ark - en to da translation catalogue (312 entries)

[ctx: Noun, not a verb. Top level menu item, i.e. like File]
note: i18n: ectx: Menu (archive)
en: &Archive
da: &Arkiv

en: Extracting Files
da: Pakker filer ud

en: Source archive
da: Kildearkiv

en: The following files could not be extracted:
da: Følgende filer kunne ikke pakkes ud:

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>. Any further archive will not be extracted.
da: Der opstod en fejl under udpakning af <filename>%1</filename>. Eventuelle andre arkiver vil ikke blive pakket ud.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message><nl/>Any further archive will not be extracted.
da: Der opstod en fejl under læsning af <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message><nl/>Eventuelt andre arkiver vil ikke blive pakket ud.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>.
da: Der opstod en fejl under udpakning af <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message>
da: Der opstod en fejl under udpakning af <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message>

[ctx: @info]
en: The archive could not be extracted to <filename>%1</filename> because Ark can only extract to local destinations.
da: Arkivet kunne ikke udpakkes til <filename>%1</filename> fordi Ark kun kan pakke ud til lokale destinationer.

[ctx: @action:inmenu Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress
da: Komprimér

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress to...
da: Komprimér til...

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu, %1 filename]
en: Here as "%1"
da: Her som "%1"

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive to...
da: Udpak arkiv til...

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive here
da: Udpak arkiv her

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive here, autodetect subfolder
da: Udpak arkiv her og find automatisk undermappe

[ctx: @action:inmenu Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract
da: Pak ud

[ctx: @action:inmenu Context menu shown when an archive is being drag'n'dropped]
en: Extract here
da: Pak ud her

en: KDE Archiving tool
da: KDE Arkiveringsværktøj

en: (c) 1997-2019, The Ark Developers
da: (c) 1997-2019, Ark-udviklerne

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Maintainer, KF5 port
da: Vedligeholder, KF5-portering

en: Former Maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Former maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Advanced editing functionalities
da: Avanceret redigeringsfunktionalitet

en: Icons
da: Ikoner

en: Ideas, help with the icons
da: Ideer, hjælp med ikonerne

en: bkisofs code
da: bkisofs-kode

en: URLs to open.
da: URL'er der skal åbnes.

en: Show a dialog for specifying the options for the operation (extract/add)
da: Vis en dialog til angivelse af indstillingerne til handlingen (udpak/tilføj)

en: Destination folder to extract to. Defaults to current path if not specified.
da: Mappe der skal pakkes ud til. Hvis intet angives er standard den aktuelle sti.

note: i18n: ectx: label, entry (openDestinationFolderAfterExtraction), group (Extraction)
en: Open destination folder after extraction.
da: Åbn destinationsmappen efter udpakning.

en: Query the user for an archive filename and add specified files to it. Quit when finished.
da: Spørger brugeren om navnet på en arkiv-fil og tilføjer angivne filer til den. Afslut når færdig.

en: Add the specified files to 'filename'. Create archive if it does not exist. Quit when finished.
da: Tilføj angivne filer til "filnavn". Opret arkivet hvis det ikke allerede findes. Afslut når færdig.

en: Change the current dir to the first entry and add all other entries relative to this one.
da: Skift sti til det første element og tilføj alle andre elementer relativt til denne.

en: Automatically choose a filename, with the selected suffix (for example rar, tar.gz, zip or any other supported types)
da: Vælg automatisk et filnavn med den valgte endelse (for eksempel rar, tar.gz, zip eller en anden understøttet type)

en: Use the batch interface instead of the usual dialog. This option is implied if more than one url is specified.
da: Brug batch-brugerfladen i stedet for den almindelige dialog. Denne indstilling bruges hvis mere end én URL angives.

en: The destination argument will be set to the path of the first file supplied.
da: Destinationen sættes til stien for den først angivne fil.

en: Archive contents will be read, and if detected to not be a single folder or a single file archive, a subfolder with the name of the archive will be created.
da: Arkivets indhold vil blive læst, og hvis det indeholder mere end én enkelt mappe eller en enkelt fil, oprettes en undermappe med arkivets navn.

en: List supported MIME types.
da: Oplist understøttede MIME-typer.

en: Unable to find Ark's KPart component, please check your installation.
da: Kan ikke finde Arks KPart-komponent, kontrollér din installation.

