aspell 0.60.8-pre2 - en to da translation catalogue (285 entries)

en: a number between 0 and 1
da: et tal mellem 0 og 1

en: in the form "<name> <value>"
da: på formen »<navn> <værdi>«

en: string
da: streng

en: integer
da: heltal

en: boolean
da: logisk

en: list
da: liste

note: TRANSLATORS: "true" and "false" are literal * values and should not be translated.
en: either "true" or "false"
da: enten »true« (sandt) eller »false« (falsk)

en: a positive integer
da: et positivt heltal

en: # default:
da: # standardværdi:

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
da: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # sat op som følger:

en: ASPELL_CONF env var
da: ASPELL_CONF miljøvariabel

note: TRANSLATORS: The remaining strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
da: hovedopsætningsfil

en: location of main configuration file
da: placering af hovedopsætningsfil

en: location of language data files
da: placering af sprogdatafiler

en: create dictionary aliases
da: generer ordbogsaliaser

en: location of the main word list
da: placering af hovedordliste

en: encoding to expect data to be in
da: forventet tekstkodning for data

en: add or removes a filter
da: tilføjer eller fjerner et filter

en: path(s) aspell looks for filters
da: katalog(er) aspell leder efter filtre i

en: filter mode
da: filtertilstand

en: extra dictionaries to use
da: yderligere ordbøger at bruge

en: files with list of extra words to accept
da: filer med liste over ekstra ord der skal accepteres

en: location for personal files
da: placering af personlige filer

en: ignore words <= n chars
da: kun versalfølsom for ord på flere end n tegn

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
da: ignorer accenter ved stavekontrol -- IGNORERES FOR TIDEN

en: ignore case when checking words
da: ignorer forskel på store og små bogstaver ved stavekontrol

en: ignore commands to store replacement pairs
da: ignorer ordrer om at gemme udskiftningspar

en: extra information for the word list
da: yderligere oplysninger til ordlisten

en: keyboard definition to use for typo analysis
da: tastaturudlægning til brug ved tastefejlsanalyse

en: language code
da: sprogkode

en: deprecated, use lang instead
da: forældet, brug »lang« i stedet for

en: location of local language data files
da: placering af lokale sprogdatafiler

en: base name of the main dictionary to use
da: navn på hovedordbogen som bruges

en: set module name
da: sæt modulnavn

en: search order for modules
da: søgerækkefølge for moduler

en: enable Unicode normalization
da: aktiver unicode-normalisering

en: Unicode normalization required for current lang
da: Unicode-normalisering kræves for det nuværende sprog

note: TRANSLATORS: the values after the ':' are literal values and should not be translated.
en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
da: Unicode-normaliseringsform: »none«, »nfd«, »nfc« eller »comp«

en: avoid lossy conversions when normalization
da: undgå informationstab ved normalisering

en: personal configuration file
da: personlig opsætningsfil

en: personal dictionary file name
da: filnavn for personlig ordbog

en: prefix directory
da: foranstil katalog

en: replacements list file name
da: udskiftningslistes filnavn

en: consider run-together words legal
da: regn alle ordsammensætninger for korrekte ord

en: maximum number that can be strung together
da: største antal ord der kan sættes sammen

en: minimal length of interior words
da: mindste længde af enkeltordene i et sammensat ord

en: consider camel case words legal
da: anse alle CamelCase-ord for korrekte ord

en: save replacement pairs on save all
da: gem udskiftningsliste ved »gem alt«

en: set the prefix based on executable location
da: vælg foranstillet katalognavn udfra hvor programmet ligger

en: size of the word list
da: ordlistens størrelse

en: no longer used
da: bruges ikke længere

en: suggestion mode
da: forslagstilstand

note: TRANSLATORS: "sug-mode" is a literal value and should not be translated.
en: use typo analysis, override sug-mode default
da: brug tastefejlsanalyse (overstyr standardvalget)

en: use replacement tables, override sug-mode default
da: brug udskiftningstabeller (overstyr standardvalget)

