ario - en to uk translation catalogue (275 entries)

en: Ario music player
uk: Музичний програвач Ario

en: Client application to mpd
uk: Програма-клієнт для mpd

en: Alphabetically
uk: За абеткою

en: By year
uk: По року

en: Library Options
uk: Опції бібліотеки

en: Library Organisation
uk: Організація бібліотеки

en: Sort albums:
uk: Сортувати альбоми:

en: If you don't see your MPD server thanks to the automatic detection, you should check that zeroconf is activated in your MPD configuration or use the manual configuration.
uk: Якщо ви не бачите MPD-сервер дякуючи автоматичному виявленню, перевірте чи zeroconf активовано у конфігурації MPD або використайте ручне налаштування.

en: Server autodetection
uk: Автоматичне виявлення серверу

en: Auto detect
uk: Автоматичне виявлення

en: Default
uk: Стандартно

en: Host :
uk: Хост-машина :

en: Music directory :
uk: Директорія із музикою :

en: Music server is on the same computer as Ario
uk: Музичний сервер знаходиться на тому ж комп'ютері що й Ario

note: Create the widgets
en: Name :
uk: Назва :

en: Password :
uk: Пароль :

en: Port :
uk: Порт :

en: Server type :
uk: Тип серверу :

en: XMMS 2 (Experimental)
uk: XMMS 2 (Експериментальний)

en: Automatically download the album cover of the playing song
uk: Автоматично завантажувати обкладинку альбому пісні, що зараз грає

en: Covers
uk: Обкладинки

en: Covers Sources
uk: Джерела обкладинок

en: Show the covers in the albums list
uk: Показувати обкладинки у списку альбомів

en: Use Amazon.
uk: Використовувати Amazon.

en: Connection
uk: З'єднання

en: _Autoconnect on startup
uk: _Автоматично з'єднуватись при запуску

en: _Connect
uk: _З'єднатись

en: _Disconnect
uk: _Від'єднатись

en: You need to specify a server to connect to. If you don't see your server thanks to the autodetection, you should check that zeroconf/avahi is activated in your server or use the manual configuration.
uk: Вам необхідно вказати сервер для з'єднання. Якщо ви не бачите ваш сервер, переконайтеся, що zeroconf/avahi активовані на вашому сервері або використовуйте ручне налаштування.

en: Album :
uk: Альбом :

en: Artist :
uk: Виконавець :

en: Downloading cover
uk: Загружаю обкладинку

en: Local search
uk: Обрати локально

en: Search
uk: Шукати

en: Allow only one instance of Ario
uk: Дозволити лише одну копію Ario

en: Hide window when close button is pressed
uk: Сховати вікно при натисканні кнопки закрити

en: Interface
uk: Зовнішній вигляд

en: Playlist at the right of tabs
uk: Список відтворення праворуч від вкладок

en: Playlist below tabs
uk: Список відтворення нижче вкладок

en: Playlist within tabs
uk: Список відтворення в межах вкладок

en: Proxy
uk: Проксі-сервер

en: Proxy Address :
uk: Адреса проксі-серверу :

en: Proxy Port :
uk: Порт проксі серверу :

en: Show tabs
uk: Показувати вкладки

en: Use a proxy
uk: Використовувати проксі-сервер

en: Lyrics Sources
uk: Джерела текстів пісень

en: Title :
uk: Назва :

en: Add after playing song
uk: Додати після програвання пісні

en: Add and play
uk: Додати та відтворити

en: Add to playlist
uk: Додати до списку відтворення

note: ARIO_TAG_ARTIST
en: Album
uk: Альбом

en: Artist
uk: Виконавець

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
uk: Рік

en: Disc
uk: Диск

en: Double click
uk: Подвійне натискання

en: Duration
uk: Тривалість

en: File
uk: Файл

note: ARIO_TAG_TRACK ARIO_TAG_NAME
en: Genre
uk: Жанр

en: Go to current song when a new song is played
uk: Перейти до поточного треку по закінченні нового

en: Mode
uk: Режим

en: On double click:
uk: Під час подвійного натискання:

en: Playlist
uk: Список відтворення

en: Playlist mode:
uk: Режим списку відтворення:

en: Replace in playlist
uk: Замінити у списку відтворення

en: Show rows:
uk: Показати рядки:

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
uk: Назва

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
uk: Доріжка

en: Audio outputs
uk: Аудіо-вихід

en: Crossfade
uk: Плавний перехід

en: Database
uk: База даних

en: Last updated:
uk: Останнє оновлення:

en: Stop music on exit
uk: Зупинити програвання по виході

en: Update on startup
uk: Оновити при старті

en: _Update
uk: _Оновити

en: enable crossfade
uk: увімкнути crossfade

en: fade time (s):
uk: час згасання (s):

en: n/a
uk: н/д

en: Add all to playlist
uk: Додати все до списку

en: Find on Last.fm
uk: Знайти на Last.fm

en: Database play time :
uk: Тривалість програвання бази

en: Number of albums :
uk: Кількість альбомів :

en: Number of artists :
uk: Кількість виконавців :

en: Number of songs :
uk: Кількість пісень :

en: Play time :
uk: Час відтворення :

en: Statistics
uk: Статистика

en: Uptime :
uk: Без перерв :

en: Album Artist :
uk: Альбоми виконавця:

en: Comment :
uk: Коментар :

en: Composer :
uk: Композитор :

en: Date :
uk: Рік :

en: Disc :
uk: Диск :

en: Filename :
uk: Назва файлу :

en: Genre :
uk: Жанр :

en: Length :
uk: Тривалість :

en: Performer :
uk: Виконавець :

en: Song
uk: Пісня

en: Track :
uk: Доріжка :

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Mute
uk: Приглушити

en: Notification
uk: Сповіщення

en: Notification on song change
uk: Сповіщення при зміні треку

en: Notification time:
uk: Тривалість сповіщення:

en: On middle button click on tray icon :
uk: При натисканні середньою кнопки миші на піктограмі :

en: Play next song
uk: Відтворити наступну композицію

en: Play/Pause
uk: Відтворення/пауза

en: Tray icon
uk: Піктограма в лотку

en: Start minimized window
uk: Запускати вікно звернутим

note: Format result string
en: seconds
uk: секунд

en: minutes
uk: хвилин

en: hours
uk: годин

en: days
uk: днів

en: The cover already exists. Do you want to replace it?
uk: Обкладинка вже існує. Бажаєте її замінити?

en: Music Directory
uk: Тека з музикою

en: songs of same artist
uk: треки цього виконавця

en: songs of same album
uk: треки цього альбому

en: songs of similar artists
uk: пісні схожих виконавців

en: albums of same artists
uk: альбоми цього виконавця

en: albums of similar artists
uk: альбоми схожих виконавців

en: Dynamic Playlist
uk: Динамічний список відтворення

en: Queue Mode
uk: Режим черги

en: Normal
uk: Нормально

en: Plugin
uk: Модуль

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: _About
uk: _Про програму

en: C_onfigure
uk: _Налаштувати

en: A_ctivate
uk: _Активувати

en: Ac_tivate All
uk: Активувати _усі

en: _Deactivate All
uk: _Деактивувати всі

en: Active plugins
uk: Активні модулі

en: Not connected
uk: Не під’єднано

en: Updating...
uk: Оновлюю…

en: Connecting to server...
uk: Йде з'єднання з сервером...

en: Impossible to connect to server. Check the connection options.
uk: Неможливо з'єднатись з сервером. Перевірте налаштування з'єднання.

note: ARIO_TAG_ALBUM
en: Album Artist
uk: Виконавець альбому

note: ARIO_TAG_DATE
en: Composer
uk: Автор

note: ARIO_TAG_COMPOSER
en: Performer
uk: Виконавець

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
uk: Назва файлу

note: ARIO_TAG_FILENAME
en: Any
uk: Будь-яка

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
uk: Невідомо

en: _Add to playlist
uk: _Додати до списку відтворення

en: Add and _play
uk: Додати та _відтворити

en: _Replace in playlist
uk: _Перемістити в списку

en: Get the covers
uk: Отримати обкладинки

en: _Delete the covers
uk: _Вилучити обкладинки

en: _Properties
uk: В_ластивості

en: Library
uk: Фонотека

en: _Delete
uk: В_илучити

en: Playlists
uk: Списки відтворення

en: Are you sure that you want to delete all the selected playlists?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити усі виділені списки відтворення?

en: Are you sure that you want to remove all the selected covers?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити усі виділені обкладинки?

