ario - en to th translation catalogue (162 entries)

en: Ario music player
th: โปรแกรมเล่นเพลง Ario

en: Alphabetically
th: ตามลำดับอักษร

en: By year
th: ตามปี

en: Sort albums:
th: เรียงอัลบัม:

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Host :
th: โฮสต์ :

en: Music directory :
th: ไดเรกทอรี่เพลง :

note: Create the widgets
en: Name :
th: ชื่อ :

en: Password :
th: รหัสผ่าน :

en: Port :
th: พอร์ต :

en: Covers
th: ปกซีดี

en: Covers Sources
th: แหล่งของปกซีดี

en: Show the covers in the albums list
th: แสดงปกซีดีในรายการของอัลบัม

en: Use Amazon.
th: ใช้ Amazon

en: Connection
th: การเชื่อมต่อ

en: _Autoconnect on startup
th: เชื่อมต่ออัตโนมัติเมื่อเริ่ม

en: _Connect
th: เชื่อมต่อ

en: _Disconnect
th: ยกเลิกการเชื่อมต่อ

en: Album :
th: อัลบัม :

en: Artist :
th: ศิลปิน :

en: Downloading cover
th: ดาวน์โหลดปกซีดี

en: Search
th: ค้นหา

en: Interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Proxy
th: พร็อกซี่

en: Proxy Address :
th: ที่อยู่พร็อกซี่ :

en: Proxy Port :
th: พอร์ตพร็อกซี่ :

en: Show tabs
th: แสดงแท็ป:

en: Use a proxy
th: ใช้พร็อกซี่

en: Lyrics Sources
th: แหล่งเนื้อเพลง

en: Title :
th: ชื่อเพลง :

en: Add to playlist
th: เพิ่มในรายการเล่น

note: ARIO_TAG_ARTIST
en: Album
th: อัลบัม

en: Artist
th: ศิลปิน

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
th: วันที่

en: Duration
th: ความยาว

en: File
th: แฟ้ม

note: ARIO_TAG_TRACK ARIO_TAG_NAME
en: Genre
th: ประเภท

en: Playlist
th: รายการเล่น

en: Show rows:
th: แสดงแถว:

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
th: ชื่อเพลง

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
th: แทร็ก

en: Database
th: ฐานข้อมูล

en: Last updated:
th: อัพเดทล่าสุด:

en: _Update
th: อัพเดท

en: Add all to playlist
th: เพิ่มทั้งหมดในรายการเล่น

en: Find on Last.fm
th: ค้นหาบน Last.fm

en: Number of albums :
th: จำนวนของอัลบัม :

en: Number of artists :
th: จำนวนของศิลปิน :

en: Number of songs :
th: จำนวนของเพลง :

en: Statistics
th: สถิติ

en: Date :
th: วันที่ :

en: Disc :
th: แผ่น :

en: Filename :
th: ชื่อแฟ้ม :

en: Genre :
th: ประเภท :

en: Length :
th: ความยาว :

en: Song
th: เพลง

en: Track :
th: แทร็ก :

en: Do nothing
th: ไม่ทำอะไร

en: Play next song
th: เล่นเพลงถัดไป

en: Play/Pause
th: เล่น/หยุดชั่วคราว

note: Format result string
en: seconds
th: วินาที

en: minutes
th: นาที

en: hours
th: ชั่วโมง

en: days
th: วัน

en: The cover already exists. Do you want to replace it?
th: ปกซีดีมีอยู่แล้ว ต้องการจะแทนที่หรือไม่?

en: Music Directory
th: ไดเรกทอรี่เพลง

en: Plugin
th: ปลั๊กอิน

en: Enabled
th: เปิดใช้

en: _About
th: เกี่ยวกับ

en: C_onfigure
th: ตั้งค่า

en: A_ctivate
th: เปิดใช้

en: Ac_tivate All
th: เปิดใช้ทั้งหมด

en: _Deactivate All
th: ปิดทั้งหมด

en: Active plugins
th: ปลั๊กอินที่เปิดใช้

en: Not connected
th: ไม่ได้เชื่อมต่อ

en: Updating...
th: กำลังอัพเดท...

