ark - en to hne translation catalogue (53 entries)

en: Source archive
hne: स्रोत अभिलेख

en: Destination
hne: गंतव्य

en: Ark
hne: आर्क

en: KDE Archiving tool
hne: केडीई अभिलेखन (आर्काइविंग) औजार

en: Maintainer
hne: मेंटेनर

en: Former Maintainer
hne: पहिली के मेंटेनर

en: Harald Hvaal
hne: हेराल्ड हवाल

en: Henrique Pinto
hne: हेनरी पिंटो

en: Helio Chissini de Castro
hne: हेलियो चिसिनी द कास्त्रो

en: Former maintainer
hne: पहिली के मेंटेनर

en: Georg Robbers
hne: जार्ज राबर्स

en: Roberto Selbach Teixeira
hne: राबर्टो सेलबाक टेक्सेइरा

en: Francois-Xavier Duranceau
hne: फ्रेंकोइस-जेवियर डुरान्सेयू

en: Emily Ezust (Corel Corporation)
hne: एमिलि एजुस्त (कोरेल कारपोरेसन)

en: Michael Jarrett (Corel Corporation)
hne: माइकल जेरेट (कोरल कारपोरेसन)

en: Robert Palmbos
hne: राबर्ट पामबोस

en: Bryce Corkins
hne: ब्रायस कार्किन्स

en: Icons
hne: चिनहा

en: Liam Smit
hne: लेम स्मिट

en: Ideas, help with the icons
hne: आइडियाज, चिनहा मन के साथ मदद

en: Andrew Smith
hne: वड्र्यू स्मिथ

en: bkisofs code
hne: ब्कीसाफ्स कोड

en: Unable to find Ark's KPart component, please check your installation.
hne: आर्क के केपार्ट अवयव नइ खोज पाया, किरपा करके, अपन इंस्टालेसन जांचव.

en: Folder exists
hne: फोल्डर मौजूद हे

en: Extract here
hne: इहां निकालव

en: Extract multiple archives
hne: बहुत अकन अभिलेख मन ल बाहिर निकाव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtractionDialog)
en: Extraction Dialog
hne: एक्सट्रैक्सन गोठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extractAllLabel)
en: Extract All Files
hne: सब्बो फाइल मन ल बाहिर निकालव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
hne: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allFilesButton)
en: All &files
hne: सब्बो फाइल (&f)

en: Extracting all files
hne: सब्बो फाइल मन ल बाहिर निकाली जा रही हे

note: i18np on purpose so this translation may properly be reused.
en: Extracting one file | Extracting %1 files
hne[0]: एक फाइल निकालत हे
hne[1]: %1 फाइल निकालत हे

en: Deleting a file from the archive | Deleting %1 files
hne[0]: अभिलेख से एक फाइल मेटात हे
hne[1]: %1 फाइल मेटात हे

[ctx: Name of a file inside an archive]
en: Name
hne: नाम

[ctx: Compression rate of file]
en: Rate
hne: रेट

[ctx: File's owner username]
en: Owner
hne: मालिक

[ctx: File's group]
en: Group
hne: समूह

[ctx: File permissions]
en: Mode
hne: मोड

[ctx: Compression method]
en: Method
hne: विधि

[ctx: File version]
en: Version
hne: संस्करन

note: i18n: ectx: Menu (ark_file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: The internal viewer cannot preview this file.
hne: ए फाइल के प्रिव्यू अंदर के प्रदर्सक दिखा नइ सकिस.

en: No archive loaded
hne: कोई अभिलेख लोड नइ हे

en: Symbolic Link
hne: सिंबालिक संकली

en: Unknown size
hne: अग्यात आकार

en: One file selected | %1 files selected
hne[0]: एक फाइल चुनिस
hne[1]: %1 फाइल चुनिस

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InformationPanel)
en: Information Panel
hne: जानकारी पेनल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, additionalInfo)
en: Unknown file type
hne: अग्यात फाइल किसिम

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobTrackerWidget)
en: Job Tracker
hne: काम ट्रेकर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <b>Job Description</b>
hne: <b>काम वर्नन</b>

[ctx: to preview a file inside an archive]
en: Pre&view
hne: प्रिव्यू (&v)

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose to extract either all files or just the selected ones
hne: एक्सट्रेक्सन गोठ खोले बर किलिक करव, जहाँ आप मन या तो सब्बो फाइल मन ल या चुने गे फाइल मन ल को एक्सट्रैक्ट करे बर चुन सकथो
