ark - en to ja translation catalogue (343 entries)

[ctx: Noun, not a verb. Top level menu item, i.e. like File]
note: i18n: ectx: Menu (archive)
en: &Archive
ja: アーカイブ(&A)

en: Extracting Files
ja: ファイルを展開中

en: Source archive
ja: ソースアーカイブ

en: Destination
ja: 保存先

en: The following files could not be extracted:
ja: 以下のファイルは展開できませんでした:

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>. Any further archive will not be extracted.
ja: <filename>%1</filename> の展開中にエラーが発生しました。これ以上のアーカイブは展開されません。

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message><nl/>Any further archive will not be extracted.
ja: <filename>%1</filename> の展開中にエラーが発生しました:<nl/><message>%2</message><nl/>これ以上のアーカイブは展開されません。

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>.
ja: <filename>%1</filename> の展開中にエラーが発生しました。

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message>
ja: <filename>%1</filename> の展開中にエラーが発生しました:<nl/><message>%2</message>

[ctx: @info]
en: The archive could not be extracted to <filename>%1</filename> because Ark can only extract to local destinations.
ja: アーカイブを <filename>%1</filename> に展開できませんでした。Ark はローカルの保存先にのみ展開できます。

[ctx: @action:inmenu Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress
ja: 圧縮

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress to...
ja: 圧縮先...

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu, %1 filename]
en: Here as "%1"
ja: ここに "%1" として

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive to...
ja: アーカイブを展開...

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive here
ja: ここにアーカイブを展開

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract archive here, autodetect subfolder
ja: ここにアーカイブを展開 (サブフォルダを自動作成)

[ctx: @action:inmenu Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract
ja: 展開

[ctx: @action:inmenu Context menu shown when an archive is being drag'n'dropped]
en: Extract here
ja: ここに展開

en: KDE Archiving tool
ja: KDE アーカイブツール

en: (c) 1997-2019, The Ark Developers
ja: (c) 1997-2019, Ark 開発チーム

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Maintainer, KF5 port
ja: メンテナ、KF5 ポート

en: Former Maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Former maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Advanced editing functionalities
ja: 高度な編集機能

en: Icons
ja: アイコン

en: Ideas, help with the icons
ja: アイデア、アイコンの手伝い

en: bkisofs code
ja: bkisofs コード

en: URLs to open.
ja: 開く URL

en: Show a dialog for specifying the options for the operation (extract/add)
ja: 処理 (展開/追加) のオプションを指定するためのダイアログを表示します。

en: Destination folder to extract to. Defaults to current path if not specified.
ja: 展開時の保存先フォルダ。指定されていない場合、現在のパスがデフォルトになります。

note: i18n: ectx: label, entry (openDestinationFolderAfterExtraction), group (Extraction)
en: Open destination folder after extraction.
ja: 展開後に保存先フォルダを開きます。

en: Query the user for an archive filename and add specified files to it. Quit when finished.
ja: ユーザにアーカイブのファイル名を尋ね、指定されたファイルを追加します。完了したらプログラムを終了します。

en: Add the specified files to 'filename'. Create archive if it does not exist. Quit when finished.
ja: 指定されたファイルを 'filename' に追加します。存在しない場合はアーカイブを作成します。完了したらプログラムを終了します。

en: Change the current dir to the first entry and add all other entries relative to this one.
ja: カレントディレクトリを最初のエントリのパスに変更し、他のすべてのエントリをこれに相対的に追加します。

en: Automatically choose a filename, with the selected suffix (for example rar, tar.gz, zip or any other supported types)
ja: 選択された拡張子 (例えば rar、tar.gz、zip その他のサポートされている種類) を付けて自動的にファイル名を指定します。

en: Use the batch interface instead of the usual dialog. This option is implied if more than one url is specified.
ja: 通常のダイアログの代わりに一括処理インターフェースを使用します。このオプションは、複数の URL が指定されている場合に暗黙指定されます。

en: The destination argument will be set to the path of the first file supplied.
ja: destination 引数に、指定された最初のファイルのパスを設定します。

en: Archive contents will be read, and if detected to not be a single folder or a single file archive, a subfolder with the name of the archive will be created.
ja: アーカイブの内容を読み取り、単一フォルダや単一ファイルのアーカイブでなければ、アーカイブの名前のサブフォルダを作成します。

en: List supported MIME types.
ja: サポートされている MIME タイプを一覧表示します。

en: Unable to find Ark's KPart component, please check your installation.
ja: Ark の KPart コンポーネントが見つかりません。インストールを確認してください。