en: characters to insert when a word is split
da: tegn der indsættes når et ord deles

en: use personal, replacement & session dictionaries
da: brug personlige, erstatnings- og midlertidige ordbøger

en: search path for word list information files
da: søgesti for filer med ordlisteoplysninger

en: enable warnings
da: aktiver advarsler

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
da: markør for affiksflag i ordlister -- IGNORERES FOR TIDEN

en: use affix compression when creating dictionaries
da: brug affikskomprimering når der laves ordbøger

en: remove invalid affix flags
da: fjern ugyldige affiksflag

en: attempts to clean words so that they are valid
da: forsøger at rense ord, så de er gyldige

en: compute soundslike on demand rather than storing
da: beregn soundslike (udtale) når der er behov fremfor lagring

en: partially expand affixes for better suggestions
da: udfold affikser delvist for at generere bedre forslag

en: skip invalid words
da: spring ugyldige ord over

en: check if affix flags are valid
da: undersøg om affiksflag er gyldige

en: check if words are valid
da: undersøg om ord er gyldige

en: create a backup file by appending ".bak"
da: lav sikkerhedskopi ved at tilføje ».bak« til filnavnet

en: use byte offsets instead of character offsets
da: regn positioner i bytes i stedet for i tegn

en: create missing root/affix combinations
da: generer manglende rod-affiks-kombinationer

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
da: genvejstaster for stavekontrol; »aspell« eller »ispell«

en: reverse the order of the suggest list
da: inverter rækkefølgen i foreslagslisten

en: suggest possible replacements
da: foreslå mulige erstatninger

en: time load time and suggest time in pipe mode
da: tag tid på indlæsning og foreslag i kanaltilstand

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
da: Det kunne også betyde at filen »%s« ikke findes eller at du ikke har lov til at læse i den.

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
da: Unicode-positionen U+%04X er ikke understøttet.

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
da: Ugyldig UTF-8-sekvens på position %ld.

en: Operation Not Supported: %what:1
da: Uunderstøttet operation: %what:1

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
da: Metoden »%what:1« er ikke implementeret i »%where:2«.

en: The file "%file:1" can not be opened
da: Filen »%file:1« kan ikke åbnes

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
da: Der kan ikke læses fra filen »%file:1«.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
da: Der kan ikke skrives til filen »%file:1«.

en: The file name "%file:1" is invalid.
da: Filnavnet »%file:1« er ikke korrekt.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
da: Filen »%file:1« har ikke det rette format.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
da: Der kan ikke læses fra kataloget »%dir:1«.

en: The key "%key:1" is unknown.
da: Tilvalget »%key:1« er ukendt.

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
da: Værdien for tilvalget »%key:1« kan ikke ændres.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
da: Nøglen »%key:1« er ikke %accepted:2 og derfor ugyldig.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
da: Værdien »%value:2« er ikke %accepted:3 og derfor ugyldig for nøglen »%key:1«.

en: The key "%key:1" is not a string.
da: Nøglen »%key:1« er ikke en streng.

en: The key "%key:1" is not an integer.
da: Nøglen »%key:1« er ikke et heltal.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
da: Nøglen »%key:1« er ikke sand/falsk.

en: The key "%key:1" is not a list.
da: Nøglen "%key:1" er ikke en liste.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
da: Nøglen »%key:1« tager ikke nogle parametre, når den er foranstillet med »reset-«.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
da: Nøglen »%key:1« tager ikke nogle parametre, når den er foranstillet med »enable-«.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
da: Nøglen »%key:1« tager ikke nogle parametre, når den er foranstillet med »dont-« eller »disable-«.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
da: Nøglen »%key:1« tager ikke nogle parametre, når den er foranstillet med »clear-«.

en: The language "%lang:1" is not known.
da: Sproget »%lang:1« er ukendt.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
da: soundslikereglerne (udtale) »%sl:2« er ukendte.

en: The language "%lang:1" is not supported.
da: Kan ikke håndtere sproget »%lang:1«.

