aspell 0.60.8-pre2 - en to fur translation catalogue (288 entries)

en: a number between 0 and 1
fur: un numar tra 0 e 1

en: in the form "<name> <value>"
fur: te forme "<non> <valôr>"

en: string
fur: stringhe

en: integer
fur: intîr

en: list
fur: liste

note: TRANSLATORS: "true" and "false" are literal * values and should not be translated.
en: either "true" or "false"
fur: a sielte tra "true" o "false"

en: a positive integer
fur: un intîr positîf

en: # default:
fur: # predefinît:

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
fur: 
    #######################################################################
    #
    # Filtri: %s
    #   %s
    #
    # configurât cussì:

en: ASPELL_CONF env var
fur: var. di ambient ASPELL_CONF

note: TRANSLATORS: The remaining strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
fur: file di configurazion principâl

en: location of main configuration file
fur: posizion dal file di configurazion principâl

en: location of language data files
fur: posizion dai files di dâts des lenghis

en: create dictionary aliases
fur: cree i alias dal dizionari

en: location of the main word list
fur: posizion de liste di peraulis principâl

en: encoding to expect data to be in
fur: codifiche che si spiete che dâts a vedin

en: add or removes a filter
fur: al zonte o al gjave un filtri

en: path(s) aspell looks for filters
fur: percors dulà che aspell al cîr i filtris

en: filter mode
fur: modalitât filtri

en: extra dictionaries to use
fur: dizionaris adizionâi di doprâ

en: files with list of extra words to accept
fur: files cun liste di peraulis adizionâls di acetâ

en: location for personal files
fur: posizion pai files personâi

en: ignore words <= n chars
fur: ignore peraulis <= n caratars

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
fur: ignore acents tal control ortografic -- PAL MOMENT IGNORÂT

en: ignore case when checking words
fur: ignore maiusculis tal control ortografic

en: ignore commands to store replacement pairs
fur: ignore i comants che a salvin lis cubiis di sostituzion

en: extra information for the word list
fur: informazions adizionâls pe liste des peraulis

en: keyboard definition to use for typo analysis
fur: gjenar di tastiere di doprâ pe analisi dai erôrs di batidure

en: language code
fur: codiç de lenghe

en: deprecated, use lang instead
fur: deplorât, doprâ invezit lang

en: location of local language data files
fur: posizion dai files locâi dai dâts des lenghis

en: base name of the main dictionary to use
fur: non base de cartele principâl di doprâ

en: set module name
fur: stabilìs il non dal modul

en: search order for modules
fur: ordin di ricercje pai modui

en: enable Unicode normalization
fur: abilite normalizazion Unicode

en: Unicode normalization required for current lang
fur: Normalizazion Unicode necessarie pe lenghe atuâl

note: TRANSLATORS: the values after the ':' are literal values and should not be translated.
en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
fur: Forme di normalizazion Unicode: none, nfd, nfc, comp

en: avoid lossy conversions when normalization
fur: evite conversions cun pierditis inte normalizazion

en: personal configuration file
fur: file di configurazion personâl

en: personal dictionary file name
fur: non file dal dizionari personâl

en: prefix directory
fur: cartele prefìs

en: replacements list file name
fur: non dal file de liste des sostituzions

en: consider run-together words legal
fur: considere legâls lis peraulis compostis

en: maximum number that can be strung together
fur: numar massim di peraulis metudis adun

en: minimal length of interior words
fur: lungjece minime des peraulis internis

en: consider camel case words legal
fur: considere legâls lis peraulis cun notazion a camêl

en: save replacement pairs on save all
fur: salve cubiis di sostituzion se si salve dut

en: set the prefix based on executable location
fur: stabilìs il prefìs in base ae posizion dal eseguibil

en: size of the word list
fur: dimension de liste des peraulis

en: no longer used
fur: no doprât plui

en: suggestion mode
fur: modalitât sugjeriment

note: TRANSLATORS: "sug-mode" is a literal value and should not be translated.
en: use typo analysis, override sug-mode default
fur: dopre analisi dai erôrs di batidure, passe parsore dal predefinît sug-mode

en: use replacement tables, override sug-mode default
fur: dopre tabelis di sostituzion, passe parsore dal predefinît sug-mode