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Welcome Page
ja: ようこそページ

en: Show the welcome page
ja: ようこそページを表示

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having a <interface>Hamburger Menu</interface> button. Both contain mostly the same commands and configuration options.
ja: これは<emphasis>メニューバー</emphasis>と<interface>ハンバーガーメニュー</interface>ボタンを切り替えます。どちらもほとんど同じコマンドと設定オプションを含んでいます。

en: Lock Sidebar
ja: サイドバーをロック

[ctx: to open an archive]
en: Open Archive
ja: アーカイブを開く

en: Create New Archive
ja: 新しいアーカイブを作成

en: Welcome to %1
ja: %1 へようこそ

en: No recent files
ja: 最近のファイルはありません

en: Copy &Location
ja: 場所をコピー(&L)

en: &Open Containing Folder
ja: フォルダを開く(&O)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QScrollArea, WelcomeView)
en: Welcome
ja: ようこそ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOpenArchive)
en: Open Archive...
ja: アーカイブを開く...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewArchive)
en: New Archive
ja: 新しいアーカイブ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClearRecentFiles)
en: Clear Recent Files
ja: 最近のファイルをクリア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRecentFiles)
en: Recent Files
ja: 最近のファイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHelp)
en: Help
ja: ヘルプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHomepage)
en: Visit homepage
ja: ホームページを見る

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHandbook)
en: Read handbook
ja: ハンドブックを読む

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowOnStartup)
en: Show on startup
ja: 起動時に表示

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close Welcome Page
ja: ようこそページを閉じる

en: Advanced Options
ja: 詳細設定

[ctx: @action:button]
en: Add
ja: 追加

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupCompressFiles)
en: Files/Folders to Compress
ja: 圧縮するファイル/フォルダ

en: Compress to Archive
ja: アーカイブに圧縮

en: No input files were given.
ja: 入力ファイルが指定されていません。

en: You need to either supply a filename for the archive or a suffix (such as rar, tar.gz) with the <command>--autofilename</command> argument.
ja: アーカイブのファイル名を指定するか、<command>--autofilename</command> 引数で拡張子 (rar、tar.gz など) を指定する必要があります。

[ctx: Default name of a newly-created multi-file archive]
en: Archive
ja: アーカイブ

note: i18n: ectx: label, entry (showEncryptionWarning), group (General)
en: Whether to show a warning when creating zip archives with AES encryption.
ja: AES 暗号化で zip アーカイブを作成するときに警告を表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOpenAction), group (General)
en: Default action when opening archive entries.
ja: アーカイブのエントリを開くときのデフォルト動作。

note: i18n: ectx: label, entry (closeAfterExtraction), group (Extraction)
en: Close Ark after extraction.
ja: 展開後に Ark を閉じる。

note: i18n: ectx: label, entry (preservePaths), group (Extraction)
en: Preserve paths when extracting.
ja: 展開するときにパスを保持する。

note: i18n: ectx: label, entry (extractToSubfolder), group (Extraction)
en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry.
ja: アーカイブに複数の最上位エントリがある場合、サブフォルダに展開する。

note: i18n: ectx: label, entry (splitterSizes), group (MainWindow)
en: How the main window is divided.
ja: メインウィンドウを分割する方法。

note: i18n: ectx: label, entry (showInfoPanel), group (MainWindow)
en: Whether to show the information panel.
ja: 情報パネルを表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (limitPreviewFileSize), group (Preview)
en: Whether to limit the preview according to file size.
ja: プレビューをファイルサイズで制限する。

note: i18n: ectx: label, entry (previewFileSizeLimit), group (Preview)
en: Preview file size limit in megabytes.
ja: プレビューのファイルサイズ制限 (メガバイト単位)。

