ark - en to sv translation catalogue (349 entries)

[ctx: Noun, not a verb. Top level menu item, i.e. like File]
note: i18n: ectx: Menu (archive)
en: &Archive
sv: &Arkivera

en: Extracting Files
sv: Packar upp filer

en: Source archive
sv: Källarkiv

en: Destination
sv: Mål

en: The following files could not be extracted:
sv: Följande filer kunde inte packas upp:

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>. Any further archive will not be extracted.
sv: Ett fel uppstod vid uppackning av <filename>%1</filename>. Några ytterligare arkiv kommer inte att packas upp.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message><nl/>Any further archive will not be extracted.
sv: Ett fel uppstod vid uppackning av <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message><nl/>Några ytterligare arkiv kommer inte att packas upp.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>.
sv: Ett fel uppstod vid uppackning av <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: There was an error while extracting <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message>
sv: Ett fel uppstod vid uppackning av <filename>%1</filename>:<nl/><message>%2</message>

[ctx: @info]
en: The archive could not be extracted to <filename>%1</filename> because Ark can only extract to local destinations.
sv: Arkivet kunde inte packas upp som <filename>%1</filename> eftersom Ark bara kan packa upp på lokala platser.

[ctx: @action:inmenu Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress
sv: Komprimera

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu]
en: Compress to…
sv: Komprimera till…

[ctx: @action:inmenu Part of Compress submenu in Dolphin context menu, %1 filename]
en: Compress to "%1"
sv: Komprimera till "%1"

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract to…
sv: Packa upp i…

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract here
sv: Packa upp här

[ctx: @action:inmenu Part of Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract here and delete archive
sv: Packa upp här och ta bort arkiv

[ctx: @action:inmenu Extract submenu in Dolphin context menu]
en: Extract
sv: Packa upp

[ctx: @action:inmenu Context menu shown when an archive is being drag'n'dropped]
en: Extract here
sv: Packa upp här

en: KDE Archiving tool
sv: Arkiveringsverktyg för KDE

en: © 1997–2025 The Ark Developers
sv: © 1997-2025 Ark-utvecklarna

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: Maintainer, KF5 port
sv: Underhåll, konvertering till KF5

en: Former Maintainer
sv: Tidigare underhåll

en: Former maintainer
sv: Tidigare underhåll

en: Emily Ezust (Corel Corporation)
sv: Emily Ezust (Corel-bolaget)

en: Michael Jarrett (Corel Corporation)
sv: Michael Jarrett (Corel-bolaget)

en: Advanced editing functionalities
sv: Avancerad redigeringsfunktionalitet

en: Icons
sv: Ikoner

en: Ideas, help with the icons
sv: Idéer, hjälp med ikonerna

en: bkisofs code
sv: Bkisofs-kod

en: URLs to open.
sv: Webbadresser att öppna.

en: Show a dialog for specifying the options for the operation (extract/add)
sv: Visa en dialogruta för att ange åtgärdens alternativ (packa upp/lägg till)

en: Destination folder to extract to. Defaults to current path if not specified.
sv: Målkatalog att packa upp i. Sökväg till nuvarande katalog används om den inte anges.

note: i18n: ectx: label, entry (openDestinationFolderAfterExtraction), group (Extraction)
en: Open destination folder after extraction.
sv: Öppna målkatalog efter uppackning.

en: Query the user for an archive filename and add specified files to it. Quit when finished.
sv: Fråga användaren efter ett arkivfilnamn och lägg till angivna filer i det. Avsluta när klar.

en: Add the specified files to 'filename'. Create archive if it does not exist. Quit when finished.
sv: Lägg till angivna filer i 'filnamn'. Skapa arkivet om det inte finns. Avsluta när klar.

en: Change the current dir to the first entry and add all other entries relative to this one.
sv: Byt arbetskatalog till den första posten och lägg till alla andra poster relativt till denna.

en: Automatically choose a filename, with the selected suffix (for example rar, tar.gz, zip or any other supported types)
sv: Välj automatiskt ett filnamn med den valda filändelsen (till exempel rar, tar.gz, zip eller någon annan typ som stöds)

en: Use the batch interface instead of the usual dialog. This option is implied if more than one url is specified.
sv: Använd bakgrundsgränssnittet istället för den vanliga dialogrutan. Alternativet är underförstått om mer än en webbadress anges.

