ark - en to fi translation catalogue (345 entries)

[ctx: Noun, not a verb. Top level menu item, i.e. like File]
note: i18n: ectx: Menu (archive)
en: &Archive
fi: &Arkisto

en: Extracting Files
fi: Puretaan tiedostoja

en: Source archive
fi: Lähdearkisto

en: Destination
fi: Kohde

en: The following files could not be extracted:
fi: Seuraavien tiedostojen purku epäonnistui:

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>. Any further archive will not be extracted.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> purettaessa tapahtui virhe. Arkistosta ei pureta mitään sen jälkeen.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message><nl/>Any further archive will not be extracted.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> purettaessa tapahtui virhe:<nl/><message>%2</message><nl/>Arkistosta ei pureta mitään sen jälkeen.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> purettaessa tapahtui virhe.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message>
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> purettaessa tapahtui virhe:<nl/><message>%2</message>

[ctx: @info]
en: The archive could not be extracted to <filename>%1</filename> because Ark can only extract to local destinations.
fi: Arkistoa ei voitu purkaa kohteeseen <filename>%1</filename>, koska Ark osaa purkaa vain paikallisiin kohteisiin.

[ctx: @action:inmenu Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress
fi: Pakkaa

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress to...
fi: Pakkaa…

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu, %1 filename]
en: Here as "%1"
fi: Tähän nimellä ”%1”

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive to...
fi: Pura arkisto…

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive here
fi: Pura arkisto tähän

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive here, autodetect subfolder
fi: Pura arkisto tähän, tunnista alikansio automaattisesti

[ctx: @action:inmenu Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract
fi: Pura

[ctx: @action:inmenu Context menu shown when an archive is being drag'n'dropped]
en: Extract here
fi: Pura tähän

en: KDE Archiving tool
fi: KDE:n pakkausohjelma

en: (c) 1997-2019, The Ark Developers
fi: © 1997–2019 Ark-kehittäjät

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Maintainer, KF5 port
fi: Ylläpitäjä, KF5-siirros

en: Former Maintainer
fi: Entinen ylläpitäjä

en: Former maintainer
fi: Entinen ylläpitäjä

en: Advanced editing functionalities
fi: Edistyneet muokkaustoiminnot

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Ideas, help with the icons
fi: Ideoita ja apua kuvakkeiden kanssa

en: bkisofs code
fi: bkisofs-koodi

en: URLs to open.
fi: Avattavat verkko-osoitteet.

en: Show a dialog for specifying the options for the operation (extract/add)
fi: Näyttää kyselyikkunan, jossa voi määrittää toiminnon (pura/lisää) valitsimet

en: Destination folder to extract to. Defaults to current path if not specified.
fi: Purkamisen kohdekansio. Ellei anneta, oletus on nykyinen kansio.

note: i18n: ectx: label, entry (openDestinationFolderAfterExtraction), group (Extraction)
en: Open destination folder after extraction.
fi: Avaa kohdekansio purkamisen jälkeen.

en: Query the user for an archive filename and add specified files to it. Quit when finished.
fi: Kysy käyttäjältä arkistotiedoston nimeä ja lisää siihen valitut tiedostot. Lopeta, kun valmista.

en: Add the specified files to 'filename'. Create archive if it does not exist. Quit when finished.
fi: Lisää valitut tiedostot arkistoon ”tiedostonimi”. Luo arkisto, ellei se ole jo olemassa. Lopeta, kun valmista.

en: Change the current dir to the first entry and add all other entries relative to this one.
fi: Vaihda nykyinen kansio ensimmäiseen syötteeseen ja lisää kaikki muut syötteet suhteessa tähän ensimmäiseen.

en: Automatically choose a filename, with the selected suffix (for example rar, tar.gz, zip or any other supported types)
fi: Valitse tiedostonimi automaattisesti, valitulla päätteellä (esim. .rar, .tar.gz, .zip tai muu tuettu tyyppi)

en: Use the batch interface instead of the usual dialog. This option is implied if more than one url is specified.
fi: Käytä eräajoliittymää tavallisen kyselyikkunan sijaan. Tämä valitaan automaattisesti, jos määritetään useampi kuin yksi osoite.

en: The destination argument will be set to the path of the first file supplied.
fi: Kohdeparametri asetetaan ensimmäisen annetun tiedoston poluksi.

en: Archive contents will be read, and if detected to not be a single folder or a single file archive, a subfolder with the name of the archive will be created.
fi: Arkiston sisältö luetaan, ja jollei se ole yksittäinen kansiota tai tiedosto, luodaan alikansio, jonka nimi on sama kuin arkiston.

