artikulate - en to it translation catalogue (123 entries)

[ctx: Language Title]
en: Bengali
it: Bengalese

[ctx: Language Title]
en: Catalan
it: Catalano

[ctx: Language Title]
en: German
it: Tedesco

[ctx: Language Title]
en: Dutch
it: Olandese

[ctx: Language Title]
en: British English
it: Inglese britannico

[ctx: Language Title]
en: English
it: Inglese

[ctx: Language Title]
en: French
it: Francese

[ctx: Language Title]
en: Greek
it: Greco

[ctx: Language Title]
en: Italian
it: Italiano

[ctx: Language Title]
en: Polish
it: Polacco

[ctx: Language Title]
en: Spanish
it: Spagnolo

[ctx: @item:inlistbox unknown learning goal]
en: unknown
it: sconosciuto

[ctx: @title:column]
en: Learning Goal
it: Obiettivo di apprendimento

en: Open Image
it: Apri immagine

en: Image Files (*.png *.jpg *.bmp)
it: File di immagine (*.png *.jpg *.bmp)

en: Invalid database version '%1'.
it: Versione non valida della banca dati «%1».

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMenuBar), group (artikulate)
en: If true, the main menu bar is shown.
it: Se vero, la barra dei menu principale è mostrata.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCourseRepository), group (artikulate)
en: If enabled, course files are only read from the local contributor repository
it: Se abilitato, i file del corso vengono letti solo dal deposito del contributore locale

note: i18n: ectx: label, entry (CourseRepositoryPath), group (artikulate)
en: Path to local contributor repository
it: Percorso del deposito del contributore locale

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputDevice), group (artikulate)
en: Name of audio input device
it: Nome del dispositivo audio in ingresso

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputVolume), group (artikulate)
en: Audio input volume
it: Volume audio in ingresso

note: i18n: ectx: label, entry (AudioOutputVolume), group (artikulate)
en: Audio output volume
it: Volume audio in uscita

note: i18n: ectx: label, entry (TrainingPhraseFont), group (artikulate)
en: Font
it: Carattere

note: i18n: ectx: label, entry (RecordingBackend), group (artikulate)
en: Set either to 'qtmultimediabackend' or 'qtgstreamerbackend', selected on runtime if available.
it: Impostato a «qtmultimediabackend» oppure «qtgstreamerbackend», selezionato durante l'esecuzione, se possibile.

en: New Unit
it: Nuova unità

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Pronunciation Trainer
it: Allenatore di pronuncia Artikulate

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2022 The Artikulate Developers
it: (c) 2013-2022 gli sviluppatori di Artikulate

[ctx: @title Short program description]
en: Train your pronunciation in a foreign language.
it: Allena la tua pronuncia in una lingua straniera.

[ctx: @info:credit Role]
en: Original Author
it: Autore originale

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
it: Sviluppatore

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer and Course Data
it: Sviluppatore e dati dei corsi

[ctx: @title Displayed program name]
en: Artikulate Editor
it: Editor di Artikulate

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Course Editor
it: Editor dei corsi di Artikulate

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2025 The Artikulate Developers
it: © 2013-2025 gli sviluppatori di Artikulate

[ctx: @title Short program description]
en: Edit Artikulate course files.
it: Modifica i file dei corsi di Artikulate.

en: Unnamed Identity
it: Identità senza nome

en: Training
it: Allenamento

en: Download Training
it: Scarica allenamento

en: About Artikulate
it: Informazioni su Artikulate

en: Course Configuration
it: Configurazione del corso

en: Prototype Configuration
it: Configurazione del prototipo

en: Prototype Description
it: Descrizione del prototipo

en: Course Description
it: Descrizione del corso

en: Title:
it: Titolo:

en: Localized Title:
it: Titolo tradotto:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Language:
it: Lingua:

en: Prototype
it: Prototipo

en: Update from Prototype:
it: Aggiorna dal prototipo:

en: Update
it: Aggiorna

en: Update the course with elements from prototype.
it: Aggiorna il corso con elementi dal prototipo.

[ctx: @item:inlistbox:]
en: unknown
it: sconosciuto

[ctx: @title:column]
en: Course
it: Corso

en: Edit Course
it: Modifica corso

en: Previous
it: Precedente

en: Switch to previous phrase.
it: Passa alla frase precedente.

en: Next
it: Successivo

en: Switch to next phrase.
it: Passa alla frase successiva.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete this phrase.
it: Elimina questa frase.

en: Create Phrase
it: Crea frase

en: Create phrase after current phrase.
it: Crea una frase dopo la corrente.

[ctx: @title:page]
en: Repository and course selection
it: Deposito e selezione del corso

en: Repository:
it: Deposito:

en: Change Folder
it: Cambia cartella

en: Select Repository Folder
it: Seleziona cartella del deposito

[ctx: @action:button]
en: Edit Course
it: Modifica corso

[ctx: @action:button]
en: Edit Prototype
it: Modifica prototipo

en: Courses
it: Corsi

en: Save
it: Salva

[ctx: @title:column]
en: Language
it: Lingua

en: Words
it: Parole

en: Sentences
it: Frasi

en: Expressions
it: Espressioni

en: Paragraphs
it: Paragrafi

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Group
it: Gruppo di fonemi

[ctx: @title:column]
en: Phoneme
it: Fonema

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Unit
it: Unità di fonema

en: Localized Phrase:
it: Frase localizzata:

en: Complexity:
it: Complessità:

en: Word
it: Parola

en: Expression
it: Espressione

en: Sentence
it: Frase

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Translation State:
it: Stato della traduzione:

[ctx: state]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: state]
en: Translated
it: Tradotto

[ctx: state]
en: Completed
it: Completato

[ctx: @action:button]
en: Play stored recording
it: Riproduci la registrazione archiviata

[ctx: @action:button]
en: Record new
it: Registra nuovo

[ctx: @action:button]
en: Play new recording
it: Riproduci la nuova registrazione

[ctx: @action:button]
en: Take new recording
it: Acquisisci una nuova registrazione

[ctx: @title:column]
en: Phrase
it: Frase

en: Learner
it: Studente

en: Favorite Languages
it: Lingue preferite

[ctx: @title:column]
en: Profile
it: Profilo

en: Create New Learner Identity
it: Crea nuova identità di studente

en: Use Selected Identity
it: Usa identità selezionata

en: Configure Profile
it: Configura profilo

en: Name
it: Nome

en: Edit
it: Modifica

en: Change Image
it: Cambia immagine

en: Clear Image
it: Cancella immagine

en: Done
it: Fatto

en: Do you really want to delete this identity "<b>%1</b>"?
it: Vuoi veramente rimuovere questa identità "<b>%1</b>"?

en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @title:column]
en: Skeleton
it: Modello di corso

en: Play
it: Riproduci

en: Record
it: Registra

en: Attempts
it: Tentativi

en: Category: no category selected
it: Categoria: nessuna categoria selezionata

en: Category: %1
it: Categoria: %1

en: Mark current phrase as completed and proceed with next one.
it: Segna la frase corrente come completata, e procedi con la successiva.

en: Skip
it: Salta

en: Skip current phrase and proceed with next one.
it: Salta la frase corrente, e procedi con la successiva.

en: Play original
it: Riproduci originale

en: Record yourself
it: Registrati

en: Play yourself
it: Ascoltati

en: Localized Unit:
it: Unità localizzata:

[ctx: @title:column]
en: Unit
it: Unità

en: Welcome to Artikulate
it: Benvenuto in Artikulate

[ctx: @action:button]
en: Start Training
it: Inizia l'allenamento

en: No trainings found
it: Nessun allenamento trovato