[ctx: to open an archive]
en: Open Archive
da: Åbn arkiv

en: Create New Archive
da: Opret nyt arkiv

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

[ctx: @action:button]
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupCompressFiles)
en: Files/Folders to Compress
da: Filer/mapper der skal komprimeres

en: Compress to Archive
da: Komprimér til arkiv

en: No input files were given.
da: Ingen input-filer angivet.

en: You need to either supply a filename for the archive or a suffix (such as rar, tar.gz) with the <command>--autofilename</command> argument.
da: Du skal enten angive et filnavn for arkivet eller en filendelse (såsom "rar" eller "tar.gz") sammen med argumentet <command>--autofilename</command>.

[ctx: Default name of a newly-created multi-file archive]
en: Archive
da: Arkiv

note: i18n: ectx: label, entry (showEncryptionWarning), group (General)
en: Whether to show a warning when creating zip archives with AES encryption.
da: Om der skal vises en advarsel når der oprettes zip-arkiver med AES-kryptering.

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOpenAction), group (General)
en: Default action when opening archive entries.
da: Standardhandling ved åbning af arkiv-indgange.

note: i18n: ectx: label, entry (closeAfterExtraction), group (Extraction)
en: Close Ark after extraction.
da: Luk Ark efter udpakning.

note: i18n: ectx: label, entry (preservePaths), group (Extraction)
en: Preserve paths when extracting.
da: Bevar stier ved udpakning.

note: i18n: ectx: label, entry (extractToSubfolder), group (Extraction)
en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry.
da: Udpak til en undermappe hvis arkivet har mere end én indgang på første niveau.

note: i18n: ectx: label, entry (splitterSizes), group (MainWindow)
en: How the main window is divided.
da: Hvordan hovedvinduet deles op.

note: i18n: ectx: label, entry (showInfoPanel), group (MainWindow)
en: Whether to show the information panel.
da: Om informationspanelet skal vises eller ej.

note: i18n: ectx: label, entry (limitPreviewFileSize), group (Preview)
en: Whether to limit the preview according to file size.
da: Om forhåndsvisning skal begrænses efter filstørrelsen.

note: i18n: ectx: label, entry (previewFileSizeLimit), group (Preview)
en: Preview file size limit in megabytes.
da: Filstørrelsesgrænse for forhåndsvisning i megabyte.

[ctx: @info]
en: Failed to locate program <filename>%1</filename> on disk.
da: Kunne ikke finde programmet <filename>%1</filename> på disken.

en: Extraction failed. Make sure that enough space is available.
da: Udpakning mislykkedes. Sørg for at der er nok ledig plads.

en: Extraction failed. Make sure you provided the correct password and that enough space is available.
da: Udpakning mislykkedes. Sørg for at du angav den korrekte adgangskode og at der er nok ledig plads.

[ctx: @info]
en: Could not move the extracted file to the destination directory. | Could not move the extracted files to the destination directory.
da[0]: Kunne ikke flytte den udpakkede fil til destinationsmappen.
da[1]: Kunne ikke flytte de udtrukne filer til destinationsmappen.

[ctx: @info]
en: Extraction failed because the disk is full.
da: Udpakning mislykkedes fordi disken er fuld.