en: List supported MIME types.
fi: Luettele tuetut MIME-tyypit.

en: Unable to find Ark's KPart component, please check your installation.
fi: Ark-ohjelman KPart-osaa ei löydy: tarkista asennus.

en: Sidebar
fi: Sivupalkki

en: Welcome Page
fi: Tervetulosivu

en: Show the welcome page
fi: Näytä tervetulosivu

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having a <interface>Hamburger Menu</interface> button. Both contain mostly the same commands and configuration options.
fi: Tämä vaihtaa <emphasis>valikkorivin</emphasis> ja <interface>valikkopainikkeen</interface> välillä. Kummassakin on suunnilleen samat komennot ja asetusmahdollisuudet.

en: Lock Sidebar
fi: Lukitse sivupalkki

[ctx: to open an archive]
en: Open Archive
fi: Avaa arkisto

en: Create New Archive
fi: Luo uusi arkisto

en: Welcome to %1
fi: %1 – tervetuloa

en: No recent files
fi: Ei viimeaikaisia tiedostoja

en: Copy &Location
fi: Kopioi &sijainti

en: &Open Containing Folder
fi: Avaa &yläkansio

en: &Remove
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QScrollArea, WelcomeView)
en: Welcome
fi: Tervetuloa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOpenArchive)
en: Open Archive...
fi: Avaa arkisto…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewArchive)
en: New Archive
fi: Uusi arkisto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClearRecentFiles)
en: Clear Recent Files
fi: Tyhjennä viimeaikaiset tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRecentFiles)
en: Recent Files
fi: Viimeisimmät tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHelp)
en: Help
fi: Ohje

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHomepage)
en: Visit homepage
fi: Käy kotisivulla

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHandbook)
en: Read handbook
fi: Lue käsikirjaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowOnStartup)
en: Show on startup
fi: Näytä käynnistettäessä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close Welcome Page
fi: Sulje tervetulosivu

en: Advanced Options
fi: Lisäasetukset

[ctx: @action:button]
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupCompressFiles)
en: Files/Folders to Compress
fi: Pakattavat tiedostot ja kansiot

en: Compress to Archive
fi: Pakkaa arkistoon

en: No input files were given.
fi: Lähdetiedostoja ei annettu.

en: You need to either supply a filename for the archive or a suffix (such as rar, tar.gz) with the <command>--autofilename</command> argument.
fi: Anna joko arkiston tiedostonimi tai pääte (esim. .rar tai .tar.gz) <command>--autofilename</command>-valitsimen kanssa.

[ctx: Default name of a newly-created multi-file archive]
en: Archive
fi: Arkisto

note: i18n: ectx: label, entry (showEncryptionWarning), group (General)
en: Whether to show a warning when creating zip archives with AES encryption.
fi: Näytetäänkö varoitus luotaessa AES-salattuja Zip-arkistoja.

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOpenAction), group (General)
en: Default action when opening archive entries.
fi: Oletustoiminto avattaessa arkistotietueita.

note: i18n: ectx: label, entry (closeAfterExtraction), group (Extraction)
en: Close Ark after extraction.
fi: Sulje Ark purkamisen jälkeen.

note: i18n: ectx: label, entry (preservePaths), group (Extraction)
en: Preserve paths when extracting.
fi: Säilytä polut purettaessa.

note: i18n: ectx: label, entry (extractToSubfolder), group (Extraction)
en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry.
fi: Pura alikansioon, jos arkistossa on ylimmällä tasolla useampia tietueita.

note: i18n: ectx: label, entry (splitterSizes), group (MainWindow)
en: How the main window is divided.
fi: Miten pääikkuna jaetaan.

note: i18n: ectx: label, entry (showInfoPanel), group (MainWindow)
en: Whether to show the information panel.
fi: Näytetäänkö tietopaneeli.

note: i18n: ectx: label, entry (limitPreviewFileSize), group (Preview)
en: Whether to limit the preview according to file size.
fi: Rajoitetaanko esikatselua tiedostokoon perusteella.

note: i18n: ectx: label, entry (previewFileSizeLimit), group (Preview)
en: Preview file size limit in megabytes.
fi: Esikatseltavien tiedostojen kokoraja megatavuina.

