aspell 0.60.8-pre2 - en to cs translation catalogue (293 entries)

en: a number between 0 and 1
cs: číslo mezi 0 a 1

en: in the form "<name> <value>"
cs: ve tvaru „<název> <hodnota>“

en: string
cs: řetězec

en: integer
cs: celé číslo

en: boolean
cs: pravdivostní hodnota

en: list
cs: seznam

note: TRANSLATORS: "true" and "false" are literal * values and should not be translated.
en: either "true" or "false"
cs: buď „true“ nebo „false“

en: a positive integer
cs: kladné celé číslo

en: # default:
cs: # výchozí:

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
cs: 
    #######################################################################
    #
    # Filtr: %s
    #   %s
    #
    # nastaven následovně:

en: ASPELL_CONF env var
cs: Proměnná prostředí ASPELL_CONF

note: TRANSLATORS: The remaining strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
cs: hlavní soubor nastavení

en: location of main configuration file
cs: umístění hlavního souboru nastavení

en: location of language data files
cs: umístění souboru dat o jazycích

en: create dictionary aliases
cs: vytvořit aliasy slovníků

en: location of the main word list
cs: umístění hlavního seznamu slov

en: encoding to expect data to be in
cs: kódování, ve kterém se mají očekávat data

en: add or removes a filter
cs: přidat nebo odstranit filtr

en: path(s) aspell looks for filters
cs: cesty, kde má aspell hledát filtry

en: filter mode
cs: režim filtru

en: extra dictionaries to use
cs: další slovníky, které se mají používat

en: files with list of extra words to accept
cs: soubory se seznamem zvláštních slov k přijetí

en: location for personal files
cs: umístění osobních souborů

en: ignore words <= n chars
cs: ignorovat slova s <= n znaky

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
cs: při kontrole slov ignorovat diakritiku -- V SOUČASNOSTI IGNOROVÁNO

en: ignore case when checking words
cs: při kontrole slov nerozlišovat velikost písmen

en: ignore commands to store replacement pairs
cs: ignorovat příkazy pro uložení dvojic nahrazení

en: extra information for the word list
cs: dodatečné informace pro seznam slov

en: keyboard definition to use for typo analysis
cs: definice klávesnice pro analýzu překlepů

en: language code
cs: kód jazyka

en: deprecated, use lang instead
cs: zastaralé, použijte místo toho lang

en: location of local language data files
cs: umístění místních souborů dat o jazycích

en: base name of the main dictionary to use
cs: základní název hlavního slovníku, který se má používat

en: set module name
cs: nastavit název modulu

en: search order for modules
cs: pořadí hledání modulů

en: enable Unicode normalization
cs: povolit normalizaci Unicode

en: Unicode normalization required for current lang
cs: Normalizace Unicode vyžadovaná pro aktuální jazyk

note: TRANSLATORS: the values after the ':' are literal values and should not be translated.
en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
cs: Forma normalizace Unicode: none, nfd, nfc, comp

en: avoid lossy conversions when normalization
cs: nepoužívat při normalizaci ztrátové převody

en: personal configuration file
cs: soubor s osobním nastavením

en: personal dictionary file name
cs: název souboru s osobním slovníkem

en: prefix directory
cs: složka prefixu

en: replacements list file name
cs: název souboru se seznamem náhrad

en: consider run-together words legal
cs: považovat slova spojená dohromady za platná

en: maximum number that can be strung together
cs: maximální počet, který může být spojen dohromady

en: minimal length of interior words
cs: minimální délka vnitřních slov

en: consider camel case words legal
cs: považovat camelCase notaci za platnou

en: save replacement pairs on save all
cs: uložit dvojice nahrazení při uložení všeho

en: set the prefix based on executable location
cs: nastavit prefix podle umístění programu

en: size of the word list
cs: velikost seznamu slov

en: no longer used
cs: už se nepoužívá

en: suggestion mode
cs: režim navrhování

note: TRANSLATORS: "sug-mode" is a literal value and should not be translated.
en: use typo analysis, override sug-mode default
cs: používat analýzu překlepů bez ohledu na sug-mode

en: use replacement tables, override sug-mode default
cs: používat tabulky nahrazení bez ohledu na sug-mode