[ctx: @info]
en: Extraction failed: Incorrect password
da: Udpakning mislykkedes: Forkert adgangskode

en: Incorrect password.
da: Forkert adgangskode.

en: Ark does not currently support testing this archive.
da: Ark understøtter i øjeblikket ikke test af dette arkiv.

en: Protection of the list of files is not possible with the %1 format.
da: Beskyttelse af listen over filer er ikke muligt med formatet %1.

en: Protection of the archive with password is not possible with the %1 format.
da: Det er ikke muligt at beskytte arkivet med adgangskode med formatet %1.

en: It is not possible to set compression level for the %1 format.
da: Det er ikke muligt at angive komprimeringsniveau for formatet %1.

en: It is not possible to set compression method for the %1 format.
da: Det er ikke muligt at angive komprimeringsmetode for formatet %1.

en: The %1 format does not support multi-volume archives.
da: Formatet %1 understøtter ikke arkiver med flere bind.

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleCompression)
en: Compression
da: Komprimering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel1)
en: Level:
da: Niveau:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel2)
en: Min
da: Min.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompMethod)
en: Method:
da: Metode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel3)
en: Max
da: Maks.

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleEncryption)
en: Password Protection
da: Adgangskodebeskyttelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncMethod)
en: Encryption method:
da: Krypteringsmetode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encryptHeaderCheckBox)
en: Ask for password before showing the list of files in the archive
da: Bed om adgangskode før listen over filer i arkivet vises

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, warningMsgWidget)
en: This encryption method may not be supported by older archiving software.
da: Denne krypteringsmetode understøttes måske ikke at ældre arkiveringssoftware.

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleMultiVolume)
en: Multi-volume Archive
da: Arkiv med flere bind

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multiVolumeCheckbox)
en: Create multi-volume archive
da: Opret arkiv med flere bind

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVolumeSize)
en: Volume size:
da: Størrelse på bind:

[ctx: the argument is a file extension (the period is not a typo)]
en: Automatically add .%1
da: Tilføj automatisk .%1

en: The chosen password does not match the given verification password.
da: Den valgte adgangskode matcher ikke den givne verifikationsadgangskode.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder:
da: Mappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Filename:
da: Filnavn:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filenameLineEdit)
en: Type archive name...
da: Skriv arkivnavnet...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Extension:
da: Endelse:

[ctx: @title:window]
en: Extract
da: Pak ud

en: Extract
da: Pak ud

en: The subfolder name may not contain the character '/'.
da: Undermappens navn må ikke indeholde "/".

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> already exists. Are you sure you want to extract here?
da: Mappen <filename>%1</filename> findes allerede. Vil du virkelig pakke ud her?

en: Folder exists
da: Mappen findes

en: Extract here
da: Pak ud her

en: Retry
da: Prøv igen

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> could not be created.
da: Mappen <filename>%1</filename> kunne ikke oprettes.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> already exists, but is not a folder.
da: <filename>%1</filename> findes allerede, men er ikke en mappe.

en: Please check your permissions to create it.
da: Kontrollér dine rettigheder til at oprette den.

en: Extract multiple archives
da: Udpak flere arkiver

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtractionDialog)
en: Extraction Dialog
da: Udpakningsdialog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extractAllLabel)
en: Extract All Files
da: Pak alle filer ud

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, singleFolderGroup)
en: E&xtraction into subfolder:
da: &Udpakning til undermappe:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openFolderCheckBox)
en: Open &destination folder after extraction
da: Åbn &destinationsmappen efter udpakning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeAfterExtraction)
en: Close &Ark after extraction
da: Luk &Ark efter udpakning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preservePaths)
en: &Preserve paths when extracting
da: &Bevar stier ved udpakning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSubfolders)
en: &Automatically create subfolders
da: Opret undermapper &automatisk