en: characters to insert when a word is split
fur: caratars di inserî cuant che une peraule e ven dividude

en: use personal, replacement & session dictionaries
fur: dopre dizionaris personâi, di sostituzion e di session

en: search path for word list information files
fur: percors di ricercje pai files des informazions de liste di peraulis

en: enable warnings
fur: abilite avertiments

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
fur: indicadôr pes opzions di afìs in listis di peraulis -- PAL MOMENT IGNORÂT

en: use affix compression when creating dictionaries
fur: dopre la compression dai afìs cuant che si cree i dizionaris

en: remove invalid affix flags
fur: gjavi lis opzions di afìs no validis

en: attempts to clean words so that they are valid
fur: al cîr di netâ lis peraulis cussì che a sedin validis

en: compute soundslike on demand rather than storing
fur: calcole il foneme su richieste invezit che archiviâ

en: partially expand affixes for better suggestions
fur: pant in mût parziâl i afìs par sugjeriments miorâts

en: skip invalid words
fur: salte lis peraulis no validis

en: check if affix flags are valid
fur: controle se lis opzions dai afìs a son validis

en: check if words are valid
fur: controle se lis peraulis a son validis

en: create a backup file by appending ".bak"
fur: cree un file di backup zontant ".bak"

en: use byte offsets instead of character offsets
fur: dopre lis deviazions in bytes invezit che in caratars

en: create missing root/affix combinations
fur: cree lis cumbinazions di lidrîs/afìs che a mancjin

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
fur: mapadure dai tascj pe modalitât di control: "aspell" o "ispell"

en: reverse the order of the suggest list
fur: invertìs l'ordin de liste di sugjeriments

en: suggest possible replacements
fur: sugjerìs sostituzions pussibilis

en: time load time and suggest time in pipe mode
fur: timps dal timp di cjariament e di sugjeriment in modalitât concatenade

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
fur: Chest al pues ancje significâ che il file "%s" nol pues jessi viert pe leture o nol esist.

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
fur: Il pont dal codiç Unicode U+%04X nol è supuartât.

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
fur: Secuence UTF-8 no valide ae posizion %ld.

en: Operation Not Supported: %what:1
fur: Operazion no supuartade: %what:1

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
fur: Il metodi "%what:1" nol è implementât in "%where:2".

en: The file "%file:1" can not be opened
fur: Il file "%file:1" nol pues jessi viert

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
fur: Il file "%file:1" nol pues jessi viert pe leture.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
fur: Il file "%file:1" nol pues jessi viert pe scriture.

en: The file name "%file:1" is invalid.
fur: Il non dal file "%file:1" nol è valit.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
fur: Il file "%file:1" nol è tal formât just.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
fur: La cartele "%dir:1" no pues jessi vierte pe leture.

en: The key "%key:1" is unknown.
fur: La clâf "%key:1" no je cognossude.

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
fur: Il valôr pe opzion "%key:1" nol pues jessi cambiât.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
fur: La clâf "%key:1" no je %accepted:2 e duncje no je valide.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
fur: Il valôr "%value:2" nol è %accepted:3 e duncje nol è valit pe clâf "%key:1".

en: The key "%key:1" is not a string.
fur: La clâf "%key:1" no je une stringhe.

en: The key "%key:1" is not an integer.
fur: La clâf "%key:1" no je un intîr.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
fur: La clâf "%key:1" no je un boolean.

en: The key "%key:1" is not a list.
fur: La clâf "%key:1" no je une liste.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
fur: La clâf "%key:1" no vûl nissun parametri cuant che si met denant un "reset-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
fur: La clâf "%key:1" no vûl nissun parametri cuant che si met denant un "enable-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
fur: La clâf "%key:1" no vûl nissun parametri cuant che si met denant un "dont-" o un "disable-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
fur: La clâf "%key:1" no vûl nissun parametri cuant che si met denant un "clear-".

en: The language "%lang:1" is not known.
fur: La lenghe "%lang:1" no je cognossude.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
fur: Il foneme "%sl:2" nol è cognossût.

en: The language "%lang:1" is not supported.
fur: La lenghe "%lang:1" no je supuartade.

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
fur: Nissune liste di peraulis e pues jessi cjatade pe lenghe "%lang:1".

