artikulate - en to ia translation catalogue (118 entries)

[ctx: Language Title]
en: Bengali
ia: Bengalese

[ctx: Language Title]
en: German
ia: Germano

[ctx: Language Title]
en: Dutch
ia: Hollandese

[ctx: Language Title]
en: British English
ia: Anglese Britannic

[ctx: Language Title]
en: English
ia: Anglese

[ctx: Language Title]
en: French
ia: Francese

[ctx: Language Title]
en: Greek
ia: Greco

[ctx: Language Title]
en: Italian
ia: Italiano

[ctx: Language Title]
en: Polish
ia: Polonese

[ctx: Language Title]
en: Spanish
ia: Espaniol

[ctx: @item:inlistbox unknown learning goal]
en: unknown
ia: incognite

[ctx: @title:column]
en: Learning Goal
ia: Scopo de apprender

en: Open Image
ia: Aperi imagine

en: Image Files (*.png *.jpg *.bmp)
ia: Files de Image  (*png *.jpg *.bmp)

en: Invalid database version '%1'.
ia: Version invalide de base de datos '%1'.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMenuBar), group (artikulate)
en: If true, the main menu bar is shown.
ia: Si true (ver), le barra de menu principal es monstrate.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCourseRepository), group (artikulate)
en: If enabled, course files are only read from the local contributor repository
ia: Si activate, diles de curso es solmente legite ex le repositorio de contributor local

note: i18n: ectx: label, entry (CourseRepositoryPath), group (artikulate)
en: Path to local contributor repository
ia: Percurso al repositorio del contributor local

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputDevice), group (artikulate)
en: Name of audio input device
ia: Nomine de dispositivo de ingresso audio

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputVolume), group (artikulate)
en: Audio input volume
ia: Volumine de ingresso audio

note: i18n: ectx: label, entry (AudioOutputVolume), group (artikulate)
en: Audio output volume
ia: Volumine de exito audio

note: i18n: ectx: label, entry (RecordingBackend), group (artikulate)
en: Set either to 'qtmultimediabackend' or 'qtgstreamerbackend', selected on runtime if available.
ia: Fixar o a 'qtmultimediabackend' o 'qtgstreamerbackend', seligite sur tempore de execution (runtime) si disponibile.

en: New Unit
ia: Nove Unitate

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Pronunciation Trainer
ia: Instructor de pronunciation Artikulate

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2022 The Artikulate Developers
ia: (c) 2013-2022 Le Disveloppatores de Artikulate

[ctx: @title Short program description]
en: Train your pronunciation in a foreign language.
ia: Traina tu pronunciation in un linguage estranie.

[ctx: @info:credit Role]
en: Original Author
ia: Autor original

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
ia: Disveloppator

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer and Course Data
ia: Datos de Disveloppator e de Curso

[ctx: @title Displayed program name]
en: Artikulate Editor
ia: Editor de Artikulate

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Course Editor
ia: Editor de curso Artikulate

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2025 The Artikulate Developers
ia: (c) 2013-2025 Le Disveloppatores de Artikulate

[ctx: @title Short program description]
en: Edit Artikulate course files.
ia: Modifica files de curso de Artikulate.

en: Unnamed Identity
ia: Identitate non nominate

en: Training
ia: Exercitation

en: Download Training
ia: Discarga exercitation

en: About Artikulate
ia: A proposito de Artikulate

en: Course Configuration
ia: Configuration de curso

en: Prototype Configuration
ia: Configuration de Prototypo

en: Prototype Description
ia: Description de Prototypo

en: Course Description
ia: Description de curso

en: Title:
ia: Titulo:

en: Localized Title:
ia: Titulo localisate:

en: Language:
ia: Linguage:

en: Prototype
ia: Prototypo

en: Update from Prototype:
ia: Actualisa ab Prototypo:

en: Update
ia: Actualisa

en: Update the course with elements from prototype.
ia: Actualisa le curso con elementos ab prototypo.

