ario - en to sv translation catalogue (246 entries)

en: Ario music player
sv: Ario musikspelare

en: Client application to mpd
sv: Klientprogram för mpd

en: Alphabetically
sv: Alfabetiskt

en: By year
sv: Efter år

en: Library Options
sv: Biblioteksinställningar

en: Library Organisation
sv: Biblioteksorganisation

en: Sort albums:
sv: Sortera album:

en: If you don't see your MPD server thanks to the automatic detection, you should check that zeroconf is activated in your MPD configuration or use the manual configuration.
sv: Om du inte ser din MPD-server tack vare den automatiska funktioner så bör du kontrollera att zeroconf är aktiverad i din MPD-konfiguration eller använda manuell konfiguration.

en: Server autodetection
sv: Automatisk upptäckning av server

en: Auto detect
sv: Upptäck automatiskt

en: Default
sv: Standard

en: Host :
sv: Värd:

en: Music directory :
sv: Musikkatalog :

en: Music server is on the same computer as Ario
sv: Musikserver är på samma dator som Ario

note: Create the widgets
en: Name :
sv: Namn:

en: Password :
sv: Lösenord:

en: Port :
sv: Port:

en: Server type :
sv: Servertyp :

en: XMMS 2 (Experimental)
sv: XMMS 2 (Experimentell)

en: Automatically download the album cover of the playing song
sv: Automatiskt ladda ner albumbilden för den sång som spelas

en: Covers
sv: Omslagsbilder

en: Covers Sources
sv: Omslagskällor

en: Show the covers in the albums list
sv: Visa omslagsbilderna i albumlistan

en: Use Amazon.
sv: Använd Amazon

en: Connection
sv: Anslutning

en: _Autoconnect on startup
sv: _Anslut automatiskt vid uppstart

en: _Connect
sv: _Anslut

en: _Disconnect
sv: _Koppla från

en: You need to specify a server to connect to. If you don't see your server thanks to the autodetection, you should check that zeroconf/avahi is activated in your server or use the manual configuration.
sv: Du måste ange vilken server som programmet ska ansluta till. Om inte autodetekteringen visar din server, försäkra dig om att din server har aktiverat sitt stöd för zeroconf/avahi. Om inget annat så kan du ställa in server manellt.

en: Album :
sv: Album:

en: Artist :
sv: Artist:

en: Downloading cover
sv: Laddar ner omslag

en: Local search
sv: Lokal sökning

en: Search
sv: Sök

en: Allow only one instance of Ario
sv: Tillåt endast en instans av Ario åt gången

en: Hide window when close button is pressed
sv: Dölj fönster när stäng knapp trycks ned

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Proxy
sv: Proxyserver

en: Proxy Address :
sv: Proxyadress:

en: Proxy Port :
sv: Proxyyport:

en: Show tabs
sv: Visa flikar

en: Use a proxy
sv: Använd en proxyserver

en: Lyrics Sources
sv: Källor för låttexter

en: Title :
sv: Titel:

en: Add to playlist
sv: Lägg till i spellista

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
sv: Datum

en: Duration
sv: Längd

en: File
sv: Arkiv

en: Go to current song when a new song is played
sv: Gå till aktib sång,, när den spelas upp

en: Mode
sv: Läge

en: Playlist
sv: Spellista

en: Playlist mode:
sv: Läge för spellista:

en: Show rows:
sv: Visa rader:

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
sv: Titel

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
sv: Spår

en: Audio outputs
sv: Ljudutgångar

en: Database
sv: Databas

en: Last updated:
sv: Senast uppdaterad:

en: Stop music on exit
sv: Sluta splea musiken vid avslut

en: Update on startup
sv: Uppdatera vid start

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: enable crossfade
sv: aktivera korstoning

en: fade time (s):
sv: toningstid (s)

en: n/a
sv: Inte tillgänglig

en: Add all to playlist
sv: Lägg till alla till spellista

en: Find on Last.fm
sv: Sök efter på Last.fm

en: Database play time :
sv: Databasens speltid:

en: Number of albums :
sv: Antal album:

en: Number of artists :
sv: Antal artister:

en: Number of songs :
sv: Antal låtar:

en: Play time :
sv: Speltid:

en: Statistics
sv: Statistik

en: Uptime :
sv: Uptid :

en: Comment :
sv: Kommentar:

en: Composer :
sv: Kompositör:

en: Date :
sv: Datum:

en: Disc :
sv: Skiva:

en: Filename :
sv: Filnamn:

en: Genre :
sv: Genre:

en: Length :
sv: Längd:

en: Performer :
sv: Uppträdande :

en: Song
sv: Låt

en: Track :
sv: Spår:

