ark - en to ro translation catalogue (345 entries)

[ctx: Noun, not a verb. Top level menu item, i.e. like File]
note: i18n: ectx: Menu (archive)
en: &Archive
ro: &Arhivă

en: Extracting Files
ro: Se extrag fișiere

en: Source archive
ro: Arhiva sursă

en: Destination
ro: Destinație

en: The following files could not be extracted:
ro: Următoarele fișiere nu au putut fi extrase:

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>. Any further archive will not be extracted.
ro: A intervenit o eroare în timpul extragerii <filename>%1</filename>. Arhivele ulterioare nu vor fi extrase.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message><nl/>Any further archive will not be extracted.
ro: A intervenit o eroare în timpul extragerii <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message><nl/>Arhivele ulterioare nu vor fi extrase.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>.
ro: A intervenit o eroare în timpul extragerii <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message>
ro: A intervenit o eroare în timpul extragerii <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message>

[ctx: @info]
en: The archive could not be extracted to <filename>%1</filename> because Ark can only extract to local destinations.
ro: Arhiva nu a putut fi extrasă la <filename>%1</filename> deoarece Ark poate extrage numai la destinații locale.

[ctx: @action:inmenu Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress
ro: Comprimă

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress to...
ro: Comprimă în...

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu, %1 filename]
en: Compress to "%1"
ro: Comprimă în „%1”

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract to…
ro: Extrage la…

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract here
ro: Extrage aici

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract here and delete archive
ro: Extrage aici și șterge arhiva

[ctx: @action:inmenu Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract
ro: Extrage

[ctx: @action:inmenu Context menu shown when an archive is being drag'n'dropped]
en: Extract here
ro: Extrage aici

en: KDE Archiving tool
ro: Utilitar KDE de arhivare

en: (c) 1997-2019, The Ark Developers
ro: (c) 1997-2019, Dezvoltatorii Ark

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Maintainer, KF5 port
ro: Responsabil, portare KF5

en: Former Maintainer
ro: Fostul responsabil

en: Former maintainer
ro: Fostul responsabil

en: Advanced editing functionalities
ro: Funcționalități de modificare avansate

en: Icons
ro: Pictograme

en: Ideas, help with the icons
ro: Idei, ajutor cu pictogramele

en: bkisofs code
ro: Cod bkisofs

en: URLs to open.
ro: URL-uri de deschis.

en: Show a dialog for specifying the options for the operation (extract/add)
ro: Arată un dialog pentru specificarea opțiunilor operației (extrage/adaugă)

en: Destination folder to extract to. Defaults to current path if not specified.
ro: Dosarul destinație în care să se extragă. Implicit e calea curentă dacă nu e specificat.

note: i18n: ectx: label, entry (openDestinationFolderAfterExtraction), group (Extraction)
en: Open destination folder after extraction.
ro: Deschide dosarul destinație după extragere.

en: Query the user for an archive filename and add specified files to it. Quit when finished.
ro: Interoghează utilizatorul pentru o denumire de arhivă și adaugă fișierele specificate la aceasta. Termină la finalizare.

en: Add the specified files to 'filename'. Create archive if it does not exist. Quit when finished.
ro: Adaugă fișierele specificate la „denumire fișier”. Creează arhiva dacă nu există. Termină la finalizare.

en: Change the current dir to the first entry and add all other entries relative to this one.
ro: Schimbă dosarul actual la prima înregistrare și adaugă toate celelalte înregistrări relative la aceasta.

en: Automatically choose a filename, with the selected suffix (for example rar, tar.gz, zip or any other supported types)
ro: Alege automat o denumire de fișier, cu sufixul ales (de ex. rar, tar.gz, zip sau oricare alt tip susținut)

en: Use the batch interface instead of the usual dialog. This option is implied if more than one url is specified.
ro: Folosește interfața în serie în locul dialogului obișnuit. Această opțiune este implicată de specificarea mai multor URL-uri.

en: The destination argument will be set to the path of the first file supplied.
ro: Argumentul destinație va fi stabilit la calea primului fișier furnizat.

en: Archive contents will be read, and if detected to not be a single folder or a single file archive, a subfolder with the name of the archive will be created.
ro: Conținutul arhivei va fi citit și, dacă se depistează că nu e un singur dosar sau arhivă cu fișier unic, va fi creat un subdosar cu denumirea arhivei.

en: List supported MIME types.
ro: Enumeră tipurile MIME susținute

en: Unable to find Ark's KPart component, please check your installation.
ro: Imposibil de găsit componenta KPart. Verificați instalare.