[ctx: @info]
en: Failed to locate program <filename>%1</filename> on disk.
ja: ディスク上のプログラム <filename>%1</filename> を見つけられませんでした。

en: Extraction failed. Make sure that enough space is available.
ja: 展開に失敗しました。十分な空き容量があることを確認してください。

en: Extraction failed. Make sure you provided the correct password and that enough space is available.
ja: 展開に失敗しました。正しいパスワードを入力し、十分な空き容量があることを確認してください。

[ctx: @info]
en: Could not move the extracted file to the destination directory. | Could not move the extracted files to the destination directory.
ja[0]: 展開したファイルを保存先ディレクトリに移動できませんでした。

[ctx: @info]
en: Extraction failed because the disk is full.
ja: 展開に失敗しました。ディスクがいっぱいです。

[ctx: @info]
en: Extraction failed: Incorrect password
ja: 展開に失敗しました。パスワードが正しくありません。

en: Incorrect password.
ja: パスワードが正しくありません。

en: Ark does not currently support testing this archive.
ja: Ark は現在このアーカイブのテストをサポートしていません。

en: Protection of the list of files is not possible with the %1 format.
ja: %1 形式はファイル一覧の保護ができません。

en: Protection of the archive with password is not possible with the %1 format.
ja: %1 形式はアーカイブのパスワードによる保護ができません。

en: It is not possible to set compression level for the %1 format.
ja: %1 形式は圧縮レベルを設定できません。

en: It is not possible to set compression method for the %1 format.
ja: %1 形式は圧縮方式を設定できません。

en: The %1 format does not support multi-volume archives.
ja: %1 形式はマルチボリュームアーカイブをサポートしていません。

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleCompression)
en: Compression
ja: 圧縮

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel1)
en: Level:
ja: レベル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel2)
en: Min
ja: 最小

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompMethod)
en: Method:
ja: 方式:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel3)
en: Max
ja: 最大

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleEncryption)
en: Password Protection
ja: パスワード保護

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncMethod)
en: Encryption method:
ja: 暗号化方式:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encryptHeaderCheckBox)
en: Ask for password before showing the list of files in the archive
ja: アーカイブ内のファイル一覧を表示する前にパスワードを要求する

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, warningMsgWidget)
en: This encryption method may not be supported by older archiving software.
ja: この暗号化方式は、古いアーカイブソフトではサポートされていない可能性があります。

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleMultiVolume)
en: Multi-volume Archive
ja: マルチボリュームアーカイブ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multiVolumeCheckbox)
en: Create multi-volume archive
ja: マルチボリュームアーカイブを作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVolumeSize)
en: Volume size:
ja: ボリュームサイズ:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewFileSizeLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, volumeSizeSpinbox)
en:  megabytes
ja: メガバイト

[ctx: the argument is a file extension (the period is not a typo)]
en: Automatically add .%1
ja: 自動的に .%1 を追加

en: The chosen password does not match the given verification password.
ja: パスワードが確認用パスワードと一致しません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder:
ja: フォルダ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Filename:
ja: ファイル名:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filenameLineEdit)
en: Type archive name...
ja: アーカイブ名を入力...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_typeLabel)
en: Type:
ja: 種類:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Extension:
ja: 拡張子:

[ctx: @title:window]
en: Extract
ja: 展開

en: Extract
ja: 展開

en: The subfolder name may not contain the character '/'.
ja: サブフォルダ名に文字 '/' を含めることはできません。

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> already exists. Are you sure you want to extract here?
ja: フォルダ <filename>%1</filename> は既に存在します。ここに展開してよろしいですか？

en: Folder exists
ja: フォルダが存在します

en: Extract here
ja: ここに展開

en: Retry
ja: 再試行

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> could not be created.
ja: フォルダ <filename>%1</filename> を作成できませんでした。

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> already exists, but is not a folder.
ja: <filename>%1</filename> は既に存在しますが、フォルダではありません。

en: Please check your permissions to create it.
ja: 作成するための権限を確認してください。

en: Extract multiple archives
ja: 複数のアーカイブを展開

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtractionDialog)
en: Extraction Dialog
ja: 展開ダイアログ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extractAllLabel)
en: Extract All Files
ja: すべてのファイルを展開