en: characters to insert when a word is split
cs: znaky, které se mají vložit při rozdělení slova

en: use personal, replacement & session dictionaries
cs: používat osobní slovník a slovníky náhrad a sezení

en: search path for word list information files
cs: cesta pro soubory s informacemi o seznamech slov

en: enable warnings
cs: povolit varování

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
cs: indikátor příznaků přípon v seznamech slov -- V SOUČASNOSTI IGNOROVÁNO

en: use affix compression when creating dictionaries
cs: při tvorbě slovníků používat komprimaci přípon

en: remove invalid affix flags
cs: odstraňovat neplatné příznaky přípon

en: attempts to clean words so that they are valid
cs: pokusí se vyčistit slova, aby byla platná

en: compute soundslike on demand rather than storing
cs: počítat podobnost zvuku na požádání místo ukládání

en: partially expand affixes for better suggestions
cs: částečně rozbalovat přípony pro lepší návrhy

en: skip invalid words
cs: přeskakovat neplatná slova

en: check if affix flags are valid
cs: kontrolovat, jestli jsou příznaky přípon platné

en: check if words are valid
cs: kontrolovat, jestli jsou slova platná

en: create a backup file by appending ".bak"
cs: vytvořit záložní soubor připojením „.bak“

en: use byte offsets instead of character offsets
cs: používat posuny v bajtech místo ve znacích

en: create missing root/affix combinations
cs: vytvořit chybějící kombinace kořen/přípona

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
cs: mapování kláves pro režim kontroly: „aspell“ nebo „ispell“

en: reverse the order of the suggest list
cs: obrátit pořadí seznamu návrhů

en: suggest possible replacements
cs: navrhovat možné náhrady

en: time load time and suggest time in pipe mode
cs: měřit čas načítání a návrhů v režimu roury (pipe)

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
cs: Také by to mohlo znamenat, že soubor „%s“ nelze otevřít pro čtení, nebo že soubor neexistuje.

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
cs: Kód Unicode U+%04X není podporován.

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
cs: Neplatná sekvence UTF-8 na pozici %ld.

en: Operation Not Supported: %what:1
cs: Operace není podporována: %what:1

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
cs: Metoda „%what:1“ není v „%where:2“ implementována.

en: The file "%file:1" can not be opened
cs: Soubor „%file:1“ nelze otevřít

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
cs: Soubor „%file:1“ nelze otevřít pro čtení.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
cs: Soubor „%file:1“ nelze otevřít pro zápis.

en: The file name "%file:1" is invalid.
cs: Název souboru „%file:1“ není platný.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
cs: Soubor „%file:1“ není ve správném formátu.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
cs: Složku „%dir:1“ nelze otevřít pro čtení.

en: The key "%key:1" is unknown.
cs: Klíč „%key:1“ není znám.

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
cs: Hodnotu přepínače „%key:1“ nelze změnit.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
cs: Klíč „%key:1“ není %accepted:2 a je tedy neplatný.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
cs: Hodnota „%value:2“ není %accepted:3 a je tedy neplatná pro klíč „%key:1“.

en: The key "%key:1" is not a string.
cs: Klíč „%key:1“ není řetězec.

en: The key "%key:1" is not an integer.
cs: Klíč „%key:1“ není celé číslo.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
cs: Klíč „%key:1“ není pravdivostní hodnota.

en: The key "%key:1" is not a list.
cs: Klíč „%key:1“ není seznam.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
cs: Klíč „%key:1“ nemá žádné parametry, když má předponu „reset-“.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
cs: Klíč „%key:1“ nemá žádné parametry, když má předponu „enable-“.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
cs: Klíč „%key:1“ nemá žádné parametry, když má předponu „dont-“, či „disable-“.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
cs: Klíč „%key:1“ nemá žádné parametry, když má předponu „clear-“.

en: The language "%lang:1" is not known.
cs: Jazyk „%lang:1“ není znám.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
cs: Podobnost zvuku „%sl:2“ není známa.

en: The language "%lang:1" is not supported.
cs: Jazyk „%lang:1“ není podporován.

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
cs: Pro jazyk „%lang:1“ nelze najít seznam slov.

