aspell 0.60.8.1 - en to id translation catalogue (288 entries)

en: a number between 0 and 1
id: sebuah angka di antara 0 dan 1

en: in the form "<name> <value>"
id: dalam bentuk "<nama> <nilai>"

en: list
id: daftar

note: TRANSLATORS: "true" and "false" are literal * values and should not be translated.
en: either "true" or "false"
id: baik "true (benar)" atau "false (salah)"

en: a positive integer
id: sebuah integer positif

en: # default:
id: # baku:

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
id: 
    #######################################################################
    #
    # Saringan: %s
    #   %s
    #
    # dikonfigurasikan sebagai berikut:

en: ASPELL_CONF env var
id: var ling ASPELL_CONF

note: TRANSLATORS: The remaining strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
id: berkas konfigurasi utama

en: location of main configuration file
id: lokasi dari berkas konfigurasi utama

en: location of language data files
id: lokasi dari berkas data bahasa

en: create dictionary aliases
id: buat alias kamus

en: location of the main word list
id: lokasi dari daftar kata utama

en: encoding to expect data to be in
id: pengkodean menduga data berada dalam

en: add or removes a filter
id: tambah atau hapus sebuah penyaring

en: path(s) aspell looks for filters
id: jalur aspell yang digunakan untuk mencari penyaring

en: filter mode
id: mode penyaring

en: extra dictionaries to use
id: kamus ekstra untuk digunakan

en: files with list of extra words to accept
id: berkas dengan daftar kata ekstra untuk diterima

en: location for personal files
id: lokasi dari berkas personal

en: ignore words <= n chars
id: abaikan kata <= n chars

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
id: abaikan aksen ketika memeriksa kata -- SAAT INI DIABAIKAN

en: ignore case when checking words
id: abaikan besar huruf ketika memeriksa kata

en: ignore commands to store replacement pairs
id: abaikan perintah ketika menyimpan pasangan pengganti

en: extra information for the word list
id: informasi ekstra dari daftar kata

en: keyboard definition to use for typo analysis
id: definisi keyboard untuk digunakan analisis typo

en: language code
id: kode bahasa

en: deprecated, use lang instead
id: ditinggalkan, lebih baik gunakan lang

en: location of local language data files
id: lokasi dari bahasa lokal berkas data

en: base name of the main dictionary to use
id: nama basis dari kamus utama untuk digunakan

en: set module name
id: set nama modul

en: search order for modules
id: urutan pencarian untuk modul

en: enable Unicode normalization
id: aktifkan normalisasi Unicode

en: Unicode normalization required for current lang
id: Normalisasi unicode dibutuhkan untuk bahasa sekarang

note: TRANSLATORS: the values after the ':' are literal values and should not be translated.
en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
id: Unicode normalisasi bentuk: none, nfd, nfc, comp

en: avoid lossy conversions when normalization
id: hindari konversi lossy ketika normalisasi

en: personal configuration file
id: berkas konfigurasi personal

en: personal dictionary file name
id: kamus nama berkas personal

en: replacements list file name
id: daftar pencarian nama berkas

en: consider run-together words legal
id: pertimbangkan kata jalan-bersama legal

en: maximum number that can be strung together
id: jumlah maksimal yang dapat di strung bersama

en: minimal length of interior words
id: jumlah minimal dari kata interior

en: consider camel case words legal
id: pertimbangkan legal kata-kata camel case

en: save replacement pairs on save all
id: simpan pasangan pengganti di simpan semua

en: set the prefix based on executable location
id: set awalan berbasis di lokasi eksekusi

en: size of the word list
id: ukuran dari daftar kata

en: no longer used
id: tidak lagi digunakan

en: suggestion mode
id: mode saran

note: TRANSLATORS: "sug-mode" is a literal value and should not be translated.
en: use typo analysis, override sug-mode default
id: gunakan analisis tipo, override mode-saran baku

en: use replacement tables, override sug-mode default
id: gunakan tabel pengganti, override mode-saran baku

en: characters to insert when a word is split
id: karakter untuk dimasukan ketika kata dipisahkan

en: use personal, replacement & session dictionaries
id: gunakan personal, penggantian & kamus sesi

en: search path for word list information files
id: jalur pencarian untuk berkas daftar kata informasi