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
fur: Si spietave la lenghe "%lang:1" ma si à vût "%prev:2".

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
fur: L'afìs '%aff:1' al è corot.

en: The condition "%cond:1" is invalid.
fur: La condizion "%cond:1" no je valide.

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
fur: La condizion "%cond:1" no garantìs che "%strip:2" al podedi jessi simpri gjavât.

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
fur: Il file "%file:1" nol è tal formât just. Si spietave che il file al fos in "%exp:2" e no "%got:3".

en: The encoding "%encod:1" is not known.
fur: La codifiche "%encod:1" no je cognossude.

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
fur: La codifiche "%encod:1" no je supuartade.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
fur: La conversion di "%encod:1" a "%encod2:2" no je supuartade.

en: The string "%str:1" is invalid.
fur: La stringhe "%str:1" no je valide.

en: The word "%word:1" is invalid.
fur: La peraule "%word:1" no je valide.

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
fur: La opzion di afìs '%aff:1' no je valide pe peraule "%word:2".

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
fur: La opzion di afìs '%aff:1' no pues jessi aplicade ae peraule "%word:2".

en: not a version number
fur: no un numar di version

en: dlopen returned "%return:1".
fur: dlopen al à tornât "%return:1".

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
fur: Il file "%filter:1" nol conten nissun filtri.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
fur: Il filtri "%filter:1" nol esist.

en: Confused by version control.
fur: Confondût dal control di version.

en: Aspell version does not match filter's requirement.
fur: La version di Aspell no corispuint ai recuisîts dal filtri.

en: Filter option already exists.
fur: La opzion dal filtri e esist za.

en: Use option modifiers only within named option.
fur: Dopre i modificadôrs des opzions dome dentri de opzion clamade.

en: Option modifier unknown.
fur: Modificadôr di opzion no cognossût.

en: Error setting filter description.
fur: Erôr tal stabilî la descrizion dal filtri.

en: Empty option specifier.
fur: Specificadôr di opzion vueit.

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
fur: Opzion "%option:1" probabilmentri specificade prime dal filtri.

en: Unknown mode description key "%key:1".
fur: Clâf "%key:1" di descrizion de modalitât no cognossude.

en: Expecting "%modekey:1" key.
fur: Si spietave clâf "%modekey:1".

en: Version specifier missing key: "aspell".
fur: Il specificadôr de version nol à la clâf: "aspell".

en: Aspell version does not match mode's requirement.
fur: La version di Aspell no corispuint ai recuisîts de modalitât.

en: Missing magic mode expression.
fur: E mancje la espression de modalitât magjiche.

en: Empty extension at char %char:1.
fur: Estension vueide al caratar %char:1.

en: "%mode:1" error
fur: erôr "%mode:1"

en: Unknown mode: "%mode:1".
fur: Modalitât no cognossude: "%mode:1".

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
fur: erôr di "%mode:1" intant che si estindeve lis modalitâts di Aspell. (memorie finide?)

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
fur: "%mode:1": nissun inizi pe ricercje dal magjic indicât pal "%magic:2" magjic.

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
fur: "%mode:1": nissun interval pe ricercje dal magjic indicât pal "%magic:2" magjic.

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
fur: "%mode:1": nissune espression magjiche disponibile pal "%magic:2" magjic.

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
fur: "%mode:1": "%magic:2" magjic: espression regolâr sbaliade dopo dal specificadôr di posizion; regexp al torne: "%regerr:3".

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
fur: "%expression:1" no je une espression regolâr valide.

en: Unhandled Error:
fur: Erôr no gjestît:

en: Error: %s
fur: Erôr: %s

en: Error:
fur: Erôr:

en: enter Email mode.
fur: jentre te modalitât E-mail.

en: enter HTML mode.
fur: jentre te modalitât HTML.

en: enter TeX mode.
fur: jentre te modalitât TeX.

en: enter Nroff mode.
fur: jentre te modalitât Nroff.

en: enter Markdown mode.
fur: jentre te modalitât Lengaç di marcadure.

en: Invalid Option: %s
fur: Opzion no valide: %s

en: You must specify a parameter for "%s".
fur: Si scugne specificâ un parametri par "%s".

en: You must specify an action
fur: Si scugne specificâ une azion

en: Unknown Action: %s
fur: Azion no cognossude: %s

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
fur: Erôr: Si scugne specificâ almancul %d parametris par "%s".