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
cs: Byl očekáván jazyk „%lang:1“, ale obdržen „%prev:2“.

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
cs: Přípona „%aff:1“ je poškozena.

en: The condition "%cond:1" is invalid.
cs: Podmínka „%cond:1“ není platná.

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
cs: Podmínka „%cond:1“ nezaručuje, že „%strip:2“ lze vždy odstranit.

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
cs: Soubor „%file:1“ není ve správném formátu. Očekávaný formát souboru je „%exp:2“, ne „%got:3“.

en: The encoding "%encod:1" is not known.
cs: Kódování „%encod:1“ není známo.

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
cs: Kódování „%encod:1“ není podporováno.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
cs: Převod z „%encod:1“ do „%encod2:2“ není podporován.

en: The string "%str:1" is invalid.
cs: Řetězec „%str:1“ není platný.

en: The word "%word:1" is invalid.
cs: Slovo „%word:1“ není platné.

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
cs: Příznak přípony „%aff:1“ není pro slovo „%word:2“ platný.

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
cs: Příznak přípony „%aff:1“ nelze použít na slovo „%word:2“.

en: not a version number
cs: není číslo verze

en: dlopen returned "%return:1".
cs: funkce dlopen vrátila „%return:1“.

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
cs: Soubor „%filter:1“ neobsahuje žádné filtry.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
cs: Filtr „%filter:1“ neexistuje.

en: Confused by version control.
cs: Zmaten správou verzí.

en: Aspell version does not match filter's requirement.
cs: Verze Aspellu neodpovídá požadavku filtru.

en: Filter option already exists.
cs: Přepínač filtru již existuje.

en: Use option modifiers only within named option.
cs: Modifikátory přepínače používejte jen s pojmenovanými přepínači.

en: Option modifier unknown.
cs: Modifikátor přepínače není znám.

en: Error setting filter description.
cs: Chyba při nastavování popisu filtru.

en: Empty option specifier.
cs: Prázdný specifikátor přepínače.

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
cs: Přepínač „%option:1“ byl možná zadán před filtrem.

en: Unknown mode description key "%key:1".
cs: Neznámý klíč popisu režimu „%key:1“.

en: Expecting "%modekey:1" key.
cs: Očekávám klíč „%modekey:1“.

en: Version specifier missing key: "aspell".
cs: Ve specifikátoru verze chybí klíč: „aspell“.

en: Aspell version does not match mode's requirement.
cs: Verze Aspellu neodpovídá požadavku režimu.

en: Missing magic mode expression.
cs: Chybí výraz režimu magic.

en: Empty extension at char %char:1.
cs: Prázdná přípona u znaku %char:1.

en: "%mode:1" error
cs: chyba „%mode:1“

en: Unknown mode: "%mode:1".
cs: Neznámý režim: „%mode:1“.

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
cs: Chyba „%mode:1“ při rozšiřování režimů Aspellu. (nedostatek paměti?)

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
cs: „%mode:1“: pro magic „%magic:2“ nebyl zadán začátek hledání.

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
cs: „%mode:1“: pro magic „%magic:2“ nebyl zadán rozsah hledání.

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
cs: „%mode:1“: pro magic „%magic:2“ není k dispozici výraz magic.

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
cs: „%mode:1“: Magic „%magic:2“: špatný regulární výraz po určení umístění; regexp hlásí: „%regerr:3“.

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
cs: „%expression:1“ není platný regulární výraz.

en: Unhandled Error:
cs: Neobsloužená chyba:

en: Error: %s
cs: Chyba: %s

en: Error:
cs: Chyba:

en: enter Email mode.
cs: přejít do režimu E-mail.

en: enter HTML mode.
cs: přejít do režimu HTML.

en: enter TeX mode.
cs: přejít do režimu TeX.

en: enter Nroff mode.
cs: přejít do režimu Nroff.

en: enter Markdown mode.
cs: přejít do režimu Markdown.

en: Invalid Option: %s
cs: Neplatný přepínač: %s

en: You must specify a parameter for "%s".
cs: Musíte zadat parametr pro „%s“.