en: Sidebar
ro: Bara laterală

en: Welcome Page
ro: Pagina de întâmpinare

en: Show the welcome page
ro: Arată pagina de întâmpinare

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having a <interface>Hamburger Menu</interface> button. Both contain mostly the same commands and configuration options.
ro: Aceasta schimbă între a avea o <emphasis>bară de meniu</emphasis> și a avea un <interface>buton de meniu</interface>. Ambele conțin cam aceleași comenzi și opțiuni de configurare.

en: Lock Sidebar
ro: Blochează bara laterală

[ctx: to open an archive]
en: Open Archive
ro: Deschide o arhivă

en: Create New Archive
ro: Creează arhivă nouă

en: Welcome to %1
ro: Bun venit în %1

en: No recent files
ro: Niciun fișier recent

en: Copy &Location
ro: Copiază amp&lasarea

en: &Open Containing Folder
ro: Deschide d&osarul conținător

en: &Remove
ro: &Elimină

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QScrollArea, WelcomeView)
en: Welcome
ro: Bun venit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOpenArchive)
en: Open Archive...
ro: Deschide o arhivă…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewArchive)
en: New Archive
ro: Arhivă nouă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClearRecentFiles)
en: Clear Recent Files
ro: Curăță fișierele recente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRecentFiles)
en: Recent Files
ro: Fișiere recente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHelp)
en: Help
ro: Ajutor

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHomepage)
en: Visit homepage
ro: Vizitează pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHandbook)
en: Read handbook
ro: Citește manualul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowOnStartup)
en: Show on startup
ro: Arată la pornire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close Welcome Page
ro: Închide pagina de întâmpinare

en: Advanced Options
ro: Opțiuni avansate

[ctx: @action:button]
en: Add
ro: Adaugă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupCompressFiles)
en: Files/Folders to Compress
ro: Fișiere/dosare de comprimat

en: Compress to Archive
ro: Comprimă în arhivă

en: No input files were given.
ro: Nu au fost furnizate fișiere de intrare.

en: You need to either supply a filename for the archive or a suffix (such as rar, tar.gz) with the <command>--autofilename</command> argument.
ro: Trebuie să specificați fie o denumire pentru arhivă, fie un sufix (cum ar fi rar, tar.gz) cu argumentul <command>--autofilename</command>.

[ctx: Default name of a newly-created multi-file archive]
en: Archive
ro: Arhivă

note: i18n: ectx: label, entry (showEncryptionWarning), group (General)
en: Whether to show a warning when creating zip archives with AES encryption.
ro: Dacă să fie afișat un avertisment la crearea arhivelor zip cu criptare AES.

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOpenAction), group (General)
en: Default action when opening archive entries.
ro: Acțiunea implicită la deschiderea înregistrărilor de arhivă.

note: i18n: ectx: label, entry (closeAfterExtraction), group (Extraction)
en: Close Ark after extraction.
ro: Închide Ark după extragere.

note: i18n: ectx: label, entry (preservePaths), group (Extraction)
en: Preserve paths when extracting.
ro: Păstrează căile la extragere.

note: i18n: ectx: label, entry (extractToSubfolder), group (Extraction)
en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry.
ro: Extrage în subdosar dacă arhiva are mai mult de o înregistrare de nivel superior.

note: i18n: ectx: label, entry (splitterSizes), group (MainWindow)
en: How the main window is divided.
ro: Cum este împărțită fereastra principală.

note: i18n: ectx: label, entry (showInfoPanel), group (MainWindow)
en: Whether to show the information panel.
ro: Dacă să fie arătat panoul informativ.

note: i18n: ectx: label, entry (limitPreviewFileSize), group (Preview)
en: Whether to limit the preview according to file size.
ro: Dacă să fie limitată previzualizarea conform dimensiunii fișierelor.

note: i18n: ectx: label, entry (previewFileSizeLimit), group (Preview)
en: Preview file size limit in megabytes.
ro: Limită dimensiune fișier pentru previzualizare în megaocteți.

[ctx: @info]
en: Failed to locate program <filename>%1</filename> on disk.
ro: Găsirea programului <filename>%1</filename> pe disc a eșuat.

en: Extraction failed. Make sure that enough space is available.
ro: Extragerea a eșuat. Asigurați-vă că este destul spațiu disponibil.

en: Extraction failed. Make sure you provided the correct password and that enough space is available.
ro: Extragerea a eșuat. Asigurați-vă că ați furnizat parola corectă și că este destul spațiu disponibil.

