ario - en to he translation catalogue (274 entries)

en: Ario music player
he: נגן המוסיקה Ario

en: Client application to mpd
he: תוכנת לקוח ל-mpd

en: Alphabetically
he: אלפבתית

en: By year
he: לפי שנה

en: Library Options
he: אפשרויות ספרייה

en: Library Organisation
he: אירגון ספרייה

en: Sort albums:
he: סידור אלבומים:

en: If you don't see your MPD server thanks to the automatic detection, you should check that zeroconf is activated in your MPD configuration or use the manual configuration.
he: אם שרת ה־MPD שלך אינו גלוי הודות לאיתור האוטומטי, יהיה עליך לבדוק שהשירות zeroconf מופעל בתצורת ה־MPD שלך או לעשות שימוש בתצורה הידנית.

en: Server autodetection
he: זיהוי השרת אוטומטית

en: Auto detect
he: זהה אוטומטית

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Host :
he: מארח :

en: Music directory :
he: תיקיית מוסיקה :

en: Music server is on the same computer as Ario
he: שרת המוסיקה נמצא על אותו המחשב בו נמצא Ario

note: Create the widgets
en: Name :
he: שם :

en: Password :
he: סיסמה :

en: Port :
he: פותחה :

en: Server type :
he: סוג שרת :

en: XMMS 2 (Experimental)
he: XMMS 2 (ניסיוני)

en: Automatically download the album cover of the playing song
he: הורדה אוטומטית של עטיפת האלבום של השיר המנוגן

en: Covers
he: עטיפות

en: Covers Sources
he: מקור העטיפות

en: Show the covers in the albums list
he: הצג את העטיפות ברשימת האלבומים

en: Use Amazon.
he: השתמש באמאזון.

en: Connection
he: חיבור

en: _Autoconnect on startup
he: ה_תחבר אוטומטית בהפעלה

en: _Connect
he: _התחבר

en: _Disconnect
he: הת_נתק

en: You need to specify a server to connect to. If you don't see your server thanks to the autodetection, you should check that zeroconf/avahi is activated in your server or use the manual configuration.
he: יש לציין שרת להתחברות אליו. אם השרת שלך אינו מופיע הודות לגילוי האוטומטי, עליך לבדוק שהשירות zeroconf/avahi פעיל בשרת שלך או לעשות שימוש בתצורה הידנית.

en: Album :
he: אלבום :

en: Artist :
he: אמן :

en: Downloading cover
he: מוריד עטיפה

en: Local search
he: חיפוש מקומי

en: Search
he: חפש

en: Allow only one instance of Ario
he: יש לאפשר מופע אחד בלבד של Ario

en: Hide window when close button is pressed
he: הסתר חלון כאשר כפתור הסגירה נלחץ

en: Interface
he: מנשק

en: Proxy
he: מתווך

en: Proxy Address :
he: כתובת המתווך :

en: Proxy Port :
he: פותחת המתווך :

en: Show tabs
he: הצג לשוניות

en: Use a proxy
he: השתמש במתווך

en: Lyrics Sources
he: מקורות מילות השירים

en: Title :
he: כותרת :

en: Add after playing song
he: הוספה לאחר נגינת השיר

en: Add and play
he: הוסף ונגן

en: Add to playlist
he: הוסף לרשימת השמעה

note: ARIO_TAG_ARTIST
en: Album
he: אלבום

en: Artist
he: אמן

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
he: תאריך

en: Disc
he: תקליטור

en: Double click
he: לחיצה כפולה

en: Duration
he: משך

en: File
he: קובץ

note: ARIO_TAG_TRACK ARIO_TAG_NAME
en: Genre
he: ז'אנר

en: Go to current song when a new song is played
he: עבור לשיר הנוכחי כאשר שיר חדש מתנגן

en: On double click:
he: בעת לחיצה כפולה:

en: Playlist
he: רשימת השמעה

en: Playlist mode:
he: מצב רשימת השמעה:

en: Replace in playlist
he: החלף רשימת השמעה

en: Show rows:
he: הצג שורות:

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
he: כותרת

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
he: רצועה

en: Audio outputs
he: פלט קולי

en: Crossfade
he: עמעום הדרגתי

en: Database
he: מסד נתונים

en: Last updated:
he: עודכן לאחרונה:

en: Stop music on exit
he: עצור מוסיקה בעת יציאה

en: Update on startup
he: עדכן בעת הפעלה

en: _Update
he: _עדכן

en: enable crossfade
he: אפשר עמעום מדורג

en: fade time (s):
he: זמן העמעום (ש'):

en: n/a
he: לא זמין

en: Add all to playlist
he: הוסף הכל לרשימת השמעה

en: Find on Last.fm
he: מצא ב-Last.fm

en: Database play time :
he: זמן נגינת מסד הנתונים :

en: Number of albums :
he: מספר האלבומים :

en: Number of artists :
he: מספר האמנים :

en: Number of songs :
he: מספר השירים :

en: Play time :
he: זמן הנגינה :

en: Statistics
he: סטטיסטיקה

en: Uptime :
he: זמן הפעלה :

en: Album Artist :
he: אלבום אמן :

en: Comment :
he: הערה :

en: Composer :
he: מלחין :

en: Date :
he: תאריך :

en: Disc :
he: תקליטור :

en: Filename :
he: שם הקובץ :

en: Genre :
he: סגנון :

en: Length :
he: משך :

en: Performer :
he: מבצע :

en: Song
he: שיר

en: Track :
he: רצועה :

en: Do nothing
he: אל תעשה כלום

en: Mute
he: השתקה

en: Notification
he: התראה

en: Notification on song change
he: התראה בעת שינוי שיר

en: Notification time:
he: זמן התראה:

en: On middle button click on tray icon :
he: עם לחיצת הלחצן האמצעי על הסמל בסרגל :

en: Play next song
he: השמע את השיר הבא

en: Play/Pause
he: נגן/השהה

en: Tray icon
he: סמל בסרגל

en: Start minimized window
he: התחל חלון ממוזער

note: Format result string
en: seconds
he: שניות

en: minutes
he: דקות

en: hours
he: שעות

en: days
he: ימים

en: The cover already exists. Do you want to replace it?
he: העטיפה כבר קיימת. האם ברצונך להחליפה?

en: Music Directory
he: ספריית המוסיקה

en: songs of same artist
he: שירים מאותו האמן

en: songs of same album
he: שירים מאותו האלבום

en: songs of similar artists
he: שירים מאמנים דומים

en: albums of same artists
he: אלבומים מאותו האמן

en: albums of similar artists
he: אלבומים מאמנים דומים

en: Dynamic Playlist
he: רשימת השמעה דינאמית

en: Queue Mode
he: מצב תור

en: Normal
he: רגיל

en: Plugin
he: תוסף

en: Enabled
he: מופעל

en: _About
he: _אודות

en: C_onfigure
he: ה_גדר

en: A_ctivate
he: ה_פעל

en: Ac_tivate All
he: הפ_על הכל

en: _Deactivate All
he: הפסק ה_כל

en: Active plugins
he: תוספים פעילים

en: Not connected
he: לא מחובר

en: Updating...
he: מעדכן...

en: Connecting to server...
he: מתחבר לשרת...

en: Impossible to connect to server. Check the connection options.
he: לא ניתן להתחבר לשרת. יש לבדוק את אפשרויות החיבור.

note: ARIO_TAG_ALBUM
en: Album Artist
he: אמן האלבום

note: ARIO_TAG_DATE
en: Composer
he: מלחין

note: ARIO_TAG_COMPOSER
en: Performer
he: מבצע

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
he: שם הקובץ

note: ARIO_TAG_FILENAME
en: Any
he: כלשהו

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
he: לא ידוע

en: _Add to playlist
he: הוסף ל_רשימת ההשמעה

en: Add and _play
he: הוסף ו_נגן

en: _Replace in playlist
he: ה_חלף ברשימת ההשמעה

en: Get the covers
he: השג את העטיפות

en: _Delete the covers
he: מ_חק את העטיפות

en: _Properties
he: _מאפיינים

en: Library
he: ספרייה

en: _Delete
he: מ_חק

en: Playlists
he: רשימות השמעה

en: Are you sure that you want to delete all the selected playlists?
he: האם אתה בטוח שברצונך למחוק את כל רשימות ההשמעה הנבחרות?

en: Are you sure that you want to remove all the selected covers?
he: האם אתה בטוח שברצונך למחוק את כל העטיפות הנבחרות?