en: The destination argument will be set to the path of the first file supplied.
sv: Målargumentet ställs in till sökvägen för den första filen som anges.

en: Archive contents will be read, and if detected to not be a single folder or a single file archive, a subfolder with the name of the archive will be created.
sv: Arkivinnehåll kommer att läsas, och om det detekteras att det inte är ett arkiv med en enda katalog eller fil, skapas en underkatalog med arkivets namn.

en: List supported MIME types.
sv: Lista Mime-typer som stöds.

en: Unable to find Ark's KPart component, please check your installation.
sv: Kunde inte hitta Arks KPart-komponent. Kontrollera installationen.

en: Sidebar
sv: Sidorad

en: Welcome Page
sv: Välkomstsida

en: Show the welcome page
sv: Visa välkomstsidan

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having a <interface>Hamburger Menu</interface> button. Both contain mostly the same commands and configuration options.
sv: Byter mellan att ha en <emphasis>menyrad</emphasis> och att ha en <interface>hamburgermeny</interface>. Båda innehåller i huvudsak samma kommandon och inställningsalternativ.

en: Lock Sidebar
sv: Lås sidorad

[ctx: to open an archive]
en: Open Archive
sv: Öppna arkiv

en: Create New Archive
sv: Skapa nytt arkiv

en: Welcome to %1
sv: Välkommen till %1

en: No recent files
sv: Inga senaste filer

en: Copy &Location
sv: Kopiera p&lats

en: &Open Containing Folder
sv: Ö&ppna katalog med innehåll

en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QScrollArea, WelcomeView)
en: Welcome
sv: Välkommen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOpenArchive)
en: Open Archive…
sv: Öppna arkiv…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewArchive)
en: New Archive
sv: Nytt arkiv

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClearRecentFiles)
en: Clear Recent Files
sv: Rensa senaste filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRecentFiles)
en: Recent Files
sv: Senaste filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHelp)
en: Help
sv: Hjälp

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHomepage)
en: Visit homepage
sv: Besök hemsida

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHandbook)
en: Read handbook
sv: Läs handbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowOnStartup)
en: Show on startup
sv: Visa vid start

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close Welcome Page
sv: Stäng välkomstsida

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

[ctx: @action:button]
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupCompressFiles)
en: Files/Folders to Compress
sv: Filer och kataloger att komprimera

en: Compress to Archive
sv: Komprimera till arkiv

en: No input files were given.
sv: Några indatafiler angavs inte.

en: You need to either supply a filename for the archive or a suffix (such as rar, tar.gz) with the <command>--autofilename</command> argument.
sv: Du måste antingen ange ett filnamn för arkivet eller ett suffix (som rar, tar.gz) med väljaren <command>--autofilename</command>.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
sv: Arkivet <filename>%1</filename> finns redan. Ska det skrivas över?

[ctx: @title:window]
en: File Exists
sv: Filen finns

[ctx: Default name of a newly-created multi-file archive]
en: Archive
sv: Arkivera

note: i18n: ectx: label, entry (showEncryptionWarning), group (General)
en: Whether to show a warning when creating zip archives with AES encryption.
sv: Om en varning ska visas när zip-arkiv med AES-kryptering skapas.

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOpenAction), group (General)
en: Default action when opening archive entries.
sv: Standardåtgärd när arkivposter öppnas.

note: i18n: ectx: label, entry (closeAfterExtraction), group (Extraction)
en: Close Ark after extraction.
sv: Stäng Ark efter uppackning.

note: i18n: ectx: label, entry (preservePaths), group (Extraction)
en: Preserve paths when extracting.
sv: Bevara sökvägar vid uppackning.

note: i18n: ectx: label, entry (extractToSubfolder), group (Extraction)
en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry.
sv: Packa upp i en underkatalog om arkivet har mer än en post på toppnivå.

note: i18n: ectx: label, entry (splitterSizes), group (MainWindow)
en: How the main window is divided.
sv: Hur huvudfönstret delas upp.

note: i18n: ectx: label, entry (showInfoPanel), group (MainWindow)
en: Whether to show the information panel.
sv: Om informationsrutan ska visas.

note: i18n: ectx: label, entry (limitPreviewFileSize), group (Preview)
en: Whether to limit the preview according to file size.
sv: Om förhandsgranskningen ska begränsas enligt filstorlek.

note: i18n: ectx: label, entry (previewFileSizeLimit), group (Preview)
en: Preview file size limit in megabytes.
sv: Begränsning av filstorlek för förhandsgranskning i Mibyte.