[ctx: @info]
en: Could not move the extracted file to the destination directory. | Could not move the extracted files to the destination directory.
ro[0]: Nu s-a putut muta fișierul extras în dosarul destinație.
ro[1]: Nu s-au putut muta fișierele extrase în dosarul destinație.
ro[2]: Nu s-au putut muta fișierele extrase în dosarul destinație.

[ctx: @info]
en: Extraction failed because the disk is full.
ro: Extragerea a eșuat din cauză că discul e plin.

[ctx: @info]
en: Extraction failed: Incorrect password
ro: Extragerea a eșuat: parolă greșită

en: Incorrect password.
ro: Parolă greșită.

en: Ark does not currently support testing this archive.
ro: Ark nu susține testarea acestei arhive.

en: Protection of the list of files is not possible with the %1 format.
ro: Protejarea listei de fișiere nu e posibilă cu formatul %1.

en: Protection of the archive with password is not possible with the %1 format.
ro: Protejarea arhivei cu parolă nu e posibilă cu formatul %1.

en: It is not possible to set compression level for the %1 format.
ro: Nivelul de comprimare nu poate fi stabilit pentru formatul %1.

en: It is not possible to set compression method for the %1 format.
ro: Metoda de comprimare nu poate fi stabilită pentru formatul %1.

en: The %1 format does not support multi-volume archives.
ro: Formatul %1 nu susține arhive multi-volum.

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleCompression)
en: Compression
ro: Compresie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel1)
en: Level:
ro: Nivel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompMethod)
en: Method:
ro: Metodă:

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleEncryption)
en: Password Protection
ro: Protecție cu parolă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncMethod)
en: Encryption method:
ro: Metodă de criptare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encryptHeaderCheckBox)
en: Ask for password before showing the list of files in the archive
ro: Cere parola înainte de a arăta lista fișierelor din arhivă

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, warningMsgWidget)
en: This encryption method may not be supported by older archiving software.
ro: Această metodă de criptare poate să nu fie susținută de programe mai vechi de arhivare.

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleMultiVolume)
en: Multi-volume Archive
ro: Arhivă multi-volum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multiVolumeCheckbox)
en: Create multi-volume archive
ro: Creează arhivă multi-volum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVolumeSize)
en: Volume size:
ro: Dimensiune volum:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewFileSizeLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, volumeSizeSpinbox)
en:  megabytes
ro:  megaocteți

[ctx: the argument is a file extension (the period is not a typo)]
en: Automatically add .%1
ro: Adaugă automat .%1

en: The chosen password does not match the given verification password.
ro: Parola aleasă nu corespunde parolei de verificare furnizate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder:
ro: Dosar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Filename:
ro: Denumire fișier:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filenameLineEdit)
en: Type archive name...
ro: Tastați denumirea arhivei...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_typeLabel)
en: Type:
ro: Tip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Extension:
ro: Extensie:

[ctx: @title:window]
en: Extract
ro: Extrage

en: Extract
ro: Extrage

en: The subfolder name may not contain the character '/'.
ro: Denumirea subdosarului nu poate conține caracterul „/”.

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> already exists. Are you sure you want to extract here?
ro: Dosarul <filename>%1</filename> există deja. Sigur doriți să extrageți aici?

en: Folder exists
ro: Dosarul există

en: Extract here
ro: Extrage aici

en: Retry
ro: Reîncearcă

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> could not be created.
ro: Dosarul <filename>%1</filename> nu a putut fi creat.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> already exists, but is not a folder.
ro: <filename>%1</filename> există deja, dar nu este un dosar.

en: Please check your permissions to create it.
ro: Verificați permisiunile pentru a-l crea.

en: Extract multiple archives
ro: Extragere arhive multiple

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtractionDialog)
en: Extraction Dialog
ro: Dialog de extragere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extractAllLabel)
en: Extract All Files
ro: Extrage toate fișierele

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, singleFolderGroup)
en: E&xtraction into subfolder:
ro: E&xtragere în subdosar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openFolderCheckBox)
en: Open &destination folder after extraction
ro: Deschide dosarul &destinație după extragere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeAfterExtraction)
en: Close &Ark after extraction
ro: Închide &Ark după extragere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preservePaths)
en: &Preserve paths when extracting
ro: &Păstrează căile la extragere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSubfolders)
en: &Automatically create subfolders
ro: Creează &automat subdosarele