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, singleFolderGroup)
en: E&xtraction into subfolder:
ja: サブフォルダに展開(&X):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openFolderCheckBox)
en: Open &destination folder after extraction
ja: 展開後に保存先フォルダを開く(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeAfterExtraction)
en: Close &Ark after extraction
ja: 展開後に Ark を閉じる(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preservePaths)
en: &Preserve paths when extracting
ja: 展開するときにパスを保持する(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSubfolders)
en: &Automatically create subfolders
ja: 自動的にサブフォルダを作成する(&A)

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesToExtractGroupBox)
en: Extract
ja: 展開

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedFilesButton)
en: Sele&cted files only
ja: 選択したファイルのみ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allFilesButton)
en: All &files
ja: すべてのファイル(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openDestinationFolderAfterExtraction)
en: Open destination folder after extraction
ja: 展開後に保存先フォルダを開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeAfterExtraction)
en: Close Ark after extraction
ja: 展開後に Ark を閉じる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_preservePaths)
en: Preserve paths when extracting
ja: 展開するときにパスを保持する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_extractToSubfolder)
en: Whether to check by default the extraction into subfolder checkbox in the Extraction Dialog, when the archive has more than one top-level entry.
ja: アーカイブに複数の最上位エントリがある場合、展開ダイアログの 'サブフォルダに展開' チェックボックスをデフォルトでオンにします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_extractToSubfolder)
en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry
ja: アーカイブに複数の最上位エントリがある場合、サブフォルダに展開する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: When clicking a file in an archive or pressing the Return key:
ja: アーカイブ内のファイルをクリックしたか Enter キーを押したとき:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Pre&view the file with internal previewer
ja: 内蔵ビューアでプレビューする(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Open the fi&le with associated application
ja: 関連付けられたアプリケーションで開く(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEncryptionWarning)
en: Show a warning when creating zip archives with AES encryption
ja: AES 暗号化で zip アーカイブを作成するときに警告を表示する

en: No suitable plugin found. Ark does not seem to support this file type.
ja: 対応するプラグインが見つかりませんでした。Ark はこのファイルタイプをサポートしていないようです。

en: Failed to load a suitable plugin. Make sure any executables needed to handle the archive type are installed.
ja: 対応するプラグインを読み込めませんでした。このアーカイブの種類を処理するために必要な実行ファイルがインストールされていることを確認してください。

en: Could not load the archive because it contains ill-formed entries and might be a malicious archive.
ja: 不正な形式のエントリが含まれており、悪意のあるアーカイブである可能性があるため、アーカイブを読み込めませんでした。

en: Loading archive
ja: アーカイブを読み込み中

en: Archive
ja: アーカイブ

en: No space available on device <filename>%1</filename>
ja: デバイス <filename>%1</filename> に空き容量がありません

en: Extracting all files
ja: すべてのファイルを展開中

note: i18np on purpose so this translation may properly be reused.
en: Extracting one file | Extracting %1 files
ja[0]: %1 ファイルを展開中

[ctx: extraction folder]
en: Destination
ja: 保存先

en: Could not write to destination <filename>%1</filename>.<nl/>Check whether you have sufficient permissions.
ja: 保存先 <filename>%1</filename> に書き込めませんでした。<nl/>十分な権限があることを確認してください。

en: Compressing a file | Compressing %1 files
ja[0]: %1 ファイルを圧縮中

en: Moving a file | Moving %1 files
ja[0]: %1 ファイルを移動中

en: Copying a file | Copying %1 files
ja[0]: %1 ファイルをコピー中

en: Deleting a file from the archive | Deleting %1 files
ja[0]: %1 ファイルをアーカイブから削除中

en: Adding comment
ja: コメントを追加中

en: Testing archive
ja: アーカイブをテスト中

en: The plugin cannot be used because one or more required executables are missing. Check your installation.
ja: 1 つ以上の必要な実行ファイルが見つからないため、プラグインを使用できません。インストールを確認してください。

note: i18n: @title:column i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, kcfg_disabledPlugins)
en: Name
ja: 名前

note: i18n: @title:column i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, kcfg_disabledPlugins)
en: Description
ja: 説明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_limitPreviewFileSize)
en: Disable preview for files larger than:
ja: これより大きいファイルのプレビューを無効化:

[ctx: @title:window]
en: Properties for %1
ja: %1 のプロパティ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, m_passwordValueLabel)
en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: yes (%1 volumes)
ja: はい (%1 ボリューム)

en: %1 file | %1 files
ja[0]: %1 ファイル

en: , %1 folder | , %1 folders
ja[0]: , %1 フォルダ

en: only file contents (%1)
ja: ファイルの内容のみ (%1)

en: yes (%1)
ja: はい (%1)

en: Calculating...
ja: 計算中...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Archive name:
ja: アーカイブ名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Archive type:
ja: アーカイブの種類:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Mime-type:
ja: MIME タイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Opened read-only:
ja: 読み取り専用でオープン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password-protected:
ja: パスワード保護:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Has comment:
ja: コメントあり:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of entries:
ja: エントリの数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Unpacked size:
ja: 非圧縮時のサイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Packed size:
ja: 圧縮時のサイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Compression ratio:
ja: 圧縮率:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Last modified:
ja: 最終更新日時:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: MD5 hash:
ja: MD5 ハッシュ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: SHA-1 hash:
ja: SHA-1 ハッシュ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: SHA-256 hash:
ja: SHA-256 ハッシュ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Multi-volume:
ja: マルチボリューム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Compression method(s):
ja: 圧縮方式:

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
ja: ファイルが既に存在します

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> is password protected. Please enter the password.
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> はパスワードで保護されています。パスワードを入力してください。

en: Incorrect password, please try again.
ja: パスワードが正しくありません。もう一度お試しください。

[ctx: @info]
en: The archive you're trying to open is corrupt.<nl/>Some files may be missing or damaged.
ja: 開こうとしているアーカイブは破損しています。<nl/>一部のファイルが見つからないか、破損している可能性があります。

[ctx: @title:window]
en: Corrupt archive
ja: 破損したアーカイブ

[ctx: @action:button]
en: Open as Read-Only
ja: 読み取り専用で開く

[ctx: @action:button]
en: Don't Open
ja: 開かない

en: Don't ask again.
ja: 次回から確認しない。

en: Error during extraction
ja: 展開中のエラー

en: Extraction of the entry:<nl/>    <filename>%1</filename><nl/>failed with the error message:<nl/>    %2<nl/><nl/>Do you want to continue extraction?<nl/>
ja: エントリの展開に失敗しました:<nl/>    <filename>%1</filename><nl/>エラーメッセージ:<nl/>    %2<nl/><nl/>展開を続行しますか？<nl/>

[ctx: Name of a file inside an archive]
en: Name
ja: 名前

[ctx: Uncompressed size of a file inside an archive]
en: Original Size
ja: 元のサイズ

[ctx: Compressed size of a file inside an archive]
en: Compressed Size
ja: 圧縮後のサイズ

[ctx: Compression rate of file]
en: Rate
ja: 圧縮率

[ctx: File's owner username]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: File's group]
en: Group
ja: グループ

[ctx: File permissions]
en: Mode
ja: モード

[ctx: CRC hash code]
en: CRC checksum
ja: CRC チェックサム

[ctx: BLAKE2 hash code]
en: BLAKE2 checksum
ja: BLAKE2 チェックサム

[ctx: Compression method]
en: Method
ja: 方式

[ctx: File version]
en: Version
ja: バージョン

[ctx: Timestamp]
en: Date
ja: 日付

en: Adding files is not supported for this archive.
ja: このアーカイブではファイルの追加はサポートされていません。

en: You can only add local files to an archive.
ja: アーカイブに追加できるのはローカルファイルのみです。

note: i18n: ectx: Menu (archive)
en: &Archive
ja: アーカイブ(&A)

note: i18n: ectx: Menu (ark_file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: Closing preview
ja: プレビューを閉じています

en: Please wait while the preview is being closed...
ja: プレビューが閉じられるまでお待ちください...