[ctx: @info]
en: Failed to locate program <filename>%1</filename> on disk.
fi: Ohjelmaa <filename>%1</filename> ei löydy levyltä.

en: Extraction failed. Make sure that enough space is available.
fi: Purku epäonnistui. Tarkista, että levytilaa on tarpeeksi.

en: Extraction failed. Make sure you provided the correct password and that enough space is available.
fi: Purku epäonnistui. Tarkista, että salasana on oikein ja levytilaa riittävästi.

[ctx: @info]
en: Could not move the extracted file to the destination directory. | Could not move the extracted files to the destination directory.
fi[0]: Puretun tiedoston siirtäminen kohdekansioon epäonnistui.
fi[1]: Purettujen tiedostojen siirtäminen kohdekansioon epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Extraction failed because the disk is full.
fi: Purkaminen epäonnistui, koska levy on täynnä.

[ctx: @info]
en: Extraction failed: Incorrect password
fi: Purkaminen epäonnistui: väärä salasana

en: Incorrect password.
fi: Väärä salasana.

en: Ark does not currently support testing this archive.
fi: Ark ei tällä hetkellä tue tämän arkiston testaamista.

en: Protection of the list of files is not possible with the %1 format.
fi: Tiedostolistan suojaaminen ei ole mahdollista, kun käytetään %1-tiedostomuotoa.

en: Protection of the archive with password is not possible with the %1 format.
fi: Arkistoa ei voi suojata salasanalla, kun käytetään %1-tiedostomuotoa.

en: It is not possible to set compression level for the %1 format.
fi: %1-tiedostomuodolle ei voi asettaa pakkaustasoa.

en: It is not possible to set compression method for the %1 format.
fi: %1-tiedostomuodolle ei voi asettaa pakkaustapaa.

en: The %1 format does not support multi-volume archives.
fi: %1-tiedostomuoto ei tue useampiosaisia arkistoja.

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleCompression)
en: Compression
fi: Pakkaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel1)
en: Level:
fi: Taso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel2)
en: Min
fi: Min.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompMethod)
en: Method:
fi: Menetelmä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel3)
en: Max
fi: Maks.

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleEncryption)
en: Password Protection
fi: Salasanasuojaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncMethod)
en: Encryption method:
fi: Salaustapa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encryptHeaderCheckBox)
en: Ask for password before showing the list of files in the archive
fi: Kysy salasanaa ennen arkiston tiedostolistan näyttämistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, warningMsgWidget)
en: This encryption method may not be supported by older archiving software.
fi: Vanhemmat pakkausohjelmat eivät välttämättä tue tätä salaustapaa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleMultiVolume)
en: Multi-volume Archive
fi: Useampiosainen arkisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multiVolumeCheckbox)
en: Create multi-volume archive
fi: Luo useampiosainen arkisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVolumeSize)
en: Volume size:
fi: Osan koko:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewFileSizeLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, volumeSizeSpinbox)
en:  megabytes
fi:  megatavua

[ctx: the argument is a file extension (the period is not a typo)]
en: Automatically add .%1
fi: Lisää .%1 automaattisesti

en: The chosen password does not match the given verification password.
fi: Valittu salasana ja salasanan vahvistus eivät täsmää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder:
fi: Kansio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filenameLineEdit)
en: Type archive name...
fi: Kirjoita arkiston nimi…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_typeLabel)
en: Type:
fi: Tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Extension:
fi: Tiedostopääte:

[ctx: @title:window]
en: Extract
fi: Pura

en: Extract
fi: Pura

en: The subfolder name may not contain the character '/'.
fi: Alikansion nimi ei saa sisältää vinoviivaa (”/”).

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> already exists. Are you sure you want to extract here?
fi: Kansio <filename>%1</filename> on jo olemassa. Haluatko varmasti purkaa tiedostot sinne?

en: Folder exists
fi: Kansio on olemassa

en: Extract here
fi: Pura tähän

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> could not be created.
fi: Kansiota <filename>%1</filename> ei voitu luoda.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> already exists, but is not a folder.
fi: <filename>%1</filename> on jo olemassa, muttei ole kansio.

en: Please check your permissions to create it.
fi: Tarkista oikeutesi sen luomiseen.

en: Extract multiple archives
fi: Pura useampia arkistoja

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtractionDialog)
en: Extraction Dialog
fi: Purkamisvalintaikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extractAllLabel)
en: Extract All Files
fi: Pura kaikki tiedostot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, singleFolderGroup)
en: E&xtraction into subfolder:
fi: Pu&rku alikansioon:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
fi: Valinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openFolderCheckBox)
en: Open &destination folder after extraction
fi: Avaa ko&hdekansio purkamisen jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeAfterExtraction)
en: Close &Ark after extraction
fi: Sulje &Ark purkamisen jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preservePaths)
en: &Preserve paths when extracting
fi: &Säilytä polut purettaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSubfolders)
en: &Automatically create subfolders
fi: &Luo alikansiot automaattisesti