[ctx: @info]
en: Failed to locate program <filename>%1</filename> on disk.
sv: Misslyckades hitta programmet <filename>%1</filename> på disk.

en: Extraction failed. Make sure that enough space is available.
sv: Uppackning misslyckades. Försäkra dig om att tillräckligt med utrymme är tillgängligt.

en: Extraction failed. Make sure you provided the correct password and that enough space is available.
sv: Uppackning misslyckades. Försäkra dig om att du angav rätt lösenord och att tillräckligt med utrymme är tillgängligt.

[ctx: @info]
en: Could not move the extracted file to the destination directory. | Could not move the extracted files to the destination directory.
sv[0]: Kunde inte flytta uppackad fil till målkatalogen.
sv[1]: Kunde inte flytta de uppackade filerna till målkatalogen.

[ctx: @info]
en: Extraction failed because the disk is full.
sv: Uppackning misslyckades på grund av att disken är full.

[ctx: @info]
en: Extraction failed: Incorrect password
sv: Uppackning misslyckades: Felaktigt lösenord

en: Incorrect password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: Ark does not currently support testing this archive.
sv: Ark stöder för närvarande inte test av arkivet.

en: Protection of the list of files is not possible with the %1 format.
sv: Att skydda fillistan är inte möjligt med formatet %1.

en: Protection of the archive with password is not possible with the %1 format.
sv: Att skydda arkivet med lösenord är inte möjligt med formatet %1.

en: It is not possible to set compression level for the %1 format.
sv: Det är inte möjligt att ställa in kompressionsnivå för formatet %1.

en: It is not possible to set compression method for the %1 format.
sv: Det är inte möjligt att ställa in kompressionsmetod för formatet %1.

en: The %1 format does not support multi-volume archives.
sv: Formatet %1 stöder inte arkiv med flera volymer.

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleCompression)
en: Compression
sv: Komprimering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel1)
en: Level:
sv: Nivå:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel2)
en: Min
sv: Minimal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompMethod)
en: Method:
sv: Metod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompLevel3)
en: Max
sv: Maximal

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleEncryption)
en: Password Protection
sv: Lösenordsskydd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncMethod)
en: Encryption method:
sv: Krypteringsmetod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encryptHeaderCheckBox)
en: Ask for password before showing the list of files in the archive
sv: Fråga efter lösenord innan listan över filer i arkivet visas

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, warningMsgWidget)
en: This encryption method may not be supported by older archiving software.
sv: Den här krypteringsmetoden kanske inte stöds av äldre arkiveringsprogramvara.

note: i18n: ectx: property (title), widget (KCollapsibleGroupBox, collapsibleMultiVolume)
en: Multi-volume Archive
sv: Arkiv med flera volymer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multiVolumeCheckbox)
en: Create multi-volume archive
sv: Skapa arkiv med flera volymer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVolumeSize)
en: Volume size:
sv: Volymstorlek:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_previewFileSizeLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, volumeSizeSpinbox)
en:  megabytes
sv:  Mibyte

[ctx: the argument is a file extension (the period is not a typo)]
en: Automatically add .%1
sv: Lägg automatiskt till .%1

en: The chosen password does not match the given verification password.
sv: Det valda lösenordet motsvarar inte det angivna verifikationslösenordet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Folder:
sv: Katalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Filename:
sv: Filnamn:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filenameLineEdit)
en: Type archive name…
sv: Typ av arkivnamn…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_typeLabel)
en: Type:
sv: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Extension:
sv: Filändelse:

[ctx: @title:window]
en: Extract
sv: Packa upp

en: Extract
sv: Packa upp

en: The subfolder name may not contain the character '/'.
sv: Underkatalogens namn får inte innehålla tecknet '/'.