en: The internal viewer cannot preview this file.
ja: 内蔵ビューアはこのファイルをプレビューできません。

en: The internal viewer cannot preview this type of file<nl/>(%1).<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
ja: 内蔵ビューアはこの種類のファイルをプレビューできません<nl/>(%1)。<nl/><nl/>プレーンテキストとして表示しますか？

[ctx: @title:window]
en: Cannot Preview File
ja: ファイルをプレビューできません

[ctx: @action:button]
en: Preview as Text
ja: テキストとしてプレビュー

en: The internal viewer cannot preview this unknown type of file.<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
ja: 内蔵ビューアはこの不明な種類のファイルをプレビューできません。<nl/><nl/>プレーンテキストとして表示しますか？

[ctx: @action]
en: About Viewer Component
ja: ビューアのコンポーネントについて

en: No archive loaded
ja: アーカイブが読み込まれていません

en: Symbolic Link
ja: シンボリックリンク

en: Unknown size
ja: サイズ不明

en: One file selected | %1 files selected
ja[0]: %1 ファイル選択済み

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InformationPanel)
en: Information Panel
ja: 情報パネル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, additionalInfo)
en: Unknown file type
ja: 不明なファイルの種類

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ownerLabel)
en: Owner:
ja: 所有者:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_groupLabel)
en: Group:
ja: グループ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetLabel)
en: Target:
ja: ターゲット:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobTrackerWidget)
en: Job Tracker
ja: ジョブの追跡

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <b>Job Description</b>
ja: <b>ジョブの説明</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Some Information about the job
ja: ジョブに関する情報

en: Files with the following paths already exist. Remove them if you really want to overwrite.
ja: 以下のパスのファイルは既に存在します。本当に上書きしたい場合は削除してください。

en: Files with the following paths already exist. Do you want to continue overwriting them?
ja: 以下のパスのファイルは既に存在します。上書きを続行しますか？

en: Comment
ja: コメント

en: Comment has been modified.
ja: コメントが変更されました。

en: Save
ja: 保存

en: Type to search...
ja: 入力して検索...

[ctx: @info]
en: Ark can extract archives to local destinations only.
ja: Ark はローカルの保存先にのみアーカイブを展開できます。

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Information Panel
ja: 情報パネルを表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Copy As...
ja: 名前を付けてコピーを保存...

[ctx: open a file with external program]
en: &Open in External Application
ja: 外部アプリケーションで開く(&O)

[ctx: open a file with external program]
en: Open &With...
ja: アプリケーションで開く(&W)...

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open the selected file with an external program
ja: 選択したファイルを外部プログラムで開きます

[ctx: to preview a file inside an archive]
en: Pre&view
ja: プレビュー(&V)

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to preview the selected file
ja: 選択したファイルをプレビューします

[ctx: @action:inmenu]
en: E&xtract All
ja: すべて展開(&X)

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose how to extract all the files in the archive
ja: 展開ダイアログが開き、アーカイブ内のすべてのファイルを展開する方法を指定できます

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract
ja: 展開(&E)

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose to extract either all files or just the selected ones
ja: 展開ダイアログが開き、すべてのファイルを展開するか、選択したファイルのみを展開するかを指定できます。

en: Add &Files...
ja: ファイルを追加(&F)...

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add files to the archive
ja: アーカイブにファイルを追加します

[ctx: @action]
en: Remove from Archive
ja: アーカイブから削除

[ctx: @action:inmenu]
en: &Properties
ja: プロパティ(&P)

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to see properties for archive
ja: アーカイブのプロパティを表示します

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add or edit comment
ja: コメントを追加または編集します

[ctx: @action:inmenu]
en: &Test Integrity
ja: 整合性をテスト(&T)

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to test the archive for integrity
ja: アーカイブの整合性をテストします

[ctx: @info:tooltip]
en: Adding files to existing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.<nl/><nl/>Extract the files and create a new archive if you want to add files.
ja: ヘッダ暗号化がないパスワード保護されたアーカイブへのファイルの追加は、現在サポートされていません。<nl/><nl/>ファイルを追加する場合、ファイルを展開して新しいアーカイブを作成してください。

