ario - en to eo translation catalogue (279 entries)

en: Ario music player
eo: Ario muzika ludilo

en: Client application to mpd
eo: Klienta programo al MPD

en: Alphabetically
eo: Alfabete

en: By year
eo: Laŭ jaro

en: Library Options
eo: Muzikaro-opcioj

en: Library Organisation
eo: Muzikaro-organizo

en: Sort albums:
eo: Klasi albumojn:

en: If you don't see your MPD server thanks to the automatic detection, you should check that zeroconf is activated in your MPD configuration or use the manual configuration.
eo: Se vi ne vidas vian MPD-servilon per la aŭtomata detektado, vi devas kontroli ĉu zeroconf estas aktivigita en via MPD-agordo aŭ uzi la permanan agordon.

en: Server autodetection
eo: Aŭtomata rekono de servilo

en: Auto detect
eo: Rekoni aŭtomate

en: Default
eo: Defaŭlte

en: Host :
eo: Gastiga komputilo

en: Music directory :
eo: Dosierujo de muziko :

en: Music server is on the same computer as Ario
eo: Servilo de muziko estas en sama komputilo je Ario

note: Create the widgets
en: Name :
eo: Nomo :

en: Password :
eo: Pasvorto :

en: Port :
eo: Pordo :

en: Server type :
eo: Tipo de servilo :

en: XMMS 2 (Experimental)
eo: XMMS 2 (Eksperimenta)

en: Automatically download the album cover of the playing song
eo: Aŭtomate elŝuti la kovro de la albumo de la ludanta kanto

en: Covers
eo: Kovroj

en: Covers Sources
eo: Kovroj Fontoj

en: Show the covers in the albums list
eo: Montri la kovrojn en listo de albumoj

en: Use Amazon.
eo: Uzi Amazon.

en: Connection
eo: Konekto

en: _Autoconnect on startup
eo: _Aŭtokonekti je startigo

en: _Connect
eo: _Konekti

en: _Disconnect
eo: _Malkonekti

en: You need to specify a server to connect to. If you don't see your server thanks to the autodetection, you should check that zeroconf/avahi is activated in your server or use the manual configuration.
eo: Vi bezonas specifi servilon por konekti. Se vi ne vidus vian servilon per la aŭtomata rekono, vi devus kontroli ĉu zeroconf/avahi estas aktivigita en via servilo aŭ uzi la manan formon.

en: Album :
eo: Albumo :

en: Artist :
eo: Artisto :

en: Downloading cover
eo: Elŝuti kovrilon

en: Local search
eo: Loka serĉo

en: Search
eo: Serĉo

en: Allow only one instance of Ario
eo: Permesi nur unu instancon de Ario

en: Hide window when close button is pressed
eo: Kuvri fenestron kiam fermobutono estas presita

en: Interface
eo: Interfaco

en: Playlist at the right of tabs
eo: Ludlisto ĉe dekstro de langetoj

en: Playlist below tabs
eo: Ludlisto sub langetoj

en: Playlist within tabs
eo: Ludlisto en langetaro

en: Proxy
eo: Prokurilo

en: Proxy Address :
eo: Prokurilo-adreso :

en: Proxy Port :
eo: Prokurilo-pordo :

en: Show tabs
eo: Montri foliojn

en: Use a proxy
eo: Uzi prokurilon

en: Lyrics Sources
eo: Fontoj de kanttekstoj

en: Title :
eo: Titolo :

en: Add after playing song
eo: Aldoni post ludi kanton

en: Add and play
eo: Aldoni kaj ludu

en: Add to playlist
eo: Aldonu kun ludlisto

note: ARIO_TAG_ARTIST
en: Album
eo: Albumo

en: Artist
eo: Artisto

note: ARIO_TAG_GENRE
en: Date
eo: Dato

en: Disc
eo: Disko

en: Double click
eo: Duobla alklako

en: Duration
eo: Daŭro

en: File
eo: Dosiero

note: ARIO_TAG_TRACK ARIO_TAG_NAME
en: Genre
eo: Ĝenro

en: Go to current song when a new song is played
eo: Iri al nuna kanto kiam nova kanto estas ludata

en: Mode
eo: Reĝimo

en: On double click:
eo: Je duobla klako:

en: Playlist
eo: Ludlisto

en: Playlist mode:
eo: Ludlistreĝimo:

en: Replace in playlist
eo: Anstataŭi en ludlisto

en: Show rows:
eo: Montri kolumnojn:

note: ARIO_TAG_ALBUM_ARTIST
en: Title
eo: Titolo

note: ARIO_TAG_TITLE
en: Track
eo: Trako

en: Audio outputs
eo: Eligoj de sono

en: Crossfade
eo: Tra-flui

en: Database
eo: Datumbazo

en: Last updated:
eo: Laste ĝisdatiĝita:

en: Stop music on exit
eo: Ĉesi muzikon je fino

en: Update on startup
eo: Aktualigi je komenco

en: _Update
eo: _Ĝisdatigi

en: enable crossfade
eo: ebligi tra-fluon

en: fade time (s):
eo: Supre-flua tempo (s):

en: n/a
eo: ne disponeblas

en: Add all to playlist
eo: Aldoni ĉion al ludlisto

en: Find on Last.fm
eo: Trovi ĉe Last.fm

en: Database play time :
eo: Ludtempo de datumbazo :

en: Number of albums :
eo: Nombro de albumoj

en: Number of artists :
eo: Nombro de artistoj :

en: Number of songs :
eo: Nombro de ludoj :

en: Play time :
eo: Ludtempo :

en: Statistics
eo: Statistikoj

en: Uptime :
eo: daŭro de funkciado

en: Album Artist :
eo: Albumartisto :

en: Comment :
eo: Rimarko :

en: Composer :
eo: Komponisto :

en: Date :
eo: Dato :

en: Disc :
eo: Disko :

en: Filename :
eo: Dosiernomo :

en: Genre :
eo: Ĝenro :

en: Length :
eo: Daŭro :

en: Performer :
eo: Ludanto :

en: Song
eo: Kanto

en: Track :
eo: Kanto-numero :

en: Do nothing
eo: Faru nenion

en: Mute
eo: Silentigi

en: Notification
eo: Atentigo

en: Notification on song change
eo: Atentigo pri ŝanĝo de kanto

en: Notification time:
eo: Tempo de atantigo:

en: On middle button click on tray icon :
eo: Je mezo-klako sur pleta piktogramo:

en: Play next song
eo: Ludi sekvan kanton

en: Play/Pause
eo: Ludi/Paŭzi

en: Tray icon
eo: Pleta piktogramo

en: Start minimized window
eo: Komenci minimumigatan fenestron

note: Format result string
en: seconds
eo: sekundoj

en: minutes
eo: minutoj

en: hours
eo: horoj

en: days
eo: tagoj

en: The cover already exists. Do you want to replace it?
eo: La kovrilo jam ekzistas. Ĉu vi volas anstataŭigi ĝin?

en: Music Directory
eo: Muzika Dosierujo

en: songs of same artist
eo: kantoj de sama artisto

en: songs of same album
eo: kantoj de same albumo

en: songs of similar artists
eo: Kantoj de similaj artistoj

en: albums of same artists
eo: albumoj de samaj artistoj

en: albums of similar artists
eo: albumoj de similaj artistoj

en: Dynamic Playlist
eo: Dinamika ludlisto

en: Queue Mode
eo: Atendovico-modo

en: Normal
eo: Normale

en: Plugin
eo: Kromprogramo

en: Enabled
eo: Ebligite

en: _About
eo: _Pri

en: C_onfigure
eo: Ag_ordi

en: A_ctivate
eo: A_ktivigi

en: Ac_tivate All
eo: Ak_tivigi ĉiujn

en: _Deactivate All
eo: _Malaktivigi ĉiujn

en: Active plugins
eo: Aktivaj kromprogramoj

en: Not connected
eo: Nekonektite

en: Updating...
eo: Ĝisdatigante...

en: Connecting to server...
eo: Konektante al servilo...

en: Impossible to connect to server. Check the connection options.
eo: Ne eblas konekti kun servilo. Kontrolu la kunligo-agordojn.

note: ARIO_TAG_ALBUM
en: Album Artist
eo: Albumartisto

note: ARIO_TAG_DATE
en: Composer
eo: Komponisto

note: ARIO_TAG_COMPOSER
en: Performer
eo: Plenumisto

note: ARIO_TAG_PERFORMER ARIO_TAG_COMMENT ARIO_TAG_DISC
en: Filename
eo: Dosiernomo

note: ARIO_TAG_FILENAME
en: Any
eo: Io ajn

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
eo: Nekonate

en: _Add to playlist
eo: _Aldoni al ludlisto

en: Add and _play
eo: Aldoni al ludlisto

en: _Replace in playlist
eo: _Substii en ludlisto

en: Get the covers
eo: Ricevi la kovrilojn

en: _Delete the covers
eo: _Forigi la kovrilojn

en: _Properties
eo: _Atributoj

en: Library
eo: Biblioteko

en: _Delete
eo: _Forigi

en: Playlists
eo: Ludlistoj

en: Are you sure that you want to delete all the selected playlists?
eo: Ĉu vi certas ke vi volas forigi ĉiujn selektatajn ludlistojn?