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesToExtractGroupBox)
en: Extract
fi: Pura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedFilesButton)
en: Sele&cted files only
fi: &Vain valitut tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allFilesButton)
en: All &files
fi: &Kaikki tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openDestinationFolderAfterExtraction)
en: Open destination folder after extraction
fi: Avaa kohdekansio purkamisen jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeAfterExtraction)
en: Close Ark after extraction
fi: Sulje Ark purkamisen jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_preservePaths)
en: Preserve paths when extracting
fi: Säilytä polut purettaessa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_extractToSubfolder)
en: Whether to check by default the extraction into subfolder checkbox in the Extraction Dialog, when the archive has more than one top-level entry.
fi: Asetetaanko ”Purku alikansioon” -asetus automaattisesti, kun arkistossa on useampia ylimmän tason tietueita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_extractToSubfolder)
en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry
fi: Pura alikansioon, jos arkistossa on useampia ylimmän tason tietueita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: When clicking a file in an archive or pressing the Return key:
fi: Napsautettaessa arkiston tiedostoa tai painettaessa Enter-näppäintä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Pre&view the file with internal previewer
fi: &Esikatsele tiedostoa sisäisessä esikatselimessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Open the fi&le with associated application
fi: &Avaa tiedosto siihen liitetyllä ohjelmalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEncryptionWarning)
en: Show a warning when creating zip archives with AES encryption
fi: Näytä varoitus luotaessa zip-arkistoja AES-salauksella

en: No suitable plugin found. Ark does not seem to support this file type.
fi: Sopivaa liitännäistä ei löytynyt. Ark ei tunnu tukevan tämän tyyppisiä tiedostoja.

en: Failed to load a suitable plugin. Make sure any executables needed to handle the archive type are installed.
fi: Sopivan liitännäisen lataus epäonnistui. Varmista, että arkistotyypintarvitsemat ohjelmatiedostot on asennettu.

en: Could not load the archive because it contains ill-formed entries and might be a malicious archive.
fi: Arkistoa ei voitu ladata, koska se sisältää virheellisiä tietueita ja voi olla pahantahtoinen.

en: Loading archive
fi: Ladataan arkistoa

en: Archive
fi: Arkisto

en: No space available on device <filename>%1</filename>
fi: Ei vapaata tilaa laitteella <filename>%1</filename>

en: Extracting all files
fi: Puretaan kaikkia tiedostoja

note: i18np on purpose so this translation may properly be reused.
en: Extracting one file | Extracting %1 files
fi[0]: Puretaan tiedostoa
fi[1]: Puretaan %1 tiedostoa

[ctx: extraction folder]
en: Destination
fi: Kohde

en: Could not write to destination <filename>%1</filename>.<nl/>Check whether you have sufficient permissions.
fi: Kohteeseen <filename>%1</filename> ei voitu kirjoittaa.<nl/>Tarkista, että käyttöoikeutesi ovat riittävät.

en: Compressing a file | Compressing %1 files
fi[0]: Pakataan tiedostoa
fi[1]: Pakataan %1 tiedostoa

en: Moving a file | Moving %1 files
fi[0]: Siirretään tiedostoa
fi[1]: Siirretään %1 tiedostoa

en: Copying a file | Copying %1 files
fi[0]: Kopioidaan tiedostoa
fi[1]: Kopioidaan %1 tiedostoa

en: Deleting a file from the archive | Deleting %1 files
fi[0]: Poistetaan tiedostoa arkistosta
fi[1]: Poistetaan %1 tiedostoa

en: Adding comment
fi: Lisätään kommenttia

en: Testing archive
fi: Testataan arkistoa

en: The plugin cannot be used because one or more required executables are missing. Check your installation.
fi: Liitännäistä ei voi käyttää, koska yksi tai useampi ohjelmatiedosto puuttuu. Tarkista asennus.

note: i18n: @title:column i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, kcfg_disabledPlugins)
en: Name
fi: Nimi

note: i18n: @title:column i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, kcfg_disabledPlugins)
en: Description
fi: Kuvaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_limitPreviewFileSize)
en: Disable preview for files larger than:
fi: Ei esikatselua tiedostoille, joiden koko on yli:

[ctx: @title:window]
en: Properties for %1
fi: Ominaisuudet: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, m_passwordValueLabel)
en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: yes (%1 volumes)
fi: kyllä (%1 osaa)

en: %1 file | %1 files
fi[0]: %1 tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

en: , %1 folder | , %1 folders
fi[0]: , %1 kansio
fi[1]: , %1 kansiota

en: only file contents (%1)
fi: vain tiedoston sisältö (%1)

en: yes (%1)
fi: kyllä (%1)

en: Calculating...
fi: Lasketaan…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Archive name:
fi: Arkiston nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Archive type:
fi: Arkiston tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Mime-type:
fi: MIME-tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Opened read-only:
fi: Avattu vain luettavaksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password-protected:
fi: Salasanasuojattu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Has comment:
fi: Sisältää kommentin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of entries:
fi: Tietueiden määrä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Unpacked size:
fi: Koko pakkaamattomana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Packed size:
fi: Koko pakattuna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Compression ratio:
fi: Pakkaussuhde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Last modified:
fi: Viimeksi muutettu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: MD5 hash:
fi: MD5-tiiviste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: SHA-1 hash:
fi: SHA-1-tiiviste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: SHA-256 hash:
fi: SHA-256-tiiviste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Multi-volume:
fi: Useampiosainen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Compression method(s):
fi: Pakkaustapa tai -tavat:

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> is password protected. Please enter the password.
fi: Arkisto <filename>%1</filename> on salasanasuojattu. Anna salasana.

en: Incorrect password, please try again.
fi: Väärä salasana, yritä uudelleen.

[ctx: @info]
en: The archive you're trying to open is corrupt.<nl/>Some files may be missing or damaged.
fi: Olet avaamassa vioittunutta arkistoa.<nl/>Jotkin tiedostot voivat puuttua tai olla vahingoittuneita.

[ctx: @title:window]
en: Corrupt archive
fi: Vioittunut arkisto

[ctx: @action:button]
en: Open as Read-Only
fi: Avaa vain luettavaksi

[ctx: @action:button]
en: Don't Open
fi: Älä avaa

en: Don't ask again.
fi: Älä kysy uudelleen.

en: Error during extraction
fi: Virhe purettaessa

en: Extraction of the entry:<nl/>    <filename>%1</filename><nl/>failed with the error message:<nl/>    %2<nl/><nl/>Do you want to continue extraction?<nl/>
fi: Tietueen<nl/>    <filename>%1</filename><nl/>purkaminen epäonnistui:<nl/>    %2<nl/><nl/>Haluatko jatkaa purkamista?<nl/>

[ctx: Name of a file inside an archive]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: Uncompressed size of a file inside an archive]
en: Original Size
fi: Alkuperäinen koko

[ctx: Compressed size of a file inside an archive]
en: Compressed Size
fi: Pakattu koko

[ctx: Compression rate of file]
en: Rate
fi: Aste

[ctx: File's owner username]
en: Owner
fi: Omistaja

[ctx: File's group]
en: Group
fi: Ryhmä

[ctx: File permissions]
en: Mode
fi: Tila

[ctx: CRC hash code]
en: CRC checksum
fi: CRC-tarkistussumma

[ctx: BLAKE2 hash code]
en: BLAKE2 checksum
fi: BLAKE2-tarkistussumma

[ctx: Compression method]
en: Method
fi: Tapa

[ctx: File version]
en: Version
fi: Versio

[ctx: Timestamp]
en: Date
fi: Päiväys

en: Adding files is not supported for this archive.
fi: Tiedostojen lisäystä tämän tyyppisiin arkistoihin ei tueta.

en: You can only add local files to an archive.
fi: Arkistoon voi lisätä vain paikallisia tiedostoja.

note: i18n: ectx: Menu (archive)
en: &Archive
fi: &Arkisto

note: i18n: ectx: Menu (ark_file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: A&setukset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

en: Closing preview
fi: Suljetaan esikatselua

en: Please wait while the preview is being closed...
fi: Odota kunnes esikatselu on sulkeutunut…

en: The internal viewer cannot preview this file.
fi: Sisäinen esikatselin ei osaa käsitellä tätä tiedostoa.

en: The internal viewer cannot preview this type of file<nl/>(%1).<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
fi: Sisäinen esikatselin ei osaa käsitellä tämäntyyppistä tiedostoa<nl/>(%1).<nl/><nl/>Haluatko yrittää katsella sitä muotoilemattomana tekstinä?

