artikulate - en to uk translation catalogue (125 entries)

[ctx: Language Title]
en: Bengali
uk: бенгальська

[ctx: Language Title]
en: Catalan
uk: каталанська

[ctx: Language Title]
en: German
uk: німецька

[ctx: Language Title]
en: Dutch
uk: голландська

[ctx: Language Title]
en: British English
uk: британська англійська

[ctx: Language Title]
en: English
uk: англійська

[ctx: Language Title]
en: French
uk: французька

[ctx: Language Title]
en: Greek
uk: грецька

[ctx: Language Title]
en: Hindi
uk: хінді

[ctx: Language Title]
en: Italian
uk: італійська

[ctx: Language Title]
en: Marathi
uk: мараті

[ctx: Language Title]
en: Polish
uk: польська

[ctx: Language Title]
en: Spanish
uk: іспанська

[ctx: @item:inlistbox unknown learning goal]
en: unknown
uk: Невідома

[ctx: @title:column]
en: Learning Goal
uk: Мета навчання

en: Open Image
uk: Відкриття зображення

en: Image Files (*.png *.jpg *.bmp)
uk: файли зображень (*.png *.jpg *.bmp)

en: Invalid database version '%1'.
uk: Некоректна версія бази даних «%1».

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMenuBar), group (artikulate)
en: If true, the main menu bar is shown.
uk: Якщо має значення true, буде показано смужку меню.

note: i18n: ectx: label, entry (UseCourseRepository), group (artikulate)
en: If enabled, course files are only read from the local contributor repository
uk: Якщо позначено цей пункт, програма читатиме файли курсів лише з локального сховища розробника курсів.

note: i18n: ectx: label, entry (CourseRepositoryPath), group (artikulate)
en: Path to local contributor repository
uk: Шлях до локального сховища розробника

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputDevice), group (artikulate)
en: Name of audio input device
uk: Назва пристрою отримання звукових даних

note: i18n: ectx: label, entry (AudioInputVolume), group (artikulate)
en: Audio input volume
uk: Гучність вхідного звуку

note: i18n: ectx: label, entry (AudioOutputVolume), group (artikulate)
en: Audio output volume
uk: Гучність виведення звуку

note: i18n: ectx: label, entry (TrainingPhraseFont), group (artikulate)
en: Font
uk: Шрифт

note: i18n: ectx: label, entry (RecordingBackend), group (artikulate)
en: Set either to 'qtmultimediabackend' or 'qtgstreamerbackend', selected on runtime if available.
uk: Встановіть значення «qtmultimediabackend» або «qtgstreamerbackend». Вибирається під час роботи, якщо вибір доступний.

en: New Unit
uk: Новий модуль

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Pronunciation Trainer
uk: Навчання вимові Artikulate

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2022 The Artikulate Developers
uk: © Розробники Artikulate, 2013–2022

[ctx: @title Short program description]
en: Train your pronunciation in a foreign language.
uk: Вивчення вимови в іноземній мові.

[ctx: @info:credit Role]
en: Original Author
uk: Автор початкової версії

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer
uk: Розробник

[ctx: @info:credit Role]
en: Developer and Course Data
uk: Розробка і дані курсів

[ctx: @title Displayed program name]
en: Artikulate Editor
uk: Редактор Artikulate

[ctx: @title KAboutData: short program description]
en: Artikulate Course Editor
uk: Редактор курсів Artikulate

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2025 The Artikulate Developers
uk: © Розробники Artikulate, 2013–2025

[ctx: @title Short program description]
en: Edit Artikulate course files.
uk: Редагування файлів курсів Artikulate.

en: Unnamed Identity
uk: Профіль без назви

en: Training
uk: Навчання

en: Download Training
uk: Отримати вправи

en: About Artikulate
uk: Про Artikulate

en: Course Configuration
uk: Налаштовування курсу

en: Prototype Configuration
uk: Налаштовування прототипу

en: Prototype Description
uk: Опис прототипу

en: Course Description
uk: Опис курсу

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Localized Title:
uk: Перекладена назва:

en: Description:
uk: Опис:

en: Language:
uk: Мова:

en: Prototype
uk: Прототип

en: Update from Prototype:
uk: Оновити з прототипу:

en: Update
uk: Оновити

en: Update the course with elements from prototype.
uk: Оновити курс елементами з прототипу.