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
da: Kan ikke finde nogle ordlister for sproget »%lang:1«.

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
da: Forventede sproget »%lang:1«, men fandt »%prev:2«.

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
da: Affikset »%aff:1« er korrupt.

en: The condition "%cond:1" is invalid.
da: Betingelsen »%cond:1« er ugyldig.

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
da: Betingelsen »%cond:1« garanterer ikke at »%strip:2« altid kan fjernes.

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
da: Filen »%file:1« har ikke det rette format. Forventede at filen ville være formatteret som »%exp:2« og ikke som »%got:3«.

en: The encoding "%encod:1" is not known.
da: Tegnkodningen »%encod:1« er ukendt.

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
da: Kan ikke håndtere tegnkodningen »%encod:1«.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
da: Kan ikke konvertere fra »%encod:1« til »%encod2:2«.

en: The string "%str:1" is invalid.
da: Strengen »%str:1« er ugyldig.

en: The word "%word:1" is invalid.
da: Ordet »%word:1« er ugyldigt.

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
da: Affiksflaget »%aff:1« er ugyldigt for ordet »%word:2«.

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
da: Affiksflaget »%aff:1« kan ikke bruges på ordet »%word:2«.

en: not a version number
da: ikke et versionsnummer

en: dlopen returned "%return:1".
da: systemkaldet dlopen returnerede »%return:1«.

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
da: Filen »%filter:1« indeholder ikke nogle filtre.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
da: Filtret »%filter:1« findes ikke.

en: Confused by version control.
da: Forvirret af versionsstyring.

en: Aspell version does not match filter's requirement.
da: Aspell-versionen svarer ikke til filterets krav.

en: Filter option already exists.
da: Filterindstilling findes allerede.

en: Use option modifiers only within named option.
da: Brug kun indstillingsmodifikator indenfor navngivet tilvalg.

en: Option modifier unknown.
da: Indstillingsmodifikator ukendt.

en: Error setting filter description.
da: Fejl ved angivelse af filterbeskrivelse.

en: Empty option specifier.
da: Tom indstillingsangiver.

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
da: Indstilling »%option:1« er muligvis angivet før filter.

en: Unknown mode description key "%key:1".
da: Ukendt tilstandsbeskrivelsestast »%key:1«.

en: Expecting "%modekey:1" key.
da: Forventer »%modekey:1« tast.

en: Version specifier missing key: "aspell".
da: Versionangivers manglende tast: »aspell«.

en: Aspell version does not match mode's requirement.
da: Aspell version svarer ikke til tilstandens krav.

en: Missing magic mode expression.
da: Mangler magisk tilstandsudtryk.

en: Empty extension at char %char:1.
da: Tom filendelse ved tegn %char:1.

en: "%mode:1" error
da: »%mode:1-fejl«

en: Unknown mode: "%mode:1".
da: Ukendt tilstand: »%mode:1«.

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
da: »%mode:1« fejl under udvidelse af Aspell-tilstande (ikke nok hukommelse?)

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
da: »%mode:1«: Ingen start for magisk søgning angivet for magi »%magic:2«.

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
da: »%mode:1«: Intet interval for magisk søgning angivet for magi »%magic:2«.

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
da: »%mode:1«: Intet magisk udtryk tilgængelig for magi »%magic:2«.

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
da: »%mode:1«: Magi »%magic:2«: Dårligt regulært udtryk efter at stedangiver; regexp rapporterer: »%regerr:3«.