en: enable warnings
id: aktifkan peringatan

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
id: indikator untuk opsi affix dalam daftar kata -- SAAT INI DIABAIKAN

en: use affix compression when creating dictionaries
id: gunakan kompresi affix ketika membuat kamus

en: remove invalid affix flags
id: hapus opsi affix tidak valid

en: attempts to clean words so that they are valid
id: mencoba untuk menghapus kata jadi mereka valid

en: compute soundslike on demand rather than storing
id: hitung soundslike di permintaan daripada penyimpanan

en: partially expand affixes for better suggestions
id: secara terpisah ekspan affixes untuk saran yang lebih baik

en: skip invalid words
id: lewati kata tidak valid

en: check if affix flags are valid
id: periksa jik opsi affix valid

en: check if words are valid
id: periksa jika kata valid

en: create a backup file by appending ".bak"
id: buat sebuah berkas backup dengan menambahkan ".bak"

en: use byte offsets instead of character offsets
id: gunakan byte ofset daripada karakter ofset

en: create missing root/affix combinations
id: buat kombinasi yang hilang root/affix

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
id: pemetaan kunci untuk mode pemeriksaan: "aspell" atau "ispell"

en: reverse the order of the suggest list
id: urutan terbali dari daftar saran

en: suggest possible replacements
id: saran mungkin penggantian

en: time load time and suggest time in pipe mode
id: waktu load waktu dan waktu saran dalam mode pipe

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
id: Ini dapat juga berarti kalau berkas "%s" tidak dapat dibuka untuk pembacaan atau juga tidak ada.

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
id: Kode unicode menunjuk ke U+%04X tidak didukung.

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
id: Urutan UTF-8 di posisi %ld tidak valid.

en: Operation Not Supported: %what:1
id: Operasi Tidak DIdukung: %what:1

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
id: Metode "%what:1" tidak diimplementasikan dalam "%where:2".

en: The file "%file:1" can not be opened
id: Berkas "%file:1" tidak dapat dibuka

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
id: Berkas "%file:1" tidak dapat dibuka untuk pembacaan.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
id: Berkas "%file:1" tidak dapat dibuka untuk penulisan.

en: The file name "%file:1" is invalid.
id: Nama berkas "%file:1" tidak valid.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
id: Berkas "%file:1" tidak dalam format yang sesuai.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
id: Direktori "%dir:1" tidak dapat dibuka untuk pembacaan.

en: The key "%key:1" is unknown.
id: Tombol "%key:1" tidak diketahui.

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
id: Nilai untuk opsi "%key:1" tidak dapat diubah.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
id: Tombol "%key:1" tidak %accepted:2 dan ini juga tidak valid.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
id: Nilai "%value:2" tidak %accepted:3 dan ini juga tidak valid untuk kunci "%key:1".

en: The key "%key:1" is not a string.
id: Tombol "%key:1" bukan sebuah string.

en: The key "%key:1" is not an integer.
id: Tombol "%key:1" bukan sebuah integer.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
id: Tombol "%key:1" bukan sebuah boolean.

en: The key "%key:1" is not a list.
id: Tombol "%key:1" tidak ada dalam daftar.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
id: Tombol "%key:1" tidak mengambil parameter apapun ketika diawali oleh sebuah "reset-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
id: Tombol "%key:1" tidak mengambil parameter apapun ketika diawali dengan sebuah "enable-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
id: Tombol "%key:1" tidak mengambil parameter apapun ketika diawali dengan sebuah "dont-" atau "disable-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
id: Tombol "%key:1" tidak mengambil parameter apapun ketika diawali dengan sebuah "clear-".

en: The language "%lang:1" is not known.
id: Bahasa "%lang:1" tidak diketahui.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
id: Sounslike "%sl:2" tidak diketahui.

en: The language "%lang:1" is not supported.
id: Bahasa "%lang:1" tidak didukung.

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
id: Tidak ada daftar kata yang dapat ditemukan untuk bahasa "%lang:1".

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
id: Bahasa yang diduga "%lang:1" tetapi diperoleh "%prev:2".

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
id: Affix '%aff:1' terkorupsi.

en: The condition "%cond:1" is invalid.
id: Kondisi "%cond:1" tidak valid.