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> already exists. Are you sure you want to extract here?
sv: Katalogen <filename>%1</filename> finns redan. Är du säker på att du vill packa upp här?

en: Folder exists
sv: Katalogen finns

en: Extract here
sv: Packa upp här

en: Retry
sv: Försök igen

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> could not be created.
sv: Katalogen <filename>%1</filename> kunde inte skapas.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> already exists, but is not a folder.
sv: <filename>%1</filename> finns redan, men är inte en katalog.

en: Please check your permissions to create it.
sv: Kontrollera dina rättigheter för att kunna skapa den.

en: Extract multiple archives
sv: Packa upp flera arkiv

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtractionDialog)
en: Extraction Dialog
sv: Dialogruta för uppackning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extractAllLabel)
en: Extract All Files
sv: Packa upp alla filer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, singleFolderGroup)
en: E&xtraction into subfolder:
sv: Packa upp i &underkatalog:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openFolderCheckBox)
en: Open &destination folder after extraction
sv: Öppna &målkatalog efter uppackning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeAfterExtraction)
en: Close &Ark after extraction
sv: Stäng &Ark efter uppackning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preservePaths)
en: &Preserve paths when extracting
sv: &Bevara sökvägar vid uppackning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSubfolders)
en: &Automatically create subfolders
sv: Skapa &automatiskt underkataloger

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesToExtractGroupBox)
en: Extract
sv: Packa upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedFilesButton)
en: Sele&cted files only
sv: &Bara markerade filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allFilesButton)
en: All &files
sv: Alla &filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openDestinationFolderAfterExtraction)
en: Open destination folder after extraction
sv: Öppna målkatalog efter uppackning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeAfterExtraction)
en: Close Ark after extraction
sv: Stäng Ark efter uppackning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_preservePaths)
en: Preserve paths when extracting
sv: Bevara sökvägar vid uppackning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_extractToSubfolder)
en: Whether to check by default the extraction into subfolder checkbox in the Extraction Dialog, when the archive has more than one top-level entry.
sv: Om kryssrutan för att packa upp i en underkatalog automatiskt ska markeras om arkivet har mer än en post på toppnivå.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_extractToSubfolder)
en: Extract to a subfolder if the archive has more than one top-level entry
sv: Packa upp i en underkatalog om arkivet har mer än en post på toppnivå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: When clicking a file in an archive or pressing the Return key:
sv: Vid klick på en fil i ett arkiv eller när returtangenten trycks ner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Pre&view the file with internal previewer
sv: &Granska filen med internt granskningsverktyg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Open the fi&le with associated application
sv: Öppna fi&len med associerat program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEncryptionWarning)
en: Show a warning when creating zip archives with AES encryption
sv: Visa en varning när zip-arkiv med AES-kryptering skapas

en: No suitable plugin found. Ark does not seem to support this file type.
sv: Inget lämpligt insticksprogram hittades. Ark verkar inte stödja den här filtypen.

en: Failed to load a suitable plugin. Make sure any executables needed to handle the archive type are installed.
sv: Misslyckades ladda ett lämpligt insticksprogram. Försäkra dig om att eventuella körbara filer som behövs för att hantera arkivtypen är installerade.

en: Could not load the archive because it contains ill-formed entries and might be a malicious archive.
sv: Kunde inte läsa in arkivet eftersom det innehåller felaktiga poster och kan vara ett skadligt arkiv.

en: Loading archive
sv: Läser in arkiv

en: Archive
sv: Arkivera

en: No space available on device <filename>%1</filename>
sv: Inget tillgängligt utrymme på enhet <filename>%1</filename>

en: Extracting all files
sv: Packar upp alla filer

note: i18np on purpose so this translation may properly be reused.
en: Extracting one file | Extracting %1 files
sv[0]: Packar upp en fil
sv[1]: Packar upp %1 filer

[ctx: extraction folder]
en: Destination
sv: Mål

en: Could not write to destination <filename>%1</filename>.<nl/>Check whether you have sufficient permissions.
sv: Kunde inte skriva till målet <filename>%1</filename>.<nl/>Kontrollera om du har tillräckliga rättigheter.

en: Compressing a file | Compressing %1 files
sv[0]: Komprimerar en fil
sv[1]: Komprimerar %1 filer

en: Moving a file | Moving %1 files
sv[0]: Flyttar en fil
sv[1]: Flyttar %1 filer

en: Copying a file | Copying %1 files
sv[0]: Kopierar en fil
sv[1]: Kopierar %1 filer

en: Deleting a file from the archive | Deleting %1 files
sv[0]: Tar bort en fil från arkivet
sv[1]: Tar bort %1 filer

en: Adding comment
sv: Lägger till kommentar

en: Testing archive
sv: Testar arkiv

en: The plugin cannot be used because one or more required executables are missing. Check your installation.
sv: Insticksprogrammet kan inte användas på grund av att ett eller flera binärprogram saknas. Kontrollera installationen.