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
da: »%expression:1« er ikke et gyldigt regulært udtryk.

en: Unhandled Error:
da: Uhåndteret fejl:

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Error:
da: Fejl:

en: enter Email mode.
da: skift til e-post-tilstand.

en: enter HTML mode.
da: skift til HTML-tilstand.

en: enter TeX mode.
da: skift til TeX-tilstand.

en: enter Nroff mode.
da: skift til Nroff-tilstand.

en: enter Markdown mode.
da: skift til Markdown-tilstand.

en: Invalid Option: %s
da: Ugyldigt tilvalg: %s

en: You must specify a parameter for "%s".
da: Du skal angive et argument til »%s«.

en: You must specify an action
da: Du er nødt til at angive en handling

en: Unknown Action: %s
da: Ukendt handling: %s

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
da: Fejl: Du skal angive mindst %d parametre til »%s«.

en: Invalid Input
da: Ugyldige inddata

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
da: ADVARSEL: Kan ikke skifte til Nroff-tilstand: %s

en: Time to load word list:
da: Tid brugt på at indlæse ordliste:

en: Suggestion Time: %f
da: Forslagstid: %f

en: You must specify a file name.
da: Du bliver nødt til at angive et filnavn.

en: Only one file name may be specified.
da: Kun et filnavn må angives.

en: Could not open the file "%s" for reading
da: Kunne ikke læse fra filen »%s«

en: Invalid keymapping: %s
da: Ugyldig tastaturafbildning: %s

en: "%s" is not a regular file
da: »%s« er ikke en gyldig fil

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
da: Kunne ikke skrive til filen »%s«. Filen er ikke gemt.

en: Ignore
da: Ignorer

en: Ignore all
da: Ignorer alt

en: Replace
da: Erstat

en: Replace all
da: Erstat alt

en: Add
da: Tilføj

en: Add Lower
da: Tilføj skrevet med småt

en: Abort
da: Afbryd

en: Exit
da: Afslut

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
da: Er du sikker på at du vil afbryde?

note: TRANSLATORS: The user may input any of these characters to say "yes". MUST ONLY CONSIST OF ASCII CHARACTERS.
en: Yy
da: Jj

en: With:
da: Med:

en: Sorry that is an invalid choice!
da: Beklager. Det er ikke et gyldigt valg.

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
da: Kan endnu ikke sammenflette en hovedordliste. Beklager.

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
da: Beklager »opret/sammenføj personlig« er aktuelt ikke implementeret.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
da: Beklager. Vil ikke overskrive »%s«

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
da: Beklager »opret/sammenføj repl« er aktuelt ikke implementeret.

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
da: »%s« er ikke et gyldigt flag for kommandoen munch-list.

note: TRANSLATORS: These should all be formated to fit in 80 column or less
en: Usage: aspell [options] <command>
da: Brug: aspell [tilvalg] <kommando>

en: <command> is one of:
da: <kommando> er en af:

en:   -?|usage         display a brief usage message
da:   -?|usage         viser en kort besked om brugen

en:   help             display a detailed help message
da:   help             viser en detaljeret hjælpebesked

en:   -c|check <file>  spellchecks a file
da:   -c|check <fil>   laver stavekontrol på en fil

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
da:   -a|pipe          Kompatibilitetstilstand »ispell -a«

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
da:   [dump] config    sender (dumps) den aktuelle konfiguration til stdout

en:   config <key>     prints the current value of an option
da:   config <tast>    udskriver den aktuelle værdi på et tilvalg

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
da:     viser tilgængelige ordbøger / filtre / filtertilstande

en: [options] is any of the following:
da: [tilvalg] er en af de følgende:

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
da:   list             producerer en liste over stavefejl fra standardinddata

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
da:   soundslike       returnerer de lyde som svarer til hvert ord indtastet

en:   munch            generate possible root words and affixes
da:   munch            generer mulige rødder og affikser

en:   expand [1-4]     expands affix flags
da:   expand [1-4]     udfolder affiksflag

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
da:   clean [strict]   rydder en ordliste så hver linje er et gyldigt ord

en:   filter           filters input as if it was being spellchecked
da:   filter           filtrer inddata som om det fik stavekontrol

en:   -v|version       prints a version line
da:   -v|version       viser en versionslinje

en:     reduce the size of a word list via affix compression
da:     reducer størrelsen på en ordliste via affikspakning

en:   conv <from> <to> [<norm-form>]
da:   conv <fra> <til> [<norm-form>]

en:     converts from one encoding to another
da:     konverterer fra en kodning til en anden

en:   norm (<norm-map> | <from> <norm-map> <to>) [<norm-form>]
da:   norm (<norm-map> | <fra> <norm-map> <til>) [<norm-form>]

en:     perform Unicode normalization
da:     gennemfør unicode-normalisering

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
da:   dump|create|merge master|personal|repl [<navn>]

