artikulate - en to pt_BR translation catalogue (123 entries)

[ctx: Language Title]
en: Catalan
pt_BR: Catalão

[ctx: Language Title]
en: German
pt_BR: Alemão

[ctx: Language Title]
en: Dutch
pt_BR: Holandês

[ctx: Language Title]
en: British English
pt_BR: Inglês britânico

[ctx: Language Title]
en: English
pt_BR: Inglês

[ctx: Language Title]
en: French
pt_BR: Francês

[ctx: Language Title]
en: Greek
pt_BR: Grego

[ctx: Language Title]
en: Italian
pt_BR: Italiano

[ctx: Language Title]
en: Marathi
pt_BR: Marata

[ctx: Language Title]
en: Polish
pt_BR: Polonês

[ctx: Language Title]
en: Spanish
pt_BR: Espanhol

[ctx: @item:inlistbox unknown learning goal]
en: unknown
pt_BR: desconhecido

[ctx: @title:column]
en: Learning Goal
pt_BR: Objectivo da aprendizagem

en: Open Image
pt_BR: Abrir imagem

en: Image Files (*.png *.jpg *.bmp)
pt_BR: Arquivos de imagem (*.png *.jpg *.bmp)

en: Invalid database version '%1'.
pt_BR: A versão do banco de dados '%1' é inválida.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMenuBar), group (artikulate)
en: If true, the main menu bar is shown.
pt_BR: Se for verdadeiro, a barra de menus principal fica visível.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCourseRepository), group (artikulate)
en: If enabled, course files are only read from the local contributor repository
pt_BR: Se estiver ativo, os arquivos de exercício só são lidos a partir do repositório local de contribuições

note: i18n: ectx: label, entry (CourseRepositoryPath), group (artikulate)
en: Path to local contributor repository
pt_BR: Localização do repositório local de contribuições

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputDevice), group (artikulate)
en: Name of audio input device
pt_BR: Nome do dispositivo de entrada de áudio

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputVolume), group (artikulate)
en: Audio input volume
pt_BR: Volume de entrada do áudio

note: i18n: ectx: label, entry (AudioOutputVolume), group (artikulate)
en: Audio output volume
pt_BR: Volume de saída do áudio

note: i18n: ectx: label, entry (TrainingPhraseFont), group (artikulate)
en: Font
pt_BR: Fonte

note: i18n: ectx: label, entry (RecordingBackend), group (artikulate)
en: Set either to 'qtmultimediabackend' or 'qtgstreamerbackend', selected on runtime if available.
pt_BR: Mude para 'qtmultimediabackend' ou 'qtgstreamerbackend', selecionado durante a execução, se disponível.

en: New Unit
pt_BR: Nova unidade

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Pronunciation Trainer
pt_BR: Treinador de Pronúncia Artikulate

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2022 The Artikulate Developers
pt_BR: (c) 2013-2022, Os desenvolvedores do Artikulate

[ctx: @title Short program description]
en: Train your pronunciation in a foreign language.
pt_BR: Treine sua pronúncia em um idioma estrangeiro.

[ctx: @info:credit Role]
en: Original Author
pt_BR: Autor original

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
pt_BR: Desenvolvedor

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer and Course Data
pt_BR: Desenvolvedor e dados do exercício

[ctx: @title Displayed program name]
en: Artikulate Editor
pt_BR: Editor do Artikulate

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Course Editor
pt_BR: Editor de exercícios do Artikulate

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2025 The Artikulate Developers
pt_BR: (c) 2013-2025, Os desenvolvedores do Artikulate

[ctx: @title Short program description]
en: Edit Artikulate course files.
pt_BR: Edita os arquivos de exercícios do Artikulate.

en: Unnamed Identity
pt_BR: Identidade sem nome

en: Training
pt_BR: Treinando

en: Download Training
pt_BR: Baixar treinamento

en: About Artikulate
pt_BR: Sobre o Artikulate

en: Course Configuration
pt_BR: Configuração do exercício

en: Prototype Configuration
pt_BR: Configuração do protótipo

en: Prototype Description
pt_BR: Descrição do protótipo

en: Course Description
pt_BR: Descrição do exercício

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Localized Title:
pt_BR: Título localizado:

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Language:
pt_BR: Idioma:

en: Prototype
pt_BR: Protótipo

en: Update from Prototype:
pt_BR: Atualizar do protótipo:

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update the course with elements from prototype.
pt_BR: Atualizar o exercício com os elementos do protótipo.

