aspell 0.60.8-pre1 - en to ja translation catalogue (280 entries)

en: a number between 0 and 1
ja: 0 と 1 の間の数

en: in the form "<name> <value>"
ja: "<name> <value>" の形式

en: string
ja: 文字列

en: integer
ja: 整数

en: boolean
ja: 論理値

en: list
ja: リスト

note: TRANSLATORS: "true" and "false" are literal * values and should not be translated.
en: either "true" or "false"
ja: "true" または "false"

en: a positive integer
ja: 正の整数

en: # default:
ja: # デフォルト:

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
ja: 
    #######################################################################
    #
    # フィルタ: %s
    #   %s
    #
    # 以下のように設定されています:

en: ASPELL_CONF env var
ja: ASPELL_CONF 環境変数

note: TRANSLATORS: The remaining strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
ja: メイン設定ファイル

en: location of main configuration file
ja: メイン設定ファイルの場所

en: location of language data files
ja: 言語データファイルの場所

en: create dictionary aliases
ja: 辞書の別名を作成

en: location of the main word list
ja: メイン単語リストの場所

en: encoding to expect data to be in
ja: 予測されるデータのエンコーディング

en: add or removes a filter
ja: フィルタを追加または削除

en: path(s) aspell looks for filters
ja: aspell がフィルタを探すパス（複数可）

en: filter mode
ja: フィルタモード

en: extra dictionaries to use
ja: 追加で使用する辞書

en: files with list of extra words to accept
ja: 受け入れる追加単語のリストが入ったファイル

en: location for personal files
ja: 個人用ファイルの場所

en: ignore words <= n chars
ja: n文字以下の単語を無視する

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
ja: 単語をチェックする時にアクセントを無視する -- 現在は無効です

en: ignore case when checking words
ja: 大文字・小文字を区別しない

en: ignore commands to store replacement pairs
ja: 置換ペアを格納するコマンドを無視する

en: extra information for the word list
ja: 単語リストの追加情報

en: keyboard definition to use for typo analysis
ja: 入力間違い(typo)の解析に使用するキーボード定義

en: language code
ja: 言語のコード

en: deprecated, use lang instead
ja: 非推奨、代わりに lang を使用してください

en: location of local language data files
ja: 現地語データファイルを格納してある場所

en: base name of the main dictionary to use
ja: 使用する主辞書のベース名

en: set module name
ja: モジュール名を設定

en: search order for modules
ja: モジュールの検索順

en: enable Unicode normalization
ja: Unicode正規化を有効にする

en: Unicode normalization required for current lang
ja: 現在の言語にはユニコード正規化が必要です

note: TRANSLATORS: the values after the ':' are literal values and should not be translated.
en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
ja: ユニコード正規化フォーム: none, nfd, nfc, comp

en: avoid lossy conversions when normalization
ja: 正規化する時に非可逆変換を避ける

en: personal configuration file
ja: 個人用設定ファイル

en: personal dictionary file name
ja: 個人用辞書ファイル名

en: prefix directory
ja: ディレクトリの接頭辞

en: replacements list file name
ja: 置換リストの入ったファイル名

en: consider run-together words legal
ja: 単語がくっついていても誤りとしない

en: maximum number that can be strung together
ja: くっついていてもいい単語の個数（最大）

en: minimal length of interior words
ja: 含まれる単語の最小文字数

en: consider camel case words legal
ja: キャメルケースの単語を誤りとしない

en: save replacement pairs on save all
ja: すべて保存 で置換ペアを保存する

en: set the prefix based on executable location
ja: 実行ファイルの位置を基準にしてプレフィックスを設定する

en: size of the word list
ja: 単語リストの大きさ

en: no longer used
ja: もう使われていない

en: suggestion mode
ja: 提案モード

note: TRANSLATORS: "sug-mode" is a literal value and should not be translated.
en: use typo analysis, override sug-mode default
ja: ミスタイプ解析を使用し、sug-mode のデフォルトを置き換える

en: use replacement tables, override sug-mode default
ja: 置換テーブルを使用し、sug-mode のデフォルトを置き換える

en: characters to insert when a word is split
ja: 単語を分割するときに挿入する文字

en: use personal, replacement & session dictionaries
ja: 個人、置換、セッションの各辞書を使用する

en: search path for word list information files
ja: 単語リスト情報ファイルを検索するパス

en: enable warnings
ja: 警告を有効にする

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
ja: 単語リスト中で affix フラグを示す文字 -- 現在は無視されます