en: You must specify an action
cs: Musíte určit akci

en: Unknown Action: %s
cs: Neznámá akce: %s

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
cs: Chyba: Musíte zadat alespoň %d parametrů pro „%s“.

en: Invalid Input
cs: Neplatný vstup

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
cs: VAROVÁNÍ: Nelze přejít do režimu Nroff: %s

en: Time to load word list:
cs: Čas načítání seznamu slov:

en: Suggestion Time: %f
cs: Čas návrhu: %f

en: You must specify a file name.
cs: Musíte určit název souboru.

en: Only one file name may be specified.
cs: Může být zadán jen jeden název souboru.

en: Could not open the file "%s" for reading
cs: Nelze otevřít soubor „%s“ pro čtení

en: Invalid keymapping: %s
cs: Neplatné mapování kláves: %s

en: "%s" is not a regular file
cs: „%s“ není platný regulární výraz

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
cs: Nelze otevřít soubor „%s“ pro zápis. Soubor nebyl uložen.

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: Ignore all
cs: Ignorovat vše

en: Replace
cs: Nahradit

en: Replace all
cs: Nahradit vše

en: Add
cs: Přidat

en: Add Lower
cs: Přidat malá

en: Abort
cs: Přerušit

en: Exit
cs: Ukončit

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
cs: Jste si jisti, že chcete přerušit (a/n)?

note: TRANSLATORS: The user may input any of these characters to say "yes". MUST ONLY CONSIST OF ASCII CHARACTERS.
en: Yy
cs: Aa

en: With:
cs: S:

en: Sorry that is an invalid choice!
cs: Bohužel, ale toto je neplatná volba!

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
cs: Bohužel, zatím není možnost sloučit hlavní seznam slov.

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
cs: Bohužel, ale „create/merge personal“ není v současnosti implementováno.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
cs: Bohužel, ale „%s“ nebude přepsáno.

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
cs: Bohužel, ale „create/merge repl“ není v současnosti implementováno.

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
cs: „%s“ není platný přepínač pro příkaz „munch-list“.

note: TRANSLATORS: These should all be formated to fit in 80 column or less
en: Usage: aspell [options] <command>
cs: Použití: aspell [přepínače] <příkaz>

en: <command> is one of:
cs: <příkaz> je jeden z:

en:   -?|usage         display a brief usage message
cs:   -?|usage         zobrazit krátkou zprávu o použití

en:   help             display a detailed help message
cs:   help             zobrazit podrobnou zprávu s nápovědou

en:   -c|check <file>  spellchecks a file
cs:   -c|check <soubor> provede korekturu souboru

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
cs:   -a|pipe          režim pro kompatibilitu s „ispell -a“

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
cs:   [dump] config    vypíše aktuální nastavení na stdout

en:   config <key>     prints the current value of an option
cs:   config <klíč>    vypíše aktuální hodnotu přepínače

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
cs:     vypíše dostupné slovníky / filtry / režimy filtrů

en: [options] is any of the following:
cs: [přepínač] je libovolný z následujících:

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
cs:   list             vypsat seznam slov s překlepy ze standardního vstupu

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
cs:   soundslike       vrátit ekvivalent pro podobnost zvuku každého zadaného slova

en:   munch            generate possible root words and affixes
cs:   munch            vygenerovat možné kořeny slov a přípony

en:   expand [1-4]     expands affix flags
cs:   expand [1-4]     rozbalit příznaky přípon

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
cs:   clean [strict]   vyčistit seznam slov, aby každý řádek bylo platné slovo

en:   filter           filters input as if it was being spellchecked
cs:   filter           filtruje vstup jako kdyby byl kontrolován pravopis

en:   -v|version       prints a version line
cs:   -v|version       vypsat řádek o verzi

en:     reduce the size of a word list via affix compression
cs:     zmenšit seznam slov komprimací přípon

en:   conv <from> <to> [<norm-form>]
cs:   conv <z> <do> [<norm-forma>]

en:     converts from one encoding to another
cs:     převést z jednoho kódování do jiného

en:   norm (<norm-map> | <from> <norm-map> <to>) [<norm-form>]
cs:   norm (<norm-map> | <z> <norm-map> <do>) [<norm-forma>]

en:     perform Unicode normalization
cs:    provést normalizaci Unicode

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
cs:   dump|create|merge master|personal|repl [<název>]