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesToExtractGroupBox)
en: Extract
da: Pak ud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedFilesButton)
en: Sele&cted files only
da: Kun &markerede filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allFilesButton)
en: All &files
da: Alle &filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openDestinationFolderAfterExtraction)
en: Open destination folder after extraction
da: Åbn destinationsmappen efter udpakning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeAfterExtraction)
en: Close Ark after extraction
da: Luk Ark efter udpakning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_preservePaths)
en: Preserve paths when extracting
da: Bevar stier ved udpakning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_extractToSubfolder)
en: Whether to check by default the extraction into subfolder checkbox in the Extraction Dialog, when the archive has more than one top-level entry.
da: Om udpakning til undermappe-afkrydsningsboksen skal tilvælges som standard i udpakningsdialogen, når arkivet har mere end én indgang på første niveau.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_extractToSubfolder)
en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry
da: Udpak til en undermappe hvis arkivet har mere end én indgang på første niveau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: When clicking a file in an archive or pressing the Return key:
da: Når der klikkes på en fil i et arkiv eller trykkes på Retur-tasten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Pre&view the file with internal previewer
da: Forhånds&vis filen med intern forhåndsviser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Open the fi&le with associated application
da: Åb&n filen med det tilknyttede program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEncryptionWarning)
en: Show a warning when creating zip archives with AES encryption
da: Vis en advarsel når der oprettes zip-arkiver med AES-kryptering

en: No suitable plugin found. Ark does not seem to support this file type.
da: Der blev ikke fundet et egnet plugin. Ark lader ikke til at understøtte denne filtype.

en: Failed to load a suitable plugin. Make sure any executables needed to handle the archive type are installed.
da: Kunne ikke indlæse et egnet plugin. Sørg for at kørbare som behøves for at håndtere arkivtypen er installeret.

en: Could not load the archive because it contains ill-formed entries and might be a malicious archive.
da: Kunne ikke indlæse arkivet fordi det indeholder indgange med forkert format og kan være et ondsindet arkiv.

en: Loading archive
da: Indlæser arkiv

en: Archive
da: Arkiv

en: No space available on device <filename>%1</filename>
da: Der ingen tilgængelig plads på enheden <filename>%1</filename>

en: Extracting all files
da: Pakker alle filer ud

note: i18np on purpose so this translation may properly be reused.
en: Extracting one file | Extracting %1 files
da[0]: Pakker én fil ud
da[1]: Pakker %1 filer ud

en: Could not write to destination <filename>%1</filename>.<nl/>Check whether you have sufficient permissions.
da: Kunne ikke skrive til destinationen <filename>%1</filename>.<nl/>Tjek om du har tilstrækkelige rettigheder.

en: Compressing a file | Compressing %1 files
da[0]: Komprimerer en fil
da[1]: Komprimerer %1 filer

en: Moving a file | Moving %1 files
da[0]: Flytter en fil
da[1]: Flytter %1 filer

en: Copying a file | Copying %1 files
da[0]: Kopierer en fil
da[1]: Kopierer %1 filer

en: Deleting a file from the archive | Deleting %1 files
da[0]: Sletter en fil fra arkivet
da[1]: Sletter %1 filer

en: Adding comment
da: Tilføjelse af kommentar

en: Testing archive
da: Tester arkiv

en: The plugin cannot be used because one or more required executables are missing. Check your installation.
da: Dette plugin kan ikke bruges da en eller flere kørbare filer mangler. Kontrollér din installation.

note: i18n: @title:column i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, kcfg_disabledPlugins)
en: Name
da: Navn

note: i18n: @title:column i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, kcfg_disabledPlugins)
en: Description
da: Beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_limitPreviewFileSize)
en: Disable preview for files larger than:
da: Deaktivér forhåndsvisning for filer større end:

[ctx: @title:window]
en: Properties for %1
da: Egenskaber for %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, m_passwordValueLabel)
en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: yes (%1 volumes)
da: ja (%1 bind)

en: %1 file | %1 files
da[0]: %1 fil
da[1]: %1 filer

en: , %1 folder | , %1 folders
da[0]: , %1 mappe
da[1]: , %1 mapper

en: only file contents (%1)
da: kun filindhold (%1)

en: yes (%1)
da: ja (%1)

en: Calculating...
da: Beregner...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Archive name:
da: Arkivnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Archive type:
da: Arkivtype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Mime-type:
da: MIME-type:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Opened read-only:
da: Åbnet skrivebeskyttet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password-protected:
da: Adgangskodebeskyttet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Has comment:
da: Har kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of entries:
da: Antal indgange:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Unpacked size:
da: Udpakket størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Packed size:
da: Pakket størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Compression ratio:
da: Komprimeringsforhold:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Last modified:
da: Senest ændret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: MD5 hash:
da: MD5-hash:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: SHA-1 hash:
da: SHA-1-hash:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: SHA-256 hash:
da: SHA-256-hash:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Multi-volume:
da: Flere bind:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Compression method(s):
da: Komprimeringsmetoder:

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
da: Filen findes allerede

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> is password protected. Please enter the password.
da: Arkivet <filename>%1</filename> er beskyttet med en adgangskode. Angiv venligst adgangskoden.

en: Incorrect password, please try again.
da: Forkert adgangskode, prøv igen.

[ctx: @info]
en: The archive you're trying to open is corrupt.<nl/>Some files may be missing or damaged.
da: Arkivet du prøver at åbne er defekt.<nl/>Nogle filer mangler måske eller er beskadigede.

[ctx: @title:window]
en: Corrupt archive
da: Defekt arkiv

[ctx: @action:button]
en: Open as Read-Only
da: Åbn skrivebeskyttet

[ctx: @action:button]
en: Don't Open
da: Åbn ikke

en: Don't ask again.
da: Spørg ikke igen.

en: Error during extraction
da: Fejl under udpakning

en: Extraction of the entry:<nl/>    <filename>%1</filename><nl/>failed with the error message:<nl/>    %2<nl/><nl/>Do you want to continue extraction?<nl/>
da: Udpakning af elementet:<nl/>    <filename>%1</filename><nl/>mislykkedes med fejlmeddelelsen:<nl/>    %2<nl/><nl/>Vil du fortsætte udpakningen?<nl/>

[ctx: Name of a file inside an archive]
en: Name
da: Navn

[ctx: Uncompressed size of a file inside an archive]
en: Original Size
da: Oprindelig størrelse

[ctx: Compressed size of a file inside an archive]
en: Compressed Size
da: Komprimeret størrelse

[ctx: Compression rate of file]
en: Rate
da: Niveau

[ctx: File's owner username]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: File's group]
en: Group
da: Gruppe

[ctx: File permissions]
en: Mode
da: Rettigheder

[ctx: CRC hash code]
en: CRC checksum
da: CRC-tjeksum

[ctx: BLAKE2 hash code]
en: BLAKE2 checksum
da: BLAKE2-tjeksum

[ctx: Compression method]
en: Method
da: Metode

[ctx: Timestamp]
en: Date
da: Dato

en: Adding files is not supported for this archive.
da: Tilføjelse af filer understøttes ikke for dette arkiv.

en: You can only add local files to an archive.
da: Du kan kun føje lokale filer til et arkiv.

note: i18n: ectx: Menu (archive)
en: &Archive
da: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (ark_file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

en: Closing preview
da: Lukker forhåndsvisning

en: Please wait while the preview is being closed...
da: Vent venligst mens forhåndsvisningen lukkes...

en: The internal viewer cannot preview this file.
da: Den interne fremviser kan ikke vise denne fil.

en: The internal viewer cannot preview this type of file<nl/>(%1).<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
da: Den interne fremviser kan ikke vise denne filtype<nl/>(%1).<nl/><nl/>Vil du prøve at se den som klartekst?

[ctx: @title:window]
en: Cannot Preview File
da: Kan ikke forhåndsvise fil

[ctx: @action:button]
en: Preview as Text
da: Forhåndsvis som tekst

en: The internal viewer cannot preview this unknown type of file.<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
da: Den interne fremviser kan ikke vise denne ukendte filtype.<nl/><nl/>Vil du prøve at se den som klartekst?