en: Invalid Input
fur: Input no valit

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
fur: ATENZION: impussibil jentrâ in modalitât Nroff: %s

en: Time to load word list:
fur: Timp par cjariâ la liste des peraulis:

en: Suggestion Time: %f
fur: Timp pal sugjeriment: %f

en: You must specify a file name.
fur: Si scugne specificâ un non di file.

en: Only one file name may be specified.
fur: Dome un non di file al pues jessi specificât.

en: Could not open the file "%s" for reading
fur: Impussibil vierzi il file "%s" pe leture

en: Invalid keymapping: %s
fur: Mapadure di tastiere no valide: %s

en: "%s" is not a regular file
fur: "%s" nol è un flle regolâr

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
fur: Impussibil vierzi il file "%s" pe scriture. File no salvât.

en: Ignore all
fur: Ignore dut

en: Replace
fur: Sostituìs

en: Replace all
fur: Sostituìs dut

en: Add
fur: Zonte

en: Add Lower
fur: Zonte minuscule

en: Abort
fur: Interomp

en: Exit
fur: Jes

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
fur: Sigûrs di interompi? y(sì)/n(no)

note: TRANSLATORS: The user may input any of these characters to say "yes". MUST ONLY CONSIST OF ASCII CHARACTERS.
en: Yy
fur: Ss

en: With:
fur: Cun:

en: Sorry that is an invalid choice!
fur: Mi displâs chê no je une sielte valide!

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
fur: Nol è ancjemò pussibil unî une liste di peraulis master (vocabolari principâl). Nus displâs.

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
fur: Nus displâs, "create/merge personal" nol è pal moment implementât.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
fur: Mi displâs, no sorescrivarai "%s"

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
fur: Nus displâs, "create/merge repl" nol è pal moment implementât.

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
fur: "%s" no je une opzion valide pal comant "munch-list".

note: TRANSLATORS: These should all be formated to fit in 80 column or less
en: Usage: aspell [options] <command>
fur: Ûs: aspell [opzions] <comant>

en: <command> is one of:
fur: <comant> al è un tra:

en:   -?|usage         display a brief usage message
fur:   -?|usage         mostre un  curt messaç sul ûs

en:   help             display a detailed help message
fur:   help             mostre un messaç di jutori detaiât

en:   -c|check <file>  spellchecks a file
fur:   -c|check <file>  al controle la ortografie di un file

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
fur:   -a|pipe          modalitât di compatibilitât cun "ispell -a"

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
fur:   [dump] config    al bute jù tal stdout la configurazion atuâl

en:   config <key>     prints the current value of an option
fur:   config <key>     al stampe il valôr atuâl di une opzion

en:   [dump] dicts | filters | modes
fur:   [dump] dizs | filtris | mûts

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
fur:     al liste i dizionaris / filtris / modalitâts di filtri disponibii

en: [options] is any of the following:
fur: [options] al è cualsisei di chei chi sot:

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
fur:   list             prodûs une liste di peraulis scritis mâl dal standard input

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
fur:   soundslike       al torne ce che al somee par ogni peraule inseride

en:   munch            generate possible root words and affixes
fur:   munch            al gjenere lis peraulis lidrîs pussibilis e i afìs

en:   expand [1-4]     expands affix flags
fur:   expand [1-4]     al pant lis opzions dai afìs

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
fur:   clean [strict]   al nete/corêç une liste di peraulis cussì che ogni rie e je une peraule valide

en:   filter           filters input as if it was being spellchecked
fur:   filter           al filtre l'input come se al fos stât controlât pe ortografie

en:   -v|version       prints a version line
fur:   -v|version       al stampe une rie di version

en:     reduce the size of a word list via affix compression
fur:     ridûs la dimension di une liste di peraulis par mieç de compression dai afìs

en:   conv <from> <to> [<norm-form>]
fur:   conv <origjin> <destinazion> [<forme-norm>]

en:     converts from one encoding to another
fur:     al convertìs di une codifiche a chê altre

en:   norm (<norm-map> | <from> <norm-map> <to>) [<norm-form>]
fur:   norm (<mape-normalizazion> | <origjin> <mape-norm> <destinazion>) [<forme-norm>]

en:     perform Unicode normalization
fur:     realizâ normalizazion Unicode

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
fur:   dump|create|merge master|personal|repl [<non>]