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Notification
sv: Avisering

en: Notification on song change
sv: Avisering vid byte av låt

en: Notification time:
sv: Aviseringstid:

en: On middle button click on tray icon :
sv: Klicka på aktivitetsikonen med mittenknappen :

en: Play next song
sv: Spela nästa låt

en: Play/Pause
sv: Spela/Paus

en: Tray icon
sv: Aktivitetsikon

en: Start minimized window
sv: Starta minimerat fönster

note: Format result string
en: seconds
sv: sekunder

en: minutes
sv: minuter

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dagar

en: The cover already exists. Do you want to replace it?
sv: Omslagsbilden finns redan. Vill du ersätta den?

en: Music Directory
sv: Musikkatalog

en: songs of same artist
sv: låtar av samma artist

en: songs of same album
sv: låtar på samma album

en: songs of similar artists
sv: låtar av liknande artister

en: albums of same artists
sv: album av samma artister

en: albums of similar artists
sv: album av liknande artister

en: Dynamic Playlist
sv: Dynamisk spellista

en: Queue Mode
sv: Köläge

en: Plugin
sv: Insticksmodul

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: _About
sv: _Om

en: C_onfigure
sv: K_onfigurera

en: A_ctivate
sv: A_ktivera

en: Ac_tivate All
sv: Ak_tivera alla

en: _Deactivate All
sv: A_vaktivera alla

en: Active plugins
sv: Aktiva insticksmoduler

en: Not connected
sv: Ej ansluten

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Connecting to server...
sv: Ansluter till server...

en: Impossible to connect to server. Check the connection options.
sv: Det gick inte att ansluta till servern. Kontrollera anslutningsalternativen.

note: ARIO_TAG_DATE
en: Composer
sv: Tonsättare

note: ARIO_TAG_COMPOSER
en: Performer
sv: Artist

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
sv: Filnamn

note: ARIO_TAG_FILENAME
en: Any
sv: Valfri

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
sv: Okänd

en: _Add to playlist
sv: _Lägg till i spellistan

en: Add and _play
sv: Lägg till och _spela upp

en: _Replace in playlist
sv: _Ersätt i spellistan

en: Get the covers
sv: Hämta omslagsbilderna

en: _Delete the covers
sv: _Radera omslagsbilderna

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Library
sv: Bibliotek

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Are you sure that you want to delete all the selected playlists?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de valda spellistorna?

en: Are you sure that you want to remove all the selected covers?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla markerade omslag?

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
sv: Omslag

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Tool
sv: V_erktyg

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Plu_gins
sv: Insticks_moduler

en: Prefere_nces
sv: Inställ_ningar

en: _Change current album cover
sv: Ändra _omslagsbild

en: Download album _covers
sv: Ladda _ned omslagsbilld

en: Find similar artists
sv: Hitta liknande artister

en: Add similar songs to playlist
sv: Lägg till liknande låtar till spellista

en: Show _lyrics
sv: Visa _låttext

en: _Translate this application...
sv: Hjälp till och _översätt detta program

en: S_tatusbar
sv: S_tatusrad

en: Upper part
sv: Övre del

en: GTK client for MPD
sv: GTK-klient för MPD

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
sv: Konfigurera insticksmoduler

note: Set window properties
en: Music Player Cover Download
sv: Musikspelarens omslagsbildsnedladdare

en: Download Finished!
sv: Nedladdning klar!

note: We show the numbers of covers found and not found
en: %i covers found
    %i covers not found
    %i covers already exist
sv: %i skivomslag hittades
    %i skivomslag hittades inte
    %i skivomslag finns redan

note: Set window properties
en: Cover Download
sv: Ladda ner skivomslag

en: Error reading file
sv: Fel vid inläsning av fil

en: Error saving file
sv: Fel vid skrivning till fil

en: Lyrics
sv: Låttext

en: Lyrics Download
sv: Ladda ner sångtext

en: Ario Preferences
sv: Arios inställningar

en: Others
sv: Övriga

en: %d songs
sv: %d låtar

note: Set window properties Set window title
en: Song Properties
sv: Låtegenskaper

en: Error saving tags of file:
sv: Fel vid sparande av taggar för filen:

en: You must select a server.
sv: Du måste välja en server.