[ctx: @action]
en: About Viewer Component
da: Om visningskomponenten

en: No archive loaded
da: Intet arkiv indlæst

en: Symbolic Link
da: Symbolsk link

en: Unknown size
da: Ukendt størrelse

en: One file selected | %1 files selected
da[0]: Én fil valgt
da[1]: %1 filer valgt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InformationPanel)
en: Information Panel
da: Informationspanel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, additionalInfo)
en: Unknown file type
da: Ukendt filtype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ownerLabel)
en: Owner:
da: Ejer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_groupLabel)
en: Group:
da: Gruppe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetLabel)
en: Target:
da: Mål:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobTrackerWidget)
en: Job Tracker
da: Opgaveovervågning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <b>Job Description</b>
da: <b>Opgavebeskrivelse</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Some Information about the job
da: Noget information om opgaven

en: Files with the following paths already exist. Remove them if you really want to overwrite.
da: Filer med følgende stier findes allerede. Fjern dem hvis du virkelig vil overskrive.

en: Files with the following paths already exist. Do you want to continue overwriting them?
da: Filer med følgende stier findes allerede. Vil du fortsætte med at overskrive dem?

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment has been modified.
da: Kommentaren er blevet ændret.

en: Save
da: Gem

en: Type to search...
da: Skriv for at søge...

[ctx: @info]
en: Ark can extract archives to local destinations only.
da: Ark kan kun udpakke arkiver til lokale destinationer.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Information Panel
da: Vis informationspanel

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Copy As...
da: Gem kopi som...

[ctx: open a file with external program]
en: Open &With...
da: Åbn &med...

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open the selected file with an external program
da: Klik for at åbne den valgte fil med et eksternt program

[ctx: to preview a file inside an archive]
en: Pre&view
da: Forhånds&visning

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to preview the selected file
da: Klik for at forhåndsvise den valgte fil

[ctx: @action:inmenu]
en: E&xtract All
da: Pa&k alt ud

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose how to extract all the files in the archive
da: Klik for at åbne en udpakningsdialog hvor du kan vælge hvordan alle filerne i arkivet skal udpakkes

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract
da: Pa&k ud

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose to extract either all files or just the selected ones
da: Klik for at åbne en udpakningsdialog hvor du kan vælge at pakke enten alle eller kun de markerede filer ud

en: Add &Files...
da: Tilføj &filer...

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add files to the archive
da: Klik for at føje filer til arkivet

[ctx: @action:inmenu]
en: &Properties
da: &Egenskaber

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to see properties for archive
da: Klik for at se egenskaber for arkivet

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add or edit comment
da: Klik for at tilføje eller redigere en kommentar

[ctx: @action:inmenu]
en: &Test Integrity
da: &Test integritet

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to test the archive for integrity
da: Klik for at teste arkivets integritet

[ctx: @info:tooltip]
en: Adding files to existing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.<nl/><nl/>Extract the files and create a new archive if you want to add files.
da: Tilføjelse af filer til eksisterende adgangskodebeskyttede arkiver uden header-kryptering understøttes ikke på nuværende tidspunkt.<nl/><nl/>Udpak filerne og opret et nyt arkiv hvis du vil tilføje filer.

[ctx: @info:tooltip]
en: Testing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.
da: Test af adgangskodebeskyttede arkiver uden header-kryptering understøttes ikke på nuværende tidspunkt.

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Add &Comment]
en: Edit &Comment
da: Redigér &kommentar

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Edit &Comment]
en: Add &Comment
da: Tilføj &kommentar

en: The archive passed the integrity test.
da: Arkivet bestod integritetstesten.

en: Test Results
da: Testresultater

en: The archive failed the integrity test.
da: Arkivet klarede ikke integritetstesten.

en: Extract To...
da: Pak ud til...

en: Quick Extract To...
da: Hurtig udpakning til...

