ario - en to nb translation catalogue (265 entries)

en: Ario music player
nb: Ario musikkspiller

en: Client application to mpd
nb: Klientapplikasjon for MPD

en: Alphabetically
nb: Alfabetisk

en: By year
nb: Etter år

en: Library Options
nb: Innstillinger for Bibliotek

en: Library Organisation
nb: Organisasjon av Bibliotek

en: Sort albums:
nb: Sortér album:

en: If you don't see your MPD server thanks to the automatic detection, you should check that zeroconf is activated in your MPD configuration or use the manual configuration.
nb: Hvis du ikke ser din MPD tjener takket være automatisk konfigurasjon, bør du enten sjekke at zeroconf er aktivert i din MPD konfigurasjon, eller bruke den manuelle konfigurasjonen.

en: Server autodetection
nb: Autooppdagelse av tjener

en: Auto detect
nb: Autooppdag

en: Default
nb: Standard

en: Host :
nb: Vert :

en: Music directory :
nb: Musikk mappe :

en: Music server is on the same computer as Ario
nb: Musikk-serveren er på samme datamaskin som Ario

note: Create the widgets
en: Name :
nb: Navn :

en: Password :
nb: Passord :

en: Server type :
nb: Servertype :

en: XMMS 2 (Experimental)
nb: XMMS 2 (eksperimentell)

en: Automatically download the album cover of the playing song
nb: Automatisk nedlasting av omslag for valgt sang

en: Covers
nb: Omslag

en: Covers Sources
nb: Omslagskilder

en: Show the covers in the albums list
nb: Vis omslag i albumlisten

en: Use Amazon.
nb: Bruk Amazon.

en: Connection
nb: Tilkobling

en: _Autoconnect on startup
nb: _Autotilkobling ved oppstart

en: _Connect
nb: _Koble til

en: _Disconnect
nb: _Koble fra

en: You need to specify a server to connect to. If you don't see your server thanks to the autodetection, you should check that zeroconf/avahi is activated in your server or use the manual configuration.
nb: Du må angi en server for å koble til. Hvis du ikke ser din server takket være auto-detektering, bør du sjekke at Zeroconf / avahi er aktivert på serveren din, eller bruke manuell konfigurering.

en: Album :
nb: Omslag :

en: Downloading cover
nb: Last ned omslag

en: Local search
nb: Lokalt søk

en: Search
nb: Søk

en: Allow only one instance of Ario
nb: Tillat bare én instanse av Ario

en: Hide window when close button is pressed
nb: Lukk til systemkurven

en: Interface
nb: Grensesnitt

en: Playlist at the right of tabs
nb: Spilleliste til høyre for fanene

en: Playlist below tabs
nb: Spilleliste under fanene

en: Playlist within tabs
nb: Spilleliste i fane

en: Proxy
nb: Mellomtjener

en: Proxy Address :
nb: Adresse for Mellomtjener :

en: Proxy Port :
nb: Port for Mellomtjener :

en: Show tabs
nb: Vis faner

en: Use a proxy
nb: Bruk Mellomtjener

en: Lyrics Sources
nb: Kilder for sangtekster

en: Title :
nb: Tittel :

en: Add after playing song
nb: Legg til etter sang som spilles

en: Add and play
nb: Legg til og spill

en: Add to playlist
nb: Legg til spillelisten

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
nb: Dato

en: Disc
nb: Disk

en: Double click
nb: Dobbeltklikk

en: Duration
nb: Varighet

en: File
nb: Fil

note: ARIO_TAG_TRACK ARIO_TAG_NAME
en: Genre
nb: Sjanger

en: Go to current song when a new song is played
nb: Gå til valgt sang når sangen er ferdig

en: Mode
nb: Modus

en: On double click:
nb: På dobbeltklikk:

en: Playlist
nb: Spilleliste

en: Playlist mode:
nb: Spilleliste modus:

en: Replace in playlist
nb: Erstatt i spilleliste

en: Show rows:
nb: Vis rader:

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
nb: Tittel

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
nb: Spor

en: Audio outputs
nb: Lyd ut

en: Crossfade
nb: Krysstoning

en: Last updated:
nb: Sist oppdatert:

en: Stop music on exit
nb: Stopp avspilling ved avslutt

en: Update on startup
nb: Oppdater ved oppstart

en: _Update
nb: _Oppdater

en: enable crossfade
nb: aktiver krysstoning

en: fade time (s):
nb: overgangs tid (s):

en: Add all to playlist
nb: Legg alle til spillelisten

en: Find on Last.fm
nb: Finn på Last.fm

en: Database play time :
nb: Databasens avspillingstid :

en: Number of albums :
nb: Antall album :

en: Number of artists :
nb: Antall artister :

en: Number of songs :
nb: Antall sanger :

en: Play time :
nb: Spilletid :

en: Statistics
nb: Statistikk

en: Uptime :
nb: Oppetid :

en: Album Artist :
nb: Album artist:

en: Comment :
nb: Kommentar :

en: Composer :
nb: Komponist :

en: Date :
nb: Dato :

en: Disc :
nb: Disk :

en: Filename :
nb: Filnavn :

en: Genre :
nb: Sjanger :

en: Length :
nb: Lengde :

en: Performer :
nb: Fremfører :

en: Song
nb: Sang

en: Track :
nb: Spor :

en: Do nothing
nb: Ikke gjør noe

en: Mute
nb: Demp

en: Notification
nb: Beskjed

en: Notification on song change
nb: Vis beskjed ved bytte av sang

en: Notification time:
nb: Beskjedens visningstid:

en: On middle button click on tray icon :
nb: Ved klikk med midtre museknapp på ikon i systemkurv :

en: Play next song
nb: Spill neste sang

en: Play/Pause
nb: Spill/Pause

en: Tray icon
nb: Ikon i systemkurv

en: Start minimized window
nb: Start minimert

note: Format result string
en: seconds
nb: sekunder

en: minutes
nb: minutter

en: hours
nb: timer

en: days
nb: dager

en: The cover already exists. Do you want to replace it?
nb: Omslaget finnes allerede. Vil du erstatte det?

en: Music Directory
nb: Musikk Mappe

en: songs of same artist
nb: sanger fra samme artist

en: songs of same album
nb: sanger fra samme album

en: songs of similar artists
nb: sanger fra lignende artister

en: albums of same artists
nb: album fra samme artister

en: albums of similar artists
nb: album fra lignende artister

en: Dynamic Playlist
nb: Dynamisk spilleliste

en: Queue Mode
nb: Kø-modus

en: Plugin
nb: Programtillegg

en: Enabled
nb: Aktivert

en: _About
nb: _Om

en: C_onfigure
nb: K_onfigurer

en: A_ctivate
nb: A_ktiver

en: Ac_tivate All
nb: Ak_tiver alle

en: _Deactivate All
nb: _Deaktiver alle

en: Active plugins
nb: Aktive programtillegg

en: Not connected
nb: Ikke tilkoblet

en: Updating...
nb: Oppdaterer...

en: Connecting to server...
nb: Kobler til server...

en: Impossible to connect to server. Check the connection options.
nb: Kan ikke koble til tjeneren. Sjekk innstillinger for tilkobling.

note: ARIO_TAG_ALBUM
en: Album Artist
nb: Albumartist

note: ARIO_TAG_DATE
en: Composer
nb: Komponist

note: ARIO_TAG_COMPOSER
en: Performer
nb: Fremfører

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
nb: Filnavn

note: ARIO_TAG_FILENAME
en: Any
nb: Alt

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
nb: Ukjent

en: _Add to playlist
nb: _Legg til spillelisten

en: Add and _play
nb: Legg til og _spill av

en: _Replace in playlist
nb: _Erstatt i spillelisten

en: Get the covers
nb: Hent omslagene

en: _Delete the covers
nb: _Slett omslagene

en: _Properties
nb: _Egenskaper

en: Library
nb: Bibliotek

en: _Delete
nb: _Slett

en: Playlists
nb: Spillelister

en: Are you sure that you want to delete all the selected playlists?
nb: Er du sikker på at du vil slette alle de valgte spillelistene?

en: Are you sure that you want to remove all the selected covers?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne alle de valgte omslagene?