en: use affix compression when creating dictionaries
ja: 辞書を作成する時に接辞圧縮を使用する

en: remove invalid affix flags
ja: 無効な接辞フラグを除去します

en: attempts to clean words so that they are valid
ja: 単語を「掃除」して有効なものにすることを試みる

en: compute soundslike on demand rather than storing
ja: 必要に応じて soundslike を計算することにし、あらかじめ格納はしない

en: partially expand affixes for better suggestions
ja: よりよい提案を試みるために部分的に接辞を拡張する

en: skip invalid words
ja: 無効な単語をスキップする

en: check if affix flags are valid
ja: 接辞フラグが有効かチェックする

en: check if words are valid
ja: 単語が有効かチェックする

en: create a backup file by appending ".bak"
ja: ".bak" を追加してバックアップファイルを作成する

en: use byte offsets instead of character offsets
ja: 文字オフセットの代わりにバイトオフセットを使用する

en: create missing root/affix combinations
ja: 欠けている語幹/接辞の組み合わせを作成する

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
ja: チェックモードのためのキー割り当て: "aspell" or "ispell"

en: reverse the order of the suggest list
ja: 提案リストを逆順に並べ替える

en: suggest possible replacements
ja: 置換を提案する

en: time load time and suggest time in pipe mode
ja: パイプモードで負荷時間と提案時間を計測する

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
ja: ファイル "%s" は読み込みのために開けない、または存在しないのかもしれません。

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
ja: ユニコードのコードポイント U+%04X はサポートされていません.

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
ja: 位置 %ld に不正な UTF-8 シーケンスがありました。

en: Operation Not Supported: %what:1
ja: サポートされていない操作: %what:1

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
ja: メソッド "%what:1" は "where:2" の中で実装されていません.

en: The file "%file:1" can not be opened
ja: ファイル "%file:1" を開けませんでした

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
ja: ファイル "%file:1" を読み込みのために開くことができません。

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
ja: ファイル "%file:1" を書き込みのために開くことができません。

en: The file name "%file:1" is invalid.
ja: ファイル名 "%file:1" が無効です。

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
ja: ファイル "%file:1" は適切な形式ではありません。

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
ja: ディレクトリ "%dir:1" を読み込みのために開くことができません.

en: The key "%key:1" is unknown.
ja: キー "%key:1" は未知です。

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
ja: オプション "%key:1" の値は変更できません.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
ja: キー "%key:1" は %accepted:2 ではないので無効です。

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
ja: 値 "%value:2" は %accepted:3 ではないのでキー "%key:1" に対しては無効です。

en: The key "%key:1" is not a string.
ja: キー "%key:1" は文字列ではありません。

en: The key "%key:1" is not an integer.
ja: キー "%key:1" は整数ではありません。

en: The key "%key:1" is not a boolean.
ja: キー "%key:1" は論理値ではありません。

en: The key "%key:1" is not a list.
ja: キー "%key:1" はリストではありません。

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
ja: キー "%key:1" は "reset-" が前に付いている時にはパラメータを取りません。

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
ja: キー "%key:1" は "enable-" が前に付いている時にはパラメータを取りません。

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
ja: キー "%key:1" は "boot-" または "disable-"が前に付いている時にはパラメータを取りません。

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
ja: キー "%key:1" は "clear-" が前に付いている時にはパラメータを取りません。

en: The language "%lang:1" is not known.
ja: 言語 "%lang:1" は未知です。

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
ja: 疑似音声 "%sl:2" は未知です。

en: The language "%lang:1" is not supported.
ja: 言語 "%lang:1" をサポートしていません。

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
ja: 言語 "%lang:1" の単語リストが見つかりません.

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
ja: 言語 "%lang:1" を予期していましたが、 "%prev:2" でした.

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
ja: 接辞 '%aff:1' が壊れています。

en: The condition "%cond:1" is invalid.
ja: 条件 "%cond:1" が無効です。

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
ja: 条件 "%cond:1" では常に "%strip:2" の語幹の抜き出しができるとは限りません。

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
ja: ファイル "%file:1" は適切な形式ではありません。ファイルは "%exp:2" であるはずです（"%got:3" ではなく）。

en: The encoding "%encod:1" is not known.
ja: エンコーディング "%encod:1" は未知です。

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
ja: エンコーディング "%encod:1" はサポートしていません。

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
ja: "%encod:1" から "%encod2:2" への変換はサポートしていません。

en: The string "%str:1" is invalid.
ja: 文字列 "%str:1" は無効です。

en: The word "%word:1" is invalid.
ja: 単語 "%word:1" は無効です。

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
ja: 接辞フラグ '%aff:1' は単語 "%word:2" に対しては無効です.