[ctx: @title:tab]
en: General
da: Generelt

[ctx: @title:tab]
en: Extraction
da: Udtrækning

[ctx: @title:tab]
en: Previews
da: Forhåndsvisninger

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a directory.
da: <filename>%1</filename> er en mappe.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename>. Check whether you have write permission.
da: Kunne ikke overskrive <filename>%1</filename>. Tjek om du har skriverettigheder.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> will be created as soon as you add a file.
da: Arkivet <filename>%1</filename> oprettes så snart du tilføjer en fil.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> was not found.
da: Arkivet <filename>%1</filename> blev ikke fundet.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> could not be loaded, as it was not possible to read from it.
da: Arkivet <filename>%1</filename> kunne ikke indlæses, da det ikke var muligt at læse fra det.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
da: Arkivet <filename>%1</filename> findes allerede. Vil du overskrive den?

[ctx: @title:window]
en: File Exists
da: Filen findes

[ctx: @info]
en: The archive is empty or Ark could not open its content.
da: Arkivet er tomt eller Ark kunne ikke åbne dets indhold.

[ctx: @info]
en: Ark does not currently support ISO files with UDF filesystem.
da: Ark understøtter ikke ISO-filer med UDF-filsystem på nuværende tidspunkt.

[ctx: @info]
en: Loading the archive <filename>%1</filename> failed with the following error:<nl/><message>%2</message>
da: Indlæsning af arkivet <filename>%1</filename> mislykkedes med følgende fejl:<nl/><message>%2</message>

en: Ark cannot open symlinks.
da: Ark kan ikke åbne symlinks.

en: The file <filename>%1</filename> was modified. Do you want to update the archive?
da: Filen <filename>%1</filename> blev ændret. Vil du opdatere arkivet?

[ctx: @title:window]
en: File Modified
da: Fil ændret

[ctx: @title:window]
en: Add Files
da: Tilføj filer

[ctx: @title:window]
en: Add Files to %1
da: Føj filer til %1

en: Filename can't contain slashes and can't be equal to "." or ".."
da: Filnavnet må ikke indeholde skråstreger og må ikke være "." eller ".."

en: Folders can't be moved into themselves.
da: Mapper kan ikke flyttes ind i sig selv.

en: Moving a folder into itself
da: Flytter en mappe ind i sig selv

en: Entries with the same names can't be pasted to the same destination.
da: Elementer med de samme navne kan ikke indsættes i den samme destination.

[ctx: @info]
en: Deleting this file is not undoable. Are you sure you want to do this? | Deleting these files is not undoable. Are you sure you want to do this?
da[0]: Sletning af denne fil kan ikke fortrydes. Er du sikker på, at du vil gøre det?
da[1]: Sletning af disse filer kan ikke fortrydes. Er du sikker på, at du vil gøre det?

[ctx: @title:window]
en: Delete File | Delete Files
da[0]: Slet fil
da[1]: Slet filer

[ctx: @title:window]
en: Save Copy As
da: Gem kopi som

[ctx: @info]
en: The archive could not be saved as <filename>%1</filename>. Try saving it to another location.
da: Arkivet kunne ikke gemmes som <filename>%1</filename>. Prøv at gemme et andet sted.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> does not exist anymore, therefore it cannot be copied to the specified location.
da: Arkivet <filename>%1</filename> findes ikke længere, derfor kan det ikke kopieres til den angivne placering.

en: Listing the archive failed.
da: Oplistning af arkivet mislykkedes.

en: Extraction failed due to an unknown error.
da: Udpakning mislykkedes pga. en ukendt fejl.

en: Extraction failed due to one or more corrupt files. Any extracted files may be damaged.
da: Udpakning mislykkedes pga. en eller flere defekte filer. Eventuelle udpakkede filer kan være beskadigede.

en: Delete operation failed. Try upgrading 7z or disabling the 7z plugin in the configuration dialog.
da: Slettehandling mislykkedes. Prøv at opgradere 7z eller deaktivere 7z-pluginet i konfigurationsdialogen.

