ario - en to id translation catalogue (149 entries)

en: Ario music player
id: pemutar lagu Ario

en: Client application to mpd
id: Aplikasi klien pada mpd

en: Alphabetically
id: Secara Abjad

en: Server autodetection
id: Deteksi otomatis server

en: Auto detect
id: Deteksi otomatis

en: Host :
id: tuan rumah

en: Music directory :
id: Direktori Musik:

note: Create the widgets
en: Name :
id: Nama :

en: Password :
id: Kata sandi :

en: Automatically download the album cover of the playing song
id: mendownload secara otomatis sampul album dari lagu yang sedang diputar

en: Covers
id: sampul

en: Covers Sources
id: sumber sampul

en: Show the covers in the albums list
id: tunjukkan sampul pada daftar album

en: Use Amazon.
id: menggunakan amazon

en: Connection
id: Sambungan

en: _Autoconnect on startup
id: Sambung otomatis ketika mulai

en: _Connect
id: _Sambungkan

en: _Disconnect
id: _Putuskan-koneksi

en: Artist :
id: Artis :

en: Local search
id: Pencarian lokal

en: Search
id: Cari

en: Proxy Address :
id: Alamat Proxy :

en: Use a proxy
id: Menggunakan proxy

en: Title :
id: Judul :

en: Add to playlist
id: tambahkan ke daftar main

en: Artist
id: Artis

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
id: Tanggal

en: Duration
id: Durasi

en: File
id: Berkas

note: ARIO_TAG_TRACK ARIO_TAG_NAME
en: Genre
id: Aliran

en: Playlist
id: Daftar lagu

en: Show rows:
id: Tampilkan baris:

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
id: Judul

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
id: Trek

en: Last updated:
id: Pembaruan terakhir

en: _Update
id: _Pembaruan

en: enable crossfade
id: aktifkan menghilang silang

en: fade time (s):
id: waktu pudar

en: Add all to playlist
id: tambahkan semua ke daftar main

en: Find on Last.fm
id: Cari di Last.fm

en: Database play time :
id: database waktu putar lagu

en: Play time :
id: Waktu memutar :

en: Statistics
id: Statistik

en: Comment :
id: Komentar

en: Date :
id: Tanggal

en: Filename :
id: Nama berkas :

en: Genre :
id: Aliran :

en: Length :
id: Panjang :

en: Song
id: Lagu

en: Track :
id: Trek

en: Do nothing
id: Tak ada yang dilakukan

en: Play next song
id: Putar lagu berikutnya

en: Play/Pause
id: Mainkan/Jeda

note: Format result string
en: seconds
id: detik

en: minutes
id: menit

en: hours
id: jam

en: days
id: hari

en: The cover already exists. Do you want to replace it?
id: Sampul telah ada. Ingin menggantinya?

en: Music Directory
id: Direktori musik :

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: _About
id: _Tentang

en: C_onfigure
id: K_onfigurasi

en: A_ctivate
id: A_ktivasi

en: Ac_tivate All
id: Ak_tivasi Semua

en: _Deactivate All
id: _Matikan Semua

en: Active plugins
id: Plugin aktif

en: Not connected
id: Tidak tersambung

en: Updating...
id: Memperbarui...

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
id: Nama berkas

note: ARIO_TAG_FILENAME
en: Any
id: Apapun

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Add and _play
id: Tambah dan _mainkan

en: _Delete the covers
id: Hapus sampul

en: _Properties
id: _Properti

en: Library
id: Pustaka

en: _Delete
id: _Hapus

en: Playlists
id: Daftar Lagu

en: Are you sure that you want to delete all the selected playlists?
id: Apakah anda yakin ingin menghapus semua daftar main?

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
id: Sampul

en: _File
id: _Berkas

en: _Edit
id: _Sunting

en: _View
id: _Tampilan

en: _Tool
id: perkakas

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Quit
id: _Keluar

en: Plu_gins
id: Plu_gin

en: Prefere_nces
id: Pe_ngaturan

en: Download album _covers
id: Unduh sampul album

en: Find similar artists
id: Cari artis yang sama

en: Show _lyrics
id: Tampilkan _lirik

en: _Translate this application...
id: _Terjemahkan aplikasi ini...

en: S_tatusbar
id: Panel S_tatus

en: Upper part
id: Bagian paling atas

en: GTK client for MPD
id: Klien GTK untuk MPD

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
id: Mengkonfigurasi Plugin

en: Download Finished!
id: Pengunduhan selesai

note: We show the numbers of covers found and not found
en: %i covers found
    %i covers not found
    %i covers already exist
id: %i sampul ditemukan
    %i sampul not tidak ditemukan
    %i sampul sudah ada

note: Set window properties
en: Cover Download
id: Mengunduh sampul

en: Error reading file
id: Kesalahan membaca berkas

en: Error saving file
id: Kesalahan menyimpan berkas

en: Lyrics
id: Lirik

en: Lyrics Download
id: Mengunduh lirik

en: Ario Preferences
id: Pengaturan Ario

en: %d songs
id: %d Lagu

note: Set window properties Set window title
en: Song Properties
id: Keterangan Lagu

en: You must select a server.
id: Anda harus memilih server

en: New Profile
id: Profil Baru

en: Welcome to Ario
id: Selamat Datang di Ario

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Confirmation
id: Konfirmasi

en: Play previous song
id: Putar lagu sebelumnya

note: Translators - This " of " is used to count the elapsed time of a song like in "00:59 of 03:24"
en:  of
id:  dari

en: Change the music volume
id: ubah volume musik

en: Downloading lyrics...
id: Download lirik

en: Lyrics not found
id: lirik tak ditemukan

en: _Clear
id: _Bersih

en: _Remove
id: _Hapus

en: _Save
id: _Simpan

note: Create the widgets
en: Save playlist
id: Simpan daftar lagu

en: Playlist name :
id: Nama daftar lagu

en: Playlist already exists. Do you want to overwrite it?
id: Sampul telah ada. Ingin menggantinya?

note: Format status bar message
en: Songs
id: Lagu

en: _Stop
id: _Berhenti

en: _Next
id: Selanjutnya

en: P_revious
id: M_undur

en: Not playing
id: Sedang berhenti

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
id: Hari ini %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
id: Kemarin %H:%M

en: Never
id: Jangan Pernah

en: Logging in
id: Login masuk

en: Request failed
id: Permohonan gagal

en: Incorrect username
id: Nama Pengguna Tidak Cocok

en: Incorrect password
id: Kata sandi salah

en: Client update required
id: Pembaharuan Klient Gagal

en: Queue is too long
id: Antrian terlalu panjang

en: Disabled
id: Tidak aktif

en: Last submission time:
id: Waktu pendaftaran terakhir:

en: Last.fm Profile
id: Profil Last.fm

en: Queued tracks:
id: Antrian Trek:

en: Status:
id: Kondisi:

en: Tracks submitted:
id: Trek dikirimkan:

en: File System
id: Sistem Berkas

en: Music
id: Musik

en: _Delete this radios
id: hapus radio ini

en: Internet Radios
id: Radio internet

en: Bad parameters. You must specify a name and a URL for the radio.
id: Parameter yang buruk. Anda harus menspesifikasikan nama dan URL untuk radio

en: Are you sure you want to delete all the selected radios?
id: Apakah kamu yakin untuk menghapus semua radio terpilih?

en: Find artist on Wikipedia
id: Cari artis di Wikipedia

en: Wikipedia language :
id: Bahasa wikipedia :