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
cs:     vypsat, vytvořit nebo sloučit hlavní, osobní seznam slov nebo seznam náhrad.

note: TRANSLATORS: "none", "internal" and "strict" are literal values and should not be translated.
en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
cs:   <norm-forma>     normalizační forma, buď none, internal nebo strict

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
cs: Dostupné slovníky:
        Slovníky lze vybrat přímo pomocí přepínače „-d“ nebo „master“.
        Mohou také být vybrány nepřímo pomocí přepínače „lang“, 
        „variety“ a „size“.

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
cs: Dostupné filtry (a přidružené přepínače):
        Filtry mohou být přidány nebo odebrány pomocí přepínače „filter“.

en: 
      %s filter: %s
cs: 
      Filtr %s: %s

note: TRANSLATORS: This should be formated to fit in 80 column or less
en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
cs: Dostupné režimy filtrů:
        Režimy filtrů jsou přednastavené kombinace filtrů optimalizované pro
        soubory určitého typu. Režim se volí přepínačem „mode“. Režim je
        zvolen standardně, pokud Aspell může identifikovat typ souboru
        z přípony a popřípadě obsahu souboru.

en: Error: Stdin not a terminal.
cs: Chyba: stdin není terminál.

en: Accept Changes
cs: Přijmout změny

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-H
cs: Ctrl+H

en: Delete the previous character
cs: Odstranit předchozí znak

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Left
cs: Vlevo

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-B
cs: Ctrl+B

en: Move Back one space
cs: Přejít o místo zpět

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Right
cs: Vpravo

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-F
cs: Ctrl+F

en: Move Forward one space
cs: Přejít o místo vpřed

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-A
cs: Ctrl+A

en: Move to the beginning of the line
cs: Přejít na začátek řádku

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-E
cs: Ctrl+E

en: Move to the end of the line
cs: Přejít na konec řádku

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-D
cs: Ctrl+D

en: Delete the next character
cs: Odstranit následující znak

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-K
cs: Ctrl+K

en: Kill all characters to the EOL
cs: Zabít všechny znaky do konce řádku

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-C
cs: Ctrl+C

en: Abort This Operation
cs: Přerušit tuto operaci

en: This is probably because:
cs: To je pravděpodobně protože:

en: The required field "name" is missing.
cs: Vyžadované pole „name“ chybí.

en: Empty string.
cs: Prázdný řetězec.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
cs: Znak „%s“ (U+%02X) nesmí být na začátku slova.

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
cs: Znak „%s“ (U+%02X) musí být následován písmenem.

en: Does not contain any alphabetic characters.
cs: Neobsahuje žádná písmena.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
cs: Znak „%s“ (U+%02X) nesmí být uprostřed slova.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
cs: Znak „\r“ (U+0D) nesmí být na konci slova. Toto pravděpodobně znamená, že soubor používá konce řádků MS-DOS místo unixových.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
cs: Znak „%s“ (U+%02X) nesmí být na konci slova.

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
cs: Varování: Odstraňuje se neplatná přípona „%s“ ze slova „%s“.

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
cs: Varování: Odstraňuje se nepoužitelná přípona „%s“ ze slova „%s“.

en: Warning: %s Skipping string.
cs: Varování: %s Přeskakuje se řetězec.

en: The total length is larger than 240 characters.
cs: Celková délka je větší než 240 znaků.

en: Warning: %s Skipping word.
cs: Varování: %s Přeskakuje se slovo.

en: Possibly incorrect count.
cs: Možná nesprávný počet.

en: Incompatible hash function.
cs: Nekompatibilní hašovací funkce.

en: Wrong endian order.
cs: Špatné pořadí bajtů.

en: Wrong soundslike.
cs: Špatná podobnost zvuku.

en: Wrong soundslike version.
cs: Špatná verze podobnosti zvuku.

en: Affix flags found in word but no affix file given.
cs: Příznaky přípon nalezeny ve slově, ale nezadán soubor přípon.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
cs: Celková délka slova s daty o podobnosti zvuku je větší než 240 znaků.

en: There must be at least one "add" line.
cs: Musí existovat aspoň jeden řádek „add“.