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
nb: Omslag

en: _File
nb: _Fil

en: _Edit
nb: _Rediger

en: _View
nb: _Vis

en: _Control
nb: _Kontroll

en: _Tool
nb: _Verktøy

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _Update database
nb: _oppdater database

en: _Quit
nb: _Avslutt

en: Plu_gins
nb: Program_tillegg

en: Prefere_nces
nb: _Brukervalg

en: _Change current album cover
nb: _Bytt ut nåværende omslag

en: Download album _covers
nb: Last ned album _omslag

en: Find similar artists
nb: Finn lignende artister

en: Add similar songs to playlist
nb: Legg til lignende sanger i spillelisten

en: Go to _previous tab
nb: Gå til _forrige fane

en: Go to _next tab
nb: Gå til _neste fane

en: Show _lyrics
nb: Vis _sangtekst

en: _Translate this application...
nb: _Oversett dette programmet...

en: S_tatusbar
nb: S_tatuslinje

en: Upper part
nb: Øvre del

en: GTK client for MPD
nb: GTK klient for MPD

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
nb: Konfigurer Programtillegg

note: Set window properties
en: Music Player Cover Download
nb: Nedlasting av Omslag for Album

en: Download Finished!
nb: Nedlastingen er Ferdig!

note: We show the numbers of covers found and not found
en: %i covers found
    %i covers not found
    %i covers already exist
nb: %i omslag funnet
    %i omslag ikke funnet
    %i omslag finnes allerede

note: Set window properties
en: Cover Download
nb: Nedlasting av Omslag

en: Error reading file
nb: Feil ved lesing av fil

en: Error saving file
nb: Feil oppstod ved lagring av filen

en: Lyrics
nb: Sangtekster

en: Lyrics Download
nb: Nedlasting av Sangtekster

en: Ario Preferences
nb: Ario Innstillinger

en: Server
nb: Tjener

en: Others
nb: Andre

en: %d songs
nb: %d sanger

note: Set window properties Set window title
en: Song Properties
nb: Egenskaper for sang

en: Error saving tags of file:
nb: Feil ved lagring av tags i filen:

en: You must select a server.
nb: Du må velge en tjener.

en: New Profile
nb: Ny profil

en: The following configuration will be used:
nb: Følgende konfigurasjon vil bli brukt:

en: It is the first time you launch Ario.
    This assistant will help you to configure it.
nb: Dette er første gangen du kjører Ario.
    Denne assistenten vil hjelpe deg med konfigurasjonen.

en: Welcome to Ario
nb: Velkommen til Ario

en: Configuration
nb: Konfigurasjon

en: Confirmation
nb: Bekreftelse

en: <i>from</i> %s <i>by</i> %s
nb: <i>fra</i> %s <i>av</i> %s

en: Play previous song
nb: Spill forrige sang

en: Play/Pause the music
nb: Spill/Pause

en: Stop the music
nb: Stopp musikken

note: Translators - This " of " is used to count the elapsed time of a song like in "00:59 of 03:24"
en:  of
nb:  av

en: Toggle random on/off
nb: Slå av/på tilfelding sortering

en: Toggle repeat on/off
nb: Slå av/på gjentagelser

en: Change the music volume
nb: Endre volum

en: Downloading lyrics...
nb: Laster ned sangtekster...

