artikulate - en to pt translation catalogue (115 entries)

[ctx: Language Title]
en: Catalan
pt: Catalão

[ctx: Language Title]
en: German
pt: Alemão

[ctx: Language Title]
en: Dutch
pt: Holandês

[ctx: Language Title]
en: British English
pt: Inglês (GB)

[ctx: Language Title]
en: English
pt: Inglês

[ctx: Language Title]
en: French
pt: Francês

[ctx: Language Title]
en: Greek
pt: Grego

[ctx: Language Title]
en: Hindi
pt: Hindu

[ctx: Language Title]
en: Italian
pt: Italiano

[ctx: Language Title]
en: Polish
pt: Polaco

[ctx: Language Title]
en: Spanish
pt: Espanhol

[ctx: @item:inlistbox unknown learning goal]
en: unknown
pt: desconhecido

[ctx: @title:column]
en: Learning Goal
pt: Objectivo da Aprendizagem

en: Open Image
pt: Abrir a Imagem

en: Image Files (*.png *.jpg *.bmp)
pt: Ficheiros de Imagens (*.png *.jpg *.bmp)

en: Invalid database version '%1'.
pt: A versão da base de dados '%1' é inválida.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMenuBar), group (artikulate)
en: If true, the main menu bar is shown.
pt: Se for verdadeiro, a barra principal do menu fica visível.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCourseRepository), group (artikulate)
en: If enabled, course files are only read from the local contributor repository
pt: Se estiver activo, os ficheiros de exercícios só são lidos do repositório local de contribuições

note: i18n: ectx: label, entry (CourseRepositoryPath), group (artikulate)
en: Path to local contributor repository
pt: Localização do repositório local de contribuições

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputDevice), group (artikulate)
en: Name of audio input device
pt: Nome do dispositivo de áudio de entrada

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputVolume), group (artikulate)
en: Audio input volume
pt: Volume de entrada do áudio

note: i18n: ectx: label, entry (AudioOutputVolume), group (artikulate)
en: Audio output volume
pt: Volume de saída do áudio

note: i18n: ectx: label, entry (TrainingPhraseFont), group (artikulate)
en: Font
pt: Tipo de Letra

note: i18n: ectx: label, entry (RecordingBackend), group (artikulate)
en: Set either to 'qtmultimediabackend' or 'qtgstreamerbackend', selected on runtime if available.
pt: Mude para 'qtmultimediabackend' ou 'qtgstreamerbackend'; seleccionado durante a execução, se disponível.

en: New Unit
pt: Nova Unidade

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Pronunciation Trainer
pt: Treino de Pronúncia Artikulate

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2022 The Artikulate Developers
pt: (C) 2013-2022 dos Programadores do Artikulate

[ctx: @title Short program description]
en: Train your pronunciation in a foreign language.
pt: Treine a sua pronúncia numa língua estrangeira.

[ctx: @info:credit Role]
en: Original Author
pt: Autor Original

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
pt: Desenvolvimento

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer and Course Data
pt: Desenvolvimento e Dados do Exercício

[ctx: @title Displayed program name]
en: Artikulate Editor
pt: Editor do Artikulate

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Course Editor
pt: Editor de Exercícios do Artikulate

[ctx: @title Short program description]
en: Edit Artikulate course files.
pt: Edita os ficheiros de exercícios do Artikulate.

en: Unnamed Identity
pt: Identidade sem Nome

en: Training
pt: Treino

en: Download Training
pt: Obter os Exercícios

en: About Artikulate
pt: Acerca do Artikulate

en: Course Configuration
pt: Configuração do Curso

en: Prototype Configuration
pt: Configuração do Protótipo

en: Prototype Description
pt: Descrição do Protótipo

en: Course Description
pt: Descrição do Curso

en: Title:
pt: Título:

en: Localized Title:
pt: Título Localizado:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Language:
pt: Língua:

en: Prototype
pt: Protótipo

en: Update from Prototype:
pt: Actualizar do Protótipo:

en: Update
pt: Actualizar

en: Update the course with elements from prototype.
pt: Actualiza o exercício com os elementos do protótipo.

[ctx: @item:inlistbox:]
en: unknown
pt: desconhecido

[ctx: @title:column]
en: Course
pt: Exercício

en: Edit Course
pt: Editar o Curso

en: Previous
pt: Anterior

en: Switch to previous phrase.
pt: Mudar para a frase anterior.

en: Next
pt: Seguinte

en: Switch to next phrase.
pt: Mudar para a frase seguinte.

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete this phrase.
pt: Apagar esta frase.

en: Create Phrase
pt: Criar uma Frase

en: Create phrase after current phrase.
pt: Criar uma frase a seguir à frase actual.

en: Repository:
pt: Repositório:

en: Change Folder
pt: Mudar a Pasta

en: Select Repository Folder
pt: Seleccionar a Pasta do Repositório

[ctx: @action:button]
en: Edit Course
pt: Editar o Curso

[ctx: @action:button]
en: Edit Prototype
pt: Editar o Protótipo

en: Courses
pt: Cursos

en: Save
pt: Gravar

[ctx: @title:column]
en: Language
pt: Língua

en: Words
pt: Palavras

en: Sentences
pt: Frases

en: Expressions
pt: Expressões

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Group
pt: Grupo de Fonemas

[ctx: @title:column]
en: Phoneme
pt: Fonema

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Unit
pt: Unidade do Fonema

en: Localized Phrase:
pt: Frase Localizada:

en: Word
pt: Palavra

en: Expression
pt: Expressão

en: Sentence
pt: Frase

en: Paragraph
pt: Parágrafo

[ctx: state]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: state]
en: Translated
pt: Traduzido

[ctx: state]
en: Completed
pt: Completo

[ctx: @title:column]
en: Phrase
pt: Frase

en: Learner
pt: Aprendiz

en: Favorite Languages
pt: Línguas Favoritas

[ctx: @title:column]
en: Profile
pt: Perfil

en: Create New Learner Identity
pt: Criar uma Nova Identidade de Aprendiz

en: Use Selected Identity
pt: Usar a Identidade Seleccionada

en: Configure Profile
pt: Configurar o Perfil

en: Name
pt: Nome

en: Edit
pt: Editar

en: Change Image
pt: Modificar a Imagem

en: Clear Image
pt: Limpar a Imagem

en: Done
pt: Concluído

en: Do you really want to delete this identity "<b>%1</b>"?
pt: Deseja realmente apagar esta identidade "<b>%1</b>"?

en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: @title:column]
en: Skeleton
pt: Esqueleto

en: Play
pt: Tocar

en: Record
pt: Gravar

en: Attempts
pt: Tentativas

en: Category: no category selected
pt: Categoria: não foi seleccionada nenhuma categoria

en: Category: %1
pt: Categoria: %1

en: Mark current phrase as completed and proceed with next one.
pt: Marcar a frase actual como completa e passar à seguinte.

en: Skip
pt: Ignorar

en: Skip current phrase and proceed with next one.
pt: Ignorar a frase actual e passar à seguinte.

en: Play original
pt: Tocar a original

en: Record yourself
pt: Gravar a sua versão

en: Play yourself
pt: Tocar a sua versão

en: Localized Unit:
pt: Unidade Localizada:

[ctx: @title:column]
en: Unit
pt: Unidade

en: Welcome to Artikulate
pt: Bem-vindo ao Artikulate

[ctx: @action:button]
en: Start Training
pt: Iniciar o Treino

en: No trainings found
pt: Sem treinos encontrados