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
id: Kondisi "%cond:1" tidak menjamin jika "%strip:2" dapat selalu dihapus.

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
id: Berkas "%file:1" tidak dapat format yang baik. Diduga berkas berada dalam "%exp:2" bukan "%got:3".

en: The encoding "%encod:1" is not known.
id: Pengkodean "%encod:1" tidak diketahui.

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
id: Pengkodean "%encod:1" tidak didukung.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
id: Konversi dari "%encod:1" ke "%encode2:2" tidak didukung.

en: The string "%str:1" is invalid.
id: String "%str:1" tidak valid.

en: The word "%word:1" is invalid.
id: Kata "%word:1" tidak valid.

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
id: Opsi affix '%aff:1' tidak valid untuk kata "%word:2".

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
id: Opsi affix '%aff:1' tidak dapat diaplikasikan ke kata "%word:2".

en: not a version number
id: bukan sebuah nomor versi

en: dlopen returned "%return:1".
id: dlopen mengembalikan "%return:1".

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
id: Berkas "%filter:1" tidak berisi penyaring apapun.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
id: Saringan "%filter:1" tidak ada.

en: Confused by version control.
id: Dibuat bingung oleh pengontrol versi.

en: Aspell version does not match filter's requirement.
id: Versi aspell tidak cocok dengan persyaratan penyaring.

en: Filter option already exists.
id: Opsi filter telah ada.

en: Use option modifiers only within named option.
id: Gunakan hanya pemodifikasi opsi didalam opsi bernama.

en: Option modifier unknown.
id: Pemodifikasi opsi tidak diketahui.

en: Error setting filter description.
id: Deskripsi konfigurasi penyaring error.

en: Empty option specifier.
id: Opsi penspesifikasi kosong.

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
id: Opsi "%option:1" mungkin dispesifikasikan sebelum penyaring.

en: Unknown mode description key "%key:1".
id: Tombol mode deskripsi "%key:1" tidak diketahui.

en: Expecting "%modekey:1" key.
id: Menduga kunci "%modekey:1".

en: Version specifier missing key: "aspell".
id: Penspesifikasi versi hilang kunci: "aspell".

en: Aspell version does not match mode's requirement.
id: Versi aspell tidak cocok dengan persyaratan mode.

en: Missing magic mode expression.
id: Hilang mode ekspresi magik.

en: Empty extension at char %char:1.
id: Ekstensi kosong di char %char:1.

en: Unknown mode: "%mode:1".
id: Mode tidak diketahui: "%mode:1".

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
id: "%mode:1" error ketika extend mode aspell. (kehabisan memori?)

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
id: "%mode:1": tidak ada awal untuk magik pencarian diberikan oleh magik "%magic:2".

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
id: "%mode:1": tidak dalam jangkauan untuk pencarian magik diberikan untuk magik "%magic:2".

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
id: "%mode:1": tidak ada ekspresi magik yang tersedia untuk magik "%magic:2".

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
id: "%mode:1": Magic "%magic:2": ekspresi regular buruk setelah penspesifikasi lokasi; regexp melaporkan: "%regerr:3".

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
id: "%expression:1" bukan sebuah ekspresi regular yang valid.

en: Unhandled Error:
id: Error tidak tertangani:

en: enter Email mode.
id: masuk mode Email.

en: enter HTML mode.
id: masuk mode HTML.

en: enter TeX mode.
id: masuk mode TeX.

en: enter Nroff mode.
id: masuk mode Nroff.

en: enter Markdown mode.
id: masuk mode Markdown.

en: Invalid Option: %s
id: Opsi tidak valid: %s

en: '%s' does not take any parameters.
id: '%s' tidak mengambil parameter apa pun.

en: You must specify a parameter for "%s".
id: Anda harus menspesifikasikan sebuah parameter untuk "%s".

en: You must specify an action
id: Anda harus menspesifikasikan sebuah aksi

en: Unknown Action: %s
id: Aksi tidak diketahui: %s

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
id: Error: Anda harus menspesifikasikan paling tidak %d parameter untuk "%s".