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
fur:     al bute jù, cree o unìs un dizionari master(principâl), personâl o di sostituzion.

note: TRANSLATORS: "none", "internal" and "strict" are literal values and should not be translated.
en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
fur:   <forme-norm>      forme di normalizazion di doprâ, che e sedi none, internal, o strict

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
fur: Dizionaris disponibii:
        I dizionaris a puedin jessi selezionâts daurman cu la opzion "-d"
        o "master".  A puedin jessi selezionâts ancje in vie indirete cu
        lis opzions  "lang", "variety" e "size".

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
fur: Filtris disponibii (e opzions associadis):
        I filtris a puedin jessi zontâts o gjavâts cu la opzion "filtri".

note: TRANSLATORS: This should be formated to fit in 80 column or less
en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
fur: Modalitâts filtri disponibilis:
        Lis modalitâts dal filtri a son cumbinazions riconfiguradis di filtris
        perfezionâts pai files di un specific gjenar. Lis modalitâts a vegnin
        selezionadis cu la opzion "mode". Chest al sucêt in mût implicit se,
        de estension, Aspell al rive a identificâ il gjenar di file, e pussibilmentri
        i contignûts.

en: Error: Stdin not a terminal.
fur: Erôr: il stdin nol è un terminâl.

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Enter
fur: Jentre

en: Accept Changes
fur: Acete modifichis

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Backspace
fur: CessâIndaûr

en: Delete the previous character
fur: Scancele il caratar precedent

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Left
fur: Çampe

en: Move Back one space
fur: Torne indaûr di un spazi

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Right
fur: Diestre

en: Move Forward one space
fur: Va indenant di un spazi

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Home
fur: Inizi

en: Move to the beginning of the line
fur: Va al inizi de rie

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: End
fur: Fin

en: Move to the end of the line
fur: Va ae fin de rie

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Delete
fur: Canc

en: Delete the next character
fur: Scancele il prossim caratar

en: Kill all characters to the EOL
fur: Scancele ducj i caratars fin ae fin de rie

en: Abort This Operation
fur: Bandone cheste operazion

en: This is probably because:
fur: Chest forsit al è parcè che:

en: The required field "name" is missing.
fur: Il cjamp necessari "name" al mancje.

en: Empty string.
fur: Stringhe vueide.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
fur: Il caratar '%s' (U+%02X) al podarès no vignî fûr al inizi di une peraule.

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
fur: Il caratar '%s' (U+%02X) al scugne vê daûr un caratar alfabetic.

en: Does not contain any alphabetic characters.
fur: Nol conten nissun caratar alfabetic.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
fur: Il caratar '%s' (U+%02X) al podarès no vignî fûr tal mieç di une peraule.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
fur: Il caratar '\r' (U+0D) al podarès no vignî fûr ae fin di une peraule. Chest forsit al significheche il file al sta doprant il EOL di MS-DOS invezit che chel di Unix.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
fur: Il caratar '%s' (U+%02X) al podarès no vignî fûr ae fin di une peraule.

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
fur: Atenzion: si sta gjavant l'afìs no valit '%s' de peraule %s.

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
fur: Atenzion: daûr a gjavâ l'afìs inaplicabil '%s' de peraule %s.

en: Warning: %s Skipping string.
fur: Avertiment: %s si salte la stringhe.

en: The total length is larger than 240 characters.
fur: La lungjece totâl e je plui grande di 240 caratars.

en: Warning: %s Skipping word.
fur: Avertiment: %s si salte la peraule.

en: Possibly incorrect count.
fur: Probabil cont inesat.

en: Incompatible hash function.
fur: Funzion hash no compatibile.

en: Wrong endian order.
fur: Ordin endian sbaliât.

en: Wrong soundslike.
fur: Foneme sbaliât.

en: Wrong soundslike version.
fur: Version dal foneme sbaliade.

en: Affix flags found in word but no affix file given.
fur: Segns di afìs cjatâts te peraule ma nol è stât indicât nissun afìs.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
fur: La lungjece totâl de peraule, cui dâts foneme, e je plui grande di 240 caratars.

en: There must be at least one "add" line.
fur: E scugne jessi almancul une rie "add".