[ctx: @title:window]
en: Cannot Preview File
fi: Tiedostoa ei voi esikatsella

[ctx: @action:button]
en: Preview as Text
fi: Esikatsele tekstinä

en: The internal viewer cannot preview this unknown type of file.<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
fi: Sisäinen esikatselin ei osaa käsitellä tätä tuntemattoman tyyppistä tiedostoa<nl/><nl/>Haluatko yrittää katsella sitä muotoilemattomana tekstinä?

[ctx: @action]
en: About Viewer Component
fi: Tietoa katselinosasta

en: No archive loaded
fi: Ei avattua arkistoa

en: Symbolic Link
fi: Symbolinen linkki

en: Unknown size
fi: Tuntematon koko

en: One file selected | %1 files selected
fi[0]: Yksi tiedosto valittu
fi[1]: %1 tiedostoa valittu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InformationPanel)
en: Information Panel
fi: Tietopaneeli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, additionalInfo)
en: Unknown file type
fi: Tuntematon tiedostotyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ownerLabel)
en: Owner:
fi: Omistaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_groupLabel)
en: Group:
fi: Ryhmä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetLabel)
en: Target:
fi: Kohde:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobTrackerWidget)
en: Job Tracker
fi: Tehtävän seuranta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <b>Job Description</b>
fi: <b>Tehtävän kuvaus</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Some Information about the job
fi: Tietoa tehtävästä

en: Files with the following paths already exist. Remove them if you really want to overwrite.
fi: Seuraavien sijaintien tiedostot ovat jo olemassa. Poista ne, jos todella haluat korvata ne.

en: Files with the following paths already exist. Do you want to continue overwriting them?
fi: Seuraavien sijaintien tiedostot ovat jo olemassa. Haluatko jatkaa korvaamalla ne?

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment has been modified.
fi: Kommentti on muutettu.

en: Save
fi: Tallenna

en: Type to search...
fi: Hae kirjoittamalla…

[ctx: @info]
en: Ark can extract archives to local destinations only.
fi: Ark osaa purkaa vain paikallisiin kohteisiin.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Information Panel
fi: Näytä tietopaneeli

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Copy As...
fi: Tallenna kopio nimellä…

[ctx: open a file with external program]
en: &Open in External Application
fi: Avaa &ulkoiseen sovellukseen

[ctx: open a file with external program]
en: Open &With...
fi: Avaa &ohjelmalla…

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open the selected file with an external program
fi: Avaa valittu tiedosto ulkoisella ohjelmalla napsauttamalla

[ctx: to preview a file inside an archive]
en: Pre&view
fi: &Esikatsele

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to preview the selected file
fi: Avaa tiedoston esikatselu napsauttamalla

[ctx: @action:inmenu]
en: E&xtract All
fi: &Pura kaikki

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose how to extract all the files in the archive
fi: Avaa purkamisikkuna napsauttamalla. Voit siellä valita, miten arkiston kaikki tiedostot puretaan

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract
fi: P&ura

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose to extract either all files or just the selected ones
fi: Avaa purkamisikkuna napsauttamalla. Voit siellä valita, haluatko purkaa kaikki vai ainoastaan valitsemasi tiedostot

en: Add &Files...
fi: Lisää &tiedostoja…

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add files to the archive
fi: Lisää tiedostoja arkistoon napsauttamalla

[ctx: @action]
en: Remove from Archive
fi: Poista arkistosta

[ctx: @action:inmenu]
en: &Properties
fi: &Ominaisuudet

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to see properties for archive
fi: Näytä arkiston ominaisuudet napsauttamalla

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add or edit comment
fi: Lisää tai muokkaa kommenttia napsauttamalla

[ctx: @action:inmenu]
en: &Test Integrity
fi: &Testaa eheys

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to test the archive for integrity
fi: Testaa arkiston eheys napsauttamalla

[ctx: @info:tooltip]
en: Adding files to existing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.<nl/><nl/>Extract the files and create a new archive if you want to add files.
fi: Tiedostojen lisäämistä jo salasanasuojattuihin arkistoihin otsaketta salaamatta ei nykyisellään tueta.<nl/><nl/>Pura tiedostot ja luo uusi arkisto, jos haluat lisätä tiedostoja.

[ctx: @info:tooltip]
en: Testing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.
fi: Sellaisten salasanasuojattujen arkistojen testaamista ei nykyisellään tueta, jotka eivät käytä otsakkeen salausta.