en: Invalid Input
id: Masukan tidak valid

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
id: PERINGATAN: Tidak dapat memasuki mode Nroff: %s

en: Time to load word list:
id: Waktu untuk meload daftar kata:

en: Suggestion Time: %f
id: Waktu Saran: %f

en: You must specify a file name.
id: Anda harus menspesifikasikan sebuah nama berkas.

en: Only one file name may be specified.
id: Hanya satu nama berkas yang boleh dispesifikasikan.

en: Could not open the file "%s" for reading
id: Tidak dapat membuka berkas "%s" untuk pembacaan

en: Invalid keymapping: %s
id: Pemetaan kunci tidak valid: %s

en: "%s" is not a regular file
id: "%s" bukan sebuah berkas regular

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
id: Tidak dapat membuka berkas "%s" untuk penulisan. Berkas tidak disimpan.

en: Ignore
id: Diabaikan

en: Ignore all
id: Abaikan semua

en: Replace
id: Ganti

en: Replace all
id: Ganti semua

en: Add
id: Tambah

en: Add Lower
id: Tambah Lebih kecil

en: Abort
id: Batalkan

en: Exit
id: Keluar

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
id: Apakah anda yakin untuk membatalkan (y/t)?

en: With:
id: Dengan:

en: Sorry that is an invalid choice!
id: Maaf itu adalah sebuah pilihan yang tidak valid!

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
id: Tidak dapat menggabungkan daftar kata master. Maaf.

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
id: Maaf "create/merge personal" saat ini belum diimplementasikan.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
id: Maaf Saya tidak akan overwrite "%s"

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
id: Maaf "create/merge repl" saat ini belum diimplementasikan.

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
id: "%s" bukan sebuah opsi valid untuk perintah "munch-list".

note: TRANSLATORS: These should all be formated to fit in 80 column or less
en: Usage: aspell [options] <command>
id: Penggunaan: aspell [opsi] <perintah>

en: <command> is one of:
id: <perintah> salah satu dari:

en:   -?|usage         display a brief usage message
id:   -?|usage         tampilkan pesan penggunaan singkat

en:   help             display a detailed help message
id:   help             tampilkan sebuah pesan bantuan lengkap

en:   -c|check <file>  spellchecks a file
id:   -c|check <file>  periksa ejaan sebuah berkas

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
id:   -a|pipe          "ispell -a" mode kompabilitas

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
id:   [dump] config    dump konfigurasi sekarang di stdout

en:   config <key>     prints the current value of an option
id:   config <kunci>   tampilkan nilai sekaran dari sebuah opsi

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
id:     daftar kamus yang tersedia / filters / filter modes

en: [options] is any of the following:
id: [opsi] adalah salah satu dari berikut:

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
id:   list             menghasilkan sebuah daftar dari kata yang salah sebut
                       dari standar masukan

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
id:   soundslike       mengembalikan sound like ekuivalen untuk setiap kata
                       yang dimasukan

en:   munch            generate possible root words and affixes
id:   munch            hasilkan kemungkinan akar kata dan affixes

en:   expand [1-4]     expands affix flags
id:   expand [1-4]     ekspan affix flags

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
id:   clean [strict]   bersihkan sebuah daftar kata jadi setiap baris adalah
                       sebuah kata valid

en:   filter           filters input as if it was being spellchecked
id:   filter           filter masukan seolah sedang diperiksa ejaannya

en:   -v|version       prints a version line
id:   -v|version       tampilkan sebuah baris versi

en:     reduce the size of a word list via affix compression
id:     kurangi ukuran dari sebuah daftar kata melalui kompresi affix

en:   conv <from> <to> [<norm-form>]
id:   conv <dari> <ke> [<bentuk-normal>]

en:     converts from one encoding to another
id:     ubah dari satu pengkodean ke yang lain

en:   norm (<norm-map> | <from> <norm-map> <to>) [<norm-form>]
id:   norm (<norm-map> | <dari> <norm-map> <ke>) [<bentuk-normal>]

en:     perform Unicode normalization
id:     lakuan normalisasi Unicode

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
id:   dump|create|merge master|personal|repl [<nama>]

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
id:     dumps, buat atau gabungkan sebuah master, personal, atau kamus pengganti.

note: TRANSLATORS: "none", "internal" and "strict" are literal values and should not be translated.
en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
id:   <bentuk-normal>  normalisasi dari bentuk untuk menggunakan baik, none, internal, atau strict

en: 
    Aspell %s.  Copyright 2000-2023 by Kevin Atkinson.
id: 
    Aspell %s.  Hak Cipta 2000-2023 oleh Kevin Atkinson.