[ctx: @info:tooltip]
en: Testing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.
ja: ヘッダ暗号化がないパスワード保護されたアーカイブのテストは、現在サポートされていません。

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Add &Comment]
en: Edit &Comment
ja: コメントを編集(&C)

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Edit &Comment]
en: Add &Comment
ja: コメントを追加(&C)

en: The archive passed the integrity test.
ja: アーカイブは整合性テストに成功しました。

en: Test Results
ja: テスト結果

en: The archive failed the integrity test.
ja: アーカイブは整合性テストに失敗しました。

en: Extract To...
ja: 展開先...

en: Quick Extract To...
ja: クイック展開...

[ctx: @title:tab]
en: General
ja: 全般

[ctx: @title:tab]
en: Extraction
ja: 展開

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: @title:tab]
en: Previews
ja: プレビュー

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a directory.
ja: <filename>%1</filename> はディレクトリです。

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename>. Check whether you have write permission.
ja: <filename>%1</filename> に上書きできませんでした。書き込み権限があることを確認してください。

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> will be created as soon as you add a file.
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> はファイルを追加するとすぐに作成されます。

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> was not found.
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> が見つかりませんでした。

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> could not be loaded, as it was not possible to read from it.
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> を読み込めませんでした。

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> が既に存在します。上書きしますか？

[ctx: @title:window]
en: File Exists
ja: ファイルが存在します

[ctx: @info]
en: The archive is empty or Ark could not open its content.
ja: アーカイブが空であるか、Ark がアーカイブの内容を開けませんでした。

[ctx: @info]
en: Ark does not currently support ISO files with UDF filesystem.
ja: Ark は現在 UDF ファイルシステムの ISO ファイルをサポートしていません。

[ctx: @info]
en: Loading the archive <filename>%1</filename> failed with the following error:<nl/><message>%2</message>
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> の読み込みが以下のエラーで失敗しました:<nl/><message>%2</message>

en: Ark cannot open symlinks.
ja: Ark はシンボリックリンクを開くことができません。

en: The file <filename>%1</filename> was modified. Do you want to update the archive?
ja: ファイル <filename>%1</filename> が変更されました。アーカイブを更新しますか？

[ctx: @title:window]
en: File Modified
ja: ファイルが変更されました

[ctx: @action:button]
en: Update
ja: 更新

[ctx: @action:button]
en: Ignore
ja: 無視

[ctx: @title:window]
en: Add Files
ja: ファイルを追加

[ctx: @title:window]
en: Add Files to %1
ja: ファイルを %1 に追加

en: Filename can't contain slashes and can't be equal to "." or ".."
ja: ファイル名はスラッシュを含むものや "." や ".." にできません

en: Folders can't be moved into themselves.
ja: フォルダは自身の中に移動できません。

en: Moving a folder into itself
ja: フォルダを自身の中に移動中

en: Entries with the same names can't be pasted to the same destination.
ja: 同じ名前のエントリは同じ保存先に貼り付けられません。

[ctx: @info]
en: Deleting this file is not undoable. Are you sure you want to do this? | Deleting these files is not undoable. Are you sure you want to do this?
ja[0]: これらのファイルの削除は元に戻せません。実行してよろしいですか？

[ctx: @title:window]
en: Delete File | Delete Files
ja[0]: ファイルを削除

[ctx: @title:window]
en: Save Copy As
ja: コピーを保存

[ctx: @info]
en: The archive could not be saved as <filename>%1</filename>. Try saving it to another location.
ja: アーカイブを <filename>%1</filename> に保存できませんでした。他の場所に保存してください。