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesToExtractGroupBox)
en: Extract
ro: Extrage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedFilesButton)
en: Sele&cted files only
ro: Numai fișierele ale&se

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allFilesButton)
en: All &files
ro: Toate &fișierele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openDestinationFolderAfterExtraction)
en: Open destination folder after extraction
ro: Deschide dosarul destinație după extragere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeAfterExtraction)
en: Close Ark after extraction
ro: Închide Ark după extragere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_preservePaths)
en: Preserve paths when extracting
ro: Păstrează căile la extragere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_extractToSubfolder)
en: Whether to check by default the extraction into subfolder checkbox in the Extraction Dialog, when the archive has more than one top-level entry.
ro: Dacă bifa pentru extragere în subdosar să fie pusă implicit în dialogul de extragere atunci când arhiva are mai mult de o înregistrare de nivel superior.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_extractToSubfolder)
en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry
ro: Extrage în subdosar dacă arhiva are mai mult de o înregistrare de nivel superior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: When clicking a file in an archive or pressing the Return key:
ro: La apăsarea pe un fișier din arhivă sau apăsarea tastei Return:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Pre&view the file with internal previewer
ro: Pre&vizualizează fișierul cu previzualizator intern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Open the fi&le with associated application
ro: Deschide fișieru&l cu aplicația asociată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEncryptionWarning)
en: Show a warning when creating zip archives with AES encryption
ro: Arată un avertisment la crearea arhivelor zip cu criptare AES

en: No suitable plugin found. Ark does not seem to support this file type.
ro: Nu s-a găsit nicio extensie potrivită. Ark pare să nu susțină acest tip de fișier.

en: Failed to load a suitable plugin. Make sure any executables needed to handle the archive type are installed.
ro: Încărcarea unei extensii potrivite a eșuat. Asigurați-vă că orice executabile necesare pentru manipularea acestui tip de arhivă sunt instalate.

en: Could not load the archive because it contains ill-formed entries and might be a malicious archive.
ro: Arhiva nu a putut fi încărcată deoarece conține înregistrări malformate și poate fi o arhivă malițioasă.

en: Loading archive
ro: Se încarcă arhiva

en: Archive
ro: Arhivă

en: No space available on device <filename>%1</filename>
ro: Nu mai este spațiu pe dispozitivul <filename>%1</filename>

en: Extracting all files
ro: Se extrag toate fișierele

note: i18np on purpose so this translation may properly be reused.
en: Extracting one file | Extracting %1 files
ro[0]: Se extrage un fișier
ro[1]: Se extrag %1 fișiere
ro[2]: Se extrag %1 de fișiere

[ctx: extraction folder]
en: Destination
ro: Destinație

en: Could not write to destination <filename>%1</filename>.<nl/>Check whether you have sufficient permissions.
ro: Nu s-a putut scrie la destinația <filename>%1</filename>.<nl/>Verificați dacă aveți permisiuni suficiente.

en: Compressing a file | Compressing %1 files
ro[0]: Se comprimă un fișier
ro[1]: Se comprimă %1 fișiere
ro[2]: Se comprimă %1 de fișiere

en: Moving a file | Moving %1 files
ro[0]: Se mută un fișier
ro[1]: Se mută %1 fișiere
ro[2]: Se mută %1 de fișiere

en: Copying a file | Copying %1 files
ro[0]: Se copiază un fișier
ro[1]: Se copiază %1 fișiere
ro[2]: Se copiază %1 de fișiere

en: Deleting a file from the archive | Deleting %1 files
ro[0]: Se șterge un fișier din arhivă
ro[1]: Se șterg %1 fișiere
ro[2]: Se șterg %1 de fișiere

en: Adding comment
ro: Se adaugă comentariu

en: Testing archive
ro: Se testează arhiva

en: The plugin cannot be used because one or more required executables are missing. Check your installation.
ro: Extensia nu poate fi folosită pentru că lipsesc unul sau mai multe executabile. Verificați-vă instalarea.

note: i18n: @title:column i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, kcfg_disabledPlugins)
en: Name
ro: Denumire

note: i18n: @title:column i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, kcfg_disabledPlugins)
en: Description
ro: Descriere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_limitPreviewFileSize)
en: Disable preview for files larger than:
ro: Dezactivează previzualizarea pentru fișiere mai mari de:

[ctx: @title:window]
en: Properties for %1
ro: Proprietăți pentru %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, m_passwordValueLabel)
en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

en: yes (%1 volumes)
ro: da (%1 volume)

en: %1 file | %1 files
ro[0]: %1 fișier
ro[1]: %1 fișiere
ro[2]: %1 de fișiere

en: , %1 folder | , %1 folders
ro[0]: , %1 dosar
ro[1]: , %1 dosare
ro[2]: , %1 de dosare

en: only file contents (%1)
ro: numai conținutul fișierelor (%1)

en: yes (%1)
ro: da (%1)

en: Calculating...
ro: Se calculează...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Archive name:
ro: Denumirea arhivei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Archive type:
ro: Tipul arhivei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Mime-type:
ro: Tip MIME:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Opened read-only:
ro: Deschis doar în citire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password-protected:
ro: Protejat prin parolă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Has comment:
ro: Are comentariu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of entries:
ro: Număr de înregistrări:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Unpacked size:
ro: Dimensiune despachetată:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Packed size:
ro: Dimensiune împachetată:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Compression ratio:
ro: Rată de comprimare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Last modified:
ro: Ultima modificare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: MD5 hash:
ro: Sumă MD5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: SHA-1 hash:
ro: Sumă SHA-1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: SHA-256 hash:
ro: Sumă SHA-256:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Multi-volume:
ro: Multi-volum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Compression method(s):
ro: Metoda de comprimare:

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
ro: Fișierul există deja

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> is password protected. Please enter the password.
ro: Arhiva <filename>%1</filename> este protejată prin parolă. Introduceți parola.

en: Incorrect password, please try again.
ro: Parolă greșită, reîncercați.

[ctx: @info]
en: The archive you're trying to open is corrupt.<nl/>Some files may be missing or damaged.
ro: Arhiva pe care încercați s-o deschideți e coruptă.<nl/>Unele fișiere pot lipsi sau fi corupte.

[ctx: @title:window]
en: Corrupt archive
ro: Arhivă coruptă

[ctx: @action:button]
en: Open as Read-Only
ro: Deschide doar pentru citire

[ctx: @action:button]
en: Don't Open
ro: Nu deschide

en: Don't ask again.
ro: Nu mai întreba.

en: Error during extraction
ro: Eroare în timpul extragerii

en: Extraction of the entry:<nl/>    <filename>%1</filename><nl/>failed with the error message:<nl/>    %2<nl/><nl/>Do you want to continue extraction?<nl/>
ro: Extragerea înregistrării:<nl/>    <filename>%1</filename><nl/> a eșuat cu mesajul de eroare:<nl/>    %2<nl/><nl/>Doriți să continuați extragerea?<nl/>

[ctx: Name of a file inside an archive]
en: Name
ro: Nume

[ctx: Uncompressed size of a file inside an archive]
en: Original Size
ro: Dimensiune originală

[ctx: Compressed size of a file inside an archive]
en: Compressed Size
ro: Dimensiune comprimată

[ctx: Compression rate of file]
en: Rate
ro: Rată

[ctx: File's owner username]
en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: File's group]
en: Group
ro: Grup

[ctx: File permissions]
en: Mode
ro: Regim

[ctx: CRC hash code]
en: CRC checksum
ro: Sumă de control CRC

[ctx: BLAKE2 hash code]
en: BLAKE2 checksum
ro: Sumă de control BLAKE2

[ctx: Compression method]
en: Method
ro: Metodă

[ctx: File version]
en: Version
ro: Versiune

[ctx: Timestamp]
en: Date
ro: Dată

en: Adding files is not supported for this archive.
ro: Adăugarea fișierelor nu este susținută pentru acest tip de arhivă.

en: You can only add local files to an archive.
ro: Puteți adăuga la arhivă numai fișiere locale.

note: i18n: ectx: Menu (archive)
en: &Archive
ro: &Arhivă

note: i18n: ectx: Menu (ark_file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

en: Closing preview
ro: Se închide previzualizarea

en: Please wait while the preview is being closed...
ro: Așteptați să se închidă previzualizarea...

en: The internal viewer cannot preview this file.
ro: Vizualizatorul intern nu poate previzualiza acest fișier.

en: The internal viewer cannot preview this type of file<nl/>(%1).<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
ro: Vizualizatorul intern nu poate previzualiza acest fișier<nl/>(%1).<nl/><nl/> Încercați să îl vizualizați ca text simplu?

[ctx: @title:window]
en: Cannot Preview File
ro: Fișierul nu poate fi previzualizat

[ctx: @action:button]
en: Preview as Text
ro: Previzualizează ca text

en: The internal viewer cannot preview this unknown type of file.<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
ro: Vizualizatorul intern nu poate previzualiza acest tip necunoscut de fișier.<nl/><nl/>Încercați să îl vizualizați ca text simplu?

