatud:

en: Stop music on exit
et: Peata muusika ja välju

en: Update on startup
et: Uuenda käivitumisel

en: _Update
et: _Uuenda

en: enable crossfade
et: Luba siire

en: fade time (s):
et: Vaibumise aeg (ajad):

en: Add all to playlist
et: Lisa kõik lugude loendisse

en: Find on Last.fm
et: Leia Last.fm-ist

en: Database play time :
et: Esitamise kestvuse andmebaas:

en: Number of albums :
et: Albumite arv :

en: Number of artists :
et: Esitajate arv:

en: Number of songs :
et: Laulude arv:

en: Play time :
et: Esitus aeg:

en: Statistics
et: Statistika

en: Uptime :
et: Laadimisaeg:

en: Album Artist :
et: Albumi esitaja:

en: Comment :
et: Kommentaar:

en: Composer :
et: Helilooja :

en: Date :
et: Kuupäev :

en: Disc :
et: Pllat :

en: Filename :
et: Failinimi :

en: Genre :
et: Zanr :

en: Length :
et: Piikus :_

en: Performer :
et: Esitaja :

en: Song
et: Laul

en: Track :
et: Lugu :

en: Do nothing
et: Ära tee midagi

en: Mute
et: Vaigista

en: Notification
et: Teavitus

en: Notification on song change
et: Teavita loo muutumisest

en: Notification time:
et: Muutmise aeg

en: On middle button click on tray icon :
et: Keskmise nupul klõpsates süsteemi salve :

en: Play next song
et: Esita järgmist lugu

en: Play/Pause
et: Esita /pausi

en: Tray icon
et: Paneeli ikoon

en: Start minimized window
et: Alusta minimeeritud akanas

note: Format result string
en: seconds
et: sekundit

en: minutes
et: minutid

en: hours
et: tunnid

en: days
et: päevad

en: The cover already exists. Do you want to replace it?
et: See ümbris on juba  olemas.Kas soovid seda asentada?

en: Music Directory
et: Muusika kataloog

en: songs of same artist
et: laul samalt esitajalt

en: songs of same album
et: laul samalt albumilt

en: songs of similar artists
et: Laul sarnaselt esitajalt

en: albums of same artists
et: album samalt esitajalt

en: albums of similar artists
et: albumeid sarnaste artistidega

en: Dynamic Playlist
et: Dünaamiline esitusloend

en: Queue Mode
et: Järjekorras olek

en: Normal
et: Normaalne

en: Enabled
et: Lubatud

en: _About
et: _Programmist

en: C_onfigure
et: _Seadista

en: A_ctivate
et: _Aktiveeri

en: Ac_tivate All
et: A_ktiveeri kõik

en: _Deactivate All
et: _Deaktiveeri kõik

en: Active plugins
et: Aktiivsed pluginad

en: Not connected
et: Pole ühendatud

en: Updating...
et: Uuendamine...

en: Connecting to server...
et: Ühendan serveriga...

en: Impossible to connect to server. Check the connection options.
et: Võimatu ühenduda serveriga. Kontrolli ühenduse seadeid.

note: ARIO_TAG_ALBUM
en: Album Artist
et: Albumi esitaja

note: ARIO_TAG_DATE
en: Composer
et: Helilooja

note: ARIO_TAG_COMPOSER
en: Performer
et: Esitaja

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
et: Failinimi

note: ARIO_TAG_FILENAME
en: Any
et: Kõik

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
et: Tundmatu

en: _Add to playlist
et: _Lisa esitusloendisse

en: Add and _play
et: Lisa  ja _esita

en: _Replace in playlist
et: _Asenda esitusnimekirjas

en: Get the covers
et: Omasta need ümbrised

en: _Delete the covers
et: _Kustuta ümbris

en: _Properties
et: _Omadused

en: Library
et: Helikogu

en: _Delete
et: _Kustuta

en: Playlists
et: Lugude nimekirjad

en: Are you sure that you want to delete all the selected playlists?
et: Kas oled kinnel et soovid kustutada kogu valitu esitusloendist?

en: Are you sure that you want to remove all the selected covers?
et: Oled kinnel et soovid eemaltada kõik valitud ümbrised

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
et: Plaadiümbris

en: _File
et: _Fail

en: _Edit
et: _Redigeeri

en: _View
et: _Vaata

en: _Control
et: _Juhtimine

en: _Tool
et: _Tööriistad

en: _Help
et: _Abi

en: _Update database
et: _ Uuenda andmebaasi

en: _Quit
et: _Välju

en: Plu_gins
et: Plu_ginad

en: Prefere_nces
et: _Häälestus

en: _Change current album cover
et: _Muuda töösoleva albumi ümbris

en: Download album _covers
et: Lae alla albumi _ümbrised

en: Find similar artists
et: Leia sarnased esitajad

en: Add similar songs to playlist
et: Lisa sarnased laulud esitusloendisse

en: Show _lyrics
et: Näita _sõnu

en: _Translate this application...
et: _Tõlgi see rakkendus...

en: S_tatusbar
et: _Olekuriba

en: Upper part
et: Ülemine osa

en: GTK client for MPD
et: GTK klient MPD-le

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
et: Pluginate seadistamine

note: Set window properties
en: Music Player Cover Download
et: Music Player-i ümbrise laadimine

en: Download Finished!
et: Allaladimine lõpetatud!