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
uk: Обкладинка

en: _File
uk: _Файл

en: _Edit
uk: _Правка

en: _View
uk: _Перегляд

en: _Control
uk: _Керування

en: _Tool
uk: _Утиліта

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Update database
uk: _Оновити базу

en: _Quit
uk: _Вихід

en: Plu_gins
uk: _Додатки

en: Prefere_nces
uk: _Налаштування

en: _Change current album cover
uk: Змінити обкладинку цього альбому

en: Download album _covers
uk: Завантажити обкладинку альбому

en: Find similar artists
uk: Знайти схожих виконавців

en: Add similar songs to playlist
uk: Додати схожі треки до списку

en: Go to _previous tab
uk: Перейти до попередньої вкладки

en: Go to _next tab
uk: Перейти до наступної вкладки

en: Show _lyrics
uk: Показати текст

en: _Translate this application...
uk: Перевести дану програму

en: S_tatusbar
uk: _Рядок стану

en: Upper part
uk: Верхня частина

en: GTK client for MPD
uk: Клієнт GTK для MPD

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
uk: Налаштовування модулів

note: Set window properties
en: Music Player Cover Download
uk: Завантажувач обкладинки музичного плейєру

en: Download Finished!
uk: Завантаження закінчено!

note: We show the numbers of covers found and not found
en: %i covers found
    %i covers not found
    %i covers already exist
uk: %i обкладинок знайдено
    %i обкладинок не знайдено
    %i обкладинок наявно

note: Set window properties
en: Cover Download
uk: Завантаження обкладинок

en: Error reading file
uk: Помилка при зчитуванні файлу

en: Error saving file
uk: Помилка збереження файлу

en: Lyrics
uk: Текст пісні

en: Lyrics Download
uk: Завантаження тексту пісні

en: Ario Preferences
uk: Налаштування Ario

en: Server
uk: Сервер

en: Others
uk: Інші

en: %d songs
uk: %d пісень

note: Set window properties Set window title
en: Song Properties
uk: Властивості пісні

en: Error saving tags of file:
uk: Помилка збереження тегів у файл:

en: You must select a server.
uk: Ви повинні вибрати сервер.

en: New Profile
uk: Новий профіль

en: The following configuration will be used:
uk: Наступне налаштування буде використано:

en: It is the first time you launch Ario.
    This assistant will help you to configure it.
uk: Ви запустили Ario вперше.
    Асистент допоможе вам налаштувати його.

en: Welcome to Ario
uk: Вітаємо в  Ario

en: Configuration
uk: Налаштування

en: Confirmation
uk: Підтвердження

en: <i>from</i> %s <i>by</i> %s
uk: <i>з альбому</i> %s <i>виконує</i> %s

en: Play previous song
uk: Відтворити попередню композицію

en: Play/Pause the music
uk: Грати/припинити музику

en: Stop the music
uk: Зупинити музику

note: Translators - This " of " is used to count the elapsed time of a song like in "00:59 of 03:24"
en:  of
uk:  з

en: Toggle random on/off
uk: Перемикач випадково увімкн/вимкн

en: Toggle repeat on/off
uk: Перемикач повторення увімкн/вимкн

en: Change the music volume
uk: Змінити гучність

en: Downloading lyrics...
uk: Завантаження тексту пісні....