[ctx: @action]
en: About Viewer Component
ro: Despre componenta de vizualizare

en: No archive loaded
ro: Nicio arhivă încărcată

en: Symbolic Link
ro: Legătură simbolică

en: Unknown size
ro: Dimensiune necunoscută

en: One file selected | %1 files selected
ro[0]: Un fișier selectat
ro[1]: %1 fișiere selectate
ro[2]: %1 de fișiere selectate

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InformationPanel)
en: Information Panel
ro: Panou informativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, additionalInfo)
en: Unknown file type
ro: Tip de fișier necunoscut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ownerLabel)
en: Owner:
ro: Proprietar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_groupLabel)
en: Group:
ro: Grup:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetLabel)
en: Target:
ro: Țintă:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobTrackerWidget)
en: Job Tracker
ro: Urmăritor sarcini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <b>Job Description</b>
ro: <b>Descriere sarcină</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Some Information about the job
ro: Câteva informații despre sarcină

en: Files with the following paths already exist. Remove them if you really want to overwrite.
ro: Fișiere cu aceste căi există deja. Eliminați-le dacă chiar vreți să suprascrieți.

en: Files with the following paths already exist. Do you want to continue overwriting them?
ro: Fișiere cu aceste căi există deja. Sigur doriți să continuați suprascrierea acestora?

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment has been modified.
ro: Comentariul a fost modificat.

en: Save
ro: Salvează

en: Type to search...
ro: Tastați pentru a căuta...

[ctx: @info]
en: Ark can extract archives to local destinations only.
ro: Ark poate extrage arhive doar spre destinații locale.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Information Panel
ro: Arată panoul informativ

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Copy As...
ro: Salvează copia ca...

[ctx: open a file with external program]
en: &Open in External Application
ro: &Deschide în aplicație externă

[ctx: open a file with external program]
en: Open &With...
ro: Des&chide cu...

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open the selected file with an external program
ro: Apăsați pentru a deschide fișierul ales cu un program extern

[ctx: to preview a file inside an archive]
en: Pre&view
ro: Pre&vizualizează

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to preview the selected file
ro: Apăsați pentru a previzualiza fișierul ales

[ctx: @action:inmenu]
en: E&xtract All
ro: E&xtrage tot

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose how to extract all the files in the archive
ro: Apăsați pentru a deschide dialogul de extragere, în care puteți alege cum să extrageți toate fișierele din arhivă

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract
ro: &Extrage

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose to extract either all files or just the selected ones
ro: Apăsați pentru a deschide dialogul de extragere, în care puteți alege să extrageți toate fișierele sau numai pe cele alese

en: Add &Files...
ro: Adaugă &fișiere…

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add files to the archive
ro: Apăsați pentru a adăuga fișiere în arhivă

[ctx: @action]
en: Remove from Archive
ro: Elimină din arhivă

[ctx: @action:inmenu]
en: &Properties
ro: &Proprietăți

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to see properties for archive
ro: Apăsați pentru a vedea proprietățile arhivei

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add or edit comment
ro: Apăsați pentru a adăuga sau modifica comentariul

[ctx: @action:inmenu]
en: &Test Integrity
ro: Verifică in&tegritatea

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to test the archive for integrity
ro: Apăsați pentru a verifica integritatea arhivei

[ctx: @info:tooltip]
en: Adding files to existing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.<nl/><nl/>Extract the files and create a new archive if you want to add files.
ro: Adăugarea fișierelor la arhive existente protejate prin parolă fără criptarea antetului nu e susținută momentan.<nl/>Extrageți fișierele și creați o arhivă nouă dacă doriți să adăugați fișiere.

[ctx: @info:tooltip]
en: Testing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.
ro: Testarea arhivelor protejate prin parolă fără criptarea antetului nu este susținută momentan.