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> does not exist anymore, therefore it cannot be copied to the specified location.
ja: アーカイブ <filename>%1</filename> は既に存在しないため、指定した場所にコピーできません。

en: Listing the archive failed.
ja: アーカイブの一覧表示に失敗しました。

en: Extraction failed due to an unknown error.
ja: 不明なエラーのため、展開に失敗しました。

en: Extraction failed due to one or more corrupt files. Any extracted files may be damaged.
ja: 1 つ以上の破損ファイルのため、展開に失敗しました。展開されたファイルは破損している可能性があります。

en: Delete operation failed. Try upgrading 7z or disabling the 7z plugin in the configuration dialog.
ja: 削除に失敗しました。7z をアップグレードするか、設定ダイアログで 7z プラグインを無効にしてください。

en: unknown
ja: 不明

en: Failed to find all archive volumes.
ja: すべてのアーカイブボリュームを見つけられませんでした。

en: Your unrar executable is version %1, which is too old to handle this archive. Please update to a more recent version.
ja: unrar 実行ファイルはバージョン %1 で、このアーカイブを処理するには古すぎます。より新しいバージョンに更新してください。

en: Unrar reported a non-RAR archive. The installed unrar version (%1) is old. Try updating your unrar.
ja: unrar は非 RAR アーカイブを報告しました。インストールされている unrar のバージョン (%1) が古いです。unrar を更新してください。

en: One or more wrong checksums
ja: 1 つ以上のチェックサムが一致しません

en: Extraction failed.
ja: 展開に失敗しました。

en: Not enough memory for loading the archive.
ja: アーカイブ読み込み用のメモリが不足しています。

en: Wrong password.
ja: パスワードが間違っています。

en: Extraction failed due to unsupported compression method (%1).
ja: サポートされていない圧縮方式 (%1) のため、展開に失敗しました。

en: Extraction failed due to unsupported encryption method.
ja: サポートされていない暗号化方式のため、展開に失敗しました。

[ctx: referred to compression method]
en: unknown
ja: 不明

[ctx: @info]
en: Fatal error, extraction aborted.
ja: 致命的なエラーにより、展開は中止されました。

en: The archive reader could not be initialized.
ja: アーカイブの読み取りコンポーネントを初期化できませんでした。

[ctx: @info]
en: Archive corrupted or insufficient permissions.
ja: アーカイブが破損しているか、権限が不足しています。

[ctx: @info]
en: Failed to create a temporary file for writing data.
ja: データ書き込み用の一時ファイルを作成できませんでした。

en: The archive writer could not be initialized.
ja: アーカイブの書き出しコンポーネントを初期化できませんでした。

[ctx: @info]
en: Could not open the archive for writing entries.
ja: エントリ書き込み用にアーカイブを開けませんでした。

en: The compression type '%1' is not supported by Ark.
ja: 圧縮方式 '%1' は Ark ではサポートされていません。

[ctx: @info]
en: Could not set the compression method.
ja: 圧縮方式を設定できませんでした。

[ctx: @info]
en: Could not set the compression level.
ja: 圧縮レベルを設定できませんでした。

[ctx: @info]
en: Could not compress entry, operation aborted.
ja: エントリを圧縮できなかったため、処理は中止されました。

[ctx: @info Error in a message box]
en: Could not compress entry.
ja: エントリを圧縮できませんでした。

en: Failed to open archive: %1
ja: アーカイブを開けませんでした: %1

en: Failed to write archive.
ja: アーカイブを書き込めませんでした。

en: Failed to add entry: %1
ja: エントリを追加できませんでした: %1

en: Failed to set compression options for entry: %1
ja: エントリの圧縮オプションを設定できませんでした: %1

en: Failed to read metadata for entry: %1
ja: エントリのメタデータを読み込めませんでした: %1

en: Failed to delete entry: %1
ja: エントリを削除できませんでした: %1

en: Failed to create directory: %1
ja: ディレクトリを作成できませんでした: %1

en: Failed to open '%1':<nl/>%2
ja: '%1'を開けませんでした:<nl/>%2

en: Failed to open file for writing: %1
ja: 書き込み用にファイルを開けませんでした: %1

en: Failed to read data for entry: %1
ja: エントリのデータを読み込めませんでした: %1

en: Failed to write data for entry: %1
ja: エントリのデータを書き込めませんでした: %1

en: Failed to locate entry: %1
ja: エントリを見つけられませんでした: %1

en: Failed to move entry: %1
ja: エントリを移動できませんでした: %1

en: Failed to copy entry: %1
ja: エントリをコピーできませんでした: %1

en: Failed to set metadata for entry: %1
ja: エントリのメタデータを設定できませんでした: %1