en: Lyrics not found
uk: Текст не знайдений

en: _Clear
uk: _Очистити

en: _Shuffle
uk: _Перемішати

en: Cr_op
uk: _Обрізати

en: _Search in playlist
uk: _Шукати в списку

en: _Remove
uk: Ви_лучити

en: _Save
uk: _Зберегти

en: _Go to playing song
uk: Перейти до пісні, що програється

en: Filter:
uk: Фільтр:

note: Create the widgets
en: Save playlist
uk: Зберегти список відтворення

en: Playlist name :
uk: Назва списку відтворення:

en: Playlist already exists. Do you want to overwrite it?
uk: Список відтворення з таким  іменем вже є в цій теці. Чи бажаєте ви перезаписати його?

note: Format status bar message
en: Songs
uk: Композиції

en: _Play
uk: _Відтворити

en: _Pause
uk: _Призупинити

en: _Stop
uk: _Зупинити

en: _Next
uk: _Наступний

en: P_revious
uk: П_опередній

en: Not playing
uk: Не відтворюється

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
uk: Сьогодні %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
uk: Вчора %I:%M %p

en: Never
uk: Ніколи

en: OK
uk: Гаразд

en: Logging in
uk: Вхід в систему

en: Request failed
uk: Не вдалося виконати запит

en: Incorrect username
uk: Неправильне ім'я користувача

en: Incorrect password
uk: Невірний пароль

en: Handshake failed
uk: Не вдалось встановити з’єднання

en: Client update required
uk: Необхідне оновлення клієнту

en: Track submission failed
uk: Помилка передачі треків

en: Queue is too long
uk: Черга занадто довга

en: Track submission failed too many times
uk: Занадто часто виникають помилки під час оновлення

en: Audioscrobbler preferences
uk: Налаштування Audioscrobbler

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Last submission time:
uk: Останнє оновлення:

en: Last.fm Profile
uk: Профіль last.fm

en: Queued tracks:
uk: В черзі:

en: Status:
uk: Статус:

en: Tracks submitted:
uk: Надано композицій:

en: Username :
uk: Ім'я коритувача:

en: Submits song information to last.fm
uk: Передати інформацію про трек до last.fm

en: File System
uk: Файлова Система

en: Music
uk: Музика

en: A File System Browser
uk: Браузер файлової системи

en: File System Browser
uk: Браузер файлової системи

en: Information
uk: Відомості

en: Display various information about the playing song
uk: Відображати різну інформацію про композицію, що програється

en: Song Information
uk: Інформація про композицію

en: Albums from this artist:
uk: Алюбоми даного виконавця

en: Lyrics:
uk: Тексти пісень:

en: Add libnotify support
uk: Додати підтримку libnotify

en: Add multimedia keys support
uk: Додати підтримку гарячим клавішам

en: Multimedia Keys
uk: Гарячі клавіші

en: Add a _new radio
uk: Додати нове радіо

en: _Delete this radios
uk: _Видалити ці радіо

en: Last.fm: Radio of similar artists
uk: Last.fm: Радіо схожих виконавців

en: Last.fm: Radio of group
uk: Last.fm: Радіо групи

en: Group :
uk: Група:

en: Last.fm: Personal radio
uk: Last.fm: Персональне радіо

en: Last.fm: Radio of genre
uk: Last.fm: Радіо стилю

en: Web Radios
uk: Веб-радіо

en: Internet Radios
uk: Інтернет радіо

note: Create dialog window
en: Edit a WebRadio
uk: Змінити веб-радіо

en: URL :
uk: Адреса URL:

en: Bad parameters. You must specify a name and a URL for the radio.
uk: Не вірні параметри. Ви маєте вказати специфічне ім’я та адресу URL для радіо

note: Create dialog window
en: Add a WebRadio
uk: Додати веб-радіо

en: Are you sure you want to delete all the selected radios?
uk: Чи справді ви  бажаєте видалити вісі виділені радіо?

en: Listen to webradios
uk: Прослуховування веб-радіо

en: Find artist on Wikipedia
uk: Шукати виконавця у  Wikipedia

en: Wikipedia Plugin - Configuration
uk: Модуль Wikipedia - Налаштування

en: Wikipedia language :
uk: Мова для Wikipedia :

en: A plugin to search current artist on wikipedia
uk: Модуль для пошуку даного виконавця у  wikipedia