en: Are you sure that you want to remove all the selected covers?
eo: Ĉu vi certas ke vi volas forigi ĉiujn selektatajn kovrilojn?

note: Translators - This "Cover" refers to an album cover art
en: Cover
eo: Kovrilo

en: _File
eo: _Dosiero

en: _Edit
eo: R_edakti

en: _View
eo: _Vido

en: _Control
eo: _Kontrolo

en: _Tool
eo: _Ilo

en: _Help
eo: _Helpo

en: _Update database
eo: Ĝisdatigi datumbazon

en: _Quit
eo: _Eliri

en: Plu_gins
eo: Krompro_gramoj

en: Prefere_nces
eo: _Agordoj

en: _Change current album cover
eo: Ŝ_anĝi nunan kovrilon

en: Download album _covers
eo: _Subenŝarĝi kovrilojn

en: Find similar artists
eo: Serĉi kompareblajn artistojn

en: Add similar songs to playlist
eo: Aldoni kompareblajn kantojn en ludlisto

en: Go to _previous tab
eo: Iri al _antaŭa folio

en: Go to _next tab
eo: Iri al _sekva folio

en: Show _lyrics
eo: Montri _ludtekstojn

en: _Translate this application...
eo: _Traduku ĉi tiun programon...

en: S_tatusbar
eo: S_tatobreto

en: Upper part
eo: Supra parto

en: GTK client for MPD
eo: GTK-kliento por MPD

note: Create plugins configuration dialog window
en: Configure Plugins
eo: Agordi kromprogramojn

note: Set window properties
en: Music Player Cover Download
eo: Subenŝarĝi muzikilan kovrilon

en: Download Finished!
eo: Subenŝarĝo finata!

note: We show the numbers of covers found and not found
en: %i covers found
    %i covers not found
    %i covers already exist
eo: %i trovis kovrilojn
    %i ne trovis kovrilojn
    %i kovrilojn jam ekzistas

note: Set window properties
en: Cover Download
eo: Subenŝarĝi kovrilojn

en: Error reading file
eo: Eraro dum legi dosieron

en: Error saving file
eo: Eraro dum konservi dosieron

en: Lyrics
eo: Kantoteksto

en: Lyrics Download
eo: Elŝutaĵo de kantoteksto

en: Ario Preferences
eo: Agordoj de Ario

en: Server
eo: Servilo

en: Others
eo: Aliaj

en: %d songs
eo: %d kantoj

note: Set window properties Set window title
en: Song Properties
eo: Ecoj de kanto

en: Error saving tags of file:
eo: Eraro dum konservi markojn de dosiero

en: You must select a server.
eo: Vi devas selekti servilon

en: New Profile
eo: Nova profilo

en: The following configuration will be used:
eo: La sekva agordo estos uzata:

en: It is the first time you launch Ario.
    This assistant will help you to configure it.
eo: Estas la unua fojo ke vi lanĉas Arion.
    Ĉi tiu asistanto helpas vin por agordi ĝin.

en: Welcome to Ario
eo: Bonvenon ĉe Ario

en: Configuration
eo: Agordo

en: Confirmation
eo: Konfirmo

en: <i>from</i> %s <i>by</i> %s
eo: <i>ekde</i> %s <i>fare de</i> %s

en: Play previous song
eo: Ludi antaŭan kanton

en: Play/Pause the music
eo: Ludi/Paŭzi la musikon

en: Stop the music
eo: Ĉesi la muzikon

note: Translators - This " of " is used to count the elapsed time of a song like in "00:59 of 03:24"
en:  of
eo:  el

en: Toggle random on/off
eo: Baskuligi lotecon en/el

en: Toggle repeat on/off
eo: Baskuligi ripeton en/el

en: Change the music volume
eo: Ŝanĝi la muzikan sonfortecon

en: Downloading lyrics...
eo: Okupite subenŝarĝi kanttekstojn...