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
he: עטיפה

en: _File
he: _קובץ

en: _Edit
he: ע_ריכה

en: _View
he: _תצוגה

en: _Control
he: _בקרה

en: _Tool
he: _כלי

en: _Help
he: _עזרה

en: _Update database
he: _עדכן מסד נתונים

en: _Quit
he: _יציאה

en: Plu_gins
he: תו_ספים

en: Prefere_nces
he: ה_עדפות

en: _Change current album cover
he: ש_נה את עטיפת האלבום הנוכחי

en: Download album _covers
he: הו_רד עטיפות אלבומים

en: Find similar artists
he: חפש אמנים דומים

en: Add similar songs to playlist
he: הוסף שירים דומים לרשימת ההשמעה

en: Go to _previous tab
he: מעבר ללשונית ה_קודמת

en: Go to _next tab
he: מעבר ללשונית ה_באה

en: Show _lyrics
he: הצ_ג את מילות השירים

en: _Translate this application...
he: _תרגם תוכנה זו...

en: S_tatusbar
he: _שורת המצב

en: Upper part
he: החלק ה_עליון

en: GTK client for MPD
he: לקוח MPD עבור GTK

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
he: הגדרות תוספים

note: Set window properties
en: Music Player Cover Download
he: הורדת עטיפה לנגן המוסיקה

en: Download Finished!
he: ההורדה הושלמה!

note: We show the numbers of covers found and not found
en: %i covers found
    %i covers not found
    %i covers already exist
he: נמצאו %i עטיפות
    %i עטיפות לא נמצאו
    %i עטיפות כבר קיימות

note: Set window properties
en: Cover Download
he: הורדת עטיפה

en: Error reading file
he: שגיאה בקריאת הקובץ

en: Error saving file
he: שגיאה בשמירת הקובץ

en: Lyrics
he: מילות השיר

en: Lyrics Download
he: הורדת מילות השיר

en: Ario Preferences
he: העדפות Ario

en: Server
he: שרת

en: Others
he: אחרים

en: %d songs
he: %d שירים

note: Set window properties Set window title
en: Song Properties
he: מאפייני השיר

en: Error saving tags of file:
he: שגיאה בעת שמירת תגיות הקובץ:

en: You must select a server.
he: עליך לבחור שרת.

en: New Profile
he: פרופיל חדש

en: The following configuration will be used:
he: יעשה שימוש בהגדרות הבאות:

en: It is the first time you launch Ario.
    This assistant will help you to configure it.
he: זוהי הפעם הראשונה בה אתה מפעיל את Ario.
    מסייע זה יעזור לך להגדיר את התוכנה.

en: Welcome to Ario
he: ברוכים הבאים ל-Ario

en: Configuration
he: הגדרות

en: Confirmation
he: אישור

en: <i>from</i> %s <i>by</i> %s
he: <i>מאת</i> %s <i>על ידי</i> %s

en: Play previous song
he: נגן את השיר הקודם

en: Play/Pause the music
he: נגן/השהה את המוסיקה

en: Stop the music
he: עצור את המוסיקה

note: Translators - This " of " is used to count the elapsed time of a song like in "00:59 of 03:24"
en:  of
he:  מתוך

en: Toggle random on/off
he: הפעל/בטל בחירה אקראית

en: Toggle repeat on/off
he: הפעל/בטל חזרה

en: Change the music volume
he: שנה את עוצמת המוסיקה

en: Downloading lyrics...
he: מוריד את מילות השיר...

en: Lyrics not found
he: לא נמצאו מילות השיר

en: _Clear
he: _נקה

en: _Shuffle
he: עי_רבוב

en: Cr_op
he: _חיתוך

en: _Search in playlist
he: ח_יפוש ברשימת ההשמעה

en: _Remove
he: ה_סר

en: _Save
he: שמו_ר

en: _Go to playing song
he: ע_בור לשיר המתנגן

en: Filter:
he: מסנן:

note: Create the widgets
en: Save playlist
he: שמור את רשימת ההשמעה

en: Playlist name :
he: שם רשימת ההשמעה :

en: Playlist already exists. Do you want to overwrite it?
he: רשימת ההשמעה כבר קיימת. האם ברצונך לשכתב עליה?