note: i18n: @title:column i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, kcfg_disabledPlugins)
en: Name
sv: Namn

note: i18n: @title:column i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, kcfg_disabledPlugins)
en: Description
sv: Beskrivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_limitPreviewFileSize)
en: Disable preview for files larger than:
sv: Inaktivera förhandsgranskning för filer större än:

[ctx: @title:window]
en: Properties for %1
sv: Egenskaper för %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, m_passwordValueLabel)
en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: yes (%1 volumes)
sv: ja (%1 volymer)

en: %1 file | %1 files
sv[0]: %1 fil
sv[1]: %1 filer

en: , %1 folder | , %1 folders
sv[0]: , %1 katalog
sv[1]: , %1 kataloger

en: only file contents (%1)
sv: bara filinnehåll (%1)

en: yes (%1)
sv: ja (%1)

en: Calculating…
sv: Beräknar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Archive name:
sv: Arkivnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Archive type:
sv: Arkivtyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Mime-type:
sv: Mime-typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Opened read-only:
sv: Öppnat i skrivskyddat läge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password-protected:
sv: Lösenordsskyddat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Has comment:
sv: Har kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of entries:
sv: Antal poster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Unpacked size:
sv: Uppackad storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Packed size:
sv: Packad storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Compression ratio:
sv: Komprimeringsförhållande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Last modified:
sv: Senast ändrat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: MD5 hash:
sv: MD5 kondensat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: SHA-1 hash:
sv: SHA-1 kondensat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: SHA-256 hash:
sv: SHA-256 kondensat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Multi-volume:
sv: Flera volymer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Compression method(s):
sv: Komprimeringsmetod(er):

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
sv: Filen finns redan

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> is password protected. Please enter the password.
sv: Arkivet <filename>%1</filename> är skyddat med lösenord. Skriv in lösenordet.

en: Incorrect password, please try again.
sv: Felaktigt lösenord, försök igen.

[ctx: @info]
en: The archive you're trying to open is corrupt.<nl/>Some files may be missing or damaged.
sv: Arkivet du försöker öppna är skadat.<nl/>Vissa filer kan saknas eller vara skadade.

[ctx: @title:window]
en: Corrupt archive
sv: Skadat arkiv

[ctx: @action:button]
en: Open as Read-Only
sv: Öppna i skrivskyddat läge

[ctx: @action:button]
en: Don't Open
sv: Öppna inte

en: Don't ask again.
sv: Fråga inte igen.

en: Error during extraction
sv: Fel vid uppackning

en: Extraction of the entry:<nl/>    <filename>%1</filename><nl/>failed with the error message:<nl/>    %2<nl/><nl/>Do you want to continue extraction?<nl/>
sv: Uppackning av posten:<nl/>    <filename>%1</filename><nl/>misslyckades med felmeddelandet:<nl/>    %2<nl/><nl/>Vill du fortsätta uppackningen?<nl/>

[ctx: Name of a file inside an archive]
en: Name
sv: Namn

[ctx: Uncompressed size of a file inside an archive]
en: Original Size
sv: Originalstorlek

[ctx: Compressed size of a file inside an archive]
en: Compressed Size
sv: Komprimerad storlek

[ctx: Compression rate of file]
en: Rate
sv: Förhållande

[ctx: File's owner username]
en: Owner
sv: Ägare

[ctx: File's group]
en: Group
sv: Grupp

[ctx: File permissions]
en: Mode
sv: Skydd

[ctx: CRC hash code]
en: CRC checksum
sv: CRC-checksumma

[ctx: BLAKE2 hash code]
en: BLAKE2 checksum
sv: BLAKE2-checksumma

[ctx: Compression method]
en: Method
sv: Metod

[ctx: Timestamp]
en: Date
sv: Datum

en: Adding files is not supported for this archive.
sv: Ark stöder för närvarande inte tillägg av filer för arkivet.

en: You can only add local files to an archive.
sv: Du kan bara lägga till lokala filer i arkivet.

note: i18n: ectx: Menu (archive)
en: &Archive
sv: &Arkivera

note: i18n: ectx: Menu (ark_file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

en: Closing preview
sv: Stänger förhandsgranskning

en: Please wait while the preview is being closed…
sv: Vänta medan förhandsgranskningen stängs…

en: The internal viewer cannot preview this file.
sv: Filen kan inte förhandsgranskas med intern visning.

en: The internal viewer cannot preview this type of file<nl/>(%1).<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
sv: Den interna visaren kan inte förhandsgranska den här filtypen<nl/>(%1).<nl/><nl/>Vill du försöka visa den som vanlig text?