en: New Profile
sv: Ny profil

en: The following configuration will be used:
sv: Följande inställningar kommer att användas:

en: It is the first time you launch Ario.
    This assistant will help you to configure it.
sv: Det verkar vara första gången som du kör Ario.
    Hjälpassistenten kommer att guida dig igenom
    några inställningar som behöver göras.

en: Welcome to Ario
sv: Välkommen till Ario

en: Configuration
sv: Inställningar

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: <i>from</i> %s <i>by</i> %s
sv: <i>från</i> %s <i>av</i> %s

en: Play previous song
sv: Spela föregående låt

en: Play/Pause the music
sv: Spela upp/Gör paus i musiken

en: Stop the music
sv: Sluta spela

note: Translators - This " of " is used to count the elapsed time of a song like in "00:59 of 03:24"
en:  of
sv:  av

en: Toggle random on/off
sv: Växla blandning av/på

en: Toggle repeat on/off
sv: Växla repetering av/på

en: Change the music volume
sv: Ändra ljudvolym

en: Downloading lyrics...
sv: Laddar ner låttexter...

en: Lyrics not found
sv: Låttexter ej funna

en: _Clear
sv: _Töm

en: _Shuffle
sv: _Blanda

en: Cr_op
sv: B_eskär

en: _Remove
sv: Ta _bort

en: _Save
sv: _Spara

en: _Go to playing song
sv: _Gå till spela sång

note: Create the widgets
en: Save playlist
sv: Spara spellista

en: Playlist name :
sv: Spellistenamn:

en: Playlist already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Spellistan finns redan, vill du skriva över den?

note: Format status bar message
en: Songs
sv: Låtar

en: _Play
sv: _Spela

en: _Pause
sv: _Paus

en: _Stop
sv: _Stopp

en: _Next
sv: _Nästa

en: P_revious
sv: _Föregående

en: Not playing
sv: Spelar inte

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
sv: Idag %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
sv: Igår %I:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
sv: %a %I:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
sv: %b %d %H.%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
sv: %d %b %Y

en: Never
sv: Aldrig

en: OK
sv: Ok

en: Logging in
sv: Loggar in

en: Request failed
sv: Begäran misslyckades

en: Incorrect username
sv: Felaktigt användarnamn

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: Handshake failed
sv: Handskakning misslyckades

en: Client update required
sv: Klientuppdatering krävs

en: Track submission failed
sv: Inrapportering av spår misslyckades

en: Queue is too long
sv: Kön är för lång

en: Track submission failed too many times
sv: Inrapportering av spår misslyckades för många gånger

en: Audioscrobbler preferences
sv: Inställningar för Audioscrobbler

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Last submission time:
sv: Tid för senaste inrapportering:

en: Last.fm Profile
sv: Last.fm-profil

en: Queued tracks:
sv: Spår i kö:

en: Tracks submitted:
sv: Inlämnade spår:

en: Username :
sv: Användarnamn:

en: Submits song information to last.fm
sv: Överlämna sång information till last.fm

en: File System
sv: Filsystem

en: Music
sv: Musik

en: A File System Browser
sv: En bläddrare för filsystem

en: File System Browser
sv: Filsystensutforskaren

en: Display various information about the playing song
sv: Visar blandad information om den nuvarande låten.

en: Song Information
sv: Låtinformation

en: Albums from this artist:
sv: Album av den här artisten:

en: Lyrics:
sv: Låttext:

en: Add libnotify support
sv: Lägg till stöd för libnotify

en: Add multimedia keys support
sv: Lägg till stöd för multimedia tangenter

en: Multimedia Keys
sv: Multimedia tangenter

en: Add a _new radio
sv: Lägg till en _ny radio

en: _Delete this radios
sv: _Radera denna radio

en: Web Radios
sv: Webbradion

en: Internet Radios
sv: Internet radion

note: Create dialog window
en: Edit a WebRadio
sv: Redigera en webbradio

en: Bad parameters. You must specify a name and a URL for the radio.
sv: Fel parameter. Du måste ange ett namn och en URL för radion.

note: Create dialog window
en: Add a WebRadio
sv: Lägg till en webbradio

en: Are you sure you want to delete all the selected radios?
sv: Är du säker på att du vill radera alla valda radion?

en: Listen to webradios
sv: Lyssna på en webbradio

en: Find artist on Wikipedia
sv: Sök en artist på Wikipedia

en: Wikipedia Plugin - Configuration
sv: Wikipedia tillägg - inställningar

en: Wikipedia language :
sv: Wikipedia språk :

en: A plugin to search current artist on wikipedia
sv: Ett tillägg för att söka artister på wikipedia
