ario - en to ja translation catalogue (271 entries)

en: Ario music player
ja: Ario ミュージックプレイヤ

en: Client application to mpd
ja: MPD クライアントアプリケーション

en: Alphabetically
ja: アルファベット順

en: By year
ja: 年順

en: Library Options
ja: ライブラリオプション

en: Library Organisation
ja: ライブラリ表示構成

en: Sort albums:
ja: アルバムの表示順:

en: If you don't see your MPD server thanks to the automatic detection, you should check that zeroconf is activated in your MPD configuration or use the manual configuration.
ja: 自動検出で MPD サーバが見つからない場合は、MPD の設定で zeroconf が有効になっているかチェックしてください。または手動で設定してください。

en: Server autodetection
ja: サーバの自動検出

en: Auto detect
ja: 自動検出

en: Default
ja: デフォルト

en: Host :
ja: ホスト :

en: Music directory :
ja: 音楽ディレクトリ :

en: Music server is on the same computer as Ario
ja: 音楽サーバは Ario と同じコンピュータで動作する

note: Create the widgets
en: Name :
ja: 名前 :

en: Password :
ja: パスワード :

en: Port :
ja: ポート :

en: Server type :
ja: サーバタイプ :

en: XMMS 2 (Experimental)
ja: XMMS 2 (試験用)

en: Automatically download the album cover of the playing song
ja: 再生中の曲のアルバムカバーを自動的にダウンロードする

en: Covers
ja: カバー

en: Covers Sources
ja: カバーのソース

en: Show the covers in the albums list
ja: アルバムリストにカバーアートを表示する

en: Use Amazon.
ja: Amazon からのダウンロード: www.amazon(.co).

en: Connection
ja: 接続

en: _Autoconnect on startup
ja: 起動時に自動接続する(_A)

en: _Connect
ja: 接続(_C)

en: _Disconnect
ja: 切断(_D)

en: You need to specify a server to connect to. If you don't see your server thanks to the autodetection, you should check that zeroconf/avahi is activated in your server or use the manual configuration.
ja: 接続するサーバを設定してください。自動検出でサーバが見つからない場合は、zeroconf または avahi がサーバで有効になっているか確認してください。または手動で設定してください。

en: Album :
ja: アルバム :

en: Artist :
ja: アーティスト :

en: Downloading cover
ja: カバーアートをダウンロードしています

en: Local search
ja: ローカル検索

en: Search
ja: 検索

en: Allow only one instance of Ario
ja: Ario のインスタンスは一つだけ許可する

en: Hide window when close button is pressed
ja: 「閉じる」ボタンが押されたときにウィンドウを隠す

en: Interface
ja: インターフェイス

en: Playlist at the right of tabs
ja: プレイリストはタブの右

en: Playlist below tabs
ja: プレイリストはタブの下

en: Playlist within tabs
ja: プレイリストをタブに含める

en: Proxy
ja: プロキシ

en: Proxy Address :
ja: プロキシのアドレス :

en: Proxy Port :
ja: プロキシのポート :

en: Show tabs
ja: タブを表示する

en: Use a proxy
ja: プロキシを使用する

en: Lyrics Sources
ja: 歌詞のソース

en: Title :
ja: タイトル :

en: Add after playing song
ja: 再生中の曲の次に追加

en: Add and play
ja: 追加して再生

en: Add to playlist
ja: プレイリストに追加

note: ARIO_TAG_ARTIST
en: Album
ja: アルバム

en: Artist
ja: アーティスト

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
ja: 日付

en: Disc
ja: ディスク

en: Double click
ja: ダブルクリック

en: Duration
ja: 時間

en: File
ja: ファイル

note: ARIO_TAG_TRACK ARIO_TAG_NAME
en: Genre
ja: ジャンル

en: Go to current song when a new song is played
ja: 新しい曲が再生されたらその曲に移動する

en: Mode
ja: モード

en: On double click:
ja: ダブルクリック時の動作:

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Playlist mode:
ja: プレイリストモード:

en: Replace in playlist
ja: プレイリストを置換

en: Show rows:
ja: 表示するカラム:

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
ja: タイトル

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
ja: トラック

en: Audio outputs
ja: オーディオ出力

en: Crossfade
ja: クロスフェード

en: Database
ja: データベース

en: Last updated:
ja: 最終更新:

en: Stop music on exit
ja: 終了時に再生を停止する

en: Update on startup
ja: 起動時に更新する

en: _Update
ja: 更新(_U)

en: enable crossfade
ja: クロスフェードを有効にする

en: fade time (s):
ja: フェード時間 (秒):

en: Add all to playlist
ja: 全てプレイリストに追加

en: Find on Last.fm
ja: Last.fm で検索

en: Database play time :
ja: データベース再生時間 :

en: Number of albums :
ja: アルバム数 :

en: Number of artists :
ja: アーティスト数 :

en: Number of songs :
ja: 曲数 :

en: Play time :
ja: 再生時間 :

en: Statistics
ja: 統計

en: Uptime :
ja: 動作時間 :

en: Album Artist :
ja: アルバムアーティスト :

en: Comment :
ja: コメント :