note: Format status bar message
en: Songs
he: שירים

en: _Play
he: _נגן

en: _Pause
he: ה_שהה

en: _Stop
he: ע_צור

en: _Next
he: ה_בא

en: P_revious
he: ה_קודם

en: Not playing
he: לא מנגן

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
he: היום %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
he: אתמול %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
he: %d ב%b %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
he: %d ב%b %Y

en: Never
he: אף פעם

en: OK
he: אישור

en: Logging in
he: מתחבר

en: Request failed
he: הבקשה נכשלה

en: Incorrect username
he: שם משתמש שגוי

en: Incorrect password
he: סיסמה שגויה

en: Handshake failed
he: לחיצת היד נכשלה

en: Client update required
he: נדרש עדכון הלקוח

en: Track submission failed
he: שליחת הרצועה נכשלה

en: Queue is too long
he: התור ארוך מדי

en: Track submission failed too many times
he: שליחת הרצועה נכשלה יותר מדי פעמים

en: Audioscrobbler preferences
he: העדפות Audioscrobbler

en: Disabled
he: כבוי

en: Last submission time:
he: זמן ההצבעה האחרון:

en: Last.fm Profile
he: פרופיל last.fm

en: Queued tracks:
he: רצועות בתור:

en: Status:
he: מצב:‏

en: Tracks submitted:
he: רצועות שנשלחו:

en: Username :
he: שם משתמש :

en: Submits song information to last.fm
he: שולח את נתוני השיר אל last.fm

en: File System
he: מערכת קבצים

en: Music
he: מוסיקה

en: A File System Browser
he: הסייר במערכת הקבצים

en: File System Browser
he: סייר מערכת הקבצים

en: Information
he: מידע

en: Display various information about the playing song
he: הצגת מידע מגוון אודות השיר שמתנגן

en: Song Information
he: נתוני השיר

en: Albums from this artist:
he: אלבומים מאמן זה:

en: Lyrics:
he: מילות השיר:

en: Add libnotify support
he: הוסף תמיכת libnotify

en: Add multimedia keys support
he: הוסף תמיכה במקשי מולטימדיה

en: Multimedia Keys
he: מקשי מולטימדיה

en: Add a _new radio
he: הוסף תחנת _רדיו חדשה

en: _Delete this radios
he: _מחק תחנות אלו

en: Last.fm: Radio of similar artists
he: Last.fm: רדיו של זמרים דומים

en: Last.fm: Radio of group
he: Last.fm: רדיו של קבוצה

en: Group :
he: קבוצה :

en: Last.fm: Personal radio
he: Last.fm: רדיו אישי

en: Last.fm: Radio of genre
he: Last.fm: רדיו לפי סוג

en: Web Radios
he: תחנות רדיו רשת

en: Internet Radios
he: תחנות רדיו אינטרנט

note: Create dialog window
en: Edit a WebRadio
he: ערוך רדיו-רשת

en: URL :
he: כתובת :

en: Bad parameters. You must specify a name and a URL for the radio.
he: משתנים שגויים. עליך לציין את שמה וכתובתה של תחנת הרדיו.

note: Create dialog window
en: Add a WebRadio
he: הוסף רדיו-רשת

en: Are you sure you want to delete all the selected radios?
he: האם אתה בטוח שברצונך למחוק את התחנות הנבחרות?

en: Listen to webradios
he: האזן לרדיו ברשת

en: Find artist on Wikipedia
he: חפש אמן בויקיפדיה

en: Wikipedia Plugin - Configuration
he: תוסף ויקיפדיה - הגדרות

en: Wikipedia language :
he: שפת הויקיפדיה :

en: A plugin to search current artist on wikipedia
he: תוסף לחיפוש האמן הנוכחי בויקיפדיה

en: Wikipedia
he: ויקיפדיה
