ark - en to bs translation catalogue (84 entries)

en: Source archive
bs: Izvorna arhiva

en: Destination
bs: Odredište

en: The following files could not be extracted:
bs: Datoteke koje se ne mogu raspakovati:

[ctx: @action:inmenu Context menu shown when an archive is being drag'n'dropped]
en: Extract here
bs: Raspakuj ovdje

en: KDE Archiving tool
bs: KDE arhiver

en: Maintainer
bs: Održavatelj

en: Former Maintainer
bs: Bivši Održavatelj

en: Former maintainer
bs: Prethodni održavatelj

en: Icons
bs: Ikone

en: Ideas, help with the icons
bs: Ideje, pomoć sa ikonama

en: bkisofs code
bs: bkisofs kod

en: Show a dialog for specifying the options for the operation (extract/add)
bs: Prikaži dijalog za određivanje opcija za operaciju (raspakivanje/dodavanje)

en: Destination folder to extract to. Defaults to current path if not specified.
bs: Odredišni direktorij za raspakivanje.Ukoliko nije određen koristi se trenutna putanja.

en: Query the user for an archive filename and add specified files to it. Quit when finished.
bs: Obavjesti korisnika za ime arhive i dodavanje navedenih datoteka u arhivu.Zatvori kad završi.

en: Add the specified files to 'filename'. Create archive if it does not exist. Quit when finished.
bs: Dodaj navedene datoteke u  'ime datoteke'.Kreiraj arhivu ako ne postoji.Zatvori kad završi.

en: Change the current dir to the first entry and add all other entries relative to this one.
bs: Promijeni trenutni direktorij u prvi unos i dodaj sve ostale unose relativne u odnosu na ovaj.

en: Automatically choose a filename, with the selected suffix (for example rar, tar.gz, zip or any other supported types)
bs: Automatski odaberi ime datoteke sa odabranim sufiksom (na primjer rar, tar.gz ili ostalim podržanim tipovima)

en: Use the batch interface instead of the usual dialog. This option is implied if more than one url is specified.
bs: Grupno okruženje umjesto uobičajenog dijaloškog. Ova opcija se pretpostavlja kad se zada više od jednog URL‑a.

en: The destination argument will be set to the path of the first file supplied.
bs: Odredišni argument će biti podešen na putanju prve isporučene datoteke.

en: Unable to find Ark's KPart component, please check your installation.
bs: Ne mogu pronaći Arkovu komponentu KPart, molimo da provjerite instalaciju.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupCompressFiles)
en: Files/Folders to Compress
bs: Datoteke ili direktoriji za kompresovanje

en: Compress to Archive
bs: Kompresovanje u arhivu

en: No input files were given.
bs: Nema zadanih ulaznih datoteka.

en: You need to either supply a filename for the archive or a suffix (such as rar, tar.gz) with the <command>--autofilename</command> argument.
bs: Morate ili zadati ime datoteke za arhivu ili sufiks (kao što su rar, tar.gz, itd.) uz opciju --autofilename.

[ctx: @title:window]
en: File Exists
bs: Datoteka postoji

en: Incorrect password.
bs: Neispravna lozinka.

[ctx: @title:window]
en: Extract
bs: Raspakivanje

en: The subfolder name may not contain the character '/'.
bs: Ime poddirektorija ne može da sadrži znak ‘/’.

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> already exists. Are you sure you want to extract here?
bs: Direktorij <filename>%1</filename> već postoji. Želite li zaista da raspakujete u njega?

en: Folder exists
bs: Direktorij postoji

en: Extract here
bs: Raspakuj ovdje

en: Retry
bs: Pokušaj ponovo

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> could not be created.
bs: Direktorij <filename>%1</filename> se ne može napraviti.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> already exists, but is not a folder.
bs: <filename>%1</filename> već postoji, ali nije direktorij.

en: Please check your permissions to create it.
bs: Provjerite imate li dozvole da ga napravite.