en: Lyrics not found
nb: Ingen sangtekster ble funnet

en: _Clear
nb: _Tøm

en: _Shuffle
nb: _Bland tilfeldig

en: Cr_op
nb: _Beskjær

en: _Search in playlist
nb: _Søk i spilleleste

en: _Remove
nb: Fje_rn

en: _Save
nb: _Lagre

en: _Go to playing song
nb: _Gå til spillende sang

note: Create the widgets
en: Save playlist
nb: Lagre spilleliste

en: Playlist name :
nb: Spillelistens navn :

en: Playlist already exists. Do you want to overwrite it?
nb: Spillelisten finnes allerede. Vil du erstatte den?

note: Format status bar message
en: Songs
nb: Sanger

en: _Play
nb: _Spill av

en: _Stop
nb: _Stopp

en: _Next
nb: _Neste

en: P_revious
nb: Fo_rrige

en: Not playing
nb: Spiller ikke

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
nb: I dag %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
nb: I går %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
nb: %a %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
nb: %d %b %H:%M

en: Never
nb: Aldri

en: Logging in
nb: Logger inn

en: Request failed
nb: Forespørsel feilet

en: Incorrect username
nb: Feil brukernavn

en: Incorrect password
nb: Feil passord

en: Handshake failed
nb: Håndtrykk feilet

en: Client update required
nb: Klientoppdatering kreves

en: Track submission failed
nb: Innsending av spor feilet

en: Queue is too long
nb: Køen er for lang

en: Track submission failed too many times
nb: Innsending av spor har feilet for mange ganger

en: Audioscrobbler preferences
nb: Brukervalg for Audioscrobbler

en: Disabled
nb: Deaktivert

en: Last submission time:
nb: Tid for siste innsending:

en: Last.fm Profile
nb: Last.fm Profil

en: Queued tracks:
nb: Kølagte spor:

en: Tracks submitted:
nb: Innsendte spor:

en: Username :
nb: Brukernavn :

en: Submits song information to last.fm
nb: Sender inn sanginformasjon til Last.fm

en: File System
nb: Filsystem

en: Music
nb: Musikk

en: A File System Browser
nb: En Filsystemutforsker

en: File System Browser
nb: Utforsker for Filsystemet

en: Information
nb: Informasjon

en: Display various information about the playing song
nb: Vis diverse informasjon om sangen som spilles

en: Song Information
nb: Sanginformasjon

en: Albums from this artist:
nb: Album fra denne artisten:

en: Lyrics:
nb: Sangtekster:

en: Add libnotify support
nb: Legg til støtte for libnotify

en: Add multimedia keys support
nb: Legg til støtte for multimedieknapper

en: Multimedia Keys
nb: Multimedieknapper

en: Add a _new radio
nb: Legg til _ny radio

en: _Delete this radios
nb: _Slett valgt radio

en: Last.fm: Radio of similar artists
nb: Kopiere tekst Last.fm: Radio til liknende artister

en: Last.fm: Radio of group
nb: Last.fm: Radio av gruppen

en: Group :
nb: Gruppe :

en: Last.fm: Personal radio
nb: Last.fm: Personlig radio

en: Last.fm: Radio of genre
nb: Last.fm: Radio sjanger

en: Web Radios
nb: Web Radio

en: Internet Radios
nb: Nettradioer

note: Create dialog window
en: Edit a WebRadio
nb: Rediger WebRadio

en: Bad parameters. You must specify a name and a URL for the radio.
nb: Feil parameter. Du må spesifisere et navn og en URL for radioen.

note: Create dialog window
en: Add a WebRadio
nb: Legg til WebRadio

en: Are you sure you want to delete all the selected radios?
nb: Er du sikker på at du vil slette alle de valgte radioene?

en: Listen to webradios
nb: Hør på webradio

en: Find artist on Wikipedia
nb: Finn artist på Wikipedia

en: Wikipedia Plugin - Configuration
nb: Wikipedia Programtillegg - Konfigurasjon

en: Wikipedia language :
nb: Wikipedia språk :

en: A plugin to search current artist on wikipedia
nb: Programtillegg for å søke etter aktuell artist på Wikipedia