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
id: Kamus yang tersedia:
        Kamus bisaa dipilih secara langsung melalui opsi "-d" atau "master"
        . Mereka juga dapat dipilih secara tidak langsung melalui opsi "lang",
        "variety", dan "size".

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
id: Saringan yang tersedia (dan opsi yang berasosiasi):
        Saringan dapat ditambahkan atau dihapus melalui opsi "filter".

en: 
      %s filter: %s
id: 
      %s penyaring: %s

note: TRANSLATORS: This should be formated to fit in 80 column or less
en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
id: Mode Penyaring yang tersedia:
        Mode penyaring adalah kombinasi rekonfigurasi dari filter yang 
        dioptimasi untuk berkas dari tipe yang dispesifikasikan. Sebuah mode
        dipilih melalui opsi "mode".
        Ini akan terjadi secara implisit jika Aspell mampu untuk
        mengidentifikasikan tipe berkas dari ekstensi, dan kemungkinan isinya, dari berkas

en: Error: Stdin not a terminal.
id: Error: Stdin bukan sebuah terminal.

en: Accept Changes
id: Terima Perubahan

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Backspace
id: Bacspace

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-H
id: CTRL-H

en: Delete the previous character
id: Hapus karakter sebelumnya

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Left
id: Kiri

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-B
id: CTLR-B

en: Move Back one space
id: Pindah kembali satu spasi

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Right
id: Kanan

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-F
id: CTRL-F

en: Move Forward one space
id: Pindah kedepan satu spasi

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-A
id: CTRL-A

en: Move to the beginning of the line
id: Pindah ke awal dari baris

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-E
id: CTRL-E

en: Move to the end of the line
id: Pindah ke akhir dari baris

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-D
id: CTRL-D

en: Delete the next character
id: Delete ke karakter selanjutnya

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-K
id: CTRL-K

en: Kill all characters to the EOL
id: Bunuh semua karakter sampai EOL

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Control-C
id: CTRL-C

en: Abort This Operation
id: Batalkan Operasi Ini

en: This is probably because:
id: Ini mungkin disebabkan oleh:

en: The required field "name" is missing.
id: Field yang dibutuhkan "name" hilang.

en: Empty string.
id: String kosong.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
id: Karakter '%s' (U+%02X) tidak boleh muncul diawal dari sebuah kata.

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
id: Karakter '%s' (U+%02X) harus diikuti oleh sebuah karakter alphabet.

en: Does not contain any alphabetic characters.
id: Tidak berisi karakter alphabet apapun.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
id: Karakter '%s' (U+%02X) tidak boleh muncul ditengah dari sebuah kata.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
id: Karakter '\r' (U+0D) tidak boleh muncul diakhir dari sebuah kata. Ini mungkin berarti bahwa berkas tersebut menggunakan MS-DOS EOL daripada Unix EOL.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
id: Karakter '%s' (U+%02X) tidak boleh muncul diakhir dari sebuah kata.

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
id: Peringatan: Menghapus affix '%s' tidak valid dari kata %s.

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
id: Peringatan: Menghapus affix '%s' tidak teraplikasi dari kata %s.

en: Warning: %s Skipping string.
id: Peringatan: %s Melewatkan string.

en: The total length is larger than 240 characters.
id: Panjang total lebih besar dari 240 karakter.

en: Warning: %s Skipping word.
id: Peringatan: %s Melewatkan kata.

en: Possibly incorrect count.
id: Mungkin jumlah tidak benar.

en: Incompatible hash function.
id: Fungsi hash yang tidak kompatibel.

en: Wrong endian order.
id: Pengurutan endian salah.

en: Wrong soundslike.
id: Soundslike salah.

en: Wrong soundslike version.
id: Versi soundslike salah.

en: Affix flags found in word but no affix file given.
id: Opsi affix ditemukan dalam kata tetapi tidak ada berkas affix yang diberikan.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
id: Panjang total kata, dengan data soundslike, lebih besar dari 240 karakter.

en: There must be at least one "add" line.
id: Disana harus ada paling tidak satu baris "add".