[ctx: @item:inlistbox:]
en: unknown
ia: incognite

[ctx: @title:column]
en: Course
ia: Curso

en: Edit Course
ia: Modifica Curso

en: Previous
ia: Precedente

en: Switch to previous phrase.
ia: Commuta a Previe phrase.

en: Next
ia: Proxime

en: Switch to next phrase.
ia: Commuta a Proxime phrase.

en: Delete
ia: Dele

en: Delete this phrase.
ia: Dele iste phrase.

en: Create Phrase
ia: Crea Phrase

en: Create phrase after current phrase.
ia: Crea phrase post phrase currente

[ctx: @title:page]
en: Repository and course selection
ia: Repositorio eselection de curso

en: Repository:
ia: Repositorio:

en: Change Folder
ia: Cambia Dossier

en: Select Repository Folder
ia: Selige dossier de repositorio

[ctx: @action:button]
en: Edit Course
ia: Modifica Curso

[ctx: @action:button]
en: Edit Prototype
ia: Edita Prototypo

en: Courses
ia: Cursos

en: Save
ia: Salveguarda

[ctx: @title:column]
en: Language
ia: Linguage

en: Words
ia: Parolas

en: Sentences
ia: Phrases

en: Expressions
ia: Expressiones

en: Paragraphs
ia: Paragraphos

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Group
ia: Grupo de Phonema

[ctx: @title:column]
en: Phoneme
ia: Phonema

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Unit
ia: Unitate de Phonema

en: Localized Phrase:
ia: Phrase Localisate:

en: Complexity:
ia: Complexitate:

en: Word
ia: Parola

en: Sentence
ia: Phrase

en: Paragraph
ia: Paragrapho

en: Translation State:
ia: Stato de Traduction:

[ctx: state]
en: Unknown
ia: Incognite

[ctx: state]
en: Translated
ia: Traducite

[ctx: state]
en: Completed
ia: Completate

[ctx: @action:button]
en: Play stored recording
ia: Exeque registration immagazinate

[ctx: @action:button]
en: Record new
ia: Registra nove

[ctx: @action:button]
en: Play new recording
ia: Exeque nove registration

[ctx: @action:button]
en: Take new recording
ia: Prende nove registration

en: Learner
ia: Studente

en: Favorite Languages
ia: Linguages favorite

[ctx: @title:column]
en: Profile
ia: Profilo

en: Create New Learner Identity
ia: Crea nove identitate de studente

en: Use Selected Identity
ia: Usa identitate seligite

en: Configure Profile
ia: Configura profilo

en: Name
ia: Nomine

en: Edit
ia: Modifica

en: Change Image
ia: Cambia  imagine

en: Clear Image
ia: Netta image

en: Done
ia: Facite

en: Do you really want to delete this identity "<b>%1</b>"?
ia: Tu vermente vole deler iste identitate "<b>%1</b>"?

en: Cancel
ia: Cancella

[ctx: @title:column]
en: Skeleton
ia: Skeleto

en: Play
ia: Reproduce

en: Record
ia: Registra

en: Attempts
ia: Tentativas

en: Category: no category selected
ia: Categoria: nulle catecoria seligite

en: Category: %1
ia: Categoria: %1

en: Mark current phrase as completed and proceed with next one.
ia: Marca phrase currente como completate e procede con le proxime.

en: Skip
ia: Salta

en: Skip current phrase and proceed with next one.
ia: Salta phrase currente e procede con le proxime.

en: Play original
ia: Reproduce original

en: Record yourself
ia: Registra te mesme

en: Play yourself
ia: Reproduce te mesme

en: Localized Unit:
ia: Unitate Localisate:

[ctx: @title:column]
en: Unit
ia: Unitate

en: Welcome to Artikulate
ia: Benvenite a Artikulate

[ctx: @action:button]
en: Start Training
ia: Initia exercitation

en: No trainings found
ia: On trovava nulle exercitation