[ctx: @item:inlistbox:]
en: unknown
pt_BR: desconhecido

[ctx: @title:column]
en: Course
pt_BR: Exercício

en: Edit Course
pt_BR: Editar exercício

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Switch to previous phrase.
pt_BR: Mudar para a frase anterior.

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Switch to next phrase.
pt_BR: Mudar para a próxima frase.

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete this phrase.
pt_BR: Excluir esta frase.

en: Create Phrase
pt_BR: Criar frase

en: Create phrase after current phrase.
pt_BR: Criar uma frase após a frase atual.

[ctx: @title:page]
en: Repository and course selection
pt_BR: Seleção do repositório e curso

en: Repository:
pt_BR: Repositório:

en: Change Folder
pt_BR: Alterar pasta

en: Select Repository Folder
pt_BR: Pasta do repositório selecionado

[ctx: @action:button]
en: Edit Course
pt_BR: Editar exercício

[ctx: @action:button]
en: Edit Prototype
pt_BR: Editar protótipo

en: Courses
pt_BR: Exercícios

en: Save
pt_BR: Salvar

[ctx: @title:column]
en: Language
pt_BR: Idioma

en: Words
pt_BR: Palavras

en: Sentences
pt_BR: Frases

en: Expressions
pt_BR: Expressões

en: Paragraphs
pt_BR: Parágrafos

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Group
pt_BR: Grupo de fonemas

[ctx: @title:column]
en: Phoneme
pt_BR: Fonema

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Unit
pt_BR: Unidade do fonema

en: Localized Phrase:
pt_BR: Frase localizada:

en: Complexity:
pt_BR: Complexidade:

en: Word
pt_BR: Palavra

en: Expression
pt_BR: Expressão

en: Sentence
pt_BR: Frase

en: Paragraph
pt_BR: Parágrafo

en: Translation State:
pt_BR: Estado da tradução:

[ctx: state]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: state]
en: Translated
pt_BR: Traduzido

[ctx: state]
en: Completed
pt_BR: Concluído

[ctx: @action:button]
en: Play stored recording
pt_BR: Reproduzir gravação armazenada

[ctx: @action:button]
en: Record new
pt_BR: Gravar novo

[ctx: @action:button]
en: Play new recording
pt_BR: Reproduzir nova gravação

[ctx: @action:button]
en: Take new recording
pt_BR: Iniciar nova gravação

[ctx: @title:column]
en: Phrase
pt_BR: Frase

en: Learner
pt_BR: Aluno

en: Favorite Languages
pt_BR: Idiomas favoritos

[ctx: @title:column]
en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Create New Learner Identity
pt_BR: Criar uma nova identidade de aluno

en: Use Selected Identity
pt_BR: Usar a identidade selecionada

en: Configure Profile
pt_BR: Configurar perfil

en: Name
pt_BR: Nome

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Change Image
pt_BR: Alterar imagem

en: Clear Image
pt_BR: Limpar imagem

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Do you really want to delete this identity "<b>%1</b>"?
pt_BR: Deseja realmente excluir esta identidade "<b>%1</b>"?

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: @title:column]
en: Skeleton
pt_BR: Esqueleto

en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: Record
pt_BR: Gravar

en: Attempts
pt_BR: Tentativas

en: Category: no category selected
pt_BR: Categoria: nenhuma categoria selecionada

en: Category: %1
pt_BR: Categoria: %1

en: Mark current phrase as completed and proceed with next one.
pt_BR: Marcar a frase atual como concluída e continuar com a próxima.

en: Skip
pt_BR: Ignorar

en: Skip current phrase and proceed with next one.
pt_BR: Ignorar a frase atual e continuar com a próxima.

en: Play original
pt_BR: Reproduzir original

en: Record yourself
pt_BR: Gravar a si mesmo

en: Play yourself
pt_BR: Reproduzir a si mesmo

en: Localized Unit:
pt_BR: Unidade localizada:

[ctx: @title:column]
en: Unit
pt_BR: Unidade

en: Welcome to Artikulate
pt_BR: Bem-vindo ao Artikulate

[ctx: @action:button]
en: Start Training
pt_BR: Iniciar treino

en: No trainings found
pt_BR: Nenhum treinamento encontrado