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Add &Comment]
en: Edit &Comment
ro: Modifică &comentariul

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Edit &Comment]
en: Add &Comment
ro: Adaugă &comentariu

en: The archive passed the integrity test.
ro: Arhiva a trecut testul de integritate.

en: Test Results
ro: Rezultatele testului

en: The archive failed the integrity test.
ro: Arhiva a picat testul de integritate.

en: Extract To...
ro: Extrage la…

en: Quick Extract To...
ro: Extrage rapid la…

[ctx: @title:tab]
en: General
ro: Generale

[ctx: @title:tab]
en: Extraction
ro: Extragere

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
ro: Extensii

[ctx: @title:tab]
en: Previews
ro: Previzualizări

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a directory.
ro: <filename>%1</filename> este un dosar.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename>. Check whether you have write permission.
ro: Nu s-a putut suprascrie <filename>%1</filename>. Verificați dacă aveți permisiuni de scriere.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> will be created as soon as you add a file.
ro: Arhiva <filename>%1</filename> va fi creată imediat ce adăugați un fișier.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> was not found.
ro: Arhiva <filename>%1</filename> nu a fost găsită.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> could not be loaded, as it was not possible to read from it.
ro: Arhiva <filename>%1</filename> nu a putut fi încărcată deoarece nu s-a putut citi din ea.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
ro: Arhiva <filename>%1</filename> există deja. Doriți să o suprascrieți?

[ctx: @title:window]
en: File Exists
ro: Fișierul există

[ctx: @info]
en: The archive is empty or Ark could not open its content.
ro: Arhiva e goală sau Ark nu i-a putut deschide conținutul.

[ctx: @info]
en: Ark does not currently support ISO files with UDF filesystem.
ro: Ark nu susține încă fișiere ISO cu sistem de fișiere UDF.

[ctx: @info]
en: Loading the archive <filename>%1</filename> failed with the following error:<nl/><message>%2</message>
ro: Încărcarea arhivei <filename>%1</filename> a eșuat cu următoarea eroare:<nl/><message>%2</message>

en: Ark cannot open symlinks.
ro: Ark nu poate deschide legături simbolice.

en: The file <filename>%1</filename> was modified. Do you want to update the archive?
ro: Fișierul <filename>%1</filename> a fost modificat. Doriți să actualizați arhiva?

[ctx: @title:window]
en: File Modified
ro: Fișier modificat

[ctx: @action:button]
en: Update
ro: Actualizează

[ctx: @action:button]
en: Ignore
ro: Ignoră

[ctx: @title:window]
en: Add Files
ro: Adaugă fișiere

[ctx: @title:window]
en: Add Files to %1
ro: Adaugă fișiere la %1

en: Filename can't contain slashes and can't be equal to "." or ".."
ro: Denumirile de fișiere nu pot conține „/” și nu pot fi egale cu „.” sau „..”

en: Folders can't be moved into themselves.
ro: Dosarele nu pot fi mutate în ele însele.

en: Moving a folder into itself
ro: Mutare dosar în sine însuși

en: Entries with the same names can't be pasted to the same destination.
ro: Înregistrări cu aceleași denumiri nu pot fi lipite la aceeași destinație.

[ctx: @info]
en: Deleting this file is not undoable. Are you sure you want to do this? | Deleting these files is not undoable. Are you sure you want to do this?
ro[0]: Ștergerea acestui fișier nu e revocabilă. Sigur doriți să faceți asta?
ro[1]: Ștergerea acestor fișiere nu e revocabilă. Sigur doriți să faceți asta?
ro[2]: Ștergerea acestor fișiere nu e revocabilă. Sigur doriți să faceți asta?

[ctx: @title:window]
en: Delete File | Delete Files
ro[0]: Șterge fișierul
ro[1]: Șterge fișierele
ro[2]: Șterge fișierele

[ctx: @title:window]
en: Save Copy As
ro: Salvează copia ca

[ctx: @info]
en: The archive could not be saved as <filename>%1</filename>. Try saving it to another location.
ro: Arhiva nu a putut fi salvată ca <filename>%1</filename>. Încercați să o salvați în altă parte.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> does not exist anymore, therefore it cannot be copied to the specified location.
ro: Arhiva <filename>%1</filename> nu mai există, de aceea nu poate fi copiată în locul specificat.

en: Listing the archive failed.
ro: Enumerarea arhivei a eșuat.

en: Extraction failed due to an unknown error.
ro: Extragerea a eșuat din cauza unei erori necunoscute.

en: Extraction failed due to one or more corrupt files. Any extracted files may be damaged.
ro: Extragerea a eșuat din cauza unuia sau mai multor fișiere corupte. Orice fișier extras poate fi deteriorat.

en: Delete operation failed. Try upgrading 7z or disabling the 7z plugin in the configuration dialog.
ro: Operația de ștergere a eșuat. Încercați să înnoiți 7z sau să dezactivați extensia 7z în dialogul de configurare.

