artikulate - en to bs translation catalogue (62 entries)

[ctx: Language Title]
en: Bengali
bs: Bengalski

[ctx: Language Title]
en: Catalan
bs: Katalonski

[ctx: Language Title]
en: German
bs: Njemački

[ctx: Language Title]
en: Dutch
bs: Holandski

[ctx: Language Title]
en: British English
bs: Engleski(Britanski)

[ctx: Language Title]
en: English
bs: Engleski

[ctx: Language Title]
en: French
bs: Francuski

[ctx: Language Title]
en: Greek
bs: Grčki

[ctx: Language Title]
en: Hindi
bs: Hindu

[ctx: Language Title]
en: Italian
bs: Italijanski

[ctx: Language Title]
en: Marathi
bs: Marati

[ctx: Language Title]
en: Polish
bs: Poljski

[ctx: Language Title]
en: Spanish
bs: Španski

[ctx: @title:column]
en: Learning Goal
bs: Cilj učenja

en: Invalid database version '%1'.
bs: Pogrešna verzija baze podataka '%1'.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCourseRepository), group (artikulate)
en: If enabled, course files are only read from the local contributor repository
bs: Ako je omogućeno, datoteke su  samo za čitanje iz lokalnog doprinosnog spremišta

note: i18n: ectx: label, entry (CourseRepositoryPath), group (artikulate)
en: Path to local contributor repository
bs: Putanja do lokalnog doprinosnog spremišta

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputDevice), group (artikulate)
en: Name of audio input device
bs: Naziv audio ulaznog uređaja

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputVolume), group (artikulate)
en: Audio input volume
bs: Jačina ulaznog zvuka

note: i18n: ectx: label, entry (AudioOutputVolume), group (artikulate)
en: Audio output volume
bs: Jačina izlaznog zvuka

note: i18n: ectx: label, entry (RecordingBackend), group (artikulate)
en: Set either to 'qtmultimediabackend' or 'qtgstreamerbackend', selected on runtime if available.
bs: Postavi na 'qtmultimediabackend' ili na 'qtgstreamerbackend', odabrano u odnosu na dužinu trajanja ako je dostupno.

en: New Unit
bs: Nova Jedinica

en: Unnamed Identity
bs: Neimenovani Identitet

[ctx: @item:inlistbox:]
en: unknown
bs: nepoznato

[ctx: @title:column]
en: Course
bs: Kurs

[ctx: @title:column]
en: Language
bs: Jezik

en: Words
bs: Riječi

en: Sentences
bs: Rečenice

en: Expressions
bs: Izrazi

en: Paragraphs
bs: Pasusi

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Group
bs: Grupa fonema

[ctx: @title:column]
en: Phoneme
bs: Fonema

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Unit
bs: Jedinica fonema

[ctx: @title:column]
en: Phrase
bs: Fraza

[ctx: @title:column]
en: Profile
bs: Profil

[ctx: @title:column]
en: Skeleton
bs: Kostur

[ctx: @title:column]
en: Unit
bs: Jedinica

en: Title:
bs: Naslov:

en: Description:
bs: Opis:

en: Language:
bs: Jezik:

en: Delete
bs: Obriši

en: Edit State:
bs: Uredi stanje:

en: Native Speaker Recording
bs: Snimanje izvornog govornika

en: Existing Recording:
bs: Postojeći snimak:

en: Create New Recording:
bs: Napravi novi snimak:

en: Dismiss
bs: Odbaci

en: Word
bs: Riječ

en: Expression
bs: Izraz

en: Sentence
bs: Rečenica

en: Paragraph
bs: Pasus

en: Learner
bs: Učenik

en: Favorite Languages
bs: Omiljeni Jezici

en: Create New Learner Identity
bs: Napravi Identitet Novog Učenika

en: Use Selected Identity
bs: Koristi Izabrani Identitet

en: Edit
bs: Izmijeni

en: Name
bs: Ime

en: Change Image
bs: Promijeni sliku

en: Done
bs: Urađeno

en: Do you really want to delete this identity "<b>%1</b>"?
bs: Želite li stvarno obrisati ovaj identitet "<b>%1</b>"?

en: Cancel
bs: Otkaži

en: Attempts
bs: Pokušaji

en: Category: %1
bs: Kategorija: %1