[ctx: @title:window]
en: Cannot Preview File
sv: Kan inte förhandsgranska fil

[ctx: @action:button]
en: Preview as Text
sv: Förhandsgranska som text

en: The internal viewer cannot preview this unknown type of file.<nl/><nl/>Do you want to try to view it as plain text?
sv: Den interna visaren kan inte förhandsgranska den här okända filtypen.<nl/><nl/>Vill du försöka visa den som vanlig text?

[ctx: @action]
en: About Viewer Component
sv: Om visningskomponenten

en: No archive loaded
sv: Inget arkiv inläst

en: Symbolic Link
sv: Symbolisk länk

en: Unknown size
sv: Okänd storlek

en: One file selected | %1 files selected
sv[0]: 1 fil markerad
sv[1]: %1 filer markerade

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InformationPanel)
en: Information Panel
sv: Informationsruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, additionalInfo)
en: Unknown file type
sv: Okänd filtyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ownerLabel)
en: Owner:
sv: Ägare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_groupLabel)
en: Group:
sv: Grupp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetLabel)
en: Target:
sv: Mål:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobTrackerWidget)
en: Job Tracker
sv: Jobbövervakare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <b>Job Description</b>
sv: <b>Beskrivning av jobb</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Some Information about the job
sv: En del information om jobbet

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, progressBar)
en: %p%
sv: %p %

en: Files with the following paths already exist. Remove them if you really want to overwrite.
sv: Filer med följande sökvägar finns redan. Ta bort dem om du verkligen vill skriva över.

en: Files with the following paths already exist. Do you want to continue overwriting them?
sv: Filer med följande sökvägar finns redan. Vill du fortsätta att skriva över dem?

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment has been modified.
sv: Kommentar har ändrats.

en: Save
sv: Spara

en: Type to search…
sv: Skriv för att söka…

[ctx: @info]
en: Ark can extract archives to local destinations only.
sv: Ark kan bara packa upp arkiv på lokala platser.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Information Panel
sv: Visa informationsruta

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Copy As…
sv: Spara kopia som…

[ctx: open a file with external program]
en: &Open in External Application
sv: Ö&ppna i externt program

[ctx: open a file with external program]
en: Open &With…
sv: Öppna &med…

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open the selected file with an external program
sv: Klicka för att öppna markerad fil med ett externt program

[ctx: to preview a file inside an archive]
en: Pre&view
sv: Förhands&granskning

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to preview the selected file
sv: Klicka för att förhandsgranska markerad fil

[ctx: @action:inmenu]
en: E&xtract All
sv: Pac&ka upp alla

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose how to extract all the files in the archive
sv: Klicka för att visa en dialogruta för uppackning, där du kan välja hur alla filer i arkivet ska packas upp

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract
sv: Pa&cka upp

en: Click to open an extraction dialog, where you can choose to extract either all files or just the selected ones
sv: Klicka för att visa en dialogruta för uppackning, där du kan välja att antingen packa upp alla filer eller bara de markerade.

en: Add &Files…
sv: Lägg till &filer…

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add files to the archive
sv: Klicka för att lägga till filer i arkivet

[ctx: @action]
en: Remove from Archive
sv: Ta bort från arkiv

[ctx: @action:inmenu]
en: &Properties
sv: Egenska&per

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to see properties for archive
sv: Klicka för att se arkivets egenskaper

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add or edit comment
sv: Klicka för att lägga till eller redigera en kommentar

[ctx: @action:inmenu]
en: &Test Integrity
sv: &Testa korrekthet

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to test the archive for integrity
sv: Klicka för att testa arkivets korrekthet

[ctx: @info:tooltip]
en: Adding files to existing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.<nl/><nl/>Extract the files and create a new archive if you want to add files.
sv: Att lägga till filer i befintliga lösenordsskyddade arkiv utan huvudkryptering stöds för närvarande inte.<nl/><nl/>Packa upp filerna och skapa ett nytt arkiv om du vill lägga till filer.

[ctx: @info:tooltip]
en: Testing password-protected archives with no header-encryption is currently not supported.
sv: Att testa lösenordsskyddade arkiv utan huvudkryptering stöds för närvarande inte.

