ario - en to ro translation catalogue (260 entries)

en: Ario music player
ro: Playerul de muzică Ario

en: Client application to mpd
ro: Aplicația client la mpd

en: Alphabetically
ro: Alfabetic

en: By year
ro: În funcție de an

en: Library Options
ro: Opțiuni Colecție

en: Library Organisation
ro: Organizare Colecție

en: Sort albums:
ro: Sortează albume:

en: If you don't see your MPD server thanks to the automatic detection, you should check that zeroconf is activated in your MPD configuration or use the manual configuration.
ro: Dacă nu vedeţi serverul MPD datorită detectării automate, ar trebui să vă asiguraţi că zeroconf este activat in configuraţiile MPD-ului sau utilizaţi configuraţia manuală.

en: Server autodetection
ro: Autodetectare server

en: Auto detect
ro: Detectează automat

en: Default
ro: Implicit

en: Host :
ro: Gazdă:

en: Music directory :
ro: Directorul cu muzică:

en: Music server is on the same computer as Ario
ro: Server-ul de muzică este pe același computer ca și Ario

note: Create the widgets
en: Name :
ro: Nume:

en: Password :
ro: Parolă:

en: Port :
ro: Port:

en: Server type :
ro: Tipul de server :

en: Automatically download the album cover of the playing song
ro: Descarcă automat coperta albumului melodei care rulează

en: Covers
ro: Coperte

en: Covers Sources
ro: Sursele copertelor

en: Show the covers in the albums list
ro: Arată copertele în lista cu albume

en: Use Amazon.
ro: Utilizați Amazon.

en: Connection
ro: Conexiune

en: _Autoconnect on startup
ro: _Autoconectare la pornire

en: _Connect
ro: _Conectare

en: _Disconnect
ro: _Deconectează

en: You need to specify a server to connect to. If you don't see your server thanks to the autodetection, you should check that zeroconf/avahi is activated in your server or use the manual configuration.
ro: Trebuie specificat la ce server se dorește conectarea. Dacă nu se găsește serverul specificat prin procedurile de autodetecție, trebuie verificat ca zeroconf/avahi să fie activ în server sau folosiți configurarea manuală.

en: Album :
ro: Album:

en: Artist :
ro: Artist:

en: Downloading cover
ro: Descărcare copertă în curs

en: Local search
ro: Căutare locală

en: Search
ro: Căutare

en: Allow only one instance of Ario
ro: Permite o singură versiune de Ario

en: Hide window when close button is pressed
ro: Ascunde fereastra cînd butonul de închidere este apăsat

en: Interface
ro: Interfaţă

en: Proxy Address :
ro: Adresă proxy :

en: Proxy Port :
ro: Port proxy :

en: Show tabs
ro: Arată tab-urile

en: Use a proxy
ro: Folosește un proxy

en: Lyrics Sources
ro: Sursele de versuri

en: Title :
ro: Titlu :

en: Add after playing song
ro: Adaugă după melodia curentă

en: Add and play
ro: Adaugă și redă

en: Add to playlist
ro: Adaugă la lista de redare

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
ro: Dată

en: Double click
ro: Dublu clic

en: Duration
ro: Durată

en: File
ro: Fişier

note: ARIO_TAG_TRACK ARIO_TAG_NAME
en: Genre
ro: Gen muzical

en: Go to current song when a new song is played
ro: Sari la cîntecul curent cînd un cantec nou este redat

en: Mode
ro: Mod

en: On double click:
ro: La dublu click:

en: Playlist
ro: Listă redare

en: Playlist mode:
ro: Mod de afisare a listei

en: Replace in playlist
ro: Înlocuiește în lista de redare

en: Show rows:
ro: Arată rîndurile

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
ro: Titlu

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
ro: Piesă

en: Audio outputs
ro: Ieșiri audio

en: Crossfade
ro: Intercalare

en: Database
ro: Bază de date

en: Last updated:
ro: Ultima actualizare:

en: Stop music on exit
ro: Oprește muzica le ieșire

en: Update on startup
ro: Actualizează la pornire

en: _Update
ro: _Actualizare

en: enable crossfade
ro: activare intercalare

en: fade time (s):
ro: şterge timpul (s):

en: Add all to playlist
ro: Adaugă totul la lista de redare

en: Find on Last.fm
ro: Găseşte in Ultimul.fm

en: Database play time :
ro: Timpul de redare a bazei de date

en: Number of albums :
ro: Numărul albumelor :

en: Number of artists :
ro: Numărul artiştilor :

en: Number of songs :
ro: Numărul melodiilor :

en: Play time :
ro: Timpul de redare :

en: Statistics
ro: Statistici

en: Uptime :
ro: Timp de la pornire :

en: Album Artist :
ro: Artist album

en: Comment :
ro: Comentariu :

en: Composer :
ro: Compozitor :

en: Date :
ro: Data :

en: Filename :
ro: Numele fişierului :

en: Genre :
ro: Gen :

en: Length :
ro: Lungime :

en: Performer :
ro: Interpret :

en: Song
ro: Melodie

en: Track :
ro: Piesă :

en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

en: Mute
ro: Fara sonor

en: Notification
ro: Notificare

en: Notification on song change
ro: Notificare la schimbarea piesei

en: Notification time:
ro: Momentul notificării:

en: On middle button click on tray icon :
ro: Dați clic cu butonul din mijloc pe pictograma din zona de notificare:

en: Play next song
ro: Redă următoarea melodie

en: Play/Pause
ro: Redare/Pauză

en: Tray icon
ro: Pictogramă de notificare

en: Start minimized window
ro: Pornește cu fereastra minimizată

note: Format result string
en: seconds
ro: secunde

en: minutes
ro: minute

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: The cover already exists. Do you want to replace it?
ro: Coperta există deja. Doriţi să o înlocuiţi?