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
ja: 接辞フラグ '%aff:1' は単語 "%word:2" に適用できません.

en: not a version number
ja: バージョン番号ではない

en: dlopen returned "%return:1".
ja: dlopen が "%return:1" を返した。

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
ja: ファイル "%filter:1" はフィルタを含んでいません。

en: The filter "%filter:1" does not exist.
ja: フィルタ "%filter:1" は存在しません。

en: Confused by version control.
ja: バージョン管理によって混乱しています。

en: Aspell version does not match filter's requirement.
ja: Aspell のバージョンがフィルタの要求と合っていません。

en: Filter option already exists.
ja: フィルタオプションは既に存在します。

en: Use option modifiers only within named option.
ja: オプション修飾子は決められたオプションのみで使用してください。

en: Option modifier unknown.
ja: 未知のオプション修飾語です。

en: Error setting filter description.
ja: フィルタ記述の設定でエラーが発生しました。

en: Empty option specifier.
ja: 空のオプション指定子です。

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
ja: オプション "%option:1" はフィルタの前に指定されたのかもしれません。

en: Unknown mode description key "%key:1".
ja: 未知のモード記述キーです。"%key:1"

en: Expecting "%modekey:1" key.
ja: "%modekey:1" キーを予期していました。

en: Version specifier missing key: "aspell".
ja: バージョン指定にキー "aspell" が欠けています。

en: Aspell version does not match mode's requirement.
ja: Aspell のバージョンがモードの要求と合っていません。

en: Missing magic mode expression.
ja: マジック（識別鍵）モード式が欠けています。

en: Empty extension at char %char:1.
ja: 文字 %char:1 の場所に空の拡張子。

en: "%mode:1" error
ja: "%mode:1" エラー

en: Unknown mode: "%mode:1".
ja: 未知のモード: "%mode:1".

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
ja: "%mode:1"  Aspell のモードを拡張する時にエラーが発生しました。(メモリ不足?)

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
ja: "%mode:1": マジック（識別鍵） "%magic:2" を検索するための開始点が与えられていません。

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
ja: "%mode:1": マジック（識別鍵） "%magic:2" を検索するための範囲が与えられていません。

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
ja: "%mode:1": マジック（識別鍵） "%magic:2" の式がありません。

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
ja: "%mode:1": マジック（識別鍵） "%magic:2": 間違った正規表現  場所指定子の後に; 正規表現報告: "%regerr:3"。

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
ja: "%expression:1" は有効な正規表現ではありません。

en: Unhandled Error:
ja: 処理できないエラー:

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Error:
ja: エラー:

en: enter Email mode.
ja: Eメールモードに入ります。

en: enter HTML mode.
ja: HTMLモードに入ります。

en: enter TeX mode.
ja: TeXモードに入ります。

en: enter Nroff mode.
ja: Nroffモードに入ります。

en: enter Markdown mode.
ja: Markdownモードに入ります。

en: Invalid Option: %s
ja: 間違ったオプション: %s

en: You must specify a parameter for "%s".
ja: "%s" にパラメータを１つ指定する必要があります。

en: You must specify an action
ja: 処理を指定して下さい

en: Unknown Action: %s
ja: 未知の処理: %s

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
ja: エラー: 少なくとも %d 個の引数を "%s" に対して指定してください。

en: Invalid Input
ja: 間違った入力

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
ja: 警告: Nroff モードに入ることができません: %s

en: Time to load word list:
ja: 単語リスト読み込みにかかった時間:

en: Suggestion Time: %f
ja: 提案時間: %f

en: You must specify a file name.
ja: ファイル名を１つ指定してください。

en: Only one file name may be specified.
ja: ファイル名は１つだけ指定できます。

en: Could not open the file "%s" for reading
ja: 読み込み用にファイル "%s" を開くことができません

en: Invalid keymapping: %s
ja: 無効なキーマップです: %s

en: "%s" is not a regular file
ja: "%s" は通常ファイルではありません

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
ja: "%s" を書き込みモードで開けませんでした。ファイルは保存されていません。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore all
ja: すべて無視

en: Replace
ja: 置換

en: Replace all
ja: すべて置換

en: Add
ja: 追加

en: Add Lower
ja: 小文字にして追加

en: Abort
ja: 中断

en: Exit
ja: 終了

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
ja: 本当に中断してよろしいですか (y/n)?

en: With:
ja: 置換文字列:

en: Sorry that is an invalid choice!
ja: 残念、無効な選択です!