en: ARJ old
ro: ARJ vechi

en: GOST 40-bit
ro: GOST 40 de biți

en: unknown
ro: necunoscut

en: Failed to find all archive volumes.
ro: Găsirea tuturor volumelor arhivei a eșuat.

en: Your unrar executable is version %1, which is too old to handle this archive. Please update to a more recent version.
ro: Executabilul unrar are versiunea %1, care este prea veche pentru a manipula această arhivă. Actualizați-l la o versiune mai recentă.

en: Unrar reported a non-RAR archive. The installed unrar version (%1) is old. Try updating your unrar.
ro: unrar a raportat o arhivă ne-RAR. Versiunea de unrar instalată (%1) e veche. Încercați să actualizați unrar.

en: One or more wrong checksums
ro: Una sau mai multe sume de control greșite

en: Extraction failed.
ro: Extragerea a eșuat.

en: Not enough memory for loading the archive.
ro: Memorie insuficientă pentru încărcarea arhivei.

en: Wrong password.
ro: Parolă greșită.

en: Extraction failed due to unsupported compression method (%1).
ro: Extragerea a eșuat din cauza unei metode de comprimare nesusținute (%1).

en: Extraction failed due to unsupported encryption method.
ro: Extragerea a eșuat din cauza unei metode de criptare nesusținute.

[ctx: referred to compression method]
en: unknown
ro: necunoscută

[ctx: @info]
en: The archive may be corrupt or has header-encryption, which is currently not supported.
ro: Arhiva poate fi coruptă sau are antet criptat, ceea ce nu este susținut momentan.

[ctx: @info]
en: Fatal error, extraction aborted.
ro: Eroare fatală, extragere abandonată.

[ctx: @info]
en: Extraction of encrypted 7-zip entries is currently not supported.
ro: Extragerea înregistrărilor 7-zip criptate nu este susținută momentan.

en: The archive reader could not be initialized.
ro: Cititorul de arhive nu a putut fi inițializat.

[ctx: @info]
en: Archive corrupted or insufficient permissions.
ro: Arhivă coruptă sau permisiuni insuficiente.

[ctx: @info]
en: Failed to create a temporary file for writing data.
ro: Crearea fișierului temporar pentru scrierea datelor a eșuat.

en: The archive writer could not be initialized.
ro: Scriitorul de arhive nu a putut fi inițializat.

[ctx: @info]
en: Could not open the archive for writing entries.
ro: Arhiva nu a putut fi deschisă pentru scrierea înregistrărilor.

en: The compression type '%1' is not supported by Ark.
ro: Tipul de comprimare „%1” nu este susținut de Ark.

[ctx: @info]
en: Could not set the compression method.
ro: Nu s-a putut stabili metoda de comprimare.

[ctx: @info]
en: Could not set the compression level.
ro: Nu s-a putut stabili nivelul de comprimare.

[ctx: @info]
en: Could not compress entry, operation aborted.
ro: Înregistrarea nu a putut fi comprimată, operație abandonată.

[ctx: @info Error in a message box]
en: Could not compress entry.
ro: Înregistrarea nu a putut fi comprimată.

en: Failed to open archive: %1
ro: Deschiderea arhivei a eșuat: %1

en: Failed to write archive.
ro: Scrierea arhivei a eșuat.

en: Failed to add entry: %1
ro: Adăugarea înregistrării a eșuat: %1

en: Failed to set compression options for entry: %1
ro: Stabilirea opțiunilor de comprimare pentru înregistrare a eșuat: %1

en: Failed to read metadata for entry: %1
ro: Citirea metadatelor pentru înregistrare a eșuat: %1

en: Failed to delete entry: %1
ro: Ștergerea înregistrării a eșuat: %1

en: Failed to create directory: %1
ro: Crearea dosarului a eșuat: %1

en: Failed to open '%1':<nl/>%2
ro: Deschiderea „%1” a eșuat:<nl/>%2

en: Failed to open file for writing: %1
ro: Deschiderea fișierului pentru scriere a eșuat: %1

en: Failed to read data for entry: %1
ro: Citirea datelor pentru înregistrare a eșuat: %1

en: Failed to write data for entry: %1
ro: Scrierea datelor pentru înregistrare a eșuat: %1

en: Failed to locate entry: %1
ro: Găsirea înregistrării a eșuat: %1

en: Failed to move entry: %1
ro: Mutarea înregistrării a eșuat: %1

en: Failed to copy entry: %1
ro: Copierea înregistrării a eșuat: %1

en: Failed to set metadata for entry: %1
ro: Stabilirea metadatelor pentru înregistrare a eșuat: %1