en: Music Directory
ro: Directorul de muzică

en: songs of same artist
ro: Cantece ale aceluiasi artist

en: songs of same album
ro: Cantece ale aceluiasi album

en: songs of similar artists
ro: Cantecele ale unor artisiti similari

en: albums of same artists
ro: Albume ale aceluiasi artisti

en: albums of similar artists
ro: Albume ale unor artisti similari

en: Dynamic Playlist
ro: Lista de rulare aleatoare

en: Queue Mode
ro: Mod coada asteptare

en: Normal
ro: Obisnuit

en: Plugin
ro: Modul

en: Enabled
ro: Activat

en: _About
ro: _Despre

en: C_onfigure
ro: C_onfigurează

en: A_ctivate
ro: A_ctivează

en: Ac_tivate All
ro: Ac_tivare toate

en: _Deactivate All
ro: _Dezactivare totate

en: Active plugins
ro: Module active

en: Not connected
ro: Neconectat

en: Updating...
ro: În curs de actualizare...

en: Connecting to server...
ro: Se conectează la server...

en: Impossible to connect to server. Check the connection options.
ro: Nu se poate conecta la server. Verifică opțiunile de conectare.

note: ARIO_TAG_ALBUM
en: Album Artist
ro: Artistii de pe album

note: ARIO_TAG_DATE
en: Composer
ro: Compozitor

note: ARIO_TAG_COMPOSER
en: Performer
ro: Interpret

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
ro: Numele fişierului

note: ARIO_TAG_FILENAME
en: Any
ro: Oricare

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: _Add to playlist
ro: _Adaugă la lista de redare

en: Add and _play
ro: Adaugă și _redă

en: _Replace in playlist
ro: _Înlocuiește în lista de redare

en: Get the covers
ro: Ia coperţile

en: _Delete the covers
ro: _Şterge coperţile

en: _Properties
ro: _Proprietăţi

en: Library
ro: Colecţie

en: _Delete
ro: _Şterge

en: Playlists
ro: Liste de redare

en: Are you sure that you want to delete all the selected playlists?
ro: Sigur vreţi să ştergeţi toate listele de redare selectate?

en: Are you sure that you want to remove all the selected covers?
ro: Ești sigur că dorești să înlături toate copertele selectate?

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
ro: Coperta

en: _File
ro: _Fişier

en: _Edit
ro: Editează

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Tool
ro: _Unealtă

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Update database
ro: Actualizează baza de date

en: _Quit
ro: _Ieşire

en: Plu_gins
ro: Mo_dule

en: Prefere_nces
ro: Preferi_nţe

en: _Change current album cover
ro: _Schimbă coperta albumului curent

en: Download album _covers
ro: Descarcă coperte de albume

en: Find similar artists
ro: Găseşte artişti similari

en: Add similar songs to playlist
ro: Adaugă cîntece similare în lista de redare

en: Go to _previous tab
ro: Mergi la tabul _precedent

en: Go to _next tab
ro: Mergi la tabul _următor

en: Show _lyrics
ro: Arată _versurile

en: _Translate this application...
ro: _Tradu această aplicaţie

en: S_tatusbar
ro: Bară de s_tare

en: Upper part
ro: Partea superioară

en: GTK client for MPD
ro: Client GTK pentru MPD

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
ro: Configurează modulele

note: Set window properties
en: Music Player Cover Download
ro: Descarcă coperte pentru player-ul de muzică

en: Download Finished!
ro: Descărcare Terminată!

note: We show the numbers of covers found and not found
en: %i covers found
    %i covers not found
    %i covers already exist
ro: %i coperte găsite
    %i coperte nu au fost găsite
    %i coperte există deja

note: Set window properties
en: Cover Download
ro: Descarcă coperte

en: Error reading file
ro: Eroare la citirea fişierului

en: Error saving file
ro: Eroare la salvarea fişierului

en: Lyrics
ro: Versuri

en: Lyrics Download
ro: Descarcă Versuri

en: Ario Preferences
ro: Preferinţe Ario

en: Others
ro: Altii

en: %d songs
ro: %d cîntece

note: Set window properties Set window title
en: Song Properties
ro: Proprietăţile melodiei

en: Error saving tags of file:
ro: Eroare la salvarea etichetei fisierului

en: You must select a server.
ro: Trebuie să selectaţi un server.