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
da:     sletter, opretter eller sammenføjer en master, personlig eller erstatningsordbog.

note: TRANSLATORS: "none", "internal" and "strict" are literal values and should not be translated.
en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
da:   <norm-form>      normaliseringsform der skal bruges, enten none, internal eller strict

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
da: Tilgængelige ordbøger:
        Ordbøgerne kan vælges direkte med »-d«- og »master«-
        tilvalgene. De kan også vælges indirekte med »lang«-,
        »variety«- og »size«-tilvalgene.

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
da: Tilgængelige filtre (og tilknyttede tilvalg):
        Filtre kan tilføjes eller fjernes via tilvalget »filter«.

note: TRANSLATORS: This should be formated to fit in 80 column or less
en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
da: Tilgængelige filtertilstande:
        Filtertilstande er rekonfigurerbare kombinationer af filtre optimeret
        for filer af en specifik type. En tilstand vælges via tilvalget »mode«.
        Dette vil ske automatisk hvis Aspell er i stand til at genkende
        filtypen ud fra endelsen, og muligvis indholdet af filen.

en: Error: Stdin not a terminal.
da: Fejl: »Stdin« er ikke en terminal.

en: Accept Changes
da: Accepter ændringer

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Backspace
da: Slet baglæns

en: Delete the previous character
da: Slet forrige tegn

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Left
da: Venstre

en: Move Back one space
da: Ryk et tegn til venstre

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Right
da: Højre

en: Move Forward one space
da: Ryk et tegn til højre

en: Move to the beginning of the line
da: Ryk til starten af linjen

en: Move to the end of the line
da: Ryk til slutningen af linjen

en: Delete the next character
da: Slet næste tegn

en: Kill all characters to the EOL
da: Slet resten af linjen

en: Abort This Operation
da: Afbryd

en: This is probably because:
da: Det er sandsynligvis fordi:

en: The required field "name" is missing.
da: Det obligatoriske felt »name« (navn) mangler.

en: Empty string.
da: Tom streng.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
da: Et ord må ikke begynde med tegnet '%s' (U+%02X).

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
da: Tegnet '%s' (U+%02X) skal følges af et bogstav.

en: Does not contain any alphabetic characters.
da: Indeholder ingen bogstaver.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
da: Tegnet '%s' (U+%02X) må ikke forekomme indeni et ord.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
da: Tegnet '\r' (U+0D) må ikke fremgå af slutningen af ordet. Det betyder sikkert at filen bruger MS-DOS EOL fremfor Unix EOL.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
da: Et ord må ikke slutte med tegnet '%s' (U+%02X).

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
da: Advarsel: Fjerner ugyldig affiks '%s' fra ordet %s.

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
da: Advarsel: Fjerner ubrugbar affiks '%s' fra ordet %s.

en: Warning: %s Skipping string.
da: Advarsel: %s Springer streng over.

en: The total length is larger than 240 characters.
da: Den samlede længde er større end 240 tegn.

en: Warning: %s Skipping word.
da: Advarsel: %s Springer ord over.

en: Possibly incorrect count.
da: Muligvis en forkert optælling.

en: Incompatible hash function.
da: Inkompatibel hashfunktion.

en: Wrong endian order.
da: Forkert endian (byte) rækkefølge.

en: Wrong soundslike.
da: Forkert soundslike (udtale).

en: Wrong soundslike version.
da: Forkert version af soundslike (udtale).

en: Affix flags found in word but no affix file given.
da: Affiksflag fundet i ord men ingen affiksfil angivet.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
da: Den totale ordlængde, med soundslike (udtale) data, er længere end 240 tegn.

en: There must be at least one "add" line.
da: Der skal mindst være en »tilføj linje«.