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Add &Comment]
en: Edit &Comment
sv: Redigera &kommentar

[ctx: @action:inmenu mutually exclusive with Edit &Comment]
en: Add &Comment
sv: Lägg till &kommentar

en: The archive passed the integrity test.
sv: Arkivet passerade korrekthetstesten.

en: Test Results
sv: Testresultat

en: The archive failed the integrity test.
sv: Arkivets korrekthetstest misslyckades.

en: Extract To…
sv: Packa upp i…

en: Quick Extract To…
sv: Snabb uppackning till…

[ctx: @title:tab]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:tab]
en: Extraction
sv: Uppackning

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
sv: Insticksprogram

[ctx: @title:tab]
en: Previews
sv: Förhandsgranskningar

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a directory.
sv: <filename>%1</filename> är en katalog.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename>. Check whether you have write permission.
sv: Kunde inte skriva över <filename>%1</filename>.<nl/>Kontrollera om du har skrivrättigheter.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> will be created as soon as you add a file.
sv: Arkivet <filename>%1</filename> kommer att skapas så fort du lägger till en ny fil.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> was not found.
sv: Fel när arkiv skulle öppnas: filen <filename>%1</filename> hittades inte.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> could not be loaded, as it was not possible to read from it.
sv: Arkivet <filename>%1</filename> kunde inte läsas in, eftersom det inte gick att läsa från det.

[ctx: @info]
en: The archive is empty or Ark could not open its content.
sv: Arkivet är tomt, eller så kunde inte Ark öppna innehållet.

[ctx: @info]
en: Ark does not currently support ISO files with UDF filesystem.
sv: Ark stöder för närvarande inte ISO-filer med UDF-filsystem.

[ctx: @info]
en: Loading the archive <filename>%1</filename> failed with the following error:<nl/><message>%2</message>
sv: Inläsning av arkivet <filename>%1</filename> misslyckades med följande fel: <nl/><message>%2</message>

en: Ark cannot open symlinks.
sv: Ark kan inte öppna symboliska länkar.

en: The file <filename>%1</filename> was modified. Do you want to update the archive?
sv: Filen <filename>%1</filename> har ändrats. Är du säker på att du vill uppdatera arkivet?

[ctx: @title:window]
en: File Modified
sv: Fil ändrad

[ctx: @action:button]
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: @action:button]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: @title:window]
en: Add Files
sv: Lägg till filer

[ctx: @title:window]
en: Add Files to %1
sv: Lägg till filer i %1

en: Filename can't contain slashes and can't be equal to "." or ".."
sv: Filnamnet kan inte innehålla snedstreck och kan inte vara lika med "." eller ".."

en: Folders can't be moved into themselves.
sv: Kataloger kan inte flyttas till sig själva.

en: Moving a folder into itself
sv: Flyttar en katalog till sig själv

en: Entries with the same names can't be pasted to the same destination.
sv: Poster med samma namn kan inte klistras in på samma plats.

[ctx: @info]
en: Deleting this file is not undoable. Are you sure you want to do this? | Deleting these files is not undoable. Are you sure you want to do this?
sv[0]: Att ta bort filen kan inte ångras. Är du säker på att du vill göra det?
sv[1]: Att ta bort filerna kan inte ångras. Är du säker på att du vill göra det?

[ctx: @title:window]
en: Delete File | Delete Files
sv[0]: Ta bort fil
sv[1]: Ta bort filer

[ctx: @title:window]
en: Save Copy As
sv: Spara kopia som

[ctx: @info]
en: The archive could not be saved as <filename>%1</filename>. Try saving it to another location.
sv: Arkivet kunde inte sparas som <filename>%1</filename>. Försök att spara det på en annan plats.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> does not exist anymore, therefore it cannot be copied to the specified location.
sv: Arkivet <filename>%1</filename> finns inte längre och kan därför inte kopieras till den angivna platsen.

en: Listing the archive failed.
sv: Listning av arkivet misslyckades.

en: Extraction failed due to an unknown error.
sv: Uppackning misslyckades på grund av ett okänt fel.

en: Extraction failed due to one or more corrupt files. Any extracted files may be damaged.
sv: Uppackning misslyckades på grund av en eller flera skadade filer. Eventuella uppackade filer kan vara skadade.