en: Lyrics not found
eo: Ne trovis kanttekstojn

en: _Clear
eo: _Vakigi

en: _Shuffle
eo: _Skui

en: Cr_op
eo: Prit_ondu

en: _Search in playlist
eo: _Serĉi en ludlisto

en: _Remove
eo: _Forigi

en: _Save
eo: Kon_servi

en: _Go to playing song
eo: _Iri al ludata kanto

en: Filter:
eo: Filtrilo:

note: Create the widgets
en: Save playlist
eo: Konservi ludliston

en: Playlist name :
eo: Nomo de ludlisto :

en: Playlist already exists. Do you want to overwrite it?
eo: Ludlisto jam ekzistas. Ĉu vi volas reskribi ĝin?

note: Format status bar message
en: Songs
eo: Kantoj

en: _Play
eo: Ludi

en: _Pause
eo: _Paŭzi

en: _Stop
eo: _Halti

en: _Next
eo: Iri sekvan

en: P_revious
eo: I_ri antaŭen

en: Not playing
eo: Neludante

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
eo: Hodiaŭ %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
eo: Hieraŭ %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12:34 am"
en: %a %I:%M %p
eo: %a %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12:34 am"
en: %b %d %I:%M %p
eo: %d-an de %b %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
eo: %d-an de %b %Y

en: Never
eo: Neniam

en: OK
eo: Akcepti

en: Logging in
eo: Ensalutante

en: Request failed
eo: Peto fiaskis

en: Incorrect username
eo: Nekorekta uzantnomo

en: Incorrect password
eo: Malĝusta pasvorto

en: Handshake failed
eo: Manpremo fiaskis

en: Client update required
eo: Ĝisdatigo de kliento bezonata

en: Track submission failed
eo: Sendi trakon fiaskis

en: Queue is too long
eo: Vico estas tro longa

en: Track submission failed too many times
eo: Sendado de la trako fiaskis tro ofte

en: Audioscrobbler preferences
eo: Agordo de Audioscrobbler

en: Disabled
eo: Malaktivigita

en: Last submission time:
eo: Tempo de lasta sendo:

en: Last.fm Profile
eo: Profilo de Last.fm

en: Queued tracks:
eo: Envicigitaj kantoj:

en: Status:
eo: Stato:

en: Tracks submitted:
eo: Senditaj kantoj:

en: Username :
eo: Uzantnomo :

en: Submits song information to last.fm
eo: Sendas informon al last.fm

en: File System
eo: Dosiersistemo

en: Music
eo: Muziko

en: A File System Browser
eo: Dosieresplorilo

en: File System Browser
eo: Dosieresplorilo

en: Information
eo: Informo

en: Display various information about the playing song
eo: Montru kelkajn informaĵojn pri ludita kanto

en: Song Information
eo: Kanto-informo

en: Albums from this artist:
eo: Albumoj de ĉi tiu artisto

en: Lyrics:
eo: Kanttekstoj:

en: Add libnotify support
eo: Aldoni subteno por libnotify (biblioteko por informi)

en: Libnotify
eo: Libnotify (biblioteko por informi)

en: Add multimedia keys support
eo: Aldoni plurmedio-klavojn

en: Multimedia Keys
eo: Plurmedio-klavoj

en: Add a _new radio
eo: Aldo_ni novan radiosendilon

en: _Delete this radios
eo: Forigi ĉi tiujn ra_diojn

en: Last.fm: Radio of similar artists
eo: Last.fm: Radio de kompareblaj artistoj

en: Last.fm: Radio of group
eo: Last.fm: Radio de grupo

en: Group :
eo: Grupo :

en: Last.fm: Personal radio
eo: Last.fm: Persona radio

en: Last.fm: Radio of genre
eo: Last.fm: Radio de ĝenro

en: Web Radios
eo: Ret-radioj

en: Internet Radios
eo: Interret-radioj

note: Create dialog window
en: Edit a WebRadio
eo: Redakti ret-radiostacion

en: Bad parameters. You must specify a name and a URL for the radio.
eo: Malkompleta parametro. Vi devas specifi nomon kaj URL-n por la radio.

note: Create dialog window
en: Add a WebRadio
eo: Aldoni radiostacion

en: Are you sure you want to delete all the selected radios?
eo: Ĉu vi certas ke vi volas forigu ciom da selektataj radiostacioj?

en: Listen to webradios
eo: Aŭdi al retradioj

en: Find artist on Wikipedia
eo: Trovu je Vikipedio

en: Wikipedia Plugin - Configuration
eo: Vikipedio-kromprogramo - Agordo

en: Wikipedia language :
eo: Lingvo de Vikipedio :

en: A plugin to search current artist on wikipedia
eo: Kromprogramo por serĉi hodiaŭan artiston je Vikipedio

en: Wikipedia
eo: Vikipedio