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
cs: jedno z ultra, fast, normal, slow nebo bad-spellers

en: is not one of the allowed types
cs: není jeden z povolených typů

en: The personal word list is unavailable.
cs: Osobní seznam slov není k dispozici.

en: The session word list is unavailable.
cs: Seznam slov sezení není k dispozici.

en: The main word list is unavailable.
cs: Hlavní seznam slov není k dispozici.

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
cs: řetězec „o“, „O“, „p“ nebo „P“

note: TRANSLATORS: Like the strings in config.cpp, all strings in *-filter.opt should be under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: experimental filter for hiding delimited contexts
cs: experimentální filtr pro skrývání daných kontextů

en: context delimiters (separated by spaces)
cs: oddělovače kontextu (oddělené mezerami)

en: swaps visible and invisible text
cs: prohazuje viditelný a neviditelný text

en: filter for skipping quoted text in email messages
cs: filtr pro přeskakování citovaného textu v e-mailu

en: email quote characters
cs: znaky citací z e-mailu

en: num chars that can appear before the quote char
cs: počet znaků, které mohou být před znakem citace

en: filter for dealing with HTML documents
cs: filtr pro práci s dokumenty HTML

en: HTML attributes to always check
cs: Atributy HTML, které vždy kontrolovat

en: HTML tags to always skip the contents of
cs: Tagy HTML, jejichž obsah vždy přeskakovat

en: filter for Markdown/CommonMark documents
cs: filtr pro práci s dokumenty Markdown/CommonMark

en: skip link labels in link reference definitions
cs: přeskočit štítek linku v definici odkazu na link

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
cs: podpora tagů pokrývajících více řádků mimo HTML bloků

en: HTML tags that start an HTML block that allows blank lines
cs: Tagy HTML zahajující blok HTML, který umožňuje prázdné řádky

en: HTML tags that start an HTML block that ends with a blank line
cs: Tagy HTML zahajující blok HTML, který končí prázdným řádkem

en: filter for dealing with Nroff documents
cs: filtr pro práci s dokumenty Nroff

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
cs: filtr pro práci s obecnými dokumenty SGML/XML

en: SGML attributes to always check
cs: Atributy SGML, které se mají vždy kontrolovat

en: SGML tags to always skip the contents of
cs: Značky SGML, jejichž obsah se má vždy přeskakovat

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
cs: filtr pro práci s dokumenty v TeXu/LaTeXu

en: check TeX comments
cs: kontrolovat poznámky v TeXu

en: TeX commands
cs: Příkazy TeXu

en: filter for dealing with Texinfo documents
cs: filtr pro práci s dokumenty Texinfo

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
cs: Příkazy Texhinfo, jejichž parametry se mají ignorovat

en: Texinfo environments to ignore
cs: Prostředí texinfo, která se má ignorovat

en: filter to skip URL like constructs
cs: filtr pro přeskakování konstrukcí podobných URL

en: mode for checking C++ comments and string literals
cs: režim pro kontrolu komentářů a řetězcových literálů v C++

en: mode to check any lines starting with a #
cs: režim pro kontrolu všech řádků začínajících na #

en: mode for skipping quoted text in email messages
cs: režim pro přeskakování citovaného textu v e-mailech

en: mode for checking HTML documents
cs: režim pro kontrolu dokumentů HTML

en: mode for checking Markdown/CommonMark documents
cs: režim pro kontrolu dokumentů Markdown/CommonMark

en: mode to disable all filters
cs: režim pro zakázání všech filtrů

en: mode for checking Nroff documents
cs: režim pro kontrolu dokumentů Nroff

en: mode for checking Perl comments and string literals
cs: režim pro kontrolu komentářů a řetězcových literálů v Perlu

en: mode for checking generic SGML/XML documents
cs: režim pro kontrolu obecných dokumentů SGML/XML

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
cs: režim pro kontrolu dokumentů v TeXu/LaTeXu

en: mode for checking Texinfo documents
cs: režim pro kontrolu dokumentů Texinfo

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
cs: režim pro přeskakování konstrukcí podobných URL (výchozí režim)