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
fur: un di ultra, fast, normal, slow o bad-spellers

en: is not one of the allowed types
fur: nol è un dai gjenars ametûts

en: The personal word list is unavailable.
fur: La liste personâl des peraulis  no je disponibile.

en: The session word list is unavailable.
fur: La liste des peraulis de session no je disponibile.

en: The main word list is unavailable.
fur: La liste principâl des peraulis noje disponibile.

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
fur: une stringhe di 'o','O','p' o 'P'

note: TRANSLATORS: Like the strings in config.cpp, all strings in *-filter.opt should be under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: experimental filter for hiding delimited contexts
fur: filtri sperimentâl par platâ i contescj delimitâts

en: context delimiters (separated by spaces)
fur: delimitadôrs di contest (separâts di spazis)

en: swaps visible and invisible text
fur: al scambie il test visibil cun chel invisibil e contrari

en: filter for skipping quoted text in email messages
fur: filtri par saltâ il test citât tai messaçs des e-mails

en: email quote characters
fur: caratars di citazion des e-mails

en: num chars that can appear before the quote char
fur: numar di caratars che a puedin vignî fûr prime dal caratar di citazion

en: filter for dealing with HTML documents
fur: filtri par vê a ce fâ cui documents HTML

en: HTML attributes to always check
fur: atribûts HTML di controlâ simpri

en: HTML tags to always skip the contents of
fur: etichetis HTML di fâ saltâ simpri il lôr contignût

en: filter for Markdown/CommonMark documents
fur: filtri pai documents cun Lengaç di Marcadure/CommonMark

en: skip link labels in link reference definitions
fur: salte lis etichetis (labels) di colegament tes definizions di riferiment dai colegaments

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
fur: supuarte lis etichetis che a cjapin dentri plui riis fûr dai blocs HTML

en: HTML tags that start an HTML block that allows blank lines
fur: etichetis HTML che a scomencin un bloc HTML che al permet riis vueidis

en: HTML tags that start an HTML block that ends with a blank line
fur: etichetis HTML che a scomencin un bloc HTML che al finìs cuntune rie vueide

en: filter for dealing with Nroff documents
fur: filtri par vê a ce fâ cui documents Nroff

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
fur: filtri par vê a ce fâ cui documents gjenerics SGML/XML

en: SGML attributes to always check
fur: atribûts SGML di controlâ simpri

en: SGML tags to always skip the contents of
fur: etichetis SGML di fâ saltâ simpri il lôr contignût

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
fur: filtri par vê a ce fâ cui document TeX/LaTeX

en: check TeX comments
fur: controle coments TeX

en: TeX commands
fur: comants TeX

en: filter for dealing with Texinfo documents
fur: filtri par vê a ce fâ cui documents Texinfo

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
fur: comants Texinfo par ignorâ i parametris di

en: Texinfo environments to ignore
fur: ambients Texinfo di ignorâ

en: filter to skip URL like constructs
fur: filtri par saltâ i costruts simii ai URLs

en: mode for checking C++ comments and string literals
fur: modalitât par controlâ i coments C++ e leterâi di stringhe

en: mode to check any lines starting with a #
fur: modalitât par controlâ dutis lis riis che a tachin cuntun #

en: mode for skipping quoted text in email messages
fur: modalitât par saltâ il test citât tai messaçs des e-mails

en: mode for checking HTML documents
fur: modalitât par controlâ i documents HTML

en: mode for checking Markdown/CommonMark documents
fur: modalitât par controlâ i documents cun lengaç di Marcadure/CommonMark

en: mode to disable all filters
fur: modalitât par disabilitâ ducj i filtris

en: mode for checking Nroff documents
fur: modalitât par controlâ i documents Nroff

en: mode for checking Perl comments and string literals
fur: modalitât par controlâ i coments Perl e i leterâi di stringhe

en: mode for checking generic SGML/XML documents
fur: modalitât par controlâ i documents SGML/XML gjenerics

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
fur: modalitât par controlâ i documents TeX/LaTeX

en: mode for checking Texinfo documents
fur: modalitât par controlâ i documents Texinfo

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
fur: modalitât par saltâ i costruts simii ai URLs (modalitât predefinide)