en: Extract multiple archives
bs: Raspakuj nekoliko arhiva

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtractionDialog)
en: Extraction Dialog
bs: Dijalog raspakivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extractAllLabel)
en: Extract All Files
bs: Raspakuj sve datoteke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
bs: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openFolderCheckBox)
en: Open &destination folder after extraction
bs: Otvori &odredišni direktorij nakon raspakivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeAfterExtraction)
en: Close &Ark after extraction
bs: &Zatvori Ark nakon raspakivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preservePaths)
en: &Preserve paths when extracting
bs: &Očuvaj putanje pri raspakivanju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSubfolders)
en: &Automatically create subfolders
bs: &Automatski napravi poddirektorije

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesToExtractGroupBox)
en: Extract
bs: Raspakivanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allFilesButton)
en: All &files
bs: Sve &datoteke

en: Extracting all files
bs: Raspakujem sve datoteke

note: i18np on purpose so this translation may properly be reused.
en: Extracting one file | Extracting %1 files
bs[0]: Raspakujem %1 datoteku
bs[1]: Raspakujem %1 datoteke
bs[2]: Raspakujem %1 datoteka

en: Deleting a file from the archive | Deleting %1 files
bs[0]: Brisanje %1 datoteke iz arhive
bs[1]: Brisanje %1 datoteka iz arhive
bs[2]: Brisanje %1 datoteka iz arhive

en: Incorrect password, please try again.
bs: Neispravna lozinka, molimo pokuašjte ponovo.

[ctx: Name of a file inside an archive]
en: Name
bs: Ime

[ctx: Compression rate of file]
en: Rate
bs: Odnos

[ctx: File's owner username]
en: Owner
bs: Vlasnik

[ctx: File's group]
en: Group
bs: Grupa

[ctx: File permissions]
en: Mode
bs: Režim

[ctx: Compression method]
en: Method
bs: Metod

[ctx: File version]
en: Version
bs: Verzija

[ctx: Timestamp]
en: Date
bs: Datum

note: i18n: ectx: Menu (ark_file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: Po&dešavanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: Closing preview
bs: Zatvaranje pregleda

en: The internal viewer cannot preview this file.
bs: Interni preglednik ne može da prikaže ovu datoteku.

en: The internal viewer cannot preview this type of file<nl/>(%1).<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
bs: Interni pregledač ne može gledati ovu vrstu datoteke<nl/>(%1).<nl/><nl/>Želite li je gledati kao otvoreni tekst?

[ctx: @title:window]
en: Cannot Preview File
bs: Ne mogu pregledati datoteku

[ctx: @action:button]
en: Preview as Text
bs: Pregled kao tekst

en: The internal viewer cannot preview this unknown type of file.<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
bs: Interni pregledač ne može pregledati nepoznati tip datoteke.<nl/><nl/>Želite li pogledati kao otvoreni tekst?

en: No archive loaded
bs: Nema učitane arhive

en: Symbolic Link
bs: Simbolička veza

en: Unknown size
bs: Nepoznata veličina

en: One file selected | %1 files selected
bs[0]: %1 datoteka izabrana
bs[1]: %1 datoteke izabrane
bs[2]: %1 datoteka izabrano

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InformationPanel)
en: Information Panel
bs: Informacijski panel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, additionalInfo)
en: Unknown file type
bs: Nepoznata vrsta datoteke

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobTrackerWidget)
en: Job Tracker
bs: Pratilac poslova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <b>Job Description</b>
bs: <b>Opis Posla</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Some Information about the job
bs: Nekoliko informacija o poslu

[ctx: to preview a file inside an archive]
en: Pre&view
bs: Pre&gled

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose to extract either all files or just the selected ones
bs: Kliknite da otvorite dijalog raspakivanja, gdje možete izabrati da li ćete raspakovati sve datoteke ili samo izabrane.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a directory.
bs: <filename>%1</filename> je direktorij.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> was not found.
bs: Arhiva <filename>%1</filename> nije nađena.

[ctx: @title:window]
en: Add Files
bs: Dodavanje datoteka

[ctx: @info]
en: The archive could not be saved as <filename>%1</filename>. Try saving it to another location.
bs: Arhiva ne može da se sačuva kao <filename>%1</filename>. Pokušajte da je sačuvate na drugu lokaciju.

en: The archive reader could not be initialized.
bs: Čitač arhive nije se mogao inicirati.

en: The archive writer could not be initialized.
bs: Arhivski pisač se nije mogao inicirati.

en: The compression type '%1' is not supported by Ark.
bs: Tip kompresije '%1' nije podržan u Ark-u.