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
id: salah satu dari ultra, fast, normal, slow, atau bad-spellers

en: is not one of the allowed types
id: adalah bukan dari salah satu tipe yang diijinkan

en: The personal word list is unavailable.
id: Daftar kata personal tidak tersedia.

en: The session word list is unavailable.
id: Daftar kata sesi tidak tersedia.

en: The main word list is unavailable.
id: Daftar kata utama tidak tersedia.

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
id: sebuah string dari 'o', 'O', 'p', atau 'P'

note: TRANSLATORS: Like the strings in config.cpp, all strings in *-filter.opt should be under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: experimental filter for hiding delimited contexts
id: penyaring experimental untuk menyembunyikan konteks pembatas

en: context delimiters (separated by spaces)
id: pembatas konteks (dipisahkan oleh spasi)

en: swaps visible and invisible text
id: tukar dapat dilihat dan teks tidak terlihat

en: filter for skipping quoted text in email messages
id: penyaring untuk melewati teks kutipan dalam pesan surel

en: email quote characters
id: karakter kutip surel

en: num chars that can appear before the quote char
id: jumlah karakter yang dapat muncul sebelum karakter kutip

en: filter for dealing with HTML documents
id: penyaring untuk menghadapi dengan dokumen HTML

en: HTML attributes to always check
id: atribut HTML untuk selalu diperiksa

en: HTML tags to always skip the contents of
id: tag HTML untuk selalu dilewatkan isinya

en: filter for Markdown/CommonMark documents
id: penyaring untuk dokumen Markdown/CommonMark

en: skip link labels in link reference definitions
id: lewati label tautan dalam definisi referensi tautan

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
id: tag dukungan yang membentang beberapa baris di luar blok HTML

en: HTML tags that start an HTML block that allows blank lines
id: tag HTML yang memulai blok HTML yang memungkinkan baris kosong

en: HTML tags that start an HTML block that ends with a blank line
id: tag HTML yang memulai blok HTML yang diakhiri dengan baris kosong

en: filter for dealing with Nroff documents
id: penyaring untuk menghadapi dengan dokumen Nroff

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
id: penyaring untuk menghadapi dengan dokumen generik SGML/XML

en: SGML attributes to always check
id: atribut SGML untuk selalu diperiksa

en: SGML tags to always skip the contents of
id: tag SGML untuk selalu dilewatkan isinya

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
id: penyaring untuk menghadapi dengan dokumen TeX/LaTeX

en: check TeX comments
id: periksa komentar TeX

en: TeX commands
id: perintah TeX

en: filter for dealing with Texinfo documents
id: penyaring untuk menangani dokumen Texinfo

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
id: Perintah Texinfo untuk mengabaikan parameter dari

en: Texinfo environments to ignore
id: lingkungan Texinfo untuk diabaikan

en: filter to skip URL like constructs
id: penyaring untuk melewatkan URL seperti konstruk

en: mode for checking C++ comments and string literals
id: mode untuk pemeriksaan komentar C++ dan string literal

en: mode to check any lines starting with a #
id: mode untuk pemeriksaan baris apapun diawali dengan sebuah #

en: mode for skipping quoted text in email messages
id: mode untuk melewati teks kutipan dalam pesan surel

en: mode for checking HTML documents
id: mode untuk pemeriksaan dokumen HTML

en: mode for checking Markdown/CommonMark documents
id: mode untuk pemeriksaan dokumen Markdown/CommonMark

en: mode to disable all filters
id: mode untuk menonaktifkan semua filter

en: mode for checking Nroff documents
id: mode untuk pemeriksaan dokumen Nroff

en: mode for checking Perl comments and string literals
id: mode untuk pemeriksaan komentar Perl dan string literals

en: mode for checking generic SGML/XML documents
id: mode untuk pemeriksaan generik dokumen SGML/XML

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
id: mode untuk pemeriksaan dokumen TeX/LaTeX

en: mode for checking Texinfo documents
id: mode untuk pemeriksaan dokumen Texinfo

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
id: mode untuk melewatkan URL seperti konstruk (mode baku)
