artikulate - en to ar translation catalogue (137 entries)

[ctx: Language Title]
en: Bengali
ar: البنغالية

[ctx: Language Title]
en: Catalan
ar: الكاتالانيّة

[ctx: Language Title]
en: German
ar: الألمانية

[ctx: Language Title]
en: Dutch
ar: الهولندية

[ctx: Language Title]
en: British English
ar: الإنجليزية البريطانية

[ctx: Language Title]
en: English
ar: الإنجليزية

[ctx: Language Title]
en: French
ar: الفرنسيّة

[ctx: Language Title]
en: Greek
ar: اليونانية

[ctx: Language Title]
en: Hindi
ar: الهنديّة

[ctx: Language Title]
en: Italian
ar: الإيطالية

[ctx: Language Title]
en: Marathi
ar: الماراتية

[ctx: Language Title]
en: Polish
ar: البولنديّة

[ctx: Language Title]
en: Spanish
ar: الإسبانيّة

[ctx: @item:inlistbox unknown learning goal]
en: unknown
ar: مجهول

[ctx: @title:column]
en: Learning Goal
ar: هدف التعلم

en: Open Image
ar: افتح صورة

en: Image Files (*.png *.jpg *.bmp)
ar: ملفّات الصّور (*.png *.jpg *.bmp)

en: Invalid database version '%1'.
ar: إصدار قاعدة بيانات خاطئ '%1'.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMenuBar), group (artikulate)
en: If true, the main menu bar is shown.
ar: إذا كان هذا صحيحًا، فسيعرض شريط القائمة الرئيسة.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCourseRepository), group (artikulate)
en: If enabled, course files are only read from the local contributor repository
ar: في حالة التمكين، ستقرأ ملفات الدورة التدريبية من مستودع المساهم المحلي فقط

note: i18n: ectx: label, entry (CourseRepositoryPath), group (artikulate)
en: Path to local contributor repository
ar: مسار إلى مستودع المساهم المحلي

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputDevice), group (artikulate)
en: Name of audio input device
ar: اسم جهاز الصوت الداخل

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputVolume), group (artikulate)
en: Audio input volume
ar: مستوى صوت الداخل

note: i18n: ectx: label, entry (AudioOutputVolume), group (artikulate)
en: Audio output volume
ar: مستوى الصوت الخارج

note: i18n: ectx: label, entry (TrainingPhraseFont), group (artikulate)
en: Font
ar: الخط

note: i18n: ectx: label, entry (RecordingBackend), group (artikulate)
en: Set either to 'qtmultimediabackend' or 'qtgstreamerbackend', selected on runtime if available.
ar: عين إما على "qtmultimediabackend" أو "qtgstreamerbackend" المحدد في وقت التشغيل إذا كان متاحًا.

en: Please select a course
ar: رجاء حدد دورة

en: New Unit
ar: وحدة جديدة

[ctx: @title Displayed program name]
en: Artikulate
ar: واضح

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Pronunciation Trainer
ar: واضح مدرب النطق

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2022 The Artikulate Developers
ar: ©2013-2022 لمطوري واضح

[ctx: @title Short program description]
en: Train your pronunciation in a foreign language.
ar: تدرب في نطق لغة أجنبية.

[ctx: @info:credit Role]
en: Original Author
ar: المؤلف الأصلي

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
ar: مطوّر

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer and Course Data
ar: مطور وبيانات الدورة

[ctx: @title Displayed program name]
en: Artikulate Editor
ar: محرر واضح

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Course Editor
ar: محرر دورات واضح

[ctx: @title Short program description]
en: Edit Artikulate course files.
ar: حرر ملفات دورات واضح

en: Unnamed Identity
ar: هوية غير مسماة

[ctx: @item:inlistbox:]
en: unknown
ar: مجهول

[ctx: @title:column]
en: Course
ar: الدورة

[ctx: @title:column]
en: Language
ar: اللغة

en: Words
ar: الكلمات

en: Sentences
ar: الجمل

en: Expressions
ar: التعابير

en: Paragraphs
ar: الفقرات

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Group
ar: مجموعة الأصوات

[ctx: @title:column]
en: Phoneme
ar: الصوت اللغوي

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Unit
ar: وحدة الصوت اللغوي

[ctx: @title:column]
en: Phrase
ar: عبارة

[ctx: @title:column]
en: Profile
ar: تشكيلة

[ctx: @title:column]
en: Skeleton
ar: هيكل

[ctx: @title:column]
en: Unit
ar: الوحدة

en: Training
ar: التدريب

en: Download Training
ar: نزل التدريب

en: About Artikulate
ar: عن واضح

en: Course Configuration
ar: ضبط الدورة

en: Prototype Configuration
ar: ضبط النموذج

en: Prototype Description
ar: وصف النموذج

en: Course Description
ar: وصف الدورة

en: Title:
ar: العنوان:

en: Localized Title:
ar: العنوان المحلي:

en: Description:
ar: الوصف:

en: Language:
ar: اللغة:

en: Prototype
ar: نموذج مبدئي

en: Update from Prototype:
ar: حدث من النموذج:

en: Update
ar: حدّث

en: Update the course with elements from prototype.
ar: حدث الدورة بالعناصر من النموذج.

en: Edit Course
ar: حرر الدورة

en: Previous
ar: السابق

en: Switch to previous phrase.
ar: بدل إلى العبارة السابقة

en: Next
ar: التالي

en: Switch to next phrase.
ar: بدل إلى العبارة التالية

en: Delete
ar: احذف

en: Delete this phrase.
ar: احذف هذه العبارة.

en: Create Phrase
ar: أنشئ عبارة

en: Create phrase after current phrase.
ar: أنشئ عبارة بعد العبارة الحالية.

en: Welcome to Artikulate Course Editor
ar: أهلا وسهلا في محرر واضح

[ctx: @title:window language / course name]
en: %1 / %2
ar: ‏%1 / ‏%2

[ctx: @action:button]
en: Edit Course
ar: حرر الدورة

en: Courses
ar: الدورات

en: Repository
ar: المستودع

en: Save
ar: احفظ

en: About Artikulate Editor
ar: عن محرر واضح

en: Select Prototype
ar: حدد النموذج

[ctx: @action:button]
en: Edit Prototype
ar: حرر النموذج

en: Unit
ar: الوحدة

en: Unit:
ar: الوحدة:

en: Localized Unit:
ar: الوحدة المحلية:

en: Phrase:
ar: العبارة:

en: Localized Phrase:
ar: العبارة المحلية:

en: Edit State:
ar: حرر الحالة:

[ctx: state]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: state]
en: Translated
ar: مترجمة

[ctx: state]
en: Completed
ar: اكتملت

en: Native Speaker Recording
ar: تسجيل المتكلم الأصلي

en: Existing Recording:
ar: التسجيل الموجود:

en: Create New Recording:
ar: أنشئ تسجيل جديد:

en: Replace Existing Recording
ar: بدل التسجيل الموجود

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Difficulty:
ar: الصعوبة:

en: Word
ar: كلمة

en: Expression
ar: عبارة

en: Sentence
ar: جملة

en: Paragraph
ar: فقرة

en: Learner
ar: المتعلم

en: Favorite Languages
ar: اللغات المفضلة

en: Create New Learner Identity
ar: أنشئ هوية متعلم جديدة

en: Use Selected Identity
ar: استخدم الهوية المحددة

en: Configure Profile
ar: اضبط التشكيلة

en: Edit
ar: حرّر

en: Select Image
ar: حدد صورة

en: Clear Image
ar: امحُ الصورة

en: Delete User
ar: احذف المستخدم...

en: Name
ar: الاسم

en: Change Image
ar: غيّر الصورة

en: Done
ar: تمّ

en: Do you really want to delete this identity "<b>%1</b>"?
ar: أمتأكّد من حذف هذه  الهوية "<b>%1</b>"؟

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Repository Configuration
ar: ضبط المستودع

en: Select Repository Folder
ar: حدد مجلد المستودع

en: Repository:
ar: المستودع:

en: Change Folder
ar: غيّر المجلد

en: Play
ar: شغّل

en: Record
ar: سجّل

en: Attempts
ar: المحاولات

en: Category: no category selected
ar: التصنيف: لم يحدد أي تصنيف

en: Category: %1
ar: التصنيف: %1

en: Mark current phrase as completed and proceed with next one.
ar: علم العبارة الحالية كمنتهي وانتقل للتالية.

en: Skip
ar: تخطّى

en: Skip current phrase and proceed with next one.
ar: تخطَ العبارة الحالية وانتقل للتالية.

en: Play original
ar: شغل الأصلي

en: Record yourself
ar: سجّل نطقك

en: Play yourself
ar: شغّل تسجيلك

en: Welcome to Artikulate
ar: أهلا وسهلا في واضح

[ctx: @action:button]
en: Start Training
ar: ابدأ التدرّب

en: No trainings found
ar: لم يعثر على التدريبات