en: Composer :
ja: 指揮 :

en: Date :
ja: 日付 :

en: Disc :
ja: ディスク :

en: Filename :
ja: ファイル名 :

en: Genre :
ja: ジャンル :

en: Length :
ja: 時間 :

en: Performer :
ja: 演奏 :

en: Song
ja: 楽曲

en: Track :
ja: トラック :

en: Do nothing
ja: なにもしない

en: Mute
ja: ミュート

en: Notification
ja: 通知

en: Notification on song change
ja: 曲の変更時に通知する

en: Notification time:
ja: 通知時間:

en: On middle button click on tray icon :
ja: トレイアイコンを中央クリックしたとき :

en: Play next song
ja: 次の曲を再生

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Tray icon
ja: トレイアイコン

en: Start minimized window
ja: 最小化して起動する

note: Format result string
en: seconds
ja: 秒

en: minutes
ja: 分

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: The cover already exists. Do you want to replace it?
ja: カバーアートはすでに存在します。置き換えますか?

en: Music Directory
ja: 音楽ディレクトリ

en: songs of same artist
ja: 同じアーティストの曲

en: songs of same album
ja: 同じアルバムの曲

en: songs of similar artists
ja: 同種のアーティストの曲

en: albums of same artists
ja: 同じアーティストのアルバム

en: albums of similar artists
ja: 同種のアーティストのアルバム

en: Dynamic Playlist
ja: ダイナミックプレイリスト

en: Queue Mode
ja: キューモード

en: Normal
ja: 通常

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Enabled
ja: 有効

en: _About
ja: 情報(_A)

en: C_onfigure
ja: 設定(_O)

en: A_ctivate
ja: 有効(_C)

en: Ac_tivate All
ja: すべて有効(_T)

en: _Deactivate All
ja: すべて無効(_D)

en: Active plugins
ja: 有効なプラグイン

en: Not connected
ja: 接続していません

en: Updating...
ja: 更新しています...

en: Connecting to server...
ja: サーバに接続しています...

en: Impossible to connect to server. Check the connection options.
ja: サーバに接続できませんでした。接続オプションをチェックしてください。

note: ARIO_TAG_ALBUM
en: Album Artist
ja: アルバムアーティスト

note: ARIO_TAG_DATE
en: Composer
ja: 指揮

note: ARIO_TAG_COMPOSER
en: Performer
ja: 演奏

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
ja: ファイル名

note: ARIO_TAG_FILENAME
en: Any
ja: すべて

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
ja: 不明

en: _Add to playlist
ja: プレイリストへ追加(_A)

en: Add and _play
ja: 追加して再生(_P)

en: _Replace in playlist
ja: プレイリストを置換(_R)

en: Get the covers
ja: カバーの取得

en: _Delete the covers
ja: カバーの削除(_D)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: Library
ja: ライブラリ

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Are you sure that you want to delete all the selected playlists?
ja: 選択した全てのプレイリストを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure that you want to remove all the selected covers?
ja: 選択したすべてのカバーアートを削除してもよろしいですか?

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
ja: カバー

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Control
ja: 操作(_C)

en: _Tool
ja: ツール(_T)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Update database
ja: データベースの更新(_U)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Plu_gins
ja: プラグイン(_G)

en: Prefere_nces
ja: 設定(_N)

en: _Change current album cover
ja: 現在のアルバムカバーの変更(_C)

en: Download album _covers
ja: アルバムカバーのダウンロード(_C)

en: Find similar artists
ja: 同種のアーティストの検索

en: Add similar songs to playlist
ja: 同種の曲をプレイリストに追加

en: Go to _previous tab
ja: 前のタブへ(_P)

en: Go to _next tab
ja: 次のタブへ(_N)

en: Show _lyrics
ja: 歌詞の表示(_L)

en: _Translate this application...
ja: このアプリケーションを翻訳する(_T)...

en: S_tatusbar
ja: ステータスバー(_T)

en: Upper part
ja: 上のペイン

en: GTK client for MPD
ja: MPD 用 GTK クライアント

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
ja: プラグインの設定

en: Download Finished!
ja: ダウンロードが完了しました!

note: We show the numbers of covers found and not found
en: %i covers found
    %i covers not found
    %i covers already exist
ja: %i 個のカバーアートが見つかりました
    %i 個のカバーアートが見つかりませんでした
    %i 個のカバーアートがすでに存在します

note: Set window properties
en: Cover Download
ja: カバーアートのダウンロード

en: Error reading file
ja: ファイルの読み込みエラーです

en: Error saving file
ja: ファイルの保存エラーです

en: Lyrics
ja: 歌詞

en: Lyrics Download
ja: 歌詞のダウンロード

en: Ario Preferences
ja: Ario の設定

en: Server
ja: サーバ

en: Others
ja: その他

en: %d songs
ja: %d 曲

note: Set window properties Set window title
en: Song Properties
ja: 曲のプロパティ

en: Error saving tags of file:
ja: ファイルのタグ保存エラー:

en: You must select a server.
ja: サーバを選択してください。

en: New Profile
ja: 新しいプロファイル

en: The following configuration will be used:
ja: 次の設定が使用されます:

en: It is the first time you launch Ario.
    This assistant will help you to configure it.
ja: 初めて Ario が起動されました。
    このアシスタントが設定をお手伝いさせていただきます。

en: Welcome to Ario
ja: ようこそ Ario へ

en: Configuration
ja: 設定

en: Confirmation
ja: 確認

en: Play previous song
ja: 前の曲を再生

en: Play/Pause the music
ja: 再生/一時停止

en: Stop the music
ja: 停止

en: Toggle random on/off
ja: ランダムモードのオン/オフ

en: Toggle repeat on/off
ja: 繰り返しモードのオン/オフ

en: Change the music volume
ja: ボリュームの調整

en: Downloading lyrics...
ja: 歌詞をダウンロードしています...

en: Lyrics not found
ja: 歌詞が見つかりませんでした

en: _Clear
ja: クリア(_C)

en: _Shuffle
ja: シャッフル(_S)

en: Cr_op
ja: 切り抜き(_O)

en: _Search in playlist
ja: プレイリスト内を検索(_S)

en: _Remove
ja: 除去(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Go to playing song
ja: 再生中の曲へ(_G)

en: Filter:
ja: フィルタ:

note: Create the widgets
en: Save playlist
ja: プレイリストの保存

en: Playlist name :
ja: プレイリスト名 :

en: Playlist already exists. Do you want to overwrite it?
ja: プレイリストはすでに存在します。上書きしますか?

note: Format status bar message
en: Songs
ja: 曲

en: _Play
ja: 再生(_P)

en: _Pause
ja: 一時停止(_P)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _Next
ja: 次(_N)

en: P_revious
ja: 前(_R)

en: Not playing
ja: 再生していません

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
ja: 今日の %p %I:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
ja: 昨日の %p %I:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
ja: %a の %p %I:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
ja: %b %d %p %I:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
ja: %Y %b %d

en: Never
ja: なし

en: Logging in
ja: ログイン中

en: Request failed
ja: 要求は失敗しました

en: Incorrect username
ja: ユーザ名が正しくありません

en: Incorrect password
ja: パスワードが正しくありません

en: Handshake failed
ja: ハンドシェイクに失敗しました

en: Client update required
ja: クライアントのアップデートが要求されました

en: Track submission failed
ja: トラックの送信に失敗しました

en: Queue is too long
ja: キューが長すぎます

en: Track submission failed too many times
ja: トラックの送信に失敗しました。送りすぎです。

en: Audioscrobbler preferences
ja: Audioscrobbler 設定

en: Disabled
ja: 無効

en: Last submission time:
ja: 最終送信:

en: Last.fm Profile
ja: Last.fm プロファイル

en: Queued tracks:
ja: 送信待ちのトラック:

en: Status:
ja: 状態:

en: Tracks submitted:
ja: 送信したトラック:

en: Username :
ja: ユーザ名 :

en: Submits song information to last.fm
ja: 楽曲情報を Last.fm に送信します

en: File System
ja: ファイルシステム

en: A File System Browser
ja: ファイルシステムのブラウザです

en: File System Browser
ja: ファイルシステムブラウザ

en: Information
ja: 情報

en: Display various information about the playing song
ja: 再生中の曲のいろいろな情報を表示します

en: Song Information
ja: 楽曲情報

en: Albums from this artist:
ja: このアーティストのアルバム:

en: Lyrics:
ja: 歌詞:

en: Add libnotify support
ja: libnotify サポートを追加します

en: Add multimedia keys support
ja: マルチメディアキーサポートを追加します

en: Multimedia Keys
ja: マルチメディアキー

en: Add a _new radio
ja: 新しいラジオの追加(_N)

en: _Delete this radios
ja: このラジオの削除(_D)

en: Last.fm: Radio of similar artists
ja: Last.fm: 同種のアーティストのラジオ

en: Last.fm: Radio of group
ja: Last.fm: グループのラジオ

en: Group :
ja: グループ :

en: Last.fm: Personal radio
ja: Last.fm: パーソナルラジオ

en: Last.fm: Radio of genre
ja: Last.fm: ジャンルのラジオ

en: Web Radios
ja: ウェブラジオ

en: Internet Radios
ja: インターネットラジオ

note: Create dialog window
en: Edit a WebRadio
ja: ウェブラジオの編集

en: Bad parameters. You must specify a name and a URL for the radio.
ja: パラメタが正しくありません。ラジオの名前と URL を指定してください。

note: Create dialog window
en: Add a WebRadio
ja: ウェブラジオの追加

en: Are you sure you want to delete all the selected radios?
ja: 選択したラジオをすべて削除してよろしいですか?

en: Listen to webradios
ja: ウェブラジオを聴きます

en: Find artist on Wikipedia
ja: アーティストを Wikipedia で検索

en: Wikipedia Plugin - Configuration
ja: Wikipedia プラグイン - 設定

en: Wikipedia language :
ja: Wikipedia の言語 :

en: A plugin to search current artist on wikipedia
ja: 現在のアーティストを Wikipedia で検索するプラグインです