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Add &Comment]
en: Edit &Comment
fi: &Muokkaa kommenttia

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Edit &Comment]
en: Add &Comment
fi: Lisää ko&mmentti

en: The archive passed the integrity test.
fi: Arkisto läpäisi eheystestin.

en: Test Results
fi: Testin tulokset

en: The archive failed the integrity test.
fi: Arkisto ei läpäissyt eheystestiä.

en: Extract To...
fi: Pura kohteeseen…

en: Quick Extract To...
fi: Pikapura kohteeseen…

[ctx: @title:tab]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @title:tab]
en: Extraction
fi: Purku

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
fi: Liitännäiset

[ctx: @title:tab]
en: Previews
fi: Esikatselut

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a directory.
fi: <filename>%1</filename> on kansio.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename>. Check whether you have write permission.
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> ei voitu korvata.<nl/>Tarkista, että sinulla on kirjoitusoikeudet.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> will be created as soon as you add a file.
fi: Arkisto <filename>%1</filename> luodaan, kun lisäät siihen tiedoston.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> was not found.
fi: Arkistoa <filename>%1</filename> ei löydy.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> could not be loaded, as it was not possible to read from it.
fi: Arkiston <filename>%1</filename> lataaminen epäonnistui, koska siitä ei voitu lukea.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
fi: Arkisto <filename>%1</filename> on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

[ctx: @title:window]
en: File Exists
fi: Tiedosto on olemassa

[ctx: @info]
en: The archive is empty or Ark could not open its content.
fi: Arkisto on tyhjä tai Ark ei onnistunut lukemaan sen sisältöä.

[ctx: @info]
en: Ark does not currently support ISO files with UDF filesystem.
fi: Ark ei tällä hetkellä tue ISO-tiedostoja, joiden tiedostojärjestelmä on UDF.

[ctx: @info]
en: Loading the archive <filename>%1</filename> failed with the following error:<nl/><message>%2</message>
fi: Arkiston <filename>%1</filename> lukeminen epäonnistui:<nl/><message>%2</message>

en: Ark cannot open symlinks.
fi: Ark ei voi avata symbolisia linkkejä.

en: The file <filename>%1</filename> was modified. Do you want to update the archive?
fi: Tiedosto <filename>%1</filename> on muuttunut. Haluatko päivittää arkiston?

[ctx: @title:window]
en: File Modified
fi: Tiedosto muuttunut

[ctx: @action:button]
en: Update
fi: Päivitä

[ctx: @action:button]
en: Ignore
fi: Sivuuta

[ctx: @title:window]
en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

[ctx: @title:window]
en: Add Files to %1
fi: Lisää tiedostoja arkistoon %1

en: Filename can't contain slashes and can't be equal to "." or ".."
fi: Tiedostonimessä ei saa olla vinoviivoja eikä se voi olla ”.” tai ”..”.

en: Folders can't be moved into themselves.
fi: Kansioita ei voi siirtää itseensä.

en: Moving a folder into itself
fi: Siirretään kansiota itseensä

en: Entries with the same names can't be pasted to the same destination.
fi: Samannimisiä tietueita ei voi liittää samaan kohteeseen.

[ctx: @info]
en: Deleting this file is not undoable. Are you sure you want to do this? | Deleting these files is not undoable. Are you sure you want to do this?
fi[0]: Tämän tiedoston poistoa ei voi kumota. Haluatko varmasti poistaa sen?
fi[1]: Näiden tiedostojen poistoa ei voi kumota. Haluatko varmasti poistaa ne?

[ctx: @title:window]
en: Delete File | Delete Files
fi[0]: Poista tiedosto
fi[1]: Poista tiedostot

[ctx: @title:window]
en: Save Copy As
fi: Tallenna kopio nimellä

[ctx: @info]
en: The archive could not be saved as <filename>%1</filename>. Try saving it to another location.
fi: Arkiston tallentaminen nimellä <filename>%1</filename> epäonnistui. Yritä tallentaa se muualle.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> does not exist anymore, therefore it cannot be copied to the specified location.
fi: Arkistoa <filename>%1</filename> ei ole enää olemassa, joten sitä ei voi kopioida annettuun paikkaan.

en: Listing the archive failed.
fi: Arkiston luettelointi epäonnistui.

en: Extraction failed due to an unknown error.
fi: Purku epäonnistui tuntemattomasta syystä.

en: Extraction failed due to one or more corrupt files. Any extracted files may be damaged.
fi: Purkaminen epäonnistui, koska yksi tai useampi tiedosto on vioittunut. Puretut tiedostot voivat olla rikki.