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
th: ชื่อแฟ้ม

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
th: ไม่รู้จัก

en: _Add to playlist
th: เพิ่มในรายการเล่น

en: Add and _play
th: เพิ่มและเล่น

en: _Delete the covers
th: ลบปกซีดี

en: _Properties
th: คุณสมบัติ

en: Library
th: ไลบรารี

en: _Delete
th: ลบ

en: Playlists
th: รายการเล่น

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
th: ปกซีดี

en: _File
th: แฟ้ม

en: _Edit
th: แก้ไข

en: _View
th: มุมมอง

en: _Tool
th: เครื่องมือ

en: _Help
th: วิธีใช้

en: _Quit
th: ออก

en: Plu_gins
th: ปลั๊กอิน

en: Prefere_nces
th: ปรับแต่ง

en: _Change current album cover
th: เปลี่ยนปกซีดีปัจจุบัน

en: Download album _covers
th: ดาวน์โหลดปกซีดี

en: Find similar artists
th: ค้นหาศิลปินใกล้เคียง

en: Add similar songs to playlist
th: เพิ่มเพลงใกล้เคียงในรายการเล่น

en: Show _lyrics
th: แสดงเนื้อเพลง

en: _Translate this application...
th: แปลโปรแกรมนี้...

en: S_tatusbar
th: แถบสถานะ

en: Upper part
th: ส่วนบน

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
th: ตั้งค่าปลั๊กอิน

en: Download Finished!
th: ดาวน์โหลดเสร็จแล้ว!

note: Set window properties
en: Cover Download
th: ดาวน์โหลดปกซีดี

en: Lyrics
th: เนื้อเพลง

en: Lyrics Download
th: ดาวน์โหลดเนื้อเพลง

en: Ario Preferences
th: ปรับแต่ง Ario

en: Server
th: เซิร์ฟเวอร์

en: %d songs
th: %d เพลง

note: Set window properties Set window title
en: Song Properties
th: คุณสมบัติเพลง

en: You must select a server.
th: คุณต้องเลือกเซิร์ฟเวอร์

en: New Profile
th: โปรไฟล์ใหม่

en: The following configuration will be used:
th: การตั้งค่าต่อไปนี้จะถูกนำไปใช้:

en: Welcome to Ario
th: ยินดีต้อนรับสู่ Ario

en: Configuration
th: การตั้งค่า

en: Confirmation
th: การยืนยัน

en: <i>from</i> %s <i>by</i> %s
th: <i>จาก</i> %s <i>โดย</i> %s

en: Play previous song
th: เล่นเพลงก่อนหน้า

en: Play/Pause the music
th: เล่น/พัก เพลง

en: Stop the music
th: หยุดเพลง

en: Toggle random on/off
th: สลับการสุ่ม เปิด/ปิด

en: Toggle repeat on/off
th: สลับการเล่นซ้ำ เปิด/ปิด

en: Change the music volume
th: ปรับความดัง

en: Downloading lyrics...
th: กำลังดาวน์โหลดเนื้อเพลง...

en: Lyrics not found
th: ไม่พบเนื้อเพลง

en: _Clear
th: ล้าง

en: _Remove
th: ลบ

en: _Save
th: บันทึก

note: Create the widgets
en: Save playlist
th: บันทึกรายการเล่น

en: Playlist name :
th: ชื่อรายการเล่น :

en: Playlist already exists. Do you want to overwrite it?
th: ปกซีดีมีอยู่แล้ว ต้องการจะแทนที่หรือไม่?

note: Format status bar message
en: Songs
th: เพลง

en: _Play
th: เล่น

en: _Pause
th: หยุดพัก

en: _Stop
th: หยุด

en: _Next
th: ถัดไป

en: P_revious
th: ก่อนหน้า

en: Not playing
th: ไม่ได้เล่น

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
th: วันนี้ %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
th: เมื่อวาน %I:%M %p

en: Never
th: ไม่เคย

en: OK
th: ตกลง

en: Logging in
th: กำลังเข้าสู่ระบบ

en: Request failed
th: การร้องขอล้มเหลว

en: Incorrect username
th: ชื่อผู้ใช้ไม่ถูกต้อง

en: Incorrect password
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Queue is too long
th: คิวยาวเกินไป

en: Disabled
th: ไม่ใช้

en: Last.fm Profile
th: โปรไฟล์ Last.fm

en: Queued tracks:
th: เพลงในคิว:

en: Status:
th: สถานะ:

en: Username :
th: ชื่อผู้ใช้ :

en: Submits song information to last.fm
th: ส่งข้อมูลเพลงไปยัง Last.fm

en: File System
th: แฟ้มระบบ

en: Music
th: เพลง

en: Web Radios
th: วิทยุบนเว็บ

en: Internet Radios
th: วิทยุบนอินเตอร์เนท

en: Find artist on Wikipedia
th: ค้นหาศิลปินใน Wikipedia

en: Wikipedia Plugin - Configuration
th: ปลั๊กอิน Wikipedia - การตั้งค่า

en: Wikipedia language :
th: ภาษาของ Wikipedia :

en: A plugin to search current artist on wikipedia
th: ปลั๊กอินสำหรับค้นหาศิลปินใน Wikipedia