en: Failed to find all archive volumes.
da: Kunne ikke finde alle arkivbind.

en: Your unrar executable is version %1, which is too old to handle this archive. Please update to a more recent version.
da: Din unrar-kørbar er version %1, hvilket er for gammelt til at håndtere dette arkiv. Opdater venligst til en senere version.

en: Unrar reported a non-RAR archive. The installed unrar version (%1) is old. Try updating your unrar.
da: Unrar rapporterede et ikke-RAR-arkiv. Den installerede unrar-version (%1) er gammel. Prøv at opdatere din unrar.

en: One or more wrong checksums
da: En eller flere forkerte tjeksumme

en: Extraction failed.
da: Udpakning mislykkedes.

en: Not enough memory for loading the archive.
da: Ikke nok hukommelse til at indlæse arkivet.

en: Wrong password.
da: Forkert adgangskode.

en: Extraction failed due to unsupported compression method (%1).
da: Udpakning mislykkedes pga. ikke-understøttet komprimeringsmetode (%1).

en: Extraction failed due to unsupported encryption method.
da: Udpakning mislykkedes pga. ikke-understøttet krypteringsmetode.

[ctx: referred to compression method]
en: unknown
da: ukendt

[ctx: @info]
en: Fatal error, extraction aborted.
da: Fatal fejl, udpakning afbrudt.

en: The archive reader could not be initialized.
da: Arkivindlæsning kunne ikke initieres.

[ctx: @info]
en: Archive corrupted or insufficient permissions.
da: Arkivet er defekt eller utilstrækkelige rettigheder.

[ctx: @info]
en: Failed to create a temporary file for writing data.
da: Kunne ikke oprette en midlertidig fil til skrivning af data.

en: The archive writer could not be initialized.
da: Arkivskrivning kunne ikke initieres.

[ctx: @info]
en: Could not open the archive for writing entries.
da: Kunne ikke åbne arkivet til skrivning af elementer.

en: The compression type '%1' is not supported by Ark.
da: Komprimeringstypen "%1" understøttes ikke af Ark.

[ctx: @info]
en: Could not set the compression method.
da: Kunne ikke sætte komprimeringsmetoden.

[ctx: @info]
en: Could not set the compression level.
da: Kunne ikke sætte komprimeringsniveauet.

[ctx: @info]
en: Could not compress entry, operation aborted.
da: Kunne ikke komprimere elementet, handlingen blev afbrudt.

[ctx: @info Error in a message box]
en: Could not compress entry.
da: Kunne ikke komprimere elementet.

en: Failed to open archive: %1
da: Kunne ikke åbne arkiv: %1

en: Failed to write archive.
da: Kunne ikke skrive arkivet.

en: Failed to add entry: %1
da: Kunne ikke tilføje element: %1

en: Failed to set compression options for entry: %1
da: Kunne ikke sætte komprimeringsindstillinger for element: %1

en: Failed to read metadata for entry: %1
da: Kunne ikke læse metadata for element: %1

en: Failed to delete entry: %1
da: Kunne ikke slette element: %1

en: Failed to create directory: %1
da: Kunne ikke oprette mappe: %1

en: Failed to open '%1':<nl/>%2
da: Kunne ikke åbne '%1':<nl/>%2

en: Failed to open file for writing: %1
da: Kunne ikke åbne fil til skrivning: %1

en: Failed to read data for entry: %1
da: Kunne ikke læse data for element: %1

en: Failed to write data for entry: %1
da: Kunne ikke skrive data for element: %1

en: Failed to locate entry: %1
da: Kunne ikke finde element: %1

en: Failed to move entry: %1
da: Kunne ikke flytte element: %1

en: Failed to copy entry: %1
da: Kunne ikke kopiere element: %1

en: Failed to set metadata for entry: %1
da: Kunne ikke sætte metadata for element: %1