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
ja: マスター単語リストをマージできません。すみません。

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
ja: 残念、"create/merge personal" は現在実装されていません。

en: Sorry I won't overwrite "%s"
ja: すみません、 "%s" を上書きしません

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
ja: 残念、"create/merge repl" は現在実装されていません。

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
ja: "%s" は "munch-list" コマンドに対する有効なフラグではありません。

note: TRANSLATORS: These should all be formated to fit in 80 column or less
en: Usage: aspell [options] <command>
ja: 使い方: aspell [オプション] <コマンド>

en: <command> is one of:
ja: <コマンド> は次のうちの１つです:

en:   -?|usage         display a brief usage message
ja:   -?|usage         短い使用方法の表示

en:   help             display a detailed help message
ja:   help             詳しい使用方法の表示

en:   -c|check <file>  spellchecks a file
ja:   -c|check <ファイル>  ファイルをスペルチェック

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
ja:   -a|pipe          "ispell -a" 互換モード

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
ja:   [dump] config    現在のすべての設定を標準出力に表示する

en:   config <key>     prints the current value of an option
ja:   config <key>     指定したオプションの現在の値を表示する

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
ja:     利用可能な辞書/フィルタ/フィルタモード の一覧を表示する

en: [options] is any of the following:
ja: [オプション] には以下のものがあります:

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
ja:   list             標準入力からスペルの間違った単語のリストを作成する

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
ja:   soundslike       入力したそれぞれの単語に対する疑似音声を返す

en:   munch            generate possible root words and affixes
ja:   munch            語幹と接辞の候補を生成する

en:   expand [1-4]     expands affix flags
ja:   expand [1-4]     接辞フラグを拡張する

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
ja:   clean [strict]   単語リストを掃除し、すべての行の単語を有効にする

en:   filter           filters input as if it was being spellchecked
ja:   フィルタ           入力をフィルタし、スペルチェックされたようにする

en:   -v|version       prints a version line
ja:   -v|version       バージョンを表示

en:     reduce the size of a word list via affix compression
ja:     接辞を圧縮して単語リストのサイズを減らす

en:     converts from one encoding to another
ja:     エンコーディングを他のものに変換する

en:     perform Unicode normalization
ja:     Unicode 正規化を行う

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
ja:   dump|create|merge master|personal|repl [<名前>]

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
ja:     マスター/個人用/置換用の辞書を、表示/生成/マージする。

note: TRANSLATORS: "none", "internal" and "strict" are literal values and should not be translated.
en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
ja:   <norm-form>      正規化の形式 none, internal, strict のいずれか

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
ja: 利用可能な辞書:
      辞書を直接指定するには "-d" または "master" オプション
      を使用します。"lang", "variety", "size" オプションを使用して
      間接的に指定することもできます。

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
ja: 利用可能なフィルタ (と関連するオプション)
      フィルタは "filter" オプションで追加/除去できます。

en: 
      %s filter: %s
ja: 
      %s フィルタ: %s

note: TRANSLATORS: This should be formated to fit in 80 column or less
en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
ja: 利用可能なフィルタモード:
      フィルタモードはある種類のファイルに合わせて再設定されたフィルタの
      組み合わせです。モードは "mode" オプションで指定します。Aspell が
      ファイルのタイプを拡張子、または内容から特定することが可能な場合には
      指定しなくても使用されることがあります。

en: Error: Stdin not a terminal.
ja: エラー: 標準入力が端末ではありません。

en: Accept Changes
ja: 変更を受け入れる

en: Delete the previous character
ja: 前の文字を削除

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Left
ja: ←

en: Move Back one space
ja: 1文字分戻る

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Right
ja: →

en: Move Forward one space
ja: 1文字分進む

en: Move to the beginning of the line
ja: 行頭に移動

en: Move to the end of the line
ja: 行末に移動

en: Delete the next character
ja: 次の文字を削除

en: Kill all characters to the EOL
ja: 行末までのすべての文字を削除

en: Abort This Operation
ja: この操作を中断

en: This is probably because:
ja: この理由はおそらく:

en: The required field "name" is missing.
ja: 必要なフィールド "name" がありません。

en: Empty string.
ja: 空の文字列です。

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
ja: 文字 '%s' (U+%02X) は単語の先頭には現れません。

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
ja: 文字 '%s' (U+%02X) の後にはアルファベットが続かなければなりません。

en: Does not contain any alphabetic characters.
ja: アルファベットを含んでいません。

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
ja: 文字 '%s' (U+%02X) は単語の中間には現れません。

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
ja: 文字 '\r' (U+0D) は単語の末尾には現れません。恐らく、ファイルが Unix ではなく MS-DOS の EOL を使用しているのでしょう。

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
ja: 文字 '%s' (U+%02X) は単語の末尾には現れません。