note: We show the numbers of covers found and not found
en: %i covers found
    %i covers not found
    %i covers already exist
et: %i ümbris leitud
    %i ümbrist ei leitud
    %i ümbris on juba olemas

note: Set window properties
en: Cover Download
et: Ümbrise laadimine

en: Error reading file
et: Viga faili lugemisel

en: Error saving file
et: Viga faili salvestamisel

en: Lyrics
et: Sõnad

en: Lyrics Download
et: Sõnade laadimine

en: Ario Preferences
et: Ario seadistused

en: Others
et: Muud

en: %d songs
et: %d laulud

note: Set window properties Set window title
en: Song Properties
et: Loo omadused

en: Error saving tags of file:
et: Viga faili sildi salvestamisel

en: You must select a server.
et: Sa pead valima serveri

en: New Profile
et: Uus profiil

en: The following configuration will be used:
et: Järgnevad seadistused võetakse kasutusele

en: It is the first time you launch Ario.
    This assistant will help you to configure it.
et: Kui see on esmakordne Ariokasutamine.
    See abimees aitab sul seda seadistada.

en: Welcome to Ario
et: Teretulemast  Ario-sse

en: Configuration
et: Seadistused

en: Confirmation
et: Kinnitus

en: Play previous song
et: Esita eelmist lugu

en: Play/Pause the music
et: Esita/pausi muusika

en: Stop the music
et: Peata muusikad

note: Translators - This " of " is used to count the elapsed time of a song like in "00:59 of 03:24"
en:  of
et:  ->

en: Toggle random on/off
et: Juhuslik lülitus sees/väljas

en: Toggle repeat on/off
et: Juhuslik kordus sees/väljas

en: Change the music volume
et: Muuda muusika helitugevust

en: Downloading lyrics...
et: Laen alla sõnu.....

en: Lyrics not found
et: Sõnu ei leitud

en: _Clear
et: _Nulli

en: _Shuffle
et: _ Lohista

en: Cr_op
et: _Kärbi

en: _Search in playlist
et: _Otsi esitusloendist

en: _Remove
et: _Eemalda

en: _Save
et: _Salvesta

en: _Go to playing song
et: _Alusta laulu esitasmist

note: Create the widgets
en: Save playlist
et: Lugude nimekirja salvestamine

en: Playlist name :
et: Esitusloendi nimi :

en: Playlist already exists. Do you want to overwrite it?
et: Esitus loen on juba olemas. kas soovid seda ülekirjutada?

note: Format status bar message
en: Songs
et: Laulud

en: _Play
et: _Esita

en: _Pause
et: _Paus

en: _Stop
et: _Peata

en: _Next
et: _Järgmine

en: P_revious
et: _Eelmine

en: Not playing
et: Ei mängi

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
et: Täna %t:%mi

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
et: Eile %I:%M %p

en: Never
et: Mitte kunagi

en: Logging in
et: Sisselogimine

en: Request failed
et: Taotlus nurjunud

en: Incorrect username
et: Vigane kasutjanimi

en: Incorrect password
et: Vigane salasõna

en: Handshake failed
et: Pigistamine ebaõnnestus

en: Client update required
et: Nõutav kliendi uuendamine

en: Track submission failed
et: Loo saatmine nurjus

en: Queue is too long
et: Tööjärjekord on liiga pikk

en: Track submission failed too many times
et: Loo saatmine nurjus liiga mitu korda

en: Audioscrobbler preferences
et: Audioscrobbler seadistused

en: Disabled
et: Keelatud

en: Last submission time:
et: Viimase saatmise aeg:

en: Last.fm Profile
et: last.fm-i profiil

en: Queued tracks:
et: Järjekorras lood:

en: Status:
et: Olek:

en: Tracks submitted:
et: Lood saadetud:

en: Username :
et: Kasutajanimi:

en: Submits song information to last.fm
et: Saada laulu info last.fm-ile

en: File System
et: Failisüsteem

en: Music
et: Muusika

en: A File System Browser
et: Failisüsteemi sirvija

en: File System Browser
et: Failisüsteemi sirvija

en: Information
et: Info

en: Display various information about the playing song
et: Kuva esitatava laulu infot

en: Song Information
et: Laulu andmed

en: Albums from this artist:
et: Albumid sellelt esitajalt

en: Lyrics:
et: Sõnad:

en: Add libnotify support
et: Lisa libnotify tugi

en: Add multimedia keys support
et: Lisa multimeediaklahvide tugi

en: Multimedia Keys
et: Multimeediaklahvid

en: Add a _new radio
et: Lisa _uus raadio

en: _Delete this radios
et: _Kustuta see raadio

en: Group :
et: Grupp :

en: Web Radios
et: Veebi raadiod

en: Internet Radios
et: Interneti raadiod

note: Create dialog window
en: Edit a WebRadio
et: Redigeeri veebi raadiot

en: URL :
et: URL:

en: Bad parameters. You must specify a name and a URL for the radio.
et: Vigane parameeter. Sa pead täpsemalt määratlema raadio nime ja URL-i

note: Create dialog window
en: Add a WebRadio
et: Lisa veebi raadio

en: Are you sure you want to delete all the selected radios?
et: Oled sa kinnel et soovid kustuta valitud raadio jaamad?

en: Listen to webradios
et: Kuula veebi raadiot

en: Find artist on Wikipedia
et: Leia artist Wikipediast

en: Wikipedia Plugin - Configuration
et: Wikipedia plugina - konfiguratsioon

en: Wikipedia language :
et: Wikipedia keel :

en: A plugin to search current artist on wikipedia
et: Wikipediast artisti otsimise plugin