en: Delete operation failed. Try upgrading 7z or disabling the 7z plugin in the configuration dialog.
fi: Poistamistoimenpide epäonnistui. Yritä päivittää 7z tai poistaa 7z-liitännäinen käytöstä asetuksissa.

en: ARJ old
fi: Vanha ARJ

en: GOST 40-bit
fi: GOST 40-bittinen

en: unknown
fi: tuntematon

en: Failed to find all archive volumes.
fi: Kaikkia arkiston osia ei löydetty.

en: Your unrar executable is version %1, which is too old to handle this archive. Please update to a more recent version.
fi: unrar-ohjelmatiedoston versio on %1 eli liian vanha tämän arkiston käsittelyyn. Päivitä se tuoreempaan versioon.

en: Unrar reported a non-RAR archive. The installed unrar version (%1) is old. Try updating your unrar.
fi: unrar ilmoitti ei-RAR-arkistosta. Asennettu unrar on versioltaan (%1) liian vanha. Koeta päivittää se.

en: One or more wrong checksums
fi: Yksi tai useampi virheellinen tarkistussumma

en: Extraction failed.
fi: Purku epäonnistui.

en: Not enough memory for loading the archive.
fi: Muisti ei riitä arkiston lataukseen.

en: Wrong password.
fi: Väärä salasana.

en: Extraction failed due to unsupported compression method (%1).
fi: Purku epäonnistui ei-tuetun pakkaustavan (%1) takia.

en: Extraction failed due to unsupported encryption method.
fi: Purku epäonnistui ei-tuetun salaustavan takia.

[ctx: referred to compression method]
en: unknown
fi: tuntematon

[ctx: @info]
en: Fatal error, extraction aborted.
fi: Vakava virhe: purkaminen keskeytetty.

en: The archive reader could not be initialized.
fi: Arkistolukijan alustaminen epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Archive corrupted or insufficient permissions.
fi: Arkisto on vioittunut tai käyttöoikeudet eivät riitä.

[ctx: @info]
en: Failed to create a temporary file for writing data.
fi: Väliaikaistiedostoa ei saatu luotua tiedon kirjoittamiseksi.

en: The archive writer could not be initialized.
fi: Arkistokirjoittajan alustus epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Could not open the archive for writing entries.
fi: Tiedostoa ei saatu avattua tietueiden kirjoittamiseksi.

en: The compression type '%1' is not supported by Ark.
fi: Ark ei tue pakkaustapaa %1.

[ctx: @info]
en: Could not set the compression method.
fi: Pakkaustapaa ei saatu asetettua.

[ctx: @info]
en: Could not set the compression level.
fi: Pakkaustasoa ei saatu asetettua.

[ctx: @info]
en: Could not compress entry, operation aborted.
fi: Tietuetta ei voitu pakata: toiminto keskeytetty.

[ctx: @info Error in a message box]
en: Could not compress entry.
fi: Tietuetta ei saatu pakattua.

en: Failed to open archive: %1
fi: Ei voitu avata arkistoa: %1

en: Failed to write archive.
fi: Arkistoa ei saatu kirjoitettua.

en: Failed to add entry: %1
fi: Ei voitu lisätä tietuetta: %1

en: Failed to set compression options for entry: %1
fi: Pakkausasetuksia ei saatu asetettua tietueelle: %1

en: Failed to read metadata for entry: %1
fi: Tietueen metatietoja ei saatu luetuksi: %1

en: Failed to delete entry: %1
fi: Ei voitu poistaa tietuetta: %1

en: Failed to create directory: %1
fi: Ei voitu luoda kansiota: %1

en: Failed to open '%1':<nl/>%2
fi: Ei voitu avata: ”%1”:<nl/>%2

en: Failed to open file for writing: %1
fi: Tiedostoa ei saatu avattua kirjoitettavaksi: %1

en: Failed to read data for entry: %1
fi: Ei voitu lukea tietoja tietueelta: %1

en: Failed to write data for entry: %1
fi: Ei voitu kirjoittaa tietoja tietueelle: %1

en: Failed to locate entry: %1
fi: Tietuetta ei voitu paikantaa: %1

en: Failed to move entry: %1
fi: Ei voitu siirtää tietuetta: %1

en: Failed to copy entry: %1
fi: Ei voitu kopioida tietuetta: %1

en: Failed to set metadata for entry: %1
fi: Metatietoja ei voitu asettaa tietueelle: %1