en: Delete operation failed. Try upgrading 7z or disabling the 7z plugin in the configuration dialog.
sv: Borttagningsåtgärd misslyckades. Försök att uppgradera 7z eller inaktivera 7z-insticksprogrammet i inställningsdialogrutan.

en: ARJ old
sv: Gammal ARJ

en: GOST 40-bit
sv: GOST 40-bitar

en: unknown
sv: okänd

en: Failed to find all archive volumes.
sv: Misslyckades hitta alla volymer i arkivet.

en: Your unrar executable is version %1, which is too old to handle this archive. Please update to a more recent version.
sv: Det körbara programmet unrar har version %1, vilket är för gammalt för att hantera arkivet. Uppdatera till en senare version.

en: Unrar reported a non-RAR archive. The installed unrar version (%1) is old. Try updating your unrar.
sv: Unrar rapporterade att arkivet inte är ett RAR-arkiv. Den installerade versionen av unrar (%1) är gammal. Försök att uppdatera unrar.

en: One or more wrong checksums
sv: En eller flera felaktiga checksummor.

en: Extraction failed.
sv: Uppackning misslyckades.

en: Not enough memory for loading the archive.
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in arkivet.

en: Wrong password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: Extraction failed due to unsupported compression method (%1).
sv: Uppackning misslyckades på grund av en komprimeringsmetod som inte stöds (%1).

en: Extraction failed due to unsupported encryption method.
sv: Uppackning misslyckades på grund av en komprimeringsmetod som inte stöds.

[ctx: referred to compression method]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: @info]
en: The archive may be corrupt or has header-encryption, which is currently not supported.
sv: Arkivet kan vara skadat eller har huvudkryptering, vilket för närvarande inte stöds.

[ctx: @info]
en: Fatal error, extraction aborted.
sv: Allvarligt fel, uppackning avbruten.

[ctx: @info]
en: Extraction of encrypted 7-zip entries is currently not supported.
sv: Extrahering av krypterade 7zip-poster stöds för närvarande inte.

en: The archive reader could not be initialized.
sv: Arkivläsning kunde inte initieras.

[ctx: @info]
en: Archive corrupted or insufficient permissions.
sv: Arkivet skadat, eller otillräckliga rättigheter.

[ctx: @info]
en: Failed to create a temporary file for writing data.
sv: Misslyckades skapa en tillfällig fil för att skriva data.

en: The archive writer could not be initialized.
sv: Arkivskrivning kunde inte initieras.

[ctx: @info]
en: Could not open the archive for writing entries.
sv: Kunde inte öppna arkivet för att skriva poster.

en: The compression type '%1' is not supported by Ark.
sv: Komprimeringstypen '%1' stöds inge av Ark.

[ctx: @info]
en: Could not set the compression method.
sv: Kunde inte ställa in komprimeringsmetoden.

[ctx: @info]
en: Could not set the compression level.
sv: Kunde inte ställa in komprimeringsnivån.

[ctx: @info]
en: Could not compress entry, operation aborted.
sv: Kunde inte komprimera posten, åtgärden avbruten.

[ctx: @info Error in a message box]
en: Could not compress entry.
sv: Kunde inte komprimera posten.

en: Failed to open archive: %1
sv: Misslyckades öppna arkiv: %1

en: Failed to write archive.
sv: Misslyckades skriva arkiv.

en: Failed to add entry: %1
sv: Misslyckades lägga till post: %1

en: Failed to set compression options for entry: %1
sv: Misslyckades ställa in komprimeringsalternativ för post: %1

en: Failed to read metadata for entry: %1
sv: Misslyckades läsa metadata för post: %1

en: Failed to delete entry: %1
sv: Misslyckades ta bort post: %1

en: Failed to create directory: %1
sv: Misslyckades skapa katalog: %1

en: Failed to open '%1':<nl/>%2
sv: Misslyckades öppna '%1':<nl/>%2

en: Failed to open file for writing: %1
sv: Misslyckades öppna fil för skrivning: %1

en: Failed to read data for entry: %1
sv: Misslyckades läsa data för post: %1

en: Failed to write data for entry: %1
sv: Misslyckades skriva data för post: %1

en: Failed to locate entry: %1
sv: Misslyckades hitta post: %1

en: Failed to move entry: %1
sv: Misslyckades flytta post: %1

en: Failed to copy entry: %1
sv: Misslyckades kopiera post: %1

en: Failed to set metadata for entry: %1
sv: Misslyckades ställa in metadata för post: %1