[ctx: @item:inlistbox:]
en: unknown
uk: невідомо

[ctx: @title:column]
en: Course
uk: Курс

en: Edit Course
uk: Редагувати курс

en: Previous
uk: Назад

en: Switch to previous phrase.
uk: Перейти до попередньої фрази.

en: Next
uk: Далі

en: Switch to next phrase.
uk: Перейти до наступної фрази.

en: Delete
uk: Вилучити

en: Delete this phrase.
uk: Вилучити цю фразу.

en: Create Phrase
uk: Створити фразу

en: Create phrase after current phrase.
uk: Створити фразу після поточної фрази.

[ctx: @title:page]
en: Repository and course selection
uk: Вибір сховища і курсу

en: Repository:
uk: Сховище:

en: Change Folder
uk: Змінити теку

en: Select Repository Folder
uk: Виберіть теку сховища

[ctx: @action:button]
en: Edit Course
uk: Редагувати курс

[ctx: @action:button]
en: Edit Prototype
uk: Редагувати прототип

en: Courses
uk: Курси

en: Save
uk: Зберегти

[ctx: @title:column]
en: Language
uk: Мова

en: Words
uk: Слова

en: Sentences
uk: Речення

en: Expressions
uk: Вирази

en: Paragraphs
uk: Абзаци

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Group
uk: Група фонем

[ctx: @title:column]
en: Phoneme
uk: Фонема

[ctx: @title:column]
en: Phoneme Unit
uk: Модуль фонем

en: Localized Phrase:
uk: Перекладена фраза:

en: Complexity:
uk: Складність:

en: Word
uk: Слово

en: Expression
uk: Вираз

en: Sentence
uk: Речення

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Translation State:
uk: Стан перекладу:

[ctx: state]
en: Unknown
uk: Невідомий

[ctx: state]
en: Translated
uk: Перекладено

[ctx: state]
en: Completed
uk: Завершено

[ctx: @action:button]
en: Play stored recording
uk: Відтворити збережений запис

[ctx: @action:button]
en: Record new
uk: Записати новий

[ctx: @action:button]
en: Play new recording
uk: Відновити новий запис

[ctx: @action:button]
en: Take new recording
uk: Створити новий запис

[ctx: @title:column]
en: Phrase
uk: Фраза

en: Learner
uk: Учень

en: Favorite Languages
uk: Вибрані мови

[ctx: @title:column]
en: Profile
uk: Профіль

en: Create New Learner Identity
uk: Створити профіль учня

en: Use Selected Identity
uk: Використовувати позначений профіль

en: Configure Profile
uk: Налаштувати профіль

en: Name
uk: Ім’я

en: Edit
uk: Змінити

en: Change Image
uk: Змінити зображення

en: Clear Image
uk: Вилучити зображення

en: Done
uk: Виконано

en: Do you really want to delete this identity "<b>%1</b>"?
uk: Ви справді хочете вилучити профіль «<b>%1</b>»?

en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @title:column]
en: Skeleton
uk: Основа

en: Play
uk: Відтворити

en: Record
uk: Записати

en: Attempts
uk: Спроби

en: Category: no category selected
uk: Категорія: категорії не вибрано

en: Category: %1
uk: Категорія: %1

en: Mark current phrase as completed and proceed with next one.
uk: Позначити поточну фразу як вивчену і перейти до наступної.

en: Skip
uk: Пропустити

en: Skip current phrase and proceed with next one.
uk: Пропустити поточну фразу і перейти до наступної.

en: Play original
uk: Відтворити оригінал

en: Record yourself
uk: Записати себе

en: Play yourself
uk: Відтворити себе

en: Localized Unit:
uk: Перекладений модуль:

[ctx: @title:column]
en: Unit
uk: Модуль

en: Welcome to Artikulate
uk: Вітаємо в Artikulate

[ctx: @action:button]
en: Start Training
uk: Розпочати навчання

en: No trainings found
uk: Не знайдено вправ