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
ja: 警告: 無効な接辞 '%s' を単語 %s から除去しています。

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
ja: 警告: 不適切な接辞 '%s' を単語 %s から除去しています。

en: Warning: %s Skipping string.
ja: 警告: %s 文字列をスキップします。

en: The total length is larger than 240 characters.
ja: 長さの合計が240文字を超えています。

en: Warning: %s Skipping word.
ja: 警告: %s 単語をスキップします。

en: Possibly incorrect count.
ja: 多分、カウントが間違っています。

en: Incompatible hash function.
ja: ハッシュ関数の互換性がありません。

en: Wrong endian order.
ja: 誤ったバイト順です。

en: Wrong soundslike.
ja: 誤った疑似音声です。

en: Wrong soundslike version.
ja: 疑似音声のバージョンが違います。

en: Affix flags found in word but no affix file given.
ja: 接辞フラグが単語の中に見つかりましたが接辞ファイルがありません。

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
ja: 単語等の長さの合計が240文字を超えています。

en: There must be at least one "add" line.
ja: 一つ以上"add" 行がなくてはなりません。

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
ja: 次のうちの１つ: ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers

en: is not one of the allowed types
ja: は許された型ではありません

en: The personal word list is unavailable.
ja: 個人用単語リストが利用できません。

en: The session word list is unavailable.
ja: セッション単語リストが利用できません。

en: The main word list is unavailable.
ja: メイン単語リストが利用できません。

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
ja: 'o','O','p','P' のいずれかのつながり

note: TRANSLATORS: Like the strings in config.cpp, all strings in *-filter.opt should be under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: experimental filter for hiding delimited contexts
ja: 区切られた内容を隠すための実験的なフィルタ

en: context delimiters (separated by spaces)
ja: 区切り記号（複数ある場合はスペースで区切って指定）

en: swaps visible and invisible text
ja: 表示するテキストと表示しないテキストとを入れ換える

en: filter for skipping quoted text in email messages
ja: Eメール本文中の引用されたテキストをスキップするためのモード

en: email quote characters
ja: Eメールの引用を示す文字列

en: num chars that can appear before the quote char
ja: 引用を示す文字の前にあってもいい文字数

en: filter for dealing with HTML documents
ja: HTML文書のためのフィルタ

en: HTML attributes to always check
ja: 常にチェックするHTMLの属性

en: HTML tags to always skip the contents of
ja: 常に中身のチェックをスキップするHTMLタグ

en: filter for Markdown/CommonMark documents
ja: Markdown/CommonMark文書のためのフィルタ

en: skip link labels in link reference definitions
ja: リンク参照定義の中のリンクラベルをスキップする

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
ja: HTMLブロックの外側で複数行にわたるタグをサポートする

en: filter for dealing with Nroff documents
ja: Nroff文書のためのフィルタ

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
ja: 一般のSGML/XML文書のためのフィルタ

en: SGML attributes to always check
ja: 常にチェックするSGMLの属性

en: SGML tags to always skip the contents of
ja: 常に中身のチェックをスキップするSGMLタグ

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
ja: TeX/LaTeX文書のためのフィルタ

en: check TeX comments
ja: TeXのコメントを確認する

en: TeX commands
ja: TeXのコマンド

en: filter for dealing with Texinfo documents
ja: Texinfo文書のためのフィルタ

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
ja: 引数を無視するTexinfo のコマンド

en: Texinfo environments to ignore
ja: 無視する Texinfo の環境

en: filter to skip URL like constructs
ja: URLのような構造をスキップするためのフィルタ

en: mode for checking C++ comments and string literals
ja: C++のコメントと文字列をチェックするためのモード

en: mode to check any lines starting with a #
ja: # で始まる行をチェックするためのモード

en: mode for skipping quoted text in email messages
ja: Eメール本文中の引用されたテキストをスキップするためのモード

en: mode for checking HTML documents
ja: HTML文書をチェックするためのモード

en: mode for checking Markdown/CommonMark documents
ja: Markdown/CommonMark文書をチェックするためのモード

en: mode to disable all filters
ja: すべてのフィルタを無効にするモード

en: mode for checking Nroff documents
ja: Nroff文書をチェックするためのモード

en: mode for checking Perl comments and string literals
ja: Perlのコメントと文字列をチェックするためのモード

en: mode for checking generic SGML/XML documents
ja: 一般のSGML/XML文書をチェックするためのモード

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
ja: Tex/LaTeX文書をチェックするためのモード

en: mode for checking Texinfo documents
ja: Texinfo文書をチェックするためのモード

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
ja: URLのような構造をスキップするためのモード（デフォルトのモード）