en: New Profile
ro: Profil nou

en: The following configuration will be used:
ro: Va fi folosită următoarea configuraţie:

en: It is the first time you launch Ario.
    This assistant will help you to configure it.
ro: Este prima dată când porniţi Ario.
    Acest asistent vă va ajuta să îl configuraţi.

en: Welcome to Ario
ro: Bine aţi venit la Ario

en: Configuration
ro: Configurare

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: <i>from</i> %s <i>by</i> %s
ro: <i>de la</i> %s <i>la</i> %s

en: Play previous song
ro: Redă melodia precedentă

en: Play/Pause the music
ro: Redă/Pauză muzică

en: Stop the music
ro: Opreşte muzica

note: Translators - This " of " is used to count the elapsed time of a song like in "00:59 of 03:24"
en:  of
ro:  din

en: Toggle random on/off
ro: Comută întâmplător pornit/oprit

en: Toggle repeat on/off
ro: Comută repetă pornit/oprit

en: Change the music volume
ro: Schimbă volumul muzicii

en: Downloading lyrics...
ro: Se descarcă versurile...

en: Lyrics not found
ro: Versurile nu au fost găsite

en: _Clear
ro: _Eliberează

en: _Shuffle
ro: _Aleatoriu

en: Cr_op
ro: _Decupează

en: _Search in playlist
ro: Cauta in lista de redare

en: _Remove
ro: _Elimină

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Go to playing song
ro: _Du-te la melodia curentă

en: Filter:
ro: Filtru

note: Create the widgets
en: Save playlist
ro: Salvează lista de piese

en: Playlist name :
ro: Numele listei de redare :

en: Playlist already exists. Do you want to overwrite it?
ro: Lista de redare există deja. Vreţi să o suprascrieţi?

note: Format status bar message
en: Songs
ro: Melodii

en: _Play
ro: _Redă

en: _Pause
ro: _Pauză

en: _Next
ro: _Înainte

en: P_revious
ro: P_recedenta

en: Not playing
ro: Redare oprită

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
ro: Astăzi %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
ro: Ieri %I:%M %p

en: Never
ro: Niciodată

en: Logging in
ro: Autentificare

en: Request failed
ro: Cerere nereuşită

en: Incorrect username
ro: Nume de utilizator incorect

en: Incorrect password
ro: Parolă incorectă

en: Handshake failed
ro: Iniţiere eşuată

en: Client update required
ro: Actualizare client necesară

en: Track submission failed
ro: Trimiterea piesei a eşuat

en: Queue is too long
ro: Lista este prea lungă

en: Track submission failed too many times
ro: Trimiterea piesei a eşuat de prea multe ori

en: Audioscrobbler preferences
ro: Preferinţe Audioscrobbler

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Last submission time:
ro: Data ultimei trimiteri:

en: Last.fm Profile
ro: Profil Last.fm

en: Queued tracks:
ro: Piese în aşteptare:

en: Status:
ro: Stare:

en: Tracks submitted:
ro: Piese trimise:

en: Username :
ro: Nume utilizator:

en: Submits song information to last.fm
ro: Trimite informaţia melodiei la last.fm

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: Music
ro: Muzică

en: A File System Browser
ro: Un Navigator de Sistem de Fişiere

en: File System Browser
ro: Navigator de Sistem de Fişiere

en: Information
ro: Informații

en: Display various information about the playing song
ro: Afișează diverse informații despre piesa curentă

en: Song Information
ro: Informații despre cîntec

en: Albums from this artist:
ro: Albume ale artistului:

en: Lyrics:
ro: Versuri:

en: Add libnotify support
ro: Adaugă suport pentru libnotify

en: Add multimedia keys support
ro: Adaugă asistenţa tastelor multimedia

en: Multimedia Keys
ro: Taste Multimedia

en: Add a _new radio
ro: Adaugă un _nou radio

en: _Delete this radios
ro: _Şterge aceste radiouri

en: Last.fm: Radio of similar artists
ro: Last.fm: Radio cu artiști similari

en: Last.fm: Radio of group
ro: Last.fm: Radio de trupă

en: Group :
ro: Grup :

en: Last.fm: Personal radio
ro: Last.fm: Radio personal

en: Last.fm: Radio of genre
ro: Last.fm: Radio de gen

en: Web Radios
ro: Radiouri de pe Web

en: Internet Radios
ro: Radiouri de pe Internet

note: Create dialog window
en: Edit a WebRadio
ro: Editare Radio de pe Web

en: Bad parameters. You must specify a name and a URL for the radio.
ro: Parametrii incorecţi. Trebuie să specificaţi un nume şi un URL pentru radio.

note: Create dialog window
en: Add a WebRadio
ro: Adaugă un Radio de pe Web

en: Are you sure you want to delete all the selected radios?
ro: Sigur vreţi să ştergeţi toate radiourile selectate?

en: Listen to webradios
ro: Ascultă radiouri de pe web

en: Find artist on Wikipedia
ro: Găseşte artişti pe Wikipedia

en: Wikipedia Plugin - Configuration
ro: Wikipedia Modul - Configuraţie

en: Wikipedia language :
ro: limbă Wikipedia

en: A plugin to search current artist on wikipedia
ro: Un modul să caute artistul curent pe wikipedia