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
da: en af ultra, hurtig, normal, langsom eller dårlig stavning

en: is not one of the allowed types
da: er ikke en af det tilladte typer

en: The personal word list is unavailable.
da: Den personlige ordliste er utilgængelig.

en: The session word list is unavailable.
da: Sessionsordlisten er utilgængelig.

en: The main word list is unavailable.
da: Hovedordlisten er utilgængelig.

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
da: en string af 'o','O','p',eller 'P'

note: TRANSLATORS: Like the strings in config.cpp, all strings in *-filter.opt should be under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: experimental filter for hiding delimited contexts
da: eksperimentelt filter til skjulning af afgrænset kontekst

en: context delimiters (separated by spaces)
da: kontekstafgrænsere (adskilt af mellemrum)

en: swaps visible and invisible text
da: ombyt synlig og usynlig tekst

en: filter for skipping quoted text in email messages
da: filter til at springe citeret tekst i e-post-beskeder over med

en: email quote characters
da: e-post-anførelsestegn

en: num chars that can appear before the quote char
da: numeriske tegn som kan ses før anførelsestegnet

en: filter for dealing with HTML documents
da: filter til at håndtere HTML-dokumenter

en: HTML attributes to always check
da: HTML-attributter for altid at tjekke

en: HTML tags to always skip the contents of
da: HTMl-mærker for altid at springe indholdet over

en: filter for Markdown/CommonMark documents
da: filter for Markdown/CommonMark-dokumenter

en: skip link labels in link reference definitions
da: udelad henvisningsetiketter i definitioner for henvisningsreferencer

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
da: understøt mærker der går over flere linjer uden for HTML-blokke

en: HTML tags that start an HTML block that allows blank lines
da: HTML-mærker der starter en HTML-blok, der tillader tomme linjer

en: HTML tags that start an HTML block that ends with a blank line
da: HTML-mærker der starter en HTML-blok, der slutter med en tom linje

en: filter for dealing with Nroff documents
da: filter til at håndtere Nroff-dokumenter

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
da: filter til at håndtere generiske SGML-/XML-dokumenter

en: SGML attributes to always check
da: SGML-attributter for altid at tjekke

en: SGML tags to always skip the contents of
da: SGML-mærker for altid at springe indholdet over

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
da: Filter til at håndtere TeX- og LeTeX-dokumenter

en: check TeX comments
da: tjek TeX-kommentarer

en: TeX commands
da: TeX-kommandoer

en: filter for dealing with Texinfo documents
da: Filter til at håndtere Texinfo-dokumenter

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
da: Kommandoer i Texinfo der ignorerer parametrene på

en: Texinfo environments to ignore
da: Miljøer i Texinfo der skal ignoreres

en: filter to skip URL like constructs
da: filter til at springe URL-lignende konstruktioner over med

en: mode for checking C++ comments and string literals
da: tilstand for tjek af C++-kommentarer og slåfejl i strenge

en: mode to check any lines starting with a #
da: tilstand for tjek af linjer der starter med #

en: mode for skipping quoted text in email messages
da: tilstand for at springe citeret tekst i e-post-beskeder over.

en: mode for checking HTML documents
da: tilstand for tjek af HTML-dokumenter

en: mode for checking Markdown/CommonMark documents
da: tilstand for tjek af Markdown/CommonMark-dokumenter

en: mode to disable all filters
da: tilstand for deaktivering af alle filtre

en: mode for checking Nroff documents
da: tilstand for tjek af Nroff-dokumenter

en: mode for checking Perl comments and string literals
da: tilstand for tjek af Perl-kommentarer og slåfejl i strenge

en: mode for checking generic SGML/XML documents
da: tilstand for tjek af generiske SGML-/XML-dokumenter

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
da: tilstand for at tjekke TeX- og LeTeX-dokumenter

en: mode for checking Texinfo documents
da: tilstand for at tjekke Texinfo-dokumenter

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
da: tilstand for at springe URL-lignende konstruktioner over med (standardtilstand)
